XBMC Main - en to ru translation catalogue (3174 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
ru: Программы

[ctx: #1]
en: Pictures
ru: Фото

[ctx: #2]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: #3]
en: Videos
ru: Видео

[ctx: #4]
en: TV-Guide
ru: ТВ-гид

[ctx: #5]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: #7]
en: File manager
ru: Менеджер файлов

[ctx: #8]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: #9]
en: Kodi media center
ru: Медиацентр Kodi

[ctx: #11]
en: Monday
ru: Понедельник

[ctx: #12]
en: Tuesday
ru: Вторник

[ctx: #13]
en: Wednesday
ru: Среда

[ctx: #14]
en: Thursday
ru: Четверг

[ctx: #15]
en: Friday
ru: Пятница

[ctx: #16]
en: Saturday
ru: Суббота

[ctx: #17]
en: Sunday
ru: Воскресенье

[ctx: #21]
en: January
ru: января

[ctx: #22]
en: February
ru: февраля

[ctx: #23]
en: March
ru: марта

[ctx: #24]
en: April
ru: апреля

[ctx: #25]
en: May
ru: мая

[ctx: #26]
en: June
ru: июня

[ctx: #27]
en: July
ru: июля

[ctx: #28]
en: August
ru: августа

[ctx: #29]
en: September
ru: сентября

[ctx: #30]
en: October
ru: октября

[ctx: #31]
en: November
ru: ноября

[ctx: #32]
en: December
ru: декабря

[ctx: #41]
en: Mon
ru: Пн

[ctx: #42]
en: Tue
ru: Вт

[ctx: #43]
en: Wed
ru: Ср

[ctx: #44]
en: Thu
ru: Чт

[ctx: #45]
en: Fri
ru: Пт

[ctx: #46]
en: Sat
ru: Сб

[ctx: #47]
en: Sun
ru: Вс

[ctx: #51]
en: Jan
ru: янв.

[ctx: #52]
en: Feb
ru: фев.

[ctx: #53]
en: Mar
ru: марта

[ctx: #54]
en: Apr
ru: апр.

[ctx: #55]
en: May
ru: мая

[ctx: #56]
en: Jun
ru: июня

[ctx: #57]
en: Jul
ru: июля

[ctx: #58]
en: Aug
ru: авг.

[ctx: #59]
en: Sep
ru: сент.

[ctx: #60]
en: Oct
ru: окт.

[ctx: #61]
en: Nov
ru: нояб.

[ctx: #62]
en: Dec
ru: дек.

[ctx: #71]
en: N
ru: С

[ctx: #72]
en: NNE
ru: ССВ

[ctx: #73]
en: NE
ru: СВ

[ctx: #74]
en: ENE
ru: ВСВ

[ctx: #75]
en: E
ru: В

[ctx: #76]
en: ESE
ru: ВЮВ

[ctx: #77]
en: SE
ru: ЮВ

[ctx: #78]
en: SSE
ru: ЮЮВ

[ctx: #79]
en: S
ru: Ю

[ctx: #80]
en: SSW
ru: ЮЮЗ

[ctx: #81]
en: SW
ru: ЮЗ

[ctx: #82]
en: WSW
ru: ЗЮЗ

[ctx: #83]
en: W
ru: З

[ctx: #84]
en: WNW
ru: ЗСЗ

[ctx: #85]
en: NW
ru: СЗ

[ctx: #86]
en: NNW
ru: ССЗ

[ctx: #87]
en: VAR
ru: ПЕРЕМ.

[ctx: #88]
en: South
ru: южный

[ctx: #89]
en: North
ru: северный

[ctx: #90]
en: West
ru: западный

[ctx: #91]
en: East
ru: восточный

[ctx: #92]
en: Variable
ru: переменный

[ctx: #98]
en: View: Auto
ru: Вид: авто

[ctx: #99]
en: View: Auto big
ru: Вид: авто крупн.

[ctx: #100]
en: View: Icons
ru: Вид: значки

[ctx: #101]
en: View: List
ru: Вид: список

[ctx: #102]
en: Scan
ru: Сканировать

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
ru: Сорт. по имени

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
ru: Сорт. по дате

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
ru: Сорт. по размеру

[ctx: #106]
en: No
ru: Нет

[ctx: #107]
en: Yes
ru: Да

[ctx: #108]
en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

[ctx: #109]
en: Create thumbs
ru: Создавать эскизы

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
ru: Создавать эскизы

[ctx: #111]
en: Shortcuts
ru: Ярлыки

[ctx: #112]
en: Paused
ru: Пауза

[ctx: #113]
en: Update failed
ru: Не удалось обновить

[ctx: #114]
en: Installation failed
ru: Не удалось установить

[ctx: #115]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: #116]
en: Move
ru: Переместить

[ctx: #117]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: #118]
en: Rename
ru: Переименовать

[ctx: #119]
en: New folder
ru: Новая папка

[ctx: #120]
en: Confirm file copy
ru: Подтверждение копирования

[ctx: #121]
en: Confirm file move
ru: Подтверждение перемещения

[ctx: #122]
en: Confirm delete
ru: Подтверждение удаления

[ctx: #123]
en: Copy these files?
ru: Копировать файлы?

[ctx: #124]
en: Move these files?
ru: Переместить файлы?

[ctx: #125]
en: Delete these files? - Deleting files cannot be undone!
ru: Удалить файлы? Их нельзя будет восстановить!

[ctx: #126]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: #127]
en: Objects
ru: Объектов

[ctx: #128]
en: General
ru: Общие

[ctx: #129]
en: Slideshow
ru: Слайд-шоу

[ctx: #130]
en: System info
ru: Сведения о системе

[ctx: #131]
en: Display
ru: Экран

[ctx: #132]
en: Albums
ru: Альбомы

[ctx: #133]
en: Artists
ru: Исполнители

[ctx: #134]
en: Songs
ru: Песни

[ctx: #135]
en: Genres
ru: Жанры

[ctx: #136]
en: Playlists
ru: Плейлисты

[ctx: #137]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: #138]
en: System Information
ru: Сведения о системе

[ctx: #139]
en: Temperatures:
ru: Температура:

[ctx: #142]
en: Time:
ru: Время:

[ctx: #143]
en: Current:
ru: Сейчас:

[ctx: #144]
en: Build:
ru: Версия:

[ctx: #145]
en: Network:
ru: Сеть:

[ctx: #146]
en: Type:
ru: Тип:

[ctx: #147]
en: Static
ru: Статический

[ctx: #149]
en: MAC address
ru: MAC-адрес

[ctx: #150]
en: IP address
ru: IP-адрес

[ctx: #151]
en: Link:
ru: Соединение:

[ctx: #152]
en: Half duplex
ru: Полудуплекс

[ctx: #153]
en: Full duplex
ru: Полный дуплекс

[ctx: #154]
en: Storage
ru: Накопители

[ctx: #155]
en: Drive
ru: Диск

[ctx: #156]
en: Free
ru: Свободно

[ctx: #157]
en: Video
ru: Видео

[ctx: #158]
en: Free memory
ru: Свободно памяти

[ctx: #159]
en: No link
ru: Нет соединения

[ctx: #160]
en: Free
ru: Свободно

[ctx: #161]
en: Unavailable
ru: Недоступно

[ctx: #162]
en: Tray open
ru: Лоток открыт

[ctx: #163]
en: Reading
ru: Чтение…

[ctx: #164]
en: No disc
ru: Нет диска в приводе

[ctx: #165]
en: Disc present
ru: Диск в приводе

[ctx: #166]
en: Skin
ru: Обложка

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
ru: Отменить операции с файлами

[ctx: #169]
en: Resolution
ru: Разрешение

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate to match video
ru: Настроить частоту дисплея согласно видео

[ctx: #171]
en: Sort title
ru: Название для сортировки

[ctx: #172]
en: Release date
ru: Дата выпуска

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
ru: Режим показа видео формата 4:3

[ctx: #175]
en: Moods
ru: Настроение

[ctx: #176]
en: Styles
ru: Стили

[ctx: #179]
en: Song
ru: Песня

[ctx: #180]
en: Duration
ru: Длительность

[ctx: #181]
en: Select album
ru: Выберите альбом

[ctx: #182]
en: Tracks
ru: Треки

[ctx: #183]
en: Review
ru: Обзор

[ctx: #184]
en: Refresh
ru: Обновить

[ctx: #185]
en: Searching album
ru: Поиск альбома

[ctx: #186]
en: OK
ru: ОК

[ctx: #187]
en: No albums found!
ru: Альбомы не найдены

[ctx: #188]
en: Select all
ru: Выбрать все

[ctx: #189]
en: Scanning media info
ru: Получение информации…

[ctx: #190]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: #191]
en: Shuffle
ru: Перемешать

[ctx: #192]
en: Clear
ru: Очистить

[ctx: #193]
en: Scan
ru: Сканировать

[ctx: #194]
en: Searching...
ru: Поиск…

[ctx: #195]
en: No info found!
ru: Информация не найдена.

[ctx: #196]
en: Select movie:
ru: Выберите фильм:

[ctx: #197]
en: Querying %s info
ru: Запрос информации от %s

[ctx: #198]
en: Loading movie details
ru: Загрузка данных о фильме

[ctx: #199]
en: Web interface
ru: Веб-интерфейс

[ctx: #200]
en: Audio encoders
ru: Кодировщики аудио

[ctx: #202]
en: Tagline
ru: Девиз

[ctx: #203]
en: Plot outline
ru: Описание

[ctx: #205]
en: Votes
ru: Голосов

[ctx: #206]
en: Cast
ru: В ролях

[ctx: #207]
en: Plot
ru: Сюжет

[ctx: #208]
en: Play
ru: Воспроизвести

[ctx: #209]
en: Next
ru: Следующ.

[ctx: #210]
en: Previous
ru: Предыдущий

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
ru: Калибровка интерфейса…

[ctx: #214]
en: Video calibration...
ru: Калибровка дисплея…

[ctx: #215]
en: Soften
ru: Сглаживание

[ctx: #216]
en: Zoom amount
ru: Степень увеличения

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
ru: Соотношение сторон

[ctx: #218]
en: DVD drive
ru: DVD-привод

[ctx: #219]
en: Please insert disc
ru: Вставьте диск

[ctx: #220]
en: Remote share
ru: Удалённый ресурс

[ctx: #221]
en: Network is not connected
ru: Нет подключения к сети

[ctx: #222]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: #224]
en: Speed
ru: Скорость

[ctx: #225]
en: Vertical Shift
ru: Вертикальное смещение

[ctx: #226]
en: Test patterns...
ru: Тестовые шаблоны…

[ctx: #227]
en: Lookup audio CD track names from freedb.org
ru: Искать названия композиций аудио-CD на freedb.org

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
ru: Перемешать плейлист при загрузке

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
ru: Останавливать HDD через (мин.)

[ctx: #230]
en: Video filters
ru: Видеофильтры

[ctx: #231]
en: None
ru: Нет

[ctx: #232]
en: Point
ru: Точка

[ctx: #233]
en: Linear
ru: Линейный

[ctx: #234]
en: Anisotropic
ru: Анизотропный

[ctx: #235]
en: Quincunx
ru: Шахматный

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
ru: Кубический по Гауссу

[ctx: #237]
en: Minification
ru: Уменьшение

[ctx: #238]
en: Magnification
ru: Увеличение

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
ru: Очищать плейлист после воспроизведения

[ctx: #240]
en: Display Mode
ru: Режим дисплея

[ctx: #241]
en: Full Screen #%d
ru: Полный экран #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
ru: В окне

[ctx: #243]
en: Refresh Rate
ru: Частота обновления

[ctx: #244]
en: Full screen
ru: Полный экран

[ctx: #245]
en: Sizing: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixels: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)
ru: Размер: (%i,%i)->(%i,%i) (Увеличение x%2.2f) Соотношение:%2.2f:1 (Пикселей: %2.2f:1) (Верт. смещение: %2.2f)

[ctx: #246]
en: Monitor
ru: Монитор

[ctx: #247]
en: Scripts
ru: Скрипты

[ctx: #248]
en: Language
ru: Язык

[ctx: #249]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: #250]
en: Visualisation
ru: Визуализация

[ctx: #251]
en: Select destination directory
ru: Выберите папку назначения

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
ru: Стерео на все каналы

[ctx: #253]
en: Number of channels
ru: Количество каналов

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
ru: Выводить звук в формате DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
ru: Получение данных о CD…

[ctx: #257]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
ru: Считывать информацию из тегов

[ctx: #259]
en: Opening
ru: Открытие…

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
ru: Ожидание запуска…

[ctx: #262]
en: Scripts output
ru: Журнал работы скриптов

[ctx: #263]
en: Allow control of Kodi via HTTP
ru: Разрешить управление Kodi по HTTP

[ctx: #264]
en: Record
ru: Запись

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
ru: Остановить запись

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
ru: Сорт. по трекам

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
ru: Сорт. по времени

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
ru: Сорт. по названию

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
ru: Сорт. по исполнителю

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
ru: Сорт. по альбомам

[ctx: #271]
en: Top 100
ru: Топ 100

[ctx: #272]
en: Top-Left overscan compensation
ru: Настройка размеров экрана (левый верхний угол)

[ctx: #273]
en: Bottom-Right overscan compensation
ru: Настройка размеров экрана (правый нижний угол)

[ctx: #274]
en: Subtitle positioning
ru: Позиция субтитров

[ctx: #275]
en: Pixel ratio adjustment
ru: Настройка пропорций

[ctx: #276]
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
ru: Двигайте стрелки для регулировки размеров экрана

[ctx: #277]
en: Adjust the bar to change the subtitles position
ru: Двигайте полоску, чтобы изменить позицию субтитров

[ctx: #278]
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
ru: Измените прямоугольник так, чтобы добиться идеального квадрата

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
ru: Не удалось загрузить настройки

[ctx: #280]
en: Using default settings
ru: Используются стандартные настройки

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
ru: Проверьте файлы XML

[ctx: #282]
en: Found %i items
ru: Найдено объектов: %i

[ctx: #283]
en: Search results
ru: Результаты поиска

[ctx: #284]
en: No results found
ru: Ничего не найдено

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
ru: Предпочтительный язык аудио

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
ru: Предпочтительный язык субтитров

[ctx: #287]
en: Subtitles
ru: Субтитры

[ctx: #288]
en: Font
ru: Шрифт

[ctx: #289]
en: Size
ru: Размер

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
ru: Сжатие динамического диапазона

[ctx: #291]
en: Video
ru: Видео

[ctx: #292]
en: Audio
ru: Аудио

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
ru: Выбрать субтитры

[ctx: #294]
en: Create bookmark
ru: Создать закладку

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
ru: Очистить закладки

[ctx: #297]
en: Audio offset
ru: Смещение звука

[ctx: #298]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
ru: Выводить звук в формате МР1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
ru: Выводить звук в формате МР2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
ru: Выводить звук в формате МР3

[ctx: #303]
en: Delay
ru: Задержка

[ctx: #304]
en: Language
ru: Язык

[ctx: #305]
en: Enabled
ru: Вкл.

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
ru: Без чередования

[ctx: #308]
en: Original stream's language
ru: Язык потока по умолчанию

[ctx: #309]
en: User interface language
ru: Язык интерфейса

[ctx: #310]
en: Keyboard layouts
ru: Раскладки клавиатуры

[ctx: #312]
en: (0=auto)
ru: (0=авто)

[ctx: #313]
en: Cleaning database
ru: Очистка базы данных…

[ctx: #314]
en: Preparing...
ru: Подготовка…

[ctx: #315]
en: Database error
ru: Ошибка базы данных

[ctx: #316]
en: Searching songs...
ru: Поиск песен…

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
ru: Очистка базы данных выполнена

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
ru: Очистка песен…

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
ru: Ошибка очистки песен

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
ru: Очистка исполнителей…

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
ru: Ошибка очистки исполнителей

[ctx: #322]
en: Cleaning genres...
ru: Очистка жанров…

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres
ru: Ошибка очистки жанров

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
ru: Очистка путей...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
ru: Ошибка очистки путей

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
ru: Очистка альбомов…

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
ru: Ошибка очистки альбомов

[ctx: #328]
en: Writing changes...
ru: Запись изменений…

[ctx: #329]
en: Error writing changes
ru: Ошибка записи изменений

[ctx: #330]
en: This may take some time...
ru: Это займет некоторое время…

[ctx: #331]
en: Compressing database...
ru: Сжатие базы данных…

[ctx: #332]
en: Error compressing database
ru: Ошибка сжатия базы данных

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
ru: Очистить медиатеку?

[ctx: #334]
en: Clean library...
ru: Очистка медиатеки…

[ctx: #335]
en: Start
ru: Старт

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
ru: Преобразование частоты кадров

[ctx: #337]
en: Output configuration
ru: Настройка вывода

[ctx: #338]
en: Fixed
ru: Фиксир.

[ctx: #339]
en: Optimized
ru: Оптимизир.

[ctx: #340]
en: Various artists
ru: Различные исполнители

[ctx: #341]
en: Play disc
ru: Играть диск

[ctx: #342]
en: Movies
ru: Фильмы

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
ru: Настроить частоту кадров

[ctx: #344]
en: Actors
ru: Актеры

[ctx: #345]
en: Year
ru: Год

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
ru: Сохранять исходную громкость при микшировании

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
ru: Выводить звук в формате DTS-HD

[ctx: #348]
en: Enable passthrough
ru: Включить прямой вывод звука

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
ru: Выводить звук в формате TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
ru: Программы

[ctx: #351]
en: Off
ru: Выкл.

[ctx: #352]
en: Dim
ru: Затемнение

[ctx: #353]
en: Black
ru: Черный экран

[ctx: #354]
en: Matrix trails
ru: Следы «Матрицы»

[ctx: #355]
en: Screensaver time
ru: Включать заставку через

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
ru: Заставка

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
ru: Завершить работу через

[ctx: #358]
en: All albums
ru: Все альбомы

[ctx: #359]
en: Recently added albums
ru: Последние альбомы

[ctx: #360]
en: Screensaver
ru: Заставка

[ctx: #361]
en: R. Slideshow
ru: Рекурс. слайд-шоу

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
ru: Уровень затемнения экрана

[ctx: #363]
en: Sort by: File
ru: Сорт. по файлам

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
ru: Выводить звук в формате Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
ru: Сорт. по имени

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
ru: Сорт. по году

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
ru: Сорт. по рейтингу

[ctx: #369]
en: Title
ru: Название

[ctx: #370]
en: Thunderstorms
ru: грозы

[ctx: #371]
en: Partly
ru: местами

[ctx: #372]
en: Mostly
ru: преимущ.

[ctx: #373]
en: Sunny
ru: солнечно

[ctx: #374]
en: Cloudy
ru: облачно

[ctx: #375]
en: Snow
ru: снег

[ctx: #376]
en: Rain
ru: дождь

[ctx: #377]
en: Light
ru: небольш.

[ctx: #378]
en: AM
ru: Утром

[ctx: #379]
en: PM
ru: Днем

[ctx: #380]
en: Showers
ru: ливни

[ctx: #381]
en: Few
ru: немного

[ctx: #382]
en: Scattered
ru: одиночные

[ctx: #383]
en: Wind
ru: ветер

[ctx: #384]
en: Strong
ru: сильный

[ctx: #385]
en: Fair
ru: безоблачно

[ctx: #386]
en: Clear
ru: ясно

[ctx: #387]
en: Clouds
ru: облака

[ctx: #388]
en: Early
ru: ранние

[ctx: #389]
en: Shower
ru: ливень

[ctx: #390]
en: Flurries
ru: снегопад

[ctx: #391]
en: Low
ru: Мин.

[ctx: #392]
en: Medium
ru: Средн.

[ctx: #393]
en: High
ru: Макс.

[ctx: #394]
en: Fog
ru: туман

[ctx: #395]
en: Haze
ru: дымка

[ctx: #396]
en: Select location
ru: Выберите местность

[ctx: #397]
en: Refresh time
ru: Время обновления

[ctx: #398]
en: Temperature units
ru: Единица измерения температуры

[ctx: #399]
en: Speed units
ru: Единица измерения скорости ветра

[ctx: #400]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: #401]
en: Temp
ru: Темп.

[ctx: #402]
en: Feels like
ru: Ощущается

[ctx: #403]
en: UV index
ru: Уровень УФ

[ctx: #404]
en: Wind
ru: Ветер

[ctx: #405]
en: Dew point
ru: Точка росы

[ctx: #406]
en: Humidity
ru: Влажность

[ctx: #409]
en: Defaults
ru: По умолчанию

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
ru: Подключение к службе погоды…

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
ru: Получение прогноза для:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
ru: Не удалось получить прогноз

[ctx: #413]
en: Manual
ru: Вручную

[ctx: #414]
en: No review for this album
ru: Нет описания этого альбома

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
ru: Загрузка эскизов…

[ctx: #416]
en: Not available
ru: Нет данных

[ctx: #417]
en: View: Big icons
ru: Вид: крупн. значки

[ctx: #418]
en: Low
ru: Мин.

[ctx: #419]
en: High
ru: Макс.

[ctx: #420]
en: Best Match
ru: Оптимизир.

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
ru: Поддерживать работу аудиоустройства

[ctx: #422]
en: Delete album info
ru: Удалить сведения об альбоме

[ctx: #423]
en: Delete CD information
ru: Удалить сведения о CD

[ctx: #424]
en: Select
ru: Выбор

[ctx: #425]
en: No album information found
ru: Сведения об альбоме не найдены

[ctx: #426]
en: No CD information found
ru: Сведения о CD не найдены

[ctx: #427]
en: Disc
ru: Диск

[ctx: #428]
en: Insert correct CD/DVD
ru: Вставьте правильный CD/DVD-диск

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
ru: Вставьте следующий диск:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
ru: Сорт. по № DVD

[ctx: #431]
en: No cache
ru: Не кэшировать

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
ru: Удалить фильм из медиатеки

[ctx: #433]
en: Really remove '%s'?
ru: Действительно удалить[CR]"%s"?

[ctx: #434]
en: From %s at %i %s
ru: %s, %i %s

[ctx: #435]
en: No optical disc drive detected
ru: Оптический привод не обнаружен

[ctx: #436]
en: You need an optical disc drive to play this video
ru: Для воспроизведения этого видео нужен оптический привод

[ctx: #437]
en: Removable disk
ru: Съемный диск

[ctx: #438]
en: Opening file
ru: Открытие файла…

[ctx: #439]
en: Cache
ru: Буферизация

[ctx: #440]
en: Hard disk
ru: Жесткий диск

[ctx: #442]
en: Local network
ru: Локальная сеть

[ctx: #443]
en: Internet
ru: Интернет

[ctx: #444]
en: Video
ru: Видео

[ctx: #445]
en: Audio
ru: Аудио

[ctx: #447]
en: Autorun media
ru: Автозапуск

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
ru: Выводить звук в формате Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
ru: Вкл.

[ctx: #450]
en: Columns
ru: Количество знакомест в строке

[ctx: #451]
en: Row 1 address
ru: Адрес 1-й строки

[ctx: #452]
en: Row 2 address
ru: Адрес 2-й строки

[ctx: #453]
en: Row 3 address
ru: Адрес 3-й строки

[ctx: #454]
en: Row 4 address
ru: Адрес 4-й строки

[ctx: #455]
en: Rows
ru: Количество строк

[ctx: #456]
en: Mode
ru: Режим

[ctx: #457]
en: Switch view
ru: Сменить вид

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
ru: Ограничить частоту сэмплирования (кГц)

[ctx: #459]
en: Subs
ru: Субтитры

[ctx: #460]
en: Audio stream
ru: Аудиопоток

[ctx: #461]
en: [active]
ru: [работает]

[ctx: #462]
en: Subtitle
ru: Субтитры

[ctx: #463]
en: Backlight
ru: Яркость подсветки

[ctx: #464]
en: Brightness
ru: Яркость

[ctx: #465]
en: Contrast
ru: Контрастность

[ctx: #466]
en: Gamma
ru: Гамма

[ctx: #467]
en: Type
ru: Тип

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
ru: Двигайте полоску, чтобы изменить положение экранного меню (OSD)

[ctx: #469]
en: OSD position
ru: Положение экранного меню (OSD)

[ctx: #470]
en: Credits
ru: Создатели

[ctx: #474]
en: Off
ru: Выкл.

[ctx: #475]
en: Music only
ru: Только музыка

[ctx: #476]
en: Music & video
ru: Музыка и видео

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
ru: Не удалось загрузить плейлист

[ctx: #478]
en: OSD
ru: Экранное меню (OSD)

[ctx: #479]
en: Skin & language
ru: Обложка и язык

[ctx: #480]
en: Appearance
ru: Внешний вид

[ctx: #481]
en: Audio options
ru: Параметры аудио

[ctx: #482]
en: About Kodi
ru: О Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
ru: Удалить альбом

[ctx: #486]
en: Repeat
ru: Повторять

[ctx: #487]
en: Repeat one
ru: Повторить 1 раз

[ctx: #488]
en: Repeat folder
ru: Повтор папки

[ctx: #489]
en: Play the next song automatically
ru: Воспроизводить следующий файл автоматически

[ctx: #491]
en: - Use big icons
ru: - Использовать большие значки

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
ru: Масштабировать субтитры

[ctx: #493]
en: Advanced options (Experts Only!)
ru: Расширенные параметры (только для экспертов!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
ru: Общий уровень шума в комнате (dB)

[ctx: #495]
en: Upsample videos to GUI resolution
ru: Масштабировать видео до разрешения GUI

[ctx: #496]
en: Calibration
ru: Калибровка

[ctx: #497]
en: Show file extensions
ru: Показывать расширения файлов

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
ru: Сорт. по типу

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
ru: Не удалось подключиться к поисковой службе

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
ru: Не удалось загрузить данные об альбоме

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
ru: Поиск названий альбомов…

[ctx: #502]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: #503]
en: Busy
ru: Ждите…

[ctx: #504]
en: Empty
ru: Пуст

[ctx: #505]
en: Loading media info from files...
ru: Загрузка информации из файлов…

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
ru: Сорт. по частоте

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
ru: Включить визуализацию

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
ru: Автопереключение видеорежима

[ctx: #512]
en: Startup window
ru: Стартовое окно

[ctx: #513]
en: Home window
ru: Главное меню

[ctx: #514]
en: Manual settings
ru: Настройки

[ctx: #515]
en: Genre
ru: Жанр

[ctx: #517]
en: Recently played albums
ru: Недавно прослушанные альбомы

[ctx: #518]
en: Launch
ru: Запустить

[ctx: #519]
en: Launch in...
ru: Запустить в режиме…

[ctx: #521]
en: Compilations
ru: Сборники

[ctx: #522]
en: Remove source
ru: Удалить источник

[ctx: #523]
en: Switch media
ru: Перейти к разделу…

[ctx: #524]
en: Select playlist
ru: Выбрать плейлист

[ctx: #525]
en: New playlist...
ru: Создать новый плейлист…

[ctx: #526]
en: Add to playlist
ru: Добавить в плейлист

[ctx: #527]
en: Manually add to library
ru: Добавить в медиатеку

[ctx: #528]
en: Enter title
ru: Введите название

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
ru: Ошибка: одинаковые названия

[ctx: #530]
en: Select genre
ru: Выберите жанр

[ctx: #531]
en: New genre
ru: Новый жанр

[ctx: #532]
en: Manual addition
ru: Ручное добавление

[ctx: #533]
en: Enter genre
ru: Введите жанр

[ctx: #534]
en: View: %s
ru: Вид: %s

[ctx: #535]
en: List
ru: Список

[ctx: #536]
en: Icons
ru: Значки

[ctx: #537]
en: Big list
ru: Широкий список

[ctx: #538]
en: Big icons
ru: Крупные значки

[ctx: #539]
en: Wide
ru: Баннеры

[ctx: #540]
en: Big wide
ru: Широкий крупн.

[ctx: #541]
en: Album icons
ru: Значки альбомов

[ctx: #542]
en: DVD icons
ru: Значки DVD

[ctx: #544]
en: Media info
ru: Информация

[ctx: #545]
en: Audio output device
ru: Устройство вывода звука

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
ru: Устройство прямого вывода звука

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
ru: Для этого исполнителя нет биографии

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
ru: Сводить многоканальный звук в стерео

[ctx: #549]
en: Number
ru: Номер

[ctx: #550]
en: Sort by: %s
ru: Сорт. по: %s

[ctx: #551]
en: Name
ru: Название

[ctx: #552]
en: Date
ru: Дата

[ctx: #553]
en: Size
ru: Размер

[ctx: #554]
en: Track
ru: Трек

[ctx: #555]
en: Time
ru: Время

[ctx: #556]
en: Title
ru: Название

[ctx: #557]
en: Artist
ru: Исполнитель

[ctx: #558]
en: Album
ru: Альбом

[ctx: #559]
en: Playlist
ru: Плейлист

[ctx: #561]
en: File
ru: Файл

[ctx: #562]
en: Year
ru: Год

[ctx: #563]
en: Rating
ru: Рейтинг

[ctx: #564]
en: Type
ru: Тип

[ctx: #565]
en: Usage
ru: Частота

[ctx: #566]
en: Album artist
ru: Исполнитель альбома

[ctx: #567]
en: Play count
ru: Кол-во воспроизведений

[ctx: #568]
en: Last played
ru: Последнее воспроизведение

[ctx: #569]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: #570]
en: Date added
ru: Дата добавления

[ctx: #571]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: #572]
en: Studio
ru: Студия

[ctx: #573]
en: Path
ru: Путь

[ctx: #574]
en: Country
ru: Страна

[ctx: #575]
en: In progress
ru: Неоконченные

[ctx: #576]
en: Times played
ru: Кол-во воспроизведений

[ctx: #577]
en: Date Taken
ru: Дата создания

[ctx: #580]
en: Sort direction
ru: Направление сортировки

[ctx: #581]
en: Sort method
ru: Метод сортировки

[ctx: #582]
en: View mode
ru: Режим просмотра

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
ru: Помнить параметры отображения каждой папки

[ctx: #584]
en: Ascending
ru: По возрастанию

[ctx: #585]
en: Descending
ru: По убыванию

[ctx: #586]
en: Edit playlist
ru: Изменить плейлист

[ctx: #587]
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
ru: Отключить режим "Вечеринка"

[ctx: #589]
en: Party mode
ru: Режим "Вечеринка"

[ctx: #590]
en: Random
ru: Случайно

[ctx: #591]
en: Off
ru: Выкл.

[ctx: #592]
en: One
ru: Один трек

[ctx: #593]
en: All
ru: Все треки

[ctx: #594]
en: Off
ru: Выкл.

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
ru: Повтор: выкл.

[ctx: #596]
en: Repeat: One
ru: Повтор: один трек

[ctx: #597]
en: Repeat: All
ru: Повтор: все треки

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
ru: Оцифровать аудио-CD

[ctx: #601]
en: Medium
ru: Среднее

[ctx: #602]
en: Standard
ru: Стандартное

[ctx: #603]
en: Extreme
ru: Максимальное

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
ru: Постоянный битрейт

[ctx: #605]
en: Ripping...
ru: Оцифровка…

[ctx: #607]
en: To:
ru: В:

[ctx: #608]
en: Could not rip CD or track
ru: Не удалось оцифровать CD или трек

[ctx: #609]
en: CDDARipPath is not set.
ru: Путь для оцифровки CD не задан

[ctx: #610]
en: Rip audio track
ru: Оцифровать звуковую дорожку

[ctx: #611]
en: Enter number
ru: Введите номер

[ctx: #612]
en: Bits/sample
ru: Бит/сэмпл

[ctx: #613]
en: Sample rate
ru: Частота сэмплов

[ctx: #614]
en: Virtual folder
ru: Виртуальная папка

[ctx: #620]
en: Audio CDs
ru: Аудио-CD

[ctx: #621]
en: Encoder
ru: Кодировщик

[ctx: #622]
en: Quality
ru: Качество

[ctx: #623]
en: Bitrate
ru: Битрейт

[ctx: #624]
en: Include track number
ru: Добавить номер трека

[ctx: #625]
en: All songs of
ru: Все песни

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
ru: Просматриваемые сериалы

[ctx: #629]
en: View mode
ru: Режим просмотра

[ctx: #630]
en: Normal
ru: Нормальный

[ctx: #631]
en: Zoom
ru: Увеличенный

[ctx: #632]
en: Stretch 4:3
ru: Растянутый 4:3

[ctx: #633]
en: Wide Zoom
ru: Растянутый

[ctx: #634]
en: Stretch 16:9
ru: Растянутый 16:9

[ctx: #635]
en: Original Size
ru: Оригинальный размер

[ctx: #636]
en: Custom
ru: Заданный

[ctx: #638]
en: ReplayGain volume adjustments
ru: Регулировка уровня ReplayGain

[ctx: #639]
en: Use track levels
ru: По уровням композиции

[ctx: #640]
en: Use album levels
ru: По уровням альбома

[ctx: #641]
en: PreAmp Level - ReplayGained files
ru: Уровень для файлов с Replay Gain

[ctx: #642]
en: PreAmp Level - Non ReplayGained files
ru: Уровень для файлов без Replay Gain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping on ReplayGained files
ru: Избегать искажений для файлов с Reply Gain

[ctx: #644]
en: Crop black bars
ru: Удалять черные полосы

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
ru: Необходимо распаковать большой файл. Продолжить?

[ctx: #646]
en: Remove from library
ru: Удалить из медиатеки

[ctx: #647]
en: Export video library
ru: Экспорт медиатеки видео…

[ctx: #648]
en: Import video library
ru: Импорт медиатеки видео…

[ctx: #649]
en: Importing
ru: Импорт…

[ctx: #650]
en: Exporting
ru: Экспорт…

[ctx: #651]
en: Browse for library
ru: Выберите медиатеку

[ctx: #652]
en: Years
ru: Годы

[ctx: #653]
en: Update library
ru: Обновить медиатеку

[ctx: #654]
en: Show debug info
ru: Показать отладочные данные

[ctx: #655]
en: Browse for executable
ru: Укажите программу

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
ru: Укажите плейлист

[ctx: #657]
en: Browse for folder
ru: Укажите папку

[ctx: #658]
en: Song information
ru: Сведения о песне

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
ru: Нелинейное увеличение

[ctx: #660]
en: Volume amplification
ru: Усиление громкости

[ctx: #661]
en: Choose export folder
ru: Укажите папку для экспорта

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
ru: Этот файл больше недоступен.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
ru: Удалить его из медиатеки?

[ctx: #664]
en: Browse for Script
ru: Выбрать скрипт

[ctx: #665]
en: Compression level
ru: Степень сжатия

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
ru: Включить журнал отладки компонентов

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital transcoding
ru: Включить перекодирование в Dolby Digital

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
ru: Настроить журнал отладки компонентов

[ctx: #669]
en: Verbose logging for SMB library
ru: Подробный журнал для библиотеки SMB

[ctx: #670]
en: Verbose logging for CURL library (http, dav)
ru: Подробный журнал для библиотеки CURL (http, dav)

[ctx: #671]
en: Verbose logging for CMYTH library
ru: Подробный журнал для библиотеки CMYTH

[ctx: #672]
en: Verbose logging for FFMPEG libraries
ru: Подробный журнал для библиотек FFMPEG

[ctx: #673]
en: Verbose logging for RTMP library
ru: Подробный журнал для библиотеки RTMP

[ctx: #674]
en: Verbose logging for DBUS calls
ru: Подробный журнал для вызовов DBUS

[ctx: #675]
en: Verbose logging for JSON-RPC requests
ru: Подробный журнал для запросов JSON-RPC

[ctx: #676]
en: Verbose logging for AUDIO component
ru: Подробный журнал для аудио-подсистемы

[ctx: #677]
en: Verbose logging for AirTunes library
ru: Подробный журнал для библиотеки AirTunes

[ctx: #678]
en: Verbose logging for UPnP components
ru: Подробный журнал для компонентов UPnP

[ctx: #679]
en: Verbose logging for CEC library
ru: Подробный журнал для библиотеки CEC

[ctx: #680]
en: Verbose logging for VIDEO component
ru: Подробный журнал подсистемы видео

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
ru: Очистка медиатеки…

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
ru: Удаление старых песен из медиатеки…

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
ru: Эта папка была просканирована ранее

[ctx: #705]
en: Network
ru: Сеть

[ctx: #706]
en: Server
ru: Сервер

[ctx: #708]
en: Use an HTTP proxy server to access the internet
ru: Использовать HTTP-прокси для доступа к Интернету

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
ru: Интернет-протокол (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
ru: Неправильный порт. Введите значение от 1 до 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
ru: HTTP-прокси

[ctx: #715]
en: Assignment
ru: Назначение

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
ru: Автоматически (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (Static)
ru: Вручную (статический)

[ctx: #719]
en: IP address
ru: IP-адрес

[ctx: #720]
en: Netmask
ru: Маска подсети

[ctx: #721]
en: Default gateway
ru: Основной шлюз

[ctx: #722]
en: DNS server
ru: DNS сервер

[ctx: #723]
en: Save & restart
ru: Сохранить и перезапустить

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
ru: Неправильный адрес. Введите значение в виде AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
ru: с числами от 0 до 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
ru: Изменения не сохранены. Продолжить без сохранения?

[ctx: #727]
en: Web server
ru: Веб-сервер

[ctx: #728]
en: FTP server
ru: FTP-сервер

[ctx: #730]
en: Port
ru: Порт

[ctx: #732]
en: Save & apply
ru: Сохранить и применить

[ctx: #733]
en: Password
ru: Пароль

[ctx: #734]
en: No pass
ru: Без пароля

[ctx: #735]
en: Character set
ru: Кодировка

[ctx: #736]
en: Style
ru: Стиль

[ctx: #737]
en: Colour
ru: Цвет

[ctx: #738]
en: Normal
ru: Нормальный

[ctx: #739]
en: Bold
ru: Жирный

[ctx: #740]
en: Italics
ru: Курсив

[ctx: #741]
en: Bold italics
ru: Жирный курсив

[ctx: #742]
en: White
ru: Белый

[ctx: #743]
en: Yellow
ru: Желтый

[ctx: #744]
en: Files
ru: Файлы

[ctx: #745]
en: No scanned information for this view
ru: Нет сканированных данных для этого вида

[ctx: #746]
en: Please turn off library mode
ru: Выключите режим медиатеки

[ctx: #747]
en: Error loading image
ru: Ошибка загрузки картинки

[ctx: #748]
en: Edit path
ru: Изменить путь

[ctx: #749]
en: Mirror image
ru: Зеркально

[ctx: #750]
en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

[ctx: #751]
en: Removing source
ru: Удаление источника

[ctx: #754]
en: Add program link
ru: Добавить ссылку на программу

[ctx: #755]
en: Edit program path
ru: Изменить путь программы

[ctx: #756]
en: Edit program name
ru: Изменить название программы

[ctx: #757]
en: Edit path depth
ru: Изменить глубину пути

[ctx: #759]
en: View: Big list
ru: Вид: широкий список

[ctx: #760]
en: Yellow
ru: Желтый

[ctx: #761]
en: White
ru: Белый

[ctx: #762]
en: Blue
ru: Синий

[ctx: #763]
en: Bright green
ru: Светло-зеленый

[ctx: #764]
en: Yellow green
ru: Желто-зеленый

[ctx: #765]
en: Cyan
ru: Голубой

[ctx: #766]
en: Light grey
ru: Светло-серый

[ctx: #767]
en: Grey
ru: Серый

[ctx: #770]
en: Error %i: share not available
ru: Ошибка %i: ресурс недоступен

[ctx: #772]
en: Audio output
ru: Вывод звука

[ctx: #773]
en: Seeking
ru: Поиск…

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
ru: Папка для слайд-шоу

[ctx: #775]
en: Network interface
ru: Сетевой интерфейс

[ctx: #776]
en: Wireless network name (ESSID)
ru: Имя беспроводной сети (ESSID)

[ctx: #777]
en: Wireless password
ru: Пароль беспроводной сети

[ctx: #778]
en: Wireless security
ru: Защита беспроводной сети

[ctx: #779]
en: Save and apply network interface settings
ru: Сохранить и применить настройки сетевого интерфейса

[ctx: #780]
en: No encryption
ru: Без шифрования

[ctx: #784]
en: Applying network interface settings. Please wait.
ru: Применение сетевых настроек. Подождите…

[ctx: #785]
en: Network interface restarted successfully.
ru: Сетевой интерфейс перезапущен.

[ctx: #786]
en: Network interface did not start successfully.
ru: Не удалось запустить сетевой интерфейс.

[ctx: #787]
en: Interface disabled
ru: Интерфейс отключен

[ctx: #788]
en: Network interface disabled successfully.
ru: Сетевой интерфейс отключен.

[ctx: #789]
en: Wireless network name (ESSID)
ru: Имя беспроводной сети (ESSID)

[ctx: #790]
en: Remote control
ru: Удаленное[CR]управление

[ctx: #791]
en: Allow programs on this system to control Kodi
ru: Разрешить программам на этой системе управлять Kodi

[ctx: #792]
en: Port
ru: Порт

[ctx: #793]
en: Port range
ru: Диапазон портов

[ctx: #794]
en: Allow programs on other systems to control Kodi
ru: Разрешить программам на других системах управлять Kodi

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
ru: Задержка начального повтора (мс)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
ru: Задержка последующих повторов (мс)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
ru: Максимальное количество клиентов

[ctx: #798]
en: Internet access
ru: Доступ[CR]в Интернет

[ctx: #799]
en: Library Update
ru: Обновление медиатеки

[ctx: #800]
en: Music library needs to rescan tags from files.
ru: Необходимо повторно считать тэги аудиофайлов в медиатеку.

[ctx: #801]
en: Would you like to scan now?
ru: Сканировать сейчас?

[ctx: #802]
en: %s of %s available
ru: Доступно %s из %s

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
ru: Неправильный номер порта.

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
ru: Доступный диапазон портов: 1–65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
ru: Доступный диапазон портов: 1024–65535

[ctx: #997]
en: Add Pictures...
ru: Добавить фото...

[ctx: #998]
en: Add Music...
ru: Добавить музыку…

[ctx: #999]
en: Add Videos...
ru: Добавить видео…

[ctx: #1000]
en: Preview
ru: Предварительный просмотр

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
ru: Не удалось подключиться

[ctx: #1002]
en: Kodi was unable to connect to the network location.
ru: Kodi не удалось подключиться к сети.

[ctx: #1003]
en: This could be due to the network not being connected.
ru: Возможно, сеть не подключена.

[ctx: #1004]
en: Would you like to add it anyway?
ru: Всё равно добавить?

[ctx: #1006]
en: IP address
ru: IP-адрес

[ctx: #1007]
en: Add network location
ru: Добавить сетевой адрес

[ctx: #1008]
en: Protocol
ru: Протокол

[ctx: #1009]
en: Server address
ru: Адрес сервера

[ctx: #1010]
en: Server name
ru: Имя сервера

[ctx: #1011]
en: Remote path
ru: Сетевой путь

[ctx: #1012]
en: Shared folder
ru: Общая папка

[ctx: #1013]
en: Port
ru: Порт

[ctx: #1014]
en: Username
ru: Имя пользователя

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
ru: Укажите сетевой сервер

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
ru: Введите адрес сервера

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
ru: Введите путь на сервере

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
ru: Введите номер порта

[ctx: #1019]
en: Enter the username
ru: Введите имя пользователя

[ctx: #1020]
en: Add %s source
ru: Добавление источника - %s

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
ru: Введите путь или укажите расположение файлов

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media Source.
ru: Введите название медиаисточника

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
ru: Выберите новый ресурс

[ctx: #1024]
en: Browse
ru: Обзор

[ctx: #1025]
en: Could not retrieve directory information.
ru: Не удалось получить информацию о папке

[ctx: #1026]
en: Add source
ru: Добавить источник…

[ctx: #1027]
en: Edit source
ru: Изменить источник…

[ctx: #1028]
en: Edit %s source
ru: Изменение источника - %s

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
ru: Введите новое название

[ctx: #1030]
en: Browse for image
ru: Укажите картинку

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
ru: Укажите папку с картинками

[ctx: #1032]
en: Add network location...
ru: Добавить сетевой адрес…

[ctx: #1033]
en: Browse for file
ru: Укажите файл

[ctx: #1034]
en: Submenu
ru: Подменю

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
ru: Включить пункты подменю

[ctx: #1036]
en: Favourites
ru: Избранное

[ctx: #1037]
en: Video Add-ons
ru: Видеодополнения

[ctx: #1038]
en: Music Add-ons
ru: Аудиодополнения

[ctx: #1039]
en: Picture Add-ons
ru: Фотодополнения

[ctx: #1040]
en: Loading directory
ru: Загрузка папки…

[ctx: #1041]
en: Retrieved %i items
ru: Получено объектов: %i

[ctx: #1042]
en: Retrieved %i of %i items
ru: Получено объектов: %i из %i

[ctx: #1043]
en: Program Add-ons
ru: Программные дополнения

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
ru: Выбрать эскиз для дополнения

[ctx: #1045]
en: Add-on settings
ru: Настройки дополнения

[ctx: #1046]
en: Access points
ru: Точки доступа

[ctx: #1047]
en: Other...
ru: Прочее…

[ctx: #1048]
en: Username
ru: Имя пользователя

[ctx: #1049]
en: Script settings
ru: Настройки скриптов

[ctx: #1050]
en: Singles
ru: Синглы

[ctx: #1051]
en: Enter web address
ru: Введите веб-адрес

[ctx: #1180]
en: Proxy type
ru: Тип прокси-сервера

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote dns resolving
ru: SOCKS5 с удаленным разрешением DNS

[ctx: #1200]
en: SMB client
ru: SMB-клиент

[ctx: #1202]
en: Workgroup
ru: Рабочая группа

[ctx: #1203]
en: Default username
ru: Имя пользователя по умолчанию

[ctx: #1204]
en: Default password
ru: Пароль пользователя по умолчанию

[ctx: #1207]
en: WINS server
ru: WINS-сервер

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
ru: Монтировать SMB-ресурсы

[ctx: #1210]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: #1211]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: #1212]
en: Video
ru: Видео

[ctx: #1213]
en: Pictures
ru: Фото

[ctx: #1214]
en: Files
ru: Файлы

[ctx: #1215]
en: Music & video
ru: Музыка и видео

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
ru: Музыка и фото

[ctx: #1217]
en: Music & files
ru: Музыка и файлы

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
ru: Видео и фото

[ctx: #1219]
en: Video & files
ru: Видео и файлы

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
ru: Фото и файлы

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
ru: Музыка, видео и фото

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
ru: Музыка, видео, фото и файлы

[ctx: #1223]
en: Disabled
ru: Откл.

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
ru: Файлы, музыка и видео

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
ru: Файлы, фото и музыка

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
ru: Файлы, фото и видео

[ctx: #1229]
en: Music & programs
ru: Музыка и программы

[ctx: #1230]
en: Video & programs
ru: Видео и программы

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
ru: Фото и программы

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
ru: Музыка, видео, фото и программы

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
ru: Программы, видео и музыка

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
ru: Программы, фото и музыка

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
ru: Программы, фото и видео

[ctx: #1260]
en: Announce these services to other systems via Zeroconf
ru: Объявлять эти сервисы другим системам по Zeroconf

[ctx: #1268]
en: iOS 8 compatibility mode
ru: Режим совместимости с iOS 8

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
ru: Включить регулировку громкости

[ctx: #1270]
en: Allow Kodi to receive AirPlay content
ru: Разрешить Kodi получать содержимое AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
ru: Имя устройства

[ctx: #1272]
en: Use password protection
ru: Защитить паролем

[ctx: #1275]
en: Filter %s
ru: Фильтр %s

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
ru: Другое аудиоустройство

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
ru: Другое устройство прямого вывода звука

[ctx: #1375]
en: Temperature
ru: Температура

[ctx: #1376]
en: Pressure
ru: Давление

[ctx: #1377]
en: Proximity
ru: Поблизости

[ctx: #1378]
en: Intensity
ru: Интенсивность

[ctx: #1379]
en: Ragged
ru: грубый

[ctx: #1380]
en: Very
ru: очень

[ctx: #1381]
en: Extreme
ru: экстремальный

[ctx: #1382]
en: Whirls
ru: вихри

[ctx: #1383]
en: Sky Is Clear
ru: ясно

[ctx: #1384]
en: Broken
ru: Испорчен.

[ctx: #1385]
en: Tornado
ru: торнадо

[ctx: #1386]
en: Tropical
ru: тропический

[ctx: #1387]
en: Hurricane
ru: ураган

[ctx: #1388]
en: Cold
ru: холодный

[ctx: #1389]
en: Windy
ru: ветреный

[ctx: #1390]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: #1391]
en: Breeze
ru: бриз

[ctx: #1392]
en: Gentle
ru: легкий

[ctx: #1393]
en: High wind, near gale
ru: сильный ветер, почти шторм

[ctx: #1394]
en: Severe
ru: сильный

[ctx: #1395]
en: Violent
ru: очень сильний

[ctx: #1396]
en: Drifting
ru: гололед

[ctx: #1397]
en: and
ru: и

[ctx: #1398]
en: Freezing
ru: холодн.

[ctx: #1399]
en: Late
ru: поздний

[ctx: #1400]
en: Isolated
ru: местами

[ctx: #1401]
en: Thundershowers
ru: ливень с грозами

[ctx: #1402]
en: Thunder
ru: гроза

[ctx: #1403]
en: Sun
ru: солнце

[ctx: #1404]
en: Heavy
ru: сильный

[ctx: #1405]
en: in
ru: в

[ctx: #1407]
en: Vicinity
ru: окрестностях

[ctx: #1408]
en: Ice
ru: лед

[ctx: #1409]
en: Crystals
ru: кристаллы

[ctx: #1410]
en: Calm
ru: спокойно

[ctx: #1411]
en: with
ru: с

[ctx: #1412]
en: windy
ru: ветрено

[ctx: #1413]
en: Patches
ru: местами

[ctx: #1414]
en: Thunderstorm
ru: гроза

[ctx: #1415]
en: Drizzle
ru: изморось

[ctx: #1416]
en: Foggy
ru: туманно

[ctx: #1417]
en: Grains
ru: град

[ctx: #1418]
en: Thunderstorms
ru: грозы

[ctx: #1419]
en: Shallow
ru: низк.

[ctx: #1420]
en: Moderate
ru: умеренн.

[ctx: #1421]
en: Very High
ru: очень высокий

[ctx: #1422]
en: Windy
ru: ветрено

[ctx: #1423]
en: Mist
ru: туман

[ctx: #1424]
en: Overcast
ru: пасмурно

[ctx: #1425]
en: Pellets
ru: град

[ctx: #1426]
en: Hail
ru: град

[ctx: #1427]
en: Smoke
ru: дым

[ctx: #1428]
en: Volcanic
ru: вулканический

[ctx: #1429]
en: Ash
ru: пепел

[ctx: #1430]
en: Widespread
ru:  повсеместн.

[ctx: #1431]
en: Dust
ru: пыль

[ctx: #1432]
en: Sand
ru: песок

[ctx: #1433]
en: Spray
ru: моросящ. дождь

[ctx: #1434]
en: Whirls
ru: вихри

[ctx: #1435]
en: Sandstorm
ru: песчаная буря

[ctx: #1436]
en: Blowing
ru: летящ.

[ctx: #1437]
en: Pellet
ru: град

[ctx: #1438]
en: Small
ru: Небольшие

[ctx: #1439]
en: and
ru: и

[ctx: #1440]
en: Sleet
ru: дождь со снегом

[ctx: #1441]
en: with
ru: и

[ctx: #1442]
en: Chance
ru: возможн.

[ctx: #1444]
en: Funnel
ru: вихревое

[ctx: #1445]
en: Cloud
ru: облако

[ctx: #1446]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: #1447]
en: Squals
ru: шквалы

[ctx: #1448]
en: Precipitation
ru: Осадки

[ctx: #1449]
en: Partial
ru: местами

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
ru: Выключать экран во время простоя

[ctx: #2050]
en: Runtime
ru: Длительность

[ctx: #2080]
en: Empty list
ru: Пустой список

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
ru: Открыт родительский список, поскольку активный список пуст

[ctx: #2100]
en: Script failed! : %s
ru: Ошибка скрипта: %s

[ctx: #2101]
en: Newer version needed - See log
ru: Требуется более новая версия; см. журнал

[ctx: #10000]
en: Home
ru: Главное меню

[ctx: #10001]
en: Programs
ru: Программы

[ctx: #10002]
en: Pictures
ru: Фото

[ctx: #10003]
en: File manager
ru: Менеджер файлов

[ctx: #10004]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: #10005]
en: Music
ru: Музыка

[ctx: #10006]
en: Videos
ru: Видео

[ctx: #10007]
en: System information
ru: Сведения о системе

[ctx: #10008]
en: Settings - General
ru: Настройки - Основные

[ctx: #10009]
en: Settings - Screen
ru: Настройки - Экран

[ctx: #10010]
en: Settings - Appearance - GUI Calibration
ru: Настройки - Внешний вид - Калибровка интерфейса

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen Calibration
ru: Настройки - Видео - Калибровка дисплея

[ctx: #10012]
en: Settings - Pictures
ru: Настройки - Фото

[ctx: #10013]
en: Settings - Programs
ru: Настройки - Программы

[ctx: #10014]
en: Settings - Weather
ru: Настройки - Погода

[ctx: #10015]
en: Settings - Music
ru: Настройки - Музыка

[ctx: #10016]
en: Settings - System
ru: Настройки - Система

[ctx: #10017]
en: Settings - Videos
ru: Настройки - Видео

[ctx: #10018]
en: Settings - Network
ru: Настройки - Сеть

[ctx: #10019]
en: Settings - Appearance
ru: Настройки - Внешний вид

[ctx: #10020]
en: Scripts
ru: Скрипты

[ctx: #10021]
en: Web Browser
ru: Веб-браузер

[ctx: #10025]
en: Videos
ru: Видео

[ctx: #10028]
en: Videos/Playlist
ru: Видео/плейлист

[ctx: #10029]
en: Login screen
ru: Экран входа

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
ru: Настройки - Профили

[ctx: #10035]
en: Reset
ru: Сброс

[ctx: #10036]
en: Basic
ru: Базовый

[ctx: #10037]
en: Standard
ru: Стандартный

[ctx: #10038]
en: Advanced
ru: Расширенный

[ctx: #10039]
en: Expert
ru: Экспертный

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
ru: Браузер дополнений

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
ru: Сбросить настройки до значений по умолчанию

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить настройки в этой категории?

[ctx: #10043]
en: Help
ru: Справка

[ctx: #10044]
en: No help available
ru: Справка недоступна

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
ru: Сбросить все доступные настройки до значений по умолчанию.

[ctx: #10046]
en: No categories available
ru: Нет доступных категорий

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
ru: Попробуйте поменять уровень настроек, чтобы увидеть дополнительные категории и настройки.

[ctx: #10100]
en: Yes/No dialogue
ru: Диалог "Да/Нет"

[ctx: #10101]
en: Progress dialogue
ru: Диалог выполнения

[ctx: #10126]
en: File browser
ru: Браузер файлов

[ctx: #10128]
en: Network setup
ru: Настройки сети

[ctx: #10129]
en: Media source
ru: Медиа-источник

[ctx: #10130]
en: Profile settings
ru: Настройки профиля

[ctx: #10131]
en: Lock settings
ru: Заблокировать "Настройки"

[ctx: #10132]
en: Content settings
ru: Настройки содержимого

[ctx: #10134]
en: Favourites
ru: Избранное

[ctx: #10135]
en: Songs/Info
ru: Музыка/информация

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
ru: Редактор смарт-плейлиста

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
ru: Редактор правил смарт-плейлиста

[ctx: #10139]
en: Pictures/Info
ru: Картинки/информация

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
ru: Настройки дополнения

[ctx: #10146]
en: Add-ons/Info
ru: Сведения о дополнениях

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
ru: Поиск субтитров…

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
ru: Поиск или кэширование субтитров…

[ctx: #10212]
en: terminating
ru: завершение…

[ctx: #10213]
en: buffering
ru: буферизация…

[ctx: #10214]
en: Opening stream
ru: Открытие потока

[ctx: #10500]
en: Music/Playlist
ru: Музыка/плейлист

[ctx: #10501]
en: Music/Files
ru: Музыка/файлы

[ctx: #10502]
en: Music/Library
ru: Музыка/медиатека

[ctx: #10503]
en: Playlist editor
ru: Редактор плейлиста

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
ru: Топ 100 - песни

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
ru: Топ 100 - альбомы

[ctx: #10506]
en: Programs
ru: Программы

[ctx: #10507]
en: Configuration
ru: Настройка

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
ru: Прогноз погоды

[ctx: #10509]
en: Network gaming
ru: Сетевая игра

[ctx: #10510]
en: Extensions
ru: Дополнения

[ctx: #10511]
en: System info
ru: Сведения о системе

[ctx: #10516]
en: Music - Library
ru: Музыка - Медиатека

[ctx: #10517]
en: Now Playing - Music
ru: Музыка: текущий плейлист

[ctx: #10522]
en: Now Playing - Videos
ru: Видео: текущий плейлист

[ctx: #10523]
en: Album info
ru: Сведения об альбоме

[ctx: #10524]
en: Movie info
ru: Сведения о фильме

[ctx: #12000]
en: Select dialogue
ru: Диалог выбора

[ctx: #12001]
en: Music/Info
ru: Музыка/данные

[ctx: #12002]
en: Dialogue OK
ru: Диалог "ОК"

[ctx: #12003]
en: Videos/Info
ru: Видео/данные

[ctx: #12004]
en: Scripts/Info
ru: Скрипты/данные

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
ru: Полноэкранное видео

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
ru: Визуализация аудио

[ctx: #12008]
en: File stacking dialogue
ru: Диалог объединения файлов

[ctx: #12009]
en: Rebuild index...
ru: Переиндексация…

[ctx: #12010]
en: Return to music window
ru: Вернуться в раздел "Музыка"

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
ru: Вернуться в раздел "Видео"

[ctx: #12021]
en: Start from beginning
ru: Начать с начала

[ctx: #12022]
en: Resume from %s
ru: Продолжить с %s

[ctx: #12321]
en: Ok
ru: ОК

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
ru: Заблокировано. Введите код…

[ctx: #12326]
en: Enter password
ru: Введите пароль

[ctx: #12327]
en: Enter master code
ru: Введите код защиты

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
ru: Введите код разблокирования

[ctx: #12329]
en: or press C to cancel
ru: или нажмите "C" для отмены

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
ru: Нажмите нужные кнопки на джойстике,

[ctx: #12331]
en: press OK, or Back to cancel
ru: а затем "ОК" или "Назад" для отмены

[ctx: #12332]
en: Set lock
ru: Установить защиту

[ctx: #12333]
en: Unlock
ru: Разблокировать

[ctx: #12334]
en: Reset lock
ru: Сбросить защиту

[ctx: #12335]
en: Remove lock
ru: Удалить защиту

[ctx: #12337]
en: Numeric password
ru: Цифровой пароль

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
ru: Комбинация кнопок на джойстике

[ctx: #12339]
en: Full-text password
ru: Текстовый пароль

[ctx: #12340]
en: Enter new password
ru: Введите новый пароль

[ctx: #12341]
en: Re-Enter new password
ru: Повторите новый пароль

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
ru: Неверный пароль,

[ctx: #12343]
en: retries left
ru: осталось попыток

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
ru: Введенные пароли не совпадают.

[ctx: #12345]
en: Access denied
ru: Доступ запрещен

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
ru: Количество попыток ввода пароля исчерпано.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
ru: Сейчас система будет выключена.

[ctx: #12348]
en: Item locked
ru: Заблокировано

[ctx: #12349]
en: Updating video library art
ru: Обновление картинок медеатеки видео

[ctx: #12350]
en: Processing %s
ru: Обработка %s

[ctx: #12351]
en: The art cache in your video library needs updating.
ru: Кэш картинок медиатеки видео нуждается в обновлении.

[ctx: #12352]
en: No downloading is needed.
ru: Загрузка файлов не требуется.

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
ru: Восстановить защиту

[ctx: #12354]
en: Would you like to update it now?
ru: Обновить сейчас?

[ctx: #12356]
en: Change lock
ru: Сменить защиту

[ctx: #12357]
en: Source lock
ru: Защита источника

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
ru: Пустой пароль. Повторите ввод.

[ctx: #12360]
en: Master lock
ru: Общая защита

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if Master Lock retries exceeded
ru: Выключить систему, если количество неудачных попыток исчерпано

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid
ru: Неправильный код защиты

[ctx: #12368]
en: Please enter a valid master code
ru: Введите правильный код защиты

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
ru: Настройки и менеджер файлов

[ctx: #12376]
en: Set as default for all videos
ru: Установить по умолчанию для всех видеофайлов

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values
ru: Это сбросит сохраненные ранее значения.

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
ru: Время показа каждого слайда

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
ru: Эффекты панорамы и увеличения

[ctx: #12383]
en: 12 hour clock
ru: 12-часовой

[ctx: #12384]
en: 24 hour clock
ru: 24-часовой

[ctx: #12385]
en: Day/Month
ru: День/месяц

[ctx: #12386]
en: Month/Day
ru: Месяц/день

[ctx: #12390]
en: System uptime
ru: Время работы системы

[ctx: #12391]
en: Minutes
ru: мин.

[ctx: #12392]
en: Hours
ru: ч.

[ctx: #12393]
en: Days
ru: дн.

[ctx: #12394]
en: Total uptime
ru: Общее время работы

[ctx: #12395]
en: Battery level
ru: Уровень батареи

[ctx: #12396]
en: Auto updates: On
ru: Автообновление: включено

[ctx: #12397]
en: Auto updates: Notify
ru: Автообновление: уведомлять

[ctx: #12398]
en: Auto updates: Never
ru: Автообновление: отключено

[ctx: #12600]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: #12900]
en: Screensaver
ru: Заставка

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
ru: Полноэкранный OSD

[ctx: #13000]
en: System
ru: Система

[ctx: #13001]
en: Immediate HD spindown
ru: Немедленная остановка HDD

[ctx: #13002]
en: Video only
ru: Только видео

[ctx: #13003]
en: - Delay
ru: - Задержка

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
ru: - Минимальная длительность файла

[ctx: #13005]
en: Shutdown
ru: Выключение

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
ru: Режим выключения

[ctx: #13009]
en: Quit
ru: Выход

[ctx: #13010]
en: Hibernate
ru: Спящий режим

[ctx: #13011]
en: Suspend
ru: Ждущий режим

[ctx: #13012]
en: Exit
ru: Выход

[ctx: #13013]
en: Reboot
ru: Перезагрузка

[ctx: #13014]
en: Minimise
ru: Минимизировать

[ctx: #13015]
en: Power button action
ru: Реакция на кнопку питания

[ctx: #13016]
en: Power off System
ru: Выключить систему

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
ru: Запретить отключение по неактивности

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
ru: Разрешить отключение по неактивности

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
ru: Проверьте, не активен ли другой сеанс (напр., SSH).

[ctx: #13021]
en: Mounted removable harddrive
ru: Подключен переносной жесткий диск

[ctx: #13022]
en: Unsafe device removal
ru: Небезопасное отключение устройства

[ctx: #13023]
en: Successfully removed device
ru: Устройство отключено успешно

[ctx: #13024]
en: Joystick plugged
ru: Джойстик подключен

[ctx: #13025]
en: Joystick unplugged
ru: Джойстик отключен

[ctx: #13026]
en: Try to wake remote servers on access
ru: Пытаться разбудить удаленные серверы при доступе

[ctx: #13027]
en: Wake on Lan (%s)
ru: Wake on LAN (%s)

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
ru: Ожидание подключения к сети

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake on Lan!
ru: Не удалось вызвать Wake on Lan!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
ru: Ожидание пробуждения сервера

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
ru: Длительное ожидание пробуждения сервера...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
ru: Ожидание запуска служб

[ctx: #13033]
en: MAC Discovery
ru: Обнаружение MAC-адресов

[ctx: #13034]
en: Updated for %s
ru: Обновлено для %s

[ctx: #13035]
en: Found for %s
ru: Найдено для %s

[ctx: #13036]
en: Failed for %s
ru: Ошибка для %s

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
ru: Низкий заряд батареи

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
ru: Фильтр мерцания

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
ru: По выбору драйвера (требуется перезапуск)

[ctx: #13105]
en: Vertical blank sync
ru: Вертикальная синхронизация

[ctx: #13106]
en: Disabled
ru: Отключена

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
ru: Только при просмотре видео

[ctx: #13108]
en: Always enabled
ru: Всегда включена

[ctx: #13109]
en: Test & apply resolution
ru: Проверить и применить разрешение

[ctx: #13110]
en: Save resolution?
ru: Сохранить разрешение?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
ru: Сохранить изменения?

[ctx: #13112]
en: High quality upscaling
ru: Высококачественное масштабирование

[ctx: #13113]
en: Disabled
ru: Откл.

[ctx: #13114]
en: Enabled for SD content
ru: Только для SD-содержимого

[ctx: #13115]
en: Always enabled
ru: Всегда включено

[ctx: #13116]
en: Upscaling method
ru: Метод масштабирования

[ctx: #13121]
en: VDPAU HQ Upscaling level
ru: Высококачественное масштабирование VDPAU

[ctx: #13122]
en: VDPAU Studio level colour conversion
ru: Преобразование цветов VDPAU Studio

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
ru: Оставить обложку?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
ru: Гасить другие дисплеи

[ctx: #13131]
en: Disabled
ru: Откл.

[ctx: #13132]
en: Blank displays
ru: Погасить дисплеи

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
ru: Обнаружены активные соединения.

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control Kodi
ru: В случае продолжения возможна потеря управления

[ctx: #13142]
en: any longer. Are you sure you want to stop the Event server?
ru: Kodi. Остановить сервер событий?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
ru: Изменить режим пульта Apple?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control
ru: Если вы используете пульт Apple для управления

[ctx: #13146]
en: Kodi, changing this setting might affect your ability
ru: Kodi, изменение этих настроек может отключить

[ctx: #13147]
en: to continue controlling it. Do you want to proceed?
ru: возможность управления. Продолжить?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
ru: Маска подсети

[ctx: #13160]
en: Gateway
ru: Шлюз

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
ru: Основной DNS

[ctx: #13162]
en: Initialise failed
ru: Не удалось инициализировать

[ctx: #13170]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: #13171]
en: Immediately
ru: Немедленно

[ctx: #13172]
en: After %i secs
ru: Через %i с

[ctx: #13173]
en: HDD install date:
ru: Дата установки HDD:

[ctx: #13174]
en: HDD power cycle count:
ru: Кол-во циклов включения/выключения HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
ru: Профили

[ctx: #13201]
en: Delete profile '%s'?
ru: Удалить профиль "%s"?

[ctx: #13204]
en: Last loaded profile:
ru: Последний загруженный профиль:

[ctx: #13205]
en: Unknown
ru: Неизвестно

[ctx: #13206]
en: Overwrite
ru: Перезаписать

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
ru: Таймер напоминаний

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
ru: Период таймера напоминаний (в мин.)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in %im
ru: Запущен; сработает через %i мин.

[ctx: #13211]
en: Alarm!
ru: НАПОМИНАНИЕ!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with %im%is left
ru: Отменено: осталось %i мин. %i с.

[ctx: #13213]
en: %2.0fm
ru: %2.0f мин.

[ctx: #13214]
en: %2.0fs
ru: %2.0f с.

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
ru: Искать субтитры в архивах RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
ru: Выбрать субтитры…

[ctx: #13251]
en: Move item
ru: Переместить объект

[ctx: #13252]
en: Move item here
ru: Переместить объект сюда

[ctx: #13253]
en: Cancel move
ru: Отменить перемещение

[ctx: #13270]
en: Hardware:
ru: Оборудование:

[ctx: #13271]
en: CPU Usage:
ru: Загрузка CPU:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
ru: Подключено, но DNS-сервер недоступен.

[ctx: #13275]
en: Hard Disk
ru: Жесткий диск

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
ru: Привод DVD

[ctx: #13277]
en: Storage
ru: Накопители

[ctx: #13278]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: #13279]
en: Network
ru: Сеть

[ctx: #13280]
en: Video
ru: Видео

[ctx: #13281]
en: Hardware
ru: Оборудование

[ctx: #13283]
en: Operating system:
ru: Операционная система:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
ru: Частота CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
ru: Кодировщик видео:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
ru: Разрешение экрана:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
ru: Кабель А/В:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
ru: Регион DVD:

[ctx: #13295]
en: Internet:
ru: Интернет:

[ctx: #13296]
en: Connected
ru: подключен

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
ru: не подключен. Проверьте настройки сети.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
ru: Поддерживать температуру

[ctx: #13300]
en: Fan speed
ru: Скорость вентилятора

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
ru: Автоматический контроль температуры

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
ru: Управление скоростью вентилятора

[ctx: #13303]
en: Fonts
ru: Шрифты

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
ru: Разрешить обратное направление строк

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
ru: Включить RSS-новости

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
ru: Показывать значок родительской папки

[ctx: #13307]
en: Track naming template
ru: Шаблон именования треков

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system
ru: Перезагрузить систему

[ctx: #13309]
en: instead of just Kodi?
ru: вместо перезапуска Kodi?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
ru: Эффект увеличения

[ctx: #13311]
en: Float effect
ru: Эффект скольжения

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
ru: Уменьшение черных полос

[ctx: #13313]
en: Restart
ru: Перезапуск

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
ru: Плавный переход между песнями

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
ru: Обновить эскизы

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
ru: Рекурсивные эскизы

[ctx: #13317]
en: View slideshow
ru: Просмотр слайд-шоу

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
ru: Рекурсивное слайд-шоу

[ctx: #13319]
en: Randomise
ru: Перемешать

[ctx: #13320]
en: Stereo
ru: Стерео

[ctx: #13321]
en: Left only
ru: Только левый

[ctx: #13322]
en: Right only
ru: Только правый

[ctx: #13323]
en: Enable karaoke support
ru: Разрешить поддержку караоке

[ctx: #13324]
en: Background transparency
ru: Уровень прозрачности фона

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
ru: Уровень прозрачности текста

[ctx: #13326]
en: A/V delay
ru: Задержка звука относительно изображения

[ctx: #13327]
en: Karaoke
ru: Караоке

[ctx: #13328]
en: %s not found
ru: %s не найден

[ctx: #13329]
en: Error opening %s
ru: Ошибка открытия %s

[ctx: #13330]
en: Unable to load %s
ru: Не удалось загрузить %s

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
ru: Ошибка: недостаточно памяти

[ctx: #13332]
en: Move up
ru: Переместить вверх

[ctx: #13333]
en: Move down
ru: Переместить вниз

[ctx: #13334]
en: Edit label
ru: Изменить название

[ctx: #13335]
en: Make default
ru: Сделать по умолчанию

[ctx: #13336]
en: Remove button
ru: Убрать кнопку

[ctx: #13340]
en: Leave as is
ru: Оставить как есть

[ctx: #13341]
en: Green
ru: Зеленый

[ctx: #13342]
en: Orange
ru: Оранжевый

[ctx: #13343]
en: Red
ru: Красный

[ctx: #13344]
en: Cycle
ru: Циклически

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
ru: Выключать индикатор при воспроизведении

[ctx: #13346]
en: Movie information
ru: Сведения о фильме

[ctx: #13347]
en: Queue item
ru: Добавить в плейлист

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
ru: Поиск в IMDb…

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
ru: Сканировать содержимое

[ctx: #13350]
en: Current playlist
ru: Текущий плейлист

[ctx: #13351]
en: Album information
ru: Сведения об альбоме

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
ru: Сканировать в медиатеку

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
ru: Остановить сканирование

[ctx: #13354]
en: Render method
ru: Метод обработки

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
ru: Пикс. шейдер низк. качества

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
ru: Аппаратное наложение

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
ru: Пикс. шейдер высок. качества

[ctx: #13358]
en: Play item
ru: Воспроизвести объект

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
ru: Выбрать эскиз исполнителя

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
ru: Автоматически создавать эскизы

[ctx: #13361]
en: Enable voice
ru: Включить микрофон

[ctx: #13375]
en: Enable device
ru: Включить устройство

[ctx: #13376]
en: Volume
ru: Громкость

[ctx: #13377]
en: Default view mode
ru: Основной режим просмотра

[ctx: #13378]
en: Default brightness
ru: Стандартная яркость

[ctx: #13379]
en: Default contrast
ru: Стандартная контрастность

[ctx: #13380]
en: Default gamma
ru: Стандартная гамма

[ctx: #13381]
en: Resume video
ru: Продолжить видео

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
ru: Маска для голоса 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
ru: Маска для голоса 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
ru: Маска для голоса 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
ru: Маска для голоса 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
ru: Позиционировать по времени

[ctx: #13387]
en: Track naming template - right
ru: Правая колонка в списке

[ctx: #13388]
en: Preset
ru: Предустановка

[ctx: #13389]
en: There are no presets available
    for this visualisation
ru: Нет предустановок
    для этой визуализации

[ctx: #13390]
en: There are no settings available
    for this visualisation
ru: Нет настроек
    для этой визуализации

[ctx: #13391]
en: Eject/Load
ru: Открыть/закрыть

[ctx: #13392]
en: Use visualisation if playing audio
ru: Включить визуализацию при воспроизведении музыки

[ctx: #13393]
en: Calculate size
ru: Вычислить размер

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
ru: Вычисляется размер папки…

[ctx: #13395]
en: Video settings
ru: Настройки видео

[ctx: #13396]
en: Audio and subtitle settings
ru: Настройки звука и субтитров

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
ru: Включить субтитры

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
ru: Ярлыки

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting (e.g. "the")
ru: Не учитывать артикли при сортировке (напр., "the")

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
ru: Переход между песнями в том же альбоме

[ctx: #13401]
en: Browse for %s
ru: Выбрать %s

[ctx: #13402]
en: Show track position
ru: Показать положение трека

[ctx: #13403]
en: Clear default
ru: Очистить по умолчанию

[ctx: #13404]
en: Resume
ru: Продолжить

[ctx: #13405]
en: Get thumb
ru: Эскиз

[ctx: #13406]
en: Picture information
ru: Сведения о фото

[ctx: #13407]
en: %s presets
ru: Предустановок: %s

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
ru: (Рейтинг пользователей IMDb)

[ctx: #13409]
en: Top 250
ru: Топ 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
ru: Настройки Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
ru: Минимальная скорость вентиляторов

[ctx: #13412]
en: Play from here
ru: Воспроизвести отсюда

[ctx: #13413]
en: Downloading
ru: Загрузка…

[ctx: #13414]
en: Include artists who appear only on compilations
ru: Включать исполнителей из сборников

[ctx: #13415]
en: Render method
ru: Метод обработки

[ctx: #13416]
en: Auto detect
ru: Автоопределение

[ctx: #13417]
en: Basic shaders (ARB)
ru: Базовые шейдеры (ARB)

[ctx: #13418]
en: Advanced shaders (GLSL)
ru: Расширенные шейдеры (GLSL)

[ctx: #13419]
en: Software
ru: Программный

[ctx: #13420]
en: Remove safely
ru: Безопасное удаление

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
ru: Начать слайдшоу отсюда

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
ru: Запомнить путь

[ctx: #13424]
en: Use pixel buffer objects
ru: Использовать объекты пиксельного буфера

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration (VDPAU)
ru: Включить аппаратное ускорение (VDPAU)

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration (VAAPI)
ru: Включить аппаратное ускорение (VAAPI)

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration (DXVA2)
ru: Включить аппаратное ускорение (DXVA2)

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration (CrystalHD)
ru: Включить аппаратное ускорение (CrystalHD)

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration (VDADecoder)
ru: Включить аппаратное ускорение (VDADecoder)

[ctx: #13430]
en: Allow hardware acceleration (OpenMax)
ru: Включить аппаратное ускорение (OpenMax)

[ctx: #13431]
en: Pixel Shaders
ru: Пиксельные шейдеры

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration (VideoToolbox)
ru: Включить аппаратное ускорение (VideoToolbox)

[ctx: #13433]
en: Play the next video automatically
ru: Автоматически проигрывать следующий видеофайл

[ctx: #13434]
en: Play only this
ru: Проигрывать только этот файл

[ctx: #13435]
en: Enable HQ Scalers for scalings above
ru: Разрешить высококач. методы при масштабировании свыше

[ctx: #13436]
en: Allow hardware acceleration (libstagefright)
ru: Включить аппаратное ускорение (libstagefright)

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU Video Mixer
ru: Испрользовать VDPAU Video Mixer по умолчанию

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration (amcodec)
ru: Включить аппаратное ускорение (amcodec)

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration (MediaCodec)
ru: Включить аппаратное ускорение (MediaCodec)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
ru: Использовать MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование форматов MPEG-(1/2). В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Включение этой настройки может вызывать сбои на старых видеокартах Radeon.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
ru: Использовать MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION Hardware has problems with this being enabled by default.
ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование формата MPEG-4. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Включение этой настройки может вызывать сбои в системах на базе ION.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
ru: Использовать VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD Hardware with VDPAU cannot decode VC-1 Simple.
ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование формата VC-1. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Системы на базе AMD с VDPAU не могут декодировать VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
ru: Использовать MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 Videos might have green artifacts.
ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование форматов MPEG-(1/2). В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. На некоторых видеофайлах MPEG-2 могут возникать зеленые артефакты.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
ru: Использовать MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование формата MPEG-4. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
ru: Использовать VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 Interlaced fails hard on Intel hardware.
ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование формата VC-1. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Системы на базе Intel не могут декодировать чересстрочноевидео VC-1.

[ctx: #13454]
en: Decoding method
ru: Метод декодирования

[ctx: #13455]
en: Software
ru: Программный

[ctx: #13456]
en: Hardware accelerated
ru: Аппаратное ускорение

[ctx: #13457]
en: Prefer VAAPI render method
ru: Предпочитать обработку VAAPI

[ctx: #13458]
en: Allow hardware acceleration (OMXPlayer)
ru: Включить аппаратное ускорение (OMXPlayer)

[ctx: #13459]
en: Use OMXPlayer for decoding of video files.
ru: Использвать OMXPlayer для декодирование видеофайлов.

[ctx: #13500]
en: A/V sync method
ru: Синхронизация А/В

[ctx: #13501]
en: Audio clock
ru: По частоте звука

[ctx: #13502]
en: Video clock (Drop/Dupe audio)
ru: По частоте видео (пропуск/дублирование звука)

[ctx: #13503]
en: Video clock (Resample audio)
ru: По частоте видео (преобразование звука)

[ctx: #13504]
en: Maximum speedup/slowdown amount (%)
ru: Максимальная величина изменения скорости (%)

[ctx: #13505]
en: Resample quality
ru: Качество преобразования

[ctx: #13506]
en: Low(fast)
ru: Низкое (быстро)

[ctx: #13507]
en: Medium
ru: Среднее

[ctx: #13508]
en: High
ru: Высокое

[ctx: #13509]
en: Really high(slow!)
ru: Очень высокое (медленно!)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
ru: Синхронизировать видео с частотой дисплея

[ctx: #13511]
en: Choose art
ru: Картинки

[ctx: #13512]
en: Current art
ru: Текущая картинка

[ctx: #13513]
en: Remote art
ru: Удаленная картинка

[ctx: #13514]
en: Local art
ru: Локальная картинка

[ctx: #13515]
en: No art
ru: Без картинки

[ctx: #13516]
en: Add art
ru: Добавить картинку

[ctx: #13550]
en: Pause during refresh rate change
ru: Пауза для смены частоты дисплея

[ctx: #13551]
en: Off
ru: Выкл.

[ctx: #13552]
en: %.1f Second
ru: %.1f с.

[ctx: #13553]
en: %.1f Seconds
ru: %.1f с.

[ctx: #13554]
en: %d Minute
ru: %d мин.

[ctx: #13555]
en: %d Minutes
ru: %d мин.

[ctx: #13600]
en: Apple remote
ru: ДУ Apple

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
ru: Разрешить запуск Kodi с пульта ДУ

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
ru: Интервал последовательности

[ctx: #13610]
en: Disabled
ru: Откл.

[ctx: #13611]
en: Standard
ru: Стандартный

[ctx: #13612]
en: Universal Remote
ru: Универсальный пульт ДУ

[ctx: #13613]
en: Multi Remote (Harmony)
ru: Мульти-ДУ (Harmony)

[ctx: #13620]
en: Apple Remote Error
ru: Ошибка ДУ Apple

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support could not be enabled.
ru: Не удалось включить поддержку пульта ДУ Apple.

[ctx: #14000]
en: Stack
ru: Сгруппировать

[ctx: #14001]
en: Unstack
ru: Разгруппировать

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
ru: Загружается файл плейлиста…

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
ru: Загружается список потоков…

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
ru: Анализ списка потоков…

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
ru: Не удалось загрузить список потоков

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
ru: Не удалось загрузить файл плейлиста

[ctx: #14009]
en: Games directory
ru: Папка с играми

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
ru: Автопереключение вида на эскизы по

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
ru: Включить автопереключение вида на эскизы

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
ru: - Использовать большие значки

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
ru: - Переключать по

[ctx: #14014]
en: - Percentage
ru: - Процентное соотношение

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
ru: Нет файлов и хотя бы один эскиз

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
ru: Хотя бы один файл и эскиз

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
ru: Процентное соотношение эскизов

[ctx: #14018]
en: View options
ru: Настройки просмотра

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
ru: Местность 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
ru: Местность 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
ru: Местность 3

[ctx: #14022]
en: Library
ru: Медиатека

[ctx: #14023]
en: No TV
ru: Без ТВ

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
ru: Введите ближайший крупный город

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
ru: Кэш аудио/видео/DVD — с ЖД

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
ru: Кэш видео - с DVD-диска

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local Network
ru: Кэш видео — локальная сеть

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
ru: Кэш видео — Интернет

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
ru: Кэш аудио - с DVD-диска

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local Network
ru: Кэш аудио — локальная сеть

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
ru: Кэш аудио — Интернет

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
ru: Кэш DVD - с DVD-диска

[ctx: #14035]
en: Local Network
ru: Локальная сеть

[ctx: #14036]
en: Services
ru: Службы

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local Network
ru: Кэш DVD — локальная сеть

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
ru: Настройки локальной сети изменены.

[ctx: #14039]
en: Kodi requires to restart to change your
ru: Для изменения настроек сети требуется

[ctx: #14040]
en: network setup.  Would you like to restart now?
ru: перезапуск Kodi. Перезапустить сейчас?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
ru: Ограничение скорости интернет-соединения

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
ru: - Выключать при воспроизведении

[ctx: #14044]
en: %i min
ru: %i мин.

[ctx: #14045]
en: %i sec
ru: %i с.

[ctx: #14046]
en: %i ms
ru: %i мс

[ctx: #14048]
en: %i kbps
ru: %i Кбит/с

[ctx: #14049]
en: %i kb
ru: %i Кбит

[ctx: #14050]
en: %i.0 dB
ru: %i.0 дБ

[ctx: #14051]
en: Time format
ru: Формат времени

[ctx: #14052]
en: Date format
ru: Формат даты

[ctx: #14053]
en: GUI filters
ru: Фильтры интерфейса

[ctx: #14054]
en: %2.1f dB
ru: %2.1f дБ

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
ru: Сканировать в фоновом режиме

[ctx: #14056]
en: Stop scan
ru: Остановить сканирование

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media info
ru: Невозможно, пока сканируются файлы

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
ru: Эффект кинопленки

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
ru: Искать эскизы на внешних ресурсах

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
ru: Кэш неизвестных файлов - из Интернета

[ctx: #14061]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: #14062]
en: Enter username for
ru: Введите имя пользователя для

[ctx: #14063]
en: Date & time
ru: Дата и время

[ctx: #14064]
en: Set date
ru: Установить дату

[ctx: #14065]
en: Set time
ru: Установить время

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24 hour HH:MM format
ru: Введите время в 24-часовом формате ЧЧ:ММ

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
ru: Введите дату в формате ДД/ММ/ГГГГ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
ru: Введите IP-адрес

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
ru: Применить эти настройки сейчас?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
ru: Применить изменения сейчас

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
ru: Разрешить переименование и удаление файлов

[ctx: #14074]
en: Set timezone
ru: Выбрать часовой пояс

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
ru: Учитывать летнее/зимнее время

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
ru: Добавить в "Избранное"

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
ru: Удалить из ""Избранного"

[ctx: #14078]
en: Colours
ru: Цвета

[ctx: #14079]
en: Timezone country
ru: Страна в часовом поясе

[ctx: #14080]
en: Timezone
ru: Часовой пояс

[ctx: #14081]
en: File lists
ru: Списки файлов

[ctx: #14082]
en: Show EXIF picture information
ru: Показывать сведения о фото из EXIF

[ctx: #14083]
en: Use a fullscreen window rather than true fullscreen
ru: Использовать окно на весь экран вместо полного экрана

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
ru: Добавлять треки в очередь при выборе

[ctx: #14086]
en: Playback
ru: Воспроизведение

[ctx: #14087]
en: Discs
ru: Диски

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
ru: Воспроизводить DVD автоматически

[ctx: #14089]
en: Font to use for text subtitles
ru: Шрифт текстовых субтитров

[ctx: #14090]
en: International
ru: Языковые[CR]настройки

[ctx: #14091]
en: Character set
ru: Кодировка

[ctx: #14092]
en: Debugging
ru: Отладка

[ctx: #14093]
en: Security
ru: Безопасность

[ctx: #14094]
en: Input devices
ru: Устройства ввода

[ctx: #14095]
en: Power saving
ru: Экономия[CR]энергии

[ctx: #14096]
en: Rip
ru: Оцифровать

[ctx: #14097]
en: Audio CD Insert Action
ru: Действие при вставке CD

[ctx: #14098]
en: Play
ru: Воспроизвести

[ctx: #14099]
en: Eject disc when CD ripping is complete
ru: Извлекать CD по окончании оцифровки

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
ru: Остановить оцифровку CD

[ctx: #14101]
en: Acceleration
ru: Ускорение

[ctx: #14102]
en: Blu-ray playback mode
ru: Режим воспроизведения Blu-ray

[ctx: #14103]
en: Play main movie
ru: Воспроизвести главный фильм

[ctx: #14104]
en: Show simplified menu
ru: Показывать упрощенное меню

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
ru: Источник недоступен

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from %s
ru: Что делать с медиафайлами из %s?

[ctx: #15014]
en: Keep
ru: Сохнанить

[ctx: #15015]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: #15016]
en: Games
ru: Игры

[ctx: #15019]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: #15052]
en: Password
ru: Пароль

[ctx: #15100]
en: Library
ru: Медиатека

[ctx: #15101]
en: Database
ru: База данных

[ctx: #15102]
en: * All albums
ru: * Все альбомы

[ctx: #15103]
en: * All artists
ru: * Все исполнители

[ctx: #15104]
en: * All songs
ru: * Все песни

[ctx: #15105]
en: * All genres
ru: * Все жанры

[ctx: #15107]
en: Buffering...
ru: Буферизация…

[ctx: #15108]
en: Navigation sounds
ru: Звуки интерфейса

[ctx: #15109]
en: Skin default
ru: Стандартн.

[ctx: #15110]
en: Larger font size
ru: Крупный шрифт

[ctx: #15111]
en: Theme
ru: Тема

[ctx: #15112]
en: Default theme
ru: Стандартная тема

[ctx: #15207]
en: Connected
ru: Подключено

[ctx: #15208]
en: Not connected
ru: Не подключено

[ctx: #15213]
en: Play using...
ru: Воспроизвести с помощью…

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
ru: Плавная синхронизация звука и видео

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
ru: Скрывать имена файлов в режиме эскизов

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
ru: Воспроизводить в режиме "Вечеринка"

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
ru: Неверный или несуществующий путь

[ctx: #15301]
en: Could not connect to network server
ru: Не удалось подключиться к серверу

[ctx: #15302]
en: No servers found
ru: Серверы не найдены

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
ru: Рабочая группа не найдена

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
ru: Открытие источника с множеством путей

[ctx: #15311]
en: Path:
ru: Путь:

[ctx: #16000]
en: General
ru: Общие

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
ru: Поиск в Интернете

[ctx: #16003]
en: Player
ru: Проигрыватель

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
ru: Воспроизвести файл с диска

[ctx: #16008]
en: Enter new title
ru: Введите новое название

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
ru: Введите название фильма

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
ru: Введите название профиля

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
ru: Введите название альбома

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
ru: Введите название плейлиста

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
ru: Введите новое имя файла

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
ru: Введите название папки

[ctx: #16015]
en: Enter directory
ru: Введите папку

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
ru: Доступные значения: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
ru: Строка поиска

[ctx: #16018]
en: None
ru: Нет

[ctx: #16019]
en: Auto select
ru: Автовыбор

[ctx: #16020]
en: De-interlace
ru: Деинтерлейсинг

[ctx: #16022]
en: Bob (inverted)
ru: Bob (обратный)

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
ru: Отмена…

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
ru: Введите имя исполнителя

[ctx: #16026]
en: Playback failed
ru: Воспроизведение плейлиста прервано

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play.
ru: Не удалось воспроизвести как минимум один файл.

[ctx: #16028]
en: Enter value
ru: Введите значение

[ctx: #16029]
en: Check the log file for details.
ru: Для получения доп. сведений просмотрите журнал.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
ru: Режим "Вечеринка" отключен.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
ru: Нет похожих песен в медиатеке.

[ctx: #16032]
en: Could not initialise database.
ru: Не удалось инициализировать базу данных.

[ctx: #16033]
en: Could not open database.
ru: Не удалось открыть базу данных.

[ctx: #16034]
en: Could not get songs from database.
ru: Не удалось получить песни из базы данных.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
ru: Плейлист режима "Вечеринка"

[ctx: #16036]
en: De-interlace (Half)
ru: Деинтерлейсинг (1 поле)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
ru: Деинтерлейсинг

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
ru: Метод деинтерлейсинга

[ctx: #16039]
en: Off
ru: Выкл.

[ctx: #16040]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: #16041]
en: On
ru: Вкл.

[ctx: #16100]
en: All Videos
ru: Всё видео

[ctx: #16101]
en: Unwatched
ru: Не просмотрено

[ctx: #16102]
en: Watched
ru: Просмотрено

[ctx: #16103]
en: Mark as watched
ru: Отмет. как просмотренное

[ctx: #16104]
en: Mark as unwatched
ru: Отмет. как непросмотренное

[ctx: #16105]
en: Edit title
ru: Изменить название

[ctx: #16106]
en: Manage...
ru: Управление…

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
ru: Изм. название для сортировки

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
ru: Операция прервана

[ctx: #16201]
en: Copy failed
ru: Не удалось скопировать

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file
ru: Не удалось скопировать как минимум один файл

[ctx: #16203]
en: Move failed
ru: Не удалось переместить

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file
ru: Не удалось переместить как минимум один файл

[ctx: #16205]
en: Delete failed
ru: Не удалось удалить

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file
ru: Не удалось удалить как минимум один файл

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
ru: Метод масштабирования видео

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
ru: Bicubic (программный)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
ru: Lanczos (программн.)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
ru: Sinc (программный)

[ctx: #16312]
en: (VDPAU)Noise Reduction
ru: Шумоподавление (VDPAU)

[ctx: #16313]
en: (VDPAU)Sharpness
ru: Резкость (VDPAU)

[ctx: #16314]
en: Inverse Telecine
ru: Обратный пуллдаун (3:2)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 optimised
ru: Lanczos3 (оптимизир.)

[ctx: #16316]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: #16317]
en: Temporal (Half)
ru: Temporal (1 поле)

[ctx: #16318]
en: Temporal/Spatial (Half)
ru: Temporal/Spatial (1 поле)

[ctx: #16320]
en: DXVA Bob
ru: Bob DXVA

[ctx: #16321]
en: DXVA Best
ru: Лучший DXVA

[ctx: #16323]
en: Spline36 optimised
ru: Spline36 (оптимизир.)

[ctx: #16324]
en: Software Blend
ru: Blend (программный)

[ctx: #16325]
en: VDPAU - Bob
ru: VDPAU  Bob

[ctx: #16330]
en: MMAL - Advanced
ru: MMAL — расширен.

[ctx: #16331]
en: MMAL - Advanced (Half)
ru: MMAL — расширен. (1 поле)

[ctx: #16332]
en: MMAL - Bob
ru: MMAL  Bob

[ctx: #16333]
en: MMAL - Bob (Half)
ru: MMAL — Bob (1 поле)

[ctx: #16400]
en: Post-processing
ru: Постобработка

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
ru: Переход дисплея в спящий режим через

[ctx: #17997]
en: %i MByte
ru: "%i МБ

[ctx: #17998]
en: %i hours
ru: %i ч.

[ctx: #17999]
en: %i days
ru: %i дн.

[ctx: #19000]
en: Switch to channel
ru: Переключиться на канал

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and/or NOT.
ru: Разделяйте слова в поисковом запросе с помощью AND, OR и/или NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
ru: или используйте словосочетания, чтобы найти точное совпадение, например "Волшебник из страны Оз".

[ctx: #19003]
en: Find similar
ru: Найти похожее

[ctx: #19004]
en: Importing EPG from clients
ru: Импорт данных EPG от клиентов

[ctx: #19005]
en: PVR stream information
ru: Информация о PVR-потоке

[ctx: #19006]
en: Receiving device
ru: Приемное устройство

[ctx: #19007]
en: Device status
ru: Состояние устройства

[ctx: #19008]
en: Signal quality
ru: Качество сигнала

[ctx: #19012]
en: PVR Backend
ru: Сервер PVR

[ctx: #19013]
en: Free to air
ru: Без шифрования

[ctx: #19014]
en: Fixed
ru: Фиксированн.

[ctx: #19015]
en: Encryption
ru: Шифрование

[ctx: #19016]
en: PVR Backend %i - %s
ru: Сервер PVR %i - %s

[ctx: #19017]
en: Recordings
ru: Записи

[ctx: #19018]
en: Folder with channel icons
ru: Папка со значками каналов

[ctx: #19019]
en: Channels
ru: Каналы

[ctx: #19020]
en: TV
ru: ТВ

[ctx: #19021]
en: Radio
ru: Радио

[ctx: #19022]
en: Hidden
ru: Скрытые

[ctx: #19023]
en: TV channels
ru: Телеканалы

[ctx: #19024]
en: Radio channels
ru: Радиостанции

[ctx: #19025]
en: Upcoming recordings
ru: Предстоящие записи

[ctx: #19026]
en: Add timer...
ru: Добавить таймер…

[ctx: #19027]
en: No search results
ru: Ничего не найдено

[ctx: #19028]
en: No EPG entries
ru: Нет записей EPG

[ctx: #19029]
en: Channel
ru: Канал

[ctx: #19030]
en: Now
ru: Сейчас

[ctx: #19031]
en: Next
ru: Далее

[ctx: #19032]
en: Timeline
ru: Расписание

[ctx: #19033]
en: Information
ru: Сведения

[ctx: #19034]
en: Already started recording on this channel
ru: Этот канал уже записывается

[ctx: #19035]
en: %s could not be played. Check the log for details.
ru: %s не может быть воспроизведён. См. журнал.

[ctx: #19036]
en: This recording cannot be played. Check the log for details.
ru: Не удается проиграть запись. См. журнал.

[ctx: #19037]
en: Show signal quality
ru: Отображать качество сигнала

[ctx: #19038]
en: Not supported by the PVR backend.
ru: Не поддерживается сервером PVR .

[ctx: #19039]
en: Are you sure you want to hide this channel?
ru: Скрыть этот канал?

[ctx: #19040]
en: Timer
ru: Таймер

[ctx: #19041]
en: Are you sure you want to rename this recording?
ru: Переименовать эту запись?

[ctx: #19042]
en: Are you sure you want to rename this timer?
ru: Переименовать этот таймер?

[ctx: #19043]
en: Recording
ru: Запись

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration or check the log for details.
ru: Проверьте настройки или см. журнал.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up or check the log for details.
ru: Нет активных клиентов PVR. Дождитесь запуска клиентов PVR или см. журнал.

[ctx: #19046]
en: New channel
ru: Новый канал

[ctx: #19047]
en: Programme info
ru: Сведения о канале

[ctx: #19048]
en: Group management
ru: Управление группами

[ctx: #19049]
en: Show channel
ru: Показать канал

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
ru: Отображать видимые каналы

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
ru: Отображать скрытые каналы

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
ru: Переместить канал:

[ctx: #19053]
en: Recording information
ru: Сведения о записи

[ctx: #19054]
en: Hide channel
ru: Скрыть канал

[ctx: #19055]
en: No information available
ru: Сведения недоступны

[ctx: #19056]
en: New timer
ru: Новый таймер

[ctx: #19057]
en: Edit timer
ru: Изменить таймер

[ctx: #19058]
en: Timer enabled
ru: Таймер включен

[ctx: #19059]
en: Stop recording
ru: Остановить запись

[ctx: #19060]
en: Delete timer
ru: Удалить таймер

[ctx: #19061]
en: Add timer
ru: Добавить таймер

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
ru: Сортировать по каналам

[ctx: #19063]
en: Go to begin
ru: В начало

[ctx: #19064]
en: Go to end
ru: В конец

[ctx: #19066]
en: Channel icons
ru: Значки каналов

[ctx: #19067]
en: This event is already being recorded.
ru: Это событие уже записывается

[ctx: #19068]
en: This recording could not be deleted. Check the log for details.
ru: Не удалось удалить запись. См. журнал.

[ctx: #19070]
en: Go to now
ru: К текущему моменту

[ctx: #19071]
en: EPG update interval
ru: Интервал обновления EPG

[ctx: #19072]
en: Do not store the EPG in the database
ru: Не сохранять EPG в базе данных

[ctx: #19073]
en: Delay channel switch
ru: Задержка переключения каналов

[ctx: #19074]
en: Active:
ru: Включен:

[ctx: #19075]
en: Name:
ru: Имя:

[ctx: #19076]
en: Folder:
ru: Папка:

[ctx: #19077]
en: Radio:
ru: Радио:

[ctx: #19078]
en: Channel:
ru: Канал:

[ctx: #19079]
en: Day:
ru: День:

[ctx: #19080]
en: Begin:
ru: Начало:

[ctx: #19081]
en: End:
ru: Конец:

[ctx: #19082]
en: Priority:
ru: Приоритет:

[ctx: #19083]
en: Lifetime (days):
ru: Срок хранения (дней):

[ctx: #19084]
en: First day:
ru: Первый день:

[ctx: #19085]
en: Unknown channel %u
ru: Неизвестный канал %u

[ctx: #19086]
en: Mo-__-__-__-__-__-__
ru: Пн-__-__-__-__-__-__

[ctx: #19087]
en: __-Tu-__-__-__-__-__
ru: __-Вт-__-__-__-__-__

[ctx: #19088]
en: __-__-We-__-__-__-__
ru: __-__-Ср-__-__-__-__

[ctx: #19089]
en: __-__-__-Th-__-__-__
ru: __-__-__-Чт-__-__-__

[ctx: #19090]
en: __-__-__-__-Fr-__-__
ru: __-__-__-__-Пт-__-__

[ctx: #19091]
en: __-__-__-__-__-Sa-__
ru: __-__-__-__-__-Сб-__

[ctx: #19092]
en: __-__-__-__-__-__-Su
ru: __-__-__-__-__-__-Вс

[ctx: #19093]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-__-__
ru: Пн-Вт-Ср-Чт-Пт-__-__

[ctx: #19094]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-__
ru: Пн-Вт-Ср-Чт-Пт-Сб-__

[ctx: #19095]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-Su
ru: Пн-Вт-Ср-Чт-Пт-Сб-Вс

[ctx: #19096]
en: __-__-__-__-__-Sa-Su
ru: __-__-__-__-__-Сб-Вс

[ctx: #19097]
en: Enter the name for the recording
ru: Введите имя записи

[ctx: #19098]
en: Warning
ru: Предупреждение

[ctx: #19099]
en: Service
ru: Служба

[ctx: #19100]
en: Mux
ru: Микшировать

[ctx: #19101]
en: Provider
ru: Поставщик

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
ru: Переключитесь на другой канал.

[ctx: #19103]
en: Go to channel
ru: Перейти к каналу

[ctx: #19104]
en: Enter the name of the folder for the recording
ru: Введите имя папки для записи

[ctx: #19105]
en: Please select a channel
ru: Выберите канал

[ctx: #19106]
en: Next timer on
ru: Следующий таймер:

[ctx: #19107]
en: at
ru: в

[ctx: #19109]
en: Couldn't save timer. Check the log for details.
ru: Не удалось сохранить таймер. См. журнал.

[ctx: #19110]
en: An unexpected error occurred. Try again later or check the log for details.
ru: Неизвестная ошибка. Повторите попытку или см. журнал.

[ctx: #19111]
en: PVR backend error. Check the log for details.
ru: Ошибка сервера PVR . См. журнал.

[ctx: #19112]
en: Delete this recording?
ru: Удалить эту запись?

[ctx: #19113]
en: Delete all recordings in this folder?
ru: Удалить все записи в этой папке?

[ctx: #19114]
en: Version
ru: Версия

[ctx: #19115]
en: Address
ru: Адрес

[ctx: #19116]
en: Disksize
ru: Размер диска

[ctx: #19117]
en: Search for channels
ru: Поиск каналов

[ctx: #19118]
en: Cannot use PVR functions while searching.
ru: Невозможно использовать функции PVR во время поиска.

[ctx: #19119]
en: On which server do you want to search?
ru: На каком сервере выполнить поиск?

[ctx: #19120]
en: Client number
ru: Номер клиента

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
ru: Избегать повторений

[ctx: #19122]
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
ru: Производится запись по этому таймеру. Действительно удалить его?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
ru: Только открытые каналы

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
ru: Игнорировать существующие таймеры

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
ru: Игнорировать существующие записи

[ctx: #19126]
en: Start time
ru: Время начала

[ctx: #19127]
en: End time
ru: Время окончания

[ctx: #19128]
en: Start date
ru: Дата начала

[ctx: #19129]
en: End date
ru: Дата окончания

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
ru: Мин. длительность

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
ru: Макс. длительность

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
ru: Включая неизвестные жанры

[ctx: #19133]
en: Search string
ru: Поисковая строка

[ctx: #19134]
en: Include description
ru: Искать в описании

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
ru: С учетом регистра

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
ru: Канал недоступен

[ctx: #19137]
en: No groups defined
ru: Группы не заданы

[ctx: #19138]
en: Please create a group first
ru: Сначала создайте группу

[ctx: #19139]
en: Name of the new group
ru: Имя новой группы

[ctx: #19140]
en: Search...
ru: Поиск…

[ctx: #19141]
en: Group
ru: Группа

[ctx: #19142]
en: Search guide
ru: Поиск в программе

[ctx: #19143]
en: Group management
ru: Управление группами

[ctx: #19144]
en: No groups defined
ru: Группы не заданы

[ctx: #19145]
en: Grouped
ru: Группы

[ctx: #19146]
en: Groups
ru: Группы

[ctx: #19147]
en: The PVR backend does not support this action. Check the log for details.
ru: Сервер PVR не поддерживает это действие. См. журнал.

[ctx: #19148]
en: Channel
ru: Канал

[ctx: #19149]
en: Mo
ru: Пн

[ctx: #19150]
en: Tu
ru: Вт

[ctx: #19151]
en: We
ru: Ср

[ctx: #19152]
en: Th
ru: Чт

[ctx: #19153]
en: Fr
ru: Пт

[ctx: #19154]
en: Sa
ru: Сб

[ctx: #19155]
en: Su
ru: Вс

[ctx: #19156]
en: from
ru: из

[ctx: #19157]
en: Next recording
ru: Следующая запись

[ctx: #19158]
en: Currently recording
ru: Ведется запись

[ctx: #19159]
en: from
ru: с

[ctx: #19160]
en: to
ru: по

[ctx: #19162]
en: Recording active
ru: Запись активна

[ctx: #19163]
en: Recordings
ru: Записи

[ctx: #19164]
en: Cannot start recording. Check the log for details.
ru: Не удается начать запись. См. журнал.

[ctx: #19165]
en: Switch
ru: Переключить

[ctx: #19166]
en: PVR information
ru: Сведения PVR

[ctx: #19167]
en: Scan for missing icons
ru: Искать недостающие значки

[ctx: #19169]
en: Hide video information box
ru: Скрыть окно сведений о видео

[ctx: #19170]
en: Timeout when starting playback
ru: Задержка начала воспроизведения

[ctx: #19171]
en: Start playback minimised
ru: Открывать каналы в окне

[ctx: #19172]
en: Instant recording duration
ru: Длительность быстрой записи

[ctx: #19173]
en: Default recording priority
ru: Приоритет записи по умолчанию

[ctx: #19174]
en: Default recording lifetime
ru: Срок хранения по умолчанию

[ctx: #19175]
en: Margin at the start of a recording
ru: Интервал в начале записи

[ctx: #19176]
en: Margin at the end of a recording
ru: Интервал в конце записи

[ctx: #19177]
en: Playback
ru: Воспроизведение

[ctx: #19178]
en: Show channel information when switching channels
ru: Отображать сведения о канале при переключении

[ctx: #19180]
en: TV
ru: ТВ

[ctx: #19181]
en: Menu/OSD
ru: Меню/OSD

[ctx: #19182]
en: Days to display in the EPG
ru: Количество дней в EPG

[ctx: #19183]
en: Radio
ru: Радио

[ctx: #19185]
en: Reset the PVR database
ru: Очистить базу данных PVR

[ctx: #19186]
en: All data in the PVR database is being erased
ru: Все сведения в базе данных PVR будут удалены

[ctx: #19187]
en: Reset the EPG database
ru: Очистить базу данных EPG

[ctx: #19188]
en: EPG is being reset
ru: Очистка базы данных EPG…

[ctx: #19189]
en: Continue last channel on startup
ru: Продолжить с последнего канала при запуске

[ctx: #19190]
en: Background
ru: Фон

[ctx: #19191]
en: PVR service
ru: Служба PVR

[ctx: #19192]
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
ru: Подключенные серверы PVR не поддерживают сканирование каналов.

[ctx: #19193]
en: The channel scan cannot be started. Check the log for details.
ru: Не удается начать сканирование каналов. См. журнал.

[ctx: #19194]
en: Continue?
ru: Продолжить?

[ctx: #19195]
en: Client actions
ru: Операции клиентов

[ctx: #19196]
en: PVR client specific actions
ru: Операции клиентов PVR

[ctx: #19197]
en: Recording started on: %s
ru: Время начала записи: %s

[ctx: #19198]
en: Recording finished on: %s
ru: Время окончания записи: %s

[ctx: #19199]
en: Channel manager
ru: Управление каналами

[ctx: #19200]
en: EPG source:
ru: Источник EPG:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
ru: Название канала:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
ru: Значок канала:

[ctx: #19203]
en: Edit channel
ru: Изменить канал

[ctx: #19204]
en: New channel
ru: Новый канал

[ctx: #19205]
en: Group management
ru: Управление группами

[ctx: #19206]
en: Activate EPG:
ru: Включение EPG:

[ctx: #19207]
en: Group:
ru: Группа:

[ctx: #19208]
en: Enter the name of the new channel
ru: Введите название нового канала

[ctx: #19209]
en: Kodi virtual backend
ru: Виртуальный сервер Kodi

[ctx: #19210]
en: Client
ru: Клиент

[ctx: #19211]
en: Delete channel
ru: Удалить канал

[ctx: #19212]
en: This list contains changes
ru: Этот список содержит изменения

[ctx: #19213]
en: Select backend
ru: Выберите сервер

[ctx: #19214]
en: Enter a valid URL for the new channel
ru: Введите правильный URL нового канала

[ctx: #19215]
en: The PVR backend does not support timers.
ru: Сервер PVR не поддерживает таймеры.

[ctx: #19216]
en: All radio channels
ru: Все радиостанции

[ctx: #19217]
en: All TV channels
ru: Все телеканалы

[ctx: #19218]
en: Visible
ru: Видимые

[ctx: #19219]
en: Ungrouped channels
ru: Несгруппированные каналы

[ctx: #19220]
en: Channels in
ru: Каналы в

[ctx: #19221]
en: Synchronise channel groups with backend(s)
ru: Синхронизация группы каналов с серверами

[ctx: #19223]
en: No PVR Add-on could be enabled. Check your settings or the log for more info.
ru: Не удалось включить дополнения PVR. Проверьте настройки или см. журнал.

[ctx: #19224]
en: Recording aborted
ru: Запись отменена

[ctx: #19225]
en: Recording scheduled
ru: Запись запланирована

[ctx: #19226]
en: Recording started
ru: Запись начата

[ctx: #19227]
en: Recording completed
ru: Запись завершена

[ctx: #19228]
en: Recording deleted
ru: Запись удалена

[ctx: #19229]
en: Close channel OSD after switching channels
ru: Закрывать OSD после переключения каналов

[ctx: #19230]
en: Prevent EPG updates during playback
ru: Отключить обновление EPG во время воспроизведения ТВ-потока

[ctx: #19231]
en: Always use the channel order from the backend(s)
ru: Всегда использовать порядок каналов с серверов

[ctx: #19232]
en: Clear search results
ru: Очистить результаты поиска

[ctx: #19233]
en: Display a notification on timer updates
ru: Уведомлять о обновлении таймеров

[ctx: #19234]
en: Use backend channels numbers (only works with 1 enabled PVR Add-on)
ru: Использовать номера каналов с сервера (только для 1 дополнения PVR)

[ctx: #19235]
en: PVR manager is starting up
ru: Менеджер PVR запускается…

[ctx: #19236]
en: Loading channels from clients
ru: Загрузка каналов с клиентов

[ctx: #19237]
en: Loading timers from clients
ru: Загрузка таймеров с клиентов

[ctx: #19238]
en: Loading recordings from clients
ru: Загрузка записей с клиентов

[ctx: #19239]
en: Starting background threads
ru: Запуск фоновых процессов

[ctx: #19240]
en: No PVR Add-on enabled
ru: Нет активных дополнений PVR

[ctx: #19241]
en: The PVR manager has been enabled without any
ru: Менеджер PVR включен без

[ctx: #19242]
en: enabled PVR Add-on. Enable at least one Add-on
ru: активных дополнений PVR. Включите по крайней мере одно дополнение

[ctx: #19243]
en: in order to use the PVR functionality.
ru: для использования функций PVR

[ctx: #19244]
en: Backend idle time
ru: Время простоя сервера PVR

[ctx: #19245]
en: Set wakeup command (cmd [timestamp])
ru: Команда пробуждения (cmd [время])

[ctx: #19246]
en: Wakeup before recording
ru: Пробуждение перед записью за

[ctx: #19247]
en: Daily wakeup
ru: Ежедневное пробуждение

[ctx: #19248]
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
ru: Время ежедневного пробуждения (ЧЧ:ММ:СС)

[ctx: #19249]
en: Filter channels
ru: Фильтровать каналы

[ctx: #19250]
en: Loading EPG from database
ru: Загрузка EPG из базы данных

[ctx: #19251]
en: Update EPG information
ru: Обновление данных EPG

[ctx: #19252]
en: Schedule EPG update for this channel?
ru: Запланировать обновление EPG для этого канала?

[ctx: #19253]
en: EPG update scheduled for channel
ru: Обновление EPG запланировано для канала

[ctx: #19254]
en: EPG update failed for channel
ru: Не удалось обновить EPG для канала

[ctx: #19255]
en: Start recording
ru: Начать запись

[ctx: #19256]
en: Stop recording
ru: Остановить запись

[ctx: #19257]
en: Lock channel
ru: Заблокировать канал

[ctx: #19258]
en: Unlock channel
ru: Разблокировать канал

[ctx: #19259]
en: Parental control
ru: Родительский[CR]контроль

[ctx: #19260]
en: Unlock duration
ru: Период разблокирования

[ctx: #19261]
en: Change PIN
ru: Изменить код

[ctx: #19262]
en: Parental control. Enter PIN:
ru: Родительский контроль. Введите код:

[ctx: #19263]
en: Locked channel. Enter PIN:
ru: Канал заблокирован. Введите код:

[ctx: #19264]
en: Incorrect PIN
ru: Неверный код

[ctx: #19265]
en: The entered PIN number was incorrect.
ru: Введен неверный код

[ctx: #19266]
en: Parental locked
ru: Родительская блокировка

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
ru: Родительская блокировка:

[ctx: #19268]
en: Do not show 'no information available' labels
ru: Не отображать метки "Сведения недоступны"

[ctx: #19269]
en: Do not show 'connection lost' warnings
ru: Не отображать сообщения "Соединение потеряно"

[ctx: #19270]
en: Group Items
ru: Группировать записи

[ctx: #19271]
en: No PVR Add-ons could be found
ru: Дополнения PVR не найдены

[ctx: #19272]
en: You need a tuner, backend software, and an
ru: Для использования функций PVR необходим тюнер,

[ctx: #19273]
en: Add-on for the backend to be able to use PVR.
ru: серверное ПО и соответствующее дополнение.

[ctx: #19274]
en: Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
ru: Посетите http://kodi.wiki/view/PVR для получения дополнительной информации.

[ctx: #19275]
en: Conflict warning
ru: Предупреждение о конфликте

[ctx: #19276]
en: Conflict error
ru: Ошибка из-за конфликта

[ctx: #19277]
en: Recording conflict
ru: Конфликт при записи

[ctx: #19278]
en: Recording error
ru: Ошибка записи

[ctx: #19279]
en: Client specific
ru: Клиент

[ctx: #19280]
en: Client specific settings
ru: Настройки клиента

[ctx: #19281]
en: Confirm channel switches by pressing OK
ru: Подтверждать переключение каналов нажатием ОК

[ctx: #19282]
en: Current icon
ru: Текущий значок

[ctx: #19283]
en: No icon
ru: Без значка

[ctx: #19284]
en: Choose icon
ru: Выбрать значок

[ctx: #19285]
en: Browse for icon
ru: Найти значок

[ctx: #19286]
en: Searching for channel icons
ru: Поиск значков для каналов

[ctx: #19287]
en: All channels
ru: Все каналы

[ctx: #19288]
en: Foreground
ru: Передний план

[ctx: #19499]
en: Other/Unknown
ru: Другое/неизвестно

[ctx: #19500]
en: Movie/Drama
ru: Фильм/драма

[ctx: #19501]
en: Detective/Thriller
ru: Детектив/триллер

[ctx: #19502]
en: Adventure/Western/War
ru: Приключения/вестерн/боевик

[ctx: #19503]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
ru: Фантастика/фэнтези/ужасы

[ctx: #19504]
en: Comedy
ru: Комедия

[ctx: #19505]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
ru: Мелодрама/фольклор

[ctx: #19506]
en: Romance
ru: Романтика

[ctx: #19507]
en: Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
ru: Классика/религия/Исторический фильм/драма

[ctx: #19508]
en: Adult Movie/Drama
ru: Для взрослых/драма

[ctx: #19516]
en: News/Current Affairs
ru: Новости/события

[ctx: #19517]
en: News/Weather Report
ru: Новости/погода

[ctx: #19518]
en: News Magazine
ru: Выпуск новостей

[ctx: #19519]
en: Documentary
ru: Документальный

[ctx: #19520]
en: Discussion/Interview/Debate
ru: Обсуждения/интервью/дебаты

[ctx: #19532]
en: Show/Game Show
ru: Шоу/игровое шоу

[ctx: #19533]
en: Game Show/Quiz/Contest
ru: Игровое шоу/викторина/конкурс

[ctx: #19534]
en: Variety Show
ru: Эстрадный концерт

[ctx: #19535]
en: Talk Show
ru: Ток-шоу

[ctx: #19548]
en: Sports
ru: Спорт

[ctx: #19549]
en: Special Event
ru: Специально событие

[ctx: #19550]
en: Sport Magazine
ru: Спортивный выпуск

[ctx: #19551]
en: Football
ru: Футбол

[ctx: #19552]
en: Tennis/Squash
ru: Теннис/сквош

[ctx: #19553]
en: Team Sports
ru: Командные виды спорта

[ctx: #19554]
en: Athletics
ru: Атлетика

[ctx: #19555]
en: Motor Sport
ru: Автомотоспорт

[ctx: #19556]
en: Water Sport
ru: Водный спорт

[ctx: #19557]
en: Winter Sports
ru: Зимние виды спорта

[ctx: #19558]
en: Equestrian
ru: Конный спорт

[ctx: #19559]
en: Martial Sports
ru: Единоборства

[ctx: #19564]
en: Children's/Youth Programmes
ru: Программы для детей и юношества

[ctx: #19565]
en: Pre-school Children's Programmes
ru: Детские дошкольные передачи

[ctx: #19566]
en: Entertainment Programmes for 6 to 14
ru: Развлекательные передачи от 6 до 14

[ctx: #19567]
en: Entertainment Programmes for 10 to 16
ru: Развлекательные передачи от 10 до 16

[ctx: #19568]
en: Informational/Educational/School Programme
ru: Информация/обучение/для школьников

[ctx: #19569]
en: Cartoons/Puppets
ru: Мультфильмы

[ctx: #19580]
en: Music/Ballet/Dance
ru: Музыка/балет/танцы

[ctx: #19581]
en: Rock/Pop
ru: Рок/поп

[ctx: #19582]
en: Serious/Classical Music
ru: Серьезная/классическая музыка

[ctx: #19583]
en: Folk/Traditional Music
ru: Народная/традиционная музыка

[ctx: #19584]
en: Musical/Opera
ru: Музыка/опера

[ctx: #19585]
en: Ballet
ru: Балет

[ctx: #19596]
en: Arts/Culture
ru: Искусство/культура

[ctx: #19597]
en: Performing Arts
ru: Выступления

[ctx: #19598]
en: Fine Arts
ru: Изящные искусства

[ctx: #19599]
en: Religion
ru: Религия

[ctx: #19600]
en: Popular Culture/Traditional Arts
ru: Поп-культура/традиционные искусства

[ctx: #19601]
en: Literature
ru: Литература

[ctx: #19602]
en: Film/Cinema
ru: Кино

[ctx: #19603]
en: Experimental Film/Video
ru: Экспериментальное кино/видео

[ctx: #19604]
en: Broadcasting/Press
ru: Вещание/пресса

[ctx: #19605]
en: New Media
ru: Новые СМИ

[ctx: #19606]
en: Arts/Culture Magazines
ru: Передачи о культуре и искусстве

[ctx: #19607]
en: Fashion
ru: Мода

[ctx: #19612]
en: Social/Political/Economics
ru: Общество/политика/экономика

[ctx: #19613]
en: Magazines/Reports/Documentary
ru: Журналы/репортажи/документалистика

[ctx: #19614]
en: Economics/Social Advisory
ru: Экономические и социальные советы

[ctx: #19615]
en: Remarkable People
ru: Замечательные люди

[ctx: #19628]
en: Education/Science/Factual
ru: Образование/наука/факты

[ctx: #19629]
en: Nature/Animals/Environment
ru: Природа/животные/экология

[ctx: #19630]
en: Technology/Natural Sciences
ru: Наука и техника

[ctx: #19631]
en: Medicine/Physiology/Psychology
ru: Медицина/физиология/психология

[ctx: #19632]
en: Foreign Countries/Expeditions
ru: Зарубежные страны/путешествия

[ctx: #19633]
en: Social/Spiritual Sciences
ru: Общественные и духовные науки

[ctx: #19634]
en: Further Education
ru: Последипломное обучение

[ctx: #19635]
en: Languages
ru: Языки

[ctx: #19644]
en: Leisure/Hobbies
ru: Досук/хобби

[ctx: #19645]
en: Tourism/Travel
ru: Туризм/путешествия

[ctx: #19646]
en: Handicraft
ru: Ремесла

[ctx: #19647]
en: Motoring
ru: Авто-мото

[ctx: #19648]
en: Fitness & Health
ru: Фитнес и здоровье

[ctx: #19649]
en: Cooking
ru: Кулинария

[ctx: #19650]
en: Advertisement/Shopping
ru: Реклама и шоппинг

[ctx: #19651]
en: Gardening
ru: Сад и огород

[ctx: #19660]
en: Special Characteristics
ru: Особые характеристики

[ctx: #19661]
en: Original Language
ru: Оригинальный язык

[ctx: #19662]
en: Black & White
ru: Ч/Б

[ctx: #19663]
en: Unpublished
ru: Неопубликованное

[ctx: #19664]
en: Live Broadcast
ru: Прямая трансляция

[ctx: #19676]
en: Drama
ru: Драма

[ctx: #19677]
en: Detective/Thriller
ru: Детектив/триллер

[ctx: #19678]
en: Adventure/Western/War
ru: Приключения/вестерн/боевик

[ctx: #19679]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
ru: Фантастика/фэнтези/ужасы

[ctx: #19680]
en: Comedy
ru: Комедия

[ctx: #19681]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
ru: Мелодрама/фольклор

[ctx: #19682]
en: Romance
ru: Романтика

[ctx: #19683]
en: Serious/ClassicalReligion/Historical
ru: Классика/религия/история

[ctx: #19684]
en: Adult
ru: Для взрослых

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
ru: Папка сохраненной музыки

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
ru: Использовать внешний проигрыватель DVD

[ctx: #20002]
en: External DVD player
ru: Внешний проигрыватель DVD

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
ru: Папка для трейнеров

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
ru: Папка для скриншотов

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
ru: Папка для плейлистов

[ctx: #20007]
en: Recordings
ru: Записи

[ctx: #20008]
en: Screenshots
ru: Скриншоты

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
ru: Использовать Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
ru: Музыкальные плейлисты

[ctx: #20012]
en: Video playlists
ru: Плейлисты видео

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
ru: Запустить игру?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
ru: Сорт. по плейлисту

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
ru: Внешний эскиз

[ctx: #20016]
en: Current thumb
ru: Текущий эскиз

[ctx: #20017]
en: Local thumb
ru: Локальный эскиз

[ctx: #20018]
en: No thumb
ru: Без эскиза

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
ru: Выбрать эскиз

[ctx: #20023]
en: Conflict
ru: Конфликт

[ctx: #20024]
en: Scan new
ru: Сканировать новое

[ctx: #20025]
en: Scan all
ru: Сканировать всё

[ctx: #20026]
en: Region
ru: Регион

[ctx: #20037]
en: Summary
ru: Сведения

[ctx: #20038]
en: Lock music window
ru: Заблокировать раздел "Музыка"

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
ru: Заблокировать раздел "Видео"

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
ru: Заблокировать раздел "Фото"

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
ru: Заблокировать разделы "Программы" и "Скрипты"

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
ru: Заблокировать "Менеджер файлов"

[ctx: #20043]
en: Lock settings
ru: Заблокировать "Настройки"

[ctx: #20044]
en: Start fresh
ru: Чистый старт

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
ru: Включить режим полного доступа

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
ru: Выключить режим полного доступа

[ctx: #20047]
en: Create profile '%s'?
ru: Создать профиль "%s"?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings
ru: Запустить с чистыми параметрами

[ctx: #20049]
en: Best available
ru: Лучший из доступных

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
ru: Автоматический выбор 16:9 или 4:3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
ru: Рассматривать составные файлы как единый файл

[ctx: #20052]
en: Caution
ru: Внимание

[ctx: #20053]
en: Left master mode
ru: Отключен режим полного доступа

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
ru: Включен режим полного доступа

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
ru: Эскиз с Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
ru: Удалить эскиз

[ctx: #20058]
en: Add profile...
ru: Добавить профиль…

[ctx: #20059]
en: Query info for all albums
ru: Получить сведения обо всех альбомах

[ctx: #20060]
en: Media info
ru: Информация

[ctx: #20061]
en: Separate
ru: Разделять

[ctx: #20062]
en: Shares with default
ru: Стандартные ресурсы

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
ru: Стандартные ресурсы (только чтение)

[ctx: #20064]
en: Copy default
ru: Копировать стандартные

[ctx: #20065]
en: Profile picture
ru: Картинка профиля

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
ru: Заблокировать предпочтения

[ctx: #20067]
en: Edit profile
ru: Изменить профиль

[ctx: #20068]
en: Profile lock
ru: Заблокировать профиль

[ctx: #20069]
en: Could not create folder
ru: Не удалось создать папку

[ctx: #20070]
en: Profile directory
ru: Папка профиля

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources
ru: Стартовать с новыми источниками

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable
ru: Убедитесь, что выбранная папка доступна для записи

[ctx: #20073]
en: and that the new folder name is valid
ru: и указано правильное имя новой папки

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
ru: Рейтинг MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
ru: Введите код защиты

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
ru: Запрашивать код защиты при старте

[ctx: #20077]
en: Skin settings
ru: Настройки обложки

[ctx: #20078]
en: - no link set -
ru: - нет связи -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
ru: Использовать анимацию

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
ru: Отключить RSS-ленту при воспроизведении музыки

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
ru: Включить кнопки ярлыков

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
ru: Показывать "Программы" в главном меню

[ctx: #20083]
en: Show music info
ru: Показывать сведения о музыке

[ctx: #20084]
en: Show weather info
ru: Показывать сведения о погоде

[ctx: #20085]
en: Show system info
ru: Показывать сведения о системе

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
ru: Показывать свободное место на дисках C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
ru: Показывать свободное место на дисках E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather info
ru: Погода

[ctx: #20089]
en: Drive space free
ru: Свободное место на диске

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
ru: Введите имя существующего ресурса

[ctx: #20091]
en: Lock code
ru: Код защиты

[ctx: #20092]
en: Load profile
ru: Загрузить профиль

[ctx: #20093]
en: Profile name
ru: Название профиля

[ctx: #20094]
en: Media sources
ru: Источники данных

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
ru: Введите код защиты профиля

[ctx: #20096]
en: Login screen
ru: Экран входа

[ctx: #20097]
en: Fetching album info
ru: Запрос данных об альбоме…

[ctx: #20098]
en: Fetching info for album
ru: Запрос данных для альбома…

[ctx: #20099]
en: Can't rip CD or track while playing from CD
ru: Во время воспроизведения оцифровка невозможна

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
ru: Код защиты и его настройки

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
ru: Ввод кода защиты всегда переключает в режим полного доступа

[ctx: #20102]
en: or copy from default?
ru: или копировать из стандартного?

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
ru: Сохранить изменения профиля?

[ctx: #20104]
en: Old settings found.
ru: Найдены старые настройки

[ctx: #20105]
en: Do you want to use them?
ru: Использовать их?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found.
ru: Найдены старые ресурсы

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
ru: Раздельно (закрыто)

[ctx: #20108]
en: Root
ru: Корень

[ctx: #20109]
en: Zoom
ru: Увеличение

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
ru: Настройки UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
ru: Автозапуск клиента UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: %s
ru: Последний вход: %s

[ctx: #20113]
en: Never logged on
ru: Не входил никогда

[ctx: #20114]
en: Profile %i / %i
ru: Профиль %i / %i

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
ru: Вход пользователя / выбор профиля

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
ru: Использовать защиту экрана входа

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
ru: Неверный код защиты.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set.
ru: Необходимо установить код защиты.

[ctx: #20119]
en: Would you like to set it now?
ru: Установить его сейчас?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
ru: Загрузка сведений о программе…

[ctx: #20121]
en: Party on!
ru: Вечеринка началась!

[ctx: #20122]
en: True
ru: Да

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
ru: Смешивание напитков

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
ru: Наполнение бокалов

[ctx: #20125]
en: Logged on as
ru: Текущий пользователь

[ctx: #20126]
en: Log off
ru: Выход

[ctx: #20128]
en: Go to root
ru: Перейти в корневую папку

[ctx: #20130]
en: Weave (inverted)
ru: Weave (обратный)

[ctx: #20132]
en: Restart video
ru: Перезапустить видео

[ctx: #20133]
en: Edit network location
ru: Изменить сетевой ресурс

[ctx: #20134]
en: Remove network location
ru: Удалить сетевой ресурс

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
ru: Сканировать папку?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
ru: Карта памяти

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
ru: Карта памяти подключена

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
ru: Не удалось подключить карту памяти

[ctx: #20139]
en: In port %i, slot %i
ru: в порт %i, слот %i

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
ru: Заблокировать заставку

[ctx: #20141]
en: Set
ru: Установить

[ctx: #20142]
en: Username
ru: Имя пользователя

[ctx: #20143]
en: Enter password for
ru: Введите пароль для

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
ru: Таймер выключения

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
ru: Интервал выключения (мин.)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in %im
ru: Запущен, выключение через %i мин.

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
ru: Выключение через 30 мин.

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
ru: Выключение через 60 мин.

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
ru: Выключение через 120 мин.

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
ru: Выключение по таймеру

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
ru: Отменить таймер выключения

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for %s
ru: Заблокировать предпочтения для %s

[ctx: #20153]
en: Browse...
ru: Обзор…

[ctx: #20154]
en: Summary information
ru: Основные сведения

[ctx: #20155]
en: Storage information
ru: Сведения о накопителях

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
ru: Сведения о ЖД

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
ru: Сведения о DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
ru: Сведения о сети

[ctx: #20159]
en: Video information
ru: Сведения о видеоподсистеме

[ctx: #20160]
en: Hardware information
ru: Сведения об оборудовании

[ctx: #20161]
en: Total
ru: Всего

[ctx: #20162]
en: Used
ru: Занято

[ctx: #20163]
en: of
ru: из

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
ru: Защита не поддерживается

[ctx: #20165]
en: Not locked
ru: Не заблокировано

[ctx: #20166]
en: Locked
ru: Заблокировано

[ctx: #20167]
en: Frozen
ru: Заморожен

[ctx: #20168]
en: Requires reset
ru: Требуется сброс

[ctx: #20169]
en: Week
ru: Неделя

[ctx: #20170]
en: Line
ru: Линия

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
ru: Сеть Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
ru: XBMSP-сервер

[ctx: #20173]
en: FTP server
ru: FTP-сервер

[ctx: #20174]
en: iTunes music share (DAAP)
ru: Ресурс iTunes (DAAP)

[ctx: #20175]
en: UPnP server
ru: UPnP-сервер

[ctx: #20176]
en: Show video info
ru: Показывать сведения о видео

[ctx: #20177]
en: Done
ru: Готово

[ctx: #20180]
en: Symbols
ru: Симв.

[ctx: #20181]
en: Backspace
ru: <---

[ctx: #20182]
en: Space
ru: Пробел

[ctx: #20183]
en: Reload skin
ru: Обновить обложку

[ctx: #20184]
en: Rotate pictures using EXIF information
ru: Поворачивать фото по информации из EXIF

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
ru: Использовать представления с постерами для сериалов

[ctx: #20186]
en: Please wait
ru: Подождите…

[ctx: #20188]
en: Announce library updates via UPnP
ru: Объявлять об обновлении медиатеки по UPnP

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
ru: Включить автопрокрутку для сюжетов и обзоров

[ctx: #20190]
en: Custom
ru: Дополнительно

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
ru: Включить журнал отладки

[ctx: #20192]
en: Download additional information during updates
ru: Загружать доп. информацию во время обновлений

[ctx: #20193]
en: Default service for album information
ru: Служба по умолчанию для альбомов

[ctx: #20194]
en: Default service for artist information
ru: Служба по умолчанию для исполнителей

[ctx: #20195]
en: Change scraper
ru: Изменить инфоресурс

[ctx: #20196]
en: Export music library
ru: Экспорт медиатеки музыки…

[ctx: #20197]
en: Import music library
ru: Импорт медиатеки музыки…

[ctx: #20198]
en: No artist found!
ru: Исполнитель не найден.

[ctx: #20199]
en: Downloading artist info failed
ru: Не удалось загрузить сведения об исполнителе

[ctx: #20220]
en: Override song tags with online information
ru: Заменить сведения из тэгов композиций сведениями из Интернета

[ctx: #20221]
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
ru: При включении этой настройки сведения об альбомах и исполнителях, загруженные из Интернета, заменят все сведения из тэгов композиций, такие как жанры, год, исполнители и т. п. Полезно при наличии идентификаторов MusicBrainz в тэгах композиций.

[ctx: #20240]
en: Android music
ru: Музыка Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
ru: Видео Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
ru: Картинки Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
ru: Фото Android

[ctx: #20244]
en: Android Apps
ru: Приложения Android

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
ru: Вечеринка началась! (Видео)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
ru: Смешивание напитков (видео)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
ru: Наполнение бокалов (видео)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
ru: WebDAV-сервер (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
ru: WebDAV-сервер (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
ru: Первый вход; настройте свой профиль

[ctx: #20256]
en: HTS Tvheadend client
ru: Клиент HTS Tvheadend

[ctx: #20257]
en: VDR Streamdev client
ru: Клиент VDR Streamdev

[ctx: #20258]
en: MythTV client
ru: Клиент MythTV

[ctx: #20259]
en: Network Filesystem (NFS)
ru: Протокол NFS

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH/SFTP)
ru: Протокол SSH/SFTP

[ctx: #20261]
en: Apple Filing Protocol (AFP)
ru: Протокол AFP

[ctx: #20262]
en: Zeroconf Browser
ru: Браузер Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
ru: Папка веб-сервера (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
ru: Папка веб-сервера (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
ru: Не удалось записать в папку:

[ctx: #20303]
en: Do you want to skip and proceed?
ru: Пропустить и продолжить?

[ctx: #20304]
en: RSS Feed
ru: RSS-лента

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
ru: Дополнительный DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
ru: Сервер DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
ru: Создать новую папку

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
ru: Неизвестный или встроенный (защищенный)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
ru: Видео - Медиатека

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
ru: Сорт. по ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using %s
ru: Сканирование фильмов с помощью %s

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using %s
ru: Сканирование муз. клипов с помощью %s

[ctx: #20319]
en: Scanning tvshows using %s
ru: Сканирование сериалов с помощью %s

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using %s
ru: Сканирование исполнителей с помощью %s

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using %s
ru: Сканирование альбомов с помощью %s

[ctx: #20323]
en: Movie plot
ru: Сюжет фильма

[ctx: #20324]
en: Play part...
ru: Играть часть…

[ctx: #20325]
en: Calibration reset
ru: Сброс калибровки

[ctx: #20326]
en: This will reset the calibration values for %s
ru: Это сбросит калибровочные значения для %s

[ctx: #20327]
en: to its default values.
ru: к исходному значению.

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
ru: Укажите назначение

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
ru: Файлы в отдельных папках с названиями фильмов

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
ru: Использовать имена папок для поиска

[ctx: #20331]
en: File
ru: Файл

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
ru: Использовать имена файлов или папок для поиска?

[ctx: #20333]
en: Set content
ru: Выбрать тип содержимого

[ctx: #20334]
en: Folder
ru: Папка

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
ru: Просматривать содержимое вложенных папок?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
ru: Разблокировать источники

[ctx: #20337]
en: Actor
ru: Актер

[ctx: #20338]
en: Movie
ru: Фильм

[ctx: #20339]
en: Director
ru: Режиссер

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within
ru: Удалить все объекты внутри

[ctx: #20341]
en: this path from the Kodi library?
ru: этого пути из медиатеки?

[ctx: #20342]
en: Movies
ru: Фильмы

[ctx: #20343]
en: TV shows
ru: Сериалы

[ctx: #20344]
en: This directory contains
ru: Эта папка содержит

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
ru: Запустить автоматическое сканирование

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
ru: Сканировать с подпапками

[ctx: #20347]
en: as
ru: в роли

[ctx: #20348]
en: Directors
ru: Режиссеры

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
ru: Не найдено видеофайлов по этому пути.

[ctx: #20350]
en: votes
ru: проголосовало

[ctx: #20351]
en: TV show information
ru: Сведения о сериале

[ctx: #20352]
en: Episode information
ru: Сведения о серии

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
ru: Загрузка сведений о сериале…

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
ru: Получение расписания серий…

[ctx: #20355]
en: Loading info for episodes in directory
ru: Загрузка сведений об серий в папке…

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
ru: Выберите сериал:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
ru: Введите название сериала

[ctx: #20358]
en: Season %i
ru: Сезон %i

[ctx: #20359]
en: Episode
ru: Серия

[ctx: #20360]
en: Episodes
ru: Серии

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
ru: Загрузка сведений о серии…

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
ru: Удалить серию из медиатеки

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
ru: Удалить сериал из медиатеки

[ctx: #20364]
en: TV show
ru: Сериал

[ctx: #20365]
en: Episode plot
ru: Сюжет серии

[ctx: #20366]
en: * All seasons
ru: * Все сезоны

[ctx: #20367]
en: Hide watched
ru: Без просмотренных

[ctx: #20368]
en: Prod code
ru: Код продукта

[ctx: #20369]
en: Show plot for unwatched items
ru: Показывать сюжет для непросмотренного

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
ru: * Скрыто, чтобы избежать спойлеров *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
ru: Выбрать эскиз для сезона

[ctx: #20372]
en: Season image
ru: Картинка сезона

[ctx: #20373]
en: Season
ru: Сезон

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
ru: Загрузка сведений о фильме…

[ctx: #20375]
en: Unassign content
ru: Очистить тип содержимого

[ctx: #20376]
en: Original title
ru: Оригинальное название

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
ru: Обновить сведения о сериале

[ctx: #20378]
en: Refresh info for all episodes?
ru: Обновить сведения обо всех сериях?

[ctx: #20379]
en: Selected folder contains a single TV show
ru: Указанная папка содержит отдельный сериал

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
ru: Не сканировать выбранную папку

[ctx: #20381]
en: Specials
ru: Дополнения

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
ru: Указанная папка содержит отдельный видеофайл

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
ru: Связать с сериалом

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
ru: Убрать связь с сериалом

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
ru: Последние фильмы

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
ru: Последние серии

[ctx: #20388]
en: Studios
ru: Студии

[ctx: #20389]
en: Music videos
ru: Муз. клипы

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
ru: Последние клипы

[ctx: #20391]
en: Music video
ru: Музыкальный клип

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
ru: Удалить музыкальный клип из медиатеки

[ctx: #20393]
en: Music video information
ru: Сведения о клипе

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
ru: Загрузка сведений о клипе…

[ctx: #20395]
en: Mixed
ru: Муз. микс

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
ru: Перейти к альбомам по исполнителям

[ctx: #20397]
en: Go to album
ru: Перейти к альбому

[ctx: #20398]
en: Play song
ru: Играть песню

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
ru: Перейти к музыкальным клипам из альбома

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
ru: Перейти к музыкальным клипам по исполнителю

[ctx: #20401]
en: Play music video
ru: Играть музыкальный клип

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails when adding to library
ru: Автоматически загружать эскизы для актеров

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
ru: Выбрать эскиз для актера

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
ru: Удалить закладку

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
ru: Удалить закладку серии

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
ru: Создать закладку серии

[ctx: #20407]
en: Scraper settings
ru: Настройки инфоресурса

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
ru: Загрузка сведений о музыкальном клипе…

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
ru: Загрузка сведений о сериале…

[ctx: #20410]
en: Trailer
ru: Трейлер

[ctx: #20411]
en: Flatten
ru: Скрыть категории

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
ru: Скрывать списки сезонов сериалов

[ctx: #20413]
en: Get fanart
ru: Фанарт

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
ru: Показывать фанарт в медиатеке

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
ru: Сканирование нового содержимого…

[ctx: #20416]
en: First aired
ru: Премьера

[ctx: #20417]
en: Writer
ru: Сценарий

[ctx: #20418]
en: Writers
ru: Сценаристы

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
ru: Показывать названия из медиатеки вместо имен файлов

[ctx: #20420]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: #20421]
en: If only one season
ru: Если один сезон

[ctx: #20422]
en: Always
ru: Всегда

[ctx: #20423]
en: Has trailer
ru: Есть трейлер

[ctx: #20424]
en: False
ru: Нет

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
ru: Слайд-шоу фанартов

[ctx: #20426]
en: Export to a single file or separate
ru: Экспортировать в одну папку или разделять?

[ctx: #20427]
en: files per entry?
ru: на отдельные файлы для каждой записи?

[ctx: #20428]
en: Single file
ru: В одну папку

[ctx: #20429]
en: Separate
ru: Разделять

[ctx: #20430]
en: Export thumbnails and fanart?
ru: Экспортировать эскизы и фанарт?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
ru: Перезаписать файлы?

[ctx: #20432]
en: Exclude path from library updates
ru: Исключить путь из обновлений медиатеки

[ctx: #20433]
en: Extract thumbnails and video information
ru: Извлекать эскизы и сведения о видео

[ctx: #20434]
en: Sets
ru: Киноциклы

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
ru: Объединять части одного видео

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
ru: Экспортировать эскизы актеров?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
ru: Выбрать фанарт

[ctx: #20438]
en: Local fanart
ru: Локальный фанарт

[ctx: #20439]
en: No fanart
ru: Без фанарта

[ctx: #20440]
en: Current fanart
ru: Текущий фанарт

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
ru: Внешний фанарт

[ctx: #20442]
en: Change content
ru: Изменить тип содержимого

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh info for all
ru: Обновить сведения для всех

[ctx: #20444]
en: items within this path?
ru: объектов в данной папке?

[ctx: #20445]
en: Fanart
ru: Фанарт

[ctx: #20446]
en: Locally stored information found.
ru: Найдены локальные сведения.

[ctx: #20447]
en: Ignore and refresh from internet?
ru: Игнорировать и обновить из Интернета?

[ctx: #20448]
en: Could not download information
ru: Не удалось загрузить сведения

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
ru: Сервер недоступен.

[ctx: #20450]
en: Would you like to continue scanning?
ru: Продолжить сканирование?

[ctx: #20451]
en: Countries
ru: Страны

[ctx: #20452]
en: episode
ru: серия

[ctx: #20453]
en: episodes
ru: серии

[ctx: #20454]
en: Listener
ru: Слушатель

[ctx: #20455]
en: Listeners
ru: Слушателей

[ctx: #20456]
en: Flatten library hierarchy
ru: Скрыть подкатегории медиатеки

[ctx: #20457]
en: Movie set
ru: Киноцикл

[ctx: #20458]
en: Group movies in sets
ru: Объединять фильмы в циклы

[ctx: #20459]
en: Tags
ru: Теги

[ctx: #20460]
en: Add %s
ru: Добавить %s

[ctx: #20461]
en: Remove %s
ru: Удалить %s

[ctx: #20462]
en: New tag...
ru: Новый тег...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '%s' already exists.
ru: Тег с именем '%s' уже существует.

[ctx: #20464]
en: Select %s
ru: Выбрать %s

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
ru: Управление киноциклом

[ctx: #20466]
en: Select movie set
ru: Выбрать киноцикл

[ctx: #20467]
en: No set (Remove from %s)
ru: Нет цикла (Убрать из %s)

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
ru: Добавить фильм в новый цикл

[ctx: #20469]
en: Keep current set (%s)
ru: Оставить текущий цикл (%s)

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
ru: Показывать скрытые файлы и папки

[ctx: #21331]
en: TuxBox client
ru: Клиент TuxBox

[ctx: #21332]
en: WARNING: Target TuxBox device is in recording-mode!
ru: ВНИМАНИЕ. Целевое устройство TuxBox находится в режиме записи!

[ctx: #21333]
en: The stream will be stopped!
ru: Поток будет остановлен!

[ctx: #21334]
en: Zap to channel: %s failed!
ru: Не удалось переключиться на канал %s.

[ctx: #21335]
en: Are you sure to start the stream?
ru: Включить поток?

[ctx: #21336]
en: Connecting to: %s
ru: Подключение к: %s

[ctx: #21337]
en: TuxBox device
ru: Устройство TuxBox

[ctx: #21359]
en: Add media share...
ru: Добавить медиаресурс…

[ctx: #21360]
en: Share video and music libraries through UPnP
ru: Включить доступ к медиатеке по UPnP

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
ru: Поиск сетевых плееров UPnP

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
ru: Закладка создана

[ctx: #21363]
en: Episode Bookmark created
ru: Закладка на эпизод создана

[ctx: #21364]
en: Edit media share
ru: Изменить медиаресурс

[ctx: #21365]
en: Remove media share
ru: Удалить медиаресурс

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
ru: Папка субтитров

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
ru: Папка для фильмов и альтернативных субтитров

[ctx: #21368]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts
ru: Игнорировать шрифты субтитров ASS/SSA

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
ru: Включить мышь и сенсорный экран

[ctx: #21370]
en: Play navigation sounds during media playback
ru: Звуки интерфейса во время воспроизведения

[ctx: #21371]
en: Thumbnail
ru: Эскизы

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
ru: Установить регион DVD-проигрывателя

[ctx: #21373]
en: Video output
ru: Вывод видео

[ctx: #21374]
en: Video aspect
ru: Соотношение сторон видео

[ctx: #21375]
en: Normal
ru: Нормальное

[ctx: #21376]
en: Letterbox
ru: 4:3

[ctx: #21377]
en: Widescreen
ru: Широкоформатное

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
ru: Включить 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
ru: Включить 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
ru: Включить 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
ru: Введите имя нового плейлиста

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons in file lists
ru: Показывать "Добавить источник" в списках файлов

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
ru: Включить полосы прокрутки

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
ru: Отмечать просмотренное видео в медиатеке

[ctx: #21385]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
ru: Управление уровнем шума

[ctx: #21387]
en: Fast
ru: Скорость

[ctx: #21388]
en: Quiet
ru: Тишина

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
ru: Использовать собственный фон

[ctx: #21390]
en: Power management level
ru: Управление питанием

[ctx: #21391]
en: High power
ru: Полная мощность

[ctx: #21392]
en: Low power
ru: Пониженная мощность

[ctx: #21393]
en: High standby
ru: Полное ожидание

[ctx: #21394]
en: Low standby
ru: Пониженное ожидание

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
ru: Не удалось кэшировать файлы размером более 4 ГБ

[ctx: #21396]
en: Chapter
ru: Глава

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
ru: Качеств. пиксельные шейдеры в. 2

[ctx: #21398]
en: Enable playlist at startup
ru: Проигрывать плейлист при запуске

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
ru: Анимация отскакивания панелей

[ctx: #21400]
en: contains
ru: содержит

[ctx: #21401]
en: does not contain
ru: не содержит

[ctx: #21402]
en: is
ru: равно

[ctx: #21403]
en: is not
ru: не

[ctx: #21404]
en: starts with
ru: начинается с

[ctx: #21405]
en: ends with
ru: заканчивается на

[ctx: #21406]
en: greater than
ru: больше, чем

[ctx: #21407]
en: less than
ru: меньше, чем

[ctx: #21408]
en: after
ru: после

[ctx: #21409]
en: before
ru: перед

[ctx: #21410]
en: in the last
ru: в конце

[ctx: #21411]
en: not in the last
ru: не в конце

[ctx: #21412]
en: Scrapers
ru: Инфоресурсы

[ctx: #21413]
en: Default movie scraper
ru: Инфоресурс для фильмов по умолчанию

[ctx: #21414]
en: Default tvshow scraper
ru: Инфоресурс для сериалов по умолчанию

[ctx: #21415]
en: Default music video scraper
ru: Инфоресурс для клипов по умолчанию

[ctx: #21417]
en: Settings
ru: Настройки

[ctx: #21418]
en: Multilingual
ru: Многоязычность

[ctx: #21419]
en: No scrapers present
ru: Инфоресурсы отсутствуют

[ctx: #21420]
en: Value to match
ru: Значение для поиска

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
ru: Правило смарт-плейлиста

[ctx: #21422]
en: Match items where
ru: Выбрать объекты, в которых

[ctx: #21423]
en: New rule...
ru: Новое правило…

[ctx: #21424]
en: Items must match
ru: Объекты должны соответствовать

[ctx: #21425]
en: all of the rules
ru: всем правилам

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
ru: одному или более правилам

[ctx: #21427]
en: Limit to
ru: Ограничить до

[ctx: #21428]
en: No limit
ru: Без ограничений

[ctx: #21429]
en: Order by
ru: Упорядочить по

[ctx: #21430]
en: ascending
ru: возрастанию

[ctx: #21431]
en: descending
ru: убыванию

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
ru: Изменить смарт-плейлист

[ctx: #21433]
en: Name of the playlist
ru: Название плейлиста

[ctx: #21434]
en: Find items where
ru: Найти объекты, у которых

[ctx: #21435]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: #21436]
en: %i items
ru: Объектов: %i

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
ru: Новый смарт-плейлист

[ctx: #21438]
en: %c Drive
ru: Диск %c

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
ru: Изменить правила режима "Вечеринка"

[ctx: #21440]
en: Home folder
ru: Домашняя папка

[ctx: #21441]
en: Watched count
ru: Количество просмотров

[ctx: #21442]
en: Episode title
ru: Название серии

[ctx: #21443]
en: Video resolution
ru: Разрешение видео

[ctx: #21444]
en: Audio channels
ru: Каналов аудио

[ctx: #21445]
en: Video codec
ru: Кодек видео

[ctx: #21446]
en: Audio codec
ru: Кодек аудио

[ctx: #21447]
en: Audio language
ru: Язык аудио

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
ru: Язык субтитров

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
ru: Пульт ДУ посылает коды нажатий клавиш

[ctx: #21450]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
ru: Требуется подключение к Интернету.

[ctx: #21452]
en: Get More...
ru: Еще…

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
ru: Корневая ФС

[ctx: #21454]
en: Cache full
ru: Кэш заполнен

[ctx: #21455]
en: Cache filled before reaching required amount for continous playback
ru: Объема кэша недостаточно для непрерывного воспрозведения

[ctx: #21456]
en: External storage
ru: Внешнее хранилище

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
ru: Кол-во просмотренных серий

[ctx: #21458]
en: Group by
ru: Группировать по

[ctx: #21459]
en: mixed
ru: смешанно

[ctx: #21460]
en: Subtitle position on screen
ru: Положение субтитров на экране

[ctx: #21461]
en: Fixed
ru: Фиксированное

[ctx: #21462]
en: Bottom of video
ru: Снизу видео

[ctx: #21463]
en: Below video
ru: Под видео

[ctx: #21464]
en: Top of video
ru: Сверху видео

[ctx: #21465]
en: Above video
ru: Над видео

[ctx: #21467]
en: %.1f to %.1f
ru: %.1f—%.1f

[ctx: #21468]
en: %d to %d
ru: %d—%d

[ctx: #21469]
en: %s to %s
ru: %s—%s

[ctx: #21602]
en: (External)
ru: (Внешние)

[ctx: #21800]
en: File name
ru: Имя файла

[ctx: #21801]
en: File path
ru: Путь к файлу

[ctx: #21802]
en: File size
ru: Размер файла

[ctx: #21803]
en: File date/time
ru: Дата и время файла

[ctx: #21804]
en: Slide index
ru: № в слайдшоу

[ctx: #21805]
en: Resolution
ru: Разрешение

[ctx: #21806]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: #21807]
en: Colour/B&W
ru: Цвет / Ч-Б

[ctx: #21808]
en: JPEG process
ru: Алгоритм JPEG

[ctx: #21820]
en: Date/Time
ru: Дата/время

[ctx: #21821]
en: Description
ru: Описание

[ctx: #21822]
en: Camera make
ru: Производитель

[ctx: #21823]
en: Camera model
ru: Модель фотоаппарата

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
ru: Комментарий EXIF

[ctx: #21825]
en: Firmware
ru: Прошивка

[ctx: #21826]
en: Aperture
ru: Диафрагма

[ctx: #21827]
en: Focal length
ru: Фокусное расстояние

[ctx: #21828]
en: Focus distance
ru: Дистанция фокусировки

[ctx: #21829]
en: Exposure
ru: Экспозиция

[ctx: #21830]
en: Exposure time
ru: Время экспозиции

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
ru: Сдвиг экспозиции

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
ru: Режим экспозиции

[ctx: #21833]
en: Flash used
ru: Со вспышкой

[ctx: #21834]
en: White-balance
ru: Баланс белого

[ctx: #21835]
en: Light source
ru: Источник света

[ctx: #21836]
en: Metering mode
ru: Режим измерения

[ctx: #21837]
en: ISO
ru: Чувствительность ISO

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
ru: Цифровое увеличение

[ctx: #21839]
en: CCD width
ru: Ширина CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
ru: Широта GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
ru: Долгота GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
ru: Высота GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
ru: Ориентация

[ctx: #21857]
en: Sub-location
ru: Доп. расположение

[ctx: #21858]
en: Image type
ru: Тип изображения

[ctx: #21859]
en: Time created
ru: Время создания

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
ru: Дополнительные категории

[ctx: #21861]
en: Keywords
ru: Ключевые слова

[ctx: #21862]
en: Caption
ru: Заголовок

[ctx: #21863]
en: Author
ru: Автор

[ctx: #21864]
en: Headline
ru: Рубрика

[ctx: #21865]
en: Special instructions
ru: Специальные инструкции

[ctx: #21866]
en: Category
ru: Категория

[ctx: #21867]
en: Byline
ru: Подпись

[ctx: #21868]
en: Byline title
ru: Название подписи

[ctx: #21869]
en: Credit
ru: Создатель

[ctx: #21870]
en: Source
ru: Источник

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
ru: Авторское право

[ctx: #21872]
en: Object name
ru: Название объекта

[ctx: #21873]
en: City
ru: Город

[ctx: #21874]
en: State
ru: Область

[ctx: #21875]
en: Country
ru: Страна

[ctx: #21876]
en: Original Tx Reference
ru: Оригинальный Tx Reference

[ctx: #21877]
en: Date created
ru: Дата создания

[ctx: #21878]
en: Urgency
ru: Срочность

[ctx: #21879]
en: Country code
ru: Код страны

[ctx: #21880]
en: Reference service
ru: Справочная служба

[ctx: #21881]
en: Allow control of Kodi via UPnP
ru: Разрешить управление Kodi по UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
ru: Пытаться пропустить вступление перед меню DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
ru: Оцифрованные аудио-CD

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
ru: Данные обо всех исполнителях

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
ru: Загрузка данных об альбоме…

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
ru: Загрузка данных об исполнителе…

[ctx: #21887]
en: Biography
ru: Биография

[ctx: #21888]
en: Discography
ru: Дискография

[ctx: #21889]
en: Searching artist
ru: Поиск исполнителя…

[ctx: #21890]
en: Select artist
ru: Выберите исполнителя

[ctx: #21891]
en: Artist information
ru: Сведения об исполнителе

[ctx: #21892]
en: Instruments
ru: Инструменты

[ctx: #21893]
en: Born
ru: Рождение

[ctx: #21894]
en: Formed
ru: Формирование

[ctx: #21895]
en: Themes
ru: Темы

[ctx: #21896]
en: Disbanded
ru: Распад

[ctx: #21897]
en: Died
ru: Смерть

[ctx: #21898]
en: Years active
ru: Годы активности

[ctx: #21899]
en: Label
ru: Студия

[ctx: #21900]
en: Born/Formed
ru: Рождение/формирование

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
ru: Обновлять медиатеку при запуске

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
ru: Скрывать состояние обновления медиатеки

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
ru: Суффикс DNS

[ctx: #22003]
en: %2.3fs
ru: %2.3f с.

[ctx: #22004]
en: Delayed by: %2.3fs
ru: Задержка на %2.3f с.

[ctx: #22005]
en: Ahead by: %2.3fs
ru: Опережение на %2.3f с.

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
ru: Смещение субтитров

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
ru: Производитель OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
ru: Обработчик OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
ru: Версия OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
ru: Температура GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
ru: Температура CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
ru: Всего памяти

[ctx: #22013]
en: Profile data
ru: Данные профиля

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
ru: Затемнять при паузе во время просмотра видео

[ctx: #22015]
en: All recordings
ru: Все записи

[ctx: #22016]
en: By title
ru: По имени

[ctx: #22017]
en: By group
ru: По группе

[ctx: #22018]
en: Live channels
ru: Каналы прямой трансляции

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
ru: Записи по имени

[ctx: #22020]
en: Guide
ru: Программа

[ctx: #22021]
en: Allowed error in aspect ratio to minimise black bars
ru: Допустимое искажение для уменьшения черных полос

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
ru: Показывать видеофайлы в списках

[ctx: #22023]
en: DirectX vendor:
ru: Производитель DirectX:

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
ru: Версия Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
ru: Шрифт

[ctx: #22031]
en: Size
ru: Размер

[ctx: #22032]
en: Colours
ru: Цвета

[ctx: #22033]
en: Charset
ru: Кодировка

[ctx: #22034]
en: Export karaoke titles as HTML
ru: Экспорт в формате HTML

[ctx: #22035]
en: Export karaoke titles as CSV
ru: Экспорт в формате CSV

[ctx: #22036]
en: Import karaoke titles...
ru: Импорт текста караоке…

[ctx: #22037]
en: Show song selector automatically
ru: Показывать выбор песни автоматически

[ctx: #22038]
en: Export karaoke titles...
ru: Экспорт текста караоке…

[ctx: #22039]
en: Enter song number
ru: Введите номер песни

[ctx: #22040]
en: white/green
ru: белый/зеленый

[ctx: #22041]
en: white/red
ru: белый/красный

[ctx: #22042]
en: white/blue
ru: белый/синий

[ctx: #22043]
en: black/white
ru: черный/белый

[ctx: #22079]
en: Default select action
ru: Действие по умолчанию при выборе

[ctx: #22080]
en: Choose
ru: Выбрать

[ctx: #22081]
en: Show Information
ru: Показать сведения

[ctx: #22082]
en: More...
ru: Еще…

[ctx: #22083]
en: Play all
ru: Играть все

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
ru: Телетекст недоступен

[ctx: #23050]
en: Activate Teletext
ru: Активировать телетекст

[ctx: #23051]
en: Part %i
ru: Часть %i

[ctx: #23052]
en: Buffering %i bytes
ru: Буферизация: %i байт

[ctx: #23053]
en: Stopping
ru: Остановка…

[ctx: #23054]
en: Running
ru: Запуск…

[ctx: #23055]
en: Scale Teletext to 4:3
ru: Масштабировать телетекст до 4:3

[ctx: #23100]
en: External Player Active
ru: Активирован внешний проигрыватель

[ctx: #23101]
en: Click OK to terminate the player
ru: Нажмите ОК для закрытия проигрывателя

[ctx: #23104]
en: Click OK when playback has ended
ru: Нажмите ОК по завершении воспроизведения

[ctx: #24000]
en: Add-on
ru: Дополнение

[ctx: #24001]
en: Add-ons
ru: Дополнения

[ctx: #24002]
en: Add-on options
ru: Параметры дополнения

[ctx: #24003]
en: Add-on Information
ru: Сведения о дополнении

[ctx: #24005]
en: Media sources
ru: Источники данных

[ctx: #24007]
en: Movie information
ru: Сведения о фильмах

[ctx: #24008]
en: Screensaver
ru: Заставка

[ctx: #24009]
en: Script
ru: Скрипт

[ctx: #24010]
en: Visualisation
ru: Визуализация

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
ru: Репозиторий дополнений

[ctx: #24012]
en: Subtitles
ru: Субтитры

[ctx: #24013]
en: Lyrics
ru: Тексты песен

[ctx: #24014]
en: TV information
ru: Сведения о сериалах

[ctx: #24015]
en: Music video information
ru: Сведения о муз. клипах

[ctx: #24016]
en: Album information
ru: Сведения об альбомах

[ctx: #24017]
en: Artist information
ru: Сведения об исполнителях

[ctx: #24018]
en: Services
ru: Службы

[ctx: #24019]
en: PVR clients
ru: Клиенты PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
ru: Настроить

[ctx: #24021]
en: Disable
ru: Отключить

[ctx: #24022]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: #24023]
en: Disabled
ru: Откл.

[ctx: #24024]
en: Add-on disabled
ru: Дополнение отключено

[ctx: #24027]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
ru: Weather.com (стандартно)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
ru: Служба прогноза погоды

[ctx: #24030]
en: This Add-on can not be configured
ru: Невозможно настроить данное дополнение

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
ru: Ошибка при загрузке настроек

[ctx: #24032]
en: All Add-ons
ru: Все дополнения

[ctx: #24033]
en: Get Add-ons
ru: Загрузить дополнения

[ctx: #24034]
en: Check for updates
ru: Проверить обновления

[ctx: #24035]
en: Force refresh
ru: Принудительное обновление

[ctx: #24036]
en: Change log
ru: Список изменений

[ctx: #24037]
en: Uninstall
ru: Удалить

[ctx: #24038]
en: Install
ru: Установить

[ctx: #24039]
en: Disabled Add-ons
ru: Отключенные дополнения

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
ru: (Очистить текущие настройки)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
ru: Установить из файла ZIP

[ctx: #24042]
en: Downloading %i%%
ru: Загружается: %i%%…

[ctx: #24043]
en: Available Updates
ru: Доступные обновления

[ctx: #24044]
en: Dependencies not met. Please contact Add-on author.
ru: Зависимости не соблюдены. Свяжитесь с разработчиком дополнения.

[ctx: #24045]
en: Add-on does not have the correct structure
ru: Неправильная структура дополнения

[ctx: #24046]
en: %s is used by the following installed Add-on(s)
ru: %s используется установленными дополнениями

[ctx: #24047]
en: This Add-on cannot be uninstalled
ru: Невозможно удалить дополнение

[ctx: #24048]
en: Rollback
ru: Вернуть

[ctx: #24049]
en: Incompatible
ru: Несовместим

[ctx: #24050]
en: Available Add-ons
ru: Доступные дополнения

[ctx: #24051]
en: Version:
ru: Версия:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
ru: Уведомление

[ctx: #24053]
en: License:
ru: Лицензия:

[ctx: #24054]
en: Changelog
ru: Список изменений

[ctx: #24055]
en: Check for updates
ru: Проверить обновления

[ctx: #24056]
en: Last updated %s
ru: Последний раз обновлено %s

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this Add-on?
ru: Включить это дополнение?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this Add-on?
ru: Отключить это дополнение?

[ctx: #24061]
en: Add-on update available!
ru: Доступны обновления дополнений.

[ctx: #24062]
en: Enabled Add-ons
ru: Включенные дополнения

[ctx: #24063]
en: Auto update
ru: Автообновление

[ctx: #24064]
en: Add-on enabled
ru: Дополнение включено

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
ru: Дополнение обновлено

[ctx: #24066]
en: Cancel Add-on download?
ru: Отменить загрузку дополнений?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading Add-ons
ru: Загружаемые дополнения

[ctx: #24068]
en: Update available
ru: Доступно обновление

[ctx: #24069]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: #24070]
en: Add-on could not be loaded.
ru: Не удалось загрузить дополнение

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
ru: Неизвестная ошибка.

[ctx: #24072]
en: Settings required
ru: Требуется настройка

[ctx: #24073]
en: Could not connect
ru: Не удалось подключиться

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
ru: Требуется перезапуск

[ctx: #24075]
en: Disable
ru: Отключить

[ctx: #24076]
en: Add-on Required
ru: Требуемое дополнение

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
ru: Подключиться повторно?

[ctx: #24081]
en: Helper Add-ons
ru: Вспомогательные дополнения

[ctx: #24082]
en: Add-on libraries
ru: Библиотеки дополнений

[ctx: #24083]
en: Information libraries
ru: Библиотеки сведений

[ctx: #24084]
en: Visualisation libraries
ru: Библиотеки визуализации

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
ru: Дополнение перезапускается

[ctx: #24090]
en: Lock Add-on manager
ru: Заблокировать менеджер дополнений

[ctx: #24091]
en: This Add-on cannot be disabled
ru: Невозможно отключить дополнение

[ctx: #24094]
en: (current)
ru: (текущ.)

[ctx: #24095]
en: (blacklisted)
ru: (заблокирован.)

[ctx: #24096]
en: Add-on is incompatible or has been marked broken in repository.
ru: Дополнение несовместимо или помечено в репозитории как испорченное.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
ru: Отключить его в системе?

[ctx: #24098]
en: Broken
ru: Испорчен.

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
ru: Переключиться на эту обложку?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an Add-on:
ru: Для данной функции требуется дополнение:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this Add-on?
ru: Загрузить это дополнение?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
ru: Не удается загрузить обложку

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
ru: В обложке отсутствуют некоторые файлы

[ctx: #24104]
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
ru: Модуль несовместим из-за несоблюдения зависимостей.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
ru: Пауза при поиске субтитров

[ctx: #24106]
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
ru: Укажите, где будут сохраняться загруженные субтитры: рядом с видеофайлом или в другом месте.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
ru: Поиск субтитров…

[ctx: #24108]
en: %d subtitles found
ru: Найдено субтитров: %d

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
ru: Субтитры не найдены

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
ru: Загрузка субтитров…

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
ru: Языки загружаемых субтитров

[ctx: #24112]
en: Set languages to use when searching for subtitles. Not all subtitle services will use all languages.
ru: Выбрать языки для поиска субтитров. Не все службы субтитров поддерживают нужные языки.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
ru: Не удалось загрузить субтитры

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
ru: Службы субтитров не установлены

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
ru: Путь сохранения субтитров

[ctx: #24116]
en: Default TV Service
ru: Служба субтитров сериалов

[ctx: #24117]
en: Select service that will be used as default to search for TV Show subtitles.
ru: Выбор службы, используемой по умолчанию для поиска субтитров к сериалам.

[ctx: #24118]
en: Default Movie Service
ru: Служба субтитров фильмов

[ctx: #24119]
en: Select service that will be used as default to search for Movie subtitles.
ru: Выбор службы, используемой по умолчанию для поиска субтитров к фильмам.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
ru: Поисковый запрос

[ctx: #24121]
en: Enter search string
ru: Строка поиска

[ctx: #24122]
en: Update all
ru: Обновить все

[ctx: #24123]
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
ru: Приостановить текущее видео при поиске субтитров и возобновить, как только субтитры станут доступными.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
ru: Рядом с видео

[ctx: #24125]
en: Custom location
ru: В отдельной папке

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
ru: Автоматически загружать первые субтитры

[ctx: #24127]
en: Automatically download first subtitle from the search result list
ru: Автоматически загружать первые найденные субтитры

[ctx: #24128]
en: Configuration has been moved
ru: Конфигурация была перенесена

[ctx: #24129]
en: The configuration of XBMC has been moved to the new location for Kodi. Please refer to http://kodi.wiki/view/Migration - this message will not be shown again!
ru: Настройки XBMC перемещены в новую папку Kodi. См.: http://kodi.wiki/view/Migration. Это сообщение больше отображаться не будет.

[ctx: #24999]
en: Hide incompatible
ru: Скрыть несовместимые

[ctx: #25000]
en: Notifications
ru: Уведомления

[ctx: #25001]
en: Hide foreign
ru: Скрывать дополнения на других языках

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
ru: Выбрать тайтл…

[ctx: #25003]
en: Show Blu-ray menu
ru: Показать меню Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: %d
ru: Воспроизвести главный тайтл: %d

[ctx: #25005]
en: Title: %d
ru: Тайтл: %d

[ctx: #25006]
en: Select playback item
ru: Выбрать объект для воспроизведения

[ctx: #25007]
en: Chapters: %u - duration: %s
ru: Главы: %u — длительность: %s

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
ru: Не удалось воспроизвести диск Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
ru: Меню этого диска Blu-ray не поддерживается

[ctx: #29800]
en: Library Mode
ru: Режим медиатеки

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
ru: Клавиатура QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough Audio in use
ru: Прямой вывод звука

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
ru: Качество трейлера

[ctx: #33002]
en: Stream
ru: Поток

[ctx: #33003]
en: Download
ru: Загрузить

[ctx: #33004]
en: Download & play
ru: Загрузить и воспроизвести

[ctx: #33005]
en: Download & save
ru: Загрузить и сохранить

[ctx: #33006]
en: Today
ru: Сегодня

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
ru: Завтра

[ctx: #33008]
en: Saving
ru: Сохранение…

[ctx: #33009]
en: Copying
ru: Копирование…

[ctx: #33010]
en: Set download directory
ru: Выбрать папку для загрузки

[ctx: #33011]
en: Search duration
ru: Длительность поиска

[ctx: #33012]
en: Short
ru: Короткая

[ctx: #33013]
en: Long
ru: Длинная

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
ru: Использовать проигрыватель DVD вместо обычного

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
ru: Предлагать загрузку видео перед воспроизведением

[ctx: #33016]
en: Clips
ru: Клипы

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
ru: Перезапустить дополнение для активации.

[ctx: #33018]
en: Tonight
ru: Сегодня вечером

[ctx: #33019]
en: Tomorrow Night
ru: Завтра вечером

[ctx: #33020]
en: Condition
ru: Условия

[ctx: #33021]
en: Precipitation
ru: Осадки

[ctx: #33022]
en: Precip
ru: Осадки

[ctx: #33023]
en: Humid
ru: Влажность

[ctx: #33024]
en: Feels
ru: Ощущается

[ctx: #33025]
en: Observed
ru: Наблюдается

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
ru: Отклонение от нормы

[ctx: #33027]
en: Sunrise
ru: Восход

[ctx: #33028]
en: Sunset
ru: Закат

[ctx: #33029]
en: Details
ru: Сведения

[ctx: #33030]
en: Outlook
ru: Прогноз

[ctx: #33031]
en: Coverflow
ru: Карусель постеров

[ctx: #33032]
en: Translate text
ru: Перевести текст

[ctx: #33033]
en: Map list %s category
ru: Категория списка карт: %s

[ctx: #33034]
en: 36 Hour
ru: 36 часов

[ctx: #33035]
en: Maps
ru: Карты

[ctx: #33036]
en: Hourly
ru: Ежечасно

[ctx: #33037]
en: Weekend
ru: Выходные

[ctx: #33038]
en: %s day
ru: %s дн.

[ctx: #33039]
en: %s Streams
ru: Потоки %s

[ctx: #33040]
en: %s Devices
ru: Устройства %s

[ctx: #33049]
en: Alert
ru: Предупреждение

[ctx: #33050]
en: Alerts
ru: Предупреждения

[ctx: #33051]
en: Choose Your
ru: Выберите

[ctx: #33052]
en: Check
ru: Проверить

[ctx: #33053]
en: Configure the
ru: Настройте

[ctx: #33054]
en: Seasons
ru: Сезоны

[ctx: #33055]
en: Use your
ru: Используйте

[ctx: #33056]
en: Watch your
ru: Смотрите

[ctx: #33057]
en: Listen to
ru: Слушайте

[ctx: #33058]
en: View your
ru: Просматривайте

[ctx: #33059]
en: Configure the
ru: Настройте

[ctx: #33060]
en: Power
ru: Вкл./выкл.

[ctx: #33061]
en: Menu
ru: Меню

[ctx: #33062]
en: Play the
ru: Воспроизводите

[ctx: #33063]
en: Options
ru: Параметры

[ctx: #33065]
en: Editor
ru: Редактор

[ctx: #33066]
en: About your
ru: Сведения о

[ctx: #33067]
en: Star rating
ru: Рейтинг

[ctx: #33068]
en: Background
ru: Фон

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
ru: Варианты фона

[ctx: #33070]
en: Custom background
ru: Собственный фон

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
ru: Собственные фоны

[ctx: #33072]
en: View Readme
ru: Просмотреть информацию

[ctx: #33073]
en: View Changelog
ru: Просмотреть список изменений

[ctx: #33074]
en: This version of %s requires an
ru: Для данной версии %s требуется

[ctx: #33075]
en: Kodi revision of %s or greater to run.
ru: версия Kodi %s или новее.

[ctx: #33076]
en: Please update Kodi.
ru: Обновите Kodi.

[ctx: #33077]
en: No data found!
ru: Данных не найдено.

[ctx: #33078]
en: Next page
ru: Следующая страница

[ctx: #33079]
en: Love
ru: Нравится

[ctx: #33080]
en: Hate
ru: Не нравится

[ctx: #33081]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
ru: Составной файл. Выберите часть для воспроизведения.

[ctx: #33082]
en: Path to script
ru: Путь к скрипту

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
ru: Включить кнопку выбранного скрипта

[ctx: #33084]
en: Auto login
ru: Автоматический вход

[ctx: #33100]
en: Failed to start
ru: Не удалось запустить

[ctx: #33101]
en: Webserver
ru: Веб-сервер

[ctx: #33102]
en: Event Server
ru: Сервер событий

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
ru: Сервер удаленного доступа

[ctx: #33200]
en: Detected New Connection
ru: Обнаружено новое подключение

[ctx: #34100]
en: Number of channels
ru: Количество каналов

[ctx: #34111]
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds. [Always] - continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications. [1- 10 Minutes] - same as Always except that after the selected period of time audio enters a suspended state [Off] - audio output enters a suspended state. Note - sounds can be missed if audio enters suspended state.
ru: Действие при отсутствии звуков воспроизведения или интерфейса. [Всегда] — непрерывный вывод неслышимого сигнала, чтобы предотвратить отключение ресивера/усилителя. При этом могут блокироваться звуки других приложений. [1—10 мин.] — то же, что и [Всегда], но по истечении указанного интервала времени вывод аудио отключается. [Выкл.] — вывод аудио отключается. Примечание: в этом режиме возможен пропуск звука.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
ru: Звуки интерфейса

[ctx: #34121]
en: Only when playback stopped
ru: Только при остановленном воспроизведении

[ctx: #34122]
en: Always
ru: Всегда

[ctx: #34123]
en: Never
ru: Никогда

[ctx: #34124]
en: 44.1
ru: 44,1

[ctx: #34125]
en: 48.0
ru: 48,0

[ctx: #34126]
en: 88.2
ru: 88,2

[ctx: #34127]
en: 96.0
ru: 96,0

[ctx: #34128]
en: 192.0
ru: 192,0

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
ru: Не удается найти следующий файл

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
ru: Не удается найти предыдущий файл

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
ru: Не удалось запустить Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour Service installed? See log for more info.
ru: Проверьте, установлена ли служба Apple Bonjour. См. журнал.

[ctx: #34302]
en: AirPlay requires Zeroconf to be enabled.
ru: AirPlay требует включения Zeroconf.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf
ru: Не удалось остановить Zeroconf

[ctx: #34304]
en: AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
ru: AirPlay и AirTunes зависят от запущенного Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video Rendering
ru: Обработчик видео

[ctx: #34401]
en: Failed to init video filters/scalers, falling back to bilinear scaling
ru: Не удалось активировать фильтры видео. Используется масштабирование bilinear.

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
ru: Не удалось активировать аудиоустройство

[ctx: #34403]
en: Check your audiosettings
ru: Проверьте настройки аудио

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
ru: Использовать жесты для навигации

[ctx: #34405]
en: 1 finger swipe left,right,up,down for cursors
ru: Проводка одним пальцем вверх/вниз/вправо/влево — движение курсора

[ctx: #34406]
en: 2 finger swipe left for backspace
ru: Проводка двумя пальцами влево — Backspace

[ctx: #34407]
en: 1 finger single tap for enter
ru: Однократное нажатие одним пальцем — ввод

[ctx: #34408]
en: 2 finger single tap or 1 finger long press for contextmenu
ru: Однократное нажатие двумя пальцами — контекстное меню

[ctx: #35000]
en: Peripherals
ru: Периферия

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
ru: Типовое HID-устройство

[ctx: #35002]
en: Generic network adaptor
ru: Типовой сетевой адаптер

[ctx: #35003]
en: Generic disk
ru: Типовой диск

[ctx: #35004]
en: There are no settings available
    for this peripheral.
ru: Для этой периферии
    нет настроек.

[ctx: #35005]
en: New device configured
ru: Настроено новое устройство

[ctx: #35006]
en: Device removed
ru: Устройство удалено

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
ru: Раскладка для этого устройства

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
ru: Раскладка включена

[ctx: #35009]
en: Do not use the custom keymap for this device
ru: Не использовать пользовательскую раскладку для этого устройства

[ctx: #35100]
en: Enable joystick and gamepad support
ru: Включить поддержку джойстика и геймпада

[ctx: #35102]
en: Disable joystick when this device is present
ru: Отключать джойстик, когда это устройство подключено

[ctx: #35500]
en: Location
ru: Расположение

[ctx: #35501]
en: Class
ru: Класс

[ctx: #35502]
en: Name
ru: Название

[ctx: #35503]
en: Vendor
ru: Производитель

[ctx: #35504]
en: Product ID
ru: ID продукта

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adaptor
ru: Адаптер Pulse-Eight CEC

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
ru: Включить дополнительные команды клавиатуры

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
ru: Включить дополнительные команды ДУ

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
ru: Нажмите настраиваемую кнопку "user"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
ru: Включить дополнительные команды

[ctx: #36006]
en: Could not open the adaptor
ru: Не удалось открыть адаптер

[ctx: #36007]
en: Devices to power on when starting Kodi
ru: Включать следующие устройства при старте Kodi

[ctx: #36008]
en: Devices to power off when stopping Kodi
ru: Выключать следующие устройства при выходе из Kodi

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating screensaver
ru: Переводить устройства в спящий режим при активной заставке

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating screensaver
ru: Пробуждать устройства при отключении заставки.

[ctx: #36011]
en: Could not detect the CEC com port. Set it up manually.
ru: Не удалось обнаружить порт CEC. Настройте его вручную.

[ctx: #36012]
en: Could not initialise the CEC adaptor. Please check your settings.
ru: Не удалось инициализировать адаптер CEC. Проверьте настройки.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
ru: Номер порта HDMI

[ctx: #36016]
en: Connected
ru: Подключено

[ctx: #36017]
en: Could not initialise the CEC adaptor: libCEC was not found on your system.
ru: Не удалось инициализировать адаптер CEC: libCEC не найден.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
ru: Использовать языковые настройки ТВ

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
ru: Подключено к устройству HDMI

[ctx: #36020]
en: Make Kodi the active source when starting
ru: Сделать Kodi активным источником при старте

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
ru: Физический адрес (игнорировать № порта HDMI)

[ctx: #36022]
en: COM port (leave empty unless needed)
ru: COM-порт (вводите только при необходимости)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
ru: Конфигурация обновлена

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
ru: Не удалось применить новую конфигурацию. Проверьте настройки.

[ctx: #36025]
en: Send 'inactive source' command when stopping Kodi
ru: Отправлять команду "источник неактивен" при выходе из Kodi

[ctx: #36026]
en: Put devices in standby mode when putting the PC in standby
ru: Переводить устройства в спящий режим вместе с ПК

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
ru: Устройству требует обслуживания

[ctx: #36028]
en: Ignore
ru: Игнорировать

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
ru: При выключении телевизора

[ctx: #36030]
en: Connection lost
ru: Соединение потеряно

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adaptor
ru: У текущего пользователя нет прав для подключения к адаптеру CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adaptor
ru: Порт занят. Только одна программа может использовать адаптер CEC.

[ctx: #36033]
en: Pause playback when switching to another source
ru: Приостанавливать воспроизведение при переключении источников

[ctx: #36035]
en: Always
ru: Всегда

[ctx: #36036]
en: On start/stop
ru: При запуске/остановке

[ctx: #36037]
en: TV
ru: ТВ

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
ru: Усилитель/АВ-ресивер

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
ru: ТВ и АВ-ресивер (явно)

[ctx: #36040]
en: Unsupported libCEC interface version. %x is lower than the version Kodi supports (%x)
ru: Неподдерживаемая версия интерфейса libCEC. %x меньше, чем версия, поддерживаемая Kodi (%x)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
ru: * Папка объекта

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
ru: Использовать ограниченный цветовой диапазон (16—235)

[ctx: #36101]
en: Change the look and feel of the user interface.
ru: Изменить внешний вид пользовательского интерфейса.

[ctx: #36102]
en: Category containing all Skin related settings.
ru: Все настройки обложки.

[ctx: #36103]
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of Kodi.
ru: Выберите обложку пользовательского интерфейса, которая определяет внешний вид Kodi.

[ctx: #36104]
en: Change specific skin settings. The available options are dependent on the skin used.
ru: Настройка обложки. Доступные параметры зависят от используемой обложки.

[ctx: #36105]
en: Change the theme associated with your selected skin.
ru: Изменение темы выбранной обложки.

[ctx: #36106]
en: Change the colours of your selected skin.
ru: Изменение цветов выбранной обложки.

[ctx: #36107]
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
ru: Выбор шрифтов интерфейса. Набор шрифтов зависит от обложки.

[ctx: #36108]
en: Resize the view of the user interface.
ru: Масштабирование интерфейса.

[ctx: #36109]
en: Select the media window that Kodi displays on startup.
ru: Выбор окна, открываемого при запуске Kodi.

[ctx: #36110]
en: Select or disable the sound scheme used in the user interface.
ru: Выбор или отключение звуков интерфейса.

[ctx: #36111]
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
ru: Включение новостной ленты RSS.

[ctx: #36112]
en: Edit the RSS feeds.
ru: Изменение лент RSS.

[ctx: #36113]
en: Category containing all locale/regional settings.
ru: Все языковые и региональные настройки.

[ctx: #36114]
en: Chooses the language of the user interface.
ru: Выбор языка интерфейса

[ctx: #36115]
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
ru: Выбор форматов температуры и даты. Доступные настройки зависят от выбранного языка.

[ctx: #36116]
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface.
ru: Выбор кодировки текста интерфейса.

[ctx: #36117]
en: Select country location.
ru: Выбор расположения страны.

[ctx: #36118]
en: Select your current timezone.
ru: Выбор часового пояса.

[ctx: #36119]
en: Select the default audio track when different language tracks are available.
ru: Выбор языка аудиодорожки по умолчанию при наличии нескольких аудиодорожек.

[ctx: #36120]
en: Select the default subtitles when different languages are available.
ru: Выбор языка субтитров по умолчанию при наличии нескольких субтитров.

[ctx: #36121]
en: Category containing settings related to how file lists are displayed.
ru: Настройки отображения списков файлов.

[ctx: #36122]
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
ru: Отображать символ папки верхнего уровня (..).

[ctx: #36123]
en: Show file extensions on media files. For example, 'You Enjoy Myself.mp3' would be simply be shown as 'You Enjoy Myself'.
ru: Показывать расширения файлов. Например, файл "You Enjoy Myself.mp3" будет показан как "You Enjoy Myself".

[ctx: #36124]
en: Ignore certain tokens during sort operations. For example, 'The Simpsons' would be sorted as 'Simpsons'.
ru: Игнорировать артикли при сортировке. Например, файл "The Simpsons" будет отсортирован как "Simpsons".

[ctx: #36125]
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the contextual menu (press C on a keyboard, for example, to bring up this menu).
ru: Разрешить удаление и переименование файлов посредством контекстного меню интерфейса (клавиша "С" на клавиатуре").

[ctx: #36126]
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
ru: Показывать кнопку "Добавить источник" в корневых разделах интерфейса.

[ctx: #36127]
en: Show hidden files and directories when listing files.
ru: Показывать скрытые папки и файлы в списке.

[ctx: #36128]
en: Category containing all screensaver settings.
ru: Настройки заставки.

[ctx: #36129]
en: Set the amount of idle time required before displaying the screensaver.
ru: Время бездействия до включения заставки.

[ctx: #36130]
en: Select the screensaver. Kodi will force the 'Dim' screensaver when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
ru: Выбор заставки. При паузе видео или вызове диалогового окна Kodi отобразит заставку "Dim".

[ctx: #36131]
en: Change specific screensaver settings. The available options are dependent on the screensaver used.
ru: Настройка заставки. Доступные параметры зависят от выбранной заставки.

[ctx: #36132]
en: Preview the selected screensaver.
ru: Предварительный просмотр заставки.

[ctx: #36133]
en: If music is being played, Kodi will start the selected visualisation instead of displaying the screensaver.
ru: При проигрывании музыки будет показана визуализация вместо заставки.

[ctx: #36134]
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the 'Dim' screensaver mode.
ru: Затемнять дисплей на паузе. Не применимо к заставке "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36138]
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
ru: Настройки обработки и отображения видео.

[ctx: #36139]
en: Category containing the settings for how the video library is handled.
ru: Настройки медиатеки видео.

[ctx: #36140]
en: Enable the video library.
ru: Включить медиатеку видео.

[ctx: #36141]
en: Show plot information for unwatched media in the Video Library.
ru: Показывать сюжет непросмотренных фильмов/серий.

[ctx: #36143]
en: Get thumbnails for actors when scanning media.
ru: Загружать эскизы актеров при сканировании медиафайлов.

[ctx: #36144]
en: Remove the TV show season node, toggles between 'If only one season' (default), 'Always' and 'Never'.
ru: Не объединять серии сериалов в сезоны. Возможные значения: "Если один сезон" (по умолчанию), "Всегда" и "Никогда".

[ctx: #36145]
en: Group movies into 'Movie sets' when browsing the movie library.
ru: Объединять фильмы в киноциклы при просмотре фильмотеки.

[ctx: #36146]
en: Check for new media files on Kodi startup.
ru: Сканировать новые медиафайлы при запуске Kodi.

[ctx: #36147]
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
ru: Прятать окно выполнения сканирования.

[ctx: #36148]
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
ru: Удалить отсутствующие объекты из медиатеки (файлы, которые были переименованы, удалены или находятся на отключенном носителе).

[ctx: #36149]
en: Export the Video Library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
ru: Экспортировать медиатеку видео в файлы XML. Существующие файлы XML могут быть перезаписаны.

[ctx: #36150]
en: Import a XML file into the Video Library database.
ru: Импортировать файл XML в медиатеку видео.

[ctx: #36151]
en: Category containing settings for how video playback is handled.
ru: Настройки обработки и воспроизведения видео.

[ctx: #36152]
en: Enable automatic playback of the next file in the list.
ru: Включить автоматическое воспроизведение следующего файла в списке.

[ctx: #36153]
en: Adjust the method used to process and display video.
ru: Выбор метода обработки и отображения видео.

[ctx: #36154]
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage.
ru: Использовать высококачественные алгоритмы при масштабирование видео выше указанного значения (в процентах).

[ctx: #36155]
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VDPAU, используемое главным образом в картах Nvidia и в некоторых картах AMD.

[ctx: #36156]
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VAAPI, которое, в основном, используется в картах Intel и в некоторых картах AMD.

[ctx: #36158]
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи DXVA2.

[ctx: #36159]
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
ru: Включить декодирование видео при помощи CrystalHD.

[ctx: #36160]
en: Enable VDA hardware decoding of video files.
ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VDA.

[ctx: #36161]
en: Enable OpenMax hardware decoding of video files.
ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи OpenMax.

[ctx: #36162]
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VideoToolbox.

[ctx: #36163]
en: Enable decoding of video files using pixel buffer objects.
ru: Включить декодирование видеофайлов с использованием пиксельного буфера.

[ctx: #36164]
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
ru: Разрешить изменять частоту обновления дисплея, чтобы она соответствовала частоте кадров видео. Это может обеспечить более плавное воспроизведение видео.

[ctx: #36165]
en: Pause for a small amount of time during a refresh rate change.
ru: Короткая пауза при изменении частоты обновления.

[ctx: #36166]
en: Synchronise the video to the refresh rate of the monitor.
ru: Синхронизировать видео с частотой обновления дисплея.

[ctx: #36167]
en: Audio has to stay in sync, this can either be done by resampling, skipping/duplicating packets, or adjusting the clock if it gets out of sync too far.
ru: Синхронизация видео и звука при путем изменения частоты звука, пропуска/дублирования пакетов или подстройки синхронизации.

[ctx: #36168]
en: Maximum video speed adjust to match actual screen refresh rate.
ru: Максимальный уровень изменения скорости видео для подстройки к частоте дисплея.

[ctx: #36169]
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source. [Low] is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU, [Medium] & [High] will use progressively more system resources.
ru: Выбор качества преобразования частоты сэмплирования, если звук нужно вывести с частотой, отличной от источника. [Низк.] обеспечивает высокую скорость и минимальную нагрузку на системные ресурсы, например ЦП. [Средн.] и [Высок.], соответственно, используют больше системных ресурсов.

[ctx: #36170]
en: Allow video player to ignoring aspect ratio by a certain amount to fill a larger amount of the screen with video.
ru: Игнорировать соотношение сторон видео до некоторой степени, чтобы заполнить больше площади экрана.

[ctx: #36171]
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
ru: Выбор увеличения видео 4:3 при показе на широкоформатных дисплеях.

[ctx: #36172]
en: VDPAU studio level conversion provides a way for advanced applications like Kodi to influence the colour space conversion.
ru: Преобразование цветов VDPAU позволят приложениям, например Kodi, влиять на преобразование цветового пространства.

[ctx: #36173]
en: Enable upscaling using VDPAU.
ru: Включить масштабирование при помощи VDPAU.

[ctx: #36174]
en: Enable Teletext when watching a live TV stream.
ru: Включить телетекст при просмотре потокового ТВ.

[ctx: #36175]
en: Scale Teletext to 4:3 ratio.
ru: Масштабировать телетекст до соотношения 4:3.

[ctx: #36176]
en: Category containing settings for how video file lists are handled.
ru: Настройка обработки списков видеофайлов.

[ctx: #36177]
en: Toggle between Choose, Play (default), Resume and Show Information. Choose will select an item, e.g. open a directory in files mode. Resume will automatically resume videos from the last position that you were viewing them, even after restarting the system.
ru: Возможные действия: воспроизвести файл (по умолчанию), выбрать объект, например открыть папку в режиме показа файлов, автоматически продолжить воспроизведение видео с места остановки даже после перезапуска системы либо показать сведения.

[ctx: #36178]
en: Extract thumbnails and metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
ru: Извлекать эскизы и метаданные, например кодек и пропорции, из видеофайлов.

[ctx: #36179]
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
ru: Если файл добавлен в медиатеку, вместо имени файла будет отображаться название фильма/серии.

[ctx: #36180]
en: Extract thumbnails and information, such as codecs and aspect ratio, to display in Library Mode.
ru: Извлечение эскизов и сведений, таких как кодеки и пропорции видео, для отображения в режиме медиатеки.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36182]
en: Combines multi-part video files, DVD folders, and movie folders down to a single item in non-library views.
ru: Объединение видеофайлов, состоящих из нескольких частей, папок DVD и папок фильмов в один объект в представлении файлов.

[ctx: #36183]
en: Removes the title, genre etc nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
ru: Не показывать подразделы "Название", "Жанр", "Год" и т. п. в представлении медиатеки. При выборе разделов стразу открывается список фильмов/сериалов.

[ctx: #36184]
en: Category containing settings for how subtitles are handled.
ru: Настройка отображения субтитров.

[ctx: #36185]
en: Set the font type to be used for subtitles.
ru: Установить шрифт для показа субтитров.

[ctx: #36186]
en: Set the font size to be used for subtitles.
ru: Установить размер шрифта для показа субтитров.

[ctx: #36187]
en: Set the font style to be used for subtitles.
ru: Установить стиль шрифта для показа субтитров.

[ctx: #36188]
en: Set the font colour to be used for subtitles.
ru: Установить цвет шрифта для показа субтитров.

[ctx: #36189]
en: Set the font character set to be used for subtitles.
ru: Установить набор символов для показа субтитров.

[ctx: #36190]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts.
ru: Игнорировать шрифты субтитров ASS/SSA

[ctx: #36191]
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
ru: Укажите собственную папку для субтитров. Это может быть сетевой ресурс.

[ctx: #36192]
en: Location of subtitles on the screen.
ru: Расположение субтитров на экране.

[ctx: #36193]
en: Category containing settings for how DVDs are handled.
ru: Настройка воспроизведения DVD.

[ctx: #36194]
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
ru: Автоматический запуск дисков  DVD-видео при вставке их в привод.

[ctx: #36195]
en: Force a region for DVD playback.
ru: Принудительный выбор региона для воспроизведения DVD.

[ctx: #36196]
en: Attempt to skip 'unskippable' introductions before DVD menu.
ru: Пытаться пропустить рекламу перед меню DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the Add-ons Manager for options.
ru: Выберите используемый по умолчанию источник сведений о фильмах. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the Add-ons Manager for options.
ru: Выберите используемый по умолчанию источник сведений о сериалах. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36200]
en: Default scraper used for adding music videos to your library.
ru: Источник сведений, используемый по умолчанию при добавлении музыкальных видео в медиатеку.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR/Live TV features.
ru: Настройки просмотра и записи ТВ

[ctx: #36202]
en: Category for general settings for PVR/Live TV features.
ru: Общие настройки просмотра и записи ТВ.

[ctx: #36203]
en: Enable the Personal Video Recorder (PVR) features in Kodi. This requires that at least one PVR Add-on is installed.
ru: Активировать функции просмотра и записи ТВ (PVR) в Kodi. Для этого требуется по крайней мере одно дополнение PVR.

[ctx: #36204]
en: Import channel groups from the PVR backend (if supported). Will delete user created groups if they're not found on the backend.
ru: Импортировать группы каналов с сервера PVR (если функция поддерживается). При этом  созданные пользователем группы будут удалены, если они не найдены на сервере.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number on the backend, but use Kodi's own numbering for channels.
ru: Сортировка каналов по номеру канала на сервере, но используя собственную нумерацию каналов Kodi.

[ctx: #36206]
en: Use numbering from the backend, instead of configuring them manually over Kodi.
ru: Использовать нумерацию каналов ТВ-сервера вместо ручной настройки в Kodi.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
ru: Открыть менеджер каналов для настройки порядка каналов, их названий и значков и т. п.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
ru: Выполнить поиск каналов на ТВ-сервере (если функция поддерживается).

[ctx: #36209]
en: Delete channel/EPG database and reimport the data from the backend afterwards.
ru: Удалить базу данных каналов/EPG и повторно импортировать данные с ТВ-серверов.

[ctx: #36210]
en: Prevent the 'connection lost' notification window from displaying when Kodi is unable to talk to the PVR backend server.
ru: Не выводить сообщение "Соединение потеряно", когда Kodi не может получить информацию от ТВ-сервера.

[ctx: #36211]
en: Category for PVR menus and on-screen display settings, as well as channel info windows.
ru: Настройки меню ТВ, информации на экране и окна сведений о канале.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
ru: Выводить сведения о телепрограмме при переключении канала, такие как название текущей передачи.

[ctx: #36214]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
ru: Скрывать кнопки управления на дисплее после переключения каналов.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
ru: Папка, где хранятся значки каналов.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
ru: Искать недостающие значки каналов.

[ctx: #36218]
en: Category for electronic programming guide settings.
ru: Настройки телепрограммы (EPG).

[ctx: #36220]
en: Number of days of EPG data to import from backends.
ru: Число дней для импорта данных EPG с ТВ-серверов.

[ctx: #36221]
en: Time between EPG data imports from backends.
ru: Интервал между импортом данных EPG с ТВ-серверов.

[ctx: #36222]
en: Do not import EPG data while playing TV to minimise CPU usage.
ru: Не импортировать данные EPG во время просмотра ТВ, чтобы снизить нагрузку на ЦП.

[ctx: #36223]
en: By default, EPG data is stored in a local database to speed up importing when Kodi is restarted.
ru: По умолчанию данные EPG хранятся в локальной базе данных, чтобы ускорить импорт при перезапуске Kodi.

[ctx: #36224]
en: Hide "no information available" labels when no EPG data can be retrieved for a channel.
ru: Скрыть метки "сведения недоступны", если невозможно получить данные EPG  для канала.

[ctx: #36225]
en: Delete the EPG database in Kodi and reimport the data afterwards from the backend.
ru: Удалить базу данных EPG в Kodi, а затем повторно получить данные с ТВ-сервера.

[ctx: #36226]
en: Category for PVR playback and channel switching settings.
ru: Настройки просмотра и переключения ТВ-каналов.

[ctx: #36227]
en: Display stream of selected channel in a small box instead of fullscreen.
ru: Показать картинку выбранного канала в маленьком окне вместо полного экрана.

[ctx: #36228]
en: Continue with the last viewed channel on startup.
ru: Продолжить с последнего просматриваемого канала при запуске.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the Add-on and backend).
ru: Сведения о качестве сигнала в окне сведений о кодеке (если поддерживается дополнением и сервером).

[ctx: #36230]
en: How long Kodi will wait to change the channel if the channel isn't being received. Useful for over-the-air channels that occasionally lose signal strength.
ru: Как долго Kodi будет ждать смены канала при отсутствии сигнала. Полезно при просмотре эфирных каналов с нестабильным приемом.

[ctx: #36231]
en: Pressing a number button in full screen mode will automatically switch to the channel number that was entered after 1 second.
ru: Автоматическое переключение на выбранный канал через 1 с при нажатии кнопки с цифрой в полноэкранном режиме.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
ru: Задержка при циклическом переключении каналов вверх или вниз, чтобы быстро перескакивать через каналы, вместо длительного последовательного переключения с канала на канал.

[ctx: #36233]
en: Category for default recording duration settings.
ru: Настройки продолжительности записи по-умолчанию.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button.
ru: Продолжительность быстрой записи при нажатии кнопки "запись".

[ctx: #36235]
en: Priority of the recording. Higher number means higher priority. Not supported by all Add-ons and backends.
ru: Приоритет записи. Большее число означает более высокий приоритет. Значение по умолчанию — 50. Поддерживается не всеми дополнениями и ТВ-серверами.

[ctx: #36236]
en: Delete recording after this time. Not supported by all Add-ons and backends.
ru: Удалить запись через указанный интервал времени. Поддерживается не всеми дополнениями и ТВ-серверами.

[ctx: #36237]
en: Start recordings before the actual time. Not supported by all Add-ons and backends.
ru: Начать запись до указанного времени. Поддерживается не всеми дополнениями и ТВ-серверами.

[ctx: #36238]
en: End recordings after the actual time. Not supported by all Add-ons and backends.
ru: Заканчивать запись после указанного времени. Поддерживается не всеми дополнениями и ТВ-серверами.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
ru: Показывать уведомление при добавлении, удалении или завершении таймеров ТВ-сервером.

[ctx: #36240]
en: Category for PVR power management settings, such as when to wake the PVR backend server.
ru: Настройки управления питанием ТВ-серверов, такие как время пробуждения ТВ-сервера.

[ctx: #36241]
en: Execute the "wakeup command" below when Kodi exits or is going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
ru: Выполнять указанную ниже команду пробуждения при выходе из Kodi или переходе в спящий режим. Время следующей запланированной записи передается как параметр.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
ru: При начале записи команда будет выполнена через указанный интервал времени.

[ctx: #36243]
en: The command to execute.
ru: Выполняемая команда.

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
ru: Время, вычитаемое от начала следующей запланированной записи.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
ru: Выполнять команду пробуждения каждый день в заданное время.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
ru: Когда выполнять ежедневную команду пробуждения.

[ctx: #36247]
en: Category for parental control settings if the PVR backend server supports parental controls.
ru: Настройки родительского контроля, если их поддерживает ТВ-сервер.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can not be played or recorded without entering a pin code, and the EPG information is hidden for those channels.
ru: Запрашивать пин-код для доступа к заблокированным от детей каналам. Каналы могут быть помечены как заблокированные в менеджере каналов на основной вкладке. Заблокированные от детей каналы можно просматривать или записывать только после ввода пин-кода, а данные EPG для этих каналов скрыты.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
ru: Введите новый пин-код для открытия заблокированных от детей каналов

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
ru: Если в течении этого интервала времени не было попыток доступа к заблокированным от детей каналам, при очередной попытке пин-код будет запрошен вновь.

[ctx: #36251]
en: Category for any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
ru: Настройки ТВ-сервера, если он поддерживает изменение этих настроек из Kodi.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
ru: Раздел настроек ТВ-сервера, если он поддерживает их изменение из Kodi.

[ctx: #36253]
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
ru: Настройки отображения музыкальных файлов.

[ctx: #36254]
en: Enable the music library.
ru: Включить медиатеку музыки.

[ctx: #36255]
en: Determine if artists that appear only on compilations are shown in the library artist view.
ru: Показывать в исполнителей из сборников в общем списке исполнителей медиатеки.

[ctx: #36256]
en: Automatically fetch album and artist information via scrapers during scan.
ru: Автоматически загружать сведения об альбомах и исполнителях с инфоресурсов во время сканирования.

[ctx: #36257]
en: Select the default album information source.
ru: Выберите используемый по умолчанию источник информацию об альбомах.

[ctx: #36258]
en: Select the default artist information source. See the Add-ons Manager for options.
ru: Выбрать используемый по умолчанию источник сведений об исполнителях. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36259]
en: Check for new and removed media files on Kodi startup.
ru: Сканировать новые и удаленные медиафайлы при запуске Kodi.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36262]
en: Export the Music Library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
ru: Экспорт музыкальной медиатеки в формат XML. Можно перезаписать существующие файлы XML.

[ctx: #36263]
en: Import a XML file into the Music Library database.
ru: Импорт музыкальной медиатеки из файла XML.

[ctx: #36264]
en: Category containing settings for how music playback is handled.
ru: Настройки воспроизведения музыки.

[ctx: #36265]
en: Kodi automatically plays the next item in the current folder. For example, in Files View: After a track has been played, Kodi would automatically play the next track in the same folder.
ru: Автоматическое воспроизведение следующего файла в текущей папке. Например, в режиме просмотра файлов после окончания текущей песни Kodi автоматически воспроизведет следующий файл в этой же папке.

[ctx: #36266]
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
ru: Выбранные композиции не воспроизводятся сразу, а добавляются в плейлист.

[ctx: #36267]
en: Kodi will read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
ru: Kodi будет читать информацию Replay Gain, закодированную в музыкальных файлах такими программами, как MP3Gain, и соответственно выравнивать уровень звука.

[ctx: #36268]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
ru: По умолчанию — 89 дБ, согласно стандарту. Будьте осторожны при изменении.

[ctx: #36269]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
ru: По умолчанию — 89 дБ, согласно стандарту. Будьте осторожны при изменении.

[ctx: #36270]
en: Reduce the volume of the file if clipping will occur.
ru: Уменьшить громкость файла при искажении.

[ctx: #36271]
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
ru: Плавный переход между музыкальными композициями. Можно выбрать длительность перехода 1—15 с.

[ctx: #36272]
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
ru: Разрешить плавный переход, если обе композиции с одного альбома.

[ctx: #36273]
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
ru: Выбрать визуализацию, которая будет использоваться при прослушивании музыки.

[ctx: #36274]
en: Read the tag information from song files. For large directories this can slow down read time, especially over a network.
ru: Читать данные тэгов из файлов с композициями. Может замедлить время сканирования в случае объемных папок, особенно по сети.

[ctx: #36275]
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
ru: Настройка отображения названий песен в интерфейсе пользователя. Для нормальной работы необходимы тэги ID3.

[ctx: #36276]
en: Used for formatting the second column in file lists.
ru: Формат отображения второго столбца в списке файлов.

[ctx: #36277]
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
ru: Настройка отображения названий песен в списке "Сейчас проигрывается".

[ctx: #36278]
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
ru: Формат отображения второго столбца в списке "Сейчас проигрывается".

[ctx: #36279]
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
ru: Настройка отображения названий песен в списках медиатеки.

[ctx: #36280]
en: Used for formatting the second column in library lists.
ru: Формат отображения второго столбца в списках медиатеки.

[ctx: #36281]
en: Kodi will search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
ru: Kodi будет искать эскизы в сетевых папках и на оптических дисках. Это может замедлить процесс сканирования сетевых папок.

[ctx: #36282]
en: Category containing settings for how CDs are handled.
ru: Настройки воспроизведения аудио-CD.

[ctx: #36283]
en: Autorun CDs when inserted in drive.
ru: Автоматический запуск CD-диска при его вставке.

[ctx: #36284]
en: Read the information belonging to an audio CD from an internet database.
ru: Читать информацию о CD-диске из базы данных в Интернете.

[ctx: #36285]
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
ru: Выбрать место на диске для хранения оцифрованных музыкальных композиций.

[ctx: #36286]
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
ru: Настройка отображения сведений о музыке из тэгов. Теги: [B]%N[/B]: НомерТрека, [B]%S[/B]: Номер диска, [B]%A[/B]: Исполнитель, [B]%T[/B]: Название, [B]%B[/B]: Альбом, [B]%G[/B]: Жанр, [B]%Y[/B]: Год, [B]%F[/B]: Имя файла, [B]%D[/B]: Длительность, [B]%J[/B]: Дата, [B]%R[/B]: Рейтинг, [B]%I[/B]: Размер файла.

[ctx: #36287]
en: Select which audio encoder to use when ripping.
ru: Выбрать кодировщик звука для оцифровки композиций.

[ctx: #36288]
en: Select which quality you want to rip your files.
ru: Выбрать качество оцифровки музыкальных композиций.

[ctx: #36289]
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
ru: Выбор битрейта компрессии кодировщика звука.

[ctx: #36290]
en: For FLAC define compression level, default 5.
ru: Установить уровень сжатия FLAC. По умолчанию — 5.

[ctx: #36291]
en: Auto eject disc after rip is complete.
ru: Автоматически извлекать диск после оцифровки.

[ctx: #36292]
en: Category containing the settings for how karaoke is handled.
ru: Настройки воспроизведения караоке.

[ctx: #36293]
en: When playing any music file, Kodi will look for a matching .cdg file and display its graphics.
ru: Во время проигрывания музыкальных композиций Kodi будет искать соответствующий файл .cdg и показывать картинки.

[ctx: #36294]
en: Show song selection dialog once the last song in the queue has been played.
ru: Отображать диалог выбора композиции после окончания последней композиции в плейлисте.

[ctx: #36295]
en: Select the font type used during karaoke.
ru: Выбор шрифта караоке.

[ctx: #36296]
en: Select the size of the font used during karaoke.
ru: Выбор размера шрифта караоке.

[ctx: #36297]
en: Select the font colour used during karaoke.
ru: Выберите цвет шрифта караоке.

[ctx: #36298]
en: Select the character set used during karaoke.
ru: Выбор кодировки символов караоке.

[ctx: #36299]
en: Export the karaoke numbered songs to HTML or CSV files.
ru: Экспортировать пронумерованный список песен караоке в файл HTML или CSV.

[ctx: #36300]
en: Import the karaoke numbered songs from HTML or CSV files.
ru: Импортировать пронумерованный список песен караоке из файла HTML или CSV.

[ctx: #36301]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36304]
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
ru: Настройка обработки графических файлов.

[ctx: #36305]
en: Category containing settings for how picture file lists are handled.
ru: Настройки отображения списков фото.

[ctx: #36306]
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
ru: Показывать данные EXIF (дата, время, модель фотоаппарата и т. п.) при их наличии.

[ctx: #36307]
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
ru: Автоматически создавать эскизы при открытии папки с изображениями.

[ctx: #36308]
en: Pictures will automatically rotate according to information in the EXIF tag, if found.
ru: Автоматически поворачивать фото, если необходимые данные присутствуют в EXIF.

[ctx: #36309]
en: Show videos in picture file lists.
ru: Показывать видеофайлы в списках фото.

[ctx: #36310]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36311]
en: Category containing settings for how picture slideshows are handled.
ru: Настройки показа слайд-шоу.

[ctx: #36312]
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
ru: Укажите промежуток времени, отведенный для показа фото в режиме слайдшоу.

[ctx: #36313]
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
ru: К фото в слайдшоу будут применяться эффекты панорамы и увеличения.

[ctx: #36314]
en: View slideshow images in a random order.
ru: Показывать фото слайд-шоу в случайном порядке.

[ctx: #36315]
en: Section that contains weather related settings.
ru: Настройка отображения прогноза погоды.

[ctx: #36316]
en: Category containing settings for how weather addons are handled.
ru: Настройка дополнений прогноза погоды.

[ctx: #36317]
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
ru: Выберите до трех местоположений, для которых нужно показывать погоду.

[ctx: #36318]
en: Specify the default weather information source. See the Add-ons Manager for options.
ru: Выберите источник прогноза погоды, используемый по умолчанию. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36319]
en: Section containing settings for how network services are handled.
ru: Настройки сетевых служб.

[ctx: #36320]
en: Category containing settings used for all services.
ru: Настройки, относящиеся ко всем службам.

[ctx: #36321]
en: Display name of the Kodi installation when using various network services.
ru: Имя данного экземпляра Kodi, которое используется различными сетевыми службами.

[ctx: #36322]
en: Category containing settings for how the UPnP service is handled.
ru: Настройки службы UPnP.

[ctx: #36323]
en: Enable the UPnP server. This allows you to stream media to a UPnP client.
ru: Включение сервера UPnP для потоковой передачи медиафайлов на клиент UPnP.

[ctx: #36324]
en: When a manual or automatical library update occurs, notify UPnP clients.
ru: Уведомлять клиенты UPnP при ручном или автоматическом обновлении медиатеки.

[ctx: #36325]
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
ru: Включение клиента UPnP для потоковой передачи медиафайлов с сервера UPnP. При этом управление воспроизведением осуществляется на сервере.

[ctx: #36326]
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control playback from Kodi.
ru: Включение управления по UPnP, чтобы передавать медиафайлы на любой клиент UPnP и управлять воспроизведением с Kodi.

[ctx: #36327]
en: Category containing settings for how the webserver service is handled.
ru: Настройки службы веб-сервера.

[ctx: #36328]
en: Enable remote users to control Kodi through the built-in webserver.
ru: Разрешить удаленным пользователям управлять Kodi с помощью встроенного веб-сервера.

[ctx: #36329]
en: Define the webserver port.
ru: Укажите номер порта веб-сервера.

[ctx: #36330]
en: Define the webserver username. This only takes effect when both the username and the password are set.
ru: Задайте имя пользователя для веб сервера. Настройка вступает в силу только тогда, когда заданы как имя пользователя, так и пароль.

[ctx: #36331]
en: Define the webserver password. This only takes effect when both the username and the password are set.
ru: Задайте пароль для веб сервера. Настройка вступает в силу только тогда, когда заданы как имя пользователя, так и пароль.

[ctx: #36332]
en: Select between web interfaces installed via the Add-on Manager.
ru: Выберите веб-интерфейсы, установленные при помощи менеджера дополнений.

[ctx: #36333]
en: Category containing settings for how the remote control service is handled.
ru: Настройки сервиса удаленного управления.

[ctx: #36334]
en: Allow programs on this computer to control Kodi via the Web Interface or the JSON-RPC interface protocol.
ru: Разрешить программам на этом компьютере управлять Kodi через веб-интерфейс или по протоколу JSON-RPC.

[ctx: #36335]
en: Define the remote control port.
ru: Задать порт для удаленного управления.

[ctx: #36336]
en: Define the remote control port range.
ru: Задать диапазон портов для удаленного управления

[ctx: #36337]
en: Define the maximum number of clients that can connect.
ru: Задать максимальное количество подключенных клиентов.

[ctx: #36338]
en: Allow programs on the network to control Kodi.
ru: Разрешить программам на других устройствах в сети управлять Kodi.

[ctx: #36339]
en: Initial repeat delay (ms).
ru: Задержка начального повтора (мс).

[ctx: #36340]
en: Continuous repeat delay (ms).
ru: Задержка последующих повторов (мс).

[ctx: #36341]
en: Category containing settings for how the zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
ru: Настройка сетевой службы обнаружения Zeroconf, которая необходима для AirPlay.

[ctx: #36342]
en: Allows applications on the network to discover Kodi's running services.
ru: Разрешить приложениям в сети обнаруживать работающие службы Kodi.

[ctx: #36343]
en: Allows Kodi to receive content from other AirPlay devices or applications.
ru: Разрешить Kodi принимать содержимое от других устройств или приложений AirPlay.

[ctx: #36344]
en: Enable AirPlay password protection.
ru: Включить защиту AirPlay при помощи пароля.

[ctx: #36345]
en: Sets the AirPlay password.
ru: Установить пароль для AirPlay.

[ctx: #36346]
en: Category containing settings for how the SMB Client (samba) service is handled.
ru: Настройки клиента сетевой службы SMB (samba).

[ctx: #36347]
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
ru: Если в сети имеется WINS-сервер, введите его IP-адрес. В противном случае оставьте поле пустым.

[ctx: #36348]
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
ru: Если в сети имеется WINS-сервер, введите его рабочую группу. В противном случае оставьте поле пустым.

[ctx: #36349]
en: Section that contains the System related settings for the device Kodi is installed on.
ru: Настройки системы с установленным медиацентром Kodi.

[ctx: #36350]
en: Automatically send 'Wake-On-Lan' to server(s) right before trying to access shared files or services.
ru: Автоматически посылать сигнал "Wake-On-Lan" на серверы, прежде чем пытаться получить доступ к общим папкам или службам.

[ctx: #36351]
en: Display Kodi in a window, or fullscreen on the selected screen.
ru: Отображать Kodi в окне или в полноэкранном режиме на выбранном дисплее.

[ctx: #36352]
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
ru: Изменить разрешение пользовательского интерфейса.

[ctx: #36353]
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
ru: Изменить частоту кадров отображения пользовательского интерфейса.

[ctx: #36354]
en: Display Kodi in a fullscreen window. The main benefit is for multi-screen configurations, so that Kodi can be used without minimising other applications. This uses more resources so playback may be less smooth.
ru: Отображать Kodi в полноэкранном окне. Этот режим подходит для конфигураций с несколькими дисплеями, чтобы использовать Kodi без минимизации других приложений, но создает повышенную нагрузку на систему и может приводить к менее плавному воспроизведению видео.

[ctx: #36355]
en: In a multi-screen configuration, the screens where Kodi is not displayed are blacked out.
ru: В системах с несколькими дисплеями затемнять все дисплеи, кроме дисплея с Kodi.

[ctx: #36356]
en: Eliminate vertical tearing.
ru: Устранять вертикальные разрывы кадров.

[ctx: #36357]
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
ru: Калибровка интерфейса пользователя путем настройки поля изображения (оверскана). Используйте калибровку, если изображение не помещается на экране или меньше размеров экрана.

[ctx: #36358]
en: Test patterns for display hardware calibration.
ru: Тестовые картинки для проверки аппаратной калибровки дисплея.

[ctx: #36359]
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
ru: Использовать цветовой диапазон (16—235) вместо полного диапазона (0—255). Ограниченный диапазон используется, если ваш дисплей — обычный телевизор с HDMI-входом и не имеет режима PC или другого режима для отображения полного цветового диапазона. Если ваш дисплей — монитор компьютера, оставьте выключенным для правильного отображения  черного цвета.

[ctx: #36360]
en: Category containing settings for how audio output is handled.
ru: Настройка вывода аудио.

[ctx: #36361]
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] - output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] - output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] - output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source changes.
ru: Настройка выбора параметров аудиовыхода: [Фиксир.] — всегда использовать указанную частоту сэмплирования и конфигурацию колонок; [Наилучш.] — параметры аудиовыхода выбираются, чтобы наилучшим образом соответствовать источнику; [Оптимизир.] — параметры аудиовыхода задаются в начале воспроизведения и не меняются при изменение параметров источника.

[ctx: #36362]
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analog connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note - SPDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
ru: Выберете количество каналов, поддерживаемое ресивером, или конфигурацию колонок при аналоговом подключении. Эта настройка неприменима к устройству прямого вывода аудио.
    Примечание: интерфейс SPDIF поддерживает только стерео, но может выводить многоканальный аудиопоток, закодированный в формате, который поддерживается стандартом SPDIF в режиме прямого вывода звука.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
ru: Увеличивать громкость звуковых дорожек AC3 при микшировании до стерео.

[ctx: #36364]
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
ru: Преобразовывать 2-канальный звук в многоканальный. Количество каналов задается в параметрах аудиовыхода.

[ctx: #36365]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding AC3 streams.
ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате AC3.

[ctx: #36366]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels/speakers available for audio decoded. If optical/coax digital outputs are used this must be set to 2.0
ru: Выбрать максимальное число аудироканалов/колонок для декодированного аудиопотока. При использовании цифрового оптического/коаксиального выхода выберите 2.0.

[ctx: #36368]
en: Select to enable the passthrough audio options for playback of encoded audio such as Dolby Digital.
ru: Включение прямого вывода кодированного аудиопотока, например Dolby Digital, на А/В-ресивер.

[ctx: #36369]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате TrueHD.

[ctx: #36370]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате DTS-HD.

[ctx: #36371]
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
ru: Выберите устройство воспроизведения декодированного аудиопотока, например в формате mp3.

[ctx: #36372]
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the 'capable receiver' options.
ru: Выбор устройства воспроизведения кодированных форматов. Доступные форматы выбираются настройками "Выводить звук в формате…".

[ctx: #36373]
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
ru: Выбрать, когда воспроизводить звуки интерфейса, такие как звуки навигации и важных сообщений.

[ctx: #36374]
en: Category containing settings for how input devices are handled.
ru: Настройки устройств ввода.

[ctx: #36375]
en: Configure any attached peripheral devices.
ru: Настройки всех подключенных периферийных устройств.

[ctx: #36376]
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
ru: При включенной настройке стрелками пульта выбираются кнопки виртуальной клавиатуры. При выключенной настройке стрелками пульта перемещается курсор.

[ctx: #36377]
en: Use a mouse or touch screen device to control Kodi. Note: disabling will cause you to lose control over Kodi when no keyboard or remote is present.
ru: Управление Kodi при помощи мыши или сенсорного экрана. Внимание! Если к устройству не подключена клавиатура или пульт ДУ, при отключении этой настройки управлять Kodi будет невозможно!

[ctx: #36378]
en: Use a joystick to control Kodi.
ru: Управлять Kodi с помощью джойстика.

[ctx: #36379]
en: Category containing settings for internet access.
ru: Настройки доступа в Интернет.

[ctx: #36380]
en: If your internet connection uses a proxy, configure it here.
ru: Если вы соединены с Интернетом через прокси, укажите его настройки здесь.

[ctx: #36381]
en: Configure which proxy type is used.
ru: Укажите тип используемого прокси-сервера.

[ctx: #36382]
en: Configure the proxy server address.
ru: Укажите адрес прокси-сервера.

[ctx: #36383]
en: Configure the proxy server port.
ru: Укажите номер порта прокси-сервера.

[ctx: #36384]
en: Configure the proxy server username.
ru: Укажите имя пользователя прокси-сервера.

[ctx: #36385]
en: Configure the proxy server password.
ru: Укажите пароль для доступа к прокси-серверу.

[ctx: #36386]
en: If you have limited bandwidth available, Kodi will try to keep within these limits.
ru: В случае низкоскоростного интернет-канала можно ограничить полосу пропускания, используемую Kodi.

[ctx: #36387]
en: Category containing settings for power saving.
ru: Настройки сохранения энергии.

[ctx: #36388]
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
ru: Выключать дисплей при простое. Полезно при наличии телевизора, который выключается при отсутствии сигнала.

[ctx: #36389]
en: Define how long Kodi should idle before shutting down.
ru: Период отсутствия активности, после которого Kodi завершит работу.

[ctx: #36390]
en: Define what action Kodi should do when it has been idle for a long period of time.
ru: Выбрать действие, которое выполнит Kodi по истечении указанного периода отсутствия активности.

[ctx: #36391]
en: Category containing settings for debugging functions.
ru: Настройки отладки.

[ctx: #36392]
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
ru: Включение и выключение журнала отладки, который можно использовать для диагностики проблем.

[ctx: #36393]
en: Folder used to save screenshots taken within Kodi.
ru: Папка для сохранения скриншотов, сделанных в Kodi.

[ctx: #36394]
en: Enables log messages from additional libraries to be included in the log.
ru: Добавление информации от дополнительных библиотек в журнал отладки.

[ctx: #36395]
en: Category containing settings for the master lock function.
ru: Настройки общей блокировки.

[ctx: #36396]
en: Define the PIN code used for the master lock.
ru: Задать пин-код для общей защиты.

[ctx: #36397]
en: If enabled, the master lock code is required to unlock Kodi on startup.
ru: Заданный пин-код общей блокировки необходимо вводить при каждом запуске Kodi.

[ctx: #36398]
en: Define the maximum number of retries before Kodi is closed down.
ru: Укажите максимальное количество попыток ввода, после которого Kodi закроется.

[ctx: #36399]
en: Category containing settings for the cache function.
ru: Настройки кэша.

[ctx: #36400]
en: Enable cache for playback of Video, Audio or DVDs from hard disk.
ru: Использовать кэш при воспроизведении видео, аудио или DVD-контента с жесткого диска.

[ctx: #36401]
en: Enable cache for playback of Video from DVD-ROM.
ru: Использовать кэш при воспроизведении видео с привода DVD-ROM.

[ctx: #36402]
en: Enable cache for Video playback from Local Network.
ru: Использовать кэш при воспроизведении видео из локальной сети.

[ctx: #36403]
en: Enable cache for Video playback from Internet.
ru: Использовать кэш при воспроизведения видео из Интернета.

[ctx: #36404]
en: Enable cache for playback of Audio from DVD-ROM.
ru: Использовать кэш при воспроизведении аудио с привода DVD-ROM.

[ctx: #36405]
en: Enable cache for Audio playback from Local Network.
ru: Использовать кэш при воспроизведении аудио из локальной сети.

[ctx: #36406]
en: Enable cache for Audio playback from Internet.
ru: Использовать кэш при воспроизведении аудио из Интернета.

[ctx: #36407]
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
ru: Использовать кэш при воспроизведении дисков с привода DVD-ROM.

[ctx: #36408]
en: Enable cache for DVD playback from Local Network.
ru: Использовать кэш при воспроизведении DVD из локальной сети.

[ctx: #36409]
en: Enable cache of unknown types from Internet.
ru: Использовать кэш при воспроизведении неизвестных файлов из Интернета.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36416]
en: Specify the type of remote used.
ru: Укажите тип используемого пульта ДУ.

[ctx: #36417]
en: Always run an Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
ru: Использовать агент, чтобы запускать Kodi при помощи пульта дистанционного управления.

[ctx: #36418]
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
ru: Время задержки между нажатиями клавиш у универсального пульта ДУ.

[ctx: #36419]
en: Define locations used for retrieving weather information.
ru: Укажите месположения, для которых нужно получать прогноз погоды.

[ctx: #36421]
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
ru: Отключение смесителя VDPAU. Уменьшает нагрузку на систему, но немного снижает качество изображения.

[ctx: #36422]
en: Enable hardware video decode using AMLogic decoder.
ru: Включение аппаратного декодирования видеофайлов при помощи декодера AMLogic.

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an EPG item is selected: [Show context menu] will trigger the contextual menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] will instantly tune to the related channel; [Show information] will display a detailed information with plot and further options; [Record] will create a recording timer for the selected item.
ru: Действие при выборе элемента EPG. [Показать контекстное меню] — вывод контекстного меню для выбора дальнейших действий; [Переключиться на канал] — мгновенное переключение на соответствующий канал; [Показать сведения] — подробные сведения о сюжете и другие параметры; [Запись] — создание таймера записи для выбранного элемента.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
ru: Показать контекстное меню

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
ru: Переключиться на канал

[ctx: #36427]
en: Show information
ru: Показать сведения

[ctx: #36428]
en: Record
ru: Запись

[ctx: #36429]
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1, such as an SPDIF connection.  If your system supports LPCM multichannel sound via HDMI, leave this disabled.
ru: Включите, если к аудиовыходу подключено устройство, поддерживающее многоканальный звук, такой как Dolby Digital 5.1. Если устройство поддерживает по HDMI только многоканальный звук LPCM, оставьте выключенным.

[ctx: #36430]
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
ru: Настройки аппаратной обработки видео, включая декодирование и масштабирование.

[ctx: #36431]
en: Defines whether video decoding should be performed in software (requires more CPU) or with hardware acceleration where possible.
ru: Определяет, будет ли выполняться декодирование видео в программном режиме (требуется больше ресурсов ЦП) или аппаратно, если это возможно.

[ctx: #36432]
en: Select virtual keyboard layouts.
ru: Выбрать раскладки экранной клавиатуры.

[ctx: #36433]
en: If enabled VAAPI render method is prefered. This puts less load on the CPU but driver may hang!
ru: При включении этой настройки VAAPI используется как предпочтительный метод обработки. Это снижает нагрузку на ЦП, но драйвер может зависнуть!

[ctx: #36434]
en: Allow hardware acceleration (MMAL)
ru: Включить аппаратное ускорение (MMAL)

[ctx: #36435]
en: Use DVDPlayer for decoding of video files with MMAL acceleration.
ru: Использовать DVDPlayer для декодирования видеофайлов с ускорением MMAL.

[ctx: #36500]
en: Stereoscopic 3D mode (current)
ru: Стереоскопический режим (текущий)

[ctx: #36501]
en: Stereoscopic 3D mode
ru: Стереоскопический режим

[ctx: #36502]
en: Disabled
ru: Выкл.

[ctx: #36503]
en: Over/Under
ru: Вертикальная пара

[ctx: #36504]
en: Side by side
ru: Горизонтальная пара

[ctx: #36505]
en: Anaglyph Red/Cyan
ru: Анаглиф красный/голубой

[ctx: #36506]
en: Anaglyph Green/Magenta
ru: Анаглиф зеленый/пурпурный

[ctx: #36507]
en: Interlaced
ru: Черезстрочный

[ctx: #36508]
en: Hardware Based
ru: Аппаратный

[ctx: #36509]
en: Monoscopic (2D)
ru: Без стереоскопии (2D)

[ctx: #36520]
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
ru: Режим просмотра стереоскопического видео

[ctx: #36521]
en: Ask me
ru: Спрашивать

[ctx: #36523]
en: Maximum sampling rate for spdif or sampling rate for fixed output configuration.
ru: Максимальная частота сэмплирования для выхода spdif или частота сэмплирования для фиксированной конфигурации выхода.

[ctx: #36524]
en: Preferred mode
ru: Предпочтительный режим

[ctx: #36525]
en: Same as movie (autodetect)
ru: Как в фильме (автораспознавание)

[ctx: #36526]
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
ru: Отключать стереоскопический режим при остановке воспроизведения

[ctx: #36527]
en: Select playback mode
ru: Выбрать режим воспроизведения

[ctx: #36528]
en: Select stereoscopic 3D mode
ru: Выбрать стереоскопический режим

[ctx: #36531]
en: Select alternate mode...
ru: Выберите альтернативный режим…

[ctx: #36532]
en: Same as movie
ru: Как в фильме

[ctx: #36533]
en: Select how audio is downmixed, for example from 5.1 to 2.0: [Enabled] maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed. [Disabled] maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note - Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
ru: Выбор метода микширования звука, например с 5.1 до 2.0. [Вкл.] — сохранение исходного уровня громкости источника звука со сжатием динамического диапазона. [Откл.] — сохранение исходного динамического диапазона источника, но со снижением уровня громкости микшированного звука. Примечание: динамический диапазон — это разница между самым тихим и самым громким звуками источника. Включите эту настройку, если диалоги в фильме плохо слышны.

[ctx: #36534]
en: Specify additional libraries whose log messages are to be included in the log.
ru: Укажите дополнительные библиотеки, сведения о которых нужно включать в журнал отладки.

[ctx: #36535]
en: Stereoscopic 3D mode of video
ru: Стереоскопический режим видео

[ctx: #36536]
en: Invert Stereoscopic 3D mode (flip eyes)
ru: Инверсный стереоскопический режим (поменять ракурсы местами)

[ctx: #36537]
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played. [Ask me] will show a dialog to select the desired mode for each playback. [Preferred mode] will use of the preferred mode specified in the 'System -> Video Hardware' section of the settings. [Monoscopic (2D)] will play the video in mono/2D. [Ignore] disables any stereoscopic 3D processing and handling
ru: Выбор режима воспроизведения стереоскопического видео. [Спрашивать]: показывать диалог выбора режима для каждого видео. [Предпочтительный режим]: использовать предпочтительный режим, указанный в разделе "Система" > "Вывод видео". [Без стереоскопии (2D)]: проигрывать видео без стереоскопии. [Игнорировать]: отключить обработку и вывод стереоскопии.

[ctx: #36538]
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode when playback ended. [Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists the stereoscopic 3D mode won't change between videos, not even for non stereoscopic ones.
ru: [Вкл.] : переключать интерфейс (и некоторые телевизоры) назад в режим 2D по окончании воспроизведения. [Выкл.]: интерфейс и телевизор остаются в режиме стереоскопии. При воспроизведении плейлистов режим стереоскопии между видеофайлами не переключается, даже если видеофайлы без стереоскопии.

[ctx: #36539]
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
ru: Изменение стереоскопического (3D) режима пользовательского интерфейса.

[ctx: #36540]
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
ru: Предпочтительный режим воспроизведения стереоскопических (3D) видеофайлов.

[ctx: #36541]
en: Allows volume control from AirPlay clients.
ru: Разрешить регулировку громкости с клиентов AirPlay

[ctx: #36542]
en: Output to both analogue (headphones) and HDMI
ru: Выводить звук одновременно на аналоговый выход (наушники) и HDMI

[ctx: #36543]
en: Enable this to make dialogue louder compared to background sounds when downmixing multichannel audio
ru: Увеличение громкости речи по сравнению с фоновыми звуками при микшировании многоканального звука.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
ru: Включение аппаратного декодирования видеофайлов.

[ctx: #36545]
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
ru: Глубина стереоскопических (3D) субтитров

[ctx: #36546]
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
ru: Устанавливает визуальную глубину субтитров для стереоскопического (3D) видео. Чем выше значение, тем ближе к зрителю отображаются субтитры.

[ctx: #36547]
en: Use higher quality textures for covers and fanart (uses more memory)
ru: Высококачественные текстуры для обложек и фанарта (повышенное использование памяти)

[ctx: #36548]
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
ru: Ограничение разрешения графического интерфейса с целью экономии памяти. Не влияет на воспроизведение видео. Требуется перезапуск.

[ctx: #36549]
en: Use iOS8 compatible AirPlay support. If you have trouble with older iOS devices detecting Kodi as a valid target try switching this off. This option takes effect on the next restart of Kodi only!
ru: Использование режима совместимости iOS8 для AirPlay. При наличии проблем определением Kodi на более старых iOS устройствах попробуйте отключить эту настройку. Настройка вступает в силу только после перезапуска Kodi.

[ctx: #36600]
en: Category containing the settings for how the music library is handled.
ru: Настройки музыкальной медиатеки.

[ctx: #36601]
en: Category containing settings for how music file lists are handled.
ru: Настройки списков музыкальных файлов.

[ctx: #36602]
en: Category containing settings for how the AirPlay service is handled.
ru: Настройки службы AirPlay.

[ctx: #36603]
en: Category containing settings for how video output is handled.
ru: Настройки вывода видео.

[ctx: #36900]
en: movie
ru: фильм

[ctx: #36901]
en: movies
ru: фильмы

[ctx: #36902]
en: TV show
ru: Сериал

[ctx: #36903]
en: TV shows
ru: Сериалы

[ctx: #36904]
en: season
ru: сезон

[ctx: #36905]
en: seasons
ru: сезоны

[ctx: #36906]
en: episode
ru: серия

[ctx: #36907]
en: episodes
ru: серии

[ctx: #36908]
en: musicvideo
ru: музыкальное видео

[ctx: #36909]
en: musicvideos
ru: музыкальные видео

[ctx: #36910]
en: set
ru: киноцикл

[ctx: #36911]
en: sets
ru: киноциклы

[ctx: #36912]
en: video
ru: видео

[ctx: #36913]
en: videos
ru: видео

[ctx: #36914]
en: music
ru: музыка

[ctx: #36915]
en: music
ru: музыка

[ctx: #36916]
en: artist
ru: исполнитель

[ctx: #36917]
en: artists
ru: исполнители

[ctx: #36918]
en: album
ru: альбом

[ctx: #36919]
en: albums
ru: альбомы

[ctx: #36920]
en: song
ru: композиция

[ctx: #36921]
en: songs
ru: композиции

[ctx: #37000]
en: (Visually Impaired)
ru: (Для глухих)

[ctx: #37001]
en: (Directors Comments)
ru: (Комментарий режиссера)

[ctx: #37002]
en: (Directors Comments 2)
ru: (Комментарий режиссера 2)

[ctx: #37012]
en: (Forced)
ru: (Принудительные)

[ctx: #37013]
en: (Directors Comments)
ru: (Комментарий режиссера)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
ru: Последний использованный профиль

[ctx: #37015]
en: Browse Into
ru: Открыть

[ctx: #37016]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding E-AC3 streams.
ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате E-AC3.

[ctx: #37017]
en: Dual audio output
ru: Двойной вывод звука

[ctx: #37018]
en: Boost centre channel when downmixing
ru: Усиливать центральный канал при микшировании

[ctx: #37020]
en: Enable higher colour depth artwork
ru: Разрешить картинки с расширенной глубиной цвета

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
ru: Ограничить разрешение интерфейса

[ctx: #37022]
en: UPnP Player
ru: Проигрыватель UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
ru: Остановить воспроизведение на удаленном устройстве?

[ctx: #37024]
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1, this allows multichannel audio such as AAC5.1 or FLAC5.1 to be listened to in 5.1 surround sound. Note - Not recommended on Pi as this requires a lot of CPU.
ru: Включите, если аудиовыход поддерживает многоканальный звук только в формате Dolby Digital 5.1. Это позволит выводить многоканальное аудио (например AAC5.1 или FLAC5.1) в формате 5.1 путем перекодирования в DD. Примечание: не рекомендуется в системах на базе Pi из-за большой нагрузки на ЦП.

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
ru: Настроить параметры кодировщика аудио, например качество и уровень сжатия

[ctx: #37026]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: #37030]
en: Unlimited
ru: Неограничен.

[ctx: #37031]
en: Specifies how Blu-rays should be opened/played back. Disc menus are not fully supported yet and may cause problems.
ru: Метод открытия/воспроизведения дисков Blu-ray. В данный момент дисков поддерживается не полностью, и его открытие может вызвать проблемы.

[ctx: #38010]
en: GPU accelerated
ru: Ускорение при помощи видеокарты
