XBMC Main - en to fi translation catalogue (2631 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
fi: Sovellukset

[ctx: #1]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: #2]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: #3]
en: Videos
fi: Videot

[ctx: #4]
en: TV-Guide
fi: TV-opas

[ctx: #5]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: #7]
en: File manager
fi: Tiedostonhallinta

[ctx: #8]
en: Weather
fi: Sää

[ctx: #11]
en: Monday
fi: maanantai

[ctx: #12]
en: Tuesday
fi: tiistai

[ctx: #13]
en: Wednesday
fi: keskiviikko

[ctx: #14]
en: Thursday
fi: torstai

[ctx: #15]
en: Friday
fi: perjantai

[ctx: #16]
en: Saturday
fi: lauantai

[ctx: #17]
en: Sunday
fi: sunnuntai

[ctx: #21]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: #22]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: #23]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: #24]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: #25]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: #26]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: #27]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: #28]
en: August
fi: elokuu

[ctx: #29]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: #30]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: #31]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: #32]
en: December
fi: joulukuu

[ctx: #41]
en: Mon
fi: ma

[ctx: #42]
en: Tue
fi: ti

[ctx: #43]
en: Wed
fi: ke

[ctx: #44]
en: Thu
fi: to

[ctx: #45]
en: Fri
fi: pe

[ctx: #46]
en: Sat
fi: la

[ctx: #47]
en: Sun
fi: su

[ctx: #51]
en: Jan
fi: tammi

[ctx: #52]
en: Feb
fi: helmi

[ctx: #53]
en: Mar
fi: maalis

[ctx: #54]
en: Apr
fi: huhti

[ctx: #55]
en: May
fi: touko

[ctx: #56]
en: Jun
fi: kesä

[ctx: #57]
en: Jul
fi: heinä

[ctx: #58]
en: Aug
fi: elo

[ctx: #59]
en: Sep
fi: syys

[ctx: #60]
en: Oct
fi: loka

[ctx: #61]
en: Nov
fi: marras

[ctx: #62]
en: Dec
fi: joulu

[ctx: #71]
en: N
fi: Pohjoisesta

[ctx: #72]
en: NNE
fi: Pohjoiskoillisesta

[ctx: #73]
en: NE
fi: Koillisesta

[ctx: #74]
en: ENE
fi: Itäkoillisesta

[ctx: #75]
en: E
fi: Idästä

[ctx: #76]
en: ESE
fi: Itäkaakosta

[ctx: #77]
en: SE
fi: Kaakosta

[ctx: #78]
en: SSE
fi: Eteläkaakosta

[ctx: #79]
en: S
fi: Etelästä

[ctx: #80]
en: SSW
fi: Etelälounaasta

[ctx: #81]
en: SW
fi: Lounaasta

[ctx: #82]
en: WSW
fi: Länsilounaasta

[ctx: #83]
en: W
fi: Lännestä

[ctx: #84]
en: WNW
fi: Länsiluoteesta

[ctx: #85]
en: NW
fi: Luoteesta

[ctx: #86]
en: NNW
fi: Pohjoisluoteesta

[ctx: #87]
en: VAR
fi: Vaihteleva

[ctx: #88]
en: South
fi: Etelä

[ctx: #89]
en: North
fi: Pohjoinen

[ctx: #90]
en: West
fi: Länsi

[ctx: #91]
en: East
fi: Itä

[ctx: #92]
en: Variable
fi: Muuttuja

[ctx: #98]
en: View: Auto
fi: Näytä: Autom.

[ctx: #99]
en: View: Auto big
fi: Näytä: Autom. suuret

[ctx: #100]
en: View: Icons
fi: Näytä: Kuvakkeet

[ctx: #101]
en: View: List
fi: Näytä: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
fi: Päivitä

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
fi: Järjestä: Nimi

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
fi: Järjestä: Päiväys

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
fi: Järjestä: Koko

[ctx: #106]
en: No
fi: Ei

[ctx: #107]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: #108]
en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

[ctx: #109]
en: Create thumbs
fi: Luo pienoiskuvat

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat

[ctx: #111]
en: Shortcuts
fi: Pikakuvakkeet

[ctx: #112]
en: Paused
fi: Tauko

[ctx: #113]
en: Update failed
fi: Päivitys epäonnistui

[ctx: #114]
en: Installation failed
fi: Asennus epäonnistui

[ctx: #115]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: #116]
en: Move
fi: Siirrä

[ctx: #117]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: #118]
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

[ctx: #119]
en: New folder
fi: Uusi kansio

[ctx: #120]
en: Confirm file copy
fi: Vahvista tiedoston kopiointi

[ctx: #121]
en: Confirm file move
fi: Vahvista tiedoston siirto

[ctx: #122]
en: Confirm delete
fi: Vahvista poisto

[ctx: #123]
en: Copy these files?
fi: Kopioidaanko valitut tiedostot?

[ctx: #124]
en: Move these files?
fi: Siirretäänkö valitut tiedostot?

[ctx: #125]
en: Delete these files? - Deleting files cannot be undone!
fi: Poistetaanko valitut tiedostot? - Poistettuja ei voi palauttaa!

[ctx: #126]
en: Status
fi: Tila

[ctx: #127]
en: Objects
fi: Kohdetta

[ctx: #128]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: #129]
en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

[ctx: #130]
en: System info
fi: Järjestelmän tiedot

[ctx: #131]
en: Display
fi: Näyttö

[ctx: #132]
en: Albums
fi: Albumit

[ctx: #133]
en: Artists
fi: Esittäjät

[ctx: #134]
en: Songs
fi: Kappaleet

[ctx: #135]
en: Genres
fi: Lajityypit

[ctx: #136]
en: Playlists
fi: Toistolistat

[ctx: #137]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: #138]
en: System Information
fi: Järjestelmän tiedot

[ctx: #139]
en: Temperatures:
fi: Lämpötilat:

[ctx: #140]
en: CPU:
fi: Suoritin:

[ctx: #141]
en: GPU:
fi: Grafiikkapiiri:

[ctx: #142]
en: Time:
fi: Aika:

[ctx: #143]
en: Current:
fi: Tällä hetkellä:

[ctx: #144]
en: Build:
fi: Ohjelmaversio:

[ctx: #145]
en: Network:
fi: Verkko:

[ctx: #146]
en: Type:
fi: Tyyppi:

[ctx: #147]
en: Static
fi: Kiinteä IP-osoite

[ctx: #149]
en: MAC address
fi: MAC-osoite

[ctx: #150]
en: IP address
fi: IP-osoite

[ctx: #151]
en: Link:
fi: Yhteys:

[ctx: #152]
en: Half duplex
fi: Puoliduplex

[ctx: #153]
en: Full duplex
fi: Täysiduplex

[ctx: #154]
en: Storage
fi: Asemat

[ctx: #155]
en: Drive
fi: Asema

[ctx: #156]
en: Free
fi: vapaana

[ctx: #158]
en: Free memory
fi: Muistia vapaana

[ctx: #159]
en: No link
fi: Ei yhteyttä

[ctx: #160]
en: Free
fi: Vapaana

[ctx: #161]
en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

[ctx: #162]
en: Tray open
fi: Levykelkka auki

[ctx: #163]
en: Reading
fi: Luetaan

[ctx: #164]
en: No disc
fi: Ei levyä

[ctx: #165]
en: Disc present
fi: Levy asetettu

[ctx: #166]
en: Skin
fi: Ulkoasu

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
fi: Peru tiedostotoimenpiteet

[ctx: #169]
en: Resolution
fi: Näytön resoluutio

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate to match video
fi: Säädä näytön päivitysnopeus elokuvaan sopivaksi

[ctx: #172]
en: Release date
fi: Julkaistu

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
fi: 4:3-videoiden näyttömuoto

[ctx: #175]
en: Moods
fi: Musiikkityyli

[ctx: #176]
en: Styles
fi: Tyylilaji

[ctx: #179]
en: Song
fi: Kappale

[ctx: #180]
en: Duration
fi: Kesto

[ctx: #181]
en: Select album
fi: Valitse albumi

[ctx: #182]
en: Tracks
fi: Kappaleet

[ctx: #183]
en: Review
fi: Levyn esittely

[ctx: #184]
en: Refresh
fi: Päivitä

[ctx: #185]
en: Searching album
fi: Haetaan albumia

[ctx: #187]
en: No albums found!
fi: Albumia ei löytynyt!

[ctx: #188]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: #189]
en: Scanning media info
fi: Haetaan median tiedot

[ctx: #190]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: #191]
en: Shuffle
fi: Sekoita

[ctx: #192]
en: Clear
fi: Tyhjennä

[ctx: #193]
en: Scan
fi: Hae tiedot

[ctx: #194]
en: Searching...
fi: Etsitään...

[ctx: #195]
en: No info found!
fi: Tietoja ei löytynyt!

[ctx: #196]
en: Select movie:
fi: Valitse elokuva:

[ctx: #197]
en: Querying %s info
fi: Haetaan tietoja %s:sta

[ctx: #198]
en: Loading movie details
fi: Noudetaan elokuvan tietoja

[ctx: #199]
en: Web interface
fi: WWW-käyttöliittymä

[ctx: #202]
en: Tagline
fi: Iskulause

[ctx: #203]
en: Plot outline
fi: Juoni

[ctx: #205]
en: Votes
fi: Ääniä

[ctx: #206]
en: Cast
fi: Näyttelijät

[ctx: #207]
en: Plot
fi: Juoni

[ctx: #208]
en: Play
fi: Toista

[ctx: #209]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: #210]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
fi: Käyttöliittymän säätö...

[ctx: #214]
en: Video calibration...
fi: Kuvaruudun säätö...

[ctx: #215]
en: Soften
fi: Pehmennä kuvaa

[ctx: #216]
en: Zoom amount
fi: Kuvan koko

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
fi: Pikselin sivusuhde

[ctx: #218]
en: DVD drive
fi: DVD-asema

[ctx: #219]
en: Please insert disc
fi: Aseta levy asemaan

[ctx: #220]
en: Remote share
fi: Verkkojako

[ctx: #221]
en: Network is not connected
fi: Verkkoa ei ole kytketty

[ctx: #222]
en: Cancel
fi: Peruuta

[ctx: #224]
en: Speed
fi: Nopeus

[ctx: #225]
en: Vertical Shift
fi: Pystysiirto

[ctx: #226]
en: Test patterns...
fi: Testikuviot...

[ctx: #227]
en: Lookup audio CD track names from freedb.org
fi: Hae ääni-CD-levyn kappaletiedot internetistä

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
fi: Sekoita toistolista ladattaessa

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
fi: Kiintolevyn pysäytysaika

[ctx: #230]
en: Video filters
fi: Kuvasuodin

[ctx: #231]
en: None
fi: Ei käytössä

[ctx: #232]
en: Point
fi: Pistemäinen

[ctx: #233]
en: Linear
fi: Lineaarinen

[ctx: #234]
en: Anisotropic
fi: Anisotrooppinen

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
fi: Gaussian Cubic

[ctx: #237]
en: Minification
fi: Pienennys

[ctx: #238]
en: Magnification
fi: Suurennus

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
fi: Tyhjennä toistolista lopuksi

[ctx: #240]
en: Display Mode
fi: Näyttömuoto

[ctx: #241]
en: Full Screen #%d
fi: Kokoruutu #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
fi: Ikkuna

[ctx: #243]
en: Refresh Rate
fi: Päivitysnopeus

[ctx: #244]
en: Full screen
fi: Kokoruutu

[ctx: #245]
en: Sizing: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixels: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)
fi: Mitoitus: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoomaus x%2.2f) Kuvasuhde:%2.2f:1 (Pikselisuhde: %2.2f:1) (Pystysiirto: %2.2f)

[ctx: #247]
en: Scripts
fi: Skriptit

[ctx: #248]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: #249]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: #250]
en: Visualisation
fi: Visualisointi

[ctx: #251]
en: Select destination directory
fi: Valitse kohdehakemisto

[ctx: #253]
en: Number of channels
fi: Kanavien määrä

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
fi: DTS yhteensopiva vahvistin

[ctx: #255]
en: CDDB
fi: CD-tietokanta

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
fi: Noudetaan CD-tietoja

[ctx: #257]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
fi: Lue tagit tiedostoista

[ctx: #259]
en: Opening
fi: Avataan

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
fi: Käynnistetään...

[ctx: #262]
en: Scripts output
fi: Skriptin suoritus

[ctx: #263]
en: Allow control of Kodi via HTTP
fi: Kodi:n ohjaus http:n kautta käytössä

[ctx: #264]
en: Record
fi: Nauhoita

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
fi: Pysäytä nauh.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
fi: Järjestä: Raita

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
fi: Järjestä: Kesto

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
fi: Järjestä: Nimi

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
fi: Järjestä: Esittäjä

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
fi: Järjestä: Albumi

[ctx: #271]
en: Top 100
fi: 100 suosituinta

[ctx: #272]
en: Top-Left overscan compensation
fi: Kuvan vasen yläkulma

[ctx: #273]
en: Bottom-Right overscan compensation
fi: Kuvan oikea alakulma

[ctx: #274]
en: Subtitle positioning
fi: Aseta tekstityksen paikka

[ctx: #275]
en: Pixel ratio adjustment
fi: Määritä pikselin muoto

[ctx: #276]
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
fi: Siirtämällä nuolta voit määrittää näkyvän kuva-alan

[ctx: #277]
en: Adjust the bar to change the subtitles position
fi: Siirtämällä palkkia voit määrittää tekstityksen paikan

[ctx: #278]
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
fi: Säädä suorakulmiosta täysin neliö

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
fi: Asetuksia ei voitu ladata

[ctx: #280]
en: Using default settings
fi: Oletusasetukset otettu käyttöön

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
fi: Tarkista XML-tiedostot

[ctx: #282]
en: Found %i items
fi: %i kpl nimikkeitä löydetty

[ctx: #283]
en: Search results
fi: Haun tulos

[ctx: #284]
en: No results found
fi: Nimikkeitä ei löytynyt

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
fi: Ensisijainen ääniraidan kieli

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
fi: Ensisijainen tekstityksen kieli

[ctx: #287]
en: Subtitles
fi: Tekstitys

[ctx: #288]
en: Font
fi: Fontti

[ctx: #289]
en: Size
fi: Koko

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
fi: Dynamiikan kutistus

[ctx: #292]
en: Audio
fi: Ääni

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
fi: Valitse tekstitys

[ctx: #294]
en: Create bookmark
fi: Luo kirjanmerkki

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
fi: Poista kirjanmerkit

[ctx: #297]
en: Audio offset
fi: Äänen ajoitus

[ctx: #298]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
fi: MP1 yhteensopiva vahvistin

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
fi: MP2 yhteensopiva vahvistin

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
fi: MP3 yhteensopiva vahvistin

[ctx: #303]
en: Delay
fi: Viive

[ctx: #304]
en: Language
fi: Kieli

[ctx: #305]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
fi: Lomittamaton

[ctx: #308]
en: Original stream's language
fi: Alkuperäisen lähteen kieli

[ctx: #309]
en: User interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

[ctx: #313]
en: Cleaning database
fi: Tietokannan puhdistus

[ctx: #314]
en: Preparing...
fi: Valmistellaan...

[ctx: #315]
en: Database error
fi: Tietokantavirhe

[ctx: #316]
en: Searching songs...
fi: Etsitään kappaleet...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
fi: Tietokannan puhdistus valmis

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
fi: Puhdistetaan kappaleet...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
fi: Virhe kappaleiden puhdistuksessa

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
fi: Puhdistetaan esittäjät...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
fi: Virhe esittäjien puhdistuksessa

[ctx: #322]
en: Cleaning genres...
fi: Puhdistetaan lajityypit...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres
fi: Virhe lajityyppien puhdistuksessa

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
fi: Puhdistetaan tiedostopolut...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
fi: Virhe tiedostopolkujen puhdistuksessa

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
fi: Puhdistetaan albumit...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
fi: Virhe albumien puhdistuksessa

[ctx: #328]
en: Writing changes...
fi: Tallennetaan muutokset...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
fi: Virhe muutoksien tallennuksessa

[ctx: #330]
en: This may take some time...
fi: Odota, tämä kestää jonkin aikaa...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
fi: Tiivistetään tietokantaa...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
fi: Virhe tietokannan tiivistyksessä

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
fi: Haluatko puhdistaa kirjaston?

[ctx: #334]
en: Clean library...
fi: Kirjaston puhdistus...

[ctx: #335]
en: Start
fi: Aloita

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
fi: Kuvataajuuden muunto

[ctx: #337]
en: Output configuration
fi: Ulostulo asetukset

[ctx: #338]
en: Fixed
fi: Kiinteä

[ctx: #339]
en: Optimized
fi: Optimoitu

[ctx: #340]
en: Various artists
fi: Eri esittäjiä

[ctx: #341]
en: Play disc
fi: Toista levy

[ctx: #342]
en: Movies
fi: Elokuvat

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
fi: Sovita kuvataajuus

[ctx: #344]
en: Actors
fi: Näyttelijät

[ctx: #345]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
fi: DTS-HD yhteensopiva vahvistin

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
fi: TrueHD yhteensopiva vahvistin

[ctx: #350]
en: Programs
fi: Ohjelmat

[ctx: #351]
en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: #352]
en: Dim
fi: Tummennus

[ctx: #353]
en: Black
fi: Musta

[ctx: #354]
en: Matrix trails
fi: Matriisiviivat

[ctx: #355]
en: Screensaver time
fi: Näytönsäästäjän viive

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
fi: Laitteen sammutusajastus

[ctx: #358]
en: All albums
fi: Kaikki albumit

[ctx: #359]
en: Recently added albums
fi: Uusimmat albumit

[ctx: #360]
en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #361]
en: R. Slideshow
fi: Kaikkien kuvaesitys

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
fi: Näytönsäästäjän läpinäkyvyys

[ctx: #363]
en: Sort by: File
fi: Järjestä: Tiedostonimi

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
fi: Dolby Digital (AC3) yhteensopiva vahvistin

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
fi: Järjestä: Nimi

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
fi: Järjestä: Vuosi

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
fi: Järjestä: Arvosana

[ctx: #369]
en: Title
fi: Nimi

[ctx: #370]
en: Thunderstorms
fi: ukkosmyrskyjä

[ctx: #371]
en: Partly
fi: osittain

[ctx: #372]
en: Mostly
fi: enimmäkseen

[ctx: #373]
en: Sunny
fi: aurinkoista

[ctx: #374]
en: Cloudy
fi: pilvistä

[ctx: #375]
en: Snow
fi: lumisadetta

[ctx: #376]
en: Rain
fi: vesisadetta

[ctx: #377]
en: Light
fi: heikkoa

[ctx: #378]
en: AM
fi: aamupäivällä

[ctx: #379]
en: PM
fi: iltapäivällä

[ctx: #380]
en: Showers
fi: sadekuuroja

[ctx: #381]
en: Few
fi: joitakin

[ctx: #382]
en: Scattered
fi: hajanaisia

[ctx: #383]
en: Wind
fi: tuulista

[ctx: #384]
en: Strong
fi: voimakasta

[ctx: #385]
en: Fair
fi: poutaa

[ctx: #386]
en: Clear
fi: selkeää

[ctx: #387]
en: Clouds
fi: pilvistä

[ctx: #388]
en: Early
fi: aamulla

[ctx: #389]
en: Shower
fi: sadekuuro

[ctx: #390]
en: Flurries
fi: lumipyryä

[ctx: #391]
en: Low
fi: alhainen

[ctx: #392]
en: Medium
fi: keskimääräinen

[ctx: #393]
en: High
fi: voimakas

[ctx: #394]
en: Fog
fi: sumua

[ctx: #395]
en: Haze
fi: usvaa

[ctx: #396]
en: Select location
fi: Valitse sijainti

[ctx: #397]
en: Refresh time
fi: Päivitysväli

[ctx: #398]
en: Temperature units
fi: Lämpötilan yksikkö

[ctx: #399]
en: Speed units
fi: Tuulen nopeuden yksikkö

[ctx: #400]
en: Weather
fi: Sää

[ctx: #401]
en: Temp
fi: Lämpötila

[ctx: #402]
en: Feels like
fi: Tuntuu kuin

[ctx: #403]
en: UV index
fi: UV-indeksi

[ctx: #404]
en: Wind
fi: Tuuli

[ctx: #405]
en: Dew point
fi: Kastepiste

[ctx: #406]
en: Humidity
fi: Kosteus

[ctx: #409]
en: Defaults
fi: Oletukset

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
fi: Yhdistetään sääpalveluun

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
fi: Noudetaan säätiedot:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
fi: Säätietoja ei saatu

[ctx: #413]
en: Manual
fi: Manuaalisesti

[ctx: #414]
en: No review for this album
fi: Tälle albumille ei ole esittelyä

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
fi: Ladataan pienoiskuvaa...

[ctx: #416]
en: Not available
fi: Ei saatavilla

[ctx: #417]
en: View: Big icons
fi: Näytä: Suuret kuvak.

[ctx: #418]
en: Low
fi: Alin

[ctx: #419]
en: High
fi: Ylin

[ctx: #422]
en: Delete album info
fi: Poista albumin tiedot

[ctx: #423]
en: Delete CD information
fi: Poista CD-tiedot

[ctx: #424]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: #425]
en: No album information found
fi: Albumin tietoja ei löytynyt

[ctx: #426]
en: No CD information found
fi: CD-tietoja ei löytynyt

[ctx: #427]
en: Disc
fi: Levy

[ctx: #428]
en: Insert correct CD/DVD
fi: Aseta oikea CD/DVD-levy

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
fi: Aseta seuraava CD/DVD-levy

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
fi: Järjestä: DVD nro

[ctx: #431]
en: No cache
fi: Ei välimuistia

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
fi: Poista elokuva kirjastosta

[ctx: #433]
en: Really remove '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen[CR]'%s'?

[ctx: #434]
en: From %s at %i %s
fi: %s %i %s

[ctx: #435]
en: No optical disc drive detected
fi: Optista levyasemaa ei löytynyt

[ctx: #436]
en: You need an optical disc drive to play this video
fi: Tarvitset optisen levyaseman toistaaksesi tämän videon

[ctx: #437]
en: Removable disk
fi: Siirrettävä levy

[ctx: #438]
en: Opening file
fi: Avataan tiedosto

[ctx: #439]
en: Cache
fi: Välimuistit

[ctx: #440]
en: Hard disk
fi: Kiintolevy

[ctx: #441]
en: UDF
fi: UDF-levy

[ctx: #442]
en: Local network
fi: Paikallisverkosta

[ctx: #443]
en: Internet
fi: Internetistä

[ctx: #445]
en: Audio
fi: Musiikki

[ctx: #447]
en: Autorun media
fi: Median käynnistys

[ctx: #449]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: #450]
en: Columns
fi: Sarakkeita

[ctx: #451]
en: Row 1 address
fi: Rivin 1 osoite

[ctx: #452]
en: Row 2 address
fi: Rivin 2 osoite

[ctx: #453]
en: Row 3 address
fi: Rivin 3 osoite

[ctx: #454]
en: Row 4 address
fi: Rivin 4 osoite

[ctx: #455]
en: Rows
fi: Rivejä

[ctx: #456]
en: Mode
fi: Tila

[ctx: #457]
en: Switch view
fi: Vaihda näkymä

[ctx: #459]
en: Subs
fi: Tekstit

[ctx: #460]
en: Audio stream
fi: Ääniraita

[ctx: #461]
en: [active]
fi: [käytössä]

[ctx: #462]
en: Subtitle
fi: Tekstityskieli

[ctx: #463]
en: Backlight
fi: Taustavalo

[ctx: #464]
en: Brightness
fi: Kirkkaus

[ctx: #465]
en: Contrast
fi: Kontrasti

[ctx: #467]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
fi: Siirrä kuvaruutuvalikon sijaintia pystysuunnassa

[ctx: #469]
en: OSD position
fi: Kuvaruutuvalikon sijainti

[ctx: #470]
en: Credits
fi: Tekijät

[ctx: #474]
en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: #475]
en: Music only
fi: Vain musiikilla

[ctx: #476]
en: Music & video
fi: Musiikki ja videot

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
fi: Toistolistaa ei voitu ladata

[ctx: #478]
en: OSD
fi: Kuvaruutuvalikko

[ctx: #479]
en: Skin & language
fi: Ulkoasu ja kielivalinnat

[ctx: #480]
en: Appearance
fi: Käyttöliittymä

[ctx: #481]
en: Audio options
fi: Ääniasetukset

[ctx: #482]
en: About Kodi
fi: Tietoja Kodi:stä

[ctx: #485]
en: Delete album
fi: Poista albumin tiedot

[ctx: #486]
en: Repeat
fi: Jatkuva toisto

[ctx: #487]
en: Repeat one
fi: Kappaleen toisto

[ctx: #488]
en: Repeat folder
fi: Kansion toisto

[ctx: #489]
en: Play the next song automatically
fi: Toista seuraava tiedosto automaattisesti

[ctx: #491]
en: - Use big icons
fi: Suuret kuvakkeet

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
fi: Tekstityksen koko

[ctx: #493]
en: Advanced options (Experts Only!)
fi: Lisäasetukset (vain edistyneille käyttäjille!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
fi: Äänen tilantunne (dB)

[ctx: #495]
en: Upsample videos to GUI resolution
fi: Sovita videot käyttöliittymän resoluutioon

[ctx: #496]
en: Calibration
fi: Kuvaruudun säätö

[ctx: #497]
en: Show file extensions
fi: Näytä tiedostojen päätteet

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
fi: Järjestä: Tyyppi

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
fi: Tietojen hakuosoitteeseen ei saada yhteyttä

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
fi: Albumitietojen nouto epäonnistui

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
fi: Etsitään albumin nimellä...

[ctx: #502]
en: Open
fi: Avoinna

[ctx: #503]
en: Busy
fi: Odota

[ctx: #504]
en: Empty
fi: Ei levyä

[ctx: #505]
en: Loading media info from files...
fi: Luetaan tiedostojen mediatiedot...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
fi: Järjestä: Käyttö

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
fi: Salli videojärjestelmän vaihto

[ctx: #512]
en: Startup window
fi: Aloitusikkuna

[ctx: #513]
en: Home window
fi: Päävalikko

[ctx: #514]
en: Manual settings
fi: Manuaaliset asetukset

[ctx: #515]
en: Genre
fi: Lajityyppi

[ctx: #517]
en: Recently played albums
fi: Viimeksi toistetut albumit

[ctx: #518]
en: Launch
fi: Käynnistä

[ctx: #519]
en: Launch in...
fi: Käynnistys...

[ctx: #521]
en: Compilations
fi: Kokoelmat

[ctx: #522]
en: Remove source
fi: Poista sijainti

[ctx: #523]
en: Switch media
fi: Vaihda mediavalikkoa

[ctx: #524]
en: Select playlist
fi: Valitse toistolista

[ctx: #525]
en: New playlist...
fi: Uusi toistolista...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
fi: Lisää toistolistalle

[ctx: #527]
en: Manually add to library
fi: Lisää kirjastoon

[ctx: #528]
en: Enter title
fi: Anna nimi

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
fi: Virhe: Nimi on jo olemassa

[ctx: #530]
en: Select genre
fi: Valitse näytettävä lajityyppi

[ctx: #531]
en: New genre
fi: Uusi tyyli

[ctx: #532]
en: Manual addition
fi: Oma lisäys

[ctx: #533]
en: Enter genre
fi: Anna lajityyppi

[ctx: #534]
en: View: %s
fi: Näytä: %s

[ctx: #535]
en: List
fi: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
fi: Kuvakkeet

[ctx: #537]
en: Big list
fi: Suuri lista

[ctx: #538]
en: Big icons
fi: Suuret kuvak.

[ctx: #539]
en: Wide
fi: Leveä

[ctx: #540]
en: Big wide
fi: Suuri ja leveä

[ctx: #541]
en: Album icons
fi: Albumikuvakkeet

[ctx: #542]
en: DVD icons
fi: DVD-kuvakkeet

[ctx: #544]
en: Media info
fi: Mediatiedot

[ctx: #545]
en: Audio output device
fi: Äänen ulostulo

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
fi: Pakatun äänen ulostulo

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
fi: Esittäjästä ei ole tietoja

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
fi: Yhdistä monikanavaiset äänet stereoksi

[ctx: #549]
en: Number
fi: Numero

[ctx: #550]
en: Sort by: %s
fi: Järjestä: %s

[ctx: #551]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: #552]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: #553]
en: Size
fi: Koko

[ctx: #554]
en: Track
fi: Raita

[ctx: #555]
en: Time
fi: Kesto

[ctx: #556]
en: Title
fi: Kappale

[ctx: #557]
en: Artist
fi: Esittäjä

[ctx: #558]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: #559]
en: Playlist
fi: Toistolista

[ctx: #561]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: #562]
en: Year
fi: Vuosi

[ctx: #563]
en: Rating
fi: Arvosana

[ctx: #564]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: #565]
en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: #566]
en: Album artist
fi: Albumin esittäjä

[ctx: #567]
en: Play count
fi: Toistomäärä

[ctx: #568]
en: Last played
fi: Viimeksi toistettu

[ctx: #569]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: #570]
en: Date added
fi: Lisäyspäivä

[ctx: #571]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: #573]
en: Path
fi: Polku

[ctx: #574]
en: Country
fi: Maa

[ctx: #575]
en: In progress
fi: Katselu kesken

[ctx: #576]
en: Times played
fi: Toistokertoja

[ctx: #577]
en: Date Taken
fi: Otettu

[ctx: #580]
en: Sort direction
fi: Järjestelyn suunta

[ctx: #581]
en: Sort method
fi: Järjestelymenetelmä

[ctx: #582]
en: View mode
fi: Näyttötapa

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
fi: Muista jokaisen kansion näyttötapa

[ctx: #584]
en: Ascending
fi: Nouseva

[ctx: #585]
en: Descending
fi: Laskeva

[ctx: #586]
en: Edit playlist
fi: Muokkaa toistolistaa

[ctx: #587]
en: Filter
fi: Suodata

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
fi: Keskeytä jukeboksi

[ctx: #589]
en: Party mode
fi: Jukeboksi

[ctx: #590]
en: Random
fi: Satunnainen

[ctx: #591]
en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: #592]
en: One
fi: Yksi

[ctx: #593]
en: All
fi: Kaikki

[ctx: #594]
en: Off
fi: Ei

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
fi: Toistuvasti: Ei

[ctx: #596]
en: Repeat: One
fi: Toistuvasti: Kappale

[ctx: #597]
en: Repeat: All
fi: Toistuvasti: Kaikki

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
fi: Siirrä ääni-CD-levy kiintolevylle

[ctx: #601]
en: Medium
fi: Keskimääräinen

[ctx: #602]
en: Standard
fi: Normaali

[ctx: #603]
en: Extreme
fi: Erittäin korkea

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
fi: Vakiobittinopeus

[ctx: #605]
en: Ripping...
fi: Siirretään...

[ctx: #607]
en: To:
fi: Tallennetaan:

[ctx: #608]
en: Could not rip CD or track
fi: CD:tä tai kappaletta ei pystytty siirtämään

[ctx: #609]
en: CDDARipPath is not set.
fi: Tallennuskansiota ei ole määritetty.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
fi: Siirrä kappale kiintolevylle

[ctx: #611]
en: Enter number
fi: Anna numero

[ctx: #612]
en: Bits/sample
fi: Bittiä/näyte

[ctx: #613]
en: Sample rate
fi: Näytteenottotaajuus

[ctx: #620]
en: Audio CDs
fi: Ääni-CD-levyt

[ctx: #621]
en: Encoder
fi: Enkooderi

[ctx: #622]
en: Quality
fi: Laatu

[ctx: #623]
en: Bitrate
fi: Bittinopeus

[ctx: #624]
en: Include track number
fi: Lisää kappaleen numero

[ctx: #625]
en: All songs of
fi: Kaikki kappaleet

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
fi: Osittain katsotut TV-sarjat

[ctx: #629]
en: View mode
fi: Näyttötapa

[ctx: #630]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: #631]
en: Zoom
fi: Zoomaus

[ctx: #632]
en: Stretch 4:3
fi: Venytä kokoon 4:3

[ctx: #633]
en: Wide Zoom
fi: Leveyden zoomaus

[ctx: #634]
en: Stretch 16:9
fi: Venytä kokoon 16:9

[ctx: #635]
en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

[ctx: #636]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: #638]
en: ReplayGain volume adjustments
fi: ReplayGain-äänisäädöt

[ctx: #639]
en: Use track levels
fi: Käytä kappaletasoja

[ctx: #640]
en: Use album levels
fi: Käytä albumitasoja

[ctx: #644]
en: Crop black bars
fi: Rajaa mustat palkit pois

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
fi: Suuri tiedosto täytyy purkaa ensin. Jatketaanko?

[ctx: #646]
en: Remove from library
fi: Poista kirjastosta

[ctx: #647]
en: Export video library
fi: Vie videokirjasto

[ctx: #648]
en: Import video library
fi: Tuo videokirjasto

[ctx: #649]
en: Importing
fi: Tuodaan

[ctx: #650]
en: Exporting
fi: Viedään

[ctx: #651]
en: Browse for library
fi: Valitse kirjasto

[ctx: #652]
en: Years
fi: Vuodet

[ctx: #653]
en: Update library
fi: Päivitä kirjasto

[ctx: #654]
en: Show debug info
fi: Näytä suoritustiedot

[ctx: #655]
en: Browse for executable
fi: Valitse ohjelma

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
fi: Valitse toistolista

[ctx: #657]
en: Browse for folder
fi: Valitse kansio

[ctx: #658]
en: Song information
fi: Kappaleen tiedot

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
fi: Epälineaarinen venytys

[ctx: #660]
en: Volume amplification
fi: Voimakkuuden vahvistus

[ctx: #661]
en: Choose export folder
fi: Valitse vientikansio

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
fi: Valittu tiedosto ei ole enää saatavilla

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
fi: Haluatko poistaa sen kirjastosta?

[ctx: #664]
en: Browse for Script
fi: Valitse skripti

[ctx: #665]
en: Compression level
fi: Pakkaustaso

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
fi: Puhdistetaan kirjastoa

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
fi: Poistetaan vanhat kappaleet kirjastosta

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
fi: Tämä polku on luettu aiemmin

[ctx: #705]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: #706]
en: Server
fi: Palvelin

[ctx: #708]
en: Use an HTTP proxy server to access the internet
fi: Internet-yhteys HTTP-välipalvelimen kautta

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
fi: Internet-asetukset

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
fi: Portti ei kelpaa. Arvon on oltava 1 ja 65535 välillä.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
fi: HTTP-välipalvelin

[ctx: #715]
en: Assignment
fi: Jakotapa

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
fi: Automaattinen (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (Static)
fi: Manuaalinen (Kiinteä)

[ctx: #719]
en: IP address
fi: IP-osoite

[ctx: #720]
en: Netmask
fi: Maski

[ctx: #721]
en: Default gateway
fi: Oletusyhdyskäytävä

[ctx: #722]
en: DNS server
fi: DNS-palvelin

[ctx: #723]
en: Save & restart
fi: Tallenna ja uudelleenkäynnistä

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
fi: Osoitteen on oltava muodossa AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
fi: ja numerot väliltä 0 - 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
fi: Muutoksia ei ole tallennettu. Poistutaanko tallentamatta?

[ctx: #727]
en: Web server
fi: Web-palvelin

[ctx: #728]
en: FTP server
fi: FTP-palvelin

[ctx: #730]
en: Port
fi: Portti

[ctx: #732]
en: Save & apply
fi: Tallenna ja ota käyttöön

[ctx: #733]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: #734]
en: No pass
fi: Ei salasanaa

[ctx: #735]
en: Character set
fi: Merkistökoodaus

[ctx: #736]
en: Style
fi: Tyyli

[ctx: #737]
en: Colour
fi: Väri

[ctx: #738]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: #739]
en: Bold
fi: Lihavoitu

[ctx: #740]
en: Italics
fi: Kursivoitu

[ctx: #741]
en: Bold italics
fi: Lihavoitu ja kursivoitu

[ctx: #742]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: #743]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: #744]
en: Files
fi: Tiedostot

[ctx: #745]
en: No scanned information for this view
fi: Tälle tilalle ei ole luettu mediatietoja,

[ctx: #746]
en: Please turn off library mode
fi: siirry pois kirjasto tilasta

[ctx: #747]
en: Error loading image
fi: Kuvan lataus epäonnistui

[ctx: #748]
en: Edit path
fi: Muokkaa polkua

[ctx: #749]
en: Mirror image
fi: Peilikuva

[ctx: #750]
en: Are you sure?
fi: Oletko varma asiasta?

[ctx: #751]
en: Removing source
fi: Poistetaan sijainti

[ctx: #754]
en: Add program link
fi: Lisää linkki ohjelmaan

[ctx: #755]
en: Edit program path
fi: Muokkaa ohjelman polkua

[ctx: #756]
en: Edit program name
fi: Muokkaa ohjelman nimeä

[ctx: #757]
en: Edit path depth
fi: Muokkaa polun syvyyttä

[ctx: #759]
en: View: Big list
fi: Suuri luettelo

[ctx: #760]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: #761]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: #762]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: #763]
en: Bright green
fi: Kirkkaanvihreä

[ctx: #764]
en: Yellow green
fi: Keltavihreä

[ctx: #765]
en: Cyan
fi: Sinivihreä

[ctx: #766]
en: Light grey
fi: Vaaleanharmaa

[ctx: #767]
en: Grey
fi: Harmaa

[ctx: #770]
en: Error %i: share not available
fi: Virhe %i: sijaintia ei ole saatavilla

[ctx: #772]
en: Audio output
fi: Äänilähtö

[ctx: #773]
en: Seeking
fi: Haku

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
fi: Kuvaesityskansio

[ctx: #775]
en: Network interface
fi: Verkkoliitäntä

[ctx: #776]
en: Wireless network name (ESSID)
fi: Langattoman verkon nimi (ESSID)

[ctx: #777]
en: Wireless password
fi: Langattoman verkon salasana

[ctx: #778]
en: Wireless security
fi: Langattoman verkon suojaus

[ctx: #779]
en: Save and apply network interface settings
fi: Tallenna ja ota asetukset käyttöön

[ctx: #780]
en: No encryption
fi: Ei salausta

[ctx: #784]
en: Applying network interface settings. Please wait.
fi: Verkkoliitännän asetukset otetaan käyttöön. Odota hetki.

[ctx: #785]
en: Network interface restarted successfully.
fi: Verkkoliitäntä käynnistetty uudelleen.

[ctx: #786]
en: Network interface did not start successfully.
fi: Verkkoliitännän käynnistys ei onnistunut.

[ctx: #787]
en: Interface disabled
fi: Verkkoliitäntä ei ole käytössä

[ctx: #788]
en: Network interface disabled successfully.
fi: Verkkoliitäntä poistettu käytöstä.

[ctx: #789]
en: Wireless network name (ESSID)
fi: Langattoman verkon nimi (ESSID)

[ctx: #790]
en: Remote control
fi: Kaukosäätö

[ctx: #791]
en: Allow programs on this system to control Kodi
fi: Salli tämän järjestelmän ohjelmien ohjata Kodi:iä

[ctx: #792]
en: Port
fi: Portti

[ctx: #793]
en: Port range
fi: Porttialue

[ctx: #794]
en: Allow programs on other systems to control Kodi
fi: Salli muiden järjestelmien ohjelmien ohjata Kodi:iä

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
fi: Kertatapahtuman viive (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
fi: Jatkuvan toiston viive (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
fi: Yhteyksien enimmäismäärä

[ctx: #798]
en: Internet access
fi: Internet-yhteys

[ctx: #799]
en: Library Update
fi: Kirjaston päivitys

[ctx: #800]
en: Music library needs to rescan tags from files.
fi: Musiikki kirjaston täytyy lukea tagit uudelleen tiedostoista

[ctx: #801]
en: Would you like to scan now?
fi: Haetaanko nyt?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
fi: Syötetty portin arvo on sopimaton

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
fi: Portin oltava väliltä 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
fi: Portin oltava väliltä 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add Pictures...
fi: Lisää kuvia...

[ctx: #998]
en: Add Music...
fi: Lisää musiikkia...

[ctx: #999]
en: Add Videos...
fi: Lisää videoita...

[ctx: #1000]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
fi: Ei saada yhteyttä

[ctx: #1002]
en: Kodi was unable to connect to the network location.
fi: Kodi ei saanut yhteyttä verkko-osoitteeseen.

[ctx: #1003]
en: This could be due to the network not being connected.
fi: Saattaa olla, ettei verkkoyhteyttä ole.

[ctx: #1004]
en: Would you like to add it anyway?
fi: Haluatko silti lisätä sijainnin?

[ctx: #1006]
en: IP address
fi: IP-osoite

[ctx: #1007]
en: Add network location
fi: Lisää verkko-osoite

[ctx: #1008]
en: Protocol
fi: Protokolla

[ctx: #1009]
en: Server address
fi: Palvelimen osoite

[ctx: #1010]
en: Server name
fi: Palvelimen nimi

[ctx: #1011]
en: Remote path
fi: Verkkopolku

[ctx: #1012]
en: Shared folder
fi: Jaettu kansio

[ctx: #1013]
en: Port
fi: Portti

[ctx: #1014]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
fi: Valitse verkkopalvelin

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
fi: Anna palvelimen verkko-osoite

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
fi: Anna polku palvelimella

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
fi: Anna portin numero

[ctx: #1019]
en: Enter the username
fi: Anna käyttäjätunnus

[ctx: #1020]
en: Add %s source
fi: Lisää %s-sijainti

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
fi: Tiedostojen polku:

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media Source.
fi: Sijainnin nimi

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
fi: Valitse uusi sijainti

[ctx: #1024]
en: Browse
fi: Selaa

[ctx: #1025]
en: Could not retrieve directory information.
fi: Ei saatu hakemiston tietoja.

[ctx: #1026]
en: Add source
fi: Lisää sijainti

[ctx: #1027]
en: Edit source
fi: Muokkaa sijaintia

[ctx: #1028]
en: Edit %s source
fi: Muokkaa %s-sijaintia

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
fi: Anna uusi nimi

[ctx: #1030]
en: Browse for image
fi: Valitse kuva

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
fi: Valitse kuvakansio

[ctx: #1032]
en: Add network location...
fi: Lisää verkko-osoite...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: #1034]
en: Submenu
fi: Alivalikko

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
fi: Alivalikon painikkeet käytössä

[ctx: #1036]
en: Favourites
fi: Suosikit

[ctx: #1037]
en: Video Add-ons
fi: Videolähteet

[ctx: #1038]
en: Music Add-ons
fi: Musiikkilähteet

[ctx: #1039]
en: Picture Add-ons
fi: Kuvalähteet

[ctx: #1040]
en: Loading directory
fi: Hakemiston lataus

[ctx: #1041]
en: Retrieved %i items
fi: Noudettu %i kohdetta

[ctx: #1042]
en: Retrieved %i of %i items
fi: Noudettu %i / %i kohdetta

[ctx: #1043]
en: Program Add-ons
fi: Ohjelma laajennukset

[ctx: #1045]
en: Add-on settings
fi: Lisäosan asetukset

[ctx: #1046]
en: Access points
fi: Yhteyspisteet

[ctx: #1047]
en: Other...
fi: Jokin muu...

[ctx: #1048]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: #1049]
en: Script settings
fi: Skriptin asetukset

[ctx: #1050]
en: Singles
fi: Singlet

[ctx: #1051]
en: Enter web address
fi: Anna nettiosoite

[ctx: #1180]
en: Proxy type
fi: Välityspalvelimen tyyppi

[ctx: #1200]
en: SMB client
fi: SMB-asiakas

[ctx: #1202]
en: Workgroup
fi: Työryhmä

[ctx: #1203]
en: Default username
fi: Oletuskäyttäjätunnus

[ctx: #1204]
en: Default password
fi: Oletussalasana

[ctx: #1207]
en: WINS server
fi: WINS-palvelin

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
fi: Liitä SMB-jaot

[ctx: #1210]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: #1211]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: #1213]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: #1214]
en: Files
fi: Tiedostot

[ctx: #1215]
en: Music & video
fi: Musiikki ja videot

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
fi: Musiikki ja kuvat

[ctx: #1217]
en: Music & files
fi: Musiikki ja tiedostot

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
fi: Videot ja kuvat

[ctx: #1219]
en: Video & files
fi: Videot ja tiedostot

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
fi: Kuvat ja tiedostot

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
fi: Musiikki ja videot ja kuvat

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
fi: Musiikki ja videot ja kuvat ja tiedostot

[ctx: #1223]
en: Disabled
fi: Pois käytöstä

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
fi: Tiedostot ja musiikki ja videot

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
fi: Tiedostot ja kuvat ja musiikki

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
fi: Tiedostot ja kuvat ja videot

[ctx: #1229]
en: Music & programs
fi: Musiikki ja ohjelmat

[ctx: #1230]
en: Video & programs
fi: Videot ja ohjelmat

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
fi: Kuvat ja ohjelmat

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
fi: Musiikki ja videot ja kuvat ja ohjelmat

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
fi: Ohjelmat ja videot ja musiikki

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
fi: Ohjelmat ja kuvat ja musiikki

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
fi: Ohjelmat ja kuvat ja videot

[ctx: #1260]
en: Announce these services to other systems via Zeroconf
fi: Julkista nämä palvelut toisiin järjestelmiin Zeroconf-julkaisujärjestelmän kautta

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
fi: Salli äänenvoimakkuuden säätö

[ctx: #1270]
en: Allow Kodi to receive AirPlay content
fi: Salli Kodi:n vastaanottaa AirPlay-sisältöä

[ctx: #1271]
en: Device name
fi: Laitteen nimi

[ctx: #1272]
en: Use password protection
fi: Käytä salasana suojausta

[ctx: #1275]
en: Filter %s
fi: Suodata %s

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
fi: Mukautettu äänilaite

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
fi: Mukautettu pakatun äänen laite

[ctx: #1375]
en: Temperature
fi: Lämpötila

[ctx: #1376]
en: Pressure
fi: Ilmanpaine

[ctx: #1381]
en: Extreme
fi: Erittäin korkea

[ctx: #1382]
en: Whirls
fi: Pyörteitä

[ctx: #1384]
en: Broken
fi: Viallinen

[ctx: #1389]
en: Windy
fi: tuulinen

[ctx: #1390]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: #1396]
en: Drifting
fi: kasaantuvaa

[ctx: #1397]
en: and
fi: ja

[ctx: #1398]
en: Freezing
fi: jäätävää

[ctx: #1399]
en: Late
fi: illalla

[ctx: #1400]
en: Isolated
fi: yksittäisiä

[ctx: #1401]
en: Thundershowers
fi: ukkoskuuroja

[ctx: #1402]
en: Thunder
fi: ukkosta

[ctx: #1403]
en: Sun
fi: aurinkoista

[ctx: #1404]
en: Heavy
fi: kovaa

[ctx: #1405]
en: in
fi: on

[ctx: #1406]
en: the
fi: tulossa

[ctx: #1407]
en: Vicinity
fi: lähiaikana

[ctx: #1408]
en: Ice
fi: jäätä

[ctx: #1409]
en: Crystals
fi: jääkiteitä

[ctx: #1410]
en: Calm
fi: Tyyntä

[ctx: #1411]
en: with
fi: sekä

[ctx: #1412]
en: windy
fi: tuulista

[ctx: #1413]
en: Patches
fi: Paikat

[ctx: #1414]
en: Thunderstorm
fi: ukkosmyrskyä

[ctx: #1415]
en: Drizzle
fi: tihkusadetta

[ctx: #1416]
en: Foggy
fi: sumuista

[ctx: #1417]
en: Grains
fi: rakeita

[ctx: #1418]
en: Thunderstorms
fi: ukkosmyrskyjä

[ctx: #1419]
en: Shallow
fi: Matala

[ctx: #1420]
en: Moderate
fi: kohtalainen

[ctx: #1421]
en: Very High
fi: hyvin voimakas

[ctx: #1422]
en: Windy
fi: tuulinen

[ctx: #1423]
en: Mist
fi: utua

[ctx: #1424]
en: Overcast
fi: Pilvistä

[ctx: #1425]
en: Pellets
fi: Rakeita

[ctx: #1426]
en: Hail
fi: Rakeita

[ctx: #1427]
en: Smoke
fi: Savua

[ctx: #1428]
en: Volcanic
fi: Vulkaanista

[ctx: #1429]
en: Ash
fi: Tuhkaa

[ctx: #1430]
en: Widespread
fi: Laajalle levinnyttä

[ctx: #1431]
en: Dust
fi: Pölyä

[ctx: #1432]
en: Sand
fi: Hiekkaa

[ctx: #1433]
en: Spray
fi: Kastetta

[ctx: #1434]
en: Whirls
fi: Pyörteitä

[ctx: #1435]
en: Sandstorm
fi: Hiekkamyrsky

[ctx: #1436]
en: Blowing
fi: Kovaa tuulta

[ctx: #1437]
en: Pellet
fi: Rakeita

[ctx: #1438]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: #1439]
en: and
fi: ja

[ctx: #1440]
en: Sleet
fi: Räntää

[ctx: #1441]
en: with
fi: ja

[ctx: #1442]
en: Chance
fi: Tsäänssit

[ctx: #1444]
en: Funnel
fi: Tötterö

[ctx: #1445]
en: Cloud
fi: Pilvi

[ctx: #1446]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: #1447]
en: Squals
fi: Puuskia

[ctx: #1448]
en: Precipitation
fi: Sademäärä

[ctx: #1449]
en: Partial
fi: Osittaista

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
fi: Toimettomana näytön sammutus

[ctx: #2050]
en: Runtime
fi: Kesto

[ctx: #2080]
en: Empty list
fi: Tyhjä lista

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
fi: Palasi isäntälistaan koska nykyinen lista on tyhjä

[ctx: #2100]
en: Script failed! : %s
fi: Skripti virhe! : %s

[ctx: #2101]
en: Newer version needed - See log
fi: Tarvitaan uudempi versio - Katso lisää virhelokista

[ctx: #10000]
en: Home
fi: Päävalikko

[ctx: #10001]
en: Programs
fi: Ohjelmat

[ctx: #10002]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: #10003]
en: File manager
fi: Tiedostonhallinta

[ctx: #10004]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: #10005]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: #10006]
en: Videos
fi: Videot

[ctx: #10007]
en: System information
fi: Järjestelmän tiedot

[ctx: #10008]
en: Settings - General
fi: Asetukset - Yleiset

[ctx: #10009]
en: Settings - Screen
fi: Asetukset - Näyttö

[ctx: #10010]
en: Settings - Appearance - GUI Calibration
fi: Asetukset - Käyttöliittymä - Käyttöliittymän kalibrointi

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen Calibration
fi: Asetukset - Videot - Kuvaruudun kalibrointi

[ctx: #10012]
en: Settings - Pictures
fi: Asetukset - Kuvat

[ctx: #10013]
en: Settings - Programs
fi: Asetukset - Ohjelmat

[ctx: #10014]
en: Settings - Weather
fi: Asetukset - Sää

[ctx: #10015]
en: Settings - Music
fi: Asetukset - Musiikki

[ctx: #10016]
en: Settings - System
fi: Asetukset - Järjestelmä

[ctx: #10017]
en: Settings - Videos
fi: Asetukset - Videot

[ctx: #10018]
en: Settings - Network
fi: Asetukset - Verkko

[ctx: #10019]
en: Settings - Appearance
fi: Asetukset - Käyttöliittymä

[ctx: #10020]
en: Scripts
fi: Skriptit

[ctx: #10021]
en: Web Browser
fi: Nettiselain

[ctx: #10025]
en: Videos
fi: Videot

[ctx: #10028]
en: Videos/Playlist
fi: Videot/Toistolista

[ctx: #10029]
en: Login screen
fi: Kirjautumisikkuna

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
fi: Asetukset - Profiilit

[ctx: #10035]
en: Reset
fi: Resetoida

[ctx: #10036]
en: Basic
fi: Perus

[ctx: #10037]
en: Standard
fi: Normaali

[ctx: #10038]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: #10039]
en: Expert
fi: Expertti

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
fi: Lisäosaselain

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
fi: Resetoi ylläolevat asetukset vakioihin.

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
fi: Oletko varma että haluat resetoida tämän ryhmän asetukset?

[ctx: #10043]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: #10044]
en: No help available
fi: Ohjetta ei ole saatavilla

[ctx: #10100]
en: Yes/No dialogue
fi: Kyllä/Ei -dialogi

[ctx: #10101]
en: Progress dialogue
fi: Tila -dialogi

[ctx: #10126]
en: File browser
fi: Tiedostoselain

[ctx: #10128]
en: Network setup
fi: Verkkoasetukset

[ctx: #10129]
en: Media source
fi: Media lähde

[ctx: #10130]
en: Profile settings
fi: Profiiliasetukset

[ctx: #10131]
en: Lock settings
fi: Lukitse asetukset

[ctx: #10132]
en: Content settings
fi: Sisältöasetukset

[ctx: #10134]
en: Favourites
fi: Suosikit

[ctx: #10135]
en: Songs/Info
fi: Kappale/Info

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
fi: Älykäs soittolistan muokkaus

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
fi: Älykäs soittolistan ehtojen muokkaus

[ctx: #10139]
en: Pictures/Info
fi: Kuvat/Tiedot

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
fi: Lisäosan asetukset

[ctx: #10146]
en: Add-ons/Info
fi: Lisäosat/Info

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
fi: Haetaan tekstityksiä...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
fi: Välimuistitetaan tekstityksiä...

[ctx: #10212]
en: terminating
fi: keskeytetään

[ctx: #10213]
en: buffering
fi: puskuroidaan

[ctx: #10214]
en: Opening stream
fi: Aloitetaan siirtoa

[ctx: #10500]
en: Music/Playlist
fi: Musiikki/Toistolista

[ctx: #10501]
en: Music/Files
fi: Musiikki/Tiedostot

[ctx: #10502]
en: Music/Library
fi: Musiikki/Kirjasto

[ctx: #10503]
en: Playlist editor
fi: Toistolistojen muokkaus

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
fi: 100 suosituinta kappaletta

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
fi: 100 suosituinta albumia

[ctx: #10506]
en: Programs
fi: Ohjelmat

[ctx: #10507]
en: Configuration
fi: Asetukset

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
fi: Sääennuste

[ctx: #10509]
en: Network gaming
fi: Verkkopelaaminen

[ctx: #10510]
en: Extensions
fi: Lisäosat

[ctx: #10511]
en: System info
fi: Järjestelmän tiedot

[ctx: #10516]
en: Music - Library
fi: Musiikki - Kirjasto

[ctx: #10517]
en: Now Playing - Music
fi: Nyt kuunnellaan - Musiikki

[ctx: #10522]
en: Now Playing - Videos
fi: Nyt katsellaan - Videot

[ctx: #10523]
en: Album info
fi: Albumitiedot

[ctx: #10524]
en: Movie info
fi: Elokuvatiedot

[ctx: #12000]
en: Select dialogue
fi: Valitse dialogi

[ctx: #12001]
en: Music/Info
fi: Musiikki/Tiedot

[ctx: #12002]
en: Dialogue OK
fi: Dialogi OK

[ctx: #12003]
en: Videos/Info
fi: Videot/Tiedot

[ctx: #12004]
en: Scripts/Info
fi: Skriptit/Tiedot

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
fi: Kokoruudun video

[ctx: #12009]
en: Rebuild index...
fi: Luo indeksi uudestaan...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
fi: Palaa Musiikki-valikkoon

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
fi: Palaa Videot-valikkoon

[ctx: #12021]
en: Start from beginning
fi: Aloita alusta

[ctx: #12022]
en: Resume from %s
fi: Jatka %s:sta

[ctx: #12320]
en: c
fi: C

[ctx: #12321]
en: Ok
fi: OK

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
fi: Lukittu! Anna koodi...

[ctx: #12326]
en: Enter password
fi: Anna salasana

[ctx: #12327]
en: Enter master code
fi: Anna pääkäyttäjän koodi

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
fi: Anna avauskoodi

[ctx: #12329]
en: or press C to cancel
fi: tai paina C peruuttaaksesi

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
fi: Anna peliohjaimen painikeyhdistelmä ja

[ctx: #12331]
en: press OK, or Back to cancel
fi: paina OK, tai Back peruuttaaksesi

[ctx: #12332]
en: Set lock
fi: Aseta lukitus

[ctx: #12333]
en: Unlock
fi: Avaa lukitus

[ctx: #12334]
en: Reset lock
fi: Palauta lukitus

[ctx: #12335]
en: Remove lock
fi: Poista lukitus

[ctx: #12337]
en: Numeric password
fi: Numeerinen salasana

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
fi: Ohjaimen painikeyhdistelmä

[ctx: #12339]
en: Full-text password
fi: Tekstimuotoinen salasana

[ctx: #12340]
en: Enter new password
fi: Uusi salasana

[ctx: #12341]
en: Re-Enter new password
fi: Anna salasana uudelleen

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
fi: Väärä salasana,

[ctx: #12343]
en: retries left
fi: yritystä jäljellä

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
fi: Annetut salasanat eivät täsmää.

[ctx: #12345]
en: Access denied
fi: Pääsy evätty

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
fi: Kaikki kirjautumisyritykset käytetty.

[ctx: #12348]
en: Item locked
fi: Kohde lukittu

[ctx: #12349]
en: Updating video library art
fi: Päivitetään videokirjaston kuvia

[ctx: #12350]
en: Processing %s
fi: Käsitellään %s

[ctx: #12351]
en: The art cache in your video library needs updating.
fi: Kuvavälimuisti videokirjastossa pitää päivittää.

[ctx: #12352]
en: No downloading is needed.
fi: Latausta ei tarvita

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
fi: Uudelleenaktivoi lukitus

[ctx: #12354]
en: Would you like to update it now?
fi: Haluaisitko päivittää sen nyt?

[ctx: #12356]
en: Change lock
fi: Muuta lukitus

[ctx: #12357]
en: Source lock
fi: Sijainnin lukitus

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
fi: Salasana oli tyhjä. Yritä uudelleen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
fi: Käytön esto

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if Master Lock retries exceeded
fi: Sammuta laite lukituksen poistoyritysten maksimimäärän jälkeen

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid
fi: Pääkäyttäjän koodi ei ole oikea

[ctx: #12368]
en: Please enter a valid master code
fi: Anna oikea pääkäyttäjän koodi

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
fi: Asetukset ja tiedostonhallinta

[ctx: #12376]
en: Set as default for all videos
fi: Aseta vakioasetukseksi kaikille videoille

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values
fi: Tämä korvaa kaikki aiemmat asetukset

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
fi: Yksittäisen kuvan näyttöaika

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
fi: Panorointi- ja zoomaustehosteet käytössä

[ctx: #12383]
en: 12 hour clock
fi: 12-tuntinen kello

[ctx: #12384]
en: 24 hour clock
fi: 24-tuntinen kello

[ctx: #12385]
en: Day/Month
fi: Päivä/Kuukausi

[ctx: #12386]
en: Month/Day
fi: Kuukausi/Päivä

[ctx: #12390]
en: System uptime
fi: Järjestelmän käyntiaika

[ctx: #12391]
en: Minutes
fi: minuuttia

[ctx: #12392]
en: Hours
fi: tuntia

[ctx: #12393]
en: Days
fi: päivää

[ctx: #12394]
en: Total uptime
fi: Kokonaiskäyntiaika

[ctx: #12395]
en: Battery level
fi: Akun taso

[ctx: #12600]
en: Weather
fi: Säätila

[ctx: #12900]
en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
fi: Kokoruudun kuvaruutuvalikko

[ctx: #13000]
en: System
fi: Järjestelmä

[ctx: #13001]
en: Immediate HD spindown
fi: Kiintolevyn välitön pysäytys

[ctx: #13002]
en: Video only
fi: Vain videoilla

[ctx: #13003]
en: - Delay
fi: - Viive

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
fi: - Tiedoston vähimmäiskesto

[ctx: #13005]
en: Shutdown
fi: Sammuta

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
fi: Sammutusmuoto

[ctx: #13009]
en: Quit
fi: Poistu

[ctx: #13010]
en: Hibernate
fi: Horrostila

[ctx: #13011]
en: Suspend
fi: Valmiustila

[ctx: #13012]
en: Exit
fi: Lopeta

[ctx: #13013]
en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: #13014]
en: Minimise
fi: PIenennä

[ctx: #13015]
en: Power button action
fi: Virtakytkimen toiminto

[ctx: #13016]
en: Power off System
fi: Sammuta järjestelmä

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
fi: Estä sammutus toimettomana

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
fi: Salli sammutus toimettomana

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
fi: Onko toinen istunto käynnissä, ehkä ssh:n kautta?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable harddrive
fi: Liitetty siirrettävä kiintolevy

[ctx: #13022]
en: Unsafe device removal
fi: Turvaton laitteen poisto

[ctx: #13023]
en: Successfully removed device
fi: Laitteen poisto onnistui

[ctx: #13024]
en: Joystick plugged
fi: Peliohjain liitetty

[ctx: #13025]
en: Joystick unplugged
fi: Peliohjain irroitettu

[ctx: #13027]
en: Wake on Lan (%s)
fi: Herätys lähiverkon kautta (%s)

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
fi: Luodaan verkkoyhteyttä...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake on Lan!
fi: Herätys lähiverkon kautta epäonnistui!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
fi: Odotetaan palvelimen heräämistä...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
fi: Odotetaan yhä palvelimen heräämistä...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
fi: Odotetaan palvelujen käynnistymistä...

[ctx: #13033]
en: MAC Discovery
fi: MAC osoitteen löytäminen

[ctx: #13034]
en: Updated for %s
fi: Päivityksen kesto %s

[ctx: #13035]
en: Found for %s
fi: Haun kesto %s

[ctx: #13036]
en: Failed for %s
fi: Epäonnistui:

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
fi: Alhainen akun varaus

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
fi: Näytön välkynnän poisto

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
fi: Ajuri valitsee (vaatii uudelleenkäynnistyksen)

[ctx: #13105]
en: Vertical blank sync
fi: Pystytahdistus

[ctx: #13106]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
fi: Käytössä videoita toistettaessa

[ctx: #13108]
en: Always enabled
fi: Aina käytössä

[ctx: #13109]
en: Test & apply resolution
fi: Testaa ja hyväksy resoluutio

[ctx: #13110]
en: Save resolution?
fi: Tallenna resoluutio?

[ctx: #13112]
en: High quality upscaling
fi: Korkealaatuinen skaalaus

[ctx: #13113]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: #13114]
en: Enabled for SD content
fi: Käytössä normaali tarkkuudella

[ctx: #13115]
en: Always enabled
fi: Aina käytössä

[ctx: #13116]
en: Upscaling method
fi: Skaalausmenetelmä

[ctx: #13121]
en: VDPAU HQ Upscaling level
fi: VDPAU HQ skaalaustaso

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
fi: Tyhjennä muut näytöt

[ctx: #13131]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: #13132]
en: Blank displays
fi: Tyhjät näytöt

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
fi: Käytössä oleva ohjaus havaittu!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control Kodi
fi: Mikäli jatkat, et välttämättä pysty tämän jälkeen

[ctx: #13142]
en: any longer. Are you sure you want to stop the Event server?
fi: ohjaamaan Kodi:ia. Haluatko varmasti pysäyttää ohjaustapahtumat?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
fi: Vaihdetaanko Apple kauko-ohjaukseen?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control
fi: Mikäli käytät tälllä hetkellä Kodi:in ohjaukseen Apple kauko-ohjainta,

[ctx: #13146]
en: Kodi, changing this setting might affect your ability
fi: et voi tämän jälkeen ohjata Kodi:ia.

[ctx: #13147]
en: to continue controlling it. Do you want to proceed?
fi: Haluatko jatkaa?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
fi: Aliverkon peite

[ctx: #13160]
en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
fi: Ensisijainen DNS

[ctx: #13170]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: #13171]
en: Immediately
fi: Heti

[ctx: #13172]
en: After %i secs
fi: %i sekunnin kuluttua

[ctx: #13173]
en: HDD install date:
fi: Kiintolevyn asennuspäivä:

[ctx: #13174]
en: HDD power cycle count:
fi: Kiintolevyn käynnistyslaskuri:

[ctx: #13200]
en: Profiles
fi: Käyttäjäprofiilit

[ctx: #13201]
en: Delete profile '%s'?
fi: Poistetaanko profiili '%s'?

[ctx: #13204]
en: Last loaded profile:
fi: Viimeksi ladattu profiili:

[ctx: #13205]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: #13206]
en: Overwrite
fi: Korvaa

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
fi: Herätyskello

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
fi: Hälytysväli (minuuttia)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in %im
fi: Käynnistetty, hälytys %i minuutin kuluttua

[ctx: #13211]
en: Alarm!
fi: Hälytys!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with %im%is left
fi: Peruutettu, %im%is jäljellä

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
fi: Etsi tekstitykset RAR-paketeista

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
fi: Valitse tekstitys...

[ctx: #13251]
en: Move item
fi: Siirrä

[ctx: #13252]
en: Move item here
fi: Siirrä tähän

[ctx: #13253]
en: Cancel move
fi: Kumoa siirto

[ctx: #13270]
en: Hardware:
fi: Laitteisto:

[ctx: #13271]
en: CPU Usage:
fi: Suorittimen käyttö:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
fi: Yhdistetty, mutta DNS-tietoja ei ole käytettävissä.

[ctx: #13275]
en: Hard Disk
fi: Kiintolevy

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
fi: DVD-asema

[ctx: #13277]
en: Storage
fi: Tallennus

[ctx: #13278]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: #13279]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: #13280]
en: Video
fi: Näyttö

[ctx: #13281]
en: Hardware
fi: Laitteisto

[ctx: #13283]
en: Operating system:
fi: Käyttöjärjestelmä:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
fi: Suorittimen nopeus:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
fi: Videoenkooderi:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
fi: Näyttötarkkuus:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
fi: A/V-kaapeli:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
fi: DVD-aluekoodi:

[ctx: #13296]
en: Connected
fi: Yhdistetty

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
fi: Ei ole yhdistetty. Tarkista verkkoasetukset.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
fi: Tavoitelämpötila

[ctx: #13300]
en: Fan speed
fi: Tuulettimen pyörintänopeus

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
fi: Automaattinen lämmönhallinta

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
fi: Tuulettimen pyörintänopeuden säätö

[ctx: #13303]
en: Fonts
fi: Kirjasimet

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
fi: Käännä kaksisuuntainen merkistö

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
fi: RSS-uutispalvelu käytössä

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
fi: Näytä ylemmän kansion kohteet

[ctx: #13307]
en: Track naming template
fi: Kappaleen nimeämistapa

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system
fi: Käynnistetäänkö järjestelmä uudelleen,

[ctx: #13309]
en: instead of just Kodi?
fi: vai pelkkä Kodi?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
fi: Zoomaustehoste

[ctx: #13311]
en: Float effect
fi: Kelluntatehoste

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
fi: Mustien reunojen poisto

[ctx: #13313]
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
fi: Ristiinhäivytys

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
fi: Muodosta pienoiskuvat uudelleen

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
fi: Kaikki pienoiskuvat

[ctx: #13317]
en: View slideshow
fi: Kuvaesitys

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
fi: Kaikkien kuvaesitys

[ctx: #13321]
en: Left only
fi: Ainoastaan vasen

[ctx: #13322]
en: Right only
fi: Ainoastaan oikea

[ctx: #13323]
en: Enable karaoke support
fi: Karaoke-tila käytössä

[ctx: #13324]
en: Background transparency
fi: Taustan läpinäkyvyys

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
fi: Edustan läpinäkyvyys

[ctx: #13326]
en: A/V delay
fi: Äänen viive

[ctx: #13328]
en: %s not found
fi: %s ei löydy

[ctx: #13329]
en: Error opening %s
fi: %s:n avaus ei onnistu

[ctx: #13330]
en: Unable to load %s
fi: %s:n lataus ei onnistu

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
fi: Virhe: muistin määrä ei riitä

[ctx: #13332]
en: Move up
fi: Siirrä ylöspäin

[ctx: #13333]
en: Move down
fi: Siirrä alaspäin

[ctx: #13334]
en: Edit label
fi: Muuta nimeä

[ctx: #13335]
en: Make default
fi: Aseta oletussijainti

[ctx: #13336]
en: Remove button
fi: Poista painike

[ctx: #13340]
en: Leave as is
fi: Ei vaihdeta

[ctx: #13341]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: #13342]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: #13343]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: #13344]
en: Cycle
fi: Kierrätä värejä

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
fi: Sammuta etupaneelin valo toistettaessa

[ctx: #13346]
en: Movie information
fi: Elokuvan tiedot

[ctx: #13347]
en: Queue item
fi: Lisää kohde toistolistalle

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
fi: Hae IMDb:stä...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
fi: Etsi uusi sisältö

[ctx: #13350]
en: Current playlist
fi: Nykyinen toistolista

[ctx: #13351]
en: Album information
fi: Albumin tiedot

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
fi: Lue kaikki kirjastoon

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
fi: Keskeytä haku

[ctx: #13354]
en: Render method
fi: Renderöintitapa

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
fi: Pixel Shader (matala laatu)

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
fi: Laitteistopohjainen

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
fi: Pixel Shader (korkea laatu)

[ctx: #13358]
en: Play item
fi: Toista

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
fi: Aseta esittäjän pienoiskuva

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat automaattisesti

[ctx: #13361]
en: Enable voice
fi: Puhe käytössä

[ctx: #13375]
en: Enable device
fi: Laite käytössä

[ctx: #13376]
en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

[ctx: #13377]
en: Default view mode
fi: Oletus näyttötapa

[ctx: #13378]
en: Default brightness
fi: Oletus kirkkaus

[ctx: #13379]
en: Default contrast
fi: Oletus kontrasti

[ctx: #13380]
en: Default gamma
fi: Gamman oletusarvo

[ctx: #13381]
en: Resume video
fi: Jatka toistoa

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
fi: Äänimaski - Portti 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
fi: Äänimaski - Portti 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
fi: Äänimaski - Portti 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
fi: Äänimaski - Portti 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
fi: Käytä aikapohjaista hakua

[ctx: #13387]
en: Track naming template - right
fi: Kappaleen nimeämistapa, oikeanpuoleinen

[ctx: #13388]
en: Preset
fi: Esiasetukset

[ctx: #13389]
en: There are no presets available
    for this visualisation
fi: Tälle visualisoinnille
    ei löytynyt esiasetuksia

[ctx: #13390]
en: There are no settings available
    for this visualisation
fi: Asetuksia ei ole saatavilla
    tälle visualisoinnille.

[ctx: #13391]
en: Eject/Load
fi: Poista/Lataa

[ctx: #13392]
en: Use visualisation if playing audio
fi: Näytön visualisoinnit käytössä musiikkitiedostoilla

[ctx: #13393]
en: Calculate size
fi: Laske koko

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
fi: Lasketaan kansion kokoa

[ctx: #13395]
en: Video settings
fi: Videoasetukset

[ctx: #13396]
en: Audio and subtitle settings
fi: Ääni- ja tekstitysasetukset

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
fi: Tekstitys käytössä

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
fi: Pikakuvakkeet

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting (e.g. "the")
fi: Ohita artikkelit lajiteltaessa (esim. "the")

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
fi: Ristiinhäivytä saman albumin kappaleet

[ctx: #13401]
en: Browse for %s
fi: Valitse %s

[ctx: #13402]
en: Show track position
fi: Näytä kappaleen paikka

[ctx: #13403]
en: Clear default
fi: Poista oletussijainti

[ctx: #13404]
en: Resume
fi: Jatka

[ctx: #13405]
en: Get thumb
fi: Pienoiskuva

[ctx: #13406]
en: Picture information
fi: Kuvan tiedot

[ctx: #13407]
en: %s presets
fi: %s:in esiasetukset

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
fi: (IMDb-käyttäjien arvosana)

[ctx: #13409]
en: Top 250
fi: 250 suosituinta

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
fi: Aloita Last.fm:n kuuntelu

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
fi: Tuulettimen vähimmäisnopeus

[ctx: #13412]
en: Play from here
fi: Toista tästä kohdasta

[ctx: #13413]
en: Downloading
fi: Ladataan...

[ctx: #13414]
en: Include artists who appear only on compilations
fi: Sisällytä vain kokoelmilla olevat esittäjät

[ctx: #13415]
en: Render method
fi: Renderöintimenetelmä

[ctx: #13416]
en: Auto detect
fi: Automaattinen tunnistus

[ctx: #13417]
en: Basic shaders (ARB)
fi: Yksinkertaiset varjostimet (ARB)

[ctx: #13418]
en: Advanced shaders (GLSL)
fi: Edistyneet varjostimet (GLSL)

[ctx: #13419]
en: Software
fi: Ohjelmallinen

[ctx: #13420]
en: Remove safely
fi: Poista turvallisesti

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
fi: Aloita kuvaesitys tästä

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
fi: Muista tämä polku

[ctx: #13424]
en: Use pixel buffer objects
fi: Käytä pikselipuskuriobjekteja

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration (VDPAU)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (VDPAU)

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration (VAAPI)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (VAAPI)

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration (DXVA2)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (DXVA2)

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration (CrystalHD)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (CrystalHD)

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration (VDADecoder)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (VDADecoder)

[ctx: #13430]
en: Allow hardware acceleration (OpenMax)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (OpenMax)

[ctx: #13431]
en: Pixel Shaders
fi: Pikselivarjostimet

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration (VideoToolbox)
fi: Laitteistopohjainen kiihdytys (VideoToolbox)

[ctx: #13433]
en: Play the next video automatically
fi: Toista seuraava video automaattisesti

[ctx: #13434]
en: Play only this
fi: Toista vain tämä

[ctx: #13435]
en: Enable HQ Scalers for scalings above
fi: Käytä HQ-skaalaimia yllä oleville

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
fi: Käytä VC-1 VDPAU:ta

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
fi: Käytä VC-1 VAAPI:a

[ctx: #13455]
en: Software
fi: Ohjelmallinen

[ctx: #13500]
en: A/V sync method
fi: A/V-tahdistusmenetelmä

[ctx: #13501]
en: Audio clock
fi: Äänen kello

[ctx: #13502]
en: Video clock (Drop/Dupe audio)
fi: Videon kello (poista/kopioi ääninäytteitä)

[ctx: #13503]
en: Video clock (Resample audio)
fi: Videon kello (äänen uudelleennäytteistys)

[ctx: #13505]
en: Resample quality
fi: Uudellennäytteistyksen laatu

[ctx: #13506]
en: Low(fast)
fi: Matala (nopea)

[ctx: #13507]
en: Medium
fi: Keski

[ctx: #13508]
en: High
fi: Korkea

[ctx: #13509]
en: Really high(slow!)
fi: Todella korkea (hidas)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
fi: Tahdista toisto näyttöön

[ctx: #13511]
en: Choose art
fi: Valitse kuva

[ctx: #13512]
en: Current art
fi: Nykyinen

[ctx: #13513]
en: Remote art
fi: Kuva etäpalvelimelta

[ctx: #13514]
en: Local art
fi: Paikallinen kuva

[ctx: #13515]
en: No art
fi: Ei kuvaa

[ctx: #13516]
en: Add art
fi: Lisää kuva

[ctx: #13550]
en: Pause during refresh rate change
fi: Pysäytä toisto virkistystaajuuden vaihtamisen ajaksi

[ctx: #13551]
en: Off
fi: Ei käytössä

[ctx: #13552]
en: %.1f Second
fi: %.1f sekunniksi

[ctx: #13553]
en: %.1f Seconds
fi: %.1f sekunniksi

[ctx: #13554]
en: %d Minute
fi: %d Minuutti

[ctx: #13555]
en: %d Minutes
fi: %d Minuutit

[ctx: #13600]
en: Apple remote
fi: Apple remote -kauko-ohjain

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
fi: Kodi voidaan käynnistää kauko-ohjaimella

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
fi: Jaksoittainen viive

[ctx: #13610]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: #13611]
en: Standard
fi: Normaali

[ctx: #13612]
en: Universal Remote
fi: Yleiskauko-ohjain

[ctx: #13613]
en: Multi Remote (Harmony)
fi: Yleiskauko-ohjain (Harmony)

[ctx: #13620]
en: Apple Remote Error
fi: Apple Remote -kauko-ohjain virhe

[ctx: #14000]
en: Stack
fi: Pinoa

[ctx: #14001]
en: Unstack
fi: Ei pinota

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
fi: Ladataan toistolistatiedostoa...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
fi: Ladataan ohjelmaluetteloa..

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
fi: Tulkitaan ohjelmaluetteloa...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
fi: Ohjelmaluettelon lataus epäonnistui

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
fi: Toistolistan lataus epäonnistui

[ctx: #14009]
en: Games directory
fi: Pelit-hakemisto

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
fi: Vaihda pienoiskuviin automaattisesti, jos

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
fi: Näytä pienoiskuvat automaattisesti

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
fi: Käytä suuria kuvakkeita

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
fi: Vaihda mikäli

[ctx: #14014]
en: - Percentage
fi: Prosenttiosuus

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
fi: Ei tiedostoja vähintään yhdellä pienoiskuvalla

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
fi: Vähintään yksi tiedosto ja pienoiskuva

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
fi: Pienoiskuvien osuus (%)

[ctx: #14018]
en: View options
fi: Näkymä valinnat

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
fi: Paikkakunta 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
fi: Paikkakunta 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
fi: Paikkakunta 3

[ctx: #14022]
en: Library
fi: Kirjasto

[ctx: #14023]
en: No TV
fi: Ei TV:tä

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
fi: Lähin suuri paikkakunta

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
fi: Videovälimuisti - DVD-ROM

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
fi: Musiikkivälimuisti - DVD-ROM

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
fi: DVD-välimuisti - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local Network
fi: Lähiverkko

[ctx: #14036]
en: Services
fi: Palvelut

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
fi: Verkkoasetuksia muutettu

[ctx: #14039]
en: Kodi requires to restart to change your
fi: Kodi täytyy käynnistää uudelleen, jotta uudet

[ctx: #14040]
en: network setup.  Would you like to restart now?
fi: asetukset tulevat käyttöön. Käynnistetäänkö uudelleen nyt?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
fi: Internet-yhteyden kaistanrajoitus

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
fi: - Sammuta kesken toiston

[ctx: #14045]
en: %i sec
fi: %i s

[ctx: #14051]
en: Time format
fi: Ajan muoto

[ctx: #14052]
en: Date format
fi: Päiväyksen muoto

[ctx: #14053]
en: GUI filters
fi: Käyttöliittymän suodattimet

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
fi: Hae taustalla

[ctx: #14056]
en: Stop scan
fi: Pysäytä haku

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media info
fi: Ei ole mahdollista median tietoja haettaessa

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
fi: Filmin rakeisuustehoste

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
fi: Etsi pienoiskuvat verkkosijainneista

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
fi: Internet: Muut tiedostotyypit

[ctx: #14061]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: #14062]
en: Enter username for
fi: Anna käyttäjätunnus:

[ctx: #14063]
en: Date & time
fi: Aika ja päiväys

[ctx: #14064]
en: Set date
fi: Aseta päivämäärä

[ctx: #14065]
en: Set time
fi: Aseta kellonaika

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24 hour HH:MM format
fi: Anna aika 24 tunnin muodossa tunnit:minuutit

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
fi: Anna päivämäärä muodossa päivä/kuukausi/vuosi

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
fi: Anna IP-osoite

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
fi: Otetaanko asetukset heti käyttöön?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
fi: Muutokset otetaan käyttöön

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
fi: Salli tiedostojen poistaminen ja nimeäminen

[ctx: #14074]
en: Set timezone
fi: Aseta aikavyöhyke

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
fi: Kesäaika käytössä

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
fi: Lisää suosikkeihin

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
fi: Poista suosikeista

[ctx: #14078]
en: Colours
fi: Värit

[ctx: #14079]
en: Timezone country
fi: Aikavyöhyke maa

[ctx: #14080]
en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

[ctx: #14081]
en: File lists
fi: Tiedostolistat

[ctx: #14082]
en: Show EXIF picture information
fi: Näytä kuvan EXIF-tiedot

[ctx: #14083]
en: Use a fullscreen window rather than true fullscreen
fi: Käytä kokoruudun ikkunaa ennemmin kuin täyttä ruutua

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
fi: Lisää valitut kappaleet toistolistalle

[ctx: #14086]
en: Playback
fi: Toisto

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
fi: Toista DVD-levyt automaattisesti

[ctx: #14089]
en: Font to use for text subtitles
fi: Tekstityksissä käytettävä fontti

[ctx: #14090]
en: International
fi: Kansallisuus

[ctx: #14091]
en: Character set
fi: Merkistökoodaus

[ctx: #14093]
en: Security
fi: Turvallisuus

[ctx: #14094]
en: Input devices
fi: Syöttölaitteet

[ctx: #14095]
en: Power saving
fi: Tehonsäästö

[ctx: #14096]
en: Rip
fi: Rippaus

[ctx: #14097]
en: Audio CD Insert Action
fi: Toiminto Audio CD-levyn syötön yhteydessä

[ctx: #14098]
en: Play
fi: Toista

[ctx: #14099]
en: Eject disc when CD ripping is complete
fi: Poista CD kun rippaus on valmis

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
fi: Lopeta CD:n rippaus

[ctx: #14101]
en: Acceleration
fi: Kiihdytys

[ctx: #15014]
en: Keep
fi: Säilytä

[ctx: #15015]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: #15016]
en: Games
fi: Pelit

[ctx: #15019]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: #15052]
en: Password
fi: Salasana

[ctx: #15100]
en: Library
fi: Kirjasto

[ctx: #15101]
en: Database
fi: Tietokanta

[ctx: #15102]
en: * All albums
fi: * Kaikki albumit

[ctx: #15103]
en: * All artists
fi: * Kaikki esittäjät

[ctx: #15104]
en: * All songs
fi: * Kaikki kappaleet

[ctx: #15105]
en: * All genres
fi: * Kaikki lajityypit

[ctx: #15107]
en: Buffering...
fi: Siirretään puskurimuistiin...

[ctx: #15108]
en: Navigation sounds
fi: Valikkoäänet

[ctx: #15109]
en: Skin default
fi: Oletus

[ctx: #15111]
en: Theme
fi: Teema

[ctx: #15112]
en: Default theme
fi: Oletusteema

[ctx: #15207]
en: Connected
fi: Yhdistetty

[ctx: #15208]
en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

[ctx: #15213]
en: Play using...
fi: Toista käyttäen...

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
fi: Piilota tiedostonimet pienoiskuva-näkymässä

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
fi: Toista jukeboksissa

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
fi: Määriteltyä polkua ei löydy

[ctx: #15301]
en: Could not connect to network server
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä

[ctx: #15302]
en: No servers found
fi: Palvelimia ei löytynyt

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
fi: Työryhmää ei löytynyt

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
fi: Avataan useapolkuista sijaintia

[ctx: #15311]
en: Path:
fi: Polku:

[ctx: #16000]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
fi: Tietojen internethaku

[ctx: #16003]
en: Player
fi: Soitin

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
fi: Toista media levyltä

[ctx: #16008]
en: Enter new title
fi: Anna uusi nimi

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
fi: Anna elokuvan nimi

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
fi: Anna profiilin nimi

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
fi: Anna albumin nimi

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
fi: Anna toistolistalle nimi

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
fi: Anna uusi tiedostonimi

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
fi: Anna kansion nimi

[ctx: #16015]
en: Enter directory
fi: Anna hakemisto

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
fi: Käytettävissä: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
fi: Anna hakusana

[ctx: #16018]
en: None
fi: Pois

[ctx: #16019]
en: Auto select
fi: Automaattinen

[ctx: #16020]
en: De-interlace
fi: Lomituksenpoisto

[ctx: #16021]
en: Bob
fi: Synk. parittomat

[ctx: #16022]
en: Bob (inverted)
fi: Synk. parilliset

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
fi: Peruutetaan...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
fi: Anna esittäjän nimi

[ctx: #16026]
en: Playback failed
fi: Toisto ei onnistu

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play.
fi: Yksi tai useampi toistovirhe esiintyi

[ctx: #16028]
en: Enter value
fi: Anna arvo

[ctx: #16029]
en: Check the log file for details.
fi: Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
fi: Jukeboksi keskeytettiin.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
fi: Kirjastosta ei löytynyt sopivia kappaleita.

[ctx: #16033]
en: Could not open database.
fi: Tietokantaa ei voida avata.

[ctx: #16034]
en: Could not get songs from database.
fi: Tietokannasta ei voitu hakea kappaleita.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
fi: Jukeboksi toistolista

[ctx: #16036]
en: De-interlace (Half)
fi: Lomituksenpoisto (puolinopeus)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
fi: Videon lomituksenpoisto

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
fi: Lomituksenpoistomenetelmä

[ctx: #16039]
en: Off
fi: Pois päältä

[ctx: #16040]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: #16041]
en: On
fi: Päällä

[ctx: #16100]
en: All Videos
fi: Kaikki videot

[ctx: #16101]
en: Unwatched
fi: katsomatonta

[ctx: #16102]
en: Watched
fi: katsottua

[ctx: #16103]
en: Mark as watched
fi: Merkitse katsotuksi

[ctx: #16104]
en: Mark as unwatched
fi: Merkitse katsomattomaksi

[ctx: #16105]
en: Edit title
fi: Muokkaa nimeä

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
fi: Käyttö keskeytettiin

[ctx: #16201]
en: Copy failed
fi: Kopiointi epäonnistui

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file
fi: Vähintään yhden tiedoston kopiointi epäonnistui

[ctx: #16203]
en: Move failed
fi: Siirto epäonnistui

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file
fi: Vähintään yhden tiedoston siirto epäonnistui

[ctx: #16205]
en: Delete failed
fi: Poisto epäonnistui

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file
fi: Vähintään yhden tiedoston poisto epäonnistui

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
fi: Videon skaalausmenetelmä

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
fi: Lähin viereinen

[ctx: #16302]
en: Bilinear
fi: Bilineaarinen

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
fi: Bicubic (ohjelmallinen)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
fi: Lanczos (ohjelmallinen)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
fi: Sinc (ohjelmallinen)

[ctx: #16312]
en: (VDPAU)Noise Reduction
fi: (VDPAU) Kohinanvähennys

[ctx: #16313]
en: (VDPAU)Sharpness
fi: (VDPAU) Terävyys

[ctx: #16316]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: #16317]
en: Temporal (Half)
fi: Temporal (puolinopeus)

[ctx: #16318]
en: Temporal/Spatial (Half)
fi: Temporal/Spatial (puolinopeus)

[ctx: #16320]
en: DXVA Bob
fi: DXVA Synk. parittomat

[ctx: #16321]
en: DXVA Best
fi: DXVA Paras

[ctx: #16324]
en: Software Blend
fi: Ohjelmistopohjainen sekoitus

[ctx: #16400]
en: Post-processing
fi: Videon jälkikäsittely

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
fi: Näytön pimennyksen viive

[ctx: #17997]
en: %i MByte
fi: %i Mtavua

[ctx: #17998]
en: %i hours
fi: %i tuntia

[ctx: #17999]
en: %i days
fi: %i päivää

[ctx: #19000]
en: Switch to channel
fi: Vaihda kanavalle

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and/or NOT.
fi: Erottele hakusanat käyttämällä "AND", "OR" ja/tai "NOT" -operaattoreita.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
fi: Tai käytä lainausmerkkejä löytääksesi kokonaisia virkkeitä esim. "The wizard of Oz".

[ctx: #19003]
en: Find similar
fi: Etsi samankaltaisia

[ctx: #19004]
en: Importing EPG from clients
fi: Tuodaan ohjelmaoppaan tiedot asiakkailta

[ctx: #19005]
en: PVR stream information
fi: PVR-virran tiedot

[ctx: #19006]
en: Receiving device
fi: Vastaanottava laite

[ctx: #19007]
en: Device status
fi: Laitteen tila

[ctx: #19008]
en: Signal quality
fi: Signaalin laatu

[ctx: #19009]
en: SNR
fi: Signaali-kohinasuh.

[ctx: #19010]
en: BER
fi: Bittivirhesuhde

[ctx: #19011]
en: UNC
fi: Korjaamat. lohkot

[ctx: #19012]
en: PVR Backend
fi: PVR-taustaosa

[ctx: #19013]
en: Free to air
fi: Vapaa kanava

[ctx: #19014]
en: Fixed
fi: Kiinteä

[ctx: #19015]
en: Encryption
fi: Salausjärjestelmä

[ctx: #19016]
en: PVR Backend %i - %s
fi: PVR-taustaosa %i - %s

[ctx: #19017]
en: Recordings
fi: Nauhoitukset

[ctx: #19019]
en: Channels
fi: Kanavat

[ctx: #19022]
en: Hidden
fi: Piilotetut

[ctx: #19023]
en: TV channels
fi: TV-kanavat

[ctx: #19024]
en: Radio channels
fi: Radiokanavat

[ctx: #19025]
en: Upcoming recordings
fi: Tulevat nauhoitukset

[ctx: #19026]
en: Add timer...
fi: Lisää ajastus...

[ctx: #19027]
en: No search results
fi: Ei hakutuloksia

[ctx: #19028]
en: No EPG entries
fi: Ei ohjelmatietoja

[ctx: #19029]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: #19030]
en: Now
fi: Nyt

[ctx: #19031]
en: Next
fi: Seuraavaksi

[ctx: #19032]
en: Timeline
fi: Aikajana

[ctx: #19033]
en: Information
fi: Tiedot

[ctx: #19034]
en: Already started recording on this channel
fi: Tämän kanavan nauhoittaminen on jo aloitettu

[ctx: #19035]
en: %s could not be played. Check the log for details.
fi: %s ei voi toistaa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19036]
en: This recording cannot be played. Check the log for details.
fi: Nauhoitusta ei voi toistaa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19037]
en: Show signal quality
fi: Näytä signaalin laatu

[ctx: #19038]
en: Not supported by the PVR backend.
fi: PVR-taustaosa ei tue toimintoa.

[ctx: #19039]
en: Are you sure you want to hide this channel?
fi: Haluatko varmasti piilottaa tämän kanavan?

[ctx: #19040]
en: Timer
fi: Ajastukset

[ctx: #19041]
en: Are you sure you want to rename this recording?
fi: Haluatko varmasti muuttaa tämän nauhoituksen nimeä?

[ctx: #19042]
en: Are you sure you want to rename this timer?
fi: Haluatko varmasti muuttaa tämän ajastuksen nimeä?

[ctx: #19043]
en: Recording
fi: Nauhoitus

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration or check the log for details.
fi: Tarkista asetukset tai katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up or check the log for details.
fi: PVR-asiakkaita ei ole käynnistetty vielä. Odota kunnes PVR-asiakkaat käynnistyy tai katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19046]
en: New channel
fi: Uusi kanava

[ctx: #19047]
en: Programme info
fi: Ohjelman tiedot

[ctx: #19048]
en: Group management
fi: Ryhmien hallinta

[ctx: #19049]
en: Show channel
fi: Näytä kanava

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
fi: Näytä näkyvät kanavat

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
fi: Näytä piilotetut kanavat

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
fi: Siirrä kanava paikkaan:

[ctx: #19053]
en: Recording information
fi: Nauhoituksen tiedot

[ctx: #19054]
en: Hide channel
fi: Piilota kanava

[ctx: #19055]
en: No information available
fi: Tietoja ei ole saatavilla

[ctx: #19056]
en: New timer
fi: Uusi ajastus

[ctx: #19057]
en: Edit timer
fi: Muokkaa ajastusta

[ctx: #19058]
en: Timer enabled
fi: Ajastus käytössä

[ctx: #19059]
en: Stop recording
fi: Pysäytä nauhoitus

[ctx: #19060]
en: Delete timer
fi: Poista ajastus

[ctx: #19061]
en: Add timer
fi: Lisää ajastus

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
fi: Järjestä: Kanavan mukaan

[ctx: #19063]
en: Go to begin
fi: Mene alkuun

[ctx: #19064]
en: Go to end
fi: Mene loppuun

[ctx: #19066]
en: Channel icons
fi: Kanavakuvakkeet

[ctx: #19067]
en: This event is already being recorded.
fi: Tämän ohjelman nauhoitus on jo aloitettu.

[ctx: #19068]
en: This recording could not be deleted. Check the log for details.
fi: Tätä nauhoitusta ei voitu poistaa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19069]
en: EPG
fi: Ohjelmaopas

[ctx: #19071]
en: EPG update interval
fi: Ohjelmatietojen päivitysväli

[ctx: #19072]
en: Do not store the EPG in the database
fi: Älä tallenna ohjelmatietoja tietokantaan

[ctx: #19073]
en: Delay channel switch
fi: Viivytä kanavanvaihtoa

[ctx: #19074]
en: Active:
fi: Käytössä:

[ctx: #19075]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: #19076]
en: Folder:
fi: Kansio:

[ctx: #19078]
en: Channel:
fi: Kanava:

[ctx: #19079]
en: Day:
fi: Päivämäärä:

[ctx: #19080]
en: Begin:
fi: Alkaa:

[ctx: #19081]
en: End:
fi: Loppuu:

[ctx: #19082]
en: Priority:
fi: Tärkeys:

[ctx: #19083]
en: Lifetime (days):
fi: Elinikä (päivää):

[ctx: #19084]
en: First day:
fi: Ensimmäinen päivä:

[ctx: #19085]
en: Unknown channel %u
fi: Tuntematon kanava %u

[ctx: #19086]
en: Mo-__-__-__-__-__-__
fi: Ma-__-__-__-__-__-__

[ctx: #19087]
en: __-Tu-__-__-__-__-__
fi: __-Ti-__-__-__-__-__

[ctx: #19088]
en: __-__-We-__-__-__-__
fi: __-__-Ke-__-__-__-__

[ctx: #19089]
en: __-__-__-Th-__-__-__
fi: __-__-__-To-__-__-__

[ctx: #19090]
en: __-__-__-__-Fr-__-__
fi: __-__-__-__-Pe-__-__

[ctx: #19091]
en: __-__-__-__-__-Sa-__
fi: __-__-__-__-__-La-__

[ctx: #19093]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-__-__
fi: Ma-Ti-Ke-To-Pe-__-__

[ctx: #19094]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-__
fi: Ma-Ti-Ke-To-Pe-La-__

[ctx: #19095]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-Su
fi: Ma-Ti-Ke-To-Pe-La-Su

[ctx: #19096]
en: __-__-__-__-__-Sa-Su
fi: __-__-__-__-__-La-Su

[ctx: #19097]
en: Enter the name for the recording
fi: Anna nauhoitukselle nimi

[ctx: #19098]
en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: #19099]
en: Service
fi: Palvelu

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
fi: Vaihda toiselle kanavalle.

[ctx: #19104]
en: Enter the name of the folder for the recording
fi: Anna nauhoituskansion nimi

[ctx: #19106]
en: Next timer on
fi: Seuraava ajastus

[ctx: #19107]
en: at
fi: klo

[ctx: #19109]
en: Couldn't save timer. Check the log for details.
fi: Ajastusta ei voitu tallentaa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19110]
en: An unexpected error occurred. Try again later or check the log for details.
fi: Tapahtui odottamaton virhe. Yritä myöhemmin uudelleen tai katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19111]
en: PVR backend error. Check the log for details.
fi: PVR-taustaosan virhe. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19114]
en: Version
fi: Versio

[ctx: #19115]
en: Address
fi: Osoite

[ctx: #19116]
en: Disksize
fi: Levyn koko

[ctx: #19117]
en: Search for channels
fi: Hae kanavia

[ctx: #19118]
en: Cannot use PVR functions while searching.
fi: PVR-toimintoja ei voi käyttää haun aikana.

[ctx: #19120]
en: Client number
fi: Asiakas nro

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
fi: Vältä uusintoja

[ctx: #19122]
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
fi: Nauhoitus on vielä käynnissä. Haluatko varmasti poistaa tämän ajastuksen?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
fi: Vain vapaat kanavat

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
fi: Älä huomioi nykyisiä ajastuksia

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
fi: Älä huomioi nykyisiä nauhoituksia

[ctx: #19126]
en: Start time
fi: Aloitusaika

[ctx: #19127]
en: End time
fi: Päättymisaika

[ctx: #19128]
en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

[ctx: #19129]
en: End date
fi: Päättymispäivämäärä

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
fi: Kesto vähintään

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
fi: Kesto enintään

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
fi: Sisällytä tuntemattomat lajityypit

[ctx: #19133]
en: Search string
fi: Hakulause

[ctx: #19134]
en: Include description
fi: Sisällytä kuvaus

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
fi: Merkkikokoriippuvainen

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
fi: Kanava ei ole saatavilla

[ctx: #19137]
en: No groups defined
fi: Ryhmiä ei ole määritelty

[ctx: #19138]
en: Please create a group first
fi: Luo ensin ainakin yksi ryhmä

[ctx: #19139]
en: Name of the new group
fi: Uuden ryhmän nimi

[ctx: #19140]
en: Search...
fi: Etsi...

[ctx: #19141]
en: Group
fi: Ryhmä

[ctx: #19142]
en: Search guide
fi: Etsi ohjelmaoppaasta

[ctx: #19143]
en: Group management
fi: Ryhmien hallinta

[ctx: #19144]
en: No groups defined
fi: Ryhmiä ei ole määritelty

[ctx: #19145]
en: Grouped
fi: Ryhmitelty

[ctx: #19146]
en: Groups
fi: Ryhmät

[ctx: #19147]
en: The PVR backend does not support this action. Check the log for details.
fi: PVR-taustaosa ei tue tätä toimintoa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19148]
en: Channel
fi: Kanava

[ctx: #19149]
en: Mo
fi: Ma

[ctx: #19150]
en: Tu
fi: Ti

[ctx: #19151]
en: We
fi: Ke

[ctx: #19152]
en: Th
fi: To

[ctx: #19153]
en: Fr
fi: Pe

[ctx: #19154]
en: Sa
fi: La

[ctx: #19156]
en: from
fi: klo

[ctx: #19157]
en: Next recording
fi: Seuraava nauhoitus

[ctx: #19158]
en: Currently recording
fi: Nauhoitetaan tällä hetkellä

[ctx: #19159]
en: from
fi: klo

[ctx: #19160]
en: to
fi: -

[ctx: #19162]
en: Recording active
fi: Nauhoitus käynnissä

[ctx: #19163]
en: Recordings
fi: Nauhoitukset

[ctx: #19164]
en: Cannot start recording. Check the log for details.
fi: Nauhoitusta ei voi aloittaa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19165]
en: Switch
fi: Vaihda

[ctx: #19166]
en: PVR information
fi: PVR-tiedot

[ctx: #19167]
en: Scan for missing icons
fi: Hae puuttuvat kuvakkeet

[ctx: #19169]
en: Hide video information box
fi: Piilota videon tietolaatikko

[ctx: #19170]
en: Timeout when starting playback
fi: Toiston aloituksen aikakatkaisu

[ctx: #19172]
en: Instant recording duration
fi: Pikanauhoituksen kestoaika

[ctx: #19173]
en: Default recording priority
fi: Nauhoituksen oletustärkeys

[ctx: #19174]
en: Default recording lifetime
fi: Nauhoituksen oletuselinikä

[ctx: #19175]
en: Margin at the start of a recording
fi: Lisäaika nauhoituksen alkuun

[ctx: #19176]
en: Margin at the end of a recording
fi: Lisäaika nauhoituksen loppuun

[ctx: #19177]
en: Playback
fi: Toisto

[ctx: #19178]
en: Show channel information when switching channels
fi: Näytä kanavan tiedot kanavanvaihdon yhteydessä

[ctx: #19181]
en: Menu/OSD
fi: Valikko/OSD

[ctx: #19182]
en: Days to display in the EPG
fi: Ohjelmaoppaan pituus

[ctx: #19185]
en: Reset the PVR database
fi: Tyhjennä PVR-tietokanta

[ctx: #19186]
en: All data in the PVR database is being erased
fi: Kaikki PVR-tietokannan tiedot poistetaan!

[ctx: #19187]
en: Reset the EPG database
fi: Tyhjennä ohjelmaoppaan tietokanta

[ctx: #19188]
en: EPG is being reset
fi: Ohjelmaoppaan tietokanta tyhjennetään!

[ctx: #19189]
en: Continue last channel on startup
fi: Jatka edellisen kanavan katselua käynnistettäessä

[ctx: #19190]
en: Background
fi: Taustakuva

[ctx: #19191]
en: PVR service
fi: PVR-palvelu

[ctx: #19192]
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
fi: Yksikään yhdistetty PVR-taustaosa ei tue kanavien hakemista.

[ctx: #19193]
en: The channel scan cannot be started. Check the log for details.
fi: Kanavahakua ei voitu aloittaa. Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #19194]
en: Continue?
fi: Jatketaanko?

[ctx: #19195]
en: Client actions
fi: Asiakkaan toiminnot

[ctx: #19196]
en: PVR client specific actions
fi: PVR-asiakaskohtaiset toiminnot

[ctx: #19197]
en: Recording started on: %s
fi: Nauhoitus alkoi: %s

[ctx: #19198]
en: Recording finished on: %s
fi: Nauhoitus päättyi: %s

[ctx: #19199]
en: Channel manager
fi: Kanavien hallinta

[ctx: #19200]
en: EPG source:
fi: Ohjelmaoppaan lähde:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
fi: Kanavan nimi:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
fi: Kanavan kuvake:

[ctx: #19203]
en: Edit channel
fi: Muokkaa kanavaa

[ctx: #19204]
en: New channel
fi: Uusi kanava

[ctx: #19205]
en: Group management
fi: Ryhmien hallinta

[ctx: #19206]
en: Activate EPG:
fi: Ohjelmaopas käytössä:

[ctx: #19207]
en: Group:
fi: Ryhmä:

[ctx: #19208]
en: Enter the name of the new channel
fi: Anna uuden kanavan nimi

[ctx: #19209]
en: Kodi virtual backend
fi: Kodi:n virtuaalitaustaosa

[ctx: #19210]
en: Client
fi: Asiakas

[ctx: #19211]
en: Delete channel
fi: Poista kanava

[ctx: #19212]
en: This list contains changes
fi: Lista sisältää muutoksia

[ctx: #19213]
en: Select backend
fi: Valitse taustaosa

[ctx: #19214]
en: Enter a valid URL for the new channel
fi: Anna uuden kanavan osoite

[ctx: #19215]
en: The PVR backend does not support timers.
fi: PVR-taustaosa ei tue ajastuksia.

[ctx: #19216]
en: All radio channels
fi: Kaikki radiokanavat

[ctx: #19217]
en: All TV channels
fi: Kaikki TV-kanavat

[ctx: #19218]
en: Visible
fi: Näkyvät

[ctx: #19219]
en: Ungrouped channels
fi: Ryhmittelemättömät kanavat

[ctx: #19220]
en: Channels in
fi: Kanavat ryhmässä

[ctx: #19222]
en: EPG
fi: Ohjelmaopas

[ctx: #19224]
en: Recording aborted
fi: Nauhoitus peruutettu

[ctx: #19225]
en: Recording scheduled
fi: Nauhoitus ajastettu

[ctx: #19226]
en: Recording started
fi: Nauhoitus aloitettu

[ctx: #19227]
en: Recording completed
fi: Nauhoitus päättynyt

[ctx: #19228]
en: Recording deleted
fi: Nauhoitus poistettu

[ctx: #19229]
en: Close channel OSD after switching channels
fi: Sulje OSD kanavanvaihdon jälkeen

[ctx: #19231]
en: Always use the channel order from the backend(s)
fi: Käytä taustaosien kanavajärjestystä

[ctx: #19232]
en: Clear search results
fi: Tyhjennä hakutulokset

[ctx: #19233]
en: Display a notification on timer updates
fi: Näytä ilmoitus ajastustietojen päivityksen yhteydessä

[ctx: #19235]
en: PVR manager is starting up
fi: PVR-hallinta käynnistyy

[ctx: #19236]
en: Loading channels from clients
fi: Hakee kanavia asiakasohjelmilta

[ctx: #19237]
en: Loading timers from clients
fi: Hakee ajoituksia asiakasohjelmilta

[ctx: #19238]
en: Loading recordings from clients
fi: Hakee nauhoituksia asiakasohjelmilta

[ctx: #19239]
en: Starting background threads
fi: Käynnistää taustasäikeitä

[ctx: #19241]
en: The PVR manager has been enabled without any
fi: PVR-hallinta on otettu käyttöön ilman yhtään

[ctx: #19243]
en: in order to use the PVR functionality.
fi: yksi lisäosa mikäli haluat käyttää PVR toimintoja.

[ctx: #19244]
en: Backend idle time
fi: Taustaosan toimettomuusaika

[ctx: #19245]
en: Set wakeup command (cmd [timestamp])
fi: Aseta herätyskomento (komento [kellonaika])

[ctx: #19246]
en: Wakeup before recording
fi: Herätä ennen nauhoitusta

[ctx: #19247]
en: Daily wakeup
fi: Päivittäinen herätys

[ctx: #19248]
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
fi: Päivittäinen herätysaika (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
en: Filter channels
fi: Suodata kanavia

[ctx: #19250]
en: Loading EPG from database
fi: Ladataan ohjelmaoppaan tiedot tietokannasta

[ctx: #19251]
en: Update EPG information
fi: Päivitä ohjelmaoppaan tiedot

[ctx: #19252]
en: Schedule EPG update for this channel?
fi: Ajastetaanko ohjelmatietojen päivitys tälle kanavalle?

[ctx: #19253]
en: EPG update scheduled for channel
fi: Kanavan ohjelmatietojen päivitys ajastettu

[ctx: #19254]
en: EPG update failed for channel
fi: Kanavan ohjelmatietojen päivitys epäonnistui

[ctx: #19255]
en: Start recording
fi: Aloita nauhoitus

[ctx: #19256]
en: Stop recording
fi: Pysäytä nauhoitus

[ctx: #19257]
en: Lock channel
fi: Lukitse kanava

[ctx: #19258]
en: Unlock channel
fi: Poista kanavan lukitus

[ctx: #19259]
en: Parental control
fi: Lapsilukon hallinta

[ctx: #19260]
en: Unlock duration
fi: Lukituksen avauksen kestoaika

[ctx: #19261]
en: Change PIN
fi: Vaihda PIN-koodi

[ctx: #19262]
en: Parental control. Enter PIN:
fi: Lapsilukon hallinta. Syötä PIN-koodi:

[ctx: #19263]
en: Locked channel. Enter PIN:
fi: Lukittu kanava. Syötä PIN-koodi:

[ctx: #19264]
en: Incorrect PIN
fi: Väärä PIN

[ctx: #19265]
en: The entered PIN number was incorrect.
fi: Syötetty PIN-koodi oli väärä.

[ctx: #19266]
en: Parental locked
fi: Lapsilukko käytössä

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
fi: Lapsilukko käytössä:

[ctx: #19268]
en: Do not show 'no information available' labels
fi: Älä näytä 'ei tietoa saatavilla'-tekstiä

[ctx: #19269]
en: Do not show 'connection lost' warnings
fi: Älä näytä 'yhteys katkennut'-varoituksia

[ctx: #19272]
en: You need a tuner, backend software, and an
fi: Tarvitset virittimen, ohjelmiston, ja

[ctx: #19275]
en: Conflict warning
fi: Ristiriitavaroitus

[ctx: #19276]
en: Conflict error
fi: Ristiriitavirhe

[ctx: #19277]
en: Recording conflict
fi: Nauhoitusristiriita

[ctx: #19278]
en: Recording error
fi: Nauhoitusvirhe

[ctx: #19279]
en: Client specific
fi: Asiakasohjelmakohtainen

[ctx: #19280]
en: Client specific settings
fi: Asiakasohjelmakohtaiset asetukset

[ctx: #19281]
en: Confirm channel switches by pressing OK
fi: Vahvista kanavien vaihto painamalla OK

[ctx: #19282]
en: Current icon
fi: Nykyinen kuvake

[ctx: #19283]
en: No icon
fi: Ei kuvakkeita

[ctx: #19284]
en: Choose icon
fi: Valitse kuvake

[ctx: #19285]
en: Browse for icon
fi: Hae kuvake

[ctx: #19287]
en: All channels
fi: Kaikki kanavat

[ctx: #19499]
en: Other/Unknown
fi: Muu/Tuntematon

[ctx: #19500]
en: Movie/Drama
fi: Elokuva/Draama

[ctx: #19501]
en: Detective/Thriller
fi: Salapoliisi/Jännitys

[ctx: #19502]
en: Adventure/Western/War
fi: Seikkailu/Lännenelokuva/Sota

[ctx: #19503]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
fi: Sci-Fi/Fantasia/Kauhu

[ctx: #19504]
en: Comedy
fi: Komedia

[ctx: #19505]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
fi: Saippua/Tunteellinen/Perinteinen

[ctx: #19506]
en: Romance
fi: Romanssi

[ctx: #19507]
en: Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
fi: Vakava/Klassinen/Uskonnollinen/Historiallinen elokuva/Draama

[ctx: #19508]
en: Adult Movie/Drama
fi: Aikuisten Elokuva/Draama

[ctx: #19516]
en: News/Current Affairs
fi: Uutiset/Ajankohtaiset asiat

[ctx: #19517]
en: News/Weather Report
fi: Uutiset/Säätiedot

[ctx: #19518]
en: News Magazine
fi: Uutismakasiini

[ctx: #19519]
en: Documentary
fi: Dokumentti

[ctx: #19520]
en: Discussion/Interview/Debate
fi: Keskustelu/Haastattelu/Väittely

[ctx: #19532]
en: Show/Game Show
fi: Show/Pelishow

[ctx: #19533]
en: Game Show/Quiz/Contest
fi: Pelishow/Tietovisa/Kilpailu

[ctx: #19534]
en: Variety Show
fi: Varieteeshow

[ctx: #19535]
en: Talk Show
fi: Keskusteluohjelma

[ctx: #19548]
en: Sports
fi: Urheilu

[ctx: #19549]
en: Special Event
fi: Erikoistapahtuma

[ctx: #19550]
en: Sport Magazine
fi: Urheilumakasiini

[ctx: #19551]
en: Football
fi: Jalkapallo

[ctx: #19553]
en: Team Sports
fi: Joukkuelajit

[ctx: #19554]
en: Athletics
fi: Yleisurheilu

[ctx: #19555]
en: Motor Sport
fi: Moottoriurheilu

[ctx: #19556]
en: Water Sport
fi: Vesiurheilu

[ctx: #19557]
en: Winter Sports
fi: Talviurheilu

[ctx: #19558]
en: Equestrian
fi: Ratsastus

[ctx: #19559]
en: Martial Sports
fi: Kamppailulajit

[ctx: #19564]
en: Children's/Youth Programmes
fi: Lasten/Nuorten ohjelmat

[ctx: #19565]
en: Pre-school Children's Programmes
fi: Esikouluikäisten lasten ohjelmat

[ctx: #19566]
en: Entertainment Programmes for 6 to 14
fi: Viihdeohjelmat 6-14 vuotiaille

[ctx: #19567]
en: Entertainment Programmes for 10 to 16
fi: Viihdeohjelmat 10-16 vuotiaille

[ctx: #19568]
en: Informational/Educational/School Programme
fi: Tiedottava/Opettavainen/Koulutusohjelma

[ctx: #19569]
en: Cartoons/Puppets
fi: Piirretty/Nukketeatteri

[ctx: #19580]
en: Music/Ballet/Dance
fi: Musiikki/Baletti/Tanssi

[ctx: #19582]
en: Serious/Classical Music
fi: Vakava/Klassinen musiikki

[ctx: #19583]
en: Folk/Traditional Music
fi: Kansallinen/Perinteinen musiikki

[ctx: #19584]
en: Musical/Opera
fi: Musikaali/Ooppera

[ctx: #19585]
en: Ballet
fi: Baletti

[ctx: #19596]
en: Arts/Culture
fi: Taide/Kulttuuri

[ctx: #19597]
en: Performing Arts
fi: Ilmaisu- ja näyttämötaiteet

[ctx: #19598]
en: Fine Arts
fi: Kaunotaiteet

[ctx: #19599]
en: Religion
fi: Uskonto

[ctx: #19600]
en: Popular Culture/Traditional Arts
fi: Populaarikulttuuri/Perinteiset taiteet

[ctx: #19601]
en: Literature
fi: Kirjallisuus

[ctx: #19602]
en: Film/Cinema
fi: Filmi/Elokuva

[ctx: #19603]
en: Experimental Film/Video
fi: Kokeellinen filmi/Video

[ctx: #19604]
en: Broadcasting/Press
fi: Televisiointi/Lehdistö

[ctx: #19605]
en: New Media
fi: Uusi media

[ctx: #19606]
en: Arts/Culture Magazines
fi: Taide/Kulttuurimakasiinit

[ctx: #19607]
en: Fashion
fi: Muoti

[ctx: #19612]
en: Social/Political/Economics
fi: Yhteiskunnallinen/Poliittinen/Taloustieto

[ctx: #19613]
en: Magazines/Reports/Documentary
fi: Ajankohtaisohjelma/Katsaus/Dokumentti

[ctx: #19614]
en: Economics/Social Advisory
fi: Taloustieto/Yhteiskuntaneuvonta

[ctx: #19615]
en: Remarkable People
fi: Tunnettuja ihmisiä

[ctx: #19628]
en: Education/Science/Factual
fi: Koulutus/Tiede/Asiaohjelma

[ctx: #19629]
en: Nature/Animals/Environment
fi: Luonto/Eläimet/Ympäristö

[ctx: #19630]
en: Technology/Natural Sciences
fi: Teknologia/Luonnontieteet

[ctx: #19631]
en: Medicine/Physiology/Psychology
fi: Lääketiede/Fysiologia/Psykologia

[ctx: #19632]
en: Foreign Countries/Expeditions
fi: Ulkomaat/Tutkimusmatkat

[ctx: #19633]
en: Social/Spiritual Sciences
fi: Sosiaaliset/Hengelliset tieteet

[ctx: #19634]
en: Further Education
fi: Jatko-opiskelu

[ctx: #19635]
en: Languages
fi: Kielet

[ctx: #19644]
en: Leisure/Hobbies
fi: Vapaa-aika/Harrastukset

[ctx: #19645]
en: Tourism/Travel
fi: Turismi/Matkustus

[ctx: #19646]
en: Handicraft
fi: Käsityö

[ctx: #19647]
en: Motoring
fi: Autoilu

[ctx: #19648]
en: Fitness & Health
fi: Kuntoilu ja terveys

[ctx: #19649]
en: Cooking
fi: Ruuanlaitto

[ctx: #19650]
en: Advertisement/Shopping
fi: Mainokset/Ostokset

[ctx: #19651]
en: Gardening
fi: Puutarhan hoito

[ctx: #19660]
en: Special Characteristics
fi: Erikoisominaisuudet

[ctx: #19661]
en: Original Language
fi: Alkuperäisellä kielellä

[ctx: #19662]
en: Black & White
fi: Mustavalkoinen

[ctx: #19663]
en: Unpublished
fi: Julkaisematon

[ctx: #19664]
en: Live Broadcast
fi: Suora lähetys

[ctx: #19676]
en: Drama
fi: Draama

[ctx: #19677]
en: Detective/Thriller
fi: Salapoliisi/Jännitys

[ctx: #19678]
en: Adventure/Western/War
fi: Seikkailu/Lännenelokuva/Kauhu

[ctx: #19679]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
fi: Sci-Fi/Fantasia/Kauhu

[ctx: #19680]
en: Comedy
fi: Komedia

[ctx: #19681]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
fi: Saippua/Tunteellinen/Perinteinen

[ctx: #19682]
en: Romance
fi: Romanssi

[ctx: #19683]
en: Serious/ClassicalReligion/Historical
fi: Vakava/Klassinen/Uskonnollinen/Historiallinen

[ctx: #19684]
en: Adult
fi: Aikuiset

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
fi: Tallennuskansio

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
fi: Käytä ulkoista DVD-toisto-ohjelmaa

[ctx: #20002]
en: External DVD player
fi: Ulkoinen DVD-toisto-ohjelma

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
fi: Trainer-kansio

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
fi: Kuvakaappauskansio

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
fi: Toistolistakansio

[ctx: #20007]
en: Recordings
fi: Nauhoitukset

[ctx: #20008]
en: Screenshots
fi: Kuvakaappaukset

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
fi: Käytä Kodi:ia

[ctx: #20011]
en: Music playlists
fi: Musiikkitoistolistat

[ctx: #20012]
en: Video playlists
fi: Videotoistolistat

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
fi: Käynnistetäänkö peli?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
fi: Toistolistat

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
fi: Ulkoinen pienoiskuva

[ctx: #20016]
en: Current thumb
fi: Nykyinen pienoiskuva

[ctx: #20017]
en: Local thumb
fi: Paikallinen pienoiskuva

[ctx: #20018]
en: No thumb
fi: Ei pienoiskuvaa

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
fi: Valitse pienoiskuva

[ctx: #20023]
en: Conflict
fi: Ei onnistu

[ctx: #20024]
en: Scan new
fi: Etsi uudet

[ctx: #20025]
en: Scan all
fi: Etsi kaikki

[ctx: #20026]
en: Region
fi: Kielialue

[ctx: #20037]
en: Summary
fi: Lyhyesti

[ctx: #20038]
en: Lock music window
fi: Lukitse musiikki

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
fi: Lukitse videot

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
fi: Lukitse kuvat

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
fi: Lukitse ohjelmat ja skriptit

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
fi: Lukitse tiedostonhallinta

[ctx: #20043]
en: Lock settings
fi: Lukitse asetukset

[ctx: #20044]
en: Start fresh
fi: Tyhjät

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
fi: Siirry pääkäyttäjätilaan

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
fi: Poistu pääkäyttäjätilasta

[ctx: #20047]
en: Create profile '%s'?
fi: Luo profiili '%s'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings
fi: Aloita tyhjillä asetuksilla

[ctx: #20049]
en: Best available
fi: Paras käytettävissä oleva

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
fi: Vaihda automaattisesti 16:9 ja 4:3 välillä

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
fi: Käsittele pinotut tiedostot yhtenä tiedostona

[ctx: #20052]
en: Caution
fi: Huomautus

[ctx: #20053]
en: Left master mode
fi: Poistuit pääkäyttäjätilasta

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
fi: Siirryit pääkäyttäjätilaan

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
fi: Allmusic.com- pienoiskuva

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
fi: Poista pienoiskuva

[ctx: #20058]
en: Add profile...
fi: Lisää uusi profiili...

[ctx: #20059]
en: Query info for all albums
fi: Nouda albumien tiedot

[ctx: #20060]
en: Media info
fi: Media tiedot

[ctx: #20061]
en: Separate
fi: Omat

[ctx: #20062]
en: Shares with default
fi: Oletukset

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
fi: Oletukset (vain luku)

[ctx: #20064]
en: Copy default
fi: Oletukset

[ctx: #20065]
en: Profile picture
fi: Profiilin kuva

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
fi: Lukitusasetukset

[ctx: #20067]
en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

[ctx: #20068]
en: Profile lock
fi: Profiilin lukitus

[ctx: #20069]
en: Could not create folder
fi: Kansion luonti ei onnistu

[ctx: #20070]
en: Profile directory
fi: Profiilin tallennuskansio

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources
fi: Aloita käyttämällä uutta mediasijaintia

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable
fi: varmista, että valittu kansio on kirjoitettava

[ctx: #20073]
en: and that the new folder name is valid
fi: ja kansion nimi on käyttökelpoinen

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
fi: MPAA-luokitus

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
fi: Anna pääkäyttäjän lukituskoodi

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
fi: Kysy pääkäyttäjän lukituskoodia käynnistyessä

[ctx: #20077]
en: Skin settings
fi: Ulkoasun asetukset

[ctx: #20078]
en: - no link set -
fi: - Linkkiä ei ole -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
fi: Animoinnit käytössä

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
fi: Älä näytä RSS-tietoja musiikin aikana

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
fi: Pikakuvakkeet käytössä

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
fi: Näytä Ohjelmat-valikko

[ctx: #20083]
en: Show music info
fi: Näytä Musiikki-tiedot

[ctx: #20084]
en: Show weather info
fi: Näytä Sää-tiedot

[ctx: #20085]
en: Show system info
fi: Näytä Järjestelmän tiedot

[ctx: #20088]
en: Weather info
fi: Säätiedot

[ctx: #20089]
en: Drive space free
fi: Vapaa tila

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
fi: Anna sijainnin nimi

[ctx: #20091]
en: Lock code
fi: Lukituskoodi

[ctx: #20092]
en: Load profile
fi: Lataa profiili

[ctx: #20093]
en: Profile name
fi: Profiilin nimi

[ctx: #20094]
en: Media sources
fi: Medialähteet

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
fi: Anna lukituskoodi profiilille

[ctx: #20096]
en: Login screen
fi: Kirjaudu sisään

[ctx: #20097]
en: Fetching album info
fi: Noudetaan albumi tietoja

[ctx: #20098]
en: Fetching info for album
fi: Noudetaan tietoja albumista

[ctx: #20099]
en: Can't rip CD or track while playing from CD
fi: Siirtoa ei voida aloittaa kun toisto on käynnissä

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
fi: Pääkäyttäjän lukituskoodi ja asetukset

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
fi: Lukituskoodi antamalla siirrytään pääkäyttäjä-tilaan

[ctx: #20102]
en: or copy from default?
fi: tai käytä oletuksia

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
fi: Tallennetaanko muutokset profiiliin?

[ctx: #20104]
en: Old settings found.
fi: Vanhat asetukset löydetty.

[ctx: #20105]
en: Do you want to use them?
fi: Haluatko käyttää niitä?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found.
fi: Vanha median sijainti löytyi.

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
fi: Omat(lukittu)

[ctx: #20108]
en: Root
fi: Päähakemisto

[ctx: #20109]
en: Zoom
fi: Zoomaus

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
fi: UPnP-asetukset

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
fi: Automaattinen käynnistys

[ctx: #20112]
en: Last login: %s
fi: Viimeksi kirjautunut: %s

[ctx: #20113]
en: Never logged on
fi: Ei aiemmin kirjautunut

[ctx: #20114]
en: Profile %i / %i
fi: Profiili %i / %i

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
fi: Käyttäjän sisäänkirjautuminen

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
fi: Lukitse sisäänkirjautumisruutu

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
fi: Lukituskoodi on väärä.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set.
fi: Tähän täytyy olla pääkäyttäjän lukitus asetettuna.

[ctx: #20119]
en: Would you like to set it now?
fi: Haluatko asettaa sen nyt?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
fi: Noudetaan ohjelman tiedot

[ctx: #20121]
en: Party on!
fi: Musiikin soitto alkaa

[ctx: #20122]
en: True
fi: Nyt voit rentoutua

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
fi: Arvotaan kuunneltavia kappaleita

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
fi: Valmiina nauttimaan musiikista

[ctx: #20125]
en: Logged on as
fi: Kirjautuneena:

[ctx: #20126]
en: Log off
fi: Kirjaudu ulos:

[ctx: #20128]
en: Go to root
fi: Siirry päähakemistoon

[ctx: #20129]
en: Weave
fi: Liitä

[ctx: #20130]
en: Weave (inverted)
fi: Liitä (käänteisesti)

[ctx: #20131]
en: Blend
fi: Sekoita

[ctx: #20132]
en: Restart video
fi: Käynnistä video uudelleen

[ctx: #20133]
en: Edit network location
fi: Muokkaa verkko-osoitetta

[ctx: #20134]
en: Remove network location
fi: Poista verkko-osoite

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
fi: Haluatko hakea kansiosta?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
fi: Muistikortti

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
fi: Muistikortti liitetty

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
fi: Muistikorttia ei löydy

[ctx: #20139]
en: In port %i, slot %i
fi: Portissa %i ja paikassa %i

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
fi: Lukitse ruudunsäästäjä

[ctx: #20141]
en: Set
fi: Aseta

[ctx: #20142]
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: #20143]
en: Enter password for
fi: Anna salasana

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
fi: Sammutusajastin

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
fi: Sammutusajastus (minuuttia)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in %im
fi: Käynnistetty, sammutetaan %i minuutin kuluttua

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
fi: Sammuta 30 minuutin kuluttua

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
fi: Sammuta 60 minuutin kuluttua

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
fi: Sammuta 120 minuutin kuluttua

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
fi: Aseta aika sammutukseen

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
fi: Keskeytä sammutusajastus

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for %s
fi: Lukitse %s-asetukset

[ctx: #20153]
en: Browse...
fi: Selaa...

[ctx: #20154]
en: Summary information
fi: Yhteenveto

[ctx: #20155]
en: Storage information
fi: Tallennustiedot

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
fi: Kiintolevyn tiedot

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
fi: DVD-aseman tiedot

[ctx: #20158]
en: Network information
fi: Verkon tiedot

[ctx: #20159]
en: Video information
fi: Näytön tiedot

[ctx: #20160]
en: Hardware information
fi: Laitteiston tiedot

[ctx: #20161]
en: Total
fi: Yhteensä

[ctx: #20162]
en: Used
fi: Käytössä

[ctx: #20163]
en: of
fi: /

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
fi: Lukitusta ei voida käyttää

[ctx: #20165]
en: Not locked
fi: Lukitsematon

[ctx: #20166]
en: Locked
fi: Lukittu

[ctx: #20167]
en: Frozen
fi: Jumissa

[ctx: #20168]
en: Requires reset
fi: Täytyy resetoida

[ctx: #20169]
en: Week
fi: vko

[ctx: #20170]
en: Line
fi: , tuotantolinja

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
fi: Windows verkko(SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
fi: XBMSP-Palvelin

[ctx: #20173]
en: FTP server
fi: FTP-Palvelin

[ctx: #20174]
en: iTunes music share (DAAP)
fi: iTunes-musiikkijako (DAAP)

[ctx: #20175]
en: UPnP server
fi: UPnP-palvelin

[ctx: #20176]
en: Show video info
fi: Näytä Video-tiedot

[ctx: #20177]
en: Done
fi: Hyväksy

[ctx: #20178]
en: Shift
fi: Vaihto

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
fi: Vaihto luk.

[ctx: #20180]
en: Symbols
fi: Symbolit

[ctx: #20181]
en: Backspace
fi: Poisto

[ctx: #20182]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: #20183]
en: Reload skin
fi: Virkistä näyttö

[ctx: #20184]
en: Rotate pictures using EXIF information
fi: Aseta kuvat Exif-tietojen mukaisesti

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
fi: Käytä julistenäkymää TV-ohjelmilla

[ctx: #20186]
en: Please wait
fi: Odota hetki

[ctx: #20188]
en: Announce library updates via UPnP
fi: Ilmoita kirjastopäivityksistä UPnP:n yli

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
fi: Juonen ja esittelyn automaattinen vieritys

[ctx: #20190]
en: Custom
fi: Mukautus

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
fi: Suorituslokin tallennus (debug log)

[ctx: #20192]
en: Download additional information during updates
fi: Nouda lisätiedot kirjastoa päivitettäessä

[ctx: #20193]
en: Default service for album information
fi: Albumitietojen hakupaikka

[ctx: #20194]
en: Default service for artist information
fi: Esittäjätietojen hakupaikka

[ctx: #20195]
en: Change scraper
fi: Vaihda tietojen hakupaikka

[ctx: #20196]
en: Export music library
fi: Vie musiikkikirjasto

[ctx: #20197]
en: Import music library
fi: Tuo musiikkikirjasto

[ctx: #20198]
en: No artist found!
fi: Esittäjää ei löydy!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist info failed
fi: Esittäjän tietojen nouto epäonnistui

[ctx: #20240]
en: Android music
fi: Android-musiikki

[ctx: #20241]
en: Android videos
fi: Android-videot

[ctx: #20242]
en: Android pictures
fi: Android-kuvat

[ctx: #20243]
en: Android photos
fi: Android-valokuvat

[ctx: #20244]
en: Android Apps
fi: Android-valokuvat

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
fi: Videoesitys alkaa

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
fi: Arvotaan katseltavia videoita

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
fi: Valmiina aloittamaan elokuvanäytös

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
fi: WebDAV palvelin (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
fi: WebDAV palvelin (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
fi: Ensimmäinen kirjautuminen, muokkaa profiiliasi

[ctx: #20256]
en: HTS Tvheadend client
fi: HTS Tvheadend -asiakas

[ctx: #20257]
en: VDR Streamdev client
fi: VDR Streamdev -asiakas

[ctx: #20258]
en: MythTV client
fi: MythTV -asiakas

[ctx: #20259]
en: Network Filesystem (NFS)
fi: Verkkotiedostojärjestelmä (NFS)

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
fi: Web-palvelimen hakemisto (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
fi: Web-palvelimen hakemisto (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
fi: Kansioon ei voi kirjoittaa:

[ctx: #20303]
en: Do you want to skip and proceed?
fi: Ohitetaanko ja jatketaanko suoritusta?

[ctx: #20304]
en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
fi: Toissijainen DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
fi: DHCP-palvelin:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
fi: Luo uusi kansio

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
fi: Tuntematon tai suojattu

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
fi: Videot - Kirjasto

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
fi: Järjestä: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using %s
fi: Skannataan elokuvia lähteestä %s

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using %s
fi: Skannataan musiikkivideoita lähteestä %s

[ctx: #20319]
en: Scanning tvshows using %s
fi: Skannataan TV-sarjoja lähteestä %s

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using %s
fi: Skannataan artisteja lähteestä %s

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using %s
fi: Skannataan albumeja lähteestä %s

[ctx: #20323]
en: Movie plot
fi: Elokuvan juoni

[ctx: #20324]
en: Play part...
fi: Toista osa...

[ctx: #20325]
en: Calibration reset
fi: Kalibroinnin nollaus

[ctx: #20326]
en: This will reset the calibration values for %s
fi: Tämä palauttaa asettamasi %s kalibroinnin arvot

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
fi: Valitse kohdesijainti

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
fi: Elokuvan tiedostot ovat eri kansioissa, jotka ovat nimetty elokuvan mukaan

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
fi: Hae kansionimiä

[ctx: #20331]
en: File
fi: Tiedostonimet

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
fi: Käytetäänkö haettaessa tiedosto- vai kansionimiä?

[ctx: #20333]
en: Set content
fi: Aseta sisältö

[ctx: #20334]
en: Folder
fi: Kansionimet

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
fi: Haetaanko sisältö kaikista kansioista?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
fi: Avaa sijaintien lukitus

[ctx: #20337]
en: Actor
fi: Näyttelijä

[ctx: #20338]
en: Movie
fi: Elokuva

[ctx: #20339]
en: Director
fi: Ohjaaja

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within
fi: Haluatko poistaa Kodi-kirjastosta kaikki kohteet,

[ctx: #20341]
en: this path from the Kodi library?
fi: jotka on tässä polussa?

[ctx: #20342]
en: Movies
fi: Elokuvat

[ctx: #20343]
en: TV shows
fi: TV-ohjelmat

[ctx: #20344]
en: This directory contains
fi: Hakemisto sisältää

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
fi: Käynnistä automaattinen haku

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
fi: Hae kaikista kansioista

[ctx: #20347]
en: as
fi: on

[ctx: #20348]
en: Directors
fi: Ohjaajat

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
fi: Videoita ei löytynyt tästä polusta!

[ctx: #20350]
en: votes
fi: ääntä

[ctx: #20351]
en: TV show information
fi: TV-ohjelman tiedot

[ctx: #20352]
en: Episode information
fi: Jakson tiedot

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
fi: Noudetaan TV-ohjelman tiedot

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
fi: Noudetaan jaksojen tietoja

[ctx: #20355]
en: Loading info for episodes in directory
fi: Luetaan hakemiston jaksojen tietoja

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
fi: Valitse TV-ohjelma:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
fi: Anna TV-ohjelman nimi

[ctx: #20358]
en: Season %i
fi: Tuotantokausi %i

[ctx: #20359]
en: Episode
fi: Jakso

[ctx: #20360]
en: Episodes
fi: Jaksot

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
fi: Noudetaan jakson tietoja

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
fi: Poista jakso kirjastosta

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
fi: Poista TV-ohjelma kirjastosta

[ctx: #20364]
en: TV show
fi: TV-ohjelma

[ctx: #20365]
en: Episode plot
fi: Jakson juoni

[ctx: #20366]
en: * All seasons
fi: * Kaikki tuotantokaudet

[ctx: #20367]
en: Hide watched
fi: Piilota katsotut

[ctx: #20368]
en: Prod code
fi: Tuotantokoodi

[ctx: #20369]
en: Show plot for unwatched items
fi: Näytä juoni katsomattomille kohteille

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
fi: * Piilotettu juonipaljastusten välttämiseksi *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
fi: Aseta tuotantokauden pienoiskuva

[ctx: #20372]
en: Season image
fi: Tuotantokauden kuva

[ctx: #20373]
en: Season
fi: Tuotantokausi

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
fi: Noudetaan elokuvatietoja

[ctx: #20375]
en: Unassign content
fi: Määrittelemätön sisältö

[ctx: #20376]
en: Original title
fi: Alkuperäinen nimi

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
fi: Päivitä TV-ohjelmatiedot

[ctx: #20378]
en: Refresh info for all episodes?
fi: Päivitetäänkö kaikkien jaksojen tiedot?

[ctx: #20379]
en: Selected folder contains a single TV show
fi: Valittu kansio sisältää yhden TV-ohjelman

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
fi: Älä käytä valittua kansiota haussa

[ctx: #20381]
en: Specials
fi: Erikoisuudet

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
fi: Valittu kansio sisältää yhden videon

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
fi: Lisää linkitys TV-ohjelmaan

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
fi: Poista TV-ohjelman linkitys

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
fi: Viimeksi lisätyt elokuvat

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
fi: Viimeksi lisätyt jaksot

[ctx: #20388]
en: Studios
fi: Studiot

[ctx: #20389]
en: Music videos
fi: Musiikkivideot

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
fi: Viimeksi lisätyt musiikkivideot

[ctx: #20391]
en: Music video
fi: Musiikkivideo

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
fi: Poista musiikkivideo kirjastosta

[ctx: #20393]
en: Music video information
fi: Musiikkivideon tiedot

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
fi: Noudetaan musiikkivideon tietoja

[ctx: #20395]
en: Mixed
fi: Sekoitettu

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
fi: Siirry esittäjän albumeihin

[ctx: #20397]
en: Go to album
fi: Siirry albumiin

[ctx: #20398]
en: Play song
fi: Toista kappale

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
fi: Siirry albumin musiikkivideoihin

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
fi: Siirry esittäjän musiikkivideoihin

[ctx: #20401]
en: Play music video
fi: Toista musiikkivideo

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails when adding to library
fi: Lataa ohjaajan pienoiskuvat kirjastoon lisättäessä

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
fi: Aseta ohjaajan pienoiskuva

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
fi: Poista jakson kirjanmerkki

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
fi: Aseta jakson kirjanmerkki

[ctx: #20407]
en: Scraper settings
fi: Hakupaikan asetukset

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
fi: Noudetaan musiikkivideo tietoja

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
fi: Noudetaan TV-ohjelmatietoja

[ctx: #20410]
en: Trailer
fi: Esittely

[ctx: #20411]
en: Flatten
fi: Tiivistä

[ctx: #20413]
en: Get fanart
fi: Fanitaide

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
fi: Etsitään uutta sisältöä

[ctx: #20416]
en: First aired
fi: Ensiesitys

[ctx: #20417]
en: Writer
fi: Käsikirjoittaja

[ctx: #20418]
en: Writers
fi: Kirjoittajat

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
fi: Korvaa tiedostojen nimet kirjaston sisältämillä nimillä

[ctx: #20420]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: #20421]
en: If only one season
fi: Jos samalta tuotantokaudelta

[ctx: #20422]
en: Always
fi: Aina

[ctx: #20423]
en: Has trailer
fi: On esittely

[ctx: #20424]
en: False
fi: Ei ole

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
fi: Fanikuvien kuvaesitys

[ctx: #20426]
en: Export to a single file or separate
fi: Tallennetaanko yhdistettynä tiedostona vai erillisinä

[ctx: #20427]
en: files per entry?
fi: tiedostoina? Valitse tallennusmuoto.

[ctx: #20428]
en: Single file
fi: Yhdistettynä

[ctx: #20429]
en: Separate
fi: Erillisinä

[ctx: #20430]
en: Export thumbnails and fanart?
fi: Tallennetaanko pienoiskuvat ja fanitaide?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
fi: Kirjoitetaanko vanhojen päälle?

[ctx: #20432]
en: Exclude path from library updates
fi: Ohita polku kirjastoja päivitettäessä

[ctx: #20433]
en: Extract thumbnails and video information
fi: Pura pienoiskuvat ja videotiedot

[ctx: #20434]
en: Sets
fi: Setit

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
fi: Viedäänkö ohjaajan pienoiskuvat?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
fi: Valitse fanitaide

[ctx: #20438]
en: Local fanart
fi: Paikallinen fanitaide

[ctx: #20439]
en: No fanart
fi: Ei fanitaidetta

[ctx: #20440]
en: Current fanart
fi: Nykyinen fanitaide

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
fi: Ulkoinen fanitaide

[ctx: #20442]
en: Change content
fi: Sisällön vaihto

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh info for all
fi: Päivitetäänkö valitun polun

[ctx: #20444]
en: items within this path?
fi: kaikkien kohteiden tiedot?

[ctx: #20445]
en: Fanart
fi: Fanitaide

[ctx: #20446]
en: Locally stored information found.
fi: Löytyi paikallisesti tallennettuja tietoja.

[ctx: #20447]
en: Ignore and refresh from internet?
fi: Korvataanko ne internetistä päivitetyillä tiedoilla?

[ctx: #20448]
en: Could not download information
fi: Tietoja ei voida ladata

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä

[ctx: #20450]
en: Would you like to continue scanning?
fi: Haluatko jatkaa hakua?

[ctx: #20451]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: #20452]
en: episode
fi: jakso

[ctx: #20453]
en: episodes
fi: jaksoa

[ctx: #20454]
en: Listener
fi: Kuuntelija

[ctx: #20455]
en: Listeners
fi: Kuuntelijat

[ctx: #20457]
en: Movie set
fi: Elokuvasetti

[ctx: #20458]
en: Group movies in sets
fi: Ryhmittele elokuvat settien mukaan

[ctx: #20459]
en: Tags
fi: Tagit

[ctx: #20460]
en: Add %s
fi: Lisää %s

[ctx: #20461]
en: Remove %s
fi: Poista %s

[ctx: #20462]
en: New tag...
fi: Uusi tagi...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '%s' already exists.
fi: Tagi nimeltä '%s' on jo olemassa.

[ctx: #20464]
en: Select %s
fi: Valitse %s

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
fi: Lisää elokuva uuteen ryhmään

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
fi: Näytä piilotetut tiedostot ja kansiot

[ctx: #21331]
en: TuxBox client
fi: TuxBox-asiakas

[ctx: #21332]
en: WARNING: Target TuxBox device is in recording-mode!
fi: Varoitus:TuxBox-laite on nauhoitustilassa!

[ctx: #21333]
en: The stream will be stopped!
fi: Ohjelman katselu täytyy pysäyttää!

[ctx: #21334]
en: Zap to channel: %s failed!
fi: Vaihto kanavalle: %s epäonnistui!

[ctx: #21335]
en: Are you sure to start the stream?
fi: Haluatko aloittaa ohjelman katselun?

[ctx: #21336]
en: Connecting to: %s
fi: Yhdistetään: %s

[ctx: #21337]
en: TuxBox device
fi: TuxBox-laite

[ctx: #21359]
en: Add media share...
fi: Lisää sijainti...

[ctx: #21360]
en: Share video and music libraries through UPnP
fi: Jaa video- ja musiikkikirjastot UPnP:n kautta

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
fi: Etsi UPnP soittimia

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
fi: Kirjanmerkki luotu

[ctx: #21364]
en: Edit media share
fi: Muokkaa sijaintia

[ctx: #21365]
en: Remove media share
fi: Poista sijainti

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
fi: Elokuvien ja vaihtoehtoisten tekstitysten hakemisto

[ctx: #21368]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts
fi: Älä käytä ASS/SSA -tekstitysten fonttia

[ctx: #21370]
en: Play navigation sounds during media playback
fi: Ohjauspainikkeiden äänitehosteet käytössä

[ctx: #21371]
en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
fi: Pakotettu DVD-aluekoodi

[ctx: #21373]
en: Video output
fi: Videolähtö

[ctx: #21374]
en: Video aspect
fi: Kuvasuhde

[ctx: #21375]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: #21377]
en: Widescreen
fi: Laajakuva

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
fi: 480p käytössä

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
fi: 720p käytössä

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
fi: 1080i käytössä

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
fi: Anna toistolistalle nimi

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons in file lists
fi: Näytä "Lisää sijainti" -painike tiedostolistoissa

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
fi: Vierityspalkit käytössä

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
fi: Tee katsotut suodatus vaihdettaessa videokirjastoon

[ctx: #21385]
en: Open
fi: Avaa

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
fi: Äänekkyyden tason säätö

[ctx: #21387]
en: Fast
fi: Nopea

[ctx: #21388]
en: Quiet
fi: Hiljainen

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
fi: Valinnainen taustakuva käytössä

[ctx: #21390]
en: Power management level
fi: Energiatehokkuuden tason säätö

[ctx: #21391]
en: High power
fi: Tehotila

[ctx: #21392]
en: Low power
fi: Säästötila

[ctx: #21393]
en: High standby
fi: Korkea valmiustila

[ctx: #21394]
en: Low standby
fi: Matala valmiustila

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
fi: Yli 4GB:n tiedostoja ei voida välimuistittaa

[ctx: #21396]
en: Chapter
fi: Luku

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
fi: Pixel Shader V2 (korkea laatu)

[ctx: #21398]
en: Enable playlist at startup
fi: Käynnistyessä toistolista käytössä

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
fi: Tween-animointi käytössä

[ctx: #21400]
en: contains
fi: sisältää

[ctx: #21401]
en: does not contain
fi: ei sisällä

[ctx: #21402]
en: is
fi: on

[ctx: #21403]
en: is not
fi: ei ole

[ctx: #21404]
en: starts with
fi: alkaa kirjaimilla

[ctx: #21405]
en: ends with
fi: loppuu kirjaimiin

[ctx: #21406]
en: greater than
fi: enemmän kuin

[ctx: #21407]
en: less than
fi: vähemmän kuin

[ctx: #21408]
en: after
fi: myöhemmin kuin

[ctx: #21409]
en: before
fi: aiemmin kuin

[ctx: #21410]
en: in the last
fi: viimeisenä

[ctx: #21411]
en: not in the last
fi: ei viimeisenä

[ctx: #21412]
en: Scrapers
fi: Hakupaikat

[ctx: #21413]
en: Default movie scraper
fi: Elokuvien tietojen hakupaikka

[ctx: #21414]
en: Default tvshow scraper
fi: TV-ohjelmien tietojen hakupaikka

[ctx: #21415]
en: Default music video scraper
fi: Musiikkivideoiden tietojen hakupaikka

[ctx: #21417]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: #21418]
en: Multilingual
fi: Monikielinen

[ctx: #21419]
en: No scrapers present
fi: Hakupaikalle ei ole asetuksia

[ctx: #21420]
en: Value to match
fi: Ehtoihin sopiva

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
fi: Älykkään toistolistan ehdot

[ctx: #21422]
en: Match items where
fi: Sopivat kohteet

[ctx: #21423]
en: New rule...
fi: Uusi ehto...

[ctx: #21424]
en: Items must match
fi: Kohteiden täytyy sopia

[ctx: #21425]
en: all of the rules
fi: kaikkiin ehtoihin

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
fi: vähintään yhteen ehtoon

[ctx: #21427]
en: Limit to
fi: Rajoitus

[ctx: #21428]
en: No limit
fi: Ei rajoitusta

[ctx: #21429]
en: Order by
fi: Järjestys

[ctx: #21430]
en: ascending
fi: Nouseva

[ctx: #21431]
en: descending
fi: Laskeva

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
fi: Muokkaa älykästä toistolistaa

[ctx: #21433]
en: Name of the playlist
fi: Toistolistan nimi

[ctx: #21434]
en: Find items where
fi: Etsi sopivat kohteet

[ctx: #21435]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: #21436]
en: %i items
fi: %i kohdetta

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
fi: Älykäs toistolista...

[ctx: #21438]
en: %c Drive
fi: %c asema

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
fi: Jukeboksin asetukset

[ctx: #21440]
en: Home folder
fi: Kotikansio

[ctx: #21441]
en: Watched count
fi: Katselumäärä

[ctx: #21442]
en: Episode title
fi: Jakson nimi

[ctx: #21443]
en: Video resolution
fi: Videoresoluutio

[ctx: #21444]
en: Audio channels
fi: Äänikanavat

[ctx: #21445]
en: Video codec
fi: Videokoodekki

[ctx: #21446]
en: Audio codec
fi: Äänikoodekki

[ctx: #21447]
en: Audio language
fi: Äänen kieli

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
fi: Tekstityskieli

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
fi: Kauko-ohjain lähettää näppäimistön painallukset

[ctx: #21450]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
fi: Internet-yhteys vaaditaan.

[ctx: #21452]
en: Get More...
fi: Nouda lisää...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
fi: Juurikansio

[ctx: #21454]
en: Cache full
fi: Välimuisti täynnä

[ctx: #21455]
en: Cache filled before reaching required amount for continous playback
fi: Välimuisti täyttyi ennen toistoon tarvittavaa määrää

[ctx: #21456]
en: External storage
fi: Ulkoinen tallennusmedia

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
fi: Katsottujen jaksojen lukumäärä

[ctx: #21458]
en: Group by
fi: Ryhmitys

[ctx: #21460]
en: Subtitle position on screen
fi: Tekstityksen paikka ruudulla

[ctx: #21461]
en: Fixed
fi: Kiinteä

[ctx: #21462]
en: Bottom of video
fi: Videon alalaidassa

[ctx: #21463]
en: Below video
fi: Videon alapuolella

[ctx: #21464]
en: Top of video
fi: Videon ylälaidassa

[ctx: #21465]
en: Above video
fi: Videon yläpuolella

[ctx: #21467]
en: %.1f to %.1f
fi: %.1f -> %.1f

[ctx: #21468]
en: %d to %d
fi: %d -> %d

[ctx: #21469]
en: %s to %s
fi: %s -> %s

[ctx: #21602]
en: (External)
fi: (Ulkoinen)

[ctx: #21800]
en: File name
fi: Tiedoston nimi

[ctx: #21801]
en: File path
fi: Tiedoston polku

[ctx: #21802]
en: File size
fi: Tiedoston koko

[ctx: #21803]
en: File date/time
fi: Tiedoston päiväys

[ctx: #21804]
en: Slide index
fi: Kuvanumero

[ctx: #21805]
en: Resolution
fi: Resoluutio

[ctx: #21806]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: #21807]
en: Colour/B&W
fi: Väri/MV

[ctx: #21808]
en: JPEG process
fi: Jpeg-prosessi

[ctx: #21820]
en: Date/Time
fi: Päivämäärä

[ctx: #21821]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: #21822]
en: Camera make
fi: Kameran valmistaja

[ctx: #21823]
en: Camera model
fi: Kameran malli

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
fi: Exif-kommentti

[ctx: #21825]
en: Firmware
fi: Ohjelmisto

[ctx: #21826]
en: Aperture
fi: Aukko

[ctx: #21827]
en: Focal length
fi: Polttoväli

[ctx: #21828]
en: Focus distance
fi: Tarkennusetäisyys

[ctx: #21829]
en: Exposure
fi: Valotus

[ctx: #21830]
en: Exposure time
fi: Valotusaika

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
fi: Valotusarvo

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
fi: Valotusmuoto

[ctx: #21833]
en: Flash used
fi: Salama käytössä

[ctx: #21834]
en: White-balance
fi: Valkotasapaino

[ctx: #21835]
en: Light source
fi: Valon lähde

[ctx: #21836]
en: Metering mode
fi: Mittaustapa

[ctx: #21837]
en: ISO
fi: ISO-arvo

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
fi: Digitaalinen zoom

[ctx: #21839]
en: CCD width
fi: Kuvakennon leveys

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
fi: GPS-leveysaste

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
fi: GPS-pituusaste

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
fi: GPS-korkeus

[ctx: #21843]
en: Orientation
fi: Suunta

[ctx: #21858]
en: Image type
fi: Kuvatyyppi

[ctx: #21859]
en: Time created
fi: Luontipvm

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
fi: Lisäkategoriat

[ctx: #21861]
en: Keywords
fi: Avainsanat

[ctx: #21862]
en: Caption
fi: Kuvan sisältö

[ctx: #21863]
en: Author
fi: Tehnyt

[ctx: #21864]
en: Headline
fi: Lyhyt esittely

[ctx: #21865]
en: Special instructions
fi: Erityisohjeet

[ctx: #21866]
en: Category
fi: Kategoria

[ctx: #21867]
en: Byline
fi: Kuvan tekijät

[ctx: #21868]
en: Byline title
fi: Kuvan tekijän nimi

[ctx: #21869]
en: Credit
fi: Kuvaaja

[ctx: #21870]
en: Source
fi: Alkuperäinen kuvan tuottaja

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
fi: Tekijänoikeushuomautus

[ctx: #21872]
en: Object name
fi: Kohteen nimi

[ctx: #21873]
en: City
fi: Kaupunki

[ctx: #21874]
en: State
fi: Osavaltio

[ctx: #21875]
en: Country
fi: Maa

[ctx: #21876]
en: Original Tx Reference
fi: Alkuperäinen lähetys

[ctx: #21877]
en: Date created
fi: Luontipäivä

[ctx: #21878]
en: Urgency
fi: Tärkeys

[ctx: #21879]
en: Country code
fi: Maakoodi

[ctx: #21880]
en: Reference service
fi: Kuvapalvelu

[ctx: #21881]
en: Allow control of Kodi via UPnP
fi: Kodi:n UPnP-ohjaukset käytössä

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
fi: Ohita ennen DVD-valikkoa olevat esittelyt

[ctx: #21883]
en: Saved music
fi: Tallennettu musiikki

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
fi: Hae kaikkien esittäjien tiedot

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
fi: Noudetaan albumitietoja

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
fi: Noudetaan esittäjätietoja

[ctx: #21887]
en: Biography
fi: Henkilökuvaus

[ctx: #21888]
en: Discography
fi: Levytykset

[ctx: #21889]
en: Searching artist
fi: Etsitään esittäjää

[ctx: #21890]
en: Select artist
fi: Valitse esittäjä

[ctx: #21891]
en: Artist information
fi: Esittäjän tiedot

[ctx: #21892]
en: Instruments
fi: Soittimet

[ctx: #21893]
en: Born
fi: Syntynyt

[ctx: #21894]
en: Formed
fi: Perustettu

[ctx: #21895]
en: Themes
fi: Teemat

[ctx: #21896]
en: Disbanded
fi: Lopettanut

[ctx: #21897]
en: Died
fi: Kuollut

[ctx: #21898]
en: Years active
fi: Aktiivinen

[ctx: #21899]
en: Label
fi: Nimi

[ctx: #21900]
en: Born/Formed
fi: Syntynyt/perustettu

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
fi: Päivitä kirjasto ohjelman käynnistyessä

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
fi: Piilota päivityksen edistyminen

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
fi: DNS-liite

[ctx: #22004]
en: Delayed by: %2.3fs
fi: Viivästetty: %2.3fs

[ctx: #22005]
en: Ahead by: %2.3fs
fi: Aiennettu: %2.3fs

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
fi: Tekstityksen ajoitus

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
fi: OpenGL-toimittaja:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
fi: OpenGL-renderöijä:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
fi: OpenGL-versio:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
fi: GPU:n lämpötila:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
fi: CPU:n lämpötila:

[ctx: #22012]
en: Total memory
fi: Kokonaismuisti

[ctx: #22013]
en: Profile data
fi: Profiilin tiedot

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
fi: Himmennä keskeytettäessä videon toisto

[ctx: #22015]
en: All recordings
fi: Kaikki tallennukset

[ctx: #22016]
en: By title
fi: Nimet

[ctx: #22017]
en: By group
fi: Ryhmät

[ctx: #22018]
en: Live channels
fi: Lähetyskanavat

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
fi: Tallennukset nimen mukaan

[ctx: #22020]
en: Guide
fi: Ohjelmaopas

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
fi: Näytä videotiedostot listauksissa

[ctx: #22023]
en: DirectX vendor:
fi: DirectX-toimittaja:

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
fi: Direct3D-versio:

[ctx: #22030]
en: Font
fi: Fontti

[ctx: #22031]
en: Size
fi: Koko

[ctx: #22032]
en: Colours
fi: Värit

[ctx: #22033]
en: Charset
fi: Merkistö

[ctx: #22034]
en: Export karaoke titles as HTML
fi: Tallenna HTML-muodossa

[ctx: #22035]
en: Export karaoke titles as CSV
fi: Tallenna CSV-muodossa

[ctx: #22036]
en: Import karaoke titles...
fi: Tuo karaokekappaleet...

[ctx: #22037]
en: Show song selector automatically
fi: Näytä kappaleenvalintaikkuna

[ctx: #22038]
en: Export karaoke titles...
fi: Vie karaokekappaleet...

[ctx: #22039]
en: Enter song number
fi: Anna kappaleen numero

[ctx: #22040]
en: white/green
fi: valkoinen/vihreä

[ctx: #22041]
en: white/red
fi: valkoinen/punanen

[ctx: #22042]
en: white/blue
fi: valkoinen/sininen

[ctx: #22043]
en: black/white
fi: musta/valkoinen

[ctx: #22079]
en: Default select action
fi: Oletustoiminto valittaessa

[ctx: #22080]
en: Choose
fi: Valitse

[ctx: #22081]
en: Show Information
fi: Näytä tiedot

[ctx: #22082]
en: More...
fi: Lisää...

[ctx: #22083]
en: Play all
fi: Toista kaikki

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
fi: Teksti-tv ei ole käytettävissä

[ctx: #23050]
en: Activate Teletext
fi: Teksti-tv käytössä

[ctx: #23051]
en: Part %i
fi: Osa %i

[ctx: #23052]
en: Buffering %i bytes
fi: Puskuroidaan, %i tavua

[ctx: #23053]
en: Stopping
fi: Pysähtyy

[ctx: #23054]
en: Running
fi: Käynnissä

[ctx: #23055]
en: Scale Teletext to 4:3
fi: Skaalaa teksti-tv 4:3

[ctx: #23100]
en: External Player Active
fi: Ulkoinen toisto-ohjelma käytössä

[ctx: #23101]
en: Click OK to terminate the player
fi: Paina OK sulkeaksesi toisto-ohjelman

[ctx: #23104]
en: Click OK when playback has ended
fi: Paina OK kun toisto on päättynyt

[ctx: #24000]
en: Add-on
fi: Lisäosa

[ctx: #24001]
en: Add-ons
fi: Lisäosat

[ctx: #24002]
en: Add-on options
fi: Lisäosan asetukset

[ctx: #24003]
en: Add-on Information
fi: Tietoja lisäosasta

[ctx: #24005]
en: Media sources
fi: Medialähteet

[ctx: #24007]
en: Movie information
fi: Elokuvatiedot

[ctx: #24008]
en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

[ctx: #24009]
en: Script
fi: Skriptit

[ctx: #24010]
en: Visualisation
fi: Visualisointi

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
fi: Lisäosien ohjelmavarasto

[ctx: #24012]
en: Subtitles
fi: Tekstitykset

[ctx: #24013]
en: Lyrics
fi: Sanoitukset

[ctx: #24014]
en: TV information
fi: TV-ohjelmatiedot

[ctx: #24015]
en: Music video information
fi: Musiikkivideotiedot

[ctx: #24016]
en: Album information
fi: Albumitiedot

[ctx: #24017]
en: Artist information
fi: Esittäjätiedot

[ctx: #24018]
en: Services
fi: Palvelut

[ctx: #24019]
en: PVR clients
fi: PVR-asiakkaat

[ctx: #24020]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: #24021]
en: Disable
fi: Poista käytöstä

[ctx: #24022]
en: Enable
fi: Ota käyttöön

[ctx: #24023]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: #24024]
en: Add-on disabled
fi: Lisäosa ei ole käytössä

[ctx: #24027]
en: Weather
fi: Sää

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
fi: Weather.com (oletus)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
fi: Sääpalvelu

[ctx: #24030]
en: This Add-on can not be configured
fi: Tällä lisäosalla ei ole asetuksia

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
fi: Asetusten lataaminen epäonnistui

[ctx: #24032]
en: All Add-ons
fi: Kaikki lisäosat

[ctx: #24033]
en: Get Add-ons
fi: Hae lisäosia

[ctx: #24034]
en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

[ctx: #24035]
en: Force refresh
fi: Pakota virkistys

[ctx: #24036]
en: Change log
fi: Muutoshistoria

[ctx: #24037]
en: Uninstall
fi: Poista

[ctx: #24038]
en: Install
fi: Asenna

[ctx: #24039]
en: Disabled Add-ons
fi: Käytöstä poistetut lisäosat

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
fi: (poista nykyinen valinta)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
fi: Asenna zip-tiedostosta

[ctx: #24042]
en: Downloading %i%%
fi: Ladataan: %i%%

[ctx: #24043]
en: Available Updates
fi: Päivitykset

[ctx: #24045]
en: Add-on does not have the correct structure
fi: Lisäosan rakenne on väärä

[ctx: #24048]
en: Rollback
fi: Palauta

[ctx: #24049]
en: Incompatible
fi: Yhteensopimaton

[ctx: #24050]
en: Available Add-ons
fi: Saatavilla olevat lisäosat

[ctx: #24051]
en: Version:
fi: Versio:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
fi: Huomautus

[ctx: #24053]
en: License:
fi: Lisenssi:

[ctx: #24054]
en: Changelog
fi: Muutoshistoria

[ctx: #24055]
en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this Add-on?
fi: Haluatko ottaa käyttöön tämän lisäosan?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this Add-on?
fi: Haluatko poistaa tämän lisäosan käytöstä?

[ctx: #24061]
en: Add-on update available!
fi: Lisäosan päivitys saatavilla!

[ctx: #24062]
en: Enabled Add-ons
fi: Käytössä olevat lisäosat

[ctx: #24063]
en: Auto update
fi: Automaattinen päivitys

[ctx: #24064]
en: Add-on enabled
fi: Lisäosa otettu käyttöön

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
fi: Lisäosa päivitetty

[ctx: #24066]
en: Cancel Add-on download?
fi: Peruuta lisäosan lataus?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading Add-ons
fi: Latauksessa olevat lisäosat

[ctx: #24068]
en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

[ctx: #24069]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: #24070]
en: Add-on could not be loaded.
fi: Lisäosaa ei voida ladata.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

[ctx: #24072]
en: Settings required
fi: Asetukset vaaditaan

[ctx: #24073]
en: Could not connect
fi: Ei voida yhdistää

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan

[ctx: #24075]
en: Disable
fi: Poista käytöstä

[ctx: #24076]
en: Add-on Required
fi: Tarvitaan lisäosa

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
fi: Yritetäänkö yhdistää uudelleen?

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
fi: Lisäosa käynnistyy uudelleen

[ctx: #24090]
en: Lock Add-on manager
fi: Lukitse lisäosien asennus

[ctx: #24094]
en: (current)
fi: (nykyinen)

[ctx: #24095]
en: (blacklisted)
fi: (estetty)

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
fi: Poistetaanko lisäosa käytöstä?

[ctx: #24098]
en: Broken
fi: Viallinen

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
fi: Haluatko vaihtaa tähän ulkoasuun?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an Add-on:
fi: Tämä toiminto tarvitsee seuraavan lisäosan:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this Add-on?
fi: Haluatko ladata tämän lisäosan?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
fi: Kuosin avaus epäonnistui

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
fi: Kuosista puuttuu tiedostoja

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
fi: Laita tauolle kun haetaan tekstityksiä

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
fi: Etsitään tekstityksiä ...

[ctx: #24108]
en: %d subtitles found
fi: %d tekstityksiä löytyi

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
fi: Tekstityksiä ei löytynyt

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
fi: Ladataan tekstityksiä ...

[ctx: #24121]
en: Enter search string
fi: Anna hakusana

[ctx: #24122]
en: Update all
fi: Päivitä kaikki

[ctx: #25000]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

[ctx: #25001]
en: Hide foreign
fi: Piilota vieras

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
fi: Valitse kaikista otsakkeista

[ctx: #25004]
en: Play main title: %d
fi: Toista pääotsikko: %d

[ctx: #25005]
en: Title: %d
fi: Otsikko: %d

[ctx: #25006]
en: Select playback item
fi: Valitse toistettavat tiedostot

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
fi: Blu-rayn toisto ei onnistu

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
fi: Tämän Blu-rayn valikko ei ole tuettu

[ctx: #29800]
en: Library Mode
fi: Kirjastotila

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
fi: QWERTY-näppäimistö

[ctx: #29802]
en: Passthrough Audio in use
fi: Läpisyötetty ääni käytössä

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
fi: Esittelyn kuvanlaatu

[ctx: #33002]
en: Stream
fi: Katso

[ctx: #33003]
en: Download
fi: Lataa

[ctx: #33004]
en: Download & play
fi: Lataa ja toista

[ctx: #33005]
en: Download & save
fi: Lataa ja tallenna

[ctx: #33006]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
fi: Huomenna

[ctx: #33008]
en: Saving
fi: Tallennetaan

[ctx: #33009]
en: Copying
fi: Kopioidaan

[ctx: #33010]
en: Set download directory
fi: Aseta latauskansio

[ctx: #33011]
en: Search duration
fi: Haun kesto

[ctx: #33012]
en: Short
fi: Lyhyet

[ctx: #33013]
en: Long
fi: Pitkät

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
fi: Käytä DVD Player -soitinta

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
fi: Kysy latauksesta ennen toistoa

[ctx: #33016]
en: Clips
fi: Näytteet

[ctx: #33018]
en: Tonight
fi: Tänä iltana

[ctx: #33019]
en: Tomorrow Night
fi: Huomenillalla

[ctx: #33020]
en: Condition
fi: Säätila

[ctx: #33021]
en: Precipitation
fi: Sademäärä

[ctx: #33022]
en: Precip
fi: Sadem.

[ctx: #33023]
en: Humid
fi: Kosteus

[ctx: #33024]
en: Feels
fi: Tuntuu kuin

[ctx: #33025]
en: Observed
fi: Tarkkailtu

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
fi: Poikkeama normaalista

[ctx: #33027]
en: Sunrise
fi: Aurinko nous.

[ctx: #33028]
en: Sunset
fi: Aurinko lask.

[ctx: #33029]
en: Details
fi: Yksityiskohdat

[ctx: #33030]
en: Outlook
fi: Odotettavissa

[ctx: #33031]
en: Coverflow
fi: Kuorivirta

[ctx: #33032]
en: Translate text
fi: Käännä teksti

[ctx: #33033]
en: Map list %s category
fi: Karttaluettelon %s-kategoria

[ctx: #33034]
en: 36 Hour
fi: 36 tuntia

[ctx: #33035]
en: Maps
fi: Kartat

[ctx: #33036]
en: Hourly
fi: Tunneittain

[ctx: #33037]
en: Weekend
fi: Viikonloppu

[ctx: #33038]
en: %s day
fi: %s. päivä

[ctx: #33049]
en: Alert
fi: Hälytys

[ctx: #33050]
en: Alerts
fi: Hälytykset

[ctx: #33051]
en: Choose Your
fi: Valitse

[ctx: #33052]
en: Check
fi: Tarkista

[ctx: #33053]
en: Configure the
fi: Määritä

[ctx: #33054]
en: Seasons
fi: Tuotantokaudet

[ctx: #33055]
en: Use your
fi: Käytä

[ctx: #33056]
en: Watch your
fi: Katso

[ctx: #33057]
en: Listen to
fi: Kuuntele

[ctx: #33058]
en: View your
fi: Näytä

[ctx: #33059]
en: Configure the
fi: Määritä

[ctx: #33060]
en: Power
fi: Virta

[ctx: #33061]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: #33062]
en: Play the
fi: Toista

[ctx: #33063]
en: Options
fi: Asetukset

[ctx: #33065]
en: Editor
fi: Muokkaus

[ctx: #33066]
en: About your
fi: Tietoja

[ctx: #33067]
en: Star rating
fi: Arviointitähdet

[ctx: #33068]
en: Background
fi: Taustakuva

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
fi: Taustakuvat

[ctx: #33070]
en: Custom background
fi: Oma taustakuva

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
fi: Omat taustakuvat

[ctx: #33072]
en: View Readme
fi: Näytä ohje

[ctx: #33073]
en: View Changelog
fi: Näytä muutokset

[ctx: #33074]
en: This version of %s requires an
fi: Tämä %s:n versio vaatii toimiakseen

[ctx: #33075]
en: Kodi revision of %s or greater to run.
fi: Kodi revision %s tai uudemman.

[ctx: #33076]
en: Please update Kodi.
fi: Päivitä Kodi uudempaan versioon.

[ctx: #33077]
en: No data found!
fi: Tietoja ei löydy!

[ctx: #33078]
en: Next page
fi: Seuraava sivu

[ctx: #33079]
en: Love
fi: Tykkää

[ctx: #33080]
en: Hate
fi: Inhoaa

[ctx: #33081]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
fi: Tämä tiedosto on pinottu, valitse osa jonka haluat toistaa

[ctx: #33082]
en: Path to script
fi: Polku

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
fi: Oma skripti -painike käytössä

[ctx: #33084]
en: Auto login
fi: Automaattinen sisäänkirjautuminen

[ctx: #33100]
en: Failed to start
fi: Käynnistys epäonnistui:

[ctx: #33101]
en: Webserver
fi: WWW-palvelin

[ctx: #33102]
en: Event Server
fi: Tapahtumapalvelin

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
fi: Etäviestipalvelin

[ctx: #33200]
en: Detected New Connection
fi: Uusi yhteys tunnistettu

[ctx: #34100]
en: Number of channels
fi: Kanavien määrä

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
fi: Toista käyttöliittymän äänet

[ctx: #34121]
en: Only when playback stopped
fi: Vain kun toisto on pysähtynyt

[ctx: #34122]
en: Always
fi: Aina

[ctx: #34123]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
fi: Seuraavaa kohdetta ei löydy

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
fi: Edellistä kohdetta ei löydy

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
fi: Zeroconfin käynnistys epäonnistui

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour Service installed? See log for more info.
fi: Onko Applen Bonjour -palvelu asennettu? Katso lokitiedostosta lisätietoja.

[ctx: #34302]
en: AirPlay requires Zeroconf to be enabled.
fi: AirPlay vaatii Zeroconfin olevan käytössä.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf
fi: Zeroconfin pysäyttäminen epäonnistui

[ctx: #34304]
en: AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
fi: AirPlay ja AirTunes vaativat käynnissä olevan Zeroconfin.

[ctx: #34400]
en: Video Rendering
fi: Videon renderöintitapa

[ctx: #34401]
en: Failed to init video filters/scalers, falling back to bilinear scaling
fi: Ei voitu käyttää videon suodatin/skaalaus -asetuksia, otetaan käyttöön bilineaarinen skaalausmenetelmä

[ctx: #34403]
en: Check your audiosettings
fi: Tarkista ääniasetukset

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
fi: Käytä eleitä navigoinnissa

[ctx: #34405]
en: 1 finger swipe left,right,up,down for cursors
fi: 1:n sormen pyyhkäisy vasen,oikea,ylös,alas kursoria varten

[ctx: #34406]
en: 2 finger swipe left for backspace
fi: 2:n sormen pyyhkäisy vasemmalle askelpalauttimelle

[ctx: #34407]
en: 1 finger single tap for enter
fi: 1:n sormen näpäytys Enter

[ctx: #34408]
en: 2 finger single tap or 1 finger long press for contextmenu
fi: 2:n sormen näpäytys tai 1:n sormen pitkä näpäytys valikolle

[ctx: #35000]
en: Peripherals
fi: Oheislaitteet

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
fi: Yleinen HID-laite

[ctx: #35003]
en: Generic disk
fi: Yleinen levy

[ctx: #35004]
en: There are no settings available
    for this peripheral.
fi: Asetuksia ei ole saatavilla
    tälle oheislaitteelle.

[ctx: #35005]
en: New device configured
fi: Uusi laite määritetty

[ctx: #35006]
en: Device removed
fi: Laite poistettu

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
fi: Tämän laitteen näppäimistöasettelu

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
fi: Näppäimistöasettelu käytössä

[ctx: #35009]
en: Do not use the custom keymap for this device
fi: Älä käytä kustomoitua näppäinkarttaa tälle laitteellle

[ctx: #35100]
en: Enable joystick and gamepad support
fi: Aktivoi joystick- ja PAD-ohjaintuki

[ctx: #35500]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: #35501]
en: Class
fi: Luokka

[ctx: #35502]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: #35503]
en: Vendor
fi: Valmistaja

[ctx: #35504]
en: Product ID
fi: Tuotetunnus

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
fi: Vaihda hallinta näppäimistöpuolelle

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
fi: Vaihda kallinta kaukosäädinpuolelle

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
fi: Paina "user"-painikkeen komento

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
fi: Käytä puolen vaihtokomentoja

[ctx: #36007]
en: Devices to power on when starting Kodi
fi: Käynnistä TV kun Kodi käynnistetään

[ctx: #36008]
en: Devices to power off when stopping Kodi
fi: Sammuta laitteet kun Kodi sammutetaan

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating screensaver
fi: Aseta laitteet valmiustilaan näytönsäästäjän aktivoituessa

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating screensaver
fi: Herätä laitteet näytönsäästäjän kytkeytyessä pois

[ctx: #36011]
en: Could not detect the CEC com port. Set it up manually.
fi: CEC-porttia ei havaittu. Määritä se käsin.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
fi: HDMI-liitin

[ctx: #36016]
en: Connected
fi: Yhdistetty

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
fi: Käytä TV:n kieliasetusta

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
fi: Yhdistetty HDMI-laitteeseen

[ctx: #36020]
en: Make Kodi the active source when starting
fi: Tee Kodi:stä aktiivinen lähde käynnistyksen yhteydessä

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
fi: Fyysinen osoite (ohittaa HDMI portin)

[ctx: #36022]
en: COM port (leave empty unless needed)
fi: COM-portti (jätä tyhjäksi, jos ei tarvetta)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
fi: Asetukset päivitetty

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
fi: Päivitys epäonnistui, tarkasta asetukset.

[ctx: #36025]
en: Send 'inactive source' command when stopping Kodi
fi: Lähetä 'toimeton lähde' käsky kun pysäytetään Kodi

[ctx: #36026]
en: Put devices in standby mode when putting the PC in standby
fi: Laita laitteet valmiustilaan kun tietokone menee valmiustilaan

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
fi: Laite kaipaa huoltoa

[ctx: #36028]
en: Ignore
fi: Jätä huomioimatta

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
fi: Kun televisio sammutetaan

[ctx: #36030]
en: Connection lost
fi: Yhteys katkennut

[ctx: #36033]
en: Pause playback when switching to another source
fi: Tauota toisto toiseen sisääntuloon vaihdettaessa

[ctx: #36035]
en: Always
fi: Aina

[ctx: #36036]
en: On start/stop
fi: Käynnistyksen/Sammutuksen yhteydessä

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
fi: Vahvistin / Viritinvahvistin

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
fi: Televisio ja Viritinvahvistin (vain)

[ctx: #36040]
en: Unsupported libCEC interface version. %x is lower than the version Kodi supports (%x)
fi: libCEC-versio ei tuettu. %x on matalampi kun Kodi:n tukema versio (%x)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
fi: * Kohteiden kansio

[ctx: #36104]
en: Change specific skin settings. The available options are dependent on the skin used.
fi: Vaihda ulkoasun asetuksia. Valittavissa olevat vaihtoehdot riippuvät käytetystä ulkoasusta.

[ctx: #36105]
en: Change the theme associated with your selected skin.
fi: Vaihda käytössä olevan ulkoasun teemaa.

[ctx: #36106]
en: Change the colours of your selected skin.
fi: Vaihda käytössä olevan ulkoasun värejä.

[ctx: #36109]
en: Select the media window that Kodi displays on startup.
fi: Valitse mediaikkuna, jonka Kodi näyttää käynnistyttyään.

[ctx: #36111]
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
fi: Kytke tämä pois poistaaksesi ruudulla vierivät RSS-uutiset.

[ctx: #36112]
en: Edit the RSS feeds.
fi: Muokkaa RSS-syötteitä.

[ctx: #36115]
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
fi: Valitse missä muodossa lämpötila, aika ja päiväys näytetään. Vaihtoehdot riippuvat valitusta kielestä.

[ctx: #36117]
en: Select country location.
fi: Valitse maan sijainti

[ctx: #36118]
en: Select your current timezone.
fi: Valitse aikavyöhykkeesi.

[ctx: #36119]
en: Select the default audio track when different language tracks are available.
fi: Valitse oletusääniraita kun useampi kieli on saatavilla.

[ctx: #36120]
en: Select the default subtitles when different languages are available.
fi: Valitse oletustekstitys kun useampia kieliä on saatavilla.

[ctx: #36122]
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
fi: Näytä (..) valinta yläkansion valitsemiseksi.

[ctx: #36123]
en: Show file extensions on media files. For example, 'You Enjoy Myself.mp3' would be simply be shown as 'You Enjoy Myself'.
fi: Näytä mediatiedostojen päätteet. Esimerkiksi 'You Enjoy Myself.mp3' näkyisi pelkästään 'You Enjoy Myself' ilman päätettä.

[ctx: #36125]
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the contextual menu (press C on a keyboard, for example, to bring up this menu).
fi: Salli tiedostojen poisto ja uudelleen nimeäminen käyttöliittymän avulla (paina esimerkiksi näppäimistöltä C päästäksesi tähän valikkoon).

[ctx: #36132]
en: Preview the selected screensaver.
fi: Esikatsele valittu näytönsäästäjä.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36146]
en: Check for new media files on Kodi startup.
fi: Etsi uusia mediatiedostoja Kodi:n käynnistyessä.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36191]
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
fi: Aseta oma hakemisto tekstityksillesi. Tämä voi olla jakokansio.

[ctx: #36192]
en: Location of subtitles on the screen.
fi: Tekstityksen sijainti näytöllä.

[ctx: #36194]
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
fi: Käynnistä DVD-video automaattisesti, kun levy syötetään asemaan.

[ctx: #36195]
en: Force a region for DVD playback.
fi: Pakota alue DVD-toistoa varten.

[ctx: #36196]
en: Attempt to skip 'unskippable' introductions before DVD menu.
fi: Ohita ennen DVD-valikkoa olevat "ohittamattomat" esittelyt

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36203]
en: Enable the Personal Video Recorder (PVR) features in Kodi. This requires that at least one PVR Add-on is installed.
fi: Aktivoi videotallennusominaisuudet (PVR) Kodi:ssä. Ainakin yhden PVR-lisäosan on oltava asennettu tätä varten.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
fi: Hae puuttuvat kanavakuvakkeet

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the Add-on and backend).
fi: Näytä signaalin voimakkuustiedot codecin infoikkunassa (mikäli lisäosa ja backend tukee tätä ominaisuutta).

[ctx: #36243]
en: The command to execute.
fi: Suoritettava komento.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
fi: Suorita herätyskomento joka päivä ilmoitettuun aikaan.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
fi: Koska suorittaa päivittäinen herätyskomento.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
fi: Syötä uusi pin-koodi avataksesi lapsilukitut kanavat.

[ctx: #36254]
en: Enable the music library.
fi: Salli musiikkikirjasto

[ctx: #36259]
en: Check for new and removed media files on Kodi startup.
fi: Tarkista uudet ja poistetut mediatiedostot Kodi:n käynnistyessä.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36263]
en: Import a XML file into the Music Library database.
fi: Tuo XML-tiedosto Musiikkikirjaston tietokantaan.

[ctx: #36268]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
fi: Oletuksena on 89dB. Muuta varoen.

[ctx: #36269]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
fi: Oletuksena on 89dB. Muuta varoen.

[ctx: #36283]
en: Autorun CDs when inserted in drive.
fi: Käynnistä CD-levyt automaattisesti, kun levy syötetään asemaan.

[ctx: #36291]
en: Auto eject disc after rip is complete.
fi: Poista CD automaattisesti kun rippaus on valmis.

[ctx: #36301]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36310]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36329]
en: Define the webserver port.
fi: Määritä web-palvelimen portti.

[ctx: #36335]
en: Define the remote control port.
fi: Määritä kauko-ohjaimen portti.

[ctx: #36344]
en: Enable AirPlay password protection.
fi: Salli AirPlay salasanasuojaus.

[ctx: #36345]
en: Sets the AirPlay password.
fi: Aseta AirPlay salasana.

[ctx: #36378]
en: Use a joystick to control Kodi.
fi: Käytä ohjainta ohjataksesi Kodi:tä.

[ctx: #36380]
en: If your internet connection uses a proxy, configure it here.
fi: Jos internetyhteytesi käyttää välityspalvelinta, määritä sen asetukset tässä.

[ctx: #36381]
en: Configure which proxy type is used.
fi: Määritä käytettävän välityspalvelimen tyyppi.

[ctx: #36382]
en: Configure the proxy server address.
fi: Määritä välityspalvelimen osoite.

[ctx: #36383]
en: Configure the proxy server port.
fi: Määritä välityspalvelimen portti.

[ctx: #36384]
en: Configure the proxy server username.
fi: Määritä välityspalvelimen käyttäjätunnus.

[ctx: #36385]
en: Configure the proxy server password.
fi: Määritä välityspalveimen salasana.

[ctx: #36393]
en: Folder used to save screenshots taken within Kodi.
fi: Kansio, johon Kodi:ssä otetut kuvakaappaukset tallennetaan.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
fi: Ei tietoa saatavilla vielä.

[ctx: #36416]
en: Specify the type of remote used.
fi: Määritä käytettävän ohjaimen malli.

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
fi: Vaihda kanavalle

[ctx: #36428]
en: Record
fi: Nauhoita

[ctx: #36502]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: #36504]
en: Side by side
fi: Vierekkäin

[ctx: #36508]
en: Hardware Based
fi: Laitteisto

[ctx: #36521]
en: Ask me
fi: Kysy minulta

[ctx: #36532]
en: Same as movie
fi: Sama kuin elokuva

[ctx: #36902]
en: TV show
fi: TV-ohjelma

[ctx: #36903]
en: TV shows
fi: TV-ohjelmat

[ctx: #36906]
en: episode
fi: jakso

[ctx: #36907]
en: episodes
fi: jaksoa

[ctx: #36910]
en: set
fi: Aseta

[ctx: #36911]
en: sets
fi: Setit

[ctx: #36912]
en: video
fi: Näyttö

[ctx: #36913]
en: videos
fi: Videot

[ctx: #36918]
en: album
fi: Albumi

[ctx: #36920]
en: song
fi: Kappale

[ctx: #36921]
en: songs
fi: Kappaleet

[ctx: #37001]
en: (Directors Comments)
fi: (Ohjaajan kommentit)

[ctx: #37012]
en: (Forced)
fi: (Pakotettu)

[ctx: #37013]
en: (Directors Comments)
fi: (Ohjaajan kommentit)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
fi: Viimeksi käytetty profiili

[ctx: #37022]
en: UPnP Player
fi: UPnP-soitin

[ctx: #37026]
en: Auto
fi: Automaattinen
