XBMC Main - en to fo translation catalogue (2063 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
fo: Forrit

[ctx: #1]
en: Pictures
fo: Myndir

[ctx: #2]
en: Music
fo: Tónleikur

[ctx: #3]
en: Videos
fo: Video

[ctx: #4]
en: TV-Guide
fo: Sjónvarpsskrá

[ctx: #5]
en: Settings
fo: Stillingar

[ctx: #7]
en: File manager
fo: Fíluvørður

[ctx: #8]
en: Weather
fo: Veður

[ctx: #9]
en: Kodi media center
fo: Kodi miðladepil

[ctx: #11]
en: Monday
fo: Mánadagur

[ctx: #12]
en: Tuesday
fo: Týsdagur

[ctx: #13]
en: Wednesday
fo: Mikudagur

[ctx: #14]
en: Thursday
fo: Hósdagur

[ctx: #15]
en: Friday
fo: Fríggjadagur

[ctx: #16]
en: Saturday
fo: Leygardagur

[ctx: #17]
en: Sunday
fo: Sunnudagur

[ctx: #21]
en: January
fo: Januar

[ctx: #22]
en: February
fo: Februar

[ctx: #23]
en: March
fo: Mars

[ctx: #24]
en: April
fo: Apríl

[ctx: #25]
en: May
fo: Mei

[ctx: #26]
en: June
fo: Juni

[ctx: #27]
en: July
fo: Juli

[ctx: #29]
en: September
fo: Septembur

[ctx: #30]
en: October
fo: Oktobur

[ctx: #31]
en: November
fo: Novembur

[ctx: #32]
en: December
fo: Desembur

[ctx: #41]
en: Mon
fo: Mán

[ctx: #42]
en: Tue
fo: Týs

[ctx: #43]
en: Wed
fo: Mik

[ctx: #44]
en: Thu
fo: Hós

[ctx: #45]
en: Fri
fo: Frí

[ctx: #46]
en: Sat
fo: Ley

[ctx: #55]
en: May
fo: Mei

[ctx: #60]
en: Oct
fo: Okt

[ctx: #62]
en: Dec
fo: Des

[ctx: #80]
en: SSW
fo: SSV

[ctx: #81]
en: SW
fo: SV

[ctx: #82]
en: WSW
fo: VSV

[ctx: #83]
en: W
fo: V

[ctx: #84]
en: WNW
fo: VNV

[ctx: #85]
en: NW
fo: NV

[ctx: #86]
en: NNW
fo: NNV

[ctx: #88]
en: South
fo: Suður

[ctx: #89]
en: North
fo: Norður

[ctx: #90]
en: West
fo: Vestur

[ctx: #91]
en: East
fo: Eystur

[ctx: #92]
en: Variable
fo: Skiftandi

[ctx: #98]
en: View: Auto
fo: Vísing: Sjálvvirkandi

[ctx: #99]
en: View: Auto big
fo: Vísing: Stór sjálvvirkandi

[ctx: #100]
en: View: Icons
fo: Vísing: Ímyndir

[ctx: #101]
en: View: List
fo: Vísing: Listi

[ctx: #102]
en: Scan
fo: Les

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
fo: Skipa eftir: Heiti

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
fo: Skipa eftir: Dagfesting

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
fo: Skipa eftir: Stødd

[ctx: #106]
en: No
fo: Nei

[ctx: #107]
en: Yes
fo: Ja

[ctx: #108]
en: Slideshow
fo: Myndarøð

[ctx: #109]
en: Create thumbs
fo: Ger lítla mynd

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
fo: Ger lítlar myndir

[ctx: #111]
en: Shortcuts
fo: Snarvegir

[ctx: #112]
en: Paused
fo: Steðgur

[ctx: #113]
en: Update failed
fo: Dagføring eydnaðist ikki

[ctx: #114]
en: Installation failed
fo: Innlegging eydnaðist ikki

[ctx: #115]
en: Copy
fo: Avrita

[ctx: #116]
en: Move
fo: Flyt

[ctx: #117]
en: Delete
fo: Strika

[ctx: #118]
en: Rename
fo: Nýnevn

[ctx: #119]
en: New folder
fo: Nýggja skjáttu

[ctx: #120]
en: Confirm file copy
fo: Vátta fílu avritan

[ctx: #121]
en: Confirm file move
fo: Vátta fílu flyting

[ctx: #123]
en: Copy these files?
fo: Avrita hesar fílir?

[ctx: #124]
en: Move these files?
fo: Flyt hesar fílir?

[ctx: #125]
en: Delete these files? - Deleting files cannot be undone!
fo: Strika hesar fílir? - Strikan kann ikki angrast!

[ctx: #126]
en: Status
fo: Støða

[ctx: #127]
en: Objects
fo: Lutir

[ctx: #128]
en: General
fo: Vanligt

[ctx: #129]
en: Slideshow
fo: Myndarøð

[ctx: #130]
en: System info
fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #131]
en: Display
fo: Vísing

[ctx: #132]
en: Albums
fo: Útgávur

[ctx: #133]
en: Artists
fo: Tónleikarar

[ctx: #134]
en: Songs
fo: Løg

[ctx: #135]
en: Genres
fo: Evni

[ctx: #136]
en: Playlists
fo: Spælilistar

[ctx: #137]
en: Search
fo: Leita

[ctx: #138]
en: System Information
fo: Upplýsing um skipan

[ctx: #139]
en: Temperatures:
fo: Hiti:

[ctx: #142]
en: Time:
fo: Tíð:

[ctx: #143]
en: Current:
fo: Verðandi:

[ctx: #144]
en: Build:
fo: Útgáva:

[ctx: #145]
en: Network:
fo: Net:

[ctx: #146]
en: Type:
fo: Slag:

[ctx: #147]
en: Static
fo: Føst

[ctx: #149]
en: MAC address
fo: MAC adressa

[ctx: #150]
en: IP address
fo: IP adressa

[ctx: #151]
en: Link:
fo: Íbinding:

[ctx: #152]
en: Half duplex
fo: Hálvt duplex

[ctx: #153]
en: Full duplex
fo: Fult duplex

[ctx: #154]
en: Storage
fo: Goymsla

[ctx: #155]
en: Drive
fo: Drev

[ctx: #156]
en: Free
fo: Frítt

[ctx: #158]
en: Free memory
fo: Frítt minni

[ctx: #159]
en: No link
fo: Onkin íbinding

[ctx: #160]
en: Free
fo: Frítt

[ctx: #161]
en: Unavailable
fo: Ikki tøkt

[ctx: #162]
en: Tray open
fo: Opin bakki

[ctx: #163]
en: Reading
fo: Lesi

[ctx: #164]
en: No disc
fo: Ongin fløga

[ctx: #165]
en: Disc present
fo: Fløga er tøk

[ctx: #166]
en: Skin
fo: Útsjónd

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
fo: Steðga fíluarbeiði

[ctx: #169]
en: Resolution
fo: Skermstødd

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate to match video
fo: Tillaga skerm dagføring til sama sum video

[ctx: #172]
en: Release date
fo: Útgávudagur

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
fo: Vís 4:3 video sum

[ctx: #175]
en: Moods
fo: Lag

[ctx: #176]
en: Styles
fo: Stílur

[ctx: #179]
en: Song
fo: Lag

[ctx: #180]
en: Duration
fo: Longd

[ctx: #181]
en: Select album
fo: Vel útgávu

[ctx: #182]
en: Tracks
fo: Løg

[ctx: #183]
en: Review
fo: Ummæli

[ctx: #184]
en: Refresh
fo: Dagfør

[ctx: #185]
en: Searching album
fo: Leiti í útgávu

[ctx: #187]
en: No albums found!
fo: Ongin útgáva funnin!

[ctx: #188]
en: Select all
fo: Vel alt

[ctx: #189]
en: Scanning media info
fo: Lesi media upplýsing

[ctx: #190]
en: Save
fo: Goym

[ctx: #191]
en: Shuffle
fo: Blanda

[ctx: #192]
en: Clear
fo: Reinsa

[ctx: #193]
en: Scan
fo: Les

[ctx: #194]
en: Searching...
fo: Leiti...

[ctx: #195]
en: No info found!
fo: Fann onga upplýsing!

[ctx: #196]
en: Select movie:
fo: Vel film:

[ctx: #197]
en: Querying %s info
fo: Lesi upplýsing frá %s

[ctx: #198]
en: Loading movie details
fo: Innlesi upplýsing um filmin

[ctx: #199]
en: Web interface
fo: Vev nýtsluflata

[ctx: #202]
en: Tagline
fo: Stutt lýsing

[ctx: #203]
en: Plot outline
fo: Lýsing

[ctx: #205]
en: Votes
fo: Atkvøður

[ctx: #206]
en: Cast
fo: Luttakandi

[ctx: #207]
en: Plot
fo: Søgulýsing

[ctx: #208]
en: Play
fo: Spæl

[ctx: #209]
en: Next
fo: Næsta

[ctx: #210]
en: Previous
fo: Fyrra

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
fo: Stilla brúkaraflatu...

[ctx: #214]
en: Video calibration...
fo: Video tillaging...

[ctx: #216]
en: Zoom amount
fo: Zoom nøgd

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
fo: Pixel lutfall

[ctx: #218]
en: DVD drive
fo: DVD drev

[ctx: #219]
en: Please insert disc
fo: Vinarliga innset fløgu

[ctx: #221]
en: Network is not connected
fo: Net er ikki íbundi

[ctx: #222]
en: Cancel
fo: Gloym

[ctx: #224]
en: Speed
fo: Fer

[ctx: #226]
en: Test patterns...
fo: Royndarmynd...

[ctx: #227]
en: Lookup audio CD track names from freedb.org
fo: Les upplýsing um lag á fløguni frá freedb.org

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
fo: Blanda spælilistan við byrjan

[ctx: #230]
en: Video filters
fo: Video filtur

[ctx: #231]
en: None
fo: Onki

[ctx: #232]
en: Point
fo: Punkt

[ctx: #233]
en: Linear
fo: Loddrætt

[ctx: #237]
en: Minification
fo: Minking

[ctx: #238]
en: Magnification
fo: Vaksing

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
fo: Rudda spælilistan tá liðugt er

[ctx: #241]
en: Full Screen #%d
fo: Fullan skerm #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
fo: Í vindeyga

[ctx: #243]
en: Refresh Rate
fo: Dagføringar týttleiki

[ctx: #244]
en: Full screen
fo: Fullan skerm

[ctx: #245]
en: Sizing: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixels: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)
fo: Stødd: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixel: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)

[ctx: #248]
en: Language
fo: Mál

[ctx: #249]
en: Music
fo: Tónleikur

[ctx: #251]
en: Select destination directory
fo: Vel mappu at goyma í

[ctx: #253]
en: Number of channels
fo: Tal av kanalum

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
fo: DTS tøkur móttakari

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
fo: Heinti upplýsing um fløguna

[ctx: #257]
en: Error
fo: Brek

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
fo: Loyv lesing av frámerkingum

[ctx: #259]
en: Opening
fo: Opni

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
fo: Bíði eftir byrjan...

[ctx: #262]
en: Scripts output
fo: Script útprent

[ctx: #263]
en: Allow control of Kodi via HTTP
fo: Loyv stýring av Kodi umvegis HTTP

[ctx: #264]
en: Record
fo: Upptøka

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
fo: Steðga upptøku

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
fo: Skipa eftir: Lagi

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
fo: Skipa eftir: Tíð

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
fo: Skipa eftir: Heiti

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
fo: Skipa eftir: Tónleikara

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
fo: Skipa eftir: Útgávu

[ctx: #272]
en: Top-Left overscan compensation
fo: Ovara-Vinstra overscan tillaging

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
fo: Eydnaðist ikki at innlesa stillingar

[ctx: #280]
en: Using default settings
fo: Brúki grundstillingar

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
fo: Vinarliga eftirkanna XML fílir

[ctx: #282]
en: Found %i items
fo: Fann %i lutir

[ctx: #283]
en: Search results
fo: Úrslit av leiting

[ctx: #284]
en: No results found
fo: Fann onki

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
fo: Ynskiligt mál til ljóð

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
fo: Ynskiligt mál til undirtekst

[ctx: #287]
en: Subtitles
fo: Undirtekstir

[ctx: #288]
en: Font
fo: Skrivtslag

[ctx: #289]
en: Size
fo: Stødd

[ctx: #292]
en: Audio
fo: Ljóð

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
fo: Leita eftir undirtekstum

[ctx: #294]
en: Create bookmark
fo: Stovna bókamerki

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
fo: Strika bókamerki

[ctx: #298]
en: Bookmarks
fo: Bókamerkir

[ctx: #303]
en: Delay
fo: Seinking

[ctx: #304]
en: Language
fo: Mál

[ctx: #305]
en: Enabled
fo: Virkin

[ctx: #308]
en: Original stream's language
fo: Uppruna mál á sending

[ctx: #313]
en: Cleaning database
fo: Ruddi dátugrunn

[ctx: #314]
en: Preparing...
fo: Fyrireiki...

[ctx: #315]
en: Database error
fo: Brek í dátugrunni

[ctx: #316]
en: Searching songs...
fo: Leiti í sangum...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
fo: Dátugrunnur er ruddaður

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
fo: Ruddi sangir...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
fo: Eydnaðist ikki at reinsa sangir

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
fo: Ruddi tónleikarar...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
fo: Eydnaðist ikki at rudda tónleikarar

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
fo: Ruddi útgávur...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
fo: Eydnaðist ikki at rudda útgávur

[ctx: #328]
en: Writing changes...
fo: Goymi broytingar...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
fo: Eydnaðist ikki at goyma broytingar

[ctx: #330]
en: This may take some time...
fo: Hetta kann taka eina løtu...

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
fo: Ynskir tú at rudda savni?

[ctx: #334]
en: Clean library...
fo: Ruddi savn...

[ctx: #335]
en: Start
fo: Byrja

[ctx: #338]
en: Fixed
fo: Rætta

[ctx: #340]
en: Various artists
fo: Ymiskir tónleikarar

[ctx: #341]
en: Play disc
fo: Spæl fløgu

[ctx: #342]
en: Movies
fo: Filmar

[ctx: #344]
en: Actors
fo: Sjónleikarar

[ctx: #345]
en: Year
fo: Ár

[ctx: #350]
en: Programs
fo: Forrit

[ctx: #351]
en: Off
fo: Sløkk

[ctx: #352]
en: Dim
fo: Myrkt

[ctx: #353]
en: Black
fo: Svart

[ctx: #358]
en: All albums
fo: Allar útgávur

[ctx: #359]
en: Recently added albums
fo: Nýggjar útgávur

[ctx: #360]
en: Screensaver
fo: Paususkermur

[ctx: #363]
en: Sort by: File
fo: Skipa eftir: Fíl

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
fo: Skipa eftir: Heiti

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
fo: Skipa eftir: Ári

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
fo: Skipa eftir: Ummæli

[ctx: #369]
en: Title
fo: Heiti

[ctx: #370]
en: Thunderstorms
fo: Stormur við toruslátti

[ctx: #371]
en: Partly
fo: Lutvíst

[ctx: #372]
en: Mostly
fo: Mest

[ctx: #373]
en: Sunny
fo: Sól

[ctx: #374]
en: Cloudy
fo: Skýggj

[ctx: #375]
en: Snow
fo: Kavi

[ctx: #376]
en: Rain
fo: Regn

[ctx: #377]
en: Light
fo: Lætt

[ctx: #378]
en: AM
fo: Fyrrapart

[ctx: #379]
en: PM
fo: Seinnapart

[ctx: #380]
en: Showers
fo: Ælaveður

[ctx: #381]
en: Few
fo: Nøkur

[ctx: #382]
en: Scattered
fo: Spjadd

[ctx: #383]
en: Wind
fo: Vindur

[ctx: #384]
en: Strong
fo: Sterkur

[ctx: #385]
en: Fair
fo: Lætt

[ctx: #386]
en: Clear
fo: Klárt

[ctx: #387]
en: Clouds
fo: Skýggj

[ctx: #388]
en: Early
fo: Tíðliga

[ctx: #389]
en: Shower
fo: Æl

[ctx: #391]
en: Low
fo: Lágt

[ctx: #392]
en: Medium
fo: Miðal

[ctx: #393]
en: High
fo: Høgt

[ctx: #394]
en: Fog
fo: Mjørki

[ctx: #396]
en: Select location
fo: Vel stað

[ctx: #397]
en: Refresh time
fo: Dagføringar tíð

[ctx: #398]
en: Temperature units
fo: Hita eind

[ctx: #399]
en: Speed units
fo: Ferð eind

[ctx: #400]
en: Weather
fo: Veður

[ctx: #401]
en: Temp
fo: Hiti

[ctx: #402]
en: Feels like
fo: Følist sum

[ctx: #403]
en: UV index
fo: UV máting

[ctx: #404]
en: Wind
fo: Vindur

[ctx: #405]
en: Dew point
fo: Døggpunkt

[ctx: #406]
en: Humidity
fo: Væta

[ctx: #409]
en: Defaults
fo: Grund

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
fo: Bindi í veðurstøð

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
fo: Heinti veður fyri:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
fo: Eydnaðist ikki at heinta veður upplýsing

[ctx: #414]
en: No review for this album
fo: Onki ummæli fyri hesa útgávu

[ctx: #416]
en: Not available
fo: Ikki tøkt

[ctx: #417]
en: View: Big icons
fo: Vís: Stórar myndir

[ctx: #418]
en: Low
fo: Lágt

[ctx: #419]
en: High
fo: Høgt

[ctx: #422]
en: Delete album info
fo: Strika upplýsing um útgávuna

[ctx: #423]
en: Delete CD information
fo: Strika upplýsing um fløguna

[ctx: #424]
en: Select
fo: Vel

[ctx: #425]
en: No album information found
fo: Fann onga upplýsing um útgávuna

[ctx: #426]
en: No CD information found
fo: Fann onga upplýsing um fløguna

[ctx: #427]
en: Disc
fo: Fløga

[ctx: #428]
en: Insert correct CD/DVD
fo: Set í røttu fløguna

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
fo: Vinarliga innset hesa fløgu:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
fo: Skipa eftir: DVD#

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
fo: Strika film úr savni

[ctx: #434]
en: From %s at %i %s
fo: Frá %s á %i %s

[ctx: #435]
en: No optical disc drive detected
fo: Ongin fløguspælari funnin

[ctx: #436]
en: You need an optical disc drive to play this video
fo: Tær tørvar fløguspælari fyri at spæla hesa video

[ctx: #438]
en: Opening file
fo: Opni fíl

[ctx: #442]
en: Local network
fo: Lokalt net

[ctx: #445]
en: Audio
fo: Ljóð

[ctx: #449]
en: Enabled
fo: Virkin

[ctx: #450]
en: Columns
fo: Rað

[ctx: #455]
en: Rows
fo: Fílir

[ctx: #457]
en: Switch view
fo: Broyt vísing

[ctx: #459]
en: Subs
fo: Tekstir

[ctx: #460]
en: Audio stream
fo: Ljóð spor

[ctx: #461]
en: [active]
fo: [aktivt]

[ctx: #462]
en: Subtitle
fo: Undirtekstur

[ctx: #464]
en: Brightness
fo: Ljósstyrki

[ctx: #467]
en: Type
fo: Slag

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
fo: Flyt frámerki fyri at broyta OSD stilling

[ctx: #469]
en: OSD position
fo: OSD stilling

[ctx: #470]
en: Credits
fo: Tøkk

[ctx: #474]
en: Off
fo: Sløkk

[ctx: #475]
en: Music only
fo: Einans tónleik

[ctx: #476]
en: Music & video
fo: Tónleik og video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
fo: Eydnaðist ikki at lesa spælilista

[ctx: #479]
en: Skin & language
fo: Útsjónd og mál

[ctx: #481]
en: Audio options
fo: Ljóð møguleikar

[ctx: #482]
en: About Kodi
fo: Um Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
fo: Strika útgávu

[ctx: #486]
en: Repeat
fo: Endurtak

[ctx: #487]
en: Repeat one
fo: Eina endurtøku

[ctx: #488]
en: Repeat folder
fo: Endurtak mappu

[ctx: #489]
en: Play the next song automatically
fo: Spæl næsta sang automatiskt

[ctx: #491]
en: - Use big icons
fo: - Brúka stórar ímyndir

[ctx: #493]
en: Advanced options (Experts Only!)
fo: Víðkaðar stillingar (einans fyri serfrøðingar!)

[ctx: #497]
en: Show file extensions
fo: Vís fíl endingar

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
fo: Skipa eftir: Slag

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
fo: Eydnaðist ikki at binda í upplýsingar tænastuna

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
fo: Eydnaðist ikki at heinta upplýsing um útgávu

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
fo: Heinti upplýsing um nøvn á útgávu...

[ctx: #502]
en: Open
fo: Opna

[ctx: #503]
en: Busy
fo: Virkin

[ctx: #504]
en: Empty
fo: Tóm

[ctx: #505]
en: Loading media info from files...
fo: Lesi upplýsing frá fílum...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
fo: Skipa eftir: Nýtslu

[ctx: #512]
en: Startup window
fo: Byrjunar gluggi

[ctx: #513]
en: Home window
fo: Heima gluggi

[ctx: #514]
en: Manual settings
fo: Manuellar stillingar

[ctx: #515]
en: Genre
fo: Evni

[ctx: #517]
en: Recently played albums
fo: Nýligar spældar útgávur

[ctx: #518]
en: Launch
fo: Tendra

[ctx: #519]
en: Launch in...
fo: Tendra um...

[ctx: #521]
en: Compilations
fo: Útgávur

[ctx: #522]
en: Remove source
fo: Strika keldu

[ctx: #523]
en: Switch media
fo: Skift media

[ctx: #524]
en: Select playlist
fo: Vel spælilista

[ctx: #525]
en: New playlist...
fo: Nýggjan spælilista

[ctx: #526]
en: Add to playlist
fo: Legg afturat spælilista

[ctx: #527]
en: Manually add to library
fo: Legg afturat savni

[ctx: #528]
en: Enter title
fo: Skriva heiti

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
fo: Brek: Heiti finst longu

[ctx: #530]
en: Select genre
fo: Vel evni

[ctx: #531]
en: New genre
fo: Nýtt evni

[ctx: #532]
en: Manual addition
fo: Manuell stovnan

[ctx: #533]
en: Enter genre
fo: Skriva evni

[ctx: #534]
en: View: %s
fo: Vís: %s

[ctx: #535]
en: List
fo: Listi

[ctx: #536]
en: Icons
fo: Ímyndir

[ctx: #537]
en: Big list
fo: Stórur listi

[ctx: #538]
en: Big icons
fo: Stórar ímyndir

[ctx: #539]
en: Wide
fo: Breið

[ctx: #540]
en: Big wide
fo: Sera breið

[ctx: #541]
en: Album icons
fo: Útgávu ímyndir

[ctx: #542]
en: DVD icons
fo: DVD ímyndir

[ctx: #544]
en: Media info
fo: Útgávu upplýsing

[ctx: #545]
en: Audio output device
fo: Ljóð eind

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
fo: Passthrough output eind

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
fo: Ongin lýsing finst av hesum tónleikara

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
fo: Broyt multichannel ljóð til stereo

[ctx: #550]
en: Sort by: %s
fo: Skipa eftir: %s

[ctx: #551]
en: Name
fo: Navn

[ctx: #552]
en: Date
fo: Dagfesting

[ctx: #553]
en: Size
fo: Stødd

[ctx: #554]
en: Track
fo: Lag

[ctx: #555]
en: Time
fo: Tíð

[ctx: #556]
en: Title
fo: Heiti

[ctx: #557]
en: Artist
fo: Tónleikari

[ctx: #558]
en: Album
fo: Útgáva

[ctx: #559]
en: Playlist
fo: Spælilisti

[ctx: #560]
en: ID
fo: Eyðkenni

[ctx: #561]
en: File
fo: Fíl

[ctx: #562]
en: Year
fo: Ár

[ctx: #563]
en: Rating
fo: Atkvøður

[ctx: #564]
en: Type
fo: Slag

[ctx: #565]
en: Usage
fo: Nýtsla

[ctx: #566]
en: Album artist
fo: Tónleikari á útgávu

[ctx: #567]
en: Play count
fo: Tal av spælingum

[ctx: #568]
en: Last played
fo: Spælt seinast

[ctx: #569]
en: Comment
fo: Viðmerking

[ctx: #570]
en: Date added
fo: Innlagt

[ctx: #571]
en: Default
fo: Vanligt

[ctx: #573]
en: Path
fo: Stíggi

[ctx: #574]
en: Country
fo: Land

[ctx: #575]
en: In progress
fo: Í gongd

[ctx: #576]
en: Times played
fo: Spælingar

[ctx: #577]
en: Date Taken
fo: Dagfesting

[ctx: #580]
en: Sort direction
fo: Skipanar rað

[ctx: #581]
en: Sort method
fo: Skipanar háttur

[ctx: #582]
en: View mode
fo: Vísing

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
fo: Brúka serligar vísingar fyri mappur

[ctx: #584]
en: Ascending
fo: Vaksandi

[ctx: #585]
en: Descending
fo: Minkandi

[ctx: #586]
en: Edit playlist
fo: Tillaga spælilista

[ctx: #587]
en: Filter
fo: Filtur

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
fo: Steðga ballinun

[ctx: #590]
en: Random
fo: Blanda

[ctx: #591]
en: Off
fo: Sløkk

[ctx: #592]
en: One
fo: Eitt

[ctx: #593]
en: All
fo: Alt

[ctx: #594]
en: Off
fo: Sløkk

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
fo: Endurtøka: Sløkt

[ctx: #596]
en: Repeat: One
fo: Endurtøka: Ein

[ctx: #597]
en: Repeat: All
fo: Endurtøka: Alt

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
fo: Avrita tónleika fløgu

[ctx: #601]
en: Medium
fo: Miðal

[ctx: #602]
en: Standard
fo: Vanligt

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
fo: Støðug upptøku

[ctx: #605]
en: Ripping...
fo: Avriti...

[ctx: #607]
en: To:
fo: Til:

[ctx: #608]
en: Could not rip CD or track
fo: Eydnaðist ikki at avrita fløgu ella lag

[ctx: #609]
en: CDDARipPath is not set.
fo: CDDARipPath er ikki ásettur.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
fo: Avrita tónleika lag

[ctx: #611]
en: Enter number
fo: Skriva tal

[ctx: #620]
en: Audio CDs
fo: Tónleika fløgur

[ctx: #622]
en: Quality
fo: Góðska

[ctx: #624]
en: Include track number
fo: Umfata lag nummar

[ctx: #625]
en: All songs of
fo: Øll løg av

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
fo: Koyrandi sjónvarpsrøðir

[ctx: #629]
en: View mode
fo: Vísing

[ctx: #630]
en: Normal
fo: Vanligt

[ctx: #635]
en: Original Size
fo: Uppruna stødd

[ctx: #636]
en: Custom
fo: Serligt

[ctx: #639]
en: Use track levels
fo: Brúka lag støði

[ctx: #640]
en: Use album levels
fo: Brúka útgávu

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
fo: Má útpakka eina stóra fíl. Framhald?

[ctx: #646]
en: Remove from library
fo: Strika frá savni?

[ctx: #647]
en: Export video library
fo: Útles video savn

[ctx: #648]
en: Import video library
fo: Innles video savn

[ctx: #649]
en: Importing
fo: Innlesi

[ctx: #650]
en: Exporting
fo: Útlesi

[ctx: #651]
en: Browse for library
fo: Leita eftir savni

[ctx: #652]
en: Years
fo: Ár

[ctx: #653]
en: Update library
fo: Dagfør savn

[ctx: #654]
en: Show debug info
fo: Vís upplýsing um brek

[ctx: #655]
en: Browse for executable
fo: Leita eftir forriti

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
fo: Leita eftir spælilista

[ctx: #657]
en: Browse for folder
fo: Leita eftir mappu

[ctx: #658]
en: Song information
fo: Upplýsing um lagi

[ctx: #661]
en: Choose export folder
fo: Vel mappu til útlesing

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
fo: Henda fíl er ikki longur tøk.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
fo: Ynskir tú at strika hesa frá savni?

[ctx: #664]
en: Browse for Script
fo: Leita eftir Script

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
fo: Ruddi í savni

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
fo: Striki gomul løg frá savni

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
fo: Hesin stíður er longu innlisin

[ctx: #705]
en: Network
fo: Net

[ctx: #708]
en: Use an HTTP proxy server to access the internet
fo: Brúka HTTP proxy ambætara fyri atgongd til Internetið

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
fo: Skeivt portur ásett. Virði má verða millum 1 og 65535.

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
fo: Automatiskt (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (Static)
fo: Manuelt (Statiskt)

[ctx: #719]
en: IP address
fo: IP adressa

[ctx: #723]
en: Save & restart
fo: Goym og endurstarta

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
fo: Skeiv adressa ásett. Virði má verða AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
fo: við tølum millum 0 og 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
fo: Broyting ikki goymd. Framhald uttan at goyma?

[ctx: #727]
en: Web server
fo: Web ambætari

[ctx: #728]
en: FTP server
fo: FTP ambætari

[ctx: #730]
en: Port
fo: Portur

[ctx: #732]
en: Save & apply
fo: Goym og áset

[ctx: #733]
en: Password
fo: Loyniorð

[ctx: #735]
en: Character set
fo: Teknsett

[ctx: #738]
en: Normal
fo: Vanligt

[ctx: #739]
en: Bold
fo: Feit

[ctx: #740]
en: Italics
fo: Skráskrivt

[ctx: #741]
en: Bold italics
fo: Feit skráskrivt

[ctx: #742]
en: White
fo: Hvítt

[ctx: #743]
en: Yellow
fo: Gult

[ctx: #744]
en: Files
fo: Fílir

[ctx: #745]
en: No scanned information for this view
fo: Ongin upplýsing finst fyri hesa vísing

[ctx: #746]
en: Please turn off library mode
fo: Vinarliga sløkk savn vísing

[ctx: #747]
en: Error loading image
fo: Brek við innlesing av mynd

[ctx: #748]
en: Edit path
fo: Tillaga stíggjan

[ctx: #749]
en: Mirror image
fo: Spegla mynd

[ctx: #750]
en: Are you sure?
fo: Er hetta víst?

[ctx: #751]
en: Removing source
fo: Striki keldu

[ctx: #754]
en: Add program link
fo: Stovna snarveg til forrit

[ctx: #755]
en: Edit program path
fo: Tillaga stíggjan til forriti

[ctx: #756]
en: Edit program name
fo: Tillaga heiti á forriti

[ctx: #757]
en: Edit path depth
fo: Tillaga dýpd á stíggja

[ctx: #759]
en: View: Big list
fo: Vísing: Stórur listi

[ctx: #760]
en: Yellow
fo: Gult

[ctx: #761]
en: White
fo: Hvítt

[ctx: #762]
en: Blue
fo: Blátt

[ctx: #763]
en: Bright green
fo: Ljóst grønt

[ctx: #764]
en: Yellow green
fo: Gulligt grønt

[ctx: #766]
en: Light grey
fo: Ljóst grátt

[ctx: #767]
en: Grey
fo: Grátt

[ctx: #770]
en: Error %i: share not available
fo: Brek %i: savn er ikki tøkt

[ctx: #772]
en: Audio output
fo: Ljóð útgangur

[ctx: #773]
en: Seeking
fo: Leiti

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
fo: Mappa til myndarøð

[ctx: #775]
en: Network interface
fo: Netkort

[ctx: #776]
en: Wireless network name (ESSID)
fo: Tráðleyst net (ESSID)

[ctx: #779]
en: Save and apply network interface settings
fo: Goym og áset stillingar á netkorti

[ctx: #780]
en: No encryption
fo: Ongin trygd

[ctx: #784]
en: Applying network interface settings. Please wait.
fo: Áseti stillingar á netkorti. Vinarliga bíða.

[ctx: #785]
en: Network interface restarted successfully.
fo: Eydnaðist at endurstarta netkorti.

[ctx: #786]
en: Network interface did not start successfully.
fo: Eydnaðist ikki at endurstarta netkorti.

[ctx: #787]
en: Interface disabled
fo: Netkorti er sløkt.

[ctx: #788]
en: Network interface disabled successfully.
fo: Eydnaðist at sløkkja netkorti.

[ctx: #789]
en: Wireless network name (ESSID)
fo: Tráðleyst net (ESSID)

[ctx: #790]
en: Remote control
fo: Fjarstýring

[ctx: #791]
en: Allow programs on this system to control Kodi
fo: Loyv øðrum forritum á hesi teldu at stýra Kodi

[ctx: #792]
en: Port
fo: Portur

[ctx: #793]
en: Port range
fo: Port ímillum

[ctx: #794]
en: Allow programs on other systems to control Kodi
fo: Loyv forritum á øðrum teldum at stýra Kodi

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
fo: Mest loyvda tal av brúkarum

[ctx: #798]
en: Internet access
fo: Internet samband

[ctx: #799]
en: Library Update
fo: Dagføring av savni

[ctx: #801]
en: Would you like to scan now?
fo: Ynskir tú at lesa hetta nú?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
fo: Upplýst er skeivt port nummar

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
fo: Loyvd port nummur eru 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
fo: Loyvd port nummur eru 1024-65535

[ctx: #998]
en: Add Music...
fo: Innles tónleik...

[ctx: #999]
en: Add Videos...
fo: Innles video...

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
fo: Onki samband

[ctx: #1002]
en: Kodi was unable to connect to the network location.
fo: Kodi fekk ikki samband til net stað.

[ctx: #1003]
en: This could be due to the network not being connected.
fo: Hetta kann verða tí onki net samband er.

[ctx: #1004]
en: Would you like to add it anyway?
fo: Ynskir tú at leggja inn allíkavæl.

[ctx: #1006]
en: IP address
fo: IP adressa

[ctx: #1007]
en: Add network location
fo: Innlegg net stað

[ctx: #1008]
en: Protocol
fo: Protokol

[ctx: #1009]
en: Server address
fo: Ambætara adressa

[ctx: #1010]
en: Server name
fo: Ambætara navn

[ctx: #1012]
en: Shared folder
fo: Deild mappa

[ctx: #1013]
en: Port
fo: Portur

[ctx: #1014]
en: Username
fo: Brúkaranavn

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
fo: Leita eftir net ambætara

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
fo: Skriva adressu á net ambætara

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
fo: Skriva stíggjan á ambætara

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
fo: Skriva portnummari

[ctx: #1019]
en: Enter the username
fo: Skriva brúkaranavni

[ctx: #1020]
en: Add %s source
fo: Stovna %s keldu

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
fo: Skriva stíggja ella leita eftir addressu.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media Source.
fo: Skriva eitt navn fyri hesa keldu.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
fo: Leita eftir nýggjum savni

[ctx: #1024]
en: Browse
fo: Leita

[ctx: #1025]
en: Could not retrieve directory information.
fo: Fekk ikki upplýsing um yvirliti.

[ctx: #1026]
en: Add source
fo: Stovna keldu

[ctx: #1027]
en: Edit source
fo: Tillaga keldu

[ctx: #1028]
en: Edit %s source
fo: Tillaga %s keldu

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
fo: Skriva nýggja heiti

[ctx: #1030]
en: Browse for image
fo: Leita eftir mynd

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
fo: Leita eftir mappu til myndina

[ctx: #1032]
en: Add network location...
fo: Stovna íbinding til net savn...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
fo: Leita eftir fílu

[ctx: #1034]
en: Submenu
fo: Undir valmynd

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
fo: Tendra knøttar til undir valmyndir

[ctx: #1036]
en: Favourites
fo: Snarvegir

[ctx: #1037]
en: Video Add-ons
fo: Video víðkan

[ctx: #1038]
en: Music Add-ons
fo: Tónleika víðkan

[ctx: #1039]
en: Picture Add-ons
fo: Mynda víðkan

[ctx: #1040]
en: Loading directory
fo: Lesi mappu

[ctx: #1041]
en: Retrieved %i items
fo: Heintaði %i lutir

[ctx: #1042]
en: Retrieved %i of %i items
fo: Heintaði %i av %i lutum

[ctx: #1043]
en: Program Add-ons
fo: Forrit víðkan

[ctx: #1045]
en: Add-on settings
fo: Víðkanar stilling

[ctx: #1047]
en: Other...
fo: Annað...

[ctx: #1048]
en: Username
fo: Brúkaranavn

[ctx: #1049]
en: Script settings
fo: Script stillingar

[ctx: #1050]
en: Singles
fo: Stakløg

[ctx: #1051]
en: Enter web address
fo: Áset web adressu

[ctx: #1200]
en: SMB client
fo: SMB klientur

[ctx: #1202]
en: Workgroup
fo: Arbeiðsbólkur

[ctx: #1203]
en: Default username
fo: Vanligt brúkaranavn

[ctx: #1204]
en: Default password
fo: Vanligt loyniorð

[ctx: #1207]
en: WINS server
fo: WINS ambætari

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
fo: Íbind SMB søvn

[ctx: #1210]
en: Remove
fo: Strika

[ctx: #1211]
en: Music
fo: Tónleikur

[ctx: #1213]
en: Pictures
fo: Myndir

[ctx: #1214]
en: Files
fo: Fílir

[ctx: #1215]
en: Music & video
fo: Tónleikur og video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
fo: Tónleikur og myndir

[ctx: #1217]
en: Music & files
fo: Tónleikur og fílir

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
fo: Video og myndir

[ctx: #1219]
en: Video & files
fo: Video og fílir

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
fo: Myndir og fílir

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
fo: Tónleikur, video og myndir

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
fo: Tónleikur, video, myndir og fílir

[ctx: #1223]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
fo: Fílir, tónleikur og video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
fo: Fílir, myndir og tónleikur

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
fo: Fílir, myndir og video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
fo: Tónleikur og forrit

[ctx: #1230]
en: Video & programs
fo: Video og forrit

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
fo: Myndir og forrit

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
fo: Tónleikur, video, myndir og forrit

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
fo: Forrit, video og tónleikur

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
fo: Forrit, myndir og tónleikur

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
fo: Forrit, myndir og video

[ctx: #1260]
en: Announce these services to other systems via Zeroconf
fo: Fráboða hesar tænastur til aðrar skipanir umvegis Zeroconf

[ctx: #1270]
en: Allow Kodi to receive AirPlay content
fo: Loyv Kodi at móttaka AirPlay innihald

[ctx: #1271]
en: Device name
fo: Navn á eind

[ctx: #1275]
en: Filter %s
fo: Filtur %s

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
fo: Brúkaraásett ljóð eind

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
fo: Brúkaraásett passthrough eind

[ctx: #1382]
en: Whirls
fo: Hvirlur

[ctx: #1384]
en: Broken
fo: Brotin

[ctx: #1389]
en: Windy
fo: Vindur

[ctx: #1390]
en: Settings
fo: Stillingar

[ctx: #1396]
en: Drifting
fo: Skiftandi

[ctx: #1397]
en: and
fo: og

[ctx: #1398]
en: Freezing
fo: Frost

[ctx: #1399]
en: Late
fo: Seint

[ctx: #1400]
en: Isolated
fo: Einkultar

[ctx: #1401]
en: Thundershowers
fo: Torusláttur

[ctx: #1402]
en: Thunder
fo: Tora

[ctx: #1403]
en: Sun
fo: Sól

[ctx: #1404]
en: Heavy
fo: Sterkur

[ctx: #1405]
en: in
fo: í

[ctx: #1406]
en: the
fo: um

[ctx: #1407]
en: Vicinity
fo: Nánd

[ctx: #1408]
en: Ice
fo: Ísur

[ctx: #1409]
en: Crystals
fo: Flykrar

[ctx: #1410]
en: Calm
fo: Stilt

[ctx: #1411]
en: with
fo: við

[ctx: #1412]
en: windy
fo: vindur

[ctx: #1413]
en: Patches
fo: Ábøtur

[ctx: #1414]
en: Thunderstorm
fo: Torusláttur

[ctx: #1415]
en: Drizzle
fo: Sirm

[ctx: #1416]
en: Foggy
fo: Mjørki

[ctx: #1418]
en: Thunderstorms
fo: Stormur við toruslátti

[ctx: #1419]
en: Shallow
fo: Lot

[ctx: #1420]
en: Moderate
fo: Miðal

[ctx: #1421]
en: Very High
fo: Sera nógvur

[ctx: #1422]
en: Windy
fo: Vindur

[ctx: #1423]
en: Mist
fo: Sirm

[ctx: #1424]
en: Overcast
fo: Yvirskýggja

[ctx: #1425]
en: Pellets
fo: Vátakavi

[ctx: #1426]
en: Hail
fo: Heglingur

[ctx: #1427]
en: Smoke
fo: Roykur

[ctx: #1428]
en: Volcanic
fo: Vulkan

[ctx: #1429]
en: Ash
fo: Øska

[ctx: #1430]
en: Widespread
fo: Spjatt

[ctx: #1431]
en: Dust
fo: Støv

[ctx: #1432]
en: Sand
fo: Sandur

[ctx: #1433]
en: Spray
fo: Sjórok

[ctx: #1434]
en: Whirls
fo: Hvirlur

[ctx: #1435]
en: Sandstorm
fo: Sandstormur

[ctx: #1436]
en: Blowing
fo: Blæsur

[ctx: #1437]
en: Pellet
fo: Vátakavi

[ctx: #1438]
en: Small
fo: Líti

[ctx: #1439]
en: and
fo: og

[ctx: #1440]
en: Sleet
fo: Vátakavi

[ctx: #1441]
en: with
fo: við

[ctx: #1442]
en: Chance
fo: møguleika

[ctx: #1443]
en: of
fo: fyri

[ctx: #1444]
en: Funnel
fo: Hvirlum

[ctx: #1445]
en: Cloud
fo: Skýggj

[ctx: #1446]
en: Unknown
fo: Ókennt

[ctx: #1447]
en: Squals
fo: Hvin

[ctx: #1448]
en: Precipitation
fo: Avfall

[ctx: #1449]
en: Partial
fo: Lutvíst

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
fo: Sløkk skermin um onki hendur

[ctx: #2050]
en: Runtime
fo: Spælitíð

[ctx: #2080]
en: Empty list
fo: Tómur listi

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
fo: Fór aftur til høvuðslistan tí hesin listin er tómur

[ctx: #2100]
en: Script failed! : %s
fo: Script brek! : %s

[ctx: #2101]
en: Newer version needed - See log
fo: Nýggj útgáva neyðug - Sí log

[ctx: #10000]
en: Home
fo: Heim

[ctx: #10001]
en: Programs
fo: Forrit

[ctx: #10002]
en: Pictures
fo: Myndir

[ctx: #10003]
en: File manager
fo: Fílumsiting

[ctx: #10004]
en: Settings
fo: Stillingar

[ctx: #10005]
en: Music
fo: Tónleikur

[ctx: #10006]
en: Videos
fo: Video

[ctx: #10007]
en: System information
fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #10008]
en: Settings - General
fo: Stillingar - Grundleggjandi

[ctx: #10009]
en: Settings - Screen
fo: Stillingar - Skermur

[ctx: #10010]
en: Settings - Appearance - GUI Calibration
fo: Stillingar - Útsjónd - GUI tillaging

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen Calibration
fo: Stillingar - Video - Skerm tillaging

[ctx: #10012]
en: Settings - Pictures
fo: Stillingar - Myndir

[ctx: #10013]
en: Settings - Programs
fo: Stillingar - Forrit

[ctx: #10014]
en: Settings - Weather
fo: Stillingar - Veður

[ctx: #10015]
en: Settings - Music
fo: Stillingar - Tónleikur

[ctx: #10016]
en: Settings - System
fo: Stillingar - Skipan

[ctx: #10017]
en: Settings - Videos
fo: Stillingar - Video

[ctx: #10018]
en: Settings - Network
fo: Stillingar - Net

[ctx: #10019]
en: Settings - Appearance
fo: Stillingar - Útsjónd

[ctx: #10021]
en: Web Browser
fo: Kagi

[ctx: #10025]
en: Videos
fo: Video

[ctx: #10028]
en: Videos/Playlist
fo: Video/Spælilisti

[ctx: #10029]
en: Login screen
fo: Login mynd

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
fo: Stillingar - Uppsetingar

[ctx: #10037]
en: Standard
fo: Vanligt

[ctx: #10131]
en: Lock settings
fo: Læs stillingar

[ctx: #10134]
en: Favourites
fo: Snarvegir

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
fo: Víðkanar stilling

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
fo: Leiti eftir undirtekstum...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
fo: Leiti eftir ella goymi undirtekstir...

[ctx: #10212]
en: terminating
fo: sløkki

[ctx: #10213]
en: buffering
fo: fyrireiki

[ctx: #10214]
en: Opening stream
fo: Opni sending

[ctx: #10500]
en: Music/Playlist
fo: Tónleikur/Spælilisti

[ctx: #10501]
en: Music/Files
fo: Tónleikur/Filir

[ctx: #10502]
en: Music/Library
fo: Tónleikur/Savn

[ctx: #10503]
en: Playlist editor
fo: Umsiting av spælilistum

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
fo: Top 100 løg

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
fo: Top 100 útgávir

[ctx: #10506]
en: Programs
fo: Forrit

[ctx: #10507]
en: Configuration
fo: Uppseting

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
fo: Veður frásøgn

[ctx: #10509]
en: Network gaming
fo: Net spøl

[ctx: #10510]
en: Extensions
fo: Víðkanir

[ctx: #10511]
en: System info
fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #10516]
en: Music - Library
fo: Tónleikur - Savn

[ctx: #10517]
en: Now Playing - Music
fo: Spæli nú - Tónleikur

[ctx: #10522]
en: Now Playing - Videos
fo: Spæli nú - Video

[ctx: #10523]
en: Album info
fo: Útgávu upplýsing

[ctx: #10524]
en: Movie info
fo: Film upplýsing

[ctx: #12001]
en: Music/Info
fo: Tónleikur/Upplýsing

[ctx: #12003]
en: Videos/Info
fo: Video/Upplýsing

[ctx: #12004]
en: Scripts/Info
fo: Script/Upplýsing

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
fo: Video á fullan skerm

[ctx: #12009]
en: Rebuild index...
fo: Endurskipa yvirliti...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
fo: Far aftur til tónleikasavn

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
fo: Far aftur til videosavn

[ctx: #12021]
en: Start from beginning
fo: Byrja av nýggjum

[ctx: #12022]
en: Resume from %s
fo: Halt áfram frá %s

[ctx: #12321]
en: Ok
fo: OK

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
fo: Stongt! Skriva kotu...

[ctx: #12326]
en: Enter password
fo: Skriva loyniorð

[ctx: #12327]
en: Enter master code
fo: Skriva høvuðslás

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
fo: Skriva loyniorð

[ctx: #12329]
en: or press C to cancel
fo: ella trýst á C fyri at gloyma

[ctx: #12331]
en: press OK, or Back to cancel
fo: trýst á OK, ella á Aftur fyri at gloyma

[ctx: #12332]
en: Set lock
fo: Set lás

[ctx: #12333]
en: Unlock
fo: Lat upp

[ctx: #12334]
en: Reset lock
fo: Nýtt lás

[ctx: #12335]
en: Remove lock
fo: Strika lás

[ctx: #12337]
en: Numeric password
fo: Talgilt loyniorð

[ctx: #12339]
en: Full-text password
fo: Tekst loyniorð

[ctx: #12340]
en: Enter new password
fo: Skriva nýtt loyniorð

[ctx: #12341]
en: Re-Enter new password
fo: Skriva nýggja loyniorði aftur

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
fo: Skeivt loyniorð,

[ctx: #12343]
en: retries left
fo: møguleikar eftir

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
fo: Loyniorðini eru ikki eins.

[ctx: #12345]
en: Access denied
fo: Atgongd ikki loyvd

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
fo: Loyniorð skriva ov ofta.

[ctx: #12348]
en: Item locked
fo: Stongdur lutir

[ctx: #12349]
en: Updating video library art
fo: Dagføri myndir í videosavni

[ctx: #12350]
en: Processing %s
fo: Viðgerði %s

[ctx: #12351]
en: The art cache in your video library needs updating.
fo: Goymsla av myndum í videosavni skal dagførast.

[ctx: #12352]
en: No downloading is needed.
fo: Ikki neyðugt at heinta.

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
fo: Brúka lás aftur

[ctx: #12354]
en: Would you like to update it now?
fo: Ynskir tú at dagføra nú?

[ctx: #12356]
en: Change lock
fo: Broyt lás

[ctx: #12357]
en: Source lock
fo: Keldu lás

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
fo: Loyniorði var blankt. Royn aftur.

[ctx: #12360]
en: Master lock
fo: Høvuðslás

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if Master Lock retries exceeded
fo: Sløkk skipan um høvuðslás verður roynt ov ofta.

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid
fo: Høvuðslás er ikki rætt

[ctx: #12368]
en: Please enter a valid master code
fo: Vinarliga skriva rætta høvuðslási

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
fo: Stillingar og fílumsiting

[ctx: #12376]
en: Set as default for all videos
fo: Set sum vanligt fyri allar video

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values
fo: Hetta vil nulstilla øll goymd virði

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
fo: Tíð at vísa hvørja mynd

[ctx: #12383]
en: 12 hour clock
fo: 12 tímar

[ctx: #12384]
en: 24 hour clock
fo: 24 tímar

[ctx: #12385]
en: Day/Month
fo: Dagur/Mánaði

[ctx: #12386]
en: Month/Day
fo: Mánaði/Dagur

[ctx: #12390]
en: System uptime
fo: Skipan uppi

[ctx: #12391]
en: Minutes
fo: Minuttir

[ctx: #12392]
en: Hours
fo: Tímar

[ctx: #12393]
en: Days
fo: Dagar

[ctx: #12394]
en: Total uptime
fo: Samla tíð

[ctx: #12395]
en: Battery level
fo: Battarístøða

[ctx: #12600]
en: Weather
fo: Veður

[ctx: #12900]
en: Screensaver
fo: Paususkermur

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
fo: OSD á allan skermin

[ctx: #13000]
en: System
fo: Skipan

[ctx: #13002]
en: Video only
fo: Einans video

[ctx: #13003]
en: - Delay
fo: - Seinking

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
fo: - Minsta fíl tíð

[ctx: #13005]
en: Shutdown
fo: Sløkk

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
fo: Sløkki háttur

[ctx: #13009]
en: Quit
fo: Sløkk

[ctx: #13010]
en: Hibernate
fo: Dvala

[ctx: #13011]
en: Suspend
fo: Hvíl

[ctx: #13012]
en: Exit
fo: Gevst

[ctx: #13013]
en: Reboot
fo: Endurstarta telduna

[ctx: #13016]
en: Power off System
fo: Sløkk stýriskipan

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
fo: Ikki sløkkja um onki hendur

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
fo: Sløkk um onki hendur

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
fo: Er onnur íbinding virkin, kanska umvegis ssh?

[ctx: #13023]
en: Successfully removed device
fo: Eydnaðist at sløkkja eind

[ctx: #13024]
en: Joystick plugged
fo: Joystick íbundi

[ctx: #13025]
en: Joystick unplugged
fo: Joystick frábundi

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
fo: Næstan onki battarí eftir

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
fo: Lat drivara velja (krevur restart)

[ctx: #13106]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
fo: Tendra meðan video spælur

[ctx: #13108]
en: Always enabled
fo: Altíð tendra

[ctx: #13109]
en: Test & apply resolution
fo: Royn og brúka skermstødd

[ctx: #13110]
en: Save resolution?
fo: Goym skermstødd?

[ctx: #13113]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #13114]
en: Enabled for SD content
fo: Tendra fyri SD innihald

[ctx: #13115]
en: Always enabled
fo: Altíð tendra

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
fo: Sløkk aðrar skermar

[ctx: #13131]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #13132]
en: Blank displays
fo: Sløkk skermar

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
fo: Fann aðrar íbindingar!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control Kodi
fo: Tú missir møguliga stýring av Kodi um tú heldur áframm.

[ctx: #13142]
en: any longer. Are you sure you want to stop the Event server?
fo: Ynskir tú at steðga Event ambætaran?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
fo: Broyt Apple fjarstýring?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control
fo: Um tú brúkar Apple fjarstýring í løtuni at stýra

[ctx: #13146]
en: Kodi, changing this setting might affect your ability
fo: Kodi, kann henda broyting steðga tínum møguleikum

[ctx: #13147]
en: to continue controlling it. Do you want to proceed?
fo: at framhaldandi stýra. Ynskir tú at halda áfram?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
fo: Subnet maska

[ctx: #13160]
en: Gateway
fo: Beinari

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
fo: Høvuðs DNS

[ctx: #13170]
en: Never
fo: Ongantíð

[ctx: #13171]
en: Immediately
fo: Beinanveg

[ctx: #13172]
en: After %i secs
fo: Um %i sekund

[ctx: #13173]
en: HDD install date:
fo: Nýstlutøka av harðdiski:

[ctx: #13174]
en: HDD power cycle count:
fo: Harðdiskur brúktur:

[ctx: #13200]
en: Profiles
fo: Uppsetingar

[ctx: #13201]
en: Delete profile '%s'?
fo: Strika uppseting '%s'?

[ctx: #13204]
en: Last loaded profile:
fo: Seinasta brúkta uppseting:

[ctx: #13205]
en: Unknown
fo: Ókennt

[ctx: #13206]
en: Overwrite
fo: Yvirskriva

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
fo: Vekkari

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in %im
fo: Byrja, fráboðan um %im

[ctx: #13211]
en: Alarm!
fo: Fráboðan!

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
fo: Leita eftir undirtekstum í RAR fílum

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
fo: Leita eftir undirtekstum...

[ctx: #13251]
en: Move item
fo: Flyt lut

[ctx: #13252]
en: Move item here
fo: Flyt lut hertil

[ctx: #13253]
en: Cancel move
fo: Gloym flyting

[ctx: #13270]
en: Hardware:
fo: Tólbúnaður:

[ctx: #13271]
en: CPU Usage:
fo: CPU nýtsla:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
fo: Samband, men ongin DNS tøkur

[ctx: #13275]
en: Hard Disk
fo: Harðdiskur

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
fo: Fløguspælari

[ctx: #13277]
en: Storage
fo: Goymsla

[ctx: #13278]
en: Default
fo: Vanligt

[ctx: #13279]
en: Network
fo: Net

[ctx: #13281]
en: Hardware
fo: Tólbúnaður

[ctx: #13283]
en: Operating system:
fo: Stýriskipan:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
fo: CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
fo: Video

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
fo: Skerm uppseting:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
fo: A/V kaðal:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
fo: DVD øki:

[ctx: #13296]
en: Connected
fo: Íbundi

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
fo: Onki samband. Endurskoða net uppseting.

[ctx: #13303]
en: Fonts
fo: Skrivtslag

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
fo: Vís tíðindi umvegis RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
fo: Vís lutir í høvuðsmappu

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system
fo: Ynskir tú at endurstarta skipanina

[ctx: #13309]
en: instead of just Kodi?
fo: og ikki bert Kodi?

[ctx: #13313]
en: Restart
fo: Endurstarta

[ctx: #13317]
en: View slideshow
fo: Vís myndarøð

[ctx: #13321]
en: Left only
fo: Einans vinstra

[ctx: #13322]
en: Right only
fo: Einans høgra

[ctx: #13323]
en: Enable karaoke support
fo: Tendra fyri karaoke

[ctx: #13326]
en: A/V delay
fo: A/V seinking

[ctx: #13328]
en: %s not found
fo: %s ikki funnin

[ctx: #13329]
en: Error opening %s
fo: Brek við innlesing av %s

[ctx: #13330]
en: Unable to load %s
fo: Kundi ikki lesa %s

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
fo: Brek: Ikki meir minni

[ctx: #13332]
en: Move up
fo: Flyt upp

[ctx: #13333]
en: Move down
fo: Flyt niður

[ctx: #13334]
en: Edit label
fo: Broyt heiti

[ctx: #13335]
en: Make default
fo: Set sum vanligt

[ctx: #13336]
en: Remove button
fo: Strika snarveg

[ctx: #13340]
en: Leave as is
fo: Ikki broyta

[ctx: #13341]
en: Green
fo: Grønt

[ctx: #13342]
en: Orange
fo: Appelsingult

[ctx: #13343]
en: Red
fo: Reytt

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
fo: Sløkk LED við spæling

[ctx: #13346]
en: Movie information
fo: Upplýsing um filmin

[ctx: #13347]
en: Queue item
fo: Set í røð

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
fo: Leita í IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
fo: Leita eftir nýggjum tilfari

[ctx: #13350]
en: Current playlist
fo: Verðandi spælilisti

[ctx: #13351]
en: Album information
fo: Upplýsing um útgávu

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
fo: Leita eftir luti í savni

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
fo: Steðga leiting

[ctx: #13358]
en: Play item
fo: Spæl lut

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
fo: Áset tónleikara mynd

[ctx: #13361]
en: Enable voice
fo: Tendra samrøðu

[ctx: #13375]
en: Enable device
fo: Tendra eind

[ctx: #13376]
en: Volume
fo: Ljóðstyrki

[ctx: #13377]
en: Default view mode
fo: Vanlig vísing

[ctx: #13378]
en: Default brightness
fo: Vanlig ljósstyrki

[ctx: #13379]
en: Default contrast
fo: Vanlig contrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
fo: Vanlig gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
fo: Far aftur til video

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
fo: Leita á tíð

[ctx: #13388]
en: Preset
fo: Áseting

[ctx: #13393]
en: Calculate size
fo: Les stødd

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
fo: Lesi stødd á mappu

[ctx: #13395]
en: Video settings
fo: Video stillingar

[ctx: #13396]
en: Audio and subtitle settings
fo: Stilling av ljóð og undirteksti

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
fo: Tendra undirtekstir

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
fo: Snarvegir

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting (e.g. "the")
fo: Sí burtur frá "the" tá yvirliti verður skipa

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
fo: Útjavna ljóð millum løg á somu útgávu

[ctx: #13401]
en: Browse for %s
fo: Leita eftir %s

[ctx: #13403]
en: Clear default
fo: Strika vanligt

[ctx: #13404]
en: Resume
fo: Halt fram

[ctx: #13405]
en: Get thumb
fo: Heinta mynd

[ctx: #13406]
en: Picture information
fo: Upplýsing um myndina

[ctx: #13407]
en: %s presets
fo: %s ásetingar

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
fo: (IMDb ummæli)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
fo: Bind í Last.fm

[ctx: #13412]
en: Play from here
fo: Spæl her frá

[ctx: #13413]
en: Downloading
fo: Heinti

[ctx: #13414]
en: Include artists who appear only on compilations
fo: Fevn einans um tónleikarar á útgávum

[ctx: #13419]
en: Software
fo: Ritbúnaður

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
fo: Byrja myndarøð her

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
fo: Minnst til henda stíggjan

[ctx: #13433]
en: Play the next video automatically
fo: Spæl næstu video automatiskt

[ctx: #13434]
en: Play only this
fo: Spæl bert hesa

[ctx: #13455]
en: Software
fo: Ritbúnaður

[ctx: #13500]
en: A/V sync method
fo: A/V sync háttur

[ctx: #13506]
en: Low(fast)
fo: Lágt (skjótt)

[ctx: #13507]
en: Medium
fo: Miðal

[ctx: #13508]
en: High
fo: Høgt

[ctx: #13509]
en: Really high(slow!)
fo: Sera høgt (seint!)

[ctx: #13511]
en: Choose art
fo: Vel mynd

[ctx: #13512]
en: Current art
fo: Verðandi mynd

[ctx: #13514]
en: Local art
fo: Lokal mynd

[ctx: #13515]
en: No art
fo: Ongin mynd

[ctx: #13551]
en: Off
fo: Sløkk

[ctx: #13552]
en: %.1f Second
fo: %.1f sekund

[ctx: #13553]
en: %.1f Seconds
fo: %.1f sekund

[ctx: #13600]
en: Apple remote
fo: Apple fjarstýring

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
fo: Loyv byrjan av Kodi gjøgnum fjarstýringina

[ctx: #13610]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #13611]
en: Standard
fo: Vanligt

[ctx: #13612]
en: Universal Remote
fo: Universal fjarstýring

[ctx: #13613]
en: Multi Remote (Harmony)
fo: Multi fjarstýring (Harmony)

[ctx: #13620]
en: Apple Remote Error
fo: Brek við Apple fjarstýring

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
fo: Heinti fíl við spælilista...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
fo: Heinti yvirlit yvir sendingar...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
fo: Vísi lista yvir sendingar...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
fo: Eydnaðist ikki at heinta lista yvir sendingar

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
fo: Eydnaðist ikki at heinta fíl við spælilista

[ctx: #14009]
en: Games directory
fo: Mappa við spølum

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
fo: - Brúka stórar myndir

[ctx: #14014]
en: - Percentage
fo: - Prosent

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
fo: Ongin fíl og minst ein mynd

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
fo: Minst ein fíl og mynd

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
fo: Prosent av myndum

[ctx: #14022]
en: Library
fo: Savn

[ctx: #14023]
en: No TV
fo: Onki sjónvarp

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
fo: Skriva nærmasta stóra býin

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
fo: Video goymsla - DVD-ROM

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
fo: Ljóð goymsla - DVD-ROM

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
fo: Fløgu goymsla - DVD-ROM

[ctx: #14036]
en: Services
fo: Tænastur

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
fo: Net uppseting er broytt

[ctx: #14039]
en: Kodi requires to restart to change your
fo: Kodi má endurstarta fyri at broyta tína

[ctx: #14040]
en: network setup.  Would you like to restart now?
fo: net uppseting. Ynskir tú at endurstart nú?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
fo: Internet sambandi er skert

[ctx: #14045]
en: %i sec
fo: %i sek

[ctx: #14051]
en: Time format
fo: Klokku uppseting

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
fo: Leita í bakgrundini

[ctx: #14056]
en: Stop scan
fo: Steðga leiting

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media info
fo: Ikki møguligt ímeðan upplýsing verður heinta

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
fo: Leita eftir myndum í øðrum savni

[ctx: #14062]
en: Enter username for
fo: Skriva brúkaranavn fyri

[ctx: #14063]
en: Date & time
fo: Dagf. og tíð

[ctx: #14064]
en: Set date
fo: Áset dagfesting

[ctx: #14065]
en: Set time
fo: Áset tíð

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24 hour HH:MM format
fo: Skriva tíðina í 24 tíma sniði - HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
fo: Skriva dagfesting í hesum sniði - DD:MM/ÁÁÁÁ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
fo: Skriva IP adressuna

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
fo: Set hesar stillingar nú?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
fo: Set stillingar nú

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
fo: Loyv broytan og strikan av fílum

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
fo: Brúka summartíð

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
fo: Leg í snarvegir

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
fo: Strika frá snarvegi

[ctx: #14081]
en: File lists
fo: Fílyvirlit

[ctx: #14083]
en: Use a fullscreen window rather than true fullscreen
fo: Brúka stórt vindeyga og ikki fullan skerm

[ctx: #14086]
en: Playback
fo: Avspæling

[ctx: #14089]
en: Font to use for text subtitles
fo: Skrivtslag at brúka til undirtekstir

[ctx: #14090]
en: International
fo: Altjóða

[ctx: #14091]
en: Character set
fo: Teknsett

[ctx: #14093]
en: Security
fo: Trygd

[ctx: #14094]
en: Input devices
fo: Stýri eindir

[ctx: #14095]
en: Power saving
fo: Streym stýring

[ctx: #14096]
en: Rip
fo: Avrita

[ctx: #14098]
en: Play
fo: Spæl

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
fo: Steðga avritan av fløgu

[ctx: #15015]
en: Remove
fo: Strika

[ctx: #15016]
en: Games
fo: Spøl

[ctx: #15019]
en: Add
fo: Stovna

[ctx: #15052]
en: Password
fo: Loyniorð

[ctx: #15100]
en: Library
fo: Savn

[ctx: #15101]
en: Database
fo: Dátugrunnur

[ctx: #15102]
en: * All albums
fo: * Allar útgávur

[ctx: #15103]
en: * All artists
fo: * Allir tónleikarar

[ctx: #15104]
en: * All songs
fo: * Øll løg

[ctx: #15105]
en: * All genres
fo: * Øll evni

[ctx: #15107]
en: Buffering...
fo: Fyrireiki...

[ctx: #15108]
en: Navigation sounds
fo: Stýri ljóð

[ctx: #15109]
en: Skin default
fo: Vanlig útsjónd

[ctx: #15112]
en: Default theme
fo: Vanligur stílur

[ctx: #15207]
en: Connected
fo: Íbundin

[ctx: #15208]
en: Not connected
fo: Ikki íbundin

[ctx: #15213]
en: Play using...
fo: Spæl við...

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
fo: Goym fílnøvn í myndavísing

[ctx: #15301]
en: Could not connect to network server
fo: Fekk ikki samband til ambætaran

[ctx: #15302]
en: No servers found
fo: Fann ongan ambætara

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
fo: Fann ikki arbeiðsbólkin

[ctx: #15311]
en: Path:
fo: Stíggi:

[ctx: #16000]
en: General
fo: Vanligt

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
fo: Internet leiting

[ctx: #16003]
en: Player
fo: Avspælari

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
fo: Spæl frá fløgu

[ctx: #16008]
en: Enter new title
fo: Skriva nýtt heiti

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
fo: Skriva heiti á filmi

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
fo: Skriva heiti á uppseting

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
fo: Skriva heiti á útgávu

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
fo: Skriva heiti á spælilista

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
fo: Skriva nýtt navn á fílu

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
fo: Skriva nýtt navn á mappuni

[ctx: #16015]
en: Enter directory
fo: Opna mappu

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
fo: Tøkir møguleikar: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
fo: Skriva leitorð

[ctx: #16018]
en: None
fo: Onki

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
fo: Gloymi...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
fo: Skriva navn á tónleikara

[ctx: #16026]
en: Playback failed
fo: Brek við avspæling

[ctx: #16028]
en: Enter value
fo: Skriva virði

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
fo: Onki tílíkt lag í savni.

[ctx: #16033]
en: Could not open database.
fo: Fekk ikki opna dátugrunnin.

[ctx: #16034]
en: Could not get songs from database.
fo: Fekk ikki heinta løg úr dátugrunni.

[ctx: #16039]
en: Off
fo: Sløkk

[ctx: #16041]
en: On
fo: Tendra

[ctx: #16100]
en: All Videos
fo: Allar video

[ctx: #16101]
en: Unwatched
fo: Ikki sæð

[ctx: #16102]
en: Watched
fo: Sæð

[ctx: #16103]
en: Mark as watched
fo: Merk sum sædd

[ctx: #16105]
en: Edit title
fo: Tillaga heiti

[ctx: #16201]
en: Copy failed
fo: Avritan eydnaðist ikki

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file
fo: Eydnaðist ikki at avrita minst eina fíl

[ctx: #16203]
en: Move failed
fo: Flyting eydnaðist ikki

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file
fo: Eydnaðist ikki at flyta minst eina fíl

[ctx: #16205]
en: Delete failed
fo: Eydnaðist ikki at strika

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file
fo: Eydnaðist ikki at strika minst eina fíl

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
fo: Nærmast granni

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
fo: Bicubic (ritbúnaður)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
fo: Lanczos (ritbúnaður)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
fo: Sinc (ritbúnaður)

[ctx: #17998]
en: %i hours
fo: %i tímar

[ctx: #17999]
en: %i days
fo: %i dagar

[ctx: #19000]
en: Switch to channel
fo: Skift til kanal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and/or NOT.
fo: Skil millum leitorðini við at brúka AND, OR og/ella NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
fo: ella brúka setningar fyri neyva leiting. Dømi: "Kall og Svein Ungi".

[ctx: #19004]
en: Importing EPG from clients
fo: Innlesi EPG frá klientum

[ctx: #19005]
en: PVR stream information
fo: Upplýsing um PVR sending

[ctx: #19006]
en: Receiving device
fo: Móttakandi eind

[ctx: #19007]
en: Device status
fo: Støða um eind

[ctx: #19008]
en: Signal quality
fo: Sendigóðska

[ctx: #19012]
en: PVR Backend
fo: PVR móttakari

[ctx: #19013]
en: Free to air
fo: Frítt at senda

[ctx: #19014]
en: Fixed
fo: Rætta

[ctx: #19015]
en: Encryption
fo: Kryptering

[ctx: #19016]
en: PVR Backend %i - %s
fo: PVR móttakari %i - %s

[ctx: #19017]
en: Recordings
fo: Upptøkur

[ctx: #19019]
en: Channels
fo: Rás

[ctx: #19020]
en: TV
fo: Sjónvarp

[ctx: #19021]
en: Radio
fo: Útvarp

[ctx: #19022]
en: Hidden
fo: Goymt

[ctx: #19023]
en: TV channels
fo: Sjónvarpsrásir

[ctx: #19024]
en: Radio channels
fo: Útvarpsrásir

[ctx: #19025]
en: Upcoming recordings
fo: Komandi upptøkur

[ctx: #19026]
en: Add timer...
fo: Stovna timer...

[ctx: #19027]
en: No search results
fo: Ongin úrslit av leiting

[ctx: #19028]
en: No EPG entries
fo: Ongin EPG upplýsing

[ctx: #19029]
en: Channel
fo: Rás

[ctx: #19030]
en: Now
fo: Nú

[ctx: #19031]
en: Next
fo: Næsta

[ctx: #19032]
en: Timeline
fo: Tíðarlinja

[ctx: #19033]
en: Information
fo: Upplýsing

[ctx: #19034]
en: Already started recording on this channel
fo: Upptøka av hesi rás er longu byrja

[ctx: #19036]
en: This recording cannot be played. Check the log for details.
fo: Henda upptøka kann ikki spælast. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19037]
en: Show signal quality
fo: Vís sendi góðsku

[ctx: #19038]
en: Not supported by the PVR backend.
fo: Kann ikki brúkast av PVR móttakara.

[ctx: #19039]
en: Are you sure you want to hide this channel?
fo: Ynskir tú at goyma hesa rás?

[ctx: #19040]
en: Timer
fo: Tíðarstýring

[ctx: #19041]
en: Are you sure you want to rename this recording?
fo: Ynskir tú at broyta heiti á hesi upptøku?

[ctx: #19042]
en: Are you sure you want to rename this timer?
fo: Ynskir tú at broyta heiti á hesi tíðarstýring?

[ctx: #19043]
en: Recording
fo: Upptøka

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration or check the log for details.
fo: Eftirhygg stillingum ella sí loggin fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up or check the log for details.
fo: Ongin PVR klientur er tendraður enn. Bíða til PVR klientar eru klárir ella sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19046]
en: New channel
fo: Nýggj rás

[ctx: #19047]
en: Programme info
fo: Upplýsing um sending

[ctx: #19048]
en: Group management
fo: Umsiting av bólkum

[ctx: #19049]
en: Show channel
fo: Vís rás

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
fo: Vís sjónligar rásir

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
fo: Vís goymdar rásir

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
fo: Flyt rás til:

[ctx: #19053]
en: Recording information
fo: Upplýsing um upptøku

[ctx: #19054]
en: Hide channel
fo: Goym rás

[ctx: #19055]
en: No information available
fo: Ongin upplýsing tøk

[ctx: #19056]
en: New timer
fo: Nýggj tíðarstýring

[ctx: #19057]
en: Edit timer
fo: Broyt tíðarstýring

[ctx: #19058]
en: Timer enabled
fo: Tíðarstýring er tendra

[ctx: #19059]
en: Stop recording
fo: Steðga upptøku

[ctx: #19060]
en: Delete timer
fo: Strika tíðarstýring

[ctx: #19061]
en: Add timer
fo: Stovna tíðarstýring

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
fo: Skipa eftir: Rás

[ctx: #19063]
en: Go to begin
fo: Far til byrjan

[ctx: #19064]
en: Go to end
fo: Far til endan

[ctx: #19067]
en: This event is already being recorded.
fo: Henda hending er longu skrásett.

[ctx: #19068]
en: This recording could not be deleted. Check the log for details.
fo: Henda upptøka kundi ikki strikast. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19071]
en: EPG update interval
fo: Týttleiki á EPG dagføring

[ctx: #19072]
en: Do not store the EPG in the database
fo: Goym ikki EPG upplýsing í dátugrunni

[ctx: #19073]
en: Delay channel switch
fo: Seinking við skifti av rás

[ctx: #19074]
en: Active:
fo: Virkin:

[ctx: #19075]
en: Name:
fo: Navn:

[ctx: #19076]
en: Folder:
fo: Mappa:

[ctx: #19077]
en: Radio:
fo: Útvarp:

[ctx: #19078]
en: Channel:
fo: Rás:

[ctx: #19079]
en: Day:
fo: Dagur:

[ctx: #19080]
en: Begin:
fo: Byrjar:

[ctx: #19081]
en: End:
fo: Endar:

[ctx: #19082]
en: Priority:
fo: Raðfesting:

[ctx: #19083]
en: Lifetime (days):
fo: Livitíð (dagar):

[ctx: #19084]
en: First day:
fo: Fyrsti dagur:

[ctx: #19085]
en: Unknown channel %u
fo: Ókend rás %u

[ctx: #19086]
en: Mo-__-__-__-__-__-__
fo: Má-__-__-__-__-__-__

[ctx: #19087]
en: __-Tu-__-__-__-__-__
fo: __-Tý-__-__-__-__-__

[ctx: #19088]
en: __-__-We-__-__-__-__
fo: __-__-Mi-__-__-__-__

[ctx: #19089]
en: __-__-__-Th-__-__-__
fo: __-__-__-Hó-__-__-__

[ctx: #19091]
en: __-__-__-__-__-Sa-__
fo: __-__-__-__-__-Le-__

[ctx: #19093]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-__-__
fo: Má-Tý-Mi-Hó-Fr-__-__

[ctx: #19094]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-__
fo: Má-Tý-Mi-Hó-Fr-Le-__

[ctx: #19095]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-Su
fo: Má-Tý-Mi-Hó-Fr-Le-Su

[ctx: #19096]
en: __-__-__-__-__-Sa-Su
fo: __-__-__-__-__-Le-Su

[ctx: #19097]
en: Enter the name for the recording
fo: Skriva heiti á upptøkuni

[ctx: #19098]
en: Warning
fo: Ávarðing

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
fo: Vinarliga skift til aðra rás.

[ctx: #19104]
en: Enter the name of the folder for the recording
fo: Skriva heiti á mappuni til upptøkuna

[ctx: #19106]
en: Next timer on
fo: Næsta tíðastýring tendrar

[ctx: #19107]
en: at
fo: um

[ctx: #19109]
en: Couldn't save timer. Check the log for details.
fo: Fekk ikki goymt tíðarstýring. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19110]
en: An unexpected error occurred. Try again later or check the log for details.
fo: Ókent brek. Royn aftur seinni ella sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19111]
en: PVR backend error. Check the log for details.
fo: Brek við PVR móttakara. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19114]
en: Version
fo: Útgáva

[ctx: #19115]
en: Address
fo: Adressa

[ctx: #19116]
en: Disksize
fo: Diskstødd

[ctx: #19117]
en: Search for channels
fo: Leita eftir rásum

[ctx: #19118]
en: Cannot use PVR functions while searching.
fo: Fái ikki brúkt PVR undir leiting.

[ctx: #19120]
en: Client number
fo: Klientur nummar

[ctx: #19122]
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
fo: Henda tíðarstýring tekur enn upp. Ynskir tú at strika hesa tíðarstýring?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
fo: Einans frítt at senda rásir

[ctx: #19126]
en: Start time
fo: Byrjunar tíð

[ctx: #19127]
en: End time
fo: Enda tíð

[ctx: #19128]
en: Start date
fo: Byrjunardagur

[ctx: #19129]
en: End date
fo: Endadagur

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
fo: Minsta longd

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
fo: Mesta longd

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
fo: Fevn eisini um ókend evni

[ctx: #19133]
en: Search string
fo: Leitiorð

[ctx: #19134]
en: Include description
fo: Fevn eisini um lýsing

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
fo: Rás er ikki tøk

[ctx: #19137]
en: No groups defined
fo: Ongin bólkur ásettur

[ctx: #19138]
en: Please create a group first
fo: Vinarliga stovna bólk fyrst

[ctx: #19139]
en: Name of the new group
fo: Heiti á nýggjum bólki

[ctx: #19141]
en: Group
fo: Bólkur

[ctx: #19142]
en: Search guide
fo: Leita í skrá

[ctx: #19143]
en: Group management
fo: Umsiting av bólkum

[ctx: #19144]
en: No groups defined
fo: Ongin bólkur finst

[ctx: #19145]
en: Grouped
fo: Bólka

[ctx: #19146]
en: Groups
fo: Bólkar

[ctx: #19147]
en: The PVR backend does not support this action. Check the log for details.
fo: PVR móttakarin hevur ikki henda møguleika. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19148]
en: Channel
fo: Rás

[ctx: #19149]
en: Mo
fo: Má

[ctx: #19150]
en: Tu
fo: Tý

[ctx: #19151]
en: We
fo: Mi

[ctx: #19152]
en: Th
fo: Hó

[ctx: #19154]
en: Sa
fo: Le

[ctx: #19156]
en: from
fo: frá

[ctx: #19157]
en: Next recording
fo: Næsta upptøka

[ctx: #19158]
en: Currently recording
fo: Taki nú upp

[ctx: #19159]
en: from
fo: frá

[ctx: #19160]
en: to
fo: til

[ctx: #19162]
en: Recording active
fo: Upptøka fer fram

[ctx: #19163]
en: Recordings
fo: Upptøkur

[ctx: #19164]
en: Cannot start recording. Check the log for details.
fo: Fái ikki byrja upptøku. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19165]
en: Switch
fo: Skift

[ctx: #19166]
en: PVR information
fo: PVR upplýsing

[ctx: #19167]
en: Scan for missing icons
fo: Leita eftir manglandi myndum

[ctx: #19169]
en: Hide video information box
fo: Goym video upplýsing

[ctx: #19170]
en: Timeout when starting playback
fo: Bíðitíð áðrenn avspæling byrjar

[ctx: #19172]
en: Instant recording duration
fo: Longd av snarupptøku

[ctx: #19173]
en: Default recording priority
fo: Vanlig raðfesting av upptøkum

[ctx: #19174]
en: Default recording lifetime
fo: Vanlig livitíð av upptøku

[ctx: #19175]
en: Margin at the start of a recording
fo: Pláss við byrjan av upptøku

[ctx: #19176]
en: Margin at the end of a recording
fo: Pláss við endan av upptøku

[ctx: #19177]
en: Playback
fo: Avspæling

[ctx: #19178]
en: Show channel information when switching channels
fo: Vís upplýsing um rás tá skift verður

[ctx: #19180]
en: TV
fo: Sjónvarp

[ctx: #19181]
en: Menu/OSD
fo: Valmynd/OSD

[ctx: #19182]
en: Days to display in the EPG
fo: Dagar at vísa í EPG

[ctx: #19183]
en: Radio
fo: Útvarp

[ctx: #19185]
en: Reset the PVR database
fo: Rudda PVR dátugrunnin

[ctx: #19186]
en: All data in the PVR database is being erased
fo: Øll upplýsing í PVR dátugrunni verður strika

[ctx: #19187]
en: Reset the EPG database
fo: Rudda EPG dátugrunnin

[ctx: #19188]
en: EPG is being reset
fo: EPG verður strika

[ctx: #19189]
en: Continue last channel on startup
fo: Halt fram við seinastu rás tá tendra verður aftur

[ctx: #19190]
en: Background
fo: Bakgrund

[ctx: #19191]
en: PVR service
fo: PVR tænasta

[ctx: #19192]
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
fo: Ongin av íbundnu PVR móttakarum loyva blaðan av rásum.

[ctx: #19193]
en: The channel scan cannot be started. Check the log for details.
fo: Brek við lesing av rásum. Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #19194]
en: Continue?
fo: Framhald?

[ctx: #19195]
en: Client actions
fo: Klient handling

[ctx: #19196]
en: PVR client specific actions
fo: Serlig PVR klient handling

[ctx: #19197]
en: Recording started on: %s
fo: Upptøka byrjaði: %s

[ctx: #19198]
en: Recording finished on: %s
fo: Upptøkan liðug: %s

[ctx: #19199]
en: Channel manager
fo: Yvirlit yvir rásir

[ctx: #19200]
en: EPG source:
fo: EPG kelda:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
fo: Heiti á rás:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
fo: Mynd til rás:

[ctx: #19203]
en: Edit channel
fo: Tillaga rás

[ctx: #19204]
en: New channel
fo: Nýggj rás

[ctx: #19205]
en: Group management
fo: Umsiting av bólkum

[ctx: #19206]
en: Activate EPG:
fo: Tendra EPG:

[ctx: #19207]
en: Group:
fo: Bólkur:

[ctx: #19208]
en: Enter the name of the new channel
fo: Skriva heiti á nýggjari rás

[ctx: #19209]
en: Kodi virtual backend
fo: Kodi móttakari

[ctx: #19210]
en: Client
fo: Klientur

[ctx: #19211]
en: Delete channel
fo: Strika rás

[ctx: #19212]
en: This list contains changes
fo: Hesin listi er broyttur

[ctx: #19213]
en: Select backend
fo: Vel móttakara

[ctx: #19214]
en: Enter a valid URL for the new channel
fo: Skriva rætta URL fyri nýggju rásina

[ctx: #19215]
en: The PVR backend does not support timers.
fo: PVR móttakarin hevur ikki tíðarstýring.

[ctx: #19216]
en: All radio channels
fo: Allar útvarps rásir

[ctx: #19217]
en: All TV channels
fo: Allar sjónvarps rásir

[ctx: #19218]
en: Visible
fo: Sjónligar

[ctx: #19219]
en: Ungrouped channels
fo: Óbólkaðar rásir

[ctx: #19220]
en: Channels in
fo: Rásir í

[ctx: #19224]
en: Recording aborted
fo: Upptøka er avlýst

[ctx: #19225]
en: Recording scheduled
fo: Ætlan fyri upptøkur

[ctx: #19226]
en: Recording started
fo: Upptøka er byrja

[ctx: #19227]
en: Recording completed
fo: Upptøka er liðug

[ctx: #19228]
en: Recording deleted
fo: Upptøkan er strika

[ctx: #19229]
en: Close channel OSD after switching channels
fo: Sløkk OSD tá skift er til aðra rás

[ctx: #19231]
en: Always use the channel order from the backend(s)
fo: Brúka altíð raðfylgju av rásum frá móttakar(a/um)

[ctx: #19232]
en: Clear search results
fo: Rudda leitiúrslit

[ctx: #19233]
en: Display a notification on timer updates
fo: Vís fráboðan tá tíðarstýring er dagførd

[ctx: #19235]
en: PVR manager is starting up
fo: PVR umsiting tendrar

[ctx: #19236]
en: Loading channels from clients
fo: Innlesi rásir frá klientum

[ctx: #19237]
en: Loading timers from clients
fo: Innlesi tíðarstýring frá klientum

[ctx: #19238]
en: Loading recordings from clients
fo: Innlesi upptøkur frá klientum

[ctx: #19239]
en: Starting background threads
fo: Byrja uppgávur í bakgrundini

[ctx: #19241]
en: The PVR manager has been enabled without any
fo: PVR umsiting er tendra uttan at nøkur

[ctx: #19243]
en: in order to use the PVR functionality.
fo: fyri at brúka PVR móttakarar.

[ctx: #19245]
en: Set wakeup command (cmd [timestamp])
fo: Áset vekingarboð (cmd[timestamp])

[ctx: #19246]
en: Wakeup before recording
fo: Veking áðrenn upptøku

[ctx: #19247]
en: Daily wakeup
fo: Daglig veking

[ctx: #19248]
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
fo: Daglig tíð til veking (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
en: Filter channels
fo: Skipa rásir

[ctx: #19250]
en: Loading EPG from database
fo: Innlesi EPG frá dátugrunni

[ctx: #19251]
en: Update EPG information
fo: Dagføri EPG upplýsing

[ctx: #19252]
en: Schedule EPG update for this channel?
fo: Legg ætlan fyri EPG dagføring til hesa rás?

[ctx: #19253]
en: EPG update scheduled for channel
fo: Ætlan fyri EPG dagføring av rás

[ctx: #19254]
en: EPG update failed for channel
fo: EPG dagføring eydnaðist ikki fyri rás

[ctx: #19255]
en: Start recording
fo: Byrja upptøku

[ctx: #19256]
en: Stop recording
fo: Steðga upptøku

[ctx: #19257]
en: Lock channel
fo: Læs rás

[ctx: #19258]
en: Unlock channel
fo: Opna rás

[ctx: #19259]
en: Parental control
fo: Barnalás

[ctx: #19260]
en: Unlock duration
fo: Lás galdandi

[ctx: #19261]
en: Change PIN
fo: Broyt PIN

[ctx: #19262]
en: Parental control. Enter PIN:
fo: Barnalás. Skriva PIN:

[ctx: #19263]
en: Locked channel. Enter PIN:
fo: Læst rás. Skriva PIN:

[ctx: #19264]
en: Incorrect PIN
fo: Skeiv PIN

[ctx: #19265]
en: The entered PIN number was incorrect.
fo: Inskrivaði PIN tøl eru skeiv.

[ctx: #19266]
en: Parental locked
fo: Barnalæst.

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
fo: Barnalás:

[ctx: #19268]
en: Do not show 'no information available' labels
fo: Ikki vísa boð um 'ongin upplýsing finst'

[ctx: #19269]
en: Do not show 'connection lost' warnings
fo: Ikki vísa boð um 'onki samband'

[ctx: #19272]
en: You need a tuner, backend software, and an
fo: Tær tørvar tól til móttøku, forrit, og eina

[ctx: #19278]
en: Recording error
fo: Brek við upptøku

[ctx: #19281]
en: Confirm channel switches by pressing OK
fo: Váttað skift av rás við at trýsta á OK

[ctx: #19499]
en: Other/Unknown
fo: Annað/Ókennt

[ctx: #19500]
en: Movie/Drama
fo: Filmur/Drama

[ctx: #19501]
en: Detective/Thriller
fo: Krimi/Spenningur

[ctx: #19502]
en: Adventure/Western/War
fo: Ævintýr/Cowboy/Kríggj

[ctx: #19503]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
fo: Science Fiction/Fantasy/Ræðsla

[ctx: #19504]
en: Comedy
fo: Skemt

[ctx: #19505]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
fo: Sjónleikur/Melodrama/Sagnir

[ctx: #19506]
en: Romance
fo: Romantikkur

[ctx: #19508]
en: Adult Movie/Drama
fo: Vaksin/Drama

[ctx: #19516]
en: News/Current Affairs
fo: Tíðindi/Nýggjheitir

[ctx: #19517]
en: News/Weather Report
fo: Tíðindi/Veðurtíðindi

[ctx: #19519]
en: Documentary
fo: Frásøgn

[ctx: #19520]
en: Discussion/Interview/Debate
fo: Kjak/samrøða/pallborð

[ctx: #19548]
en: Sports
fo: Ítróttur

[ctx: #19549]
en: Special Event
fo: Sersending

[ctx: #19551]
en: Football
fo: Fótbóltur

[ctx: #19554]
en: Athletics
fo: Frælsur ítróttur

[ctx: #19557]
en: Winter Sports
fo: Vetrarleikir

[ctx: #19564]
en: Children's/Youth Programmes
fo: Barna- og ungdómssendingar

[ctx: #19565]
en: Pre-school Children's Programmes
fo: Sendingar fyri heilt smá

[ctx: #19568]
en: Informational/Educational/School Programme
fo: Upplýsing- og lærusendingar

[ctx: #19569]
en: Cartoons/Puppets
fo: Tekni- og dukkuleikir

[ctx: #19599]
en: Religion
fo: Átrúnaður

[ctx: #19607]
en: Fashion
fo: Móti

[ctx: #19612]
en: Social/Political/Economics
fo: Sosialt, politiskt, fíggjarligt

[ctx: #19615]
en: Remarkable People
fo: Serlig fólk

[ctx: #19629]
en: Nature/Animals/Environment
fo: Náttúra, djór og umhvørvi

[ctx: #19630]
en: Technology/Natural Sciences
fo: Tøkni og vísind

[ctx: #19632]
en: Foreign Countries/Expeditions
fo: Fremmand lond og rannsóknir

[ctx: #19635]
en: Languages
fo: Mál

[ctx: #19645]
en: Tourism/Travel
fo: Ferðavinna og ferðing

[ctx: #19649]
en: Cooking
fo: Matgerð

[ctx: #19651]
en: Gardening
fo: Urtagarðar

[ctx: #19661]
en: Original Language
fo: Uppruna mál

[ctx: #19664]
en: Live Broadcast
fo: Beinleiðis sendingar

[ctx: #19677]
en: Detective/Thriller
fo: Krimi og spenningur

[ctx: #19678]
en: Adventure/Western/War
fo: Ævintýr, kovboy og kríggj

[ctx: #19679]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
fo: Science Fiction, fantasy og ræðsla

[ctx: #19680]
en: Comedy
fo: Skemt

[ctx: #19681]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
fo: Sjónleikur, melodrama og sagnir

[ctx: #19682]
en: Romance
fo: Romantikkur

[ctx: #19684]
en: Adult
fo: Vaksin

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
fo: Mappa til tónleik

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
fo: Brúka annan fløguspælara

[ctx: #20002]
en: External DVD player
fo: Annar fløguspælari

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
fo: Mappa til skermmyndir

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
fo: Mappa til spælilistar

[ctx: #20007]
en: Recordings
fo: Upptøkur

[ctx: #20008]
en: Screenshots
fo: Skermmyndir

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
fo: Brúka Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
fo: Spælilistar til tónleik

[ctx: #20012]
en: Video playlists
fo: Spælilistar til video

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
fo: Ynskir tú at byrja spæli?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
fo: Skipa eftir: Spælilista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
fo: Fjar mynd

[ctx: #20016]
en: Current thumb
fo: Verðandi mynd

[ctx: #20017]
en: Local thumb
fo: Lokal mynd

[ctx: #20018]
en: No thumb
fo: Ongin mynd

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
fo: Vel mynd

[ctx: #20023]
en: Conflict
fo: Tvístøða

[ctx: #20024]
en: Scan new
fo: Leita eftir nýggjum

[ctx: #20025]
en: Scan all
fo: Leita eftir øllum

[ctx: #20026]
en: Region
fo: Øki

[ctx: #20037]
en: Summary
fo: Samandráttur

[ctx: #20038]
en: Lock music window
fo: Læs tónleika vindeyga

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
fo: Læs video vindeyga

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
fo: Læs mynda vindeyga

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
fo: Læs forrit og script vindeyga

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
fo: Læs fílumsiting

[ctx: #20043]
en: Lock settings
fo: Læs stillingar

[ctx: #20044]
en: Start fresh
fo: Byrja av nýggjum

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
fo: Opna høvuðsstýring

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
fo: Gevst í høvuðsstýring

[ctx: #20047]
en: Create profile '%s'?
fo: Stovna uppseting '%s'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings
fo: Byrja við nýggjum stillingum

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
fo: Skift automatiskt millum 16x9 og 4x3

[ctx: #20052]
en: Caution
fo: Varligt

[ctx: #20053]
en: Left master mode
fo: Fór úr høvuðsstýring

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
fo: Byrja høvuðsstýring

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
fo: Allmusic.com mynd

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
fo: Strika mynd

[ctx: #20058]
en: Add profile...
fo: Stovna uppseting...

[ctx: #20059]
en: Query info for all albums
fo: Finn upplýsing fyri allar útgávur

[ctx: #20060]
en: Media info
fo: Útgávu upplýsing

[ctx: #20061]
en: Separate
fo: Støk

[ctx: #20064]
en: Copy default
fo: Avrita vanliga

[ctx: #20065]
en: Profile picture
fo: Mynd til uppseting

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
fo: Læs stillingar

[ctx: #20067]
en: Edit profile
fo: Broyt uppseting

[ctx: #20068]
en: Profile lock
fo: Lás til uppseting

[ctx: #20069]
en: Could not create folder
fo: Fekk ikki stovna mappu

[ctx: #20070]
en: Profile directory
fo: Mappa til uppseting

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources
fo: Byrja við nýggjum media keldum

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable
fo: Tryggja tær at skrivast kann í mappuna

[ctx: #20073]
en: and that the new folder name is valid
fo: og nýggja heiti á mappuni er lógligt

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
fo: MPAA ummæli

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
fo: Skriva loyniorð til høvuðslás

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
fo: Spyr eftir høvuðsloyniorði við byrjan

[ctx: #20077]
en: Skin settings
fo: Stillingar til útsjónd

[ctx: #20078]
en: - no link set -
fo: - ongin leinja ásett -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
fo: Tendra animations

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
fo: Sløkk RSS tá tónleikur spælur

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
fo: Tendra snarvegis

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
fo: Vís forrit á høvuðsvalmynd

[ctx: #20083]
en: Show music info
fo: Vís upplýsing um tónleik

[ctx: #20084]
en: Show weather info
fo: Vís upplýsing um veðrið

[ctx: #20085]
en: Show system info
fo: Vís upplýsing um skipanina

[ctx: #20088]
en: Weather info
fo: Upplýsing um veðrið

[ctx: #20089]
en: Drive space free
fo: Tøkt pláss

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
fo: Skriva heiti á verðandi savni

[ctx: #20091]
en: Lock code
fo: Loyniorð

[ctx: #20092]
en: Load profile
fo: Les uppseting

[ctx: #20093]
en: Profile name
fo: Heiti á uppseting

[ctx: #20094]
en: Media sources
fo: Media keldur

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
fo: Skriva loyniorð til uppseting

[ctx: #20096]
en: Login screen
fo: Login mynd

[ctx: #20097]
en: Fetching album info
fo: Heinti upplýsing um útgávu

[ctx: #20098]
en: Fetching info for album
fo: Heinti upplýsing um útgávuna

[ctx: #20099]
en: Can't rip CD or track while playing from CD
fo: Fái ikki avrita fløgu ella lag meðan fløgan spælur

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
fo: Loyniorð til høvuðslás og stillingar

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
fo: Nýtsla av høvuðsloyniorði byrjar altíð høvuðsstýring

[ctx: #20102]
en: or copy from default?
fo: ella avrita frá vanligari uppseting?

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
fo: Goym broytingar á uppseting?

[ctx: #20104]
en: Old settings found.
fo: Fann gamlar stillingar.

[ctx: #20105]
en: Do you want to use them?
fo: Ynskir tú at brúka hesar?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found.
fo: Fann gamla media keldu.

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
fo: Støk (læst)

[ctx: #20108]
en: Root
fo: Rót

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
fo: UPnP stillingar

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
fo: Byrja UPnP automatiskt

[ctx: #20112]
en: Last login: %s
fo: Seinasta nýtsla: %s

[ctx: #20113]
en: Never logged on
fo: Ongantíð brúkt

[ctx: #20114]
en: Profile %i / %i
fo: Uppseting %i / %i

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
fo: Brúkara login / Vel eina uppseting

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
fo: Brúka lás á login skermi

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
fo: Skeivt loyniorð.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set.
fo: Hetta krevur at høvuðslás verður ásett.

[ctx: #20119]
en: Would you like to set it now?
fo: Ynskir tú at seta hetta nú?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
fo: Heinti upplýsing um forrit

[ctx: #20121]
en: Party on!
fo: So er ball!

[ctx: #20122]
en: True
fo: Satt

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
fo: Blandi sjussar

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
fo: Skonki gløsini

[ctx: #20125]
en: Logged on as
fo: Innritaður sum

[ctx: #20126]
en: Log off
fo: Útrita

[ctx: #20128]
en: Go to root
fo: Far til rótina

[ctx: #20129]
en: Weave
fo: Flætta

[ctx: #20130]
en: Weave (inverted)
fo: Flætta (øvugt)

[ctx: #20131]
en: Blend
fo: Blanda

[ctx: #20133]
en: Edit network location
fo: Tillaga net stað

[ctx: #20134]
en: Remove network location
fo: Strika net stað

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
fo: Ynskir tú at lesa mappuna?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
fo: Geymi

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
fo: Geymi ísettur

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
fo: Fekk ikki brúkt geyman

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
fo: Læs paususkerm

[ctx: #20142]
en: Username
fo: Brúkaranavn

[ctx: #20143]
en: Enter password for
fo: Skriva loyniorð fyri

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
fo: Sløkk um...

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
fo: Sløkk um (í minuttum)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in %im
fo: Byrja, sløkki um %im

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
fo: Sløkki um 30 minuttir

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
fo: Sløkki um 60 minuttir

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
fo: Sløkki um 120 minuttir

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
fo: Brúkaraásett sløkking

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
fo: Gloym brúkaraásetta sløkking

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for %s
fo: Læs stillingar fyri %s

[ctx: #20153]
en: Browse...
fo: Leita...

[ctx: #20154]
en: Summary information
fo: Samandráttur

[ctx: #20155]
en: Storage information
fo: Upplýsing um goymslu

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
fo: Upplýsing um harðdisk

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
fo: Upplýsing um fløguspælara

[ctx: #20158]
en: Network information
fo: Upplýsing um net

[ctx: #20159]
en: Video information
fo: Upplýsing um video

[ctx: #20160]
en: Hardware information
fo: Upplýsing um tólbúnað

[ctx: #20161]
en: Total
fo: Samla

[ctx: #20162]
en: Used
fo: Brúkt

[ctx: #20163]
en: of
fo: av

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
fo: Læsing ikki møgulig

[ctx: #20165]
en: Not locked
fo: Ikki læst

[ctx: #20166]
en: Locked
fo: Læst

[ctx: #20167]
en: Frozen
fo: Fryst

[ctx: #20168]
en: Requires reset
fo: Má byrja av nýggjum

[ctx: #20169]
en: Week
fo: Vika

[ctx: #20170]
en: Line
fo: Linja

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
fo: Windows net (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
fo: XBMSP ambætari

[ctx: #20173]
en: FTP server
fo: FTP ambætari

[ctx: #20174]
en: iTunes music share (DAAP)
fo: iTunes tónleika savn (DAAP)

[ctx: #20175]
en: UPnP server
fo: UPnP ambætari

[ctx: #20176]
en: Show video info
fo: Vís upplýsing um video

[ctx: #20177]
en: Done
fo: Liðugt

[ctx: #20178]
en: Shift
fo: Stórt

[ctx: #20180]
en: Symbols
fo: Tekin

[ctx: #20181]
en: Backspace
fo: Strika

[ctx: #20182]
en: Space
fo: Millumrúm

[ctx: #20183]
en: Reload skin
fo: Les útsjónd aftur

[ctx: #20184]
en: Rotate pictures using EXIF information
fo: Snara myndir við hjálp av EXIF upplýsing

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
fo: Brúka myndir til vísing av sjónvarpsrøð

[ctx: #20186]
en: Please wait
fo: Vinarliga bíða

[ctx: #20188]
en: Announce library updates via UPnP
fo: Fráboða dagføring av savni umvegis UPnP

[ctx: #20190]
en: Custom
fo: Serligt

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
fo: Tendra skráseting av handlingum

[ctx: #20192]
en: Download additional information during updates
fo: Heinta eyka upplýsing við dagføring

[ctx: #20193]
en: Default service for album information
fo: Vanlig tænasta til upplýsing um útgávu

[ctx: #20194]
en: Default service for artist information
fo: Vanlig tænasta til upplýsing um tónleikara

[ctx: #20196]
en: Export music library
fo: Útlesa tónleika savn

[ctx: #20197]
en: Import music library
fo: Innles tónleika savn

[ctx: #20198]
en: No artist found!
fo: Fann ongan tónleikara!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist info failed
fo: Eydnaðist ikki at heinta upplýsing um tónleikara

[ctx: #20240]
en: Android music
fo: Android tónleikur

[ctx: #20241]
en: Android videos
fo: Android video

[ctx: #20242]
en: Android pictures
fo: Android myndir

[ctx: #20243]
en: Android photos
fo: Android bíløt

[ctx: #20244]
en: Android Apps
fo: Android forrit

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
fo: So er ball! (video)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
fo: Blandi sjussar (video)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
fo: Skonki gløsini (video)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
fo: WebDAV ambætari (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
fo: WebDAV ambætari (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
fo: Fyrsta innritan, broyt tína uppseting

[ctx: #20256]
en: HTS Tvheadend client
fo: HTS Tvheadend klientur

[ctx: #20257]
en: VDR Streamdev client
fo: VDR Streamdev klientur

[ctx: #20258]
en: MythTV client
fo: MythTV klientur

[ctx: #20259]
en: Network Filesystem (NFS)
fo: Net fílskipan (NFS)

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
fo: Web ambætara mappa (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
fo: Web ambatara mappa (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
fo: Eydnaðist ikki at skriva í mappu:

[ctx: #20303]
en: Do you want to skip and proceed?
fo: Ynskir tú at loypa um og halda áfram?

[ctx: #20304]
en: RSS Feed
fo: RSS kelda

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
fo: Annar DNS:

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
fo: DHCP ambætari:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
fo: Stovna nýggja mappu

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
fo: Video - Savn

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
fo: Skipa eftir: Eyðkenni

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using %s
fo: Lesi filmar við %s

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using %s
fo: Lesi sjónbandaløg við %s

[ctx: #20319]
en: Scanning tvshows using %s
fo: Lesi sjónvarpsrøð við %s

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using %s
fo: Lesi tónleikarar við %s

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using %s
fo: Lesi útgávur við %s

[ctx: #20324]
en: Play part...
fo: Spæl lut...

[ctx: #20325]
en: Calibration reset
fo: Strika uppseting

[ctx: #20326]
en: This will reset the calibration values for %s
fo: Hetta vil broyta uppseting av %s

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
fo: Filmar eru í mappum við sama heiti sum filmurin

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
fo: Brúka heiti á mappum til uppsløg

[ctx: #20331]
en: File
fo: Fíl

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
fo: Brúka heiti á fíl ella mappu til uppsløg?

[ctx: #20333]
en: Set content
fo: Set innihald

[ctx: #20334]
en: Folder
fo: Mappa

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
fo: Leita eftir innihaldi í undirmappum?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
fo: Lat upp keldur

[ctx: #20337]
en: Actor
fo: Sjónleikari

[ctx: #20338]
en: Movie
fo: Filmur

[ctx: #20339]
en: Director
fo: Leikstjóri

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within
fo: Ynskir tú at strika allar lutir í

[ctx: #20341]
en: this path from the Kodi library?
fo: hesum stíggja frá Kodi savni?

[ctx: #20342]
en: Movies
fo: Filmar

[ctx: #20343]
en: TV shows
fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #20344]
en: This directory contains
fo: Henda mappa fevnir um

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
fo: Innles undirmappur

[ctx: #20347]
en: as
fo: sum

[ctx: #20348]
en: Directors
fo: Leikstjórar

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
fo: Ongin video funnin í hesum stíggja!

[ctx: #20350]
en: votes
fo: atkvøður

[ctx: #20351]
en: TV show information
fo: Upplýsing um sjónvarpsrøð

[ctx: #20352]
en: Episode information
fo: Upplýsing um brot

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
fo: Innlesi upplýsing um sjónvarpsrøð

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
fo: Heinti upplýsing um brot

[ctx: #20355]
en: Loading info for episodes in directory
fo: Innlesi upplýsing um brot í hesi mappu

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
fo: Vel sjónvarpsrøð:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
fo: Skriva heiti á sjónvarpsrøð

[ctx: #20358]
en: Season %i
fo: Útgáva %i

[ctx: #20359]
en: Episode
fo: Brot

[ctx: #20360]
en: Episodes
fo: Brot

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
fo: Innlesi upplýsing um broti

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
fo: Strika brot frá savni

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
fo: Strika sjónvarpsrøð frá savni

[ctx: #20364]
en: TV show
fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #20365]
en: Episode plot
fo: Lýsing av broti

[ctx: #20366]
en: * All seasons
fo: * Allar útgávur

[ctx: #20367]
en: Hide watched
fo: Goym sæddar

[ctx: #20368]
en: Prod code
fo: Framleiðslu eyðkenni

[ctx: #20369]
en: Show plot for unwatched items
fo: Vís lýsing av ikki sæddum lutum

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
fo: * Goymt fyri ikki at oyðileggja søguna *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
fo: Áset útgávu mynd

[ctx: #20372]
en: Season image
fo: Útgávu mynd

[ctx: #20373]
en: Season
fo: Útgáva

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
fo: Heinti upplýsing um filmin

[ctx: #20376]
en: Original title
fo: Uppruna heiti

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
fo: Innles upplýsing av nýggjum um sjónvarpsrøð

[ctx: #20378]
en: Refresh info for all episodes?
fo: Innles upplýsing av nýggjum fyri øll brot?

[ctx: #20379]
en: Selected folder contains a single TV show
fo: Henda mappa hevur eina sjónvarpsrøð

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
fo: Tak ikki hesa mappu við í yvirliti

[ctx: #20381]
en: Specials
fo: Serútgávur

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
fo: Henda mappa hevur bert eina video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
fo: Leinkja til sjónvarpsrøð

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
fo: Strika leinkju til sjónvarpsrøð

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
fo: Nýggir filmar

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
fo: Nýggj brot til sjónvarpsrøð

[ctx: #20388]
en: Studios
fo: Studio

[ctx: #20389]
en: Music videos
fo: Sjónbandaløg

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
fo: Nýggj sjónbandaløg

[ctx: #20391]
en: Music video
fo: Sjónbandalag

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
fo: Strika sjónbandalag frá savni

[ctx: #20393]
en: Music video information
fo: Upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
fo: Innlesi upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #20395]
en: Mixed
fo: Blanda

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
fo: Far til útgávur hjá tónleikara

[ctx: #20397]
en: Go to album
fo: Far til útgávu

[ctx: #20398]
en: Play song
fo: Spæl lag

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
fo: Far til sjónbandaløg av útgávu

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
fo: Far til sjónbandaløg hjá tónleikara

[ctx: #20401]
en: Play music video
fo: Spæl sjónbandalag

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails when adding to library
fo: Heinta myndir av sjónleikara tá savni verður víðka

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
fo: Áset mynd av sjónleikara

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
fo: Strika bókamerki fra broti

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
fo: Áset bókamerki við brot

[ctx: #20407]
en: Scraper settings
fo: Scraper stillingar

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
fo: Heinti upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
fo: Heinti upplýsing um sjónvarpsrøð

[ctx: #20413]
en: Get fanart
fo: Heinta fjepparatilfar

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
fo: Leiti eftir nýggjum tilfari

[ctx: #20416]
en: First aired
fo: Fyrsta sýning

[ctx: #20417]
en: Writer
fo: Rithøvundur

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
fo: Broyt filunavn til heiti frá savni

[ctx: #20420]
en: Never
fo: Ongantíð

[ctx: #20421]
en: If only one season
fo: Um bert ein útgáva er

[ctx: #20422]
en: Always
fo: Altíð

[ctx: #20424]
en: False
fo: Skeivt

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
fo: Myndarøð av fjepparatilfari

[ctx: #20426]
en: Export to a single file or separate
fo: Útles til eina fíl ella fleiri

[ctx: #20427]
en: files per entry?
fo: tal av fílum?

[ctx: #20428]
en: Single file
fo: Eina fíl

[ctx: #20429]
en: Separate
fo: Stakar

[ctx: #20430]
en: Export thumbnails and fanart?
fo: Útles myndir ella fjepparatilfar

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
fo: Skriva yvir gamlar fílir?

[ctx: #20432]
en: Exclude path from library updates
fo: Útihýs stíggjan frá dagføringum av savni

[ctx: #20433]
en: Extract thumbnails and video information
fo: Les myndir og video upplýsing

[ctx: #20434]
en: Sets
fo: Sett

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
fo: Útles myndir av sjónleikara?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
fo: Vel fjepparatilfar

[ctx: #20438]
en: Local fanart
fo: Lokalt fjepparatilfar

[ctx: #20439]
en: No fanart
fo: Onki fjepparatilfar

[ctx: #20440]
en: Current fanart
fo: Verðandi fjepparatilfar

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
fo: Remote fjepparatilfar

[ctx: #20442]
en: Change content
fo: Broyt innihald

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh info for all
fo: Ynskir tú at dagføra allar upplýsing

[ctx: #20444]
en: items within this path?
fo: um lutir í hesi mappu?

[ctx: #20445]
en: Fanart
fo: Fjepparatilfar

[ctx: #20446]
en: Locally stored information found.
fo: Fann upplýsing lokalt.

[ctx: #20447]
en: Ignore and refresh from internet?
fo: Heinta heldur nýggja upplýsing av Netinum?

[ctx: #20448]
en: Could not download information
fo: Fekk ikki heinta upplýsing

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
fo: Fekk ikki bundi í ambætaran

[ctx: #20450]
en: Would you like to continue scanning?
fo: Ynskir tú at halda áfram við lesing?

[ctx: #20451]
en: Countries
fo: Lond

[ctx: #20452]
en: episode
fo: brot

[ctx: #20453]
en: episodes
fo: brot

[ctx: #20457]
en: Movie set
fo: Film bólkur

[ctx: #20458]
en: Group movies in sets
fo: Savna filmar í bólkar

[ctx: #20459]
en: Tags
fo: Frámerki

[ctx: #20460]
en: Add %s
fo: Stovna %s

[ctx: #20461]
en: Remove %s
fo: Strika %s

[ctx: #20462]
en: New tag...
fo: Nýtt frámerki...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '%s' already exists.
fo: Eitt frámerki við heiti '%s' er longu.

[ctx: #20464]
en: Select %s
fo: Vel %s

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
fo: Vís goymdar fílir og mappur

[ctx: #21331]
en: TuxBox client
fo: TuxBox klientur

[ctx: #21332]
en: WARNING: Target TuxBox device is in recording-mode!
fo: ÁVARÐING: Henda TuxBox eind tekur upp!

[ctx: #21333]
en: The stream will be stopped!
fo: Henda sending verður steðga!

[ctx: #21334]
en: Zap to channel: %s failed!
fo: Skift til kanal: %s eydnaðist ikki!

[ctx: #21335]
en: Are you sure to start the stream?
fo: Ynskir tú at byrja sending?

[ctx: #21336]
en: Connecting to: %s
fo: Bindi í: %s

[ctx: #21337]
en: TuxBox device
fo: TuxBox eind

[ctx: #21359]
en: Add media share...
fo: Stovna media savn...

[ctx: #21360]
en: Share video and music libraries through UPnP
fo: Deil video og tónleika søvn umvegis UPnP

[ctx: #21364]
en: Edit media share
fo: Broyt media savn

[ctx: #21365]
en: Remove media share
fo: Strika media savn

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
fo: Onnur mappa til film og undirtekstir

[ctx: #21370]
en: Play navigation sounds during media playback
fo: Brúka stýriljóð við avspæling

[ctx: #21371]
en: Thumbnail
fo: Mynd

[ctx: #21373]
en: Video output
fo: Video útgangur

[ctx: #21374]
en: Video aspect
fo: Video lutfall

[ctx: #21375]
en: Normal
fo: Vanligt

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
fo: Brúka 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
fo: Brúka 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
fo: Brúka 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
fo: Skriva heiti á nýggjum spælilista

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons in file lists
fo: Vís "Stovna keldu" á fílulistum

[ctx: #21385]
en: Open
fo: Opna

[ctx: #21387]
en: Fast
fo: Skjótt

[ctx: #21388]
en: Quiet
fo: Stilli

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
fo: Tendra serliga bakgrund

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
fo: Ikki møguligt at goyma fíl størri enn 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
fo: Partur

[ctx: #21398]
en: Enable playlist at startup
fo: Tendra spælilista við byrjan

[ctx: #21400]
en: contains
fo: inniheldur

[ctx: #21401]
en: does not contain
fo: inniheldur ikki

[ctx: #21402]
en: is
fo: er

[ctx: #21403]
en: is not
fo: er ikki

[ctx: #21404]
en: starts with
fo: byrjar við

[ctx: #21405]
en: ends with
fo: endar við

[ctx: #21406]
en: greater than
fo: størri enn

[ctx: #21407]
en: less than
fo: minni enn

[ctx: #21408]
en: after
fo: aftaná

[ctx: #21409]
en: before
fo: áðrenn

[ctx: #21410]
en: in the last
fo: í seinastu

[ctx: #21411]
en: not in the last
fo: ikki í seinastu

[ctx: #21417]
en: Settings
fo: Stillingar

[ctx: #21418]
en: Multilingual
fo: Fleiri mál

[ctx: #21420]
en: Value to match
fo: Virði at finna

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
fo: Regul til smarta spælilistan

[ctx: #21422]
en: Match items where
fo: Finn lutir har

[ctx: #21423]
en: New rule...
fo: Nýggj treyt...

[ctx: #21424]
en: Items must match
fo: Lutir mugu líkjast

[ctx: #21425]
en: all of the rules
fo: allar treytir

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
fo: eina ella fleiri treytir

[ctx: #21427]
en: Limit to
fo: Avmarka til

[ctx: #21428]
en: No limit
fo: Ongin avmarking

[ctx: #21429]
en: Order by
fo: Skipa eftir

[ctx: #21430]
en: ascending
fo: vaksandi

[ctx: #21431]
en: descending
fo: minkandi

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
fo: Broyt smarta spælilistan

[ctx: #21433]
en: Name of the playlist
fo: Heiti á spælilista

[ctx: #21434]
en: Find items where
fo: Finn lutir har

[ctx: #21435]
en: Edit
fo: Broyt

[ctx: #21436]
en: %i items
fo: %i lutir

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
fo: Stovna smartan spælilista...

[ctx: #21438]
en: %c Drive
fo: %c drev

[ctx: #21440]
en: Home folder
fo: Heima mappa

[ctx: #21441]
en: Watched count
fo: Tal av vísingum

[ctx: #21442]
en: Episode title
fo: Heiti á broti

[ctx: #21443]
en: Video resolution
fo: Video stødd

[ctx: #21444]
en: Audio channels
fo: Ljóð kanalir

[ctx: #21447]
en: Audio language
fo: Ljóð mál

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
fo: Mál á undirteksti

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
fo: Fjarstýring sendur knappaborð presses

[ctx: #21450]
en: Edit
fo: Broyt

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
fo: Internet íbinding er neyðug.

[ctx: #21452]
en: Get More...
fo: Heinta fleiri...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
fo: Rót fílskipan

[ctx: #21454]
en: Cache full
fo: Goymsla full

[ctx: #21456]
en: External storage
fo: Uttanhýsis goymsla

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
fo: Sæð brot

[ctx: #21461]
en: Fixed
fo: Rætta

[ctx: #21462]
en: Bottom of video
fo: Niðaliga á video

[ctx: #21463]
en: Below video
fo: Niðanfyri video

[ctx: #21464]
en: Top of video
fo: Ovaliga á video

[ctx: #21465]
en: Above video
fo: Omanfyri video

[ctx: #21467]
en: %.1f to %.1f
fo: %.1f til %.1f

[ctx: #21468]
en: %d to %d
fo: %d til %d

[ctx: #21469]
en: %s to %s
fo: %s til %s

[ctx: #21800]
en: File name
fo: Fílunavn

[ctx: #21801]
en: File path
fo: Fílustíggi

[ctx: #21802]
en: File size
fo: Fílustødd

[ctx: #21803]
en: File date/time
fo: Fíludagfesting

[ctx: #21805]
en: Resolution
fo: Skermstødd

[ctx: #21806]
en: Comment
fo: Viðmerkingar

[ctx: #21807]
en: Colour/B&W
fo: Litir/S&H

[ctx: #21820]
en: Date/Time
fo: Dagfesting

[ctx: #21821]
en: Description
fo: Lýsing

[ctx: #21822]
en: Camera make
fo: Myndatól merki

[ctx: #21823]
en: Camera model
fo: Myndatól slag

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
fo: EXIF viðmerking

[ctx: #21826]
en: Aperture
fo: Opni

[ctx: #21835]
en: Light source
fo: Ljós kelda

[ctx: #21839]
en: CCD width
fo: CCD vídd

[ctx: #21861]
en: Keywords
fo: Lyklaorð

[ctx: #21863]
en: Author
fo: Rithøvundur

[ctx: #21864]
en: Headline
fo: Yvirskrivt

[ctx: #21865]
en: Special instructions
fo: Serlig vegleiðing

[ctx: #21866]
en: Category
fo: Bólkur

[ctx: #21867]
en: Byline
fo: Onnur yvirskrivt

[ctx: #21869]
en: Credit
fo: Tøkk

[ctx: #21870]
en: Source
fo: Kelda

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
fo: Lýsing av upphavsrætti

[ctx: #21872]
en: Object name
fo: Heiti á luti

[ctx: #21873]
en: City
fo: Býur

[ctx: #21874]
en: State
fo: Statur

[ctx: #21875]
en: Country
fo: Land

[ctx: #21876]
en: Original Tx Reference
fo: Uppruna Tx tilvísing

[ctx: #21877]
en: Date created
fo: Framleiðsludagur

[ctx: #21879]
en: Country code
fo: Landakota

[ctx: #21880]
en: Reference service
fo: Tilvísingar tænasta

[ctx: #21881]
en: Allow control of Kodi via UPnP
fo: Loyv stýring av Kodi gjøgnum UPnP

[ctx: #21883]
en: Saved music
fo: Goymdur tónleikur

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
fo: Heinta upplýsing um allar tónleikarar

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
fo: Heinti upplýsing um útgávu

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
fo: Heinti upplýsing um tónleikara

[ctx: #21887]
en: Biography
fo: Lýsing

[ctx: #21888]
en: Discography
fo: Útgávur

[ctx: #21889]
en: Searching artist
fo: Leiti eftir tónleikara

[ctx: #21890]
en: Select artist
fo: Vel tónleikara

[ctx: #21891]
en: Artist information
fo: Upplýsing um tónleikara

[ctx: #21892]
en: Instruments
fo: Ljóðføri

[ctx: #21893]
en: Born
fo: Føðidagur

[ctx: #21894]
en: Formed
fo: Stovna

[ctx: #21895]
en: Themes
fo: Stílur

[ctx: #21896]
en: Disbanded
fo: Givin

[ctx: #21897]
en: Died
fo: Andaðist

[ctx: #21898]
en: Years active
fo: Ár virkin

[ctx: #21899]
en: Label
fo: Heiti

[ctx: #21900]
en: Born/Formed
fo: Føðidagur/Stovna

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
fo: Dagfør savn við byrjan

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
fo: Vís ikki støðu av dagføring

[ctx: #22004]
en: Delayed by: %2.3fs
fo: Seinka við: %2.3fs

[ctx: #22005]
en: Ahead by: %2.3fs
fo: Framskunda við: %2.3fs

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
fo: OpenGL veitari:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
fo: OpenGL forrit:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
fo: OpenGL útgáva:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
fo: GPU hiti:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
fo: CPU hiti:

[ctx: #22012]
en: Total memory
fo: Minni

[ctx: #22013]
en: Profile data
fo: Uppseting

[ctx: #22015]
en: All recordings
fo: Allar upptøkur

[ctx: #22016]
en: By title
fo: Eftir heiti

[ctx: #22017]
en: By group
fo: Eftir bólki

[ctx: #22018]
en: Live channels
fo: Beinleiðis sendingar

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
fo: Upptøkur eftir heiti

[ctx: #22020]
en: Guide
fo: Skrá

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
fo: Vís video fíl í yvirlitum

[ctx: #22023]
en: DirectX vendor:
fo: DirectX veitari:

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
fo: Direct3D útgáva:

[ctx: #22030]
en: Font
fo: Skrivttypa

[ctx: #22031]
en: Size
fo: Stødd

[ctx: #22034]
en: Export karaoke titles as HTML
fo: Útles karaoke heiti sum HTML

[ctx: #22035]
en: Export karaoke titles as CSV
fo: Útles karaoike heiti sum CSV

[ctx: #22036]
en: Import karaoke titles...
fo: Innles karaoke heiti...

[ctx: #22038]
en: Export karaoke titles...
fo: Útles karaoke heiti...

[ctx: #22039]
en: Enter song number
fo: Skriva lag nummar

[ctx: #22040]
en: white/green
fo: hvítt/grønt

[ctx: #22041]
en: white/red
fo: hvítt/reytt

[ctx: #22042]
en: white/blue
fo: hvítt/blátt

[ctx: #22043]
en: black/white
fo: svart/hvítt

[ctx: #22080]
en: Choose
fo: Vel

[ctx: #22081]
en: Show Information
fo: Vís upplýsing

[ctx: #22082]
en: More...
fo: Meir...

[ctx: #22083]
en: Play all
fo: Spæl alt

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
fo: Tekstvarp ikki tøkt

[ctx: #23050]
en: Activate Teletext
fo: Tendra tekstvarp

[ctx: #23051]
en: Part %i
fo: Brot %i

[ctx: #23052]
en: Buffering %i bytes
fo: Fyrireiki %i bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
fo: Steðgi

[ctx: #23054]
en: Running
fo: Spæli

[ctx: #23055]
en: Scale Teletext to 4:3
fo: Tillaga tekstvarp til 4:3

[ctx: #23101]
en: Click OK to terminate the player
fo: Trýst OK fyri at steðga avspælara

[ctx: #23104]
en: Click OK when playback has ended
fo: Trýst OK tá avspæling er liðug

[ctx: #24000]
en: Add-on
fo: Víðkan

[ctx: #24001]
en: Add-ons
fo: Víðkanir

[ctx: #24002]
en: Add-on options
fo: Stilling av víðkan

[ctx: #24003]
en: Add-on Information
fo: Upplýsing um víðkan

[ctx: #24005]
en: Media sources
fo: Media keldur

[ctx: #24007]
en: Movie information
fo: Upplýsing um filmin

[ctx: #24008]
en: Screensaver
fo: Paususkermur

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
fo: Savn við víðkanum

[ctx: #24012]
en: Subtitles
fo: Undirtekstir

[ctx: #24013]
en: Lyrics
fo: Sangtekstir

[ctx: #24014]
en: TV information
fo: Upplýsing um sjónvarp

[ctx: #24015]
en: Music video information
fo: Upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #24016]
en: Album information
fo: Upplýsing um útgávu

[ctx: #24017]
en: Artist information
fo: Upplýsing um tónleikara

[ctx: #24018]
en: Services
fo: Tænastur

[ctx: #24019]
en: PVR clients
fo: PVR klientar

[ctx: #24020]
en: Configure
fo: Tillaga

[ctx: #24021]
en: Disable
fo: Sløkk

[ctx: #24022]
en: Enable
fo: Tendra

[ctx: #24023]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #24024]
en: Add-on disabled
fo: Víðkan er sløkt

[ctx: #24027]
en: Weather
fo: Veður

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
fo: Tænasta til veður upplýsing

[ctx: #24030]
en: This Add-on can not be configured
fo: Henda víðkan kann ikki stillast

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
fo: Brek við innlesing av stillingum

[ctx: #24032]
en: All Add-ons
fo: Allar víðkanir

[ctx: #24033]
en: Get Add-ons
fo: Heinta víðkan

[ctx: #24036]
en: Change log
fo: Loggur yvir broytingar

[ctx: #24037]
en: Uninstall
fo: Strika

[ctx: #24038]
en: Install
fo: Innles

[ctx: #24039]
en: Disabled Add-ons
fo: Sløktar víðkanir

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
fo: (Strika verðandi stillingar)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
fo: Innles frá zip fílu

[ctx: #24042]
en: Downloading %i%%
fo: Heinti %i%%

[ctx: #24043]
en: Available Updates
fo: Tøkar dagføringar

[ctx: #24045]
en: Add-on does not have the correct structure
fo: Víðkan hevur ikki rættan bygnað

[ctx: #24048]
en: Rollback
fo: Far aftur

[ctx: #24050]
en: Available Add-ons
fo: Tøkar víðkanir

[ctx: #24051]
en: Version:
fo: Útgáva:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
fo: Frágreiðing

[ctx: #24053]
en: License:
fo: Loyvi:

[ctx: #24054]
en: Changelog
fo: Broytingar

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this Add-on?
fo: Ynskir tú at tendra hesa víðkan?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this Add-on?
fo: Ynskir tú at sløkkja hesa víðkan?

[ctx: #24061]
en: Add-on update available!
fo: Nýggj útgáva av víðkanini er tøk!

[ctx: #24062]
en: Enabled Add-ons
fo: Tendraðar víðkanir

[ctx: #24063]
en: Auto update
fo: Automatisk dagføring

[ctx: #24064]
en: Add-on enabled
fo: Víðkan tendra

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
fo: Víðkan dagførd

[ctx: #24066]
en: Cancel Add-on download?
fo: Gloym heintan av víðkan?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading Add-ons
fo: Heinta í løtuni víðkanir

[ctx: #24068]
en: Update available
fo: Nýggj útgáva tøk

[ctx: #24069]
en: Update
fo: Dagfør

[ctx: #24070]
en: Add-on could not be loaded.
fo: Kundi ikki innlesa víðkan.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
fo: Ókennt brek.

[ctx: #24072]
en: Settings required
fo: Stilling neyðug

[ctx: #24073]
en: Could not connect
fo: Fekk ikki samband

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
fo: Neyðugt at byrja av nýggjum

[ctx: #24075]
en: Disable
fo: Sløkk

[ctx: #24076]
en: Add-on Required
fo: Víðkan neyðug

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
fo: Royn íbinding aftur?

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
fo: Víðkan tendrar av nýggjum

[ctx: #24090]
en: Lock Add-on manager
fo: Læs víðkanar umsiting

[ctx: #24094]
en: (current)
fo: (verðandi)

[ctx: #24095]
en: (blacklisted)
fo: (svartalista)

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
fo: Ynskir tú at sløkkja hesa í tíni skipan?

[ctx: #24098]
en: Broken
fo: Brotin

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
fo: Ynskir tú at broyta til hesa útsjónd?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an Add-on:
fo: Fyri henda møguleika er neyðugt at heinta eina víðkan:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this Add-on?
fo: Ynskir tú at heinta hesa víðkan?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
fo: Eydnaðist ikki at innlesa útsjónd

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
fo: Útsjónd manglar nakrar fílir

[ctx: #24121]
en: Enter search string
fo: Skriva leitorð

[ctx: #25000]
en: Notifications
fo: Fráboðanir

[ctx: #25001]
en: Hide foreign
fo: Goym fremmand

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
fo: Vel frá øllum heitum...

[ctx: #25004]
en: Play main title: %d
fo: Spæl høvuðsheiti: %d

[ctx: #25005]
en: Title: %d
fo: Heiti: %d

[ctx: #25006]
en: Select playback item
fo: Vel lut at spæla

[ctx: #29800]
en: Library Mode
fo: Savnstøða

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
fo: QWERTY knappaborð

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
fo: Trailer góðska

[ctx: #33002]
en: Stream
fo: Sending

[ctx: #33003]
en: Download
fo: Heinta

[ctx: #33004]
en: Download & play
fo: Heinta og spæl

[ctx: #33005]
en: Download & save
fo: Heinta og goym

[ctx: #33006]
en: Today
fo: Í dag

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
fo: Í morgin

[ctx: #33008]
en: Saving
fo: Goymi

[ctx: #33009]
en: Copying
fo: Avriti

[ctx: #33010]
en: Set download directory
fo: Áset goymslu mappu

[ctx: #33012]
en: Short
fo: Stutt

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
fo: Brúka fløguavspælara og ikki vanligan avspælara

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
fo: Spyr um heintan áðrenn avspæling av video

[ctx: #33016]
en: Clips
fo: Brot

[ctx: #33018]
en: Tonight
fo: Í kvøld

[ctx: #33019]
en: Tomorrow Night
fo: Í annaðkvøld

[ctx: #33020]
en: Condition
fo: Treyt

[ctx: #33021]
en: Precipitation
fo: Avfall

[ctx: #33022]
en: Precip
fo: Avfall

[ctx: #33023]
en: Humid
fo: Væta

[ctx: #33024]
en: Feels
fo: Følist

[ctx: #33025]
en: Observed
fo: Sæð

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
fo: Víkir frá vanligum

[ctx: #33027]
en: Sunrise
fo: Sólaris

[ctx: #33028]
en: Sunset
fo: Sólsetur

[ctx: #33029]
en: Details
fo: Útgreina

[ctx: #33030]
en: Outlook
fo: Útlit

[ctx: #33032]
en: Translate text
fo: Umset tekst

[ctx: #33033]
en: Map list %s category
fo: Kort listi %s bólkur

[ctx: #33034]
en: 36 Hour
fo: 36 tímar

[ctx: #33035]
en: Maps
fo: Kort

[ctx: #33036]
en: Hourly
fo: Tímar

[ctx: #33037]
en: Weekend
fo: Vikuskifti

[ctx: #33038]
en: %s day
fo: %s dagur

[ctx: #33049]
en: Alert
fo: Ávarðing

[ctx: #33050]
en: Alerts
fo: Ávarðingar

[ctx: #33051]
en: Choose Your
fo: Vel tín

[ctx: #33052]
en: Check
fo: Kanna

[ctx: #33053]
en: Configure the
fo: Stilla

[ctx: #33054]
en: Seasons
fo: Árstíðir

[ctx: #33055]
en: Use your
fo: Brúka tín

[ctx: #33056]
en: Watch your
fo: Ansa tínum

[ctx: #33057]
en: Listen to
fo: Lurta eftir

[ctx: #33058]
en: View your
fo: Hygg at tínum

[ctx: #33059]
en: Configure the
fo: Stilla

[ctx: #33061]
en: Menu
fo: Valmynd

[ctx: #33062]
en: Play the
fo: Spæl

[ctx: #33063]
en: Options
fo: Møguleikar

[ctx: #33066]
en: About your
fo: Um tín

[ctx: #33067]
en: Star rating
fo: Ummæli

[ctx: #33068]
en: Background
fo: Bakgrund

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
fo: Bakgrundir

[ctx: #33070]
en: Custom background
fo: Serlig bakgrund

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
fo: Serligar bakgrundir

[ctx: #33072]
en: View Readme
fo: Sí Readme

[ctx: #33073]
en: View Changelog
fo: Sí broytingar

[ctx: #33074]
en: This version of %s requires an
fo: Henda útgáva av %s nýtist eina

[ctx: #33075]
en: Kodi revision of %s or greater to run.
fo: Kodi útgávu hægri enn %s.

[ctx: #33076]
en: Please update Kodi.
fo: Vinarliga dagfør Kodi.

[ctx: #33077]
en: No data found!
fo: Fann onga upplýsing!

[ctx: #33078]
en: Next page
fo: Næsta síða

[ctx: #33079]
en: Love
fo: Kærleiki

[ctx: #33080]
en: Hate
fo: Hatur

[ctx: #33081]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
fo: Henda fíl er bólka, vel eitt stað tú ynskir at spæla frá.

[ctx: #33082]
en: Path to script
fo: Stíggi til script

[ctx: #33100]
en: Failed to start
fo: Brek við start

[ctx: #33101]
en: Webserver
fo: Heimasíðu ambætari

[ctx: #33102]
en: Event Server
fo: Hendinga ambætari

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
fo: Remote samskiftis ambætari

[ctx: #33200]
en: Detected New Connection
fo: Fann nýggja íbinding

[ctx: #34100]
en: Number of channels
fo: Tal av kanalum

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
fo: Spæl GUI ljóð

[ctx: #34121]
en: Only when playback stopped
fo: Bara tá onki spælur

[ctx: #34122]
en: Always
fo: Altíð

[ctx: #34123]
en: Never
fo: Ongantíð

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
fo: Finni ikki nýggjan lut at spæla

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
fo: Finni ikki fyrra lut at spæla

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour Service installed? See log for more info.
fo: Er Apple Bonjour tænasta innløgd? Sí log fyri nærri upplýsing.

[ctx: #34401]
en: Failed to init video filters/scalers, falling back to bilinear scaling
fo: Eydnaðist ikki at klárgerða video filtur/tillaging, fari aftur til bilinear tillaging.

[ctx: #34403]
en: Check your audiosettings
fo: Kanna tína ljóð stilling

[ctx: #35000]
en: Peripherals
fo: Tilhoyr

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
fo: Vanlig HID eind

[ctx: #35003]
en: Generic disk
fo: Vanligur diskur

[ctx: #35004]
en: There are no settings available
    for this peripheral.
fo: Ongin stilling er tøk ⏎ til hetta tilhoyri.

[ctx: #35005]
en: New device configured
fo: Nýggj eind klar

[ctx: #35006]
en: Device removed
fo: Eind burtur

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
fo: Knappakort at brúka við hesi eind

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
fo: Knappakort tendra

[ctx: #35009]
en: Do not use the custom keymap for this device
fo: Brúka ikki serligt knappakort til hesa eind

[ctx: #35100]
en: Enable joystick and gamepad support
fo: Tendra stýring við joystick ella gamepad

[ctx: #35500]
en: Location
fo: Stað

[ctx: #35502]
en: Name
fo: Navn

[ctx: #35503]
en: Vendor
fo: Veitari

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
fo: Skift til knappaborð serboð

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
fo: Skift til fjarstýring serboð

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
fo: Trýst "brúkara" knappaboð

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
fo: Tendra skifti serboð

[ctx: #36007]
en: Devices to power on when starting Kodi
fo: Eyka eindir at tendra saman við Kodi

[ctx: #36008]
en: Devices to power off when stopping Kodi
fo: Eyka eindir at sløkkja saman við Kodi

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating screensaver
fo: Koyr eind í dvala tá paususkermurin koyrur

[ctx: #36011]
en: Could not detect the CEC com port. Set it up manually.
fo: Fekk ikki lisi CEC portri. Set upp manuelt.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
fo: HDMI port nummar

[ctx: #36016]
en: Connected
fo: Íbundin

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
fo: Brúka mál frá sjónvarpi

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
fo: Bundin í HDMI eind

[ctx: #36020]
en: Make Kodi the active source when starting
fo: Brúka Kodi sum keldu við byrjan

[ctx: #36022]
en: COM port (leave empty unless needed)
fo: COM portur (blankt um ikki í brúk)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
fo: Stilling dagførd

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
fo: Eydnaðist ikki at brúka nýggjar stillingar. Eftirhygg stillingum.

[ctx: #36025]
en: Send 'inactive source' command when stopping Kodi
fo: Fráboða 'óvirkin kelda' tá Kodi sløknar

[ctx: #36026]
en: Put devices in standby mode when putting the PC in standby
fo: Set eisini aðrar eindir í dvala tá teldan fer í dvala

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
fo: Henda eind tørvar umvæling

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
fo: Tá sjónvarp verður sløkt

[ctx: #36030]
en: Connection lost
fo: Mist sambandi

[ctx: #36033]
en: Pause playback when switching to another source
fo: Steðga avspæling tá skift verður til aðra keldu

[ctx: #36035]
en: Always
fo: Altíð

[ctx: #36036]
en: On start/stop
fo: Við byrjan/enda

[ctx: #36037]
en: TV
fo: Sjónvarp

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
fo: Sjónvarp og AVR eind (serlig)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
fo: * Lutir í mappu

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
fo: Skift til kanal

[ctx: #36428]
en: Record
fo: Upptøka

[ctx: #36502]
en: Disabled
fo: Sløkt

[ctx: #36508]
en: Hardware Based
fo: Tólbúnaður

[ctx: #36902]
en: TV show
fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #36903]
en: TV shows
fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #36906]
en: episode
fo: brot

[ctx: #36907]
en: episodes
fo: brot

[ctx: #36911]
en: sets
fo: Sett

[ctx: #36912]
en: video
fo: Video

[ctx: #36913]
en: videos
fo: Video

[ctx: #36918]
en: album
fo: Útgáva

[ctx: #36920]
en: song
fo: Lag

[ctx: #36921]
en: songs
fo: Løg
