XBMC Main - en to sv translation catalogue (3052 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
sv: Program

[ctx: #1]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: #2]
en: Music
sv: Musik

[ctx: #3]
en: Videos
sv: Videor

[ctx: #5]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: #7]
en: File manager
sv: Filhanterare

[ctx: #8]
en: Weather
sv: Väder

[ctx: #11]
en: Monday
sv: Måndag

[ctx: #12]
en: Tuesday
sv: Tisdag

[ctx: #13]
en: Wednesday
sv: Onsdag

[ctx: #14]
en: Thursday
sv: Torsdag

[ctx: #15]
en: Friday
sv: Fredag

[ctx: #16]
en: Saturday
sv: Lördag

[ctx: #17]
en: Sunday
sv: Söndag

[ctx: #21]
en: January
sv: Januari

[ctx: #22]
en: February
sv: Februari

[ctx: #23]
en: March
sv: Mars

[ctx: #25]
en: May
sv: Maj

[ctx: #26]
en: June
sv: Juni

[ctx: #27]
en: July
sv: Juli

[ctx: #28]
en: August
sv: Augusti

[ctx: #30]
en: October
sv: Oktober

[ctx: #41]
en: Mon
sv: Mån

[ctx: #42]
en: Tue
sv: Tis

[ctx: #43]
en: Wed
sv: Ons

[ctx: #44]
en: Thu
sv: Tors

[ctx: #45]
en: Fri
sv: Fre

[ctx: #46]
en: Sat
sv: Lör

[ctx: #47]
en: Sun
sv: Sön

[ctx: #55]
en: May
sv: Maj

[ctx: #60]
en: Oct
sv: Okt

[ctx: #72]
en: NNE
sv: NNO

[ctx: #73]
en: NE
sv: NO

[ctx: #74]
en: ENE
sv: ONO

[ctx: #75]
en: E
sv: O

[ctx: #76]
en: ESE
sv: OSO

[ctx: #77]
en: SE
sv: SO

[ctx: #78]
en: SSE
sv: SSO

[ctx: #80]
en: SSW
sv: SSV

[ctx: #81]
en: SW
sv: SV

[ctx: #82]
en: WSW
sv: VSV

[ctx: #83]
en: W
sv: V

[ctx: #84]
en: WNW
sv: VNV

[ctx: #85]
en: NW
sv: NV

[ctx: #86]
en: NNW
sv: NNV

[ctx: #88]
en: South
sv: Syd

[ctx: #89]
en: North
sv: Nord

[ctx: #90]
en: West
sv: Väst

[ctx: #91]
en: East
sv: Öst

[ctx: #92]
en: Variable
sv: Variabel

[ctx: #98]
en: View: Auto
sv: Vy: Auto

[ctx: #99]
en: View: Auto big
sv: Vy: Auto stor

[ctx: #100]
en: View: Icons
sv: Vy: Ikoner

[ctx: #101]
en: View: List
sv: Vy: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
sv: Skanna

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
sv: Sortering: Namn

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
sv: Sortering: Datum

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
sv: Sortering: Storlek

[ctx: #106]
en: No
sv: Nej

[ctx: #107]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: #108]
en: Slideshow
sv: Bildspel

[ctx: #109]
en: Create thumbs
sv: Skapa miniatyrbilder

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
sv: Skapa miniatyrbilder

[ctx: #111]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: #112]
en: Paused
sv: Pausad

[ctx: #113]
en: Update failed
sv: Uppdatering misslyckades

[ctx: #114]
en: Installation failed
sv: Installation misslyckades

[ctx: #115]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: #116]
en: Move
sv: Flytta

[ctx: #117]
en: Delete
sv: Radera

[ctx: #118]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: #119]
en: New folder
sv: Ny mapp

[ctx: #120]
en: Confirm file copy
sv: Bekräfta kopiering

[ctx: #121]
en: Confirm file move
sv: Bekräfta flytt av fil

[ctx: #122]
en: Confirm delete
sv: Bekräfta borttagning

[ctx: #123]
en: Copy these files?
sv: Kopiera filerna?

[ctx: #124]
en: Move these files?
sv: Flytta filerna?

[ctx: #125]
en: Delete these files? - Deleting files cannot be undone!
sv: Radera filerna? - Radering av filer kan inte ångras!

[ctx: #127]
en: Objects
sv: Objekt

[ctx: #128]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: #129]
en: Slideshow
sv: Bildspel

[ctx: #130]
en: System info
sv: Systeminfo

[ctx: #131]
en: Display
sv: Bildskärm

[ctx: #132]
en: Albums
sv: Album

[ctx: #133]
en: Artists
sv: Artister

[ctx: #134]
en: Songs
sv: Låtar

[ctx: #135]
en: Genres
sv: Genre

[ctx: #136]
en: Playlists
sv: Spellistor

[ctx: #137]
en: Search
sv: Sök

[ctx: #138]
en: System Information
sv: Systeminformation

[ctx: #139]
en: Temperatures:
sv: Temperaturer:

[ctx: #142]
en: Time:
sv: Tid:

[ctx: #143]
en: Current:
sv: Aktuell:

[ctx: #144]
en: Build:
sv: Version:

[ctx: #145]
en: Network:
sv: Nätverk:

[ctx: #146]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: #147]
en: Static
sv: Statisk

[ctx: #149]
en: MAC address
sv: MAC-adress

[ctx: #150]
en: IP address
sv: IP-adress

[ctx: #151]
en: Link:
sv: Länk:

[ctx: #152]
en: Half duplex
sv: Halv duplex

[ctx: #154]
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: #155]
en: Drive
sv: Enhet

[ctx: #156]
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: #158]
en: Free memory
sv: Ledigt minne

[ctx: #159]
en: No link
sv: Ingen länk

[ctx: #160]
en: Free
sv: Ledigt

[ctx: #161]
en: Unavailable
sv: Otillgänglig

[ctx: #162]
en: Tray open
sv: Släde öppen

[ctx: #163]
en: Reading
sv: Läser

[ctx: #164]
en: No disc
sv: Ingen skiva

[ctx: #165]
en: Disc present
sv: Skiva laddad

[ctx: #166]
en: Skin
sv: Skal

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
sv: Avbryt filoperationer

[ctx: #169]
en: Resolution
sv: Upplösning

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate to match video
sv: Justera uppdateringsfrekvens för att matcha video

[ctx: #171]
en: Sort title
sv: Sortera efter titel

[ctx: #172]
en: Release date
sv: Utgivningsdatum

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
sv: Visa 4:3 videor som

[ctx: #175]
en: Moods
sv: Sinnesstämningar

[ctx: #176]
en: Styles
sv: Stilar

[ctx: #179]
en: Song
sv: Låt

[ctx: #180]
en: Duration
sv: Varaktighet

[ctx: #181]
en: Select album
sv: Välj album

[ctx: #182]
en: Tracks
sv: Spår

[ctx: #183]
en: Review
sv: Recension

[ctx: #184]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: #185]
en: Searching album
sv: Söker album

[ctx: #187]
en: No albums found!
sv: Inga album hittades!

[ctx: #188]
en: Select all
sv: Välj alla

[ctx: #189]
en: Scanning media info
sv: Skannar mediainformation

[ctx: #190]
en: Save
sv: Spara

[ctx: #191]
en: Shuffle
sv: Blanda

[ctx: #192]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: #193]
en: Scan
sv: Skanna

[ctx: #194]
en: Searching...
sv: Söker...

[ctx: #195]
en: No info found!
sv: Ingen info hittades!

[ctx: #196]
en: Select movie:
sv: Välj film:

[ctx: #197]
en: Querying %s info
sv: Hämtar info för %s

[ctx: #198]
en: Loading movie details
sv: Laddar filmdetaljer

[ctx: #199]
en: Web interface
sv: Webbgränssnitt

[ctx: #200]
en: Audio encoders
sv: Ljud-avkodare

[ctx: #202]
en: Tagline
sv: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
sv: Sammanfattning

[ctx: #205]
en: Votes
sv: Röster

[ctx: #206]
en: Cast
sv: Rollsättning

[ctx: #207]
en: Plot
sv: Handling

[ctx: #208]
en: Play
sv: Spela upp

[ctx: #209]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: #210]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
sv: Kalibrera användargränssnitt...

[ctx: #214]
en: Video calibration...
sv: Videokalibrering...

[ctx: #215]
en: Soften
sv: Mjuka upp

[ctx: #216]
en: Zoom amount
sv: Förstoring

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
sv: Pixelförhållande

[ctx: #218]
en: DVD drive
sv: DVD-enhet

[ctx: #219]
en: Please insert disc
sv: Var god sätt i skiva

[ctx: #220]
en: Remote share
sv: Fjärrutdelning

[ctx: #221]
en: Network is not connected
sv: Nätverk inte anslutet

[ctx: #222]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: #224]
en: Speed
sv: Hastighet

[ctx: #225]
en: Vertical Shift
sv: Vertikal skiftning

[ctx: #226]
en: Test patterns...
sv: Testmönster...

[ctx: #227]
en: Lookup audio CD track names from freedb.org
sv: Slå upp låtnamn för musikskivor på freedb.org

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
sv: Blanda spellistor under laddning

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
sv: Tid för hårddiskens energiläge

[ctx: #230]
en: Video filters
sv: Videofilter

[ctx: #231]
en: None
sv: Ingen

[ctx: #232]
en: Point
sv: Punkt

[ctx: #233]
en: Linear
sv: Linjär

[ctx: #234]
en: Anisotropic
sv: Anisotropisk

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
sv: Gaussisk-kubisk

[ctx: #237]
en: Minification
sv: Minimering

[ctx: #238]
en: Magnification
sv: Förstoring

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
sv: Rensa spellistan vid avslut

[ctx: #240]
en: Display Mode
sv: Displayläge

[ctx: #241]
en: Full Screen #%d
sv: Fullskärm #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
sv: Fönster

[ctx: #243]
en: Refresh Rate
sv: Uppdateringsfrekvens

[ctx: #244]
en: Full screen
sv: Fullskärm

[ctx: #245]
en: Sizing: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixels: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)
sv: Storlek: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixlar: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)

[ctx: #246]
en: Monitor
sv: Övervaka

[ctx: #247]
en: Scripts
sv: Skript

[ctx: #248]
en: Language
sv: Språk

[ctx: #249]
en: Music
sv: Musik

[ctx: #250]
en: Visualisation
sv: Visualisering

[ctx: #251]
en: Select destination directory
sv: Välj destinationsmapp

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
sv: Uppmixa stereo

[ctx: #253]
en: Number of channels
sv: Antal kanaler

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
sv: DTS-kompatibel förstärkare

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
sv: Hämtar CD-information

[ctx: #257]
en: Error
sv: Fel

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
sv: Aktivera taggläsning

[ctx: #259]
en: Opening
sv: Öppnar

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
sv: Väntar på start...

[ctx: #262]
en: Scripts output
sv: Skriptutdata

[ctx: #263]
en: Allow control of Kodi via HTTP
sv: Tillåt kontroll av Kodi via HTTP

[ctx: #264]
en: Record
sv: Spela in

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
sv: Stoppa insp.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
sv: Sortering: Låtar

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
sv: Sortering: Speltid

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
sv: Sortering: Titel

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
sv: Sortering: Artist

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
sv: Sortering: Album

[ctx: #271]
en: Top 100
sv: Topp 100

[ctx: #272]
en: Top-Left overscan compensation
sv: Övre vänster översvepskompensation

[ctx: #273]
en: Bottom-Right overscan compensation
sv: Nedre höger översvepskompensation

[ctx: #274]
en: Subtitle positioning
sv: Undertextsposition

[ctx: #275]
en: Pixel ratio adjustment
sv: Justering av pixelförhållande

[ctx: #276]
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
sv: Flytta pilen för att ändra översvepsmängd

[ctx: #277]
en: Adjust the bar to change the subtitles position
sv: Flytta pilen för att ändra undertextsposition

[ctx: #278]
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
sv: Justera rektangeln till en perfekt fyrkant

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
sv: Kunde inte ladda inställningar

[ctx: #280]
en: Using default settings
sv: Använder standardinställningar

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
sv: Var god kontrollera XML-filerna

[ctx: #282]
en: Found %i items
sv: Hittade %i objekt

[ctx: #283]
en: Search results
sv: Sökresultat

[ctx: #284]
en: No results found
sv: Inga resultat hittades

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
sv: Föredraget ljudspråk

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
sv: Föredraget undertextspråk

[ctx: #287]
en: Subtitles
sv: Undertexter

[ctx: #288]
en: Font
sv: Typsnitt

[ctx: #289]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
sv: Dynamisk omfångskompression

[ctx: #292]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
sv: Bläddra efter undertexter

[ctx: #294]
en: Create bookmark
sv: Skapa bokmärke

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
sv: Ta bort bokmärken

[ctx: #297]
en: Audio offset
sv: Ljudkompensering

[ctx: #298]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
sv: MP1-kompatibel förstärkare

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
sv: MP2-kompatibel förstärkare

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
sv: MP3-kompatibel förstärkare

[ctx: #303]
en: Delay
sv: Fördröjning

[ctx: #304]
en: Language
sv: Språk

[ctx: #305]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
sv: Icke-interfolierad

[ctx: #308]
en: Original stream's language
sv: Originalströmmens språk

[ctx: #309]
en: User interface language
sv: Använd gränssnittets språk

[ctx: #310]
en: Keyboard layouts
sv: Tangentbordslayout

[ctx: #312]
en: (0=auto)
sv: (0 = auto)

[ctx: #313]
en: Cleaning database
sv: Städar databas

[ctx: #314]
en: Preparing...
sv: Förbereder...

[ctx: #315]
en: Database error
sv: Databasfel

[ctx: #316]
en: Searching songs...
sv: Söker låtar...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
sv: Städning av databasen lyckades

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
sv: Städar låtar...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
sv: Fel vid städning av låtar

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
sv: Städar artister...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
sv: Fel vid städning av artister

[ctx: #322]
en: Cleaning genres...
sv: Städar genre...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres
sv: Fel vid städning av genre

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
sv: Städar sökvägar...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
sv: Fel vid städning av sökvägar

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
sv: Städar album...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
sv: Fel vid städning av album

[ctx: #328]
en: Writing changes...
sv: Sparar ändringar...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
sv: Fel vid sparande av ändringar

[ctx: #330]
en: This may take some time...
sv: Detta kan ta ett tag...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
sv: Komprimerar databas...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
sv: Fel vid komprimering av databas

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
sv: Vill du städa biblioteket?

[ctx: #334]
en: Clean library...
sv: Städa biblioteket...

[ctx: #335]
en: Start
sv: Starta

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
sv: Bildfrekvenskonvertering

[ctx: #337]
en: Output configuration
sv: Konfiguration av utsignal

[ctx: #338]
en: Fixed
sv: Fast

[ctx: #339]
en: Optimized
sv: Optimerad

[ctx: #340]
en: Various artists
sv: Blandade artister

[ctx: #341]
en: Play disc
sv: Spela skiva

[ctx: #342]
en: Movies
sv: Filmer

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
sv: Justera bildfrekvens

[ctx: #344]
en: Actors
sv: Skådespelare

[ctx: #345]
en: Year
sv: År

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
sv: Behåll originalvolym vid nedmixning

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
sv: DTS-HD-kompatibel förstärkare

[ctx: #348]
en: Enable passthrough
sv: Aktivera genomströmning

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
sv: TrueHD-kompatibel förstärkare

[ctx: #350]
en: Programs
sv: Program

[ctx: #351]
en: Off
sv: Av

[ctx: #352]
en: Dim
sv: Tona ned

[ctx: #353]
en: Black
sv: Svart

[ctx: #354]
en: Matrix trails
sv: Matrix-spår

[ctx: #355]
en: Screensaver time
sv: Skärmsläckare startar efter

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
sv: Skärmsläckarläge

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
sv: Timer för avstängningsfunktion

[ctx: #358]
en: All albums
sv: Alla album

[ctx: #359]
en: Recently added albums
sv: Senast tillagda album

[ctx: #360]
en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

[ctx: #361]
en: R. Slideshow
sv: Starta bildspel

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
sv: Nedtoningsnivå

[ctx: #363]
en: Sort by: File
sv: Sortering: Filer

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
sv: Dolby Digital (AC3)-kompatibel förstärkare

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
sv: Sortering: Namn

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
sv: Sortering: År

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
sv: Sortering: Betyg

[ctx: #369]
en: Title
sv: Titel

[ctx: #370]
en: Thunderstorms
sv: Åskstormar

[ctx: #371]
en: Partly
sv: Delvis

[ctx: #372]
en: Mostly
sv: Mest

[ctx: #373]
en: Sunny
sv: Soligt

[ctx: #374]
en: Cloudy
sv: Molnigt

[ctx: #375]
en: Snow
sv: Snö

[ctx: #376]
en: Rain
sv: Regn

[ctx: #377]
en: Light
sv: Lätt

[ctx: #378]
en: AM
sv: fm

[ctx: #379]
en: PM
sv: em

[ctx: #380]
en: Showers
sv: Skurar

[ctx: #381]
en: Few
sv: Få

[ctx: #382]
en: Scattered
sv: Spridda

[ctx: #383]
en: Wind
sv: Vind

[ctx: #384]
en: Strong
sv: Stark

[ctx: #385]
en: Fair
sv: Medel

[ctx: #386]
en: Clear
sv: Klart

[ctx: #387]
en: Clouds
sv: Moln

[ctx: #388]
en: Early
sv: Tidiga

[ctx: #389]
en: Shower
sv: Skurar

[ctx: #390]
en: Flurries
sv: Lätt snöfall

[ctx: #391]
en: Low
sv: Låg

[ctx: #392]
en: Medium
sv: Medel

[ctx: #393]
en: High
sv: Hög

[ctx: #394]
en: Fog
sv: Dimma

[ctx: #395]
en: Haze
sv: Dis

[ctx: #396]
en: Select location
sv: Välj plats

[ctx: #397]
en: Refresh time
sv: Uppdateringstid

[ctx: #398]
en: Temperature units
sv: Temperaturenhet

[ctx: #399]
en: Speed units
sv: Hastighetsenhet

[ctx: #400]
en: Weather
sv: Väder

[ctx: #402]
en: Feels like
sv: Känns som

[ctx: #403]
en: UV index
sv: UV-index

[ctx: #404]
en: Wind
sv: Vind

[ctx: #405]
en: Dew point
sv: Daggpunkt

[ctx: #406]
en: Humidity
sv: Fuktighet

[ctx: #409]
en: Defaults
sv: Standard

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
sv: Kontaktar väderservice

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
sv: Hämtar väder för:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
sv: Kunde inte hämta väderdata

[ctx: #413]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: #414]
en: No review for this album
sv: Ingen recension för detta album

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
sv: Laddar ned miniatyrbild...

[ctx: #416]
en: Not available
sv: Inte tillgänglig

[ctx: #417]
en: View: Big icons
sv: Vy: Stora ikoner

[ctx: #418]
en: Low
sv: Låg

[ctx: #419]
en: High
sv: Hög

[ctx: #420]
en: Best Match
sv: Bästa träff

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
sv: Håll ljudenheten aktiv

[ctx: #422]
en: Delete album info
sv: Radera albuminformation

[ctx: #423]
en: Delete CD information
sv: Radera CD-information

[ctx: #424]
en: Select
sv: Välj

[ctx: #425]
en: No album information found
sv: Ingen albuminformation hittad

[ctx: #426]
en: No CD information found
sv: Ingen CD-information hittad

[ctx: #427]
en: Disc
sv: Skiva

[ctx: #428]
en: Insert correct CD/DVD
sv: Sätt i korrekt CD/DVD

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
sv: Var god sätt i följande skiva:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
sv: Sortering: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
sv: Ingen buffert

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
sv: Ta bort filmen från biblioteket

[ctx: #433]
en: Really remove '%s'?
sv: Verkligen radera '%s'?

[ctx: #434]
en: From %s at %i %s
sv: Från %s vid %i %s

[ctx: #435]
en: No optical disc drive detected
sv: Ingen optisk enhet hittades

[ctx: #436]
en: You need an optical disc drive to play this video
sv: Du behöver en optisk enhet för att spela denna video

[ctx: #437]
en: Removable disk
sv: Löstagbar disk

[ctx: #438]
en: Opening file
sv: Öppnar fil

[ctx: #439]
en: Cache
sv: Buffert

[ctx: #440]
en: Hard disk
sv: Hårddisk

[ctx: #442]
en: Local network
sv: Lokalt nätverk

[ctx: #445]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: #447]
en: Autorun media
sv: Autostarta media

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
sv: Dolby Digital Plus (E-AC3)-kompatibel förstärkare

[ctx: #449]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: #450]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: #451]
en: Row 1 address
sv: Rad 1 adress

[ctx: #452]
en: Row 2 address
sv: Rad 2 adress

[ctx: #453]
en: Row 3 address
sv: Rad 3 adress

[ctx: #454]
en: Row 4 address
sv: Rad 4 adress

[ctx: #455]
en: Rows
sv: Rader

[ctx: #456]
en: Mode
sv: Läge

[ctx: #457]
en: Switch view
sv: Växla vy

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
sv: Begränsa samplingshastighet (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
sv: Undertexter

[ctx: #460]
en: Audio stream
sv: Ljudström

[ctx: #461]
en: [active]
sv: [aktiv]

[ctx: #462]
en: Subtitle
sv: Undertext

[ctx: #463]
en: Backlight
sv: Bakgrundsljus

[ctx: #464]
en: Brightness
sv: Ljusstyrka

[ctx: #465]
en: Contrast
sv: Kontrast

[ctx: #467]
en: Type
sv: Typ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
sv: Flytta stapeln för att ändra OSD-position

[ctx: #469]
en: OSD position
sv: OSD-position

[ctx: #470]
en: Credits
sv: Medverkande

[ctx: #474]
en: Off
sv: Av

[ctx: #475]
en: Music only
sv: Bara musik

[ctx: #476]
en: Music & video
sv: Musik & video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
sv: Kunde inte ladda spellista

[ctx: #479]
en: Skin & language
sv: Skal & språk

[ctx: #480]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: #481]
en: Audio options
sv: Ljudalternativ

[ctx: #482]
en: About Kodi
sv: Om Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
sv: Radera album

[ctx: #486]
en: Repeat
sv: Repetera

[ctx: #487]
en: Repeat one
sv: Repetera en

[ctx: #488]
en: Repeat folder
sv: Repetera mapp

[ctx: #489]
en: Play the next song automatically
sv: Spela kommande låt automatiskt

[ctx: #491]
en: - Use big icons
sv: - Använd stora ikoner

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
sv: Storleksändra VOB-undertexter

[ctx: #493]
en: Advanced options (Experts Only!)
sv: Avancerade alternativ (endast experter!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
sv: Totalt ljudutrymme

[ctx: #495]
en: Upsample videos to GUI resolution
sv: Skala upp video till gränssnittsupplösning

[ctx: #496]
en: Calibration
sv: Kalibrering

[ctx: #497]
en: Show file extensions
sv: Visa filändelser

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
sv: Sortering: Typ

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
sv: Kunde inte kontakta informationsserver

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
sv: Nedladdning av albuminformation misslyckades

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
sv: Letar efter albumnamn...

[ctx: #502]
en: Open
sv: Öppen

[ctx: #503]
en: Busy
sv: Upptagen

[ctx: #504]
en: Empty
sv: Tom

[ctx: #505]
en: Loading media info from files...
sv: Laddar mediainfo från filer...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
sv: Sortering: Användning

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
sv: Aktivera visualiseringar

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
sv: Aktivera videolägesväxling

[ctx: #512]
en: Startup window
sv: Startfönster

[ctx: #513]
en: Home window
sv: Hemfönster

[ctx: #514]
en: Manual settings
sv: Manuella inställningar

[ctx: #517]
en: Recently played albums
sv: Senast spelade album

[ctx: #518]
en: Launch
sv: Starta

[ctx: #519]
en: Launch in...
sv: Starta i...

[ctx: #521]
en: Compilations
sv: Samlingar

[ctx: #522]
en: Remove source
sv: Radera källa

[ctx: #523]
en: Switch media
sv: Byt media

[ctx: #524]
en: Select playlist
sv: Välj spellista

[ctx: #525]
en: New playlist...
sv: Ny spellista...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
sv: Lägg till i spellista

[ctx: #527]
en: Manually add to library
sv: Lägg till i bibliotek

[ctx: #528]
en: Enter title
sv: Ange titel

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
sv: Fel: titeln finns redan

[ctx: #530]
en: Select genre
sv: Välj genre

[ctx: #531]
en: New genre
sv: Ny genre

[ctx: #532]
en: Manual addition
sv: Lägg till manuellt

[ctx: #533]
en: Enter genre
sv: Ange genre

[ctx: #534]
en: View: %s
sv: Vy: %s

[ctx: #535]
en: List
sv: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: #537]
en: Big list
sv: Stor lista

[ctx: #538]
en: Big icons
sv: Stora ikoner

[ctx: #539]
en: Wide
sv: Bred

[ctx: #540]
en: Big wide
sv: Stor bred

[ctx: #541]
en: Album icons
sv: Albumikoner

[ctx: #542]
en: DVD icons
sv: DVD-ikoner

[ctx: #544]
en: Media info
sv: Mediainfo

[ctx: #545]
en: Audio output device
sv: Ljudutgångsenhet

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
sv: Ljudutgångsenhet för genomströmning

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
sv: Ingen biografi för denna artist

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
sv: Mixa ned flerkanalsljud till stereo

[ctx: #549]
en: Number
sv: Nummer

[ctx: #550]
en: Sort by: %s
sv: Sortering: %s

[ctx: #551]
en: Name
sv: Namn

[ctx: #552]
en: Date
sv: Datum

[ctx: #553]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: #554]
en: Track
sv: Spår

[ctx: #555]
en: Time
sv: Tid

[ctx: #556]
en: Title
sv: Titel

[ctx: #559]
en: Playlist
sv: Spellista

[ctx: #561]
en: File
sv: Fil

[ctx: #562]
en: Year
sv: Årtal

[ctx: #563]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: #564]
en: Type
sv: Typ

[ctx: #565]
en: Usage
sv: Användning

[ctx: #566]
en: Album artist
sv: Albumartist

[ctx: #567]
en: Play count
sv: Spelningar

[ctx: #568]
en: Last played
sv: Senast spelad

[ctx: #569]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: #570]
en: Date added
sv: Tillagd datum

[ctx: #571]
en: Default
sv: Standard

[ctx: #573]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: #574]
en: Country
sv: Land

[ctx: #575]
en: In progress
sv: Pågår

[ctx: #576]
en: Times played
sv: Spelningar

[ctx: #577]
en: Date Taken
sv: Taget datum

[ctx: #580]
en: Sort direction
sv: Sorteringsriktning

[ctx: #581]
en: Sort method
sv: Sorteringsmetod

[ctx: #582]
en: View mode
sv: Visningsläge

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
sv: Kom ihåg visningslägen för olika mappar

[ctx: #584]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: #585]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: #586]
en: Edit playlist
sv: Redigera spellista

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
sv: Avbryt partyläge

[ctx: #589]
en: Party mode
sv: Partyläge

[ctx: #590]
en: Random
sv: Slumpmässig

[ctx: #591]
en: Off
sv: Av

[ctx: #592]
en: One
sv: En

[ctx: #593]
en: All
sv: Alla

[ctx: #594]
en: Off
sv: Av

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
sv: Repetera: Av

[ctx: #596]
en: Repeat: One
sv: Repetera: En

[ctx: #597]
en: Repeat: All
sv: Repetera: Alla

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
sv: Rippa ljud-CD

[ctx: #601]
en: Medium
sv: Medel

[ctx: #603]
en: Extreme
sv: Extrem

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
sv: Konstant bithastighet

[ctx: #605]
en: Ripping...
sv: Rippar...

[ctx: #607]
en: To:
sv: Till:

[ctx: #608]
en: Could not rip CD or track
sv: Kunde inte rippa CD eller spår

[ctx: #609]
en: CDDARipPath is not set.
sv: CDDA-målmapp ej angiven.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
sv: Rippa ljudspår

[ctx: #611]
en: Enter number
sv: Ange nummer

[ctx: #612]
en: Bits/sample
sv: Bits/sampling

[ctx: #613]
en: Sample rate
sv: Samplingsfrekvens

[ctx: #614]
en: Virtual folder
sv: Virtuell mapp

[ctx: #620]
en: Audio CDs
sv: Ljud-CDs

[ctx: #621]
en: Encoder
sv: Omkodare

[ctx: #622]
en: Quality
sv: Kvalitet

[ctx: #623]
en: Bitrate
sv: Bithastighet

[ctx: #624]
en: Include track number
sv: Inkludera spårnummer

[ctx: #625]
en: All songs of
sv: Alla låtar av

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
sv: Pågående TV-program

[ctx: #629]
en: View mode
sv: Visningsläge

[ctx: #632]
en: Stretch 4:3
sv: Sträck 4:3

[ctx: #633]
en: Wide Zoom
sv: Bred zoom

[ctx: #634]
en: Stretch 16:9
sv: Sträck 16:9

[ctx: #635]
en: Original Size
sv: Originalstorlek

[ctx: #636]
en: Custom
sv: Anpassad

[ctx: #638]
en: ReplayGain volume adjustments
sv: Volymjustering av ReplayGain-filer

[ctx: #639]
en: Use track levels
sv: Använd låtnivåer

[ctx: #640]
en: Use album levels
sv: Använd albumnivåer

[ctx: #641]
en: PreAmp Level - ReplayGained files
sv: Preamp-nivå - ReplayGain-filer

[ctx: #642]
en: PreAmp Level - Non ReplayGained files
sv: Preamp-nivå - Icke ReplayGain-filer

[ctx: #643]
en: Avoid clipping on ReplayGained files
sv: Undvik klippning på ReplayGain-filer

[ctx: #644]
en: Crop black bars
sv: Beskär svarta ramar

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
sv: Måste packa upp en stor fil. Fortsätta?

[ctx: #646]
en: Remove from library
sv: Radera från bibliotek

[ctx: #647]
en: Export video library
sv: Exportera videobibliotek

[ctx: #648]
en: Import video library
sv: Importera videobibliotek

[ctx: #649]
en: Importing
sv: Importerar

[ctx: #650]
en: Exporting
sv: Exporterar

[ctx: #651]
en: Browse for library
sv: Bläddra efter bibliotek

[ctx: #652]
en: Years
sv: År

[ctx: #653]
en: Update library
sv: Uppdatera bibliotek

[ctx: #654]
en: Show debug info
sv: Visa debuginfo

[ctx: #655]
en: Browse for executable
sv: Bläddra efter körbar fil

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
sv: Bläddra efter spellista

[ctx: #657]
en: Browse for folder
sv: Bläddra efter mapp

[ctx: #658]
en: Song information
sv: Låtinformation

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
sv: Icke-linjär sträckning

[ctx: #660]
en: Volume amplification
sv: Volymförstärkning

[ctx: #661]
en: Choose export folder
sv: Välj mapp för exportering

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
sv: Denna fil är inte längre tillgänglig.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
sv: Vill du ta bort den från biblioteket?

[ctx: #664]
en: Browse for Script
sv: Bläddra efter skript

[ctx: #665]
en: Compression level
sv: Kompressionsnivå

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
sv: Aktivera komponent-specifik loggning

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital transcoding
sv: Aktivera Dolby Digital-transkodning

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
sv: Specifiera komponent-specifik loggning...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for SMB library
sv: Utförlig loggning av SMB-bibliotek

[ctx: #670]
en: Verbose logging for CURL library (http, dav)
sv: Utförlig loggning av CURL-bibliotek (http, dav)

[ctx: #671]
en: Verbose logging for CMYTH library
sv: Utförlig loggning av CMYTH-bibliotek

[ctx: #672]
en: Verbose logging for FFMPEG libraries
sv: Utförlig loggning av FFMPEG-bibliotek

[ctx: #673]
en: Verbose logging for RTMP library
sv: Utförlig loggning av RTMP-bibliotek

[ctx: #674]
en: Verbose logging for DBUS calls
sv: Utförlig loggning av DBUS-anrop

[ctx: #675]
en: Verbose logging for JSON-RPC requests
sv: Utförlig loggning av JSON-RPC förfrågningar

[ctx: #676]
en: Verbose logging for AUDIO component
sv: Utförlig loggning av AUDIO-komponent

[ctx: #677]
en: Verbose logging for AirTunes library
sv: Detaljerad loggning för AirTunes bibliotek

[ctx: #678]
en: Verbose logging for UPnP components
sv: Detaljerad loggning för UPnP komponenter

[ctx: #679]
en: Verbose logging for CEC library
sv: Detaljerad loggning för CEC bibliotek

[ctx: #680]
en: Verbose logging for VIDEO component
sv: Utförlig loggning av VIDEO-komponent

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
sv: Städar bibliotek

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
sv: Raderar gamla låtar från bibliotek

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
sv: Denna sökväg har skannats tidigare

[ctx: #705]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: #708]
en: Use an HTTP proxy server to access the internet
sv: Använd en HTTP-proxyserver för att ansluta till Internet

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
sv: Internetprotokoll (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
sv: Felaktig port angiven. Värdet måste vara mellan 1 och 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
sv: HTTP-proxy

[ctx: #715]
en: Assignment
sv: Tilldelning

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
sv: Automatisk (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (Static)
sv: Manuell (Statisk)

[ctx: #719]
en: IP address
sv: IP-adress

[ctx: #720]
en: Netmask
sv: Nätmask

[ctx: #721]
en: Default gateway
sv: Standard-gateway

[ctx: #722]
en: DNS server
sv: DNS-server

[ctx: #723]
en: Save & restart
sv: Spara & starta om

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
sv: Felaktig adress angiven. Formatet skall vara AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
sv: med siffror mellan 0 och 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
sv: Ändringar sparades inte. Fortsätt utan att spara?

[ctx: #727]
en: Web server
sv: Webbserver

[ctx: #728]
en: FTP server
sv: FTP-server

[ctx: #732]
en: Save & apply
sv: Spara & tillämpa

[ctx: #733]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: #734]
en: No pass
sv: Inget lösen

[ctx: #735]
en: Character set
sv: Teckenuppsättning

[ctx: #736]
en: Style
sv: Stil

[ctx: #737]
en: Colour
sv: Färg

[ctx: #739]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: #740]
en: Italics
sv: Kursiv

[ctx: #741]
en: Bold italics
sv: Fet kursiv

[ctx: #742]
en: White
sv: Vit

[ctx: #743]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: #744]
en: Files
sv: Filer

[ctx: #745]
en: No scanned information for this view
sv: Ingen skannad information för denna vy

[ctx: #746]
en: Please turn off library mode
sv: Var god stäng av biblioteksläge

[ctx: #747]
en: Error loading image
sv: Fel vid laddning av bild

[ctx: #748]
en: Edit path
sv: Ändra sökväg

[ctx: #749]
en: Mirror image
sv: Spegelvänd bild

[ctx: #750]
en: Are you sure?
sv: Är du säker?

[ctx: #751]
en: Removing source
sv: Radera källa

[ctx: #754]
en: Add program link
sv: Lägg till programlänk

[ctx: #755]
en: Edit program path
sv: Ändra programsökväg

[ctx: #756]
en: Edit program name
sv: Ändra programnamn

[ctx: #757]
en: Edit path depth
sv: Ändra sökvägsdjup

[ctx: #759]
en: View: Big list
sv: Vy: Stor lista

[ctx: #760]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: #761]
en: White
sv: Vit

[ctx: #762]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: #763]
en: Bright green
sv: Ljusgrön

[ctx: #764]
en: Yellow green
sv: Gulgrön

[ctx: #766]
en: Light grey
sv: Ljusgrå

[ctx: #767]
en: Grey
sv: Grå

[ctx: #770]
en: Error %i: share not available
sv: Fel %i: utdelningen inte tillgänglig

[ctx: #772]
en: Audio output
sv: Ljudutgång

[ctx: #773]
en: Seeking
sv: Söker

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
sv: Bildspelsmapp

[ctx: #775]
en: Network interface
sv: Nätverksgränssnitt

[ctx: #776]
en: Wireless network name (ESSID)
sv: Trådlöst nätverksnamn (ESSID)

[ctx: #777]
en: Wireless password
sv: Lösenord för trådlöst nätverk

[ctx: #778]
en: Wireless security
sv: Säkerhet för trådlöst nätverk

[ctx: #779]
en: Save and apply network interface settings
sv: Spara och tillämpa inställningar för nätverksgränssnittet

[ctx: #780]
en: No encryption
sv: Ingen kryptering

[ctx: #784]
en: Applying network interface settings. Please wait.
sv: Tillämpar inställningar för nätverksgränssnitt. Var god vänta.

[ctx: #785]
en: Network interface restarted successfully.
sv: Omstart av nätverksgränssnittet lyckades.

[ctx: #786]
en: Network interface did not start successfully.
sv: Nätverkgränssnittet startades inte.

[ctx: #787]
en: Interface disabled
sv: Gränssnittet inaktiverat

[ctx: #788]
en: Network interface disabled successfully.
sv: Inaktivering av nätverkgränssnittet lyckades.

[ctx: #789]
en: Wireless network name (ESSID)
sv: Trådlöst nätverksnamn (ESSID)

[ctx: #790]
en: Remote control
sv: Fjärrstyrning

[ctx: #791]
en: Allow programs on this system to control Kodi
sv: Tillåt program på detta system att kontrollera Kodi

[ctx: #793]
en: Port range
sv: Portintervall

[ctx: #794]
en: Allow programs on other systems to control Kodi
sv: Tillåt program på andra system att kontrollera Kodi

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
sv: Begynnande repetitionsfördröjning (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
sv: Kontinuerlig repetitionsfördröjning (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
sv: Maximalt antal klienter

[ctx: #798]
en: Internet access
sv: Internetåtkomst

[ctx: #799]
en: Library Update
sv: Biblioteksuppdatering

[ctx: #800]
en: Music library needs to rescan tags from files.
sv: Musikbiblioteket behöver skanna om filtaggarna.

[ctx: #801]
en: Would you like to scan now?
sv: Vill du skanna nu?

[ctx: #802]
en: %s of %s available
sv: %s av %s tillgängligt

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
sv: Ogiltigt portnummer angivet

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
sv: Giltigt portintervall är 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
sv: Giltigt portintervall är 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add Pictures...
sv: Lägg till bilder...

[ctx: #998]
en: Add Music...
sv: Lägg till musik...

[ctx: #999]
en: Add Videos...
sv: Lägg till videor...

[ctx: #1000]
en: Preview
sv: Förhandsvisning

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
sv: Kunde inte ansluta

[ctx: #1002]
en: Kodi was unable to connect to the network location.
sv: Kodi kunde inte ansluta till nätverksplatsen.

[ctx: #1003]
en: This could be due to the network not being connected.
sv: Detta kan bero på att nätverket inte är anslutet.

[ctx: #1004]
en: Would you like to add it anyway?
sv: Vill du lägga till den ändå?

[ctx: #1006]
en: IP address
sv: IP-adress

[ctx: #1007]
en: Add network location
sv: Lägg till nätverksplats

[ctx: #1008]
en: Protocol
sv: Protokoll

[ctx: #1009]
en: Server address
sv: Serveradress

[ctx: #1010]
en: Server name
sv: Servernamn

[ctx: #1011]
en: Remote path
sv: Fjärrsökväg

[ctx: #1012]
en: Shared folder
sv: Delad mapp

[ctx: #1014]
en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
sv: Bläddra efter nätverksserver

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
sv: Ange nätverksadress för servern

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
sv: Ange sökväg på servern

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
sv: Ange portnumret

[ctx: #1019]
en: Enter the username
sv: Ange användarnamn

[ctx: #1020]
en: Add %s source
sv: Lägg till %s källa

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
sv: Ange sökväg eller bläddra efter mediaplatser.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media Source.
sv: Ange namn för denna mediakälla.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
sv: Bläddra efter ny utdelning

[ctx: #1024]
en: Browse
sv: Bläddra

[ctx: #1025]
en: Could not retrieve directory information.
sv: Kunde inte hämta mappinformation.

[ctx: #1026]
en: Add source
sv: Lägg till källa

[ctx: #1027]
en: Edit source
sv: Redigera källa

[ctx: #1028]
en: Edit %s source
sv: Redigera %s källa

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
sv: Skriv in den nya etiketten

[ctx: #1030]
en: Browse for image
sv: Bläddra efter bild

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
sv: Bläddra efter bildmapp

[ctx: #1032]
en: Add network location...
sv: Lägg till nätverksplats...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
sv: Bläddra efter fil

[ctx: #1034]
en: Submenu
sv: Undermeny

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
sv: Aktivera undermenyknappar

[ctx: #1036]
en: Favourites
sv: Favoriter

[ctx: #1037]
en: Video Add-ons
sv: Filmtillägg

[ctx: #1038]
en: Music Add-ons
sv: Musiktillägg

[ctx: #1039]
en: Picture Add-ons
sv: Bildtillägg

[ctx: #1040]
en: Loading directory
sv: Laddar mapp

[ctx: #1041]
en: Retrieved %i items
sv: Hämtade %i objekt

[ctx: #1042]
en: Retrieved %i of %i items
sv: Hämtade %i av %i objekt

[ctx: #1043]
en: Program Add-ons
sv: Programtillägg

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
sv: Välj plug-in miniatyr

[ctx: #1045]
en: Add-on settings
sv: Tilläggsinställningar

[ctx: #1046]
en: Access points
sv: Accesspunkter

[ctx: #1047]
en: Other...
sv: Annan...

[ctx: #1048]
en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: #1049]
en: Script settings
sv: Skriptinställningar

[ctx: #1050]
en: Singles
sv: Singlar

[ctx: #1051]
en: Enter web address
sv: Ange webbadress

[ctx: #1180]
en: Proxy type
sv: Typ av proxy

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote dns resolving
sv: SOCKS5 med fjärr-DNS-uppslag

[ctx: #1200]
en: SMB client
sv: SMB-klient

[ctx: #1202]
en: Workgroup
sv: Arbetsgrupp

[ctx: #1203]
en: Default username
sv: Standardanvändarnamn

[ctx: #1204]
en: Default password
sv: Standardlösenord

[ctx: #1207]
en: WINS server
sv: WINS-server

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
sv: Montera SMB-utdelningar

[ctx: #1210]
en: Remove
sv: Radera

[ctx: #1211]
en: Music
sv: Musik

[ctx: #1213]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: #1214]
en: Files
sv: Filer

[ctx: #1215]
en: Music & video
sv: Musik & video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
sv: Musik & bilder

[ctx: #1217]
en: Music & files
sv: Musik & filer

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
sv: Video & bilder

[ctx: #1219]
en: Video & files
sv: Video & filer

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
sv: Bilder & filer

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
sv: Musik & video & bilder

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
sv: Musik & video & bilder & filer

[ctx: #1223]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
sv: Filer & musik & video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
sv: Filer & bilder & musik

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
sv: Filer & bilder & video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
sv: Musik & program

[ctx: #1230]
en: Video & programs
sv: Video & program

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
sv: Bilder & program

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
sv: Musik & video & bilder & program

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
sv: Program & video & musik

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
sv: Program & bilder & musik

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
sv: Program & bilder & video

[ctx: #1260]
en: Announce these services to other systems via Zeroconf
sv: Presentera dessa tjänster till andra system via Zeroconf

[ctx: #1268]
en: iOS 8 compatibility mode
sv: iOS 8 kompabilitetsläge

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
sv: Tillåt volymkontroll

[ctx: #1270]
en: Allow Kodi to receive AirPlay content
sv: Tillåt Kodi att ta emot AirPlay-innehåll

[ctx: #1271]
en: Device name
sv: Enhetsnamn

[ctx: #1272]
en: Use password protection
sv: Använd lösenordsskydd

[ctx: #1275]
en: Filter %s
sv: Filtrera %s

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
sv: Anpassad ljudenhet

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
sv: Anpassad ljudutgångsenhet för genomströmning

[ctx: #1375]
en: Temperature
sv: Temperatur

[ctx: #1376]
en: Pressure
sv: Tryck

[ctx: #1377]
en: Proximity
sv: Närhet

[ctx: #1378]
en: Intensity
sv: Intensitet

[ctx: #1379]
en: Ragged
sv: Ruggig

[ctx: #1380]
en: Very
sv: Väldigt

[ctx: #1381]
en: Extreme
sv: Extrem

[ctx: #1382]
en: Whirls
sv: Virvlar

[ctx: #1383]
en: Sky Is Clear
sv: Himlen är klar

[ctx: #1384]
en: Broken
sv: Trasigt

[ctx: #1386]
en: Tropical
sv: Tropisk

[ctx: #1387]
en: Hurricane
sv: Orkan

[ctx: #1388]
en: Cold
sv: Kallt

[ctx: #1389]
en: Windy
sv: Blåsigt

[ctx: #1390]
en: Settings
sv: Buffertinställningar

[ctx: #1391]
en: Breeze
sv: Bris

[ctx: #1392]
en: Gentle
sv: Mild

[ctx: #1393]
en: High wind, near gale
sv: Hård vind, nästan storm

[ctx: #1394]
en: Severe
sv: Allvarlig

[ctx: #1395]
en: Violent
sv: Våldsam

[ctx: #1396]
en: Drifting
sv: Blåsigt

[ctx: #1397]
en: and
sv: och

[ctx: #1398]
en: Freezing
sv: Nollgradigt

[ctx: #1399]
en: Late
sv: Sent

[ctx: #1400]
en: Isolated
sv: Isolerade

[ctx: #1401]
en: Thundershowers
sv: Åskskurar

[ctx: #1402]
en: Thunder
sv: Åska

[ctx: #1403]
en: Sun
sv: Sol

[ctx: #1404]
en: Heavy
sv: Tunga

[ctx: #1405]
en: in
sv: i

[ctx: #1407]
en: Vicinity
sv: Närområdet

[ctx: #1408]
en: Ice
sv: Is

[ctx: #1409]
en: Crystals
sv: Flingor

[ctx: #1410]
en: Calm
sv: Lugnt

[ctx: #1411]
en: with
sv: med

[ctx: #1412]
en: windy
sv: blåsigt

[ctx: #1413]
en: Patches
sv: Områden

[ctx: #1414]
en: Thunderstorm
sv: Åskstorm

[ctx: #1415]
en: Drizzle
sv: Duggar

[ctx: #1416]
en: Foggy
sv: Disigt

[ctx: #1417]
en: Grains
sv: Grynigt

[ctx: #1418]
en: Thunderstorms
sv: Åskstormar

[ctx: #1419]
en: Shallow
sv: Låg

[ctx: #1420]
en: Moderate
sv: Måttfull

[ctx: #1421]
en: Very High
sv: Väldigt hög

[ctx: #1422]
en: Windy
sv: Blåsigt

[ctx: #1423]
en: Mist
sv: Dimma

[ctx: #1424]
en: Overcast
sv: Mulet

[ctx: #1425]
en: Pellets
sv: Kulor

[ctx: #1426]
en: Hail
sv: Hagel

[ctx: #1427]
en: Smoke
sv: Rök

[ctx: #1428]
en: Volcanic
sv: Vulkanisk

[ctx: #1429]
en: Ash
sv: Aska

[ctx: #1430]
en: Widespread
sv: Utbredd

[ctx: #1431]
en: Dust
sv: Damm

[ctx: #1434]
en: Whirls
sv: Virvlar

[ctx: #1436]
en: Blowing
sv: Blåser

[ctx: #1437]
en: Pellet
sv: Kula

[ctx: #1438]
en: Small
sv: Liten

[ctx: #1439]
en: and
sv: och

[ctx: #1440]
en: Sleet
sv: Snöblandat regn

[ctx: #1441]
en: with
sv: med

[ctx: #1442]
en: Chance
sv: Chans

[ctx: #1443]
en: of
sv: av

[ctx: #1445]
en: Cloud
sv: Moln

[ctx: #1446]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: #1447]
en: Squals
sv: Vindbyar

[ctx: #1448]
en: Precipitation
sv: Nederbörd

[ctx: #1449]
en: Partial
sv: Delvis

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
sv: Slå av bildskärm vid inaktivitet

[ctx: #2050]
en: Runtime
sv: Speltid

[ctx: #2080]
en: Empty list
sv: Tom lista

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
sv: Återgick till ovanstående lista för att den aktiva listan tömts

[ctx: #2100]
en: Script failed! : %s
sv: Skript misslyckades! : %s

[ctx: #2101]
en: Newer version needed - See log
sv: Nyare version behövs - Se loggen

[ctx: #10000]
en: Home
sv: Hem

[ctx: #10001]
en: Programs
sv: Program

[ctx: #10002]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: #10003]
en: File manager
sv: Filhanterare

[ctx: #10004]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: #10005]
en: Music
sv: Musik

[ctx: #10006]
en: Videos
sv: Videor

[ctx: #10007]
en: System information
sv: Systeminformation

[ctx: #10008]
en: Settings - General
sv: Inställningar - Allmänna

[ctx: #10009]
en: Settings - Screen
sv: Inställningar - Bildskärm

[ctx: #10010]
en: Settings - Appearance - GUI Calibration
sv: Inställningar - Utseende - Gränssnittskalibrering

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen Calibration
sv: Inställningar - Videor - Skärmkalibrering

[ctx: #10012]
en: Settings - Pictures
sv: Inställningar - Bilder

[ctx: #10013]
en: Settings - Programs
sv: Inställningar - Program

[ctx: #10014]
en: Settings - Weather
sv: Inställningar - Väder

[ctx: #10015]
en: Settings - Music
sv: Inställningar - Musik

[ctx: #10016]
en: Settings - System
sv: Inställningar - System

[ctx: #10017]
en: Settings - Videos
sv: Inställningar - Videor

[ctx: #10018]
en: Settings - Network
sv: Inställningar - Nätverk

[ctx: #10019]
en: Settings - Appearance
sv: Inställningar - Utseende

[ctx: #10020]
en: Scripts
sv: Skript

[ctx: #10021]
en: Web Browser
sv: Webbläsare

[ctx: #10025]
en: Videos
sv: Videor

[ctx: #10028]
en: Videos/Playlist
sv: Videor/Spellista

[ctx: #10029]
en: Login screen
sv: Inloggningsskärm

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
sv: Inställningar - Profiler

[ctx: #10035]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: #10036]
en: Basic
sv: Grundläggande

[ctx: #10038]
en: Advanced
sv: Avancerad

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
sv: Tilläggsutforskare

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
sv: Återställ ovanstående inställningar till deras standardvärden

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
sv: Är du säker på att du vill återställa inställningarna i denna kategori?

[ctx: #10043]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: #10044]
en: No help available
sv: Ingen hjälp tillgänglig

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
sv: Nollställer alla synbara inställningar till deras standardvärden.

[ctx: #10046]
en: No categories available
sv: Inga kategorier tillgängliga

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
sv: Försök ändra inställningsnivån för att se ytterligare kategorier och inställningar.

[ctx: #10100]
en: Yes/No dialogue
sv: Ja/Nej-dialog

[ctx: #10101]
en: Progress dialogue
sv: Statusdialog

[ctx: #10126]
en: File browser
sv: Filhanterare

[ctx: #10128]
en: Network setup
sv: Nätverksinställningar

[ctx: #10129]
en: Media source
sv: Mediakälla

[ctx: #10130]
en: Profile settings
sv: Profilinställningar

[ctx: #10131]
en: Lock settings
sv: Låsinställningar

[ctx: #10132]
en: Content settings
sv: Innehållsinställningar

[ctx: #10134]
en: Favourites
sv: Favoriter

[ctx: #10135]
en: Songs/Info
sv: Låtar/Info

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
sv: Redigerare för smart spellista

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
sv: Regelredigerare för smart spellista

[ctx: #10139]
en: Pictures/Info
sv: Bilder/Info

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
sv: Tilläggsinställningar

[ctx: #10146]
en: Add-ons/Info
sv: Tillägg/Info

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
sv: Letar efter undertexter...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
sv: Letar efter eller buffrar undertexter...

[ctx: #10212]
en: terminating
sv: avbryter

[ctx: #10213]
en: buffering
sv: buffrar

[ctx: #10214]
en: Opening stream
sv: Öppnar ström

[ctx: #10500]
en: Music/Playlist
sv: Musik/Spellista

[ctx: #10501]
en: Music/Files
sv: Musik/Filer

[ctx: #10502]
en: Music/Library
sv: Musik/Bibliotek

[ctx: #10503]
en: Playlist editor
sv: Redigerare för spellista

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
sv: Topp 100-låtar

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
sv: Topp 100-album

[ctx: #10506]
en: Programs
sv: Program

[ctx: #10507]
en: Configuration
sv: Konfiguration

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
sv: Väderprognos

[ctx: #10509]
en: Network gaming
sv: Nätverksspel

[ctx: #10510]
en: Extensions
sv: Förlängning

[ctx: #10511]
en: System info
sv: Systeminfo

[ctx: #10516]
en: Music - Library
sv: Musik - Bibliotek

[ctx: #10517]
en: Now Playing - Music
sv: Nu spelas - Musik

[ctx: #10522]
en: Now Playing - Videos
sv: Nu spelas - Videor

[ctx: #10523]
en: Album info
sv: Albuminfo

[ctx: #10524]
en: Movie info
sv: Filminfo

[ctx: #12000]
en: Select dialogue
sv: Valdialog

[ctx: #12001]
en: Music/Info
sv: Musik/Info

[ctx: #12002]
en: Dialogue OK
sv: Dialog OK

[ctx: #12003]
en: Videos/Info
sv: Videor/Info

[ctx: #12004]
en: Scripts/Info
sv: Skript/Info

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
sv: Fullskärmsvideo

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
sv: Ljudvisualisering

[ctx: #12008]
en: File stacking dialogue
sv: Filsammanslagningsdialog

[ctx: #12009]
en: Rebuild index...
sv: Återuppbygg index...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
sv: Återgå till musikfönstret

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
sv: Återgå till videofönstret

[ctx: #12021]
en: Start from beginning
sv: Starta från början

[ctx: #12022]
en: Resume from %s
sv: Återuppta från %s

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
sv: Låst! Ange kod...

[ctx: #12326]
en: Enter password
sv: Ange lösenord

[ctx: #12327]
en: Enter master code
sv: Ange huvudkod

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
sv: Ange låskod

[ctx: #12329]
en: or press C to cancel
sv: eller tryck C för att avbryta

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
sv: Ange knappkombination på spelkontrollen och

[ctx: #12331]
en: press OK, or Back to cancel
sv: tryck Start eller Back för att avbryta

[ctx: #12332]
en: Set lock
sv: Ange lås

[ctx: #12333]
en: Unlock
sv: Lås upp

[ctx: #12334]
en: Reset lock
sv: Återställ lås

[ctx: #12335]
en: Remove lock
sv: Ta bort lås

[ctx: #12337]
en: Numeric password
sv: Sifferlösen

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
sv: Knappar på spelkontroll

[ctx: #12339]
en: Full-text password
sv: Textlösen

[ctx: #12340]
en: Enter new password
sv: Ange nytt lösenord

[ctx: #12341]
en: Re-Enter new password
sv: Ange nytt lösenord igen

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
sv: Felaktigt lösenord,

[ctx: #12343]
en: retries left
sv: försök återstår

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
sv: Lösenordet som angavs matchade inte.

[ctx: #12345]
en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
sv: Antal lösenordsförsök har överskridits.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
sv: Systemet kommer nu att stängas av.

[ctx: #12348]
en: Item locked
sv: Objekt låst

[ctx: #12349]
en: Updating video library art
sv: Uppdaterar videobiblioteksbilder

[ctx: #12350]
en: Processing %s
sv: Bearbetar %s

[ctx: #12351]
en: The art cache in your video library needs updating.
sv: Bildbufferten i ditt videobibliotek behöver uppdateras.

[ctx: #12352]
en: No downloading is needed.
sv: Ingen nedladdning behövs.

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
sv: Återaktivera lås

[ctx: #12354]
en: Would you like to update it now?
sv: Vill du uppdatera det nu?

[ctx: #12356]
en: Change lock
sv: Byt lås

[ctx: #12357]
en: Source lock
sv: Käll-lås

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
sv: Lösenordet var tomt. Försök igen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
sv: Huvudkod

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if Master Lock retries exceeded
sv: Stäng av systemet om antal huvudlås-försök överskridits

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid
sv: Huvudkoden är ogiltig

[ctx: #12368]
en: Please enter a valid master code
sv: Var god ange korrekt huvudkod

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
sv: Inställningar & filhanterare

[ctx: #12376]
en: Set as default for all videos
sv: Ange som standard för alla videor

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values
sv: Detta raderar tidigare sparade värden

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
sv: Tid för att visa varje bild

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
sv: Använd panorerings- och zoomeffekter

[ctx: #12383]
en: 12 hour clock
sv: 12-timmarsklocka

[ctx: #12384]
en: 24 hour clock
sv: 24-timmarsklocka

[ctx: #12385]
en: Day/Month
sv: Dag/Månad

[ctx: #12386]
en: Month/Day
sv: Månad/Dag

[ctx: #12390]
en: System uptime
sv: Systemets drifttid

[ctx: #12391]
en: Minutes
sv: Minuter

[ctx: #12392]
en: Hours
sv: Timmar

[ctx: #12393]
en: Days
sv: Dagar

[ctx: #12394]
en: Total uptime
sv: Total drifttid

[ctx: #12395]
en: Battery level
sv: Batterinivå

[ctx: #12396]
en: Auto updates: On
sv: Auto uppdateringar: På

[ctx: #12397]
en: Auto updates: Notify
sv: Auto uppdateringar: Meddela

[ctx: #12398]
en: Auto updates: Never
sv: Auto uppdateringar: Aldrig

[ctx: #12600]
en: Weather
sv: Väder

[ctx: #12900]
en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
sv: Fullskärms-OSD

[ctx: #13001]
en: Immediate HD spindown
sv: Omedelbar HD-nedvarvning

[ctx: #13002]
en: Video only
sv: Endast video

[ctx: #13003]
en: - Delay
sv: - Fördröjning

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
sv: - Minsta speltid

[ctx: #13005]
en: Shutdown
sv: Stäng av

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
sv: Avstängningsfunktion

[ctx: #13009]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: #13010]
en: Hibernate
sv: Viloläge

[ctx: #13011]
en: Suspend
sv: Vänteläge

[ctx: #13012]
en: Exit
sv: Avsluta

[ctx: #13013]
en: Reboot
sv: Starta om

[ctx: #13014]
en: Minimise
sv: Minimera

[ctx: #13015]
en: Power button action
sv: Avstängningsknappens funktion

[ctx: #13016]
en: Power off System
sv: Stäng av systemet

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
sv: Hindra avstängning vid inaktivitet

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
sv: Tillåt avstängning vid inaktivitet

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
sv: Är en annan session aktiv, kanske över ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable harddrive
sv: Flyttbar hårddisk monterades

[ctx: #13022]
en: Unsafe device removal
sv: Osäker borttagning av enhet

[ctx: #13023]
en: Successfully removed device
sv: Borttagning av enhet lyckades

[ctx: #13024]
en: Joystick plugged
sv: Joystick inkopplad

[ctx: #13025]
en: Joystick unplugged
sv: Joystick urkopplad

[ctx: #13026]
en: Try to wake remote servers on access
sv: Försök väcka fjärrservrar vid anslutning

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
sv: Väntar på nätverksanslutning...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake on Lan!
sv: Wake on Lan misslyckades!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
sv: Väntar på att servern skall vakna...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
sv: Förlängd väntetid för servern att vakna...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
sv: Väntar på att tjänster startar...

[ctx: #13033]
en: MAC Discovery
sv: MAC-upptäckt

[ctx: #13034]
en: Updated for %s
sv: Uppdaterad för %s

[ctx: #13035]
en: Found for %s
sv: Hittad för %s

[ctx: #13036]
en: Failed for %s
sv: Misslyckad för %s

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
sv: Låg batterikapacitet

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
sv: Flimmerfilter

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
sv: Låt drivrutinen välja (kräver omstart)

[ctx: #13105]
en: Vertical blank sync
sv: Vertikal blankningssynk

[ctx: #13106]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
sv: Aktiverad under videouppspelning

[ctx: #13108]
en: Always enabled
sv: Alltid aktiverad

[ctx: #13109]
en: Test & apply resolution
sv: Prova & tillämpa upplösning

[ctx: #13110]
en: Save resolution?
sv: Spara upplösning?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
sv: Vill du behålla denna ändring?

[ctx: #13112]
en: High quality upscaling
sv: Högkvalitetsuppskalning

[ctx: #13113]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: #13114]
en: Enabled for SD content
sv: Aktiverad för SD-material

[ctx: #13115]
en: Always enabled
sv: Alltid aktiverad

[ctx: #13116]
en: Upscaling method
sv: Uppskalningsmetod

[ctx: #13121]
en: VDPAU HQ Upscaling level
sv: HQ-uppskalningsnivå (VDPAU)

[ctx: #13122]
en: VDPAU Studio level colour conversion
sv: Studionivåfärgkonvertering (VDPAU)

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
sv: Behålla skal?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
sv: Rensa övriga skärmar

[ctx: #13131]
en: Disabled
sv: Inaktivera

[ctx: #13132]
en: Blank displays
sv: Rensa skärmar

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
sv: Aktiva anslutningar detekterade!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control Kodi
sv: Om du fortsätter kanske du inte kan kontrollera Kodi

[ctx: #13142]
en: any longer. Are you sure you want to stop the Event server?
sv: längre. Är det säkert du vill stoppa händelseservern?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
sv: Ändra läge för Apple-fjärren?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control
sv: Om du för närvarande använder Apple-fjärren för att kontrollera

[ctx: #13146]
en: Kodi, changing this setting might affect your ability
sv: Kodi, om du ändrar denna inställning kan det påverka din förmåga

[ctx: #13147]
en: to continue controlling it. Do you want to proceed?
sv: att kontrollera Kodi. Vill du fortsätta?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
sv: Nätmask

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
sv: Primär DNS

[ctx: #13162]
en: Initialise failed
sv: Initialisering misslyckades

[ctx: #13170]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: #13171]
en: Immediately
sv: Omedelbart

[ctx: #13172]
en: After %i secs
sv: Efter %i sek

[ctx: #13173]
en: HDD install date:
sv: HDD installerades:

[ctx: #13174]
en: HDD power cycle count:
sv: Antal HDD-avstängningar:

[ctx: #13200]
en: Profiles
sv: Profiler

[ctx: #13201]
en: Delete profile '%s'?
sv: Radera profil '%s'?

[ctx: #13204]
en: Last loaded profile:
sv: Senast laddad profil:

[ctx: #13205]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: #13206]
en: Overwrite
sv: Skriva över

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
sv: Alarmklocksintervall (i minuter)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in %im
sv: Startad, alarm om %im

[ctx: #13212]
en: Cancelled with %im%is left
sv: Avbruten med %im%is kvar

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
sv: Sök efter undertexter i RAR-arkiv

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
sv: Bläddra efter undertext...

[ctx: #13251]
en: Move item
sv: Flytta objekt

[ctx: #13252]
en: Move item here
sv: Flytta objekt hit

[ctx: #13253]
en: Cancel move
sv: Avbryt flytt

[ctx: #13270]
en: Hardware:
sv: Hårdvara:

[ctx: #13271]
en: CPU Usage:
sv: CPU-användning:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
sv: Ansluten, men ingen DNS tillgänglig.

[ctx: #13275]
en: Hard Disk
sv: Hårddisk

[ctx: #13277]
en: Storage
sv: Lagring

[ctx: #13278]
en: Default
sv: Standard

[ctx: #13279]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: #13281]
en: Hardware
sv: Hårdvara

[ctx: #13283]
en: Operating system:
sv: Operativsystem:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
sv: CPU-hastighet:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
sv: Video-kodare:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
sv: Skärmupplösning:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
sv: A/V-kabel:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
sv: DVD-region:

[ctx: #13296]
en: Connected
sv: Ansluten

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
sv: Inte ansluten. Kontrollera nätverksinställningarna.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
sv: Måltemperatur

[ctx: #13300]
en: Fan speed
sv: Fläkthastighet

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
sv: Automatisk temperaturkontroll

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
sv: Åsidosätt fläkthastighet

[ctx: #13303]
en: Fonts
sv: Typsnitt

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
sv: Aktivera inverterad textriktning

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
sv: Visa RSS-nyhetsflöden

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
sv: Visa objekt i överordnad mapp

[ctx: #13307]
en: Track naming template
sv: Låtnamn enligt mall

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system
sv: Vill du starta om hela systemet

[ctx: #13309]
en: instead of just Kodi?
sv: istället för bara Kodi?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
sv: Zoomeffekt

[ctx: #13311]
en: Float effect
sv: Flyteffekt

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
sv: Svart ram-reduktion

[ctx: #13313]
en: Restart
sv: Starta om

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
sv: Övertoning mellan låtar

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
sv: Återskapa miniatyrer

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
sv: Rekursiva miniatyrer

[ctx: #13317]
en: View slideshow
sv: Visa bildspel

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
sv: Rekursivt bildspel

[ctx: #13319]
en: Randomise
sv: Slumpa

[ctx: #13321]
en: Left only
sv: Vänster endast

[ctx: #13322]
en: Right only
sv: Höger endast

[ctx: #13323]
en: Enable karaoke support
sv: Aktivera stöd för karaoke

[ctx: #13324]
en: Background transparency
sv: Bakgrundens transparens

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
sv: Förgrundens transparens

[ctx: #13326]
en: A/V delay
sv: A/V-förskjutning

[ctx: #13328]
en: %s not found
sv: %s hittades inte

[ctx: #13329]
en: Error opening %s
sv: Fel vid öppnande av %s

[ctx: #13330]
en: Unable to load %s
sv: Gick inte ladda %s

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
sv: Fel: För lite ledigt minne

[ctx: #13332]
en: Move up
sv: Flytta upp

[ctx: #13333]
en: Move down
sv: Flytta ned

[ctx: #13334]
en: Edit label
sv: Ändra namn

[ctx: #13335]
en: Make default
sv: Ange som standard

[ctx: #13336]
en: Remove button
sv: Ta bort knapp

[ctx: #13340]
en: Leave as is
sv: Ingen ändring

[ctx: #13341]
en: Green
sv: Grön

[ctx: #13343]
en: Red
sv: Röd

[ctx: #13344]
en: Cycle
sv: Cykla

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
sv: Stäng av LED vid uppspelning

[ctx: #13346]
en: Movie information
sv: Filminformation

[ctx: #13347]
en: Queue item
sv: Köa objekt

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
sv: Sök på IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
sv: Skanna efter nytt innehåll

[ctx: #13350]
en: Current playlist
sv: Nuvarande spellista

[ctx: #13351]
en: Album information
sv: Albuminformation

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
sv: Skanna objekt till bibliotek

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
sv: Stoppa skanning

[ctx: #13354]
en: Render method
sv: Renderingsmetod

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
sv: Lågkvalitets-pixelskuggning

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
sv: Hårdvaruöverlägg

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
sv: Högkvalitets-pixelskuggning

[ctx: #13358]
en: Play item
sv: Spela objekt

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
sv: Ange artistminiatyr

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
sv: Skapa miniatyrer automatiskt

[ctx: #13361]
en: Enable voice
sv: Aktivera röst

[ctx: #13375]
en: Enable device
sv: Aktivera enhet

[ctx: #13376]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: #13377]
en: Default view mode
sv: Förvalt vyläge

[ctx: #13378]
en: Default brightness
sv: Förvald ljusstyrka

[ctx: #13379]
en: Default contrast
sv: Förvald kontrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
sv: Förvald gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
sv: Återuppta film

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
sv: Röst förvr. - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
sv: Röst förvr. - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
sv: Röst förvr. - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
sv: Röst förvr. - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
sv: Använd tidsbaserad sökning

[ctx: #13387]
en: Track naming template - right
sv: Spårnamnsmall - höger sida

[ctx: #13388]
en: Preset
sv: Förinställning

[ctx: #13389]
en: There are no presets available
    for this visualisation
sv: Det finns inga förinställningar
    för den här visualiseringen

[ctx: #13390]
en: There are no settings available
    for this visualisation
sv: Det finns inga inställningar för
    den här visualiseringen

[ctx: #13391]
en: Eject/Load
sv: Mata ut/Mata in

[ctx: #13392]
en: Use visualisation if playing audio
sv: Använd visualisering vid musikuppspelning

[ctx: #13393]
en: Calculate size
sv: Beräkna storlek

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
sv: Beräknar mappstorlek

[ctx: #13395]
en: Video settings
sv: Videoinställningar

[ctx: #13396]
en: Audio and subtitle settings
sv: Ljud- och undertextinställningar

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
sv: Aktivera undertexter

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting (e.g. "the")
sv: Ignorera bestämd form vid sortering (ex: "the")

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
sv: Använd övertoning på låtar i samma album

[ctx: #13401]
en: Browse for %s
sv: Bläddra efter %s

[ctx: #13402]
en: Show track position
sv: Visa spårposition

[ctx: #13403]
en: Clear default
sv: Rensa standard

[ctx: #13404]
en: Resume
sv: Återuppta

[ctx: #13405]
en: Get thumb
sv: Hämta miniatyr

[ctx: #13406]
en: Picture information
sv: Bildinformation

[ctx: #13407]
en: %s presets
sv: %s förinställningar

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
sv: (IMDb-användarbetyg)

[ctx: #13409]
en: Top 250
sv: Topp 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
sv: Lyssna på Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
sv: Lägsta fläkthastighet

[ctx: #13412]
en: Play from here
sv: Spela härifrån

[ctx: #13413]
en: Downloading
sv: Laddar ned

[ctx: #13414]
en: Include artists who appear only on compilations
sv: Inkludera artister som endast är med på samlingsalbum

[ctx: #13415]
en: Render method
sv: Renderingsmetod

[ctx: #13416]
en: Auto detect
sv: Autodetektera

[ctx: #13417]
en: Basic shaders (ARB)
sv: Grundläggande skuggning (ARB)

[ctx: #13418]
en: Advanced shaders (GLSL)
sv: Avancerad skuggning (GLSL)

[ctx: #13419]
en: Software
sv: Mjukvara

[ctx: #13420]
en: Remove safely
sv: Säker borttagning

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
sv: Starta bildspel här

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
sv: Kom ihåg för denna sökväg

[ctx: #13424]
en: Use pixel buffer objects
sv: Använd pixelbufferobjekt

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration (VDPAU)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (VDPAU)

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration (VAAPI)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (VAAPI)

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration (DXVA2)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (DXVA2)

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration (CrystalHD)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (CrystalHD)

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration (VDADecoder)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (VDADecoder)

[ctx: #13430]
en: Allow hardware acceleration (OpenMax)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (OpenMax)

[ctx: #13431]
en: Pixel Shaders
sv: Pixelskuggning

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration (VideoToolbox)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (VideoToolbox)

[ctx: #13433]
en: Play the next video automatically
sv: Spela nästa video automatiskt

[ctx: #13434]
en: Play only this
sv: Spela endast denna

[ctx: #13435]
en: Enable HQ Scalers for scalings above
sv: Aktivera HQ-skalare för skalning över

[ctx: #13436]
en: Allow hardware acceleration (libstagefright)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (libstagefright)

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU Video Mixer
sv: Föredra VDPAU Video Mixer

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration (amcodec)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (amcodec)

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration (MediaCodec)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (MediaCodec)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
sv: Använd MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
sv: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvarue-accelerering till MPEG-(1/2) kodecs. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Äldre Radeon-kort har en tendens att ge upphov till fel vid aktivering.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
sv: Använd MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION Hardware has problems with this being enabled by default.
sv: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvarue-accelerering till MPEG-4 kodec. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Viss ION-hårdvara kan skapa problem vid aktivering.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
sv: Använd VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD Hardware with VDPAU cannot decode VC-1 Simple.
sv: Aktivera för att använda hårdvaruacceleration för codecs baserade på VC-1. Om avaktiverad kommer CPU'n att användas istället. AMD-hårdvara med VDPAU kan inte avkoda VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
sv: Använd MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 Videos might have green artifacts.
sv: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvarue-accelerering till MPEG-(1/2) kodeks. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället. Vissa MPEG-2 filmer kan visa gröna artifakter.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
sv: Använd MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sv: Aktivera det här alternativet för att använda hårdvarue-accelerering till MPEG-4 kodek. Ifall den är inaktiverad kommer CPU:n att användas istället.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
sv: Använd VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 Interlaced fails hard on Intel hardware.
sv: Aktivera för att använda hårdvaruacceleration för codecs baserade på VC-1. Om avaktiverad kommer CPU'n att användas istället. Speciellt VC-1 Interlaced kraschar på Intelhårdvara.

[ctx: #13454]
en: Decoding method
sv: Avkodningsmetod

[ctx: #13455]
en: Software
sv: Mjukvara

[ctx: #13456]
en: Hardware accelerated
sv: Hårdvaruacceleration

[ctx: #13457]
en: Prefer VAAPI render method
sv: Föredra VAAPI renderingsmetod

[ctx: #13458]
en: Allow hardware acceleration (OMXPlayer)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (OMXPlayer)

[ctx: #13459]
en: Use OMXPlayer for decoding of video files.
sv: Använd OMXPlayer vid kodning av videofiler.

[ctx: #13500]
en: A/V sync method
sv: A/V-synkmetod

[ctx: #13501]
en: Audio clock
sv: Ljudklocka

[ctx: #13502]
en: Video clock (Drop/Dupe audio)
sv: Videoklocka (tappad/dubblett ljud)

[ctx: #13503]
en: Video clock (Resample audio)
sv: Videoklocka (omsampla ljud)

[ctx: #13504]
en: Maximum speedup/slowdown amount (%)
sv: Maximal accelerations/decelerationsmängd (%)

[ctx: #13505]
en: Resample quality
sv: Omsamplingskvalitet

[ctx: #13506]
en: Low(fast)
sv: Låg (snabb)

[ctx: #13508]
en: High
sv: Hög

[ctx: #13509]
en: Really high(slow!)
sv: Riktigt hög (långsam!)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
sv: Synkronisera uppspelning till bildskärm

[ctx: #13511]
en: Choose art
sv: Välj bild

[ctx: #13512]
en: Current art
sv: Nuvarande bild

[ctx: #13513]
en: Remote art
sv: Fjärrbilder

[ctx: #13514]
en: Local art
sv: Lokal bild

[ctx: #13515]
en: No art
sv: Ingen bild

[ctx: #13516]
en: Add art
sv: Lägg till bild

[ctx: #13550]
en: Pause during refresh rate change
sv: Pausa vid ändring av uppdateringsfrekvens

[ctx: #13551]
en: Off
sv: Av

[ctx: #13552]
en: %.1f Second
sv: %.1f sekund

[ctx: #13553]
en: %.1f Seconds
sv: %.1f sekunder

[ctx: #13554]
en: %d Minute
sv: %d Minut

[ctx: #13555]
en: %d Minutes
sv: %d Minuter

[ctx: #13600]
en: Apple remote
sv: Apple-fjärrkontroll

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
sv: Tillåt att starta Kodi med fjärrkontrollen

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
sv: Sekvensfördröjningstid

[ctx: #13610]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: #13612]
en: Universal Remote
sv: Universell fjärrkontroll

[ctx: #13613]
en: Multi Remote (Harmony)
sv: Multifjärr (Harmony)

[ctx: #13620]
en: Apple Remote Error
sv: Apple-fjärrkontrollsfel

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support could not be enabled.
sv: Apple-fjärrkontroll kunde inte aktiveras.

[ctx: #14000]
en: Stack
sv: Slå samman

[ctx: #14001]
en: Unstack
sv: Slå isär

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
sv: Laddar ned spellista...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
sv: Laddar ned strömlista...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
sv: Bearbetar strömlista...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
sv: Nedladdning av strömlista misslyckades

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
sv: Nedladdning av spellista misslyckades

[ctx: #14009]
en: Games directory
sv: Spelmapp

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
sv: Autoväxla till miniatyrer baserat på

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
sv: Aktivera autoväxling till miniatyrvy

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
sv: - Använd stora ikoner

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
sv: - Växla baserat på

[ctx: #14014]
en: - Percentage
sv: - Procent

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
sv: Inga filer men minst en miniatyr

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
sv: Minst en fil och miniatyr

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
sv: Procent av miniatyrer

[ctx: #14018]
en: View options
sv: Vyalternativ

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
sv: Områdeskod 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
sv: Områdeskod 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
sv: Områdeskod 3

[ctx: #14022]
en: Library
sv: Bibliotek

[ctx: #14023]
en: No TV
sv: Ingen TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
sv: Ange din närmsta stora tätort

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
sv: Video/Ljud/DVD-buffert - Hårddisk

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
sv: Videobuffert - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local Network
sv: Videobuffert - lokalt nätverk

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
sv: Videobuffert - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
sv: Ljudbuffert - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local Network
sv: Ljudbuffert - lokalt nätverk

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
sv: Ljudbuffert - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
sv: DVD-buffert - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local Network
sv: Lokalt nätverk

[ctx: #14036]
en: Services
sv: Tjänster

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local Network
sv: DVD-buffert - lokalt nätverk

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
sv: Nätverksinställningar ändrade

[ctx: #14039]
en: Kodi requires to restart to change your
sv: Kodi måste startas om för att slutföra din

[ctx: #14040]
en: network setup.  Would you like to restart now?
sv: nätverksinställning. Vill du starta om nu?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
sv: Bandbreddsbegränsning för internetanslutning

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
sv: - Stäng av under uppspelning

[ctx: #14045]
en: %i sec
sv: %i sek

[ctx: #14051]
en: Time format
sv: Tidsformat

[ctx: #14052]
en: Date format
sv: Datumformat

[ctx: #14053]
en: GUI filters
sv: Gränsnittsfilter

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
sv: Använd bakgrundsskanning

[ctx: #14056]
en: Stop scan
sv: Avsluta skanning

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media info
sv: Inte möjligt medan du skannar efter mediainfo

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
sv: Filmbruseffekt

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
sv: Leta efter miniatyrer på fjärrutdelningar

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
sv: Buffert för okänd typ - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
sv: Ange användarnamn för

[ctx: #14063]
en: Date & time
sv: Datum & tid

[ctx: #14064]
en: Set date
sv: Ange datum

[ctx: #14065]
en: Set time
sv: Ange klockslag

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24 hour HH:MM format
sv: Ange tiden i 24-timmarsformatet TT:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
sv: Ange datumet i formatet DD/MM/ÅÅÅÅ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
sv: Ange IP-adress

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
sv: Tillämpa inställningarna nu?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
sv: Tillämpa inställningar

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
sv: Tillåt namnbyte och radering av filer

[ctx: #14074]
en: Set timezone
sv: Ange tidszon

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
sv: Använd sommartid

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
sv: Lägg till i favoriter

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
sv: Ta bort från favoriter

[ctx: #14078]
en: Colours
sv: Färger

[ctx: #14079]
en: Timezone country
sv: Tidszonsland

[ctx: #14080]
en: Timezone
sv: Tidszon

[ctx: #14081]
en: File lists
sv: Fillistor

[ctx: #14082]
en: Show EXIF picture information
sv: Visa bildens EXIF-information

[ctx: #14083]
en: Use a fullscreen window rather than true fullscreen
sv: Använd hellre helskärmsfönster än äkta helskärm

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
sv: Köa låtar vid val

[ctx: #14086]
en: Playback
sv: Uppspelning

[ctx: #14087]
en: Discs
sv: Skivor

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
sv: Spela upp DVD'er automatiskt

[ctx: #14089]
en: Font to use for text subtitles
sv: Typsnitt för textbaserade undertexter

[ctx: #14090]
en: International
sv: Internationellt

[ctx: #14091]
en: Character set
sv: Teckenuppsättning

[ctx: #14092]
en: Debugging
sv: Debuggning

[ctx: #14093]
en: Security
sv: Säkerhet

[ctx: #14094]
en: Input devices
sv: Inmatningsenheter

[ctx: #14095]
en: Power saving
sv: Strömbesparing

[ctx: #14096]
en: Rip
sv: Rippa

[ctx: #14097]
en: Audio CD Insert Action
sv: Åtgärd vid inmatning av ljud-CD

[ctx: #14098]
en: Play
sv: Spela

[ctx: #14099]
en: Eject disc when CD ripping is complete
sv: Mata ut skivan när rippningen är klar

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
sv: Avbryt CD-rippning

[ctx: #14102]
en: Blu-ray playback mode
sv: Blu-ray uppspelningsläge

[ctx: #14103]
en: Play main movie
sv: Spela huvudfilm

[ctx: #14104]
en: Show simplified menu
sv: Visa förenklad meny

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
sv: Källan otillgänglig

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from %s
sv: Vad vill du göra med mediaobjekt från %s

[ctx: #15014]
en: Keep
sv: Behåll

[ctx: #15015]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: #15016]
en: Games
sv: Spel

[ctx: #15019]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: #15052]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: #15100]
en: Library
sv: Bibliotek

[ctx: #15101]
en: Database
sv: Databas

[ctx: #15102]
en: * All albums
sv: * Alla album

[ctx: #15103]
en: * All artists
sv: * Alla artister

[ctx: #15104]
en: * All songs
sv: * Alla låtar

[ctx: #15105]
en: * All genres
sv: * Alla genre

[ctx: #15107]
en: Buffering...
sv: Buffrar...

[ctx: #15108]
en: Navigation sounds
sv: Navigeringsljud

[ctx: #15109]
en: Skin default
sv: Skalets egna

[ctx: #15110]
en: Larger font size
sv: Större teckensnittsstorlek

[ctx: #15111]
en: Theme
sv: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
sv: Standardtema

[ctx: #15207]
en: Connected
sv: Uppkopplad

[ctx: #15208]
en: Not connected
sv: Inte uppkopplad

[ctx: #15213]
en: Play using...
sv: Spela upp med...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
sv: Använd utjämnad A/V-synkronisering

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
sv: Göm filnamn i miniatyrvyn

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
sv: Spela i partyläge

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
sv: Sökväg hittades inte eller är ogiltig

[ctx: #15301]
en: Could not connect to network server
sv: Kunde inte ansluta till nätverksserver

[ctx: #15302]
en: No servers found
sv: Inga servrar funna

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
sv: Arbetsgruppen hittades inte

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
sv: Öppnar flersökvägskälla

[ctx: #15311]
en: Path:
sv: Sökväg:

[ctx: #16000]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
sv: Internetsökning

[ctx: #16003]
en: Player
sv: Spelare

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
sv: Spela media från skiva

[ctx: #16008]
en: Enter new title
sv: Ange ny titel

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
sv: Ange filmens titel

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
sv: Ange profilens namn

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
sv: Ange albumets namn

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
sv: Ange namn för spellistan

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
sv: Ange nytt filnamn

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
sv: Ange mappnamn

[ctx: #16015]
en: Enter directory
sv: Ange mapp

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
sv: Alternativ: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
sv: Ange söksträng

[ctx: #16018]
en: None
sv: Ingen

[ctx: #16019]
en: Auto select
sv: Autoval

[ctx: #16020]
en: De-interlace
sv: Avfläta

[ctx: #16022]
en: Bob (inverted)
sv: Bob (inverterad)

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
sv: Avbryter...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
sv: Ange artistens namn

[ctx: #16026]
en: Playback failed
sv: Uppspelning misslyckades

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play.
sv: Ett eller flera objekt lyckades inte spela.

[ctx: #16028]
en: Enter value
sv: Ange värde

[ctx: #16029]
en: Check the log file for details.
sv: Kontrollera loggfilen för detaljer.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
sv: Partyläge avbrutet.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
sv: Inga matchande låtar i biblioteket.

[ctx: #16032]
en: Could not initialise database.
sv: Kunde inte initiera databasen.

[ctx: #16033]
en: Could not open database.
sv: Kunde inte öppna databasen.

[ctx: #16034]
en: Could not get songs from database.
sv: Kunde inte hämta låtar från databasen.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
sv: Spellista för partyläge

[ctx: #16036]
en: De-interlace (Half)
sv: Avflätning (halv)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
sv: Avfläta video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
sv: Avflätningsmetod

[ctx: #16039]
en: Off
sv: Av

[ctx: #16041]
en: On
sv: På

[ctx: #16100]
en: All Videos
sv: Alla videor

[ctx: #16101]
en: Unwatched
sv: Inte visad

[ctx: #16102]
en: Watched
sv: Visad

[ctx: #16103]
en: Mark as watched
sv: Markera som visad

[ctx: #16104]
en: Mark as unwatched
sv: Markera som inte visad

[ctx: #16105]
en: Edit title
sv: Ändra titel

[ctx: #16106]
en: Manage...
sv: Hantera...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
sv: Ändra sortering av titel

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
sv: Operationen avbröts

[ctx: #16201]
en: Copy failed
sv: Kopieringen misslyckades

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file
sv: Kopiering av minst en fil misslyckades

[ctx: #16203]
en: Move failed
sv: Lyckades inte flytta

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file
sv: Flytt av minst en fil misslyckades

[ctx: #16205]
en: Delete failed
sv: Raderingen misslyckades

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file
sv: Radering av minst en fil misslyckades

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
sv: Videoskalningsmetod

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
sv: Bicubic (mjukvara)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
sv: Lanczos (mjukvara)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
sv: Sinc (mjukvara)

[ctx: #16312]
en: (VDPAU)Noise Reduction
sv: (VDPAU)Brusreducering

[ctx: #16313]
en: (VDPAU)Sharpness
sv: (VDPAU)Skärpa

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 optimised
sv: Lanczos3-optimerad

[ctx: #16317]
en: Temporal (Half)
sv: Temporal (Halv)

[ctx: #16318]
en: Temporal/Spatial (Half)
sv: Temporal/Spatial (Halv)

[ctx: #16323]
en: Spline36 optimised
sv: Spline36-optimerad

[ctx: #16324]
en: Software Blend
sv: Mjukvarublandning

[ctx: #16330]
en: MMAL - Advanced
sv: MMAL - Avancerad

[ctx: #16331]
en: MMAL - Advanced (Half)
sv: MMAL - Avancerad (halv)

[ctx: #16333]
en: MMAL - Bob (Half)
sv: MMAL - Bob (halv)

[ctx: #16400]
en: Post-processing
sv: Efterbearbetning

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
sv: Visa timeout för viloläge

[ctx: #17998]
en: %i hours
sv: %i timmar

[ctx: #17999]
en: %i days
sv: %i dagar

[ctx: #19000]
en: Switch to channel
sv: Byt till kanal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and/or NOT.
sv: Separera sökorden med AND, OR och/eller NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
sv: eller använd fraser för att få en exakt träff, som "The wizard of Oz".

[ctx: #19003]
en: Find similar
sv: Hitta liknande

[ctx: #19004]
en: Importing EPG from clients
sv: Importerar EPG från klienter

[ctx: #19005]
en: PVR stream information
sv: PVR ströminformation

[ctx: #19006]
en: Receiving device
sv: Mottagarenhet

[ctx: #19007]
en: Device status
sv: Enhetsstatus

[ctx: #19008]
en: Signal quality
sv: Signalkvalitet

[ctx: #19012]
en: PVR Backend
sv: PVR-backend

[ctx: #19013]
en: Free to air
sv: Okodade

[ctx: #19014]
en: Fixed
sv: Fast

[ctx: #19015]
en: Encryption
sv: Kryptering

[ctx: #19016]
en: PVR Backend %i - %s
sv: PVR-backend %i - %s

[ctx: #19017]
en: Recordings
sv: Inspelningar

[ctx: #19018]
en: Folder with channel icons
sv: Mapp med kanallogos

[ctx: #19019]
en: Channels
sv: Kanaler

[ctx: #19022]
en: Hidden
sv: Dold

[ctx: #19023]
en: TV channels
sv: TV-kanaler

[ctx: #19024]
en: Radio channels
sv: Radiokanaler

[ctx: #19025]
en: Upcoming recordings
sv: Kommande inspelningar

[ctx: #19026]
en: Add timer...
sv: Lägg till timer...

[ctx: #19027]
en: No search results
sv: Inga sökresultat

[ctx: #19028]
en: No EPG entries
sv: Inga EPG-poster

[ctx: #19029]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: #19030]
en: Now
sv: Nu

[ctx: #19031]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: #19032]
en: Timeline
sv: Tidslinje

[ctx: #19034]
en: Already started recording on this channel
sv: Inspelning av denna kanal är redan startad

[ctx: #19035]
en: %s could not be played. Check the log for details.
sv: %s kunde inte spelas upp. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19036]
en: This recording cannot be played. Check the log for details.
sv: Denna inspelning kan inte spelas upp. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19037]
en: Show signal quality
sv: Visa signalkvalitet

[ctx: #19038]
en: Not supported by the PVR backend.
sv: Stöds inte av den PVR-backend du använder

[ctx: #19039]
en: Are you sure you want to hide this channel?
sv: Är du säker på att dölja denna kanal?

[ctx: #19041]
en: Are you sure you want to rename this recording?
sv: Är du säker på att döpa om denna inspelning?

[ctx: #19042]
en: Are you sure you want to rename this timer?
sv: Är du säker på att döpa om denna timer?

[ctx: #19043]
en: Recording
sv: Inspelning

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration or check the log for details.
sv: Kontrollera din konfiguration eller loggen för detaljer.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up or check the log for details.
sv: Inga PVR-klienter har startats än. Vänta tills PVR-klienterna startat eller kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19046]
en: New channel
sv: Ny kanal

[ctx: #19047]
en: Programme info
sv: Programinfo

[ctx: #19048]
en: Group management
sv: Grupphantering

[ctx: #19049]
en: Show channel
sv: Visa kanal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
sv: Visa synliga kanaler

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
sv: Visa dolda kanaler

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
sv: Flytta kanal till:

[ctx: #19053]
en: Recording information
sv: Inspelningsinformation

[ctx: #19054]
en: Hide channel
sv: Dölj kanal

[ctx: #19055]
en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

[ctx: #19056]
en: New timer
sv: Ny timer

[ctx: #19057]
en: Edit timer
sv: Redigera timer

[ctx: #19058]
en: Timer enabled
sv: Timer aktiverad

[ctx: #19059]
en: Stop recording
sv: Avsluta inspelning

[ctx: #19060]
en: Delete timer
sv: Ta bort timer

[ctx: #19061]
en: Add timer
sv: Lägg till timer

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
sv: Sortering: Kanal

[ctx: #19063]
en: Go to begin
sv: Gå till början

[ctx: #19064]
en: Go to end
sv: Gå till slutet

[ctx: #19066]
en: Channel icons
sv: Kanallogos

[ctx: #19067]
en: This event is already being recorded.
sv: Denna händelse spelas redan in.

[ctx: #19068]
en: This recording could not be deleted. Check the log for details.
sv: Inspelningen kunde inte tas bort. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19070]
en: Go to now
sv: Gå till nu

[ctx: #19071]
en: EPG update interval
sv: Intervall för EPG-uppdatering

[ctx: #19072]
en: Do not store the EPG in the database
sv: Lagra inte EPG:n i databasen

[ctx: #19073]
en: Delay channel switch
sv: Fördröjning vid kanalbyte

[ctx: #19074]
en: Active:
sv: Aktiv:

[ctx: #19075]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: #19076]
en: Folder:
sv: Mapp:

[ctx: #19078]
en: Channel:
sv: Kanal:

[ctx: #19079]
en: Day:
sv: Dag:

[ctx: #19080]
en: Begin:
sv: Start:

[ctx: #19081]
en: End:
sv: Slut:

[ctx: #19082]
en: Priority:
sv: Prioritet:

[ctx: #19083]
en: Lifetime (days):
sv: Livstid (dagar):

[ctx: #19084]
en: First day:
sv: Första dagen:

[ctx: #19085]
en: Unknown channel %u
sv: Okänd kanal %u

[ctx: #19086]
en: Mo-__-__-__-__-__-__
sv: Må-__-__-__-__-__-__

[ctx: #19087]
en: __-Tu-__-__-__-__-__
sv: __-Ti-__-__-__-__-__

[ctx: #19088]
en: __-__-We-__-__-__-__
sv: __-__-On-__-__-__-__

[ctx: #19089]
en: __-__-__-Th-__-__-__
sv: __-__-__-To-__-__-__

[ctx: #19091]
en: __-__-__-__-__-Sa-__
sv: __-__-__-__-__-Lö-__

[ctx: #19092]
en: __-__-__-__-__-__-Su
sv: __-__-__-__-__-__-Sö

[ctx: #19093]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-__-__
sv: Må-Ti-On-To-Fr-__-__

[ctx: #19094]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-__
sv: Må-Ti-On-To-Fr-Lö-__

[ctx: #19095]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-Su
sv: Må-Ti-On-To-Fr-Lö-Sö

[ctx: #19096]
en: __-__-__-__-__-Sa-Su
sv: __-__-__-__-__-Lö-Sö

[ctx: #19097]
en: Enter the name for the recording
sv: Ange namn för inspelningen

[ctx: #19098]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: #19099]
en: Service
sv: Tjänst

[ctx: #19101]
en: Provider
sv: Leverantör

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
sv: Var god byt till en annan kanal.

[ctx: #19103]
en: Go to channel
sv: Gå till kanal

[ctx: #19104]
en: Enter the name of the folder for the recording
sv: Ange mappnamnet för inspelningen

[ctx: #19105]
en: Please select a channel
sv: Välj en kanal

[ctx: #19106]
en: Next timer on
sv: Nästa timer på

[ctx: #19107]
en: at
sv: kl.

[ctx: #19109]
en: Couldn't save timer. Check the log for details.
sv: Timer kunde inte sparas. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19110]
en: An unexpected error occurred. Try again later or check the log for details.
sv: Ett oväntat fel uppstod. Försök igen senare eller kolla loggen för detaljer.

[ctx: #19111]
en: PVR backend error. Check the log for details.
sv: PVR-backendfel. Se loggen för detaljer.

[ctx: #19112]
en: Delete this recording?
sv: Ta bort den här inspelningen?

[ctx: #19113]
en: Delete all recordings in this folder?
sv: Ta bort alla inspelningar i den här mappen?

[ctx: #19115]
en: Address
sv: Adress

[ctx: #19116]
en: Disksize
sv: Diskstorlek

[ctx: #19117]
en: Search for channels
sv: Sök efter kanaler

[ctx: #19118]
en: Cannot use PVR functions while searching.
sv: Inte möjligt att använda PVR-funktioner medan sökning pågår.

[ctx: #19119]
en: On which server do you want to search?
sv: På vilken server vill du söka?

[ctx: #19120]
en: Client number
sv: Klient nummer

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
sv: Undvik repeteringar

[ctx: #19122]
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
sv: Timern spelar fortfarande in. Är du säker på att radera timern?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
sv: Endast okodade kanaler

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
sv: Ignorera nuvarande timers

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
sv: Ignorera nuvarande inspelningar

[ctx: #19126]
en: Start time
sv: Starttid

[ctx: #19127]
en: End time
sv: Sluttid

[ctx: #19128]
en: Start date
sv: Startdatum

[ctx: #19129]
en: End date
sv: Slutdatum

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
sv: Minsta spellängd

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
sv: Största spellängd

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
sv: Inkludera okända genre

[ctx: #19133]
en: Search string
sv: Söksträng

[ctx: #19134]
en: Include description
sv: Inkludera beskrivning

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
sv: Kanal otillgänglig

[ctx: #19137]
en: No groups defined
sv: Inga grupper definierade

[ctx: #19138]
en: Please create a group first
sv: Var god skapa en grupp först

[ctx: #19139]
en: Name of the new group
sv: Namnet på den nya gruppen

[ctx: #19140]
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: #19141]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: #19142]
en: Search guide
sv: Sök guide

[ctx: #19143]
en: Group management
sv: Grupphantering

[ctx: #19144]
en: No groups defined
sv: Inga grupper definierade

[ctx: #19145]
en: Grouped
sv: Grupperad

[ctx: #19146]
en: Groups
sv: Grupper

[ctx: #19147]
en: The PVR backend does not support this action. Check the log for details.
sv: Din PVR-backend stödjer inte denna åtgärd. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19148]
en: Channel
sv: Kanal

[ctx: #19149]
en: Mo
sv: Må

[ctx: #19150]
en: Tu
sv: Ti

[ctx: #19151]
en: We
sv: On

[ctx: #19152]
en: Th
sv: To

[ctx: #19154]
en: Sa
sv: Lö

[ctx: #19155]
en: Su
sv: Sö

[ctx: #19156]
en: from
sv: från

[ctx: #19157]
en: Next recording
sv: Nästa inspelning

[ctx: #19158]
en: Currently recording
sv: Spelar in

[ctx: #19159]
en: from
sv: från

[ctx: #19160]
en: to
sv: till

[ctx: #19162]
en: Recording active
sv: Inspelning aktiv

[ctx: #19163]
en: Recordings
sv: Inspelningar

[ctx: #19164]
en: Cannot start recording. Check the log for details.
sv: Kan inte starta inspelningen. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19165]
en: Switch
sv: Byt

[ctx: #19166]
en: PVR information
sv: PVR-information

[ctx: #19167]
en: Scan for missing icons
sv: Skanna efter saknade ikoner

[ctx: #19169]
en: Hide video information box
sv: Dölj rutan med videoinformation

[ctx: #19170]
en: Timeout when starting playback
sv: Timeout vid start av uppspelning

[ctx: #19171]
en: Start playback minimised
sv: Starta uppspelning minimerad

[ctx: #19172]
en: Instant recording duration
sv: Omedelbar inspelningslängd

[ctx: #19173]
en: Default recording priority
sv: Standardprioritet för inspelning

[ctx: #19174]
en: Default recording lifetime
sv: Standardlivstid för inspelning

[ctx: #19175]
en: Margin at the start of a recording
sv: Marginal för inspelningens start

[ctx: #19176]
en: Margin at the end of a recording
sv: Marginal för inspelningens slut

[ctx: #19177]
en: Playback
sv: Uppspelning

[ctx: #19178]
en: Show channel information when switching channels
sv: Visa kanalinformation vid kanalbyten

[ctx: #19181]
en: Menu/OSD
sv: Meny/OSD

[ctx: #19182]
en: Days to display in the EPG
sv: Dagar att visa i EPG

[ctx: #19185]
en: Reset the PVR database
sv: Återställ PVR-databasen

[ctx: #19186]
en: All data in the PVR database is being erased
sv: All data i PVR-databasen raderas

[ctx: #19187]
en: Reset the EPG database
sv: Återställ EPG-databasen

[ctx: #19188]
en: EPG is being reset
sv: EPG håller på att återställas

[ctx: #19189]
en: Continue last channel on startup
sv: Återuppta senast valda kanal vid start

[ctx: #19190]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: #19191]
en: PVR service
sv: PVR-tjänst

[ctx: #19192]
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
sv: Inget av de anslutna PVR-backendsystemen stödjer kanalsökning.

[ctx: #19193]
en: The channel scan cannot be started. Check the log for details.
sv: Kanalsökningen kan inte startas. Kontrollera loggen för detaljer.

[ctx: #19194]
en: Continue?
sv: Fortsätt?

[ctx: #19195]
en: Client actions
sv: Klientåtgärder

[ctx: #19196]
en: PVR client specific actions
sv: Specifika åtgärder för PVR-klient

[ctx: #19197]
en: Recording started on: %s
sv: Inspelning startades: %s

[ctx: #19198]
en: Recording finished on: %s
sv: Inspelning avslutades: %s

[ctx: #19199]
en: Channel manager
sv: Kanalhanterare

[ctx: #19200]
en: EPG source:
sv: EPG-källa:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
sv: Kanalnamn:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
sv: Kanallogo:

[ctx: #19203]
en: Edit channel
sv: Redigera kanal

[ctx: #19204]
en: New channel
sv: Ny kanal

[ctx: #19205]
en: Group management
sv: Grupphanterare

[ctx: #19206]
en: Activate EPG:
sv: Aktivera EPG:

[ctx: #19207]
en: Group:
sv: Grupp:

[ctx: #19208]
en: Enter the name of the new channel
sv: Ange namnet på den nya kanalen

[ctx: #19209]
en: Kodi virtual backend
sv: Kodi virtuellt backend

[ctx: #19210]
en: Client
sv: Klient

[ctx: #19211]
en: Delete channel
sv: Ta bort kanal

[ctx: #19212]
en: This list contains changes
sv: Listan innehåller ändringar

[ctx: #19213]
en: Select backend
sv: Välj backend

[ctx: #19214]
en: Enter a valid URL for the new channel
sv: Skriv in en giltig URL för den nya kanalen

[ctx: #19215]
en: The PVR backend does not support timers.
sv: PVR-backendsystemet stödjer inte timers.

[ctx: #19216]
en: All radio channels
sv: Alla radiokanaler

[ctx: #19217]
en: All TV channels
sv: Alla TV-kanaler

[ctx: #19218]
en: Visible
sv: Synlig

[ctx: #19219]
en: Ungrouped channels
sv: Ogrupperade kanaler

[ctx: #19220]
en: Channels in
sv: Kanaler i

[ctx: #19221]
en: Synchronise channel groups with backend(s)
sv: Synkronisera kanalgrupper med backend(s)

[ctx: #19223]
en: No PVR Add-on could be enabled. Check your settings or the log for more info.
sv: Inget PVR-tillägg kunde aktiveras. Kontrollera dina inställningar eller loggen för mer information.

[ctx: #19224]
en: Recording aborted
sv: Inspelning avbruten

[ctx: #19225]
en: Recording scheduled
sv: Inspelning schemalagd

[ctx: #19226]
en: Recording started
sv: Inspelning startade

[ctx: #19227]
en: Recording completed
sv: Inspelning färdig

[ctx: #19228]
en: Recording deleted
sv: Inspelning borttagen

[ctx: #19229]
en: Close channel OSD after switching channels
sv: Stäng kanal-OSD efter kanalbyte

[ctx: #19230]
en: Prevent EPG updates during playback
sv: Förhindra EPG-uppdateringar under uppspelning

[ctx: #19231]
en: Always use the channel order from the backend(s)
sv: Använd alltid kanalordningen från backendsystem(en)

[ctx: #19232]
en: Clear search results
sv: Rensa sökresultat

[ctx: #19233]
en: Display a notification on timer updates
sv: Visa en notifiering vid timeruppdateringar

[ctx: #19234]
en: Use backend channels numbers (only works with 1 enabled PVR Add-on)
sv: Använd TV-serverns kanalnummer (fungerar bara med 1 aktiverat PVR-tillägg)

[ctx: #19235]
en: PVR manager is starting up
sv: PVR-hanteraren startar upp

[ctx: #19236]
en: Loading channels from clients
sv: Laddar kanaler från klienter

[ctx: #19237]
en: Loading timers from clients
sv: Laddar timers från klienter

[ctx: #19238]
en: Loading recordings from clients
sv: Laddar inspelningar från klienter

[ctx: #19239]
en: Starting background threads
sv: Startar bakgrundstrådar

[ctx: #19240]
en: No PVR Add-on enabled
sv: Inget PVR-tillägg aktiverat

[ctx: #19241]
en: The PVR manager has been enabled without any
sv: PVR-hanteraren har aktiverats utan

[ctx: #19242]
en: enabled PVR Add-on. Enable at least one Add-on
sv: aktiverade PVR-tillägg. Aktivera åtminstone ett tillägg

[ctx: #19243]
en: in order to use the PVR functionality.
sv: för att använda PVR-funktionaliteten

[ctx: #19244]
en: Backend idle time
sv: Inaktivitetstid för backendsystemet

[ctx: #19245]
en: Set wakeup command (cmd [timestamp])
sv: Ange uppvakningskommando (kommando [tidsangivelse])

[ctx: #19246]
en: Wakeup before recording
sv: Vakna innan inspelning

[ctx: #19247]
en: Daily wakeup
sv: Daglig uppvakning

[ctx: #19248]
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
sv: Daglig uppvakningstid (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
en: Filter channels
sv: Filtrera kanaler

[ctx: #19250]
en: Loading EPG from database
sv: Laddar EPG från databas

[ctx: #19251]
en: Update EPG information
sv: Uppdatera EPG-information

[ctx: #19252]
en: Schedule EPG update for this channel?
sv: Schemalägg EPG-uppdatering för den här kanalen?

[ctx: #19253]
en: EPG update scheduled for channel
sv: EPG-uppdatering schemalagd för kanalen

[ctx: #19254]
en: EPG update failed for channel
sv: EPG-uppdatering misslyckades för kanalen

[ctx: #19255]
en: Start recording
sv: Starta inspelning

[ctx: #19256]
en: Stop recording
sv: Stoppa inspelning

[ctx: #19257]
en: Lock channel
sv: Lås kanal

[ctx: #19258]
en: Unlock channel
sv: Lås upp kanal

[ctx: #19259]
en: Parental control
sv: Föräldrakontroll

[ctx: #19260]
en: Unlock duration
sv: Upplåsningslängd

[ctx: #19261]
en: Change PIN
sv: Byt PIN

[ctx: #19262]
en: Parental control. Enter PIN:
sv: Föräldrakontroll. Ange PIN:

[ctx: #19263]
en: Locked channel. Enter PIN:
sv: Låst kanal. Ange PIN:

[ctx: #19264]
en: Incorrect PIN
sv: Felaktig PIN

[ctx: #19265]
en: The entered PIN number was incorrect.
sv: Den angivna PIN-koden var felaktig.

[ctx: #19266]
en: Parental locked
sv: Föräldralås

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
sv: Föräldralås:

[ctx: #19268]
en: Do not show 'no information available' labels
sv: Visa inte etiketter med 'ingen information tillgänglig'

[ctx: #19269]
en: Do not show 'connection lost' warnings
sv: Visa inte varningar med 'anslutning tappad'

[ctx: #19270]
en: Group Items
sv: Gruppera objekt

[ctx: #19271]
en: No PVR Add-ons could be found
sv: Inga PVR-tillägg kunde hittas

[ctx: #19272]
en: You need a tuner, backend software, and an
sv: Du behöver en mottagare, backend-mjukvara och ett

[ctx: #19273]
en: Add-on for the backend to be able to use PVR.
sv: Tillägg för backend för att kunna använda PVR.

[ctx: #19274]
en: Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
sv: Gå till http://kodi.wiki/view/PVR för mer information.

[ctx: #19275]
en: Conflict warning
sv: Konfliktvarning

[ctx: #19276]
en: Conflict error
sv: Konfliktfel

[ctx: #19277]
en: Recording conflict
sv: Inspelningskonflikt

[ctx: #19278]
en: Recording error
sv: Inspelningsfel

[ctx: #19279]
en: Client specific
sv: Klientspecifik

[ctx: #19280]
en: Client specific settings
sv: Klientspecifika inställningar

[ctx: #19281]
en: Confirm channel switches by pressing OK
sv: Bekräfta kanalbyte genom att trycka OK

[ctx: #19282]
en: Current icon
sv: Nuvarande ikon

[ctx: #19283]
en: No icon
sv: Ingen ikon

[ctx: #19284]
en: Choose icon
sv: Välj ikon

[ctx: #19285]
en: Browse for icon
sv: Bläddra bland ikoner

[ctx: #19286]
en: Searching for channel icons
sv: Sök efter kanal-ikoner

[ctx: #19287]
en: All channels
sv: Alla kanaler

[ctx: #19288]
en: Foreground
sv: Förgrunden

[ctx: #19499]
en: Other/Unknown
sv: Annan/Okänd

[ctx: #19500]
en: Movie/Drama
sv: Film/Drama

[ctx: #19501]
en: Detective/Thriller
sv: Kriminal/Thriller

[ctx: #19502]
en: Adventure/Western/War
sv: Äventyr/Västern/Krig

[ctx: #19503]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
sv: Science Fiction/Fantasi/Skräck

[ctx: #19504]
en: Comedy
sv: Komedi

[ctx: #19505]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
sv: Såpa/Melodrama/Folksagor

[ctx: #19506]
en: Romance
sv: Romantik

[ctx: #19507]
en: Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
sv: Allvarlig/Klassisk/Religiös/Historisk film/Drama

[ctx: #19508]
en: Adult Movie/Drama
sv: Vuxen film/Drama

[ctx: #19516]
en: News/Current Affairs
sv: Nyheter/Aktuellt

[ctx: #19517]
en: News/Weather Report
sv: Nyheter/Väderlägesrapport

[ctx: #19518]
en: News Magazine
sv: Nyhetsmagasin

[ctx: #19519]
en: Documentary
sv: Dokumentär

[ctx: #19520]
en: Discussion/Interview/Debate
sv: Diskussion/Intervju/Debatt

[ctx: #19532]
en: Show/Game Show
sv: Program/Underhållningsprogram

[ctx: #19533]
en: Game Show/Quiz/Contest
sv: Underhållningsprogram/Frågesport/Tävling

[ctx: #19534]
en: Variety Show
sv: Mångfaldsprogram

[ctx: #19535]
en: Talk Show
sv: Pratshow

[ctx: #19548]
en: Sports
sv: Sport

[ctx: #19549]
en: Special Event
sv: Speciell händelse

[ctx: #19550]
en: Sport Magazine
sv: Sportmagasin

[ctx: #19551]
en: Football
sv: Fotboll

[ctx: #19553]
en: Team Sports
sv: Lagsport

[ctx: #19554]
en: Athletics
sv: Friidrott

[ctx: #19555]
en: Motor Sport
sv: Motorsport

[ctx: #19556]
en: Water Sport
sv: Vattensport

[ctx: #19557]
en: Winter Sports
sv: Vintersport

[ctx: #19558]
en: Equestrian
sv: Hästhoppning

[ctx: #19559]
en: Martial Sports
sv: Kampsport

[ctx: #19564]
en: Children's/Youth Programmes
sv: Barn/Ungdomsprogram

[ctx: #19565]
en: Pre-school Children's Programmes
sv: Program för yngre

[ctx: #19566]
en: Entertainment Programmes for 6 to 14
sv: Underhållningsprogram för åldrar 6 till 14

[ctx: #19567]
en: Entertainment Programmes for 10 to 16
sv: Underhållningsprogram för åldrar 10 till 16

[ctx: #19568]
en: Informational/Educational/School Programme
sv: Informations-/Utbildnings-/Skolprogram

[ctx: #19569]
en: Cartoons/Puppets
sv: Tecknat/Dockor

[ctx: #19580]
en: Music/Ballet/Dance
sv: Musik/Balett/Dans

[ctx: #19582]
en: Serious/Classical Music
sv: Allvarlig/Klassisk musik

[ctx: #19583]
en: Folk/Traditional Music
sv: Folk/Traditionell musik

[ctx: #19584]
en: Musical/Opera
sv: Musikal/Opera

[ctx: #19585]
en: Ballet
sv: Balett

[ctx: #19596]
en: Arts/Culture
sv: Konst/Kultur

[ctx: #19597]
en: Performing Arts
sv: Framförd konst

[ctx: #19598]
en: Fine Arts
sv: Konstverk

[ctx: #19600]
en: Popular Culture/Traditional Arts
sv: Populärkultur/Traditionell konst

[ctx: #19601]
en: Literature
sv: Litteratur

[ctx: #19602]
en: Film/Cinema
sv: Film/Bio

[ctx: #19603]
en: Experimental Film/Video
sv: Experimentell film/Video

[ctx: #19604]
en: Broadcasting/Press
sv: Sändning/Media

[ctx: #19605]
en: New Media
sv: Ny media

[ctx: #19606]
en: Arts/Culture Magazines
sv: Konst-/Kulturmagasin

[ctx: #19607]
en: Fashion
sv: Mode

[ctx: #19612]
en: Social/Political/Economics
sv: Social/Politisk/Ekonomisk

[ctx: #19613]
en: Magazines/Reports/Documentary
sv: Magasin/Rapporter/Dokumentär

[ctx: #19614]
en: Economics/Social Advisory
sv: Ekonomi/Social rådgivning

[ctx: #19615]
en: Remarkable People
sv: Anmärkningsvärda människor

[ctx: #19628]
en: Education/Science/Factual
sv: Utbildning/Vetenskap/Fakta

[ctx: #19629]
en: Nature/Animals/Environment
sv: Natur/Djur/Miljö

[ctx: #19630]
en: Technology/Natural Sciences
sv: Teknologi/Naturvetenskap

[ctx: #19631]
en: Medicine/Physiology/Psychology
sv: Medicin/Fysiologi/Psykologi

[ctx: #19632]
en: Foreign Countries/Expeditions
sv: Främmande länder/Expeditioner

[ctx: #19633]
en: Social/Spiritual Sciences
sv: Social/Spirituell vetenskap

[ctx: #19634]
en: Further Education
sv: Vidareutbildning

[ctx: #19635]
en: Languages
sv: Språk

[ctx: #19644]
en: Leisure/Hobbies
sv: Fritid/Hobby

[ctx: #19645]
en: Tourism/Travel
sv: Turism/Resa

[ctx: #19646]
en: Handicraft
sv: Hantverk

[ctx: #19647]
en: Motoring
sv: Trafik

[ctx: #19648]
en: Fitness & Health
sv: Fitness & Hälsa

[ctx: #19649]
en: Cooking
sv: Matlagning

[ctx: #19650]
en: Advertisement/Shopping
sv: Reklam/Handel

[ctx: #19651]
en: Gardening
sv: Trädgårdsskötsel

[ctx: #19660]
en: Special Characteristics
sv: Speciella kännetecken

[ctx: #19661]
en: Original Language
sv: Originalspråk

[ctx: #19662]
en: Black & White
sv: Svart & Vit

[ctx: #19663]
en: Unpublished
sv: Opublicerat

[ctx: #19664]
en: Live Broadcast
sv: Livesändning

[ctx: #19677]
en: Detective/Thriller
sv: Kriminal/Thriller

[ctx: #19678]
en: Adventure/Western/War
sv: Äventyr/Västern/Krig

[ctx: #19679]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
sv: Science Fiction/Fantasy/Skräck

[ctx: #19680]
en: Comedy
sv: Komedi

[ctx: #19681]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
sv: Såpa/Melodrama/Folksagor

[ctx: #19682]
en: Romance
sv: Romantik

[ctx: #19683]
en: Serious/ClassicalReligion/Historical
sv: Allvarlig/Klassisk religion/Historisk

[ctx: #19684]
en: Adult
sv: Vuxen

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
sv: Mapp för sparad musik

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
sv: Använd extern DVD-spelare

[ctx: #20002]
en: External DVD player
sv: Extern DVD-spelare

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
sv: Mapp för trainers

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
sv: Mapp för skärmdumpar

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
sv: Mapp för spellistor

[ctx: #20007]
en: Recordings
sv: Inspelningar

[ctx: #20008]
en: Screenshots
sv: Skärmdumpar

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
sv: Använd Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
sv: Musikspellistor

[ctx: #20012]
en: Video playlists
sv: Videospellistor

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
sv: Vill du starta spelet?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
sv: Sortering: Spellista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
sv: Fjärrminiatyr

[ctx: #20016]
en: Current thumb
sv: Nuvarande miniatyr

[ctx: #20017]
en: Local thumb
sv: Lokal miniatyr

[ctx: #20018]
en: No thumb
sv: Ingen miniatyr

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
sv: Välj miniatyrbild

[ctx: #20023]
en: Conflict
sv: Konflikt

[ctx: #20024]
en: Scan new
sv: Skanna nya

[ctx: #20025]
en: Scan all
sv: Skanna alla

[ctx: #20037]
en: Summary
sv: Översikt

[ctx: #20038]
en: Lock music window
sv: Lås musikfönster

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
sv: Lås videofönster

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
sv: Lås bildfönster

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
sv: Lås program & skriptfönster

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
sv: Lås filhanteraren

[ctx: #20043]
en: Lock settings
sv: Låsinställningar

[ctx: #20044]
en: Start fresh
sv: Starta på nytt

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
sv: Gå in i huvudläge

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
sv: Lämna huvudläge

[ctx: #20047]
en: Create profile '%s'?
sv: Skapa profil '%s'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings
sv: Starta med nya inställningar

[ctx: #20049]
en: Best available
sv: Bästa möjliga

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
sv: Autoväxla mellan 16x9 och 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
sv: Behandla sammmanslagna filer som en enda

[ctx: #20052]
en: Caution
sv: Varning

[ctx: #20053]
en: Left master mode
sv: Lämnade huvudläge

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
sv: Gick in i huvudläge

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
sv: Allmusic.com-miniatyr

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
sv: Ta bort miniatyrbild

[ctx: #20058]
en: Add profile...
sv: Lägg till profil...

[ctx: #20059]
en: Query info for all albums
sv: Hämta info för alla album

[ctx: #20060]
en: Media info
sv: Mediainfo

[ctx: #20061]
en: Separate
sv: Separata

[ctx: #20062]
en: Shares with default
sv: Utdelningar med standard

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
sv: Utdelningar med standard (endast läsning)

[ctx: #20064]
en: Copy default
sv: Kopiera standard

[ctx: #20065]
en: Profile picture
sv: Profilbild

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
sv: Låsinställningar

[ctx: #20067]
en: Edit profile
sv: Redigera profil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
sv: Profillås

[ctx: #20069]
en: Could not create folder
sv: Kunde inte skapa mapp

[ctx: #20070]
en: Profile directory
sv: Profilmapp

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources
sv: Starta med nya mediakällor

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable
sv: Se till att mappen är skrivbar

[ctx: #20073]
en: and that the new folder name is valid
sv: och att mappnamnet är giltigt

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
sv: MPAA-klassificiering

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
sv: Mata in huvudkod

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
sv: Fråga efter huvudkod vid uppstart

[ctx: #20077]
en: Skin settings
sv: Skalinställningar

[ctx: #20078]
en: - no link set -
sv: - ingen länk -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
sv: Aktivera animeringar

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
sv: Inaktivera RSS vid musikuppspelning

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
sv: Aktivera genvägsknappar

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
sv: Visa program i huvudmenyn

[ctx: #20083]
en: Show music info
sv: Visa musikinformation

[ctx: #20084]
en: Show weather info
sv: Visa väderinformation

[ctx: #20085]
en: Show system info
sv: Visa systeminformation

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
sv: Visa ledigt diskutrymme C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
sv: Visa ledigt diskutrymme E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather info
sv: Väderinfo

[ctx: #20089]
en: Drive space free
sv: Ledigt diskutrymme

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
sv: Ange namnet på en befintlig utdelning

[ctx: #20091]
en: Lock code
sv: Låskod

[ctx: #20092]
en: Load profile
sv: Ladda profil

[ctx: #20093]
en: Profile name
sv: Profilnamn

[ctx: #20094]
en: Media sources
sv: Mediakällor

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
sv: Mata in profilens låskod

[ctx: #20096]
en: Login screen
sv: Inloggningsskärm

[ctx: #20097]
en: Fetching album info
sv: Hämtar albuminfo

[ctx: #20098]
en: Fetching info for album
sv: Hämtar info för album

[ctx: #20099]
en: Can't rip CD or track while playing from CD
sv: Kan inte rippa CD eller spår under uppspelning av CD

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
sv: Huvudkod och lås

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
sv: Om man anger huvudkod aktiveras huvudläget

[ctx: #20102]
en: or copy from default?
sv: eller kopiera från standard?

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
sv: Spara ändringar till profil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found.
sv: Gamla inställningar hittades.

[ctx: #20105]
en: Do you want to use them?
sv: Vill du använda dem?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found.
sv: Gamla mediakällor hittade.

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
sv: Separata (låsta)

[ctx: #20108]
en: Root
sv: Rot

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
sv: UPnP-inställningar

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
sv: Starta UPnP-klient automatiskt

[ctx: #20112]
en: Last login: %s
sv: Senaste inloggning: %s

[ctx: #20113]
en: Never logged on
sv: Aldrig inloggad

[ctx: #20114]
en: Profile %i / %i
sv: Profil %i / %i

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
sv: Användarinloggning / Välj en profil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
sv: Använd lås på inloggningsskärmen

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
sv: Ogiltig låskod.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set.
sv: Detta kräver att huvudkoden är angiven.

[ctx: #20119]
en: Would you like to set it now?
sv: Vill du ange den nu?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
sv: Laddar programinformation

[ctx: #20121]
en: Party on!
sv: Festa på!

[ctx: #20122]
en: True
sv: Sant

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
sv: Blandar drinkar

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
sv: Fyller glasen

[ctx: #20125]
en: Logged on as
sv: Inloggad som

[ctx: #20126]
en: Log off
sv: Logga ut

[ctx: #20128]
en: Go to root
sv: Gå till roten

[ctx: #20130]
en: Weave (inverted)
sv: Weave (inverterad)

[ctx: #20132]
en: Restart video
sv: Starta om film

[ctx: #20133]
en: Edit network location
sv: Redigera nätverksplats

[ctx: #20134]
en: Remove network location
sv: Ta bort nätverksplats

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
sv: Vill du skanna mappen?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
sv: Minnesenhet

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
sv: Monterade minnesenheten

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
sv: Kunde inte montera minnesenhet

[ctx: #20139]
en: In port %i, slot %i
sv: I port %i, plats %i

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
sv: Lås skärmsläckare

[ctx: #20141]
en: Set
sv: Angiven

[ctx: #20142]
en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: #20143]
en: Enter password for
sv: Ange lösenord för

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
sv: Avstängningstimer

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
sv: Avstängningsintervall (i minuter)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in %im
sv: Startad, avstängning om %im

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
sv: Stäng av om 30 minuter

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
sv: Stäng av om 60 minuter

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
sv: Stäng av om 120 minuter

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
sv: Anpassad avstängningstimer

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
sv: Avbryt avstängningstimer

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for %s
sv: Låsinställningar för %s

[ctx: #20153]
en: Browse...
sv: Bläddra...

[ctx: #20154]
en: Summary information
sv: Sammanfattad information

[ctx: #20155]
en: Storage information
sv: Lagringsinformation

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
sv: Hårddiskinformation

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
sv: DVD-ROM-information

[ctx: #20158]
en: Network information
sv: Nätverksinformation

[ctx: #20159]
en: Video information
sv: Grafikinformation

[ctx: #20160]
en: Hardware information
sv: Hårdvaruinformation

[ctx: #20161]
en: Total
sv: Totalt

[ctx: #20162]
en: Used
sv: Använt

[ctx: #20163]
en: of
sv: av

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
sv: Låsning stöds inte

[ctx: #20165]
en: Not locked
sv: Inte låst

[ctx: #20166]
en: Locked
sv: Låst

[ctx: #20167]
en: Frozen
sv: Fryst

[ctx: #20168]
en: Requires reset
sv: Kräver omstart

[ctx: #20169]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: #20170]
en: Line
sv: Linje

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
sv: Windowsnätverk (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
sv: XBMSP-server

[ctx: #20173]
en: FTP server
sv: FTP-server

[ctx: #20174]
en: iTunes music share (DAAP)
sv: iTunes-musikdelning (DAAP)

[ctx: #20175]
en: UPnP server
sv: UPnP-server

[ctx: #20176]
en: Show video info
sv: Visa grafikinformation

[ctx: #20177]
en: Done
sv: Färdig

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
sv: Capslock

[ctx: #20180]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: #20181]
en: Backspace
sv: Backsteg

[ctx: #20182]
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: #20183]
en: Reload skin
sv: Ladda om skal

[ctx: #20184]
en: Rotate pictures using EXIF information
sv: Vrid enligt EXIF-information

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
sv: Använd postervisning för TV-serier

[ctx: #20186]
en: Please wait
sv: Var god vänta

[ctx: #20188]
en: Announce library updates via UPnP
sv: Annonsera biblioteksuppdateringar via UPnP

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
sv: Aktivera automatisk rullning för handling & recension

[ctx: #20190]
en: Custom
sv: Anpassad

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
sv: Aktivera debugloggning

[ctx: #20192]
en: Download additional information during updates
sv: Hämta tilläggsinformation vid uppdateringar

[ctx: #20193]
en: Default service for album information
sv: Standardtjänst för albuminformation

[ctx: #20194]
en: Default service for artist information
sv: Standardtjänst för artistinformation

[ctx: #20195]
en: Change scraper
sv: Byt skrapa

[ctx: #20196]
en: Export music library
sv: Exportera musikbibliotek

[ctx: #20197]
en: Import music library
sv: Importera musikbibliotek

[ctx: #20198]
en: No artist found!
sv: Ingen artist hittades!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist info failed
sv: Nedladdning av artistinfo misslyckades

[ctx: #20220]
en: Override song tags with online information
sv: Åsidosätt låttaggar med information från Internet

[ctx: #20221]
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
sv: Med detta aktiverat kommer all information som laddats ned för album och artister att visas istället för det som angivits i låttaggarna, som genre, år, artist etc. Användbar om du har MusicBrainz-identifierare i dina låttaggar.

[ctx: #20240]
en: Android music
sv: Androidmusik

[ctx: #20241]
en: Android videos
sv: Androidvideor

[ctx: #20242]
en: Android pictures
sv: Androidbilder

[ctx: #20243]
en: Android photos
sv: Androidfoton

[ctx: #20244]
en: Android Apps
sv: Androidappar

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
sv: Festa på! (videor)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
sv: Blandar drinkar (videor)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
sv: Fyller glasen (videor)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
sv: WebDAV-server (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
sv: WebDAV-server (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
sv: Första inloggningen, ändra din profil

[ctx: #20256]
en: HTS Tvheadend client
sv: HTS Tvheadend-klient

[ctx: #20257]
en: VDR Streamdev client
sv: VDR Streamdev-klient

[ctx: #20258]
en: MythTV client
sv: MythTV-klient

[ctx: #20262]
en: Zeroconf Browser
sv: Zeroconf Läsare

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
sv: Webbserver-katalog (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
sv: Webbserver-katalog (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
sv: Kunde inte skriva till mapp:

[ctx: #20303]
en: Do you want to skip and proceed?
sv: Vill du hoppa över och fortsätta?

[ctx: #20304]
en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
sv: Sekundär DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
sv: DHCP-server:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
sv: Skapa ny mapp

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
sv: Okänd eller integrerad (skyddad)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
sv: Filmer - Bibliotek

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
sv: Sortering: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using %s
sv: Skannar filmer med %s

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using %s
sv: Skannar musik med %s

[ctx: #20319]
en: Scanning tvshows using %s
sv: Skannar tvserier med %s

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using %s
sv: Skannar artister med %s

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using %s
sv: Skannar album med %s

[ctx: #20323]
en: Movie plot
sv: Filmhandling

[ctx: #20324]
en: Play part...
sv: Spela del...

[ctx: #20325]
en: Calibration reset
sv: Kalibreringsåterställning

[ctx: #20326]
en: This will reset the calibration values for %s
sv: Detta kommer att återställa kalibreringsvärden för %s

[ctx: #20327]
en: to its default values.
sv: till sina standardvärden.

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
sv: Bläddra efter destination

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
sv: Filmerna ligger i separata mappar som matchar filmtiteln

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
sv: Använd mappnamn för sökningar

[ctx: #20331]
en: File
sv: Fil

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
sv: Använd fil- eller mappnamn i sökningar?

[ctx: #20333]
en: Set content
sv: Ange innehåll

[ctx: #20334]
en: Folder
sv: Mapp

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
sv: Leta rekursivt efter innehåll?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
sv: Lås upp källor

[ctx: #20337]
en: Actor
sv: Skådespelare

[ctx: #20338]
en: Movie
sv: Film

[ctx: #20339]
en: Director
sv: Regissör

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within
sv: Vill du ta bort alla objekt i

[ctx: #20341]
en: this path from the Kodi library?
sv: Kodi-biblioteket för denna sökväg?

[ctx: #20342]
en: Movies
sv: Filmer

[ctx: #20343]
en: TV shows
sv: TV-serier

[ctx: #20344]
en: This directory contains
sv: Denna mapp innehåller

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
sv: Kör automatisk skanning

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
sv: Skanna rekursivt

[ctx: #20347]
en: as
sv: som

[ctx: #20348]
en: Directors
sv: Regissörer

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
sv: Inga filmfiler hittades i denna sökväg!

[ctx: #20350]
en: votes
sv: röster

[ctx: #20351]
en: TV show information
sv: TV-serieinformation

[ctx: #20352]
en: Episode information
sv: Avsnittsinformation

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
sv: Laddar TV-seriedetaljer

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
sv: Hämtar avsnittsguide

[ctx: #20355]
en: Loading info for episodes in directory
sv: Laddar info för avsnitten i mappen

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
sv: Välj TV-serie:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
sv: Ange TV-seriens namn

[ctx: #20358]
en: Season %i
sv: Säsong %i

[ctx: #20359]
en: Episode
sv: Avsnitt

[ctx: #20360]
en: Episodes
sv: Avsnitt

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
sv: Laddar avsnittsdetaljer

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
sv: Ta bort avsnitt från bibliotek

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
sv: Ta bort TV-serie från bibliotek

[ctx: #20364]
en: TV show
sv: TV-serie

[ctx: #20365]
en: Episode plot
sv: Handling för avsnitt

[ctx: #20366]
en: * All seasons
sv: * Alla säsonger

[ctx: #20367]
en: Hide watched
sv: Dölj visade

[ctx: #20368]
en: Prod code
sv: Prod. kod

[ctx: #20369]
en: Show plot for unwatched items
sv: Visa handling för icke visade objekt

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
sv: * Dold för att inte förstöra handlingen *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
sv: Ange säsongsminiatyr

[ctx: #20372]
en: Season image
sv: Säsongsbild

[ctx: #20373]
en: Season
sv: Säsong

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
sv: Hämtar filminformation

[ctx: #20375]
en: Unassign content
sv: Frigör innehållet

[ctx: #20376]
en: Original title
sv: Originaltitel

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
sv: Uppdatera TV-serieinformation

[ctx: #20378]
en: Refresh info for all episodes?
sv: Uppdatera alla avsnitt?

[ctx: #20379]
en: Selected folder contains a single TV show
sv: Vald mapp innehåller en enda TV-serie

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
sv: Ignorera vald mapp vid skanning

[ctx: #20381]
en: Specials
sv: Specialavsnitt

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
sv: Vald mapp innehåller en enstaka film

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
sv: Länk till TV-serie

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
sv: Ta bort länk till TV-serie

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
sv: Nyligen tillagda filmer

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
sv: Nyligen tillagda avsnitt

[ctx: #20388]
en: Studios
sv: Studior

[ctx: #20389]
en: Music videos
sv: Musikvideor

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
sv: Nyligen tillagda musikvideor

[ctx: #20391]
en: Music video
sv: Musikvideo

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
sv: Ta bort musikvideo från biblioteket

[ctx: #20393]
en: Music video information
sv: Musikvideoinformation

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
sv: Laddar musikvideoinformation

[ctx: #20395]
en: Mixed
sv: Blandad

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
sv: Gå till album av artisten

[ctx: #20397]
en: Go to album
sv: Gå till album

[ctx: #20398]
en: Play song
sv: Spela låt

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
sv: Gå till musikvideor från albumet

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
sv: Gå till musikvideor av artisten

[ctx: #20401]
en: Play music video
sv: Spela musikvideo

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails when adding to library
sv: Hämta skådespelarminiatyrer vid addering till biblioteket

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
sv: Ange skådespelarminiatyr

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
sv: Ta bort bokmärke för avsnittet

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
sv: Ange bokmärke för avsnittet

[ctx: #20407]
en: Scraper settings
sv: Inställningar för skrapa

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
sv: Hämtar musikvideoinformation

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
sv: Hämtar TV-serieinformation

[ctx: #20411]
en: Flatten
sv: Lägg ihop

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
sv: Lägg ihop TV-seriesäsonger

[ctx: #20413]
en: Get fanart
sv: Hämta fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
sv: Visa fanart i video och musikbibliotek

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
sv: Skannar efter nytt innehåll

[ctx: #20416]
en: First aired
sv: Sändes först

[ctx: #20417]
en: Writer
sv: Författare

[ctx: #20418]
en: Writers
sv: Författare

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
sv: Ersätt filnamn med titlar från bibliotek

[ctx: #20420]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: #20421]
en: If only one season
sv: Om endast en säsong

[ctx: #20422]
en: Always
sv: Alltid

[ctx: #20423]
en: Has trailer
sv: Har trailer

[ctx: #20424]
en: False
sv: Falskt

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
sv: Fanart-bildspel

[ctx: #20426]
en: Export to a single file or separate
sv: Exportera till en enda fil eller

[ctx: #20427]
en: files per entry?
sv: en fil per post?

[ctx: #20428]
en: Single file
sv: En fil

[ctx: #20429]
en: Separate
sv: En fil per post

[ctx: #20430]
en: Export thumbnails and fanart?
sv: Exportera miniatyrer och fanart?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
sv: Skriva över äldre filer?

[ctx: #20432]
en: Exclude path from library updates
sv: Uteslut sökväg från biblioteksuppdateringar

[ctx: #20433]
en: Extract thumbnails and video information
sv: Hämta miniatyrer och filminformation

[ctx: #20434]
en: Sets
sv: Uppsättningar

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
sv: Kombinera delade videodelar

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
sv: Exportera skådespelarminiatyrer?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
sv: Välj fanart

[ctx: #20438]
en: Local fanart
sv: Lokal fanart

[ctx: #20439]
en: No fanart
sv: Ingen fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
sv: Nuvarande fanart

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
sv: Fanart på fjärrutdelning

[ctx: #20442]
en: Change content
sv: Ändra innehåll

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh info for all
sv: Vill du uppdatera info för alla

[ctx: #20444]
en: items within this path?
sv: objekt i denna sökväg?

[ctx: #20446]
en: Locally stored information found.
sv: Lokalt lagrad information hittad.

[ctx: #20447]
en: Ignore and refresh from internet?
sv: Ignorera och uppdatera från Internet?

[ctx: #20448]
en: Could not download information
sv: Kunde inte ladda ner information

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
sv: Kunde inte ansluta till fjärrserver

[ctx: #20450]
en: Would you like to continue scanning?
sv: Vill du fortsätta skanna?

[ctx: #20451]
en: Countries
sv: Länder

[ctx: #20452]
en: episode
sv: avsnitt

[ctx: #20453]
en: episodes
sv: avsnitt

[ctx: #20454]
en: Listener
sv: Lyssnare

[ctx: #20455]
en: Listeners
sv: Lyssnare

[ctx: #20456]
en: Flatten library hierarchy
sv: Platta ut bibliotekshierarki

[ctx: #20457]
en: Movie set
sv: Filmsamling

[ctx: #20458]
en: Group movies in sets
sv: Gruppera filmer i samlingar

[ctx: #20459]
en: Tags
sv: Taggar

[ctx: #20460]
en: Add %s
sv: Lägg till %s

[ctx: #20461]
en: Remove %s
sv: Ta bort %s

[ctx: #20462]
en: New tag...
sv: Ny tagg...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '%s' already exists.
sv: En tagg med namnet '%s' finns redan

[ctx: #20464]
en: Select %s
sv: Välj %s

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
sv: Hantera filmsamling

[ctx: #20466]
en: Select movie set
sv: Välj filmsamling

[ctx: #20467]
en: No set (Remove from %s)
sv: Ingen samling (Ta bort från %s)

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
sv: Lägg till film till en ny samling

[ctx: #20469]
en: Keep current set (%s)
sv: Behåll nuvarande samling (%s)

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
sv: Visa dolda filer och mappar

[ctx: #21331]
en: TuxBox client
sv: TuxBox-klient

[ctx: #21332]
en: WARNING: Target TuxBox device is in recording-mode!
sv: VARNING: Vald TuxBox-enhet är i inspelningsläge!

[ctx: #21333]
en: The stream will be stopped!
sv: Strömmen kommer att stoppas!

[ctx: #21334]
en: Zap to channel: %s failed!
sv: Byte till kanal: %s misslyckades!

[ctx: #21335]
en: Are you sure to start the stream?
sv: Är du säker på att starta strömmen?

[ctx: #21336]
en: Connecting to: %s
sv: Ansluter till: %s

[ctx: #21337]
en: TuxBox device
sv: TuxBox-enhet

[ctx: #21359]
en: Add media share...
sv: Lägg till mediautdelning...

[ctx: #21360]
en: Share video and music libraries through UPnP
sv: Dela film- och musikbibliotek via UPnP

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
sv: Leta efter fjärranslutna UPnP-spelare

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
sv: Bokmärke skapat

[ctx: #21363]
en: Episode Bookmark created
sv: Bokmärke för avsnitt skapat

[ctx: #21364]
en: Edit media share
sv: Redigera mediautdelning

[ctx: #21365]
en: Remove media share
sv: Ta bort mediautdelning

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
sv: Egen mapp för undertexter

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
sv: Film & alternativ undertextmapp

[ctx: #21368]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts
sv: Åsidosätt typsnitt för ASS/SSA undertexter

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
sv: Aktivera mus- och pekskärmsstöd

[ctx: #21370]
en: Play navigation sounds during media playback
sv: Spela navigationsljud under mediauppspelning

[ctx: #21371]
en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
sv: Tvingad DVD-region

[ctx: #21373]
en: Video output
sv: Grafikutgång

[ctx: #21374]
en: Video aspect
sv: Bildläge

[ctx: #21377]
en: Widescreen
sv: Bredbild

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
sv: Aktivera 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
sv: Aktivera 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
sv: Aktivera 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
sv: Ange namn på den nya spellistan

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons in file lists
sv: Visa knapp för "Lägg till källa" i fillistor

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
sv: Aktivera rullningslister

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
sv: Gör en knapp för visad-filtret i filmbibliotek

[ctx: #21385]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
sv: Akustisk nivåhantering

[ctx: #21387]
en: Fast
sv: Snabb

[ctx: #21388]
en: Quiet
sv: Tyst

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
sv: Aktivera anpassad bakgrund

[ctx: #21390]
en: Power management level
sv: Energisparshantering

[ctx: #21391]
en: High power
sv: Hög strömförbrukning

[ctx: #21392]
en: Low power
sv: Låg strömförbrukning

[ctx: #21393]
en: High standby
sv: Hög standby

[ctx: #21394]
en: Low standby
sv: Låg standby

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
sv: Kan inte buffra filer större än 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
sv: Kapitel

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
sv: Högkvalitets-pixelskuggning v2

[ctx: #21398]
en: Enable playlist at startup
sv: Aktivera spellista vid start

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
sv: Använd elastiska animeringar

[ctx: #21400]
en: contains
sv: innehåller

[ctx: #21401]
en: does not contain
sv: innehåller inte

[ctx: #21402]
en: is
sv: är

[ctx: #21403]
en: is not
sv: är inte

[ctx: #21404]
en: starts with
sv: börjar med

[ctx: #21405]
en: ends with
sv: slutar med

[ctx: #21406]
en: greater than
sv: större än

[ctx: #21407]
en: less than
sv: mindre än

[ctx: #21408]
en: after
sv: efter

[ctx: #21409]
en: before
sv: före

[ctx: #21410]
en: in the last
sv: i de senaste

[ctx: #21411]
en: not in the last
sv: inte i de senaste

[ctx: #21412]
en: Scrapers
sv: Skrapor

[ctx: #21413]
en: Default movie scraper
sv: Standardskrapa för film

[ctx: #21414]
en: Default tvshow scraper
sv: Standardskrapa för TV-serier

[ctx: #21415]
en: Default music video scraper
sv: Standardskrapa för musikvideor

[ctx: #21417]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: #21418]
en: Multilingual
sv: Flerspråkig

[ctx: #21419]
en: No scrapers present
sv: Inga skrapor tillgängliga

[ctx: #21420]
en: Value to match
sv: Värde att matcha

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
sv: Regel för smart spellista

[ctx: #21422]
en: Match items where
sv: Matcha objekt där

[ctx: #21423]
en: New rule...
sv: Ny regel...

[ctx: #21424]
en: Items must match
sv: Objekt måste matcha

[ctx: #21425]
en: all of the rules
sv: alla regler

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
sv: en eller flera regler

[ctx: #21427]
en: Limit to
sv: Begränsa till

[ctx: #21428]
en: No limit
sv: Ingen begränsning

[ctx: #21429]
en: Order by
sv: Sortera efter

[ctx: #21430]
en: ascending
sv: stigande

[ctx: #21431]
en: descending
sv: fallande

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
sv: Redigera smart spellista

[ctx: #21433]
en: Name of the playlist
sv: Namn på spellista

[ctx: #21434]
en: Find items where
sv: Hitta objekt där

[ctx: #21435]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: #21436]
en: %i items
sv: %i objekt

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
sv: Ny smart spellista...

[ctx: #21438]
en: %c Drive
sv: %c disk

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
sv: Redigera regler för partyläge

[ctx: #21440]
en: Home folder
sv: Hemmapp

[ctx: #21441]
en: Watched count
sv: Visningar

[ctx: #21442]
en: Episode title
sv: Avsnittstitel

[ctx: #21443]
en: Video resolution
sv: Videoupplösning

[ctx: #21444]
en: Audio channels
sv: Ljudkanaler

[ctx: #21445]
en: Video codec
sv: Videocodec

[ctx: #21446]
en: Audio codec
sv: Ljudcodec

[ctx: #21447]
en: Audio language
sv: Ljudspråk

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
sv: Undertextspråk

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
sv: Fjärrkontroll sänder tangentbordstryckningar

[ctx: #21450]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
sv: Internetuppkoppling krävs.

[ctx: #21452]
en: Get More...
sv: Hämta fler...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
sv: Rotfilsystem

[ctx: #21454]
en: Cache full
sv: Buffert full

[ctx: #21455]
en: Cache filled before reaching required amount for continous playback
sv: Buffert fylldes innan tillräcklig mängd uppnåddes som krävs för kontinuerlig uppspelning

[ctx: #21456]
en: External storage
sv: Extern lagring

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
sv: Antal visade avsnitt

[ctx: #21458]
en: Group by
sv: Gruppera efter

[ctx: #21459]
en: mixed
sv: blandad

[ctx: #21460]
en: Subtitle position on screen
sv: Undertextens placering på skärmen

[ctx: #21461]
en: Fixed
sv: Fast

[ctx: #21462]
en: Bottom of video
sv: Botten av videon

[ctx: #21463]
en: Below video
sv: Under videon

[ctx: #21464]
en: Top of video
sv: Toppen av videon

[ctx: #21465]
en: Above video
sv: Över videon

[ctx: #21467]
en: %.1f to %.1f
sv: %.1f till %.1f

[ctx: #21468]
en: %d to %d
sv: %d till %d

[ctx: #21469]
en: %s to %s
sv: %s till %s

[ctx: #21602]
en: (External)
sv: (Externa)

[ctx: #21800]
en: File name
sv: Filnamn

[ctx: #21801]
en: File path
sv: Filsökväg

[ctx: #21802]
en: File size
sv: Filstorlek

[ctx: #21803]
en: File date/time
sv: Fildatum/tid

[ctx: #21804]
en: Slide index
sv: Bildspelsindex

[ctx: #21805]
en: Resolution
sv: Upplösning

[ctx: #21806]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: #21807]
en: Colour/B&W
sv: Färg/SV

[ctx: #21808]
en: JPEG process
sv: JPEG-behandling

[ctx: #21820]
en: Date/Time
sv: Datum/tid

[ctx: #21821]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: #21822]
en: Camera make
sv: Kameramärke

[ctx: #21823]
en: Camera model
sv: Kameramodell

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
sv: EXIF-kommentar

[ctx: #21826]
en: Aperture
sv: Bländare

[ctx: #21827]
en: Focal length
sv: Brännvidd

[ctx: #21828]
en: Focus distance
sv: Fokuseringsavstånd

[ctx: #21829]
en: Exposure
sv: Exponering

[ctx: #21830]
en: Exposure time
sv: Exponeringstid

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
sv: Exponeringsbias

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
sv: Exponeringsläge

[ctx: #21833]
en: Flash used
sv: Blixt användes

[ctx: #21834]
en: White-balance
sv: Vitbalans

[ctx: #21835]
en: Light source
sv: Ljuskälla

[ctx: #21836]
en: Metering mode
sv: Mätläge

[ctx: #21839]
en: CCD width
sv: CCD-bredd

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
sv: GPS-latitud

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
sv: GPS-longitud

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
sv: GPS-höjd

[ctx: #21843]
en: Orientation
sv: Riktning

[ctx: #21857]
en: Sub-location
sv: Underplats

[ctx: #21858]
en: Image type
sv: Bildtyp

[ctx: #21859]
en: Time created
sv: Tid skapad

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
sv: Tilläggskategorier

[ctx: #21861]
en: Keywords
sv: Nyckelord

[ctx: #21862]
en: Caption
sv: Etikett

[ctx: #21863]
en: Author
sv: Skapare

[ctx: #21864]
en: Headline
sv: Rubrik

[ctx: #21865]
en: Special instructions
sv: Speciella instruktioner

[ctx: #21866]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: #21867]
en: Byline
sv: Upphovsman

[ctx: #21868]
en: Byline title
sv: Upphovmanstitel

[ctx: #21869]
en: Credit
sv: Förtjänst

[ctx: #21870]
en: Source
sv: Källa

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
sv: Upphovsrättsnotering

[ctx: #21872]
en: Object name
sv: Objektnamn

[ctx: #21873]
en: City
sv: Stad

[ctx: #21874]
en: State
sv: Delstat

[ctx: #21875]
en: Country
sv: Land

[ctx: #21876]
en: Original Tx Reference
sv: Originalreferens till TX

[ctx: #21877]
en: Date created
sv: Skapad datum

[ctx: #21878]
en: Urgency
sv: Vikt

[ctx: #21879]
en: Country code
sv: Landskod

[ctx: #21880]
en: Reference service
sv: Referenstjänst

[ctx: #21881]
en: Allow control of Kodi via UPnP
sv: Tillåt kontroll av Kodi via UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
sv: Försök hoppa över introduktionen innan DVD-menyn

[ctx: #21883]
en: Saved music
sv: Sparad musik

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
sv: Hämta info för alla artister

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
sv: Hämtar albuminformation

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
sv: Hämtar artistinformation

[ctx: #21887]
en: Biography
sv: Biografi

[ctx: #21888]
en: Discography
sv: Diskografi

[ctx: #21889]
en: Searching artist
sv: Söker artist

[ctx: #21890]
en: Select artist
sv: Välj artist

[ctx: #21891]
en: Artist information
sv: Artistinformation

[ctx: #21892]
en: Instruments
sv: Instrument

[ctx: #21893]
en: Born
sv: Född

[ctx: #21894]
en: Formed
sv: Bildades

[ctx: #21895]
en: Themes
sv: Teman

[ctx: #21896]
en: Disbanded
sv: Upplöst

[ctx: #21897]
en: Died
sv: Död

[ctx: #21898]
en: Years active
sv: Aktiva år

[ctx: #21899]
en: Label
sv: Förlag

[ctx: #21900]
en: Born/Formed
sv: Född/bildades

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
sv: Uppdatera biblioteket vid uppstart

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
sv: Dölj framsteg för biblioteksuppdateringar

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
sv: DNS-suffix

[ctx: #22004]
en: Delayed by: %2.3fs
sv: Fördröjd med: %2.3fs

[ctx: #22005]
en: Ahead by: %2.3fs
sv: I förväg med: %2.3fs

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
sv: Undertextkompensering

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
sv: OpenGL-tillverkare:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
sv: OpenGL-renderare:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
sv: OpenGL-version:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
sv: GPU-temperatur:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
sv: CPU-temperatur:

[ctx: #22012]
en: Total memory
sv: Totalt minne

[ctx: #22013]
en: Profile data
sv: Profildata

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
sv: Använd nedtoning om videouppspelningen är pausad

[ctx: #22015]
en: All recordings
sv: Alla inspelningar

[ctx: #22016]
en: By title
sv: Efter titel

[ctx: #22017]
en: By group
sv: Efter grupp

[ctx: #22018]
en: Live channels
sv: Aktuella kanaler

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
sv: Inspelningar efter titel

[ctx: #22021]
en: Allowed error in aspect ratio to minimise black bars
sv: Tillåten felmarginal i bildförhållandet för minimering av svarta ramar

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
sv: Visa videofiler i listor

[ctx: #22023]
en: DirectX vendor:
sv: DirectX-tillverkare:

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
sv: Direct3D-version:

[ctx: #22030]
en: Font
sv: Typsnitt

[ctx: #22031]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: #22032]
en: Colours
sv: Färger

[ctx: #22033]
en: Charset
sv: Teckenuppsättning

[ctx: #22034]
en: Export karaoke titles as HTML
sv: Exportera karaoketitlar som HTML

[ctx: #22035]
en: Export karaoke titles as CSV
sv: Exportera karaoketitlar som CSV

[ctx: #22036]
en: Import karaoke titles...
sv: Importera karaoketitlar...

[ctx: #22037]
en: Show song selector automatically
sv: Visa låtväljaren automatiskt

[ctx: #22038]
en: Export karaoke titles...
sv: Exportera karaoketitlar...

[ctx: #22039]
en: Enter song number
sv: Ange låtnummer

[ctx: #22040]
en: white/green
sv: vit/grön

[ctx: #22041]
en: white/red
sv: vit/röd

[ctx: #22042]
en: white/blue
sv: vit/blå

[ctx: #22043]
en: black/white
sv: svart/vit

[ctx: #22079]
en: Default select action
sv: Standardåtgärd vid val

[ctx: #22080]
en: Choose
sv: Välj

[ctx: #22081]
en: Show Information
sv: Visa information

[ctx: #22082]
en: More...
sv: Mer...

[ctx: #22083]
en: Play all
sv: Spela alla

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
sv: Text-TV inte tillgänglig

[ctx: #23050]
en: Activate Teletext
sv: Aktivera text-TV

[ctx: #23051]
en: Part %i
sv: Del %i

[ctx: #23052]
en: Buffering %i bytes
sv: Buffrar %i bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
sv: Stoppar

[ctx: #23054]
en: Running
sv: Igång

[ctx: #23055]
en: Scale Teletext to 4:3
sv: Skala text-TV till 4:3

[ctx: #23100]
en: External Player Active
sv: Extern spelare är aktiv

[ctx: #23101]
en: Click OK to terminate the player
sv: Klicka OK för att avsluta spelaren

[ctx: #23104]
en: Click OK when playback has ended
sv: Klicka OK när uppspelningen har slutat

[ctx: #24000]
en: Add-on
sv: Tillägg

[ctx: #24001]
en: Add-ons
sv: Tillägg

[ctx: #24002]
en: Add-on options
sv: Tilläggsalternativ

[ctx: #24003]
en: Add-on Information
sv: Tilläggsinformation

[ctx: #24005]
en: Media sources
sv: Mediakällor

[ctx: #24007]
en: Movie information
sv: Filminformation

[ctx: #24008]
en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

[ctx: #24009]
en: Script
sv: Skript

[ctx: #24010]
en: Visualisation
sv: Visualisering

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
sv: Tilläggsförråd

[ctx: #24012]
en: Subtitles
sv: Undertexter

[ctx: #24013]
en: Lyrics
sv: Sångtexter

[ctx: #24014]
en: TV information
sv: TV-information

[ctx: #24015]
en: Music video information
sv: Musikvideoinformation

[ctx: #24016]
en: Album information
sv: Albuminformation

[ctx: #24017]
en: Artist information
sv: Artistinformation

[ctx: #24018]
en: Services
sv: Tjänster

[ctx: #24019]
en: PVR clients
sv: PVR-klienter

[ctx: #24020]
en: Configure
sv: Konfigurera

[ctx: #24021]
en: Disable
sv: Inaktivera

[ctx: #24022]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: #24023]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: #24024]
en: Add-on disabled
sv: Tillägg inaktiverat

[ctx: #24027]
en: Weather
sv: Väder

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
sv: Tjänst för väderinformation

[ctx: #24030]
en: This Add-on can not be configured
sv: Detta tillägg kan inte konfigureras

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
sv: Laddning av inställningar misslyckades

[ctx: #24032]
en: All Add-ons
sv: Alla tillägg

[ctx: #24033]
en: Get Add-ons
sv: Hämta tillägg

[ctx: #24034]
en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

[ctx: #24035]
en: Force refresh
sv: Tvinga uppdatering

[ctx: #24036]
en: Change log
sv: Ändringslogg

[ctx: #24037]
en: Uninstall
sv: Avinstallera

[ctx: #24038]
en: Install
sv: Installera

[ctx: #24039]
en: Disabled Add-ons
sv: Inaktiverade tillägg

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
sv: (Rensa nuvarande inställning)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
sv: Installera från zipfil

[ctx: #24042]
en: Downloading %i%%
sv: Laddar ner %i%%

[ctx: #24043]
en: Available Updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

[ctx: #24044]
en: Dependencies not met. Please contact Add-on author.
sv: Beroenden ej uppfyllda. Vänligen kontakta upphovsmannen för tillägget.

[ctx: #24045]
en: Add-on does not have the correct structure
sv: Tillägget har inte korrekt stuktur

[ctx: #24046]
en: %s is used by the following installed Add-on(s)
sv: %s används av följande installerade tillägg

[ctx: #24047]
en: This Add-on cannot be uninstalled
sv: Detta tillägg kan inte avinstalleras

[ctx: #24048]
en: Rollback
sv: Återladdning

[ctx: #24049]
en: Incompatible
sv: Ej kompatibel

[ctx: #24050]
en: Available Add-ons
sv: Tillgängliga tillägg

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning

[ctx: #24053]
en: License:
sv: Licens:

[ctx: #24054]
en: Changelog
sv: Ändringslogg

[ctx: #24055]
en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

[ctx: #24056]
en: Last updated %s
sv: Senast uppdaterad %s

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this Add-on?
sv: Vill du aktivera detta tillägg?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this Add-on?
sv: Vill du inaktivera detta tillägg?

[ctx: #24061]
en: Add-on update available!
sv: Tilläggsuppdatering tillgänglig!

[ctx: #24062]
en: Enabled Add-ons
sv: Aktiverade tillägg

[ctx: #24063]
en: Auto update
sv: Autouppdatering

[ctx: #24064]
en: Add-on enabled
sv: Tillägg aktiverat

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
sv: Tillägg uppdaterat

[ctx: #24066]
en: Cancel Add-on download?
sv: Avbryt tilläggsnedladdning?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading Add-ons
sv: Laddar ner tillägg

[ctx: #24068]
en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

[ctx: #24069]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: #24070]
en: Add-on could not be loaded.
sv: Tillägget kunde inte laddas.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
sv: Ett okänt fel har uppstått.

[ctx: #24072]
en: Settings required
sv: Inställningar krävs

[ctx: #24073]
en: Could not connect
sv: Kunde inte ansluta

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
sv: Omstart krävs

[ctx: #24075]
en: Disable
sv: Inaktivera

[ctx: #24076]
en: Add-on Required
sv: Tillägg krävs

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
sv: Prova ansluta igen?

[ctx: #24081]
en: Helper Add-ons
sv: Helper Tillägg

[ctx: #24082]
en: Add-on libraries
sv: Tilläggsbibliotek

[ctx: #24083]
en: Information libraries
sv: Informationsbibliotek

[ctx: #24084]
en: Visualisation libraries
sv: Visualiseringsbibliotek

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
sv: Tillägget startar om

[ctx: #24090]
en: Lock Add-on manager
sv: Lås tilläggshanteraren

[ctx: #24091]
en: This Add-on cannot be disabled
sv: Detta tillägg kan inte inaktiveras

[ctx: #24094]
en: (current)
sv: (nuvarande)

[ctx: #24095]
en: (blacklisted)
sv: (svartlistad)

[ctx: #24096]
en: Add-on is incompatible or has been marked broken in repository.
sv: Tillägget är inte kompatibelt eller har blivit markerat som trasigt i filförrådet.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
sv: Vill du inaktivera det på ditt system?

[ctx: #24098]
en: Broken
sv: Trasigt

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
sv: Vill du byta till detta skal?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an Add-on:
sv: För att använda denna funktion måste du ladda ner ett tillägg:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this Add-on?
sv: Vill du ladda ner detta tillägg?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
sv: Kunde inte ladda skal

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
sv: Skalet saknar några filer

[ctx: #24104]
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
sv: Tillägget är inte kompatibelt på grund av ej uppfyllda beroenden.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
sv: Pausa vid sökning av undertexter

[ctx: #24106]
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
sv: Ange var nedladdade undertexter skall sparas, på samma plats som filmen eller till en egen vald plats.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
sv: Söker efter undertexter ...

[ctx: #24108]
en: %d subtitles found
sv: %d undertexter funna

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
sv: Inga undertexter funna

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
sv: Laddar ner undertexter ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
sv: Språk att ladda ner undertexter för

[ctx: #24112]
en: Set languages to use when searching for subtitles. Not all subtitle services will use all languages.
sv: Ange språk att använda vid undertextsökningar. Alla undertexttjänster stöder inte alla språk.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
sv: Misslyckades att ladda ner undertext

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
sv: Inga undertexttjänster installerade

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
sv: Lagringsplats för undertexter

[ctx: #24116]
en: Default TV Service
sv: Standardtjänst för TV

[ctx: #24117]
en: Select service that will be used as default to search for TV Show subtitles.
sv: Ange tjänsten för användning vid undertextsökning till TV-avsnitt.

[ctx: #24118]
en: Default Movie Service
sv: Standardtjänst för film

[ctx: #24119]
en: Select service that will be used as default to search for Movie subtitles.
sv: Ange tjänsten för användning vid undertextsökning till filmer.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
sv: Manuell söksträng

[ctx: #24121]
en: Enter search string
sv: Ange söksträng

[ctx: #24122]
en: Update all
sv: Uppdatera alla

[ctx: #24123]
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
sv: Pausa uppspelningen under tiden undertextsökning sker och återuppta den när undertexten finns tillgänglig.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
sv: Intill videon

[ctx: #24125]
en: Custom location
sv: Anpassad plats

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
sv: Auto-nedladdning av undertext

[ctx: #24127]
en: Automatically download first subtitle from the search result list
sv: Ladda ner första undertexten i söklistan automatiskt

[ctx: #24128]
en: Configuration has been moved
sv: Konfigurationen har flyttats

[ctx: #24129]
en: The configuration of XBMC has been moved to the new location for Kodi. Please refer to http://kodi.wiki/view/Migration - this message will not be shown again!
sv: Konfigurationen för Kodi har flyttats till den nya platsen för Kodi. Se http://kodi.wiki/view/Migration - detta meddelande kommer inte att visas igen!

[ctx: #24999]
en: Hide incompatible
sv: Dölj  ej kompatibla

[ctx: #25000]
en: Notifications
sv: Notifieringar

[ctx: #25001]
en: Hide foreign
sv: Dölj utländska

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
sv: Välj från alla titlar ...

[ctx: #25003]
en: Show Blu-ray menu
sv: Visa Blu-ray meny

[ctx: #25004]
en: Play main title: %d
sv: Spela huvudtitel: %d

[ctx: #25005]
en: Title: %d
sv: Titel: %d

[ctx: #25006]
en: Select playback item
sv: Välj uppspelningsobjekt

[ctx: #25007]
en: Chapters: %u - duration: %s
sv: Kapitel: %u - Längd: %s

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
sv: Uppspelning av Blu-ray misslyckades

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
sv: Menyn på den här Blu-ray-skivan stöds inte

[ctx: #29800]
en: Library Mode
sv: Biblioteksläge

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
sv: QWERTY-tangentbord

[ctx: #29802]
en: Passthrough Audio in use
sv: Ljudgenomströmning används

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
sv: Trailerkvalitet

[ctx: #33002]
en: Stream
sv: Strömma

[ctx: #33003]
en: Download
sv: Ladda ned

[ctx: #33004]
en: Download & play
sv: Ladda ned & spela upp

[ctx: #33005]
en: Download & save
sv: Ladda ned & spara

[ctx: #33006]
en: Today
sv: Idag

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
sv: Imorgon

[ctx: #33008]
en: Saving
sv: Sparar

[ctx: #33009]
en: Copying
sv: Kopierar

[ctx: #33010]
en: Set download directory
sv: Ange nedladdningsmapp

[ctx: #33011]
en: Search duration
sv: Söklängd

[ctx: #33012]
en: Short
sv: Kort

[ctx: #33013]
en: Long
sv: Lång

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
sv: Använd DVD-spelaren istället för den vanliga spelaren

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
sv: Fråga om nedladdning innan uppspelning

[ctx: #33016]
en: Clips
sv: Klipp

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
sv: Starta om insticksprogrammet för att aktivera

[ctx: #33018]
en: Tonight
sv: I natt

[ctx: #33019]
en: Tomorrow Night
sv: Imorgon natt

[ctx: #33020]
en: Condition
sv: Förhållande

[ctx: #33021]
en: Precipitation
sv: Nederbörd

[ctx: #33022]
en: Precip
sv: Nederbörd

[ctx: #33023]
en: Humid
sv: Fuktig

[ctx: #33024]
en: Feels
sv: Känns

[ctx: #33025]
en: Observed
sv: Observerad

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
sv: Avvikelse från normal

[ctx: #33027]
en: Sunrise
sv: Soluppgång

[ctx: #33028]
en: Sunset
sv: Solnedgång

[ctx: #33029]
en: Details
sv: Detaljer

[ctx: #33030]
en: Outlook
sv: Utsikt

[ctx: #33031]
en: Coverflow
sv: Omslagsflöde

[ctx: #33032]
en: Translate text
sv: Översätt text

[ctx: #33033]
en: Map list %s category
sv: Kartlista %s-kategori

[ctx: #33034]
en: 36 Hour
sv: 36 timmar

[ctx: #33035]
en: Maps
sv: Kartor

[ctx: #33036]
en: Hourly
sv: Per timme

[ctx: #33037]
en: Weekend
sv: Helg

[ctx: #33038]
en: %s day
sv: %s dag

[ctx: #33039]
en: %s Streams
sv: %s strömmar

[ctx: #33040]
en: %s Devices
sv: %s enheter

[ctx: #33049]
en: Alert
sv: Varning

[ctx: #33050]
en: Alerts
sv: Varningar

[ctx: #33051]
en: Choose Your
sv: Välj dina

[ctx: #33052]
en: Check
sv: Kontrollera

[ctx: #33053]
en: Configure the
sv: Konfigurera

[ctx: #33054]
en: Seasons
sv: Säsonger

[ctx: #33055]
en: Use your
sv: Använd din

[ctx: #33056]
en: Watch your
sv: Se dina

[ctx: #33057]
en: Listen to
sv: Lyssna på

[ctx: #33058]
en: View your
sv: Visa dina

[ctx: #33059]
en: Configure the
sv: Konfigurera

[ctx: #33060]
en: Power
sv: Ström

[ctx: #33061]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: #33062]
en: Play the
sv: Spela

[ctx: #33063]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: #33065]
en: Editor
sv: Redigerare

[ctx: #33066]
en: About your
sv: Om ditt

[ctx: #33067]
en: Star rating
sv: Stjärnbetyg

[ctx: #33068]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
sv: Bakgrunder

[ctx: #33070]
en: Custom background
sv: Anpassad bakgrund

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
sv: Anpassade bakgrunder

[ctx: #33072]
en: View Readme
sv: Visa Readme

[ctx: #33073]
en: View Changelog
sv: Visa ändringslogg

[ctx: #33074]
en: This version of %s requires an
sv: Denna version av %s kräver en

[ctx: #33075]
en: Kodi revision of %s or greater to run.
sv: Kodi-version större än %s för att köras.

[ctx: #33076]
en: Please update Kodi.
sv: Var god uppdatera Kodi.

[ctx: #33077]
en: No data found!
sv: Ingen data hittades!

[ctx: #33078]
en: Next page
sv: Nästa sida

[ctx: #33079]
en: Love
sv: Älska

[ctx: #33080]
en: Hate
sv: Hata

[ctx: #33081]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
sv: Denna fil är sammanslagen, välj den del du vill spela upp från.

[ctx: #33082]
en: Path to script
sv: Sökväg till skript

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
sv: Aktivera knapp för anpassade skript

[ctx: #33084]
en: Auto login
sv: Autoinloggning

[ctx: #33100]
en: Failed to start
sv: Misslyckades att starta

[ctx: #33101]
en: Webserver
sv: Webbserver

[ctx: #33102]
en: Event Server
sv: Händelseserver

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
sv: Fjärrkommunikationsserver

[ctx: #33200]
en: Detected New Connection
sv: Upptäckte ny anslutning

[ctx: #34100]
en: Number of channels
sv: Antal kanaler

[ctx: #34111]
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds. [Always] - continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications. [1- 10 Minutes] - same as Always except that after the selected period of time audio enters a suspended state [Off] - audio output enters a suspended state. Note - sounds can be missed if audio enters suspended state.
sv: Ange tillvägagångssätt när inget ljud spelas under uppspelning eller GUI-händelser. [Alltid] - en kontinuerlig tyst ljudsignal spelas upp, denna håller ljudenheten aktiv för nya ljud, men kan förhindra ljud från andra applikationer. [1-10 minuter] - som Alltid, med skillnaden att efter angiven tidsperiod kommer ljudet att sättas i vänteläge. [Av] - ljudet sätts i vänteläge. Notera att ljudhändelser kan utebli om ljudet sätts i vänteläge.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
sv: Spela gränsnittsljud

[ctx: #34121]
en: Only when playback stopped
sv: Endast när inget spelas

[ctx: #34122]
en: Always
sv: Alltid

[ctx: #34123]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
sv: Kan inte hitta ett nästa objekt att spela

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
sv: Kan inte hitta ett föregående objekt att spela

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
sv: Lyckades inte starta Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour Service installed? See log for more info.
sv: Är Apples Bonjour-tjänst installerad? Se loggen för mer info.

[ctx: #34302]
en: AirPlay requires Zeroconf to be enabled.
sv: AirPlay kräver att Zeroconf är aktiverat.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf
sv: Lyckades inte stoppa Zeroconf

[ctx: #34304]
en: AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
sv: AirPlay och AirTunes är beroende av att Zeroconf körs.

[ctx: #34400]
en: Video Rendering
sv: Videorendering

[ctx: #34401]
en: Failed to init video filters/scalers, falling back to bilinear scaling
sv: Misslyckades initiera videofilter/skalning, återgår till bilinear skalning

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
sv: Misslyckades med att initialisera ljudenhet

[ctx: #34403]
en: Check your audiosettings
sv: Kontrollera dina ljudinställningar

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
sv: Använd gester för navigering:

[ctx: #34405]
en: 1 finger swipe left,right,up,down for cursors
sv: 1-fingersvep åt vänster, höger, upp, ner för markör

[ctx: #34406]
en: 2 finger swipe left for backspace
sv: 2-fingersvep åt vänster för backsteg

[ctx: #34407]
en: 1 finger single tap for enter
sv: 1-fingerklick för enter

[ctx: #34408]
en: 2 finger single tap or 1 finger long press for contextmenu
sv: 2-fingerslag eller långtryck med ett finger för undermeny

[ctx: #35000]
en: Peripherals
sv: Kringutrustning

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
sv: Allmän HID-enhet

[ctx: #35002]
en: Generic network adaptor
sv: Allmän nätverksadapter

[ctx: #35003]
en: Generic disk
sv: Allmän disk

[ctx: #35004]
en: There are no settings available
    for this peripheral.
sv: Det finns inga inställningar
    tillgängliga för denna kringutrustning.

[ctx: #35005]
en: New device configured
sv: Ny enhet konfigurerad

[ctx: #35006]
en: Device removed
sv: Enhet borttagen

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
sv: Tangentmappning som skall användas för denna enhet

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
sv: Tangentmappning aktiverad

[ctx: #35009]
en: Do not use the custom keymap for this device
sv: Använd inte den anpassade tangentmappningen för denna enhet

[ctx: #35100]
en: Enable joystick and gamepad support
sv: Aktivera joystick och gamepad-stöd

[ctx: #35102]
en: Disable joystick when this device is present
sv: Inaktivera joystick när denna enhet finns

[ctx: #35500]
en: Location
sv: Plats

[ctx: #35501]
en: Class
sv: Klass

[ctx: #35502]
en: Name
sv: Namn

[ctx: #35503]
en: Vendor
sv: Tillverkare

[ctx: #35504]
en: Product ID
sv: Produktid

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adaptor
sv: Pulse-Eight CEC-adapter

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
sv: Byt till kommando på tangentbordsidan

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
sv: Byt till kommando på fjärrkontrollsidan

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
sv: Tryck "user"-knappskommando

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
sv: Aktivera sidbyteskommando

[ctx: #36006]
en: Could not open the adaptor
sv: Kunde inte öppna adaptern

[ctx: #36007]
en: Devices to power on when starting Kodi
sv: Enheter att starta när Kodi startas

[ctx: #36008]
en: Devices to power off when stopping Kodi
sv: Enheter att stänga av när Kodi stängs av

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating screensaver
sv: Ställ enheterna i standbyläge när skärmsläckaren aktiveras

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating screensaver
sv: Väck enheter när skärmsläckaren avaktiveras

[ctx: #36011]
en: Could not detect the CEC com port. Set it up manually.
sv: Kunde inte hitta CEC-porten. Ställ in den manuellt.

[ctx: #36012]
en: Could not initialise the CEC adaptor. Please check your settings.
sv: Det gick inte att initialisera CEC adaptern. Kontrollera dina inställningar.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
sv: HDMI-portnummer

[ctx: #36016]
en: Connected
sv: Ansluten

[ctx: #36017]
en: Could not initialise the CEC adaptor: libCEC was not found on your system.
sv: Det gick inte att inte initialisera CEC adaptern: libCEC kunde inte hittas på systemet.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
sv: Använd TV'ns språkinställning

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
sv: Ansluten till HDMI-enhet

[ctx: #36020]
en: Make Kodi the active source when starting
sv: Gör Kodi till den aktiva källan vid start

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
sv: Fysisk adress (åsidosätter HDMI-port)

[ctx: #36022]
en: COM port (leave empty unless needed)
sv: COM-port (lämna tom om den inte behövs)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
sv: Konfiguration uppdaterad

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
sv: Misslyckades att tillämpa den nya konfigurationen. Var god kontrollera dina inställningar.

[ctx: #36025]
en: Send 'inactive source' command when stopping Kodi
sv: Skicka 'inaktiv källa' kommando när Kodi stoppas

[ctx: #36026]
en: Put devices in standby mode when putting the PC in standby
sv: Försätt enheter i viloläge när PC:n försätts i viloläge

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
sv: Den här enheten behöver service

[ctx: #36028]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
sv: När TV:n är avstängd

[ctx: #36030]
en: Connection lost
sv: Tappat anslutning

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adaptor
sv: Denna användare har inte tillåtelse att öppna CEC adaptern

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adaptor
sv: Porten är upptagen. Ett program åt gången kan använda CEC adaptern.

[ctx: #36033]
en: Pause playback when switching to another source
sv: Pausa uppspelning vid byte till annan källa

[ctx: #36035]
en: Always
sv: Alltid

[ctx: #36036]
en: On start/stop
sv: På start/stopp

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
sv: Förstärkare / AVR-enhet

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
sv: TV och AVR-enhet (uttryckligen)

[ctx: #36040]
en: Unsupported libCEC interface version. %x is lower than the version Kodi supports (%x)
sv: libCEC-gränsnittsversionen stöds inte. %x är lägre än den version som stöds av Kodi (%x)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
sv: * Objektmapp

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
sv: Använt begränsat färgområde (16-235)

[ctx: #36101]
en: Change the look and feel of the user interface.
sv: Ändra utseendet i användargränssnittet.

[ctx: #36102]
en: Category containing all Skin related settings.
sv: Kategori innehållandes alla skalrelaterade inställningar

[ctx: #36103]
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of Kodi.
sv: Välj skal för användargränssnittet. Detta kommer att definiera utseendet på Kodi.

[ctx: #36104]
en: Change specific skin settings. The available options are dependent on the skin used.
sv: Ändra specifika skalinställningar. De tillgängliga alternativen beror på det valda skalet.

[ctx: #36105]
en: Change the theme associated with your selected skin.
sv: Byt tema associerat med ditt valda skal.

[ctx: #36106]
en: Change the colours of your selected skin.
sv: Byt färgerna på det skal du valt.

[ctx: #36107]
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
sv: Välj typsnitten som visas i användargränssnittet. Teckenuppsättningarna konfigureras av ditt skal.

[ctx: #36108]
en: Resize the view of the user interface.
sv: Byt storlek på gränssnittets vy.

[ctx: #36109]
en: Select the media window that Kodi displays on startup.
sv: Välj det mediafönster Kodi visar vid uppstart.

[ctx: #36110]
en: Select or disable the sound scheme used in the user interface.
sv: Välj eller stäng av ljudschemat som används i användargränssnittet.

[ctx: #36111]
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
sv: Stäng av detta för att ta bort den scrollande RSS-nyhetstickern.

[ctx: #36112]
en: Edit the RSS feeds.
sv: Redigera RSS-flöden.

[ctx: #36113]
en: Category containing all locale/regional settings.
sv: Kategori innehållande alla regionala inställningar.

[ctx: #36114]
en: Chooses the language of the user interface.
sv: Väljer språket på användargränssnittet.

[ctx: #36115]
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
sv: Välj format för temperatur, tid och datum. De tillgängliga alternativen beror på det valda språket.

[ctx: #36116]
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface.
sv: Välj vilken teckenuppsättning som används för att visa text i gränssnittet.

[ctx: #36117]
en: Select country location.
sv: Välj land.

[ctx: #36118]
en: Select your current timezone.
sv: Välj din nuvarande tidszon.

[ctx: #36119]
en: Select the default audio track when different language tracks are available.
sv: Välj standardspråk för ljudspår när olika språk finns tillgängliga.

[ctx: #36120]
en: Select the default subtitles when different languages are available.
sv: Välj standardspråk för undertexter när olika språk finns tillgängliga.

[ctx: #36121]
en: Category containing settings related to how file lists are displayed.
sv: Kategori med inställningar relaterade till hur fillistor visas

[ctx: #36122]
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
sv: Visa (..) i listor för att gå till den överordnade mappen.

[ctx: #36123]
en: Show file extensions on media files. For example, 'You Enjoy Myself.mp3' would be simply be shown as 'You Enjoy Myself'.
sv: Visa filändelser på mediafiler. Som exempel skulle 'You Enjoy Myself.mp3' annars visas som 'You Enjoy Myself'.

[ctx: #36124]
en: Ignore certain tokens during sort operations. For example, 'The Simpsons' would be sorted as 'Simpsons'.
sv: Ignorera vissa artiklar vid sortering. Till exempel, 'The Simpsons' skulle sorteras som 'Simpsons'.

[ctx: #36125]
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the contextual menu (press C on a keyboard, for example, to bring up this menu).
sv: Tillåt att filer tas bort och döps om genom användargränssnittet, via undermenyn (tryck C på ett tangentbord, till exempel, för att få fram denna meny).

[ctx: #36126]
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
sv: Visa knappen "lägg till källa" i huvudsektioner i användargränssnittet.

[ctx: #36127]
en: Show hidden files and directories when listing files.
sv: Visa gömda filer och kataloger i fillistor.

[ctx: #36128]
en: Category containing all screensaver settings.
sv: Kategori med inställningar relaterade till skärmsläckare.

[ctx: #36129]
en: Set the amount of idle time required before displaying the screensaver.
sv: Ange tiden av inaktivitet som krävs innan skärmsläckaren skall starta.

[ctx: #36130]
en: Select the screensaver. Kodi will force the 'Dim' screensaver when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
sv: Välj skärmsläckare. Kodi kommer att tona ned skärmen när video som spelas i fullskärm pausas, eller när en dialogruta är aktiv, oavsett vald skärmsläckare.

[ctx: #36131]
en: Change specific screensaver settings. The available options are dependent on the screensaver used.
sv: Ändra specifika skärmsläckarinställningar. De tillgängliga alternativen beror på den valda skärmsläckaren.

[ctx: #36132]
en: Preview the selected screensaver.
sv: Förhandsvisa den valda skärmsläckaren.

[ctx: #36133]
en: If music is being played, Kodi will start the selected visualisation instead of displaying the screensaver.
sv: Om musik spelas upp kommer Kodi att starta vald visualisering istället för att visa skärmsläckaren.

[ctx: #36134]
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the 'Dim' screensaver mode.
sv: Tona ned bildskärmen när media pausas. Gäller inte för skärmsläckarläget 'nedtonad'.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36138]
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
sv: Sektion med inställningar relaterade till filmer och hur de hanteras.

[ctx: #36139]
en: Category containing the settings for how the video library is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur videobiblioteket skall hanteras

[ctx: #36140]
en: Enable the video library.
sv: Aktivera videobiblioteket.

[ctx: #36141]
en: Show plot information for unwatched media in the Video Library.
sv: Visa information om handling för media som inte visats i videobiblioteket.

[ctx: #36143]
en: Get thumbnails for actors when scanning media.
sv: Hämta miniatyrbilder för skådespelare vid mediaskanning.

[ctx: #36144]
en: Remove the TV show season node, toggles between 'If only one season' (default), 'Always' and 'Never'.
sv: Ta bort säsongsnoden för TV-serier, växlar mellan 'Om endast en säsong (standard)', 'Alltid' och 'Aldrig'.

[ctx: #36145]
en: Group movies into 'Movie sets' when browsing the movie library.
sv: Gruppera filmer som 'filmsamlingar' när du bläddrar i filmbiblioteket.

[ctx: #36146]
en: Check for new media files on Kodi startup.
sv: Leta efter nya mediafiler när Kodi startar.

[ctx: #36147]
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
sv: Dölj förloppsindikatorn när bibliotek skannas.

[ctx: #36148]
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
sv: Ta bort objekt från ditt bibliotek som inte kan hittas (antingen omdöpta, borttagna eller på flyttbara lagringsmedia som för tillfället är urkopplade).

[ctx: #36149]
en: Export the Video Library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
sv: Exportera videobibliotekets databas till XML-filer. Detta kommer eventuellt skriva över dina nuvarande XML-filer.

[ctx: #36150]
en: Import a XML file into the Video Library database.
sv: Importera en XML-fil till videobibliotekets databas.

[ctx: #36151]
en: Category containing settings for how video playback is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur video uppspelning skall hanteras.

[ctx: #36152]
en: Enable automatic playback of the next file in the list.
sv: Aktivera automatisk uppspelning av nästa fil i listan.

[ctx: #36153]
en: Adjust the method used to process and display video.
sv: Justera metoden som används för att behandla och visa video.

[ctx: #36154]
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage.
sv: Använd högkvalitetsskalning vid uppskalning av video med minst denna procentsats.

[ctx: #36155]
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
sv: Aktivera VDPAU-hårdvaruavkodning för video, används huvudsakligen av Nvidia men under vissa förhållanden även av AMD.

[ctx: #36156]
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
sv: Aktivera VAAPI-hårdvaruavkodning av video, används huvudsakligen av Intel men under vissa förhållanden även av AMD.

[ctx: #36158]
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
sv: Aktivera DXVA2-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36159]
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
sv: Aktivera CrystalHD-avkodning av video.

[ctx: #36160]
en: Enable VDA hardware decoding of video files.
sv: Aktivera VDA-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36161]
en: Enable OpenMax hardware decoding of video files.
sv: Aktivera OpenMax-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36162]
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
sv: Aktivera ViedoToolbox-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36163]
en: Enable decoding of video files using pixel buffer objects.
sv: Aktivera videoavkodning med hjälp av pixelbufferobjekt.

[ctx: #36164]
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
sv: Tillåt bildskärmens uppdateringsfrekvens att ändras så den bäst passar videon's uppdateringsfrekvens. Detta kan leda till jämnare videouppspelning.

[ctx: #36165]
en: Pause for a small amount of time during a refresh rate change.
sv: Pausa en kort stund vid ändring av uppdateringsfrekvensen.

[ctx: #36166]
en: Synchronise the video to the refresh rate of the monitor.
sv: Synkronisera videon till skärmens uppdateringsfrekvens.

[ctx: #36167]
en: Audio has to stay in sync, this can either be done by resampling, skipping/duplicating packets, or adjusting the clock if it gets out of sync too far.
sv: Ljudet måste vara synkroniserat, detta kan antingen göras genom omsampling, skippa/duplicera paket, eller justera ljudklockan om den är för mycket ur synk.

[ctx: #36168]
en: Maximum video speed adjust to match actual screen refresh rate.
sv: Maximal videohastighet justeras att matcha den aktuella skärmens uppdateringsfrekvens.

[ctx: #36169]
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source. [Low] is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU, [Medium] & [High] will use progressively more system resources.
sv: Ange omsamplingskvalitet för de tillfällen då ljudet behöver vara av en annan kvalitet an vad originalljudet är. [Låg] är snabbt och har minimal inverkan på systemresurser som CPU-användning, [Medel] & [Hög] använder gradvis mer systemresurser.

[ctx: #36170]
en: Allow video player to ignoring aspect ratio by a certain amount to fill a larger amount of the screen with video.
sv: Tillåt videospelaren att ignorera bildförhållandet med ett visst mått för att fylla en större del av skärmen med video.

[ctx: #36171]
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
sv: Välj den zoomnivå som videor i 4:3-format visas på bredbildsskärmar.

[ctx: #36172]
en: VDPAU studio level conversion provides a way for advanced applications like Kodi to influence the colour space conversion.
sv: Studionivåfärgkonvertering (VDPAU) tillhandahåller ett sätt för avancerade applikationer som Kodi att påverka konverteringen av färgutrymmet.

[ctx: #36173]
en: Enable upscaling using VDPAU.
sv: Aktivera uppskalning med hjälp av VDPAU.

[ctx: #36174]
en: Enable Teletext when watching a live TV stream.
sv: Aktivera text-TV när live-TV visas.

[ctx: #36175]
en: Scale Teletext to 4:3 ratio.
sv: Skala text-TV till 4:3-format.

[ctx: #36176]
en: Category containing settings for how video file lists are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur videofillistor hanteras.

[ctx: #36177]
en: Toggle between Choose, Play (default), Resume and Show Information. Choose will select an item, e.g. open a directory in files mode. Resume will automatically resume videos from the last position that you were viewing them, even after restarting the system.
sv: Växla mellan Välj, Spela (standard), Återuppta och Visa Information. Välj kommer välja ett föremål, exempelvis öppna en mapp i filläge. Återuppta kommer automatiskt återuppta videor från senaste positionen, även efter omstart av systemet.

[ctx: #36178]
en: Extract thumbnails and metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
sv: Extrahera miniatyrer och metadatainformation som codec och bildförhållande från filmer.

[ctx: #36179]
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
sv: När en fil skannas till biblioteket kommer den att visa metadata-titeln istället för filnamnet.

[ctx: #36180]
en: Extract thumbnails and information, such as codecs and aspect ratio, to display in Library Mode.
sv: Extrahera miniatyrer och information, som codecs och bildförhållande, att visa i biblioteksläge.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36182]
en: Combines multi-part video files, DVD folders, and movie folders down to a single item in non-library views.
sv: Kombinerar flerdelade videor, DVD-mappar och filmmappar till ett enda objekt i icke-biblioteksvyer.

[ctx: #36183]
en: Removes the title, genre etc nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
sv: Tar bort titel, genre och liknande från biblioteksvyn. Genom att välja en kategori tas du direkt till titelvyn.

[ctx: #36184]
en: Category containing settings for how subtitles are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur undertexter skall hanteras.

[ctx: #36185]
en: Set the font type to be used for subtitles.
sv: Välj typsnitt att använda för undertexter.

[ctx: #36186]
en: Set the font size to be used for subtitles.
sv: Välj teckenstorlek för undertexter.

[ctx: #36187]
en: Set the font style to be used for subtitles.
sv: Välj teckensnitt för undertexter.

[ctx: #36188]
en: Set the font colour to be used for subtitles.
sv: Välj teckenfärg för undertexter.

[ctx: #36189]
en: Set the font character set to be used for subtitles.
sv: Välj teckenuppsättning som ska användas för undertexter.

[ctx: #36190]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts.
sv: Åsidosätt typsnitt för ASS/SSA-undertexter.

[ctx: #36191]
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
sv: Ange en egen mapp för dina undertexter. Det kan vara en utdelad resurs.

[ctx: #36192]
en: Location of subtitles on the screen.
sv: Position av undertexter på skärmen.

[ctx: #36193]
en: Category containing settings for how DVDs are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur DVD:er skall hanteras.

[ctx: #36194]
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
sv: Spela automatiskt upp DVD-filmer när de sätts i spelaren.

[ctx: #36195]
en: Force a region for DVD playback.
sv: Tvinga en region för DVD-uppspelning.

[ctx: #36196]
en: Attempt to skip 'unskippable' introductions before DVD menu.
sv: Försök hoppa över introduktioner 'som inte går' hoppa över innan DVD-menyn visas.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the Add-ons Manager for options.
sv: Välj standardkälla för filminformation. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the Add-ons Manager for options.
sv: Välj standardkälla för TV-serieinformation. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36200]
en: Default scraper used for adding music videos to your library.
sv: Standardskrapa som används för att lägga till musikvideor till ditt bibliotek.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR/Live TV features.
sv: Inställningar för PVR/Live-TV

[ctx: #36202]
en: Category for general settings for PVR/Live TV features.
sv: Kategori med inställningar för PVR/Live-TV

[ctx: #36203]
en: Enable the Personal Video Recorder (PVR) features in Kodi. This requires that at least one PVR Add-on is installed.
sv: Aktivera den Personliga Video Inspelaren (PVR) funktionen i Kodi. Detta kräver att minst ett PVR-tillägg är installerat.

[ctx: #36204]
en: Import channel groups from the PVR backend (if supported). Will delete user created groups if they're not found on the backend.
sv: Importera kanalgrupper från PVR-backenden (om det stöds). Detta kommer ta bort skapta grupper om de inte hittas på backenden.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number on the backend, but use Kodi's own numbering for channels.
sv: Sortera kanalerna efter kanalnumret på servern, men använd Kodi's egna numrering av kanaler.

[ctx: #36206]
en: Use numbering from the backend, instead of configuring them manually over Kodi.
sv: Använd numrering från backenden istället för att konfigurera det manuellt i Kodi.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
sv: Öppna kanalhanteraren, som tillåter ändringar av kanalordningen, kanalnamn, logo etc.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
sv: Be backenden att söka efter kanaler (om det stöds).

[ctx: #36209]
en: Delete channel/EPG database and reimport the data from the backend afterwards.
sv: Ta bort kanal/EPG-databasen och importera datan igen från backenden efteråt.

[ctx: #36210]
en: Prevent the 'connection lost' notification window from displaying when Kodi is unable to talk to the PVR backend server.
sv: Förhindra att notifieringsfönstret som visar anslutningsproblem visas när Kodi inte lyckas kommunicera med PVR-servern.

[ctx: #36211]
en: Category for PVR menus and on-screen display settings, as well as channel info windows.
sv: Kategori med inställningar för PVR-menyer, OSD-inställningar och kanalinfo-fönster.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
sv: Visa programinformation vid kanalbyten, som nuvarande TV-program.

[ctx: #36214]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
sv: Göm OSD-kontrollerna efter kanalbyte.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
sv: Mapp där kanalikoner lagrats.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
sv: Sök efter saknade kanalikoner.

[ctx: #36218]
en: Category for electronic programming guide settings.
sv: Kategori med EPG-inställningar.

[ctx: #36220]
en: Number of days of EPG data to import from backends.
sv: Antal dagar av EPG-data att importera från backends.

[ctx: #36221]
en: Time between EPG data imports from backends.
sv: Tid mellan import av EPG-data från backends.

[ctx: #36222]
en: Do not import EPG data while playing TV to minimise CPU usage.
sv: Importera inte EPG-data under tiden du tittar på TV för att minimera CPU-användningen.

[ctx: #36223]
en: By default, EPG data is stored in a local database to speed up importing when Kodi is restarted.
sv: Som standard lagras EPG-data i en lokal databas för att påskynda importen när Kodi startas om.

[ctx: #36224]
en: Hide "no information available" labels when no EPG data can be retrieved for a channel.
sv: Göm "ingen information tillgänglig"-etiketter när ingen EPG-data kan hämtas för en kanal.

[ctx: #36225]
en: Delete the EPG database in Kodi and reimport the data afterwards from the backend.
sv: Ta bort EPG-databasen i Kodi och återimportera datan från backenden efteråt.

[ctx: #36226]
en: Category for PVR playback and channel switching settings.
sv: Kategori med inställningar för PVR-uppspelning och kanalbyten.

[ctx: #36227]
en: Display stream of selected channel in a small box instead of fullscreen.
sv: Visa strömmen från vald kanal i en liten ruta istället för fullskärm.

[ctx: #36228]
en: Continue with the last viewed channel on startup.
sv: Återuppta senast visade kanalen vid start.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the Add-on and backend).
sv: Visa information om signalkvalitet i codecinformationsfönstret (om det stöds av tillägget och backenden).

[ctx: #36230]
en: How long Kodi will wait to change the channel if the channel isn't being received. Useful for over-the-air channels that occasionally lose signal strength.
sv: Hur länge Kodi skall vänta med kanalbyte om kanalen inte kan mottagas. Användbar för fria kanaler som tidvis förlorar signalstyrka.

[ctx: #36231]
en: Pressing a number button in full screen mode will automatically switch to the channel number that was entered after 1 second.
sv: Kanalbyte kommer automatiskt att ske efter 1 sekund vid nedtryckning av en sifferknapp i fullskärmsläge.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
sv: När man trycker kanal upp eller ned, fördröjs kanalbytet och tillåter på så sätt att byta till en kanal utan att behöva vänta på varje kanalbyte.

[ctx: #36233]
en: Category for default recording duration settings.
sv: Kategori med inställningar för inspelningslängd.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button.
sv: Längd för direktinspelningar när du trycker på inspelningsknappen.

[ctx: #36235]
en: Priority of the recording. Higher number means higher priority. Not supported by all Add-ons and backends.
sv: Prioritet för inspelningen. Högre nummer innebär högre prioritet. Stöds inte av alla tillägg och backends.

[ctx: #36236]
en: Delete recording after this time. Not supported by all Add-ons and backends.
sv: Ta bort inspelning efter den här tiden. Stöds inte av alla tillägg och backends.

[ctx: #36237]
en: Start recordings before the actual time. Not supported by all Add-ons and backends.
sv: Starta inspelningar före den faktiska tiden. Stöds inte av alla tillägg och backends.

[ctx: #36238]
en: End recordings after the actual time. Not supported by all Add-ons and backends.
sv: Avsluta inspelningar efter den faktiska tiden. Stöds inte av alla tillägg och backends.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
sv: Visa en notifiering när timers är tillagda, slutförda eller tas bort av backenden.

[ctx: #36240]
en: Category for PVR power management settings, such as when to wake the PVR backend server.
sv: Kategori med inställningar för PVR-serverns energihantering, t.ex som när denna skall väckas.

[ctx: #36241]
en: Execute the "wakeup command" below when Kodi exits or is going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
sv: Kör uppvakningskommandot nedan när Kodi avslutas eller går in i strömsparläge. Tidsstämpeln för nästa planerade inspelning skickas som en parameter.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
sv: Kommandot kommer inte köras när en inspelning startas inom denna tiden.

[ctx: #36243]
en: The command to execute.
sv: Kommando att utföra.

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
sv: Tid att subtrahera från starttiden för nästa schemalagda inspelning.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
sv: Kör uppvakningskommandot varje dag vid den angivna tidpunkten.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
sv: När skall uppvakningskommandot utföras.

[ctx: #36247]
en: Category for parental control settings if the PVR backend server supports parental controls.
sv: Kategori med inställningar för föräldrakontroll, om PVR-servern stöder det.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can not be played or recorded without entering a pin code, and the EPG information is hidden for those channels.
sv: Frågar efter en PIN-kod till de föräldralåsta kanalerna. Kanaler kan markeras som låsta i kanaleditorn på fliken allmänt. Föräldralåsta kanaler kan inte spelas upp eller bli inspelade utan att ange en PIN-kod och EPG-informationen är gömd för dessa kanaler.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
sv: Ange en ny PIN-kod för att låsa upp föräldralåsta kanaler.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
sv: Fråga efter PIN-koden igen vid försök av åtkomst till en föräldralåst kanal om koden inte blivit inslagen under denna tid.

[ctx: #36251]
en: Category for any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
sv: Kategori med specifika inställningar för din PVR-server, om den stöder konfigurering genom Kodi.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
sv: Detta alternativ tar dig till specifika inställningar för din PVR-server, om PVR-servern stöder konfigurering genom Kodi.

[ctx: #36253]
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
sv: Sektion med inställningar relaterade till musikfiler och hur de hanteras.

[ctx: #36254]
en: Enable the music library.
sv: Aktivera musikbiblioteket.

[ctx: #36255]
en: Determine if artists that appear only on compilations are shown in the library artist view.
sv: Avgör om artister som bara finns på samlingsalbum skall visas i artistbiblioteket.

[ctx: #36256]
en: Automatically fetch album and artist information via scrapers during scan.
sv: Hämta album- och artistinformation automatiskt med skrapor under skanning.

[ctx: #36257]
en: Select the default album information source.
sv: Välj standardkälla för albuminformation.

[ctx: #36258]
en: Select the default artist information source. See the Add-ons Manager for options.
sv: Välj standardkälla för artistinformation. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36259]
en: Check for new and removed media files on Kodi startup.
sv: Leta efter nya och borttagna mediafiler när Kodi startar.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36262]
en: Export the Music Library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
sv: Exportera musikbibliotekets databas till XML-filer. Detta kommer eventuellt skriva över dina nuvarande XML-filer.

[ctx: #36263]
en: Import a XML file into the Music Library database.
sv: Importera en XML-fil till musikbibliotekets databas.

[ctx: #36264]
en: Category containing settings for how music playback is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur musikuppspelning skall hanteras.

[ctx: #36265]
en: Kodi automatically plays the next item in the current folder. For example, in Files View: After a track has been played, Kodi would automatically play the next track in the same folder.
sv: Kodi spelar automatiskt upp nästa objekt i nuvarande mapp. Till exempel, i filvyn: när ett spår har spelats kommer Kodi automatiskt spela upp nästa spår som ligger i samma mapp.

[ctx: #36266]
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
sv: När låtar blir valda kommer de att köas i stället för att spelas upp omedelbart.

[ctx: #36267]
en: Kodi will read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
sv: Kodi kommer att läsa ReplayGain-informationen som är kodad i dina ljudfiler av ett program som MP3Gain och normaliserar ljudnivåerna i enlighet med informationen.

[ctx: #36268]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
sv: Standard är 89dB. Ändra med försiktighet.

[ctx: #36269]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
sv: Standard är 89dB. Ändra med försiktighet.

[ctx: #36270]
en: Reduce the volume of the file if clipping will occur.
sv: Minska volymen på filen om klippning sannolikt kommer att ske.

[ctx: #36271]
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
sv: Tona från ett ljudspår till nästa. Du kan ställa in antalet sekunder av överlappning från 1-15 sekunder.

[ctx: #36272]
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
sv: Tillåt övergångstoning att ske om båda spår är från samma album.

[ctx: #36273]
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
sv: Välj vilken visualisering som ska visas när du lyssnar på musik.

[ctx: #36274]
en: Read the tag information from song files. For large directories this can slow down read time, especially over a network.
sv: Läs tagginformationen från musikfiler. Detta kan sakta ned lästiden för stora kataloger, särskilt över ett nätverk.

[ctx: #36275]
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
sv: Kontrollera sättet som namnen på låtar visas i användargränssnittet. Taggläsning måste vara aktiverat.

[ctx: #36276]
en: Used for formatting the second column in file lists.
sv: Används för formatering av kolumn nummer två i fillistor.

[ctx: #36277]
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
sv: Kontrollera sättet låtnamn visas i 'nu spelas'-listan.

[ctx: #36278]
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
sv: Används för formatering av den andra kolumnen i 'nu spelas'-listan.

[ctx: #36279]
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
sv: Kontrollerar hur låttitlar presenteras i bibliotekslistor.

[ctx: #36280]
en: Used for formatting the second column in library lists.
sv: Används för formatering av den andra kolumnen i bibliotekslistor.

[ctx: #36281]
en: Kodi will search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
sv: Kodi kommer söka efter miniatyrbilder på utdelningar och optisk media. Detta kan ofta bromsa ner listningen av nätverksmappar.

[ctx: #36282]
en: Category containing settings for how CDs are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur CD-skivor skall hanteras.

[ctx: #36283]
en: Autorun CDs when inserted in drive.
sv: Spela automatiskt upp CD-skivor när de sätts in i spelaren.

[ctx: #36284]
en: Read the information belonging to an audio CD from an internet database.
sv: Läs informationen tillhörande en ljud-CD från en internetdatabas.

[ctx: #36285]
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
sv: Ange en plats på hårddisken där rippade låtar kommer att sparas till.

[ctx: #36286]
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
sv: Styr hur sparad musik döps enligt taggarna: [B]%N[/B]: spårnummer, [B]%S[/B]: skivnummer, [B]%A[/B]: artist, [B]%T[/B]: titel, [B]%B[/B]: album, [B]%G[/B]: genre, [B]%Y[/B]: år, [B]%F[/B]: filnamn, [B]%D[/B]: spellängd, [B]%J[/B]: datum, [B]%R[/B]: betyg, [B]%I[/B]: filstorlek.

[ctx: #36287]
en: Select which audio encoder to use when ripping.
sv: Välj vilken ljudkodare som skall användas vid rippning.

[ctx: #36288]
en: Select which quality you want to rip your files.
sv: Välj vilken kvalitet du vill rippa dina filer till.

[ctx: #36289]
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
sv: Välj vilken bithastighet som skall användas för den angivna ljudkodaren för ljudkomprimering.

[ctx: #36290]
en: For FLAC define compression level, default 5.
sv: För FLAC, ange kompressionsnivå, standard är 5

[ctx: #36291]
en: Auto eject disc after rip is complete.
sv: Mata automatiskt ut skivan när rippning är klar.

[ctx: #36292]
en: Category containing the settings for how karaoke is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur karaoke skall hanteras.

[ctx: #36293]
en: When playing any music file, Kodi will look for a matching .cdg file and display its graphics.
sv: När du spelar musikfiler försöker Kodi hitta en matchande .cdg-fil och visa dess grafik.

[ctx: #36294]
en: Show song selection dialog once the last song in the queue has been played.
sv: Visa låtvalsdialogen när den sista låten i kön har spelats upp.

[ctx: #36295]
en: Select the font type used during karaoke.
sv: Välj typsnittstyp att använda under karaoke.

[ctx: #36296]
en: Select the size of the font used during karaoke.
sv: Välj teckenstorlek att använda under karaoke.

[ctx: #36297]
en: Select the font colour used during karaoke.
sv: Välj teckenfärg att använda under karaoke.

[ctx: #36298]
en: Select the character set used during karaoke.
sv: Välj teckenuppsättning att använda under karaoke.

[ctx: #36299]
en: Export the karaoke numbered songs to HTML or CSV files.
sv: Exportera de karaokenumrerade låtarna till HTML eller CSV-filer.

[ctx: #36300]
en: Import the karaoke numbered songs from HTML or CSV files.
sv: Importera karaokenumrerade låtar från HTML eller CSV-filer.

[ctx: #36301]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36304]
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
sv: Sektion med inställningar relaterade till bilder och hur de hanteras.

[ctx: #36305]
en: Category containing settings for how picture file lists are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur bildfillistor hanteras.

[ctx: #36306]
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
sv: Om EXIF-information existerar (datum, tid, kamera, etc.), kommer den att visas.

[ctx: #36307]
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
sv: Generera miniatyrbilder automatiskt när du går in i bildmappen.

[ctx: #36308]
en: Pictures will automatically rotate according to information in the EXIF tag, if found.
sv: Bilder kommer automatiskt att roteras enligt EXIF-informationen, om den hittas.

[ctx: #36309]
en: Show videos in picture file lists.
sv: Visa videofiler i bildlistningar.

[ctx: #36310]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36311]
en: Category containing settings for how picture slideshows are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur bildspel skall hanteras.

[ctx: #36312]
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
sv: Ange tiden som varje bild skall visas i ett bildspel.

[ctx: #36313]
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
sv: Bilder i ett bildspel kommer att panoreras och zoomas medan de visas.

[ctx: #36314]
en: View slideshow images in a random order.
sv: Visa bildspelsbilder i en slumpmässig ordning.

[ctx: #36315]
en: Section that contains weather related settings.
sv: Sektion för väderrelaterade inställningar.

[ctx: #36316]
en: Category containing settings for how weather addons are handled.
sv: Sektion med inställningar för hur vädertillägg skall hanteras.

[ctx: #36317]
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
sv: Välj upp till tre platser där vädret skall visas för.

[ctx: #36318]
en: Specify the default weather information source. See the Add-ons Manager for options.
sv: Välj standardtjänst för väder. Se tilläggshanteraren för alternativ.

[ctx: #36319]
en: Section containing settings for how network services are handled.
sv: Sektion med inställningar för hur nätverkstjänster skall hanteras.

[ctx: #36320]
en: Category containing settings used for all services.
sv: Kategori med inställningar för alla tjänster som används.

[ctx: #36321]
en: Display name of the Kodi installation when using various network services.
sv: Visa namnet på Kodi-installationen när diverse nätverkstjänster används.

[ctx: #36322]
en: Category containing settings for how the UPnP service is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur UPnP tjänsten ska hanteras.

[ctx: #36323]
en: Enable the UPnP server. This allows you to stream media to a UPnP client.
sv: Aktivera UPnP-servern. Detta tillåter dig strömma media till en UPnP-klient.

[ctx: #36324]
en: When a manual or automatical library update occurs, notify UPnP clients.
sv: Notifiera UPnP-klienterna när en manuell eller automatisk biblioteksuppdatering sker.

[ctx: #36325]
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
sv: Aktivera UPnP-klienten. Detta gör så att du kan strömma media från vilken UPnP-server som helst med en kontrollpunkt och låter dig kontrollera uppspelningen från den servern.

[ctx: #36326]
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control playback from Kodi.
sv: Aktivera kontrollpunkt för UPnP. Detta tillåter dig strömma media till vilken UPnP-klient som helst och kontrollera uppspelningen från Kodi.

[ctx: #36327]
en: Category containing settings for how the webserver service is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur webbservertjänsten skall hanteras.

[ctx: #36328]
en: Enable remote users to control Kodi through the built-in webserver.
sv: Tillåt fjärranvändare att kontrollera Kodi genom den inbyggda webbservern.

[ctx: #36329]
en: Define the webserver port.
sv: Ange port för webbservern.

[ctx: #36330]
en: Define the webserver username. This only takes effect when both the username and the password are set.
sv: Ange användarnamnet för webbservern. Det här tar endast effekt när både användarnamnet och lösenordet har angivits.

[ctx: #36331]
en: Define the webserver password. This only takes effect when both the username and the password are set.
sv: Ange lösenordet för webbservern. Det här tar endast effekt när både användarnamnet och lösenordet har angivits.

[ctx: #36332]
en: Select between web interfaces installed via the Add-on Manager.
sv: Välj mellan olika webbgränssnitt som installerats via tilläggshanteraren.

[ctx: #36333]
en: Category containing settings for how the remote control service is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur fjärrkontroll skall hanteras.

[ctx: #36334]
en: Allow programs on this computer to control Kodi via the Web Interface or the JSON-RPC interface protocol.
sv: Tillåt program på datorn att kontrollera Kodi genom webbgränsnittet eller gränssnittsprotokollet JSON-RPC.

[ctx: #36335]
en: Define the remote control port.
sv: Ange port för fjärrkontroll.

[ctx: #36336]
en: Define the remote control port range.
sv: Ange portområde för fjärrkontroll.

[ctx: #36337]
en: Define the maximum number of clients that can connect.
sv: Ange maximalt antal klienter som kan ansluta.

[ctx: #36338]
en: Allow programs on the network to control Kodi.
sv: Tillåt program på nätverket att kontrollera Kodi.

[ctx: #36339]
en: Initial repeat delay (ms).
sv: Repeteringsfördröjning (ms).

[ctx: #36340]
en: Continuous repeat delay (ms).
sv: Kontinuerlig repeteringsfördröjning (ms)

[ctx: #36341]
en: Category containing settings for how the zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
sv: Kategori med inställningar för hur upptäckartjänsten för Zeroconf skall hanteras, krävs för AirPlay.

[ctx: #36342]
en: Allows applications on the network to discover Kodi's running services.
sv: Tillåter applikationer på nätverket att upptäcka Kodi's startade tjänster.

[ctx: #36343]
en: Allows Kodi to receive content from other AirPlay devices or applications.
sv: Tillåter Kodi att motta innehåll från andra AirPlay-enheter eller applikationer.

[ctx: #36344]
en: Enable AirPlay password protection.
sv: Aktivera lösenordsskydd för AirPlay.

[ctx: #36345]
en: Sets the AirPlay password.
sv: Bestämmer lösenord för AirPlay.

[ctx: #36346]
en: Category containing settings for how the SMB Client (samba) service is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur SMB-klient (Samba) tjänsten ska hanteras.

[ctx: #36347]
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
sv: Om en WINS-server körs på nätverket, ange dess IP-adress här. Annars lämna blankt.

[ctx: #36348]
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
sv: Om en WINS-server körs på nätverket, ange dess arbetsgruppnamn här. Annars lämna blankt.

[ctx: #36349]
en: Section that contains the System related settings for the device Kodi is installed on.
sv: Sektion som innehåller systemrelaterade inställningar för enheten Kodi är installera på.

[ctx: #36350]
en: Automatically send 'Wake-On-Lan' to server(s) right before trying to access shared files or services.
sv: Skickar automatiskt 'Wake-On-Lan' till servrar strax innan försök att nå delade filer eller tjänster görs.

[ctx: #36351]
en: Display Kodi in a window, or fullscreen on the selected screen.
sv: Visa Kodi i ett fönster, eller fullskärm på den valda bildskärmen.

[ctx: #36352]
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
sv: Ändrar upplösningen som användargränssnittet visas i.

[ctx: #36353]
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
sv: Byter uppdateringsfrekvense som användargränsnittet visas i.

[ctx: #36354]
en: Display Kodi in a fullscreen window. The main benefit is for multi-screen configurations, so that Kodi can be used without minimising other applications. This uses more resources so playback may be less smooth.
sv: Visa Kodi i fullskärmsfönster. Flerskärmskonfigurationer tjänar mest på detta, då Kodi kan användas utan att behöva minimera andra applikationer. Detta använder mer resurser så uppspelning kan bli ojämn.

[ctx: #36355]
en: In a multi-screen configuration, the screens where Kodi is not displayed are blacked out.
sv: I en flerskärmskonfiguration, kommer Kodi mörklägga de skärmar där Kodi inte visas .

[ctx: #36356]
en: Eliminate vertical tearing.
sv: Eliminera vertikal tearing.

[ctx: #36357]
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
sv: Kalibrera användargränssnittet genom att justera översvepningen. Använd detta verktyg om bilden som visas är för stor eller för liten för din skärm.

[ctx: #36358]
en: Test patterns for display hardware calibration.
sv: Testmönster för kalibrering av visningsenheter.

[ctx: #36359]
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
sv: Använd begränsad färgrymd (16-235) istället för full färgrymd (0-255). Begränsad färgrymd bör användas om din bildskärm är en vanlig HDMI-TV och inte har ett PC-läge eller annat läge för att återge full färgrymd, lämna denna avaktiverad om din bildskärm är en PC-monitor för att få korrekt svärta.

[ctx: #36360]
en: Category containing settings for how audio output is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur ljudutgången skall hanteras.

[ctx: #36361]
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] - output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] - output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] - output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source changes.
sv: Välj hur egenskaperna för ljudutgången skall bestämmas: [Fixerad] - ljudutgångsegenskaperna sätts alltid till den specifierade samplingsfrekvensen och högtalarkonfigurationen; [Bästa möjliga] - ljudutgångsegenskaperna sätts att vara så lika originalet som möjligt; [Optimerat] - egenskaperna bestäms vid början av uppspelningen men kommer inte ändras om originalegenskaperna ändras.

[ctx: #36362]
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analog connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note - SPDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
sv: Välj antal kanaler som stöds av anslutningen, eller antal högtalare om anslutningen är analog. Denna inställning påverkar inte obehandlat ljud. Notera - SPDIF stöder endast 2.0 men kan fortfarande skicka flerkanalsljud om i ett obehandlat format.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
sv: Förstärk AC3-strömmar som har blivit nedmixade till 2 kanaler.

[ctx: #36364]
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
sv: Aktivera för att uppmixa 2-kanalsljud till det antal kanaler som angetts vid ljudkanalsinställningen.

[ctx: #36365]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding AC3 streams.
sv: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda AC3-strömmar.

[ctx: #36366]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
sv: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda DTS-strömmar.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels/speakers available for audio decoded. If optical/coax digital outputs are used this must be set to 2.0
sv: Ange största antal ljudkanaler/högtalare tillgängliga för ljudavkodning. Om optiska/koaxiala digitala utgångar används måste detta anges till 2.0

[ctx: #36368]
en: Select to enable the passthrough audio options for playback of encoded audio such as Dolby Digital.
sv: Ange alternativen för ljud som spelas upp direkt utan behandling, t.ex Dolby Digital.

[ctx: #36369]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
sv: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda TrueHD-strömmar.

[ctx: #36370]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
sv: Välj detta alternativ om din förstärkare kan avkoda DTS-HD-strömmar.

[ctx: #36371]
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
sv: Välj enhet för uppspelning av ljud som avkodats, t.ex MP3.

[ctx: #36372]
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the 'capable receiver' options.
sv: Välj enhet för uppspelning av de kodade ljudformat som är aktiverade under "kapabel förstärkare".

[ctx: #36373]
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
sv: Konfigurera hur gränssnittsljud hanteras, så som menynavigering och viktiga notifieringar.

[ctx: #36374]
en: Category containing settings for how input devices are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur inmatningsenheter skall hanteras.

[ctx: #36375]
en: Configure any attached peripheral devices.
sv: Konfigurera kringutrustning.

[ctx: #36376]
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
sv: Om aktiverad, kommer tangentbordspilarna flytta ditt val på det virtuella tangentbordet. Om inaktiverat, kommer de flytta markören på din text.

[ctx: #36377]
en: Use a mouse or touch screen device to control Kodi. Note: disabling will cause you to lose control over Kodi when no keyboard or remote is present.
sv: Använd en datormus eller en pekskärmsenhet för att styra Kodi. Obs: inaktivering kommer att leda till att du tappar kontroll över Kodi när inget tangentbord eller fjärrkontroll finns närvarande.

[ctx: #36378]
en: Use a joystick to control Kodi.
sv: Använd en joystick för att kontrollera Kodi.

[ctx: #36379]
en: Category containing settings for internet access.
sv: Kategori med inställningar för Internet-tillgång.

[ctx: #36380]
en: If your internet connection uses a proxy, configure it here.
sv: Om din internetanslutning använder en proxy, skall du konfigurera den här.

[ctx: #36381]
en: Configure which proxy type is used.
sv: Konfigurera vilken proxytyp som används.

[ctx: #36382]
en: Configure the proxy server address.
sv: Konfigurera proxyserverns adress.

[ctx: #36383]
en: Configure the proxy server port.
sv: Konfigurera proxyserverns port.

[ctx: #36384]
en: Configure the proxy server username.
sv: Konfigurera användarnamn för proxyservern.

[ctx: #36385]
en: Configure the proxy server password.
sv: Konfigurera lösenord för proxyservern.

[ctx: #36386]
en: If you have limited bandwidth available, Kodi will try to keep within these limits.
sv: Om du har begränsad bandbredd kommer Kodi försöka hålla sig inom dessa gränser.

[ctx: #36387]
en: Category containing settings for power saving.
sv: Kategori med inställningar för energisparfunktioner.

[ctx: #36388]
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
sv: Stäng av skärm vid inaktivitet. Användbart för TV-apparater som stänger av sig själva när ingen bildsignal upptäcks.

[ctx: #36389]
en: Define how long Kodi should idle before shutting down.
sv: Ange hur länge Kodi tillåts vara inaktivt innan systemet stängs av.

[ctx: #36390]
en: Define what action Kodi should do when it has been idle for a long period of time.
sv: Ange vad Kodi ska göra när det varit inaktivt under en längre tid.

[ctx: #36391]
en: Category containing settings for debugging functions.
sv: Kategori med inställningar för debuggningsfunktioner.

[ctx: #36392]
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
sv: Aktivera eller inaktivera debugloggning. Användbart för felsökning.

[ctx: #36393]
en: Folder used to save screenshots taken within Kodi.
sv: Mapp som skall användas för att spara skärmdumpar från Kodi.

[ctx: #36394]
en: Enables log messages from additional libraries to be included in the log.
sv: Aktivera logg-meddelanden från ytterligare bibliotek, som ska inkluderas i loggen.

[ctx: #36395]
en: Category containing settings for the master lock function.
sv: Kategori med inställningar för huvudlåsfunktionen.

[ctx: #36396]
en: Define the PIN code used for the master lock.
sv: Definiera PIN-koden som används för huvudlåset.

[ctx: #36397]
en: If enabled, the master lock code is required to unlock Kodi on startup.
sv: Om aktiverad, kommer huvudlåskoden att krävas för att låsa upp Kodi vid uppstart.

[ctx: #36398]
en: Define the maximum number of retries before Kodi is closed down.
sv: Ange maximalt tillåtna försök innan Kodi avslutas.

[ctx: #36399]
en: Category containing settings for the cache function.
sv: Kategori med inställningar för cache-funktionen.

[ctx: #36400]
en: Enable cache for playback of Video, Audio or DVDs from hard disk.
sv: Aktivera cache för uppspelning av film, musik eller DVD:er från hårddisk.

[ctx: #36401]
en: Enable cache for playback of Video from DVD-ROM.
sv: Aktivera cache för uppspelning av video från DVD-ROM.

[ctx: #36402]
en: Enable cache for Video playback from Local Network.
sv: Aktivera cache för uppspelning av video från lokalt nätverk.

[ctx: #36403]
en: Enable cache for Video playback from Internet.
sv: Aktivera cache för uppspelning av video från Internet.

[ctx: #36404]
en: Enable cache for playback of Audio from DVD-ROM.
sv: Aktivera cache för uppspelning av ljud från DVD-ROM.

[ctx: #36405]
en: Enable cache for Audio playback from Local Network.
sv: Aktivera cache för uppspelning av ljud ifrån lokalt nätverk.

[ctx: #36406]
en: Enable cache for Audio playback from Internet.
sv: Aktivera cache för uppspelning av ljud ifrån Internet.

[ctx: #36407]
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
sv: Aktivera cache för uppspelning av DVD ifrån DVD-ROM.

[ctx: #36408]
en: Enable cache for DVD playback from Local Network.
sv: Aktivera cache för uppspelning av DVD ifrån lokalt nätverk.

[ctx: #36409]
en: Enable cache of unknown types from Internet.
sv: Aktivera cache för okända filtyper ifrån Internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
sv: Ingen info tillgänglig ännu.

[ctx: #36416]
en: Specify the type of remote used.
sv: Specificera typen av fjärrkontroll som används.

[ctx: #36417]
en: Always run an Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
sv: Kör alltid ett Kodi-hjälpprogram så fjärren kan användas till att starta Kodi.

[ctx: #36418]
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
sv: Ange tiden mellan knapptryckningar på en universell fjärrkontroll.

[ctx: #36419]
en: Define locations used for retrieving weather information.
sv: Välj platser att använda för hämtning av väderinformation.

[ctx: #36421]
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
sv: Att kringå VDPAU-mixern sparar resurser på lågenergisystem men försämrar bildkvaliteten något.

[ctx: #36422]
en: Enable hardware video decode using AMLogic decoder.
sv: Aktivera AMLogic-hårdvaruavkodning av video.

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an EPG item is selected: [Show context menu] will trigger the contextual menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] will instantly tune to the related channel; [Show information] will display a detailed information with plot and further options; [Record] will create a recording timer for the selected item.
sv: Ange vad som skall ske när ett EPG-objekt är valt: [Visa meny] - visar undermeny med ytterligare funktioner; [Byt till kanal] - byter till den valda kanalen; [Visa information] - visar detaljerad information med innehåll och ytterligare funktioner; [Spela in] - skapar en inspelningstimer för det valda objektet

[ctx: #36425]
en: Show context menu
sv: Visa undermeny

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
sv: Byt till kanal

[ctx: #36427]
en: Show information
sv: Visa information

[ctx: #36428]
en: Record
sv: Spela in

[ctx: #36429]
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1, such as an SPDIF connection.  If your system supports LPCM multichannel sound via HDMI, leave this disabled.
sv: Välj detta om ljudutgången endast stödjer flerkanalsljud som Dolby Digital 5.1, som en SPDIF-anslutning. Om ditt system stödjer LPCM-flerkanalsljud via HDMI, låt detta vara avaktiverat.

[ctx: #36430]
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
sv: Ange hur videobehandling skall accelereras. Inkluderar avkodning och videoskalning.

[ctx: #36431]
en: Defines whether video decoding should be performed in software (requires more CPU) or with hardware acceleration where possible.
sv: Avgör om videoavkodning skall utföras av mjukvara (kräver mer CPU) eller med hårdvaruacceleration om det är möjligt.

[ctx: #36432]
en: Select virtual keyboard layouts.
sv: Välj layout för virtuella tangentbord.

[ctx: #36433]
en: If enabled VAAPI render method is prefered. This puts less load on the CPU but driver may hang!
sv: Om VAAPI-rendering är aktiverad, så pressas CPU'n inte lika mycket men drivrutinen kan hänga sig.

[ctx: #36434]
en: Allow hardware acceleration (MMAL)
sv: Tillåt hårdvaruacceleration (MMAL)

[ctx: #36435]
en: Use DVDPlayer for decoding of video files with MMAL acceleration.
sv: Använd DVDPlayer för avkodning av videofiler med MMAL-acceleration.

[ctx: #36500]
en: Stereoscopic 3D mode (current)
sv: Stereoskopiskt 3D-läge (nuvarande)

[ctx: #36501]
en: Stereoscopic 3D mode
sv: Stereoskopiskt 3D-läge

[ctx: #36502]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: #36503]
en: Over/Under
sv: Över/Under

[ctx: #36504]
en: Side by side
sv: Sida vid sida

[ctx: #36505]
en: Anaglyph Red/Cyan
sv: Anaglyf Röd/Cyan

[ctx: #36506]
en: Anaglyph Green/Magenta
sv: Anaglyf Grön/Magenta

[ctx: #36507]
en: Interlaced
sv: Sammanflätad

[ctx: #36508]
en: Hardware Based
sv: Hårdvarubaserad

[ctx: #36509]
en: Monoscopic (2D)
sv: Monoskopiskt (2D)

[ctx: #36520]
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
sv: Uppspelningsläge av stereoskopiska 3D-videor

[ctx: #36521]
en: Ask me
sv: Fråga mig

[ctx: #36523]
en: Maximum sampling rate for spdif or sampling rate for fixed output configuration.
sv: Största samplingsfrekvens för spdif eller samplingsfrekvens för fixerad utgångskonfiguration.

[ctx: #36524]
en: Preferred mode
sv: Föredraget läge

[ctx: #36525]
en: Same as movie (autodetect)
sv: Samma som filmen (autodetektera)

[ctx: #36526]
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
sv: Inaktivera stereoskopiskt 3D-läge när uppspelning har slutförts

[ctx: #36527]
en: Select playback mode
sv: Välj uppspelningsläge

[ctx: #36528]
en: Select stereoscopic 3D mode
sv: Välj stereoskopiskt 3D-läge

[ctx: #36531]
en: Select alternate mode...
sv: Välj alternativt läge...

[ctx: #36532]
en: Same as movie
sv: Samma som filmen

[ctx: #36533]
en: Select how audio is downmixed, for example from 5.1 to 2.0: [Enabled] maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed. [Disabled] maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note - Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
sv: Välj hur ljud ska nedmixas, exempelvis från 5.1 till 2.0 [Aktiverat] behåller ljudvolymen av originalljudkällan men den dynamiska räckvidden blir komprimerad. [Inaktiverat] behåller den dynamiska räckvidden av originalljudkällan när den är nedmixad men ljudvolymen blir lägre. Notera - Den dynamiska räckvidden är skillnaden mellan lägsta och högsta ljudet i en ljudkälla. Aktivera den här inställningen om filmdialoger knappt kan höras.

[ctx: #36534]
en: Specify additional libraries whose log messages are to be included in the log.
sv: Specifiera ytterligare bibliotek, vars logg-meddelanden som ska inkluderas i loggen.

[ctx: #36535]
en: Stereoscopic 3D mode of video
sv: Stereoskopiskt 3D-läge av video

[ctx: #36536]
en: Invert Stereoscopic 3D mode (flip eyes)
sv: Invertera stereoskopiskt 3D-läge (flip eyes)

[ctx: #36537]
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played. [Ask me] will show a dialog to select the desired mode for each playback. [Preferred mode] will use of the preferred mode specified in the 'System -> Video Hardware' section of the settings. [Monoscopic (2D)] will play the video in mono/2D. [Ignore] disables any stereoscopic 3D processing and handling
sv: Välj vilket läge stereoskopisk 3D-video ska spelas. [Fråga mig] kommer att visa ett meddelande för önskat läge för varje spelning. [Valt läge] kommer att använda föredraget läge specificierat i 'System -> Video Hårdvara' sektionen av inställningar. [Monoskopisk (2D)] kommer att spela video i mono/2D. [Ignorera] inaktiverar all stereoskopisk 3D-bearbetning och hantering

[ctx: #36538]
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode when playback ended. [Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists the stereoscopic 3D mode won't change between videos, not even for non stereoscopic ones.
sv: [Aktiverat] Ändra GUI (och vissa TV) tillbaka till 2D-läge när spelning har avslutats. [Inaktiverat] GUI och TV kommer att stå i stereoskopiskt 3D-läge. För videospellistor kommer inte stereoskopisk 3D-läge att ändras mellan videos, inte ens för icke stereoskopiska.

[ctx: #36539]
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
sv: Ändrar det stereoskopiska 3D-läget i användargränssnittet.

[ctx: #36540]
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
sv: Föredraget läge i hur stereoskopisk 3D-media som tex videos ska spelas.

[ctx: #36541]
en: Allows volume control from AirPlay clients.
sv: Tillåter volymkontroll från AirPlay-klienter.

[ctx: #36542]
en: Output to both analogue (headphones) and HDMI
sv:  Mata ut ljud både analogt (hörlurar) och HDMI

[ctx: #36543]
en: Enable this to make dialogue louder compared to background sounds when downmixing multichannel audio
sv: Aktivera detta för att göra dialogen högre jämfört med bakgrundsljud vid nedmixning av multikanalsljud.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
sv: Aktivera hårdvaruavkodning av videofiler.

[ctx: #36545]
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
sv: Stereoskopiskt 3D-ljup på undertexter

[ctx: #36546]
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
sv: Anger det visuella djupet för undertexter i stereoskopiska 3D-filmer. Ju högre värde, ju närmare upplever betraktaren att undertexterna hamnar.

[ctx: #36547]
en: Use higher quality textures for covers and fanart (uses more memory)
sv: Använd högkvalitetstexturer för fanart och omslag (använder mer minne)

[ctx: #36548]
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
sv: Begränsar upplösningen av gränssnittet för att spara minne. Påverkar inte videouppspelningen. Kräver omstart.

[ctx: #36549]
en: Use iOS8 compatible AirPlay support. If you have trouble with older iOS devices detecting Kodi as a valid target try switching this off. This option takes effect on the next restart of Kodi only!
sv: Använd iOS8 kompatibel med AirPlay stöd. Om du har problem med att äldre iOS-enheter inte identifierar Kodi som ett giltigt mål, försök med att stänga av detta. Den här inställningen kräver omstart av Kodi.

[ctx: #36600]
en: Category containing the settings for how the music library is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur musikbiblioteket skall hanteras.

[ctx: #36601]
en: Category containing settings for how music file lists are handled.
sv: Kategori med inställningar för hur musikfillistor skall hanteras.

[ctx: #36602]
en: Category containing settings for how the AirPlay service is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur AirPlay-tjänsten skall hanteras.

[ctx: #36603]
en: Category containing settings for how video output is handled.
sv: Kategori med inställningar för hur videoutgången skall hanteras.

[ctx: #36900]
en: movie
sv: film

[ctx: #36901]
en: movies
sv: filmer

[ctx: #36902]
en: TV show
sv: TV-serie

[ctx: #36903]
en: TV shows
sv: TV-serier

[ctx: #36904]
en: season
sv: säsong

[ctx: #36905]
en: seasons
sv: säsonger

[ctx: #36906]
en: episode
sv: avsnitt

[ctx: #36907]
en: episodes
sv: avsnitt

[ctx: #36908]
en: musicvideo
sv: musikvideo

[ctx: #36909]
en: musicvideos
sv: musikvideos

[ctx: #36910]
en: set
sv: samling

[ctx: #36911]
en: sets
sv: samlingar

[ctx: #36914]
en: music
sv: musik

[ctx: #36915]
en: music
sv: musik

[ctx: #36917]
en: artists
sv: artister

[ctx: #36919]
en: albums
sv: album

[ctx: #36920]
en: song
sv: låt

[ctx: #36921]
en: songs
sv: låtar

[ctx: #37000]
en: (Visually Impaired)
sv: (Nedsatt syn)

[ctx: #37001]
en: (Directors Comments)
sv: (Regissörens kommentarer)

[ctx: #37002]
en: (Directors Comments 2)
sv: (Regissörens kommentarer 2)

[ctx: #37011]
en: (CC)
sv: (Textning)

[ctx: #37012]
en: (Forced)
sv: (Tvingad)

[ctx: #37013]
en: (Directors Comments)
sv: (Regissörens kommentarer)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
sv: Senast använda profil

[ctx: #37015]
en: Browse Into
sv: Bläddra i

[ctx: #37016]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding E-AC3 streams.
sv: Välj detta alternativ om om din mottagare kan avkoda E-AC3 strömningar.

[ctx: #37017]
en: Dual audio output
sv: Dubbel ljudutgång

[ctx: #37018]
en: Boost centre channel when downmixing
sv: Höj centerkanalen vid nedmixning

[ctx: #37020]
en: Enable higher colour depth artwork
sv: Aktivera grafik med högre färgdjup

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
sv: Ange gräns för GUI-upplösning

[ctx: #37022]
en: UPnP Player
sv: UPnP-spelare

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
sv: Vill du stoppa uppspelningen på fjärrenheten?

[ctx: #37024]
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1, this allows multichannel audio such as AAC5.1 or FLAC5.1 to be listened to in 5.1 surround sound. Note - Not recommended on Pi as this requires a lot of CPU.
sv: Välj detta om din ljudutgång endast stödjer multikanalsljud som Dolby Digital 5.1, detta tillåter multikanalsljud som t.ex. AAC5.1 eller FLAC5.1 att spelas upp i 5.1 surroundljud. Obs! Rekommenderas ej för Pi då detta använder mycket processorkraft.

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
sv: Konfigurera inställningar för ljudomvandling, som ljudkvalité och komprimering

[ctx: #37030]
en: Unlimited
sv: Obegränsat

[ctx: #37031]
en: Specifies how Blu-rays should be opened/played back. Disc menus are not fully supported yet and may cause problems.
sv: Specificerar hur Blu-rays ska öppnas/spelas. Skivmenyer har inte fullt stöd ännu och kan medföra problem.

[ctx: #38010]
en: GPU accelerated
sv: GPU-accelererad
