XBMC Main - en to ja translation catalogue (2806 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
ja: プログラム

[ctx: #1]
en: Pictures
ja: ピクチャー

[ctx: #2]
en: Music
ja: ミュージック

[ctx: #3]
en: Videos
ja: ビデオ

[ctx: #4]
en: TV-Guide
ja: テレビガイド

[ctx: #5]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: #7]
en: File manager
ja: ファイルマネージャー

[ctx: #8]
en: Weather
ja: 天気予報

[ctx: #9]
en: Kodi media center
ja: Kodi メディアセンター

[ctx: #11]
en: Monday
ja: 月曜日

[ctx: #12]
en: Tuesday
ja: 火曜日

[ctx: #13]
en: Wednesday
ja: 水曜日

[ctx: #14]
en: Thursday
ja: 木曜日

[ctx: #15]
en: Friday
ja: 金曜日

[ctx: #16]
en: Saturday
ja: 土曜日

[ctx: #17]
en: Sunday
ja: 日曜日

[ctx: #21]
en: January
ja: 1月

[ctx: #22]
en: February
ja: 2月

[ctx: #23]
en: March
ja: 3月

[ctx: #24]
en: April
ja: 4月

[ctx: #25]
en: May
ja: 5月

[ctx: #26]
en: June
ja: 6月

[ctx: #27]
en: July
ja: 7月

[ctx: #28]
en: August
ja: 8月

[ctx: #29]
en: September
ja: 9月

[ctx: #30]
en: October
ja: 10月

[ctx: #31]
en: November
ja: 11月

[ctx: #32]
en: December
ja: 12月

[ctx: #41]
en: Mon
ja: 月

[ctx: #42]
en: Tue
ja: 火

[ctx: #43]
en: Wed
ja: 水

[ctx: #44]
en: Thu
ja: 木

[ctx: #45]
en: Fri
ja: 金

[ctx: #46]
en: Sat
ja: 土

[ctx: #47]
en: Sun
ja: 日

[ctx: #51]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: #52]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: #53]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: #54]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: #55]
en: May
ja: 5月

[ctx: #56]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: #57]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: #58]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: #59]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: #60]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: #61]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: #62]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: #71]
en: N
ja: 北

[ctx: #72]
en: NNE
ja: 北北東

[ctx: #73]
en: NE
ja: 北東

[ctx: #74]
en: ENE
ja: 東北東

[ctx: #75]
en: E
ja: 東

[ctx: #76]
en: ESE
ja: 東南東

[ctx: #77]
en: SE
ja: 南東

[ctx: #78]
en: SSE
ja: 南南東

[ctx: #79]
en: S
ja: 南

[ctx: #80]
en: SSW
ja: 南南西

[ctx: #81]
en: SW
ja: 南西

[ctx: #82]
en: WSW
ja: 西南西

[ctx: #83]
en: W
ja: 西

[ctx: #84]
en: WNW
ja: 西北西

[ctx: #85]
en: NW
ja: 北西

[ctx: #86]
en: NNW
ja: 北北西

[ctx: #87]
en: VAR
ja: 不定

[ctx: #88]
en: South
ja: 南

[ctx: #89]
en: North
ja: 北

[ctx: #90]
en: West
ja: 西

[ctx: #91]
en: East
ja: 東

[ctx: #92]
en: Variable
ja: 変動する

[ctx: #98]
en: View: Auto
ja: 表示：自動

[ctx: #99]
en: View: Auto big
ja: 表示：自動 (大)

[ctx: #100]
en: View: Icons
ja: 表示：アイコン (小)

[ctx: #101]
en: View: List
ja: 表示：リスト

[ctx: #102]
en: Scan
ja: スキャン

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
ja: 並べ替え：名前

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
ja: 並べ替え：日付

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
ja: 並べ替え：サイズ

[ctx: #106]
en: No
ja: いいえ

[ctx: #107]
en: Yes
ja: はい

[ctx: #108]
en: Slideshow
ja: スライドショー

[ctx: #109]
en: Create thumbs
ja: サムネイル作成

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
ja: サムネイル(複数)作成

[ctx: #111]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: #112]
en: Paused
ja: 一時停止

[ctx: #113]
en: Update failed
ja: 更新失敗

[ctx: #114]
en: Installation failed
ja: インストール失敗

[ctx: #115]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: #116]
en: Move
ja: 移動

[ctx: #117]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: #118]
en: Rename
ja: 名前の変更

[ctx: #119]
en: New folder
ja: 新規フォルダー

[ctx: #120]
en: Confirm file copy
ja: コピーの確認

[ctx: #121]
en: Confirm file move
ja: 移動の確認

[ctx: #122]
en: Confirm delete
ja: 削除の確認

[ctx: #123]
en: Copy these files?
ja: コピーしますか?

[ctx: #124]
en: Move these files?
ja: 移動しますか?

[ctx: #125]
en: Delete these files? - Deleting files cannot be undone!
ja: 削除しますか?

[ctx: #126]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: #127]
en: Objects
ja: オブジェクト

[ctx: #128]
en: General
ja: 一般

[ctx: #129]
en: Slideshow
ja: スライドショー

[ctx: #130]
en: System info
ja: システム情報

[ctx: #131]
en: Display
ja: 画面

[ctx: #132]
en: Albums
ja: アルバム

[ctx: #133]
en: Artists
ja: アーティスト

[ctx: #134]
en: Songs
ja: 曲

[ctx: #135]
en: Genres
ja: ジャンル

[ctx: #136]
en: Playlists
ja: プレイリスト

[ctx: #137]
en: Search
ja: 検索

[ctx: #138]
en: System Information
ja: システム情報

[ctx: #139]
en: Temperatures:
ja: 温度：

[ctx: #140]
en: CPU:
ja: CPU：

[ctx: #141]
en: GPU:
ja: GPU：

[ctx: #142]
en: Time:
ja: 時間：

[ctx: #143]
en: Current:
ja: 現在：

[ctx: #144]
en: Build:
ja: ビルド：

[ctx: #145]
en: Network:
ja: ネットワーク：

[ctx: #146]
en: Type:
ja: タイプ：

[ctx: #147]
en: Static
ja: 固定

[ctx: #149]
en: MAC address
ja: MAC アドレス

[ctx: #150]
en: IP address
ja: IP アドレス

[ctx: #151]
en: Link:
ja: リンク：

[ctx: #152]
en: Half duplex
ja: 半二重

[ctx: #153]
en: Full duplex
ja: 全二重

[ctx: #154]
en: Storage
ja: ストレージ

[ctx: #155]
en: Drive
ja: ドライブ

[ctx: #156]
en: Free
ja: 空き

[ctx: #157]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: #158]
en: Free memory
ja: 空きメモリー

[ctx: #159]
en: No link
ja: リンクしていません

[ctx: #160]
en: Free
ja: 空き

[ctx: #161]
en: Unavailable
ja: 利用不可

[ctx: #162]
en: Tray open
ja: トレーが開いています

[ctx: #163]
en: Reading
ja: 読み込み中...

[ctx: #164]
en: No disc
ja: ディスク無し

[ctx: #165]
en: Disc present
ja: ディスク有り

[ctx: #166]
en: Skin
ja: スキン

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
ja: ファイル操作をキャンセル

[ctx: #168]
en: %s- %s
ja: %s-%s

[ctx: #169]
en: Resolution
ja: 画面解像度

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate to match video
ja: ビデオに合わせてリフレッシュレートを調整

[ctx: #171]
en: Sort title
ja: タイトルによりソート

[ctx: #172]
en: Release date
ja: 発売日

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
ja: アスペクト比 4:3 のビデオの再生

[ctx: #175]
en: Moods
ja: ムード

[ctx: #176]
en: Styles
ja: スタイル

[ctx: #179]
en: Song
ja: 曲

[ctx: #180]
en: Duration
ja: 長さ

[ctx: #181]
en: Select album
ja: アルバムの選択

[ctx: #182]
en: Tracks
ja: トラック

[ctx: #183]
en: Review
ja: レビュー

[ctx: #184]
en: Refresh
ja: 更新

[ctx: #185]
en: Searching album
ja: アルバムの検索

[ctx: #187]
en: No albums found!
ja: アルバムが見つかりません!

[ctx: #188]
en: Select all
ja: すべて選択

[ctx: #189]
en: Scanning media info
ja: メディア情報スキャン中

[ctx: #190]
en: Save
ja: 保存

[ctx: #191]
en: Shuffle
ja: シャッフル

[ctx: #192]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: #193]
en: Scan
ja: スキャン

[ctx: #194]
en: Searching...
ja: 検索中...

[ctx: #195]
en: No info found!
ja: 情報が見付かりません!

[ctx: #196]
en: Select movie:
ja: ムービーの選択：

[ctx: #197]
en: Querying %s info
ja: %s の情報を問い合わせ中

[ctx: #198]
en: Loading movie details
ja: ムービーの詳細を読込中...

[ctx: #199]
en: Web interface
ja: Web インターフェイス

[ctx: #200]
en: Audio encoders
ja: オーディオ エンコーダー

[ctx: #202]
en: Tagline
ja: 公開時コピー

[ctx: #203]
en: Plot outline
ja: あらすじ

[ctx: #205]
en: Votes
ja: 評価

[ctx: #206]
en: Cast
ja: 出演者

[ctx: #207]
en: Plot
ja: ストーリー

[ctx: #208]
en: Play
ja: 再生

[ctx: #209]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: #210]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
ja: UI の設定...

[ctx: #214]
en: Video calibration...
ja: 画面補正...

[ctx: #215]
en: Soften
ja: ソフト化

[ctx: #216]
en: Zoom amount
ja: 拡大

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
ja: ピクセル比

[ctx: #218]
en: DVD drive
ja: DVD ドライブ

[ctx: #219]
en: Please insert disc
ja: ディスクを入れて下さい

[ctx: #220]
en: Remote share
ja: リモート共有

[ctx: #221]
en: Network is not connected
ja: ネットワークに接続されていません

[ctx: #222]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: #224]
en: Speed
ja: 表示時間

[ctx: #225]
en: Vertical Shift
ja: 表示位置の上下微調整

[ctx: #226]
en: Test patterns...
ja: テストパターン...

[ctx: #227]
en: Lookup audio CD track names from freedb.org
ja: オーディオ CD トラック名を freedb.org で検索

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
ja: プレイリストのランダム再生

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
ja: HDD停止までの時間(分)

[ctx: #230]
en: Video filters
ja: ビデオフィルター

[ctx: #231]
en: None
ja: 無し

[ctx: #232]
en: Point
ja: ポイントフィルタ

[ctx: #233]
en: Linear
ja: バイリニア補間(シャープ)

[ctx: #234]
en: Anisotropic
ja: 異方性フィルタリング(ノーマル)

[ctx: #235]
en: Quincunx
ja: クインカンクス(ソフト)

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
ja: ガウスキュービック(ベリーソフト)

[ctx: #237]
en: Minification
ja: 縮小フィルタリング

[ctx: #238]
en: Magnification
ja: 拡大フィルタリング

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
ja: 終了時にプレイリストを消去

[ctx: #240]
en: Display Mode
ja: 表示モード

[ctx: #241]
en: Full Screen #%d
ja: フルスクリーン #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
ja: ウィンドウ化

[ctx: #243]
en: Refresh Rate
ja: リフレッシュレート

[ctx: #244]
en: Full screen
ja: フルスクリーン

[ctx: #246]
en: Monitor
ja: モニター

[ctx: #247]
en: Scripts
ja: スクリプト

[ctx: #248]
en: Language
ja: 言語

[ctx: #249]
en: Music
ja: ミュージック

[ctx: #250]
en: Visualisation
ja: 視覚化

[ctx: #251]
en: Select destination directory
ja: ディレクトリの選択

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
ja: ステレオアップミックス

[ctx: #253]
en: Number of channels
ja: チャンネル数

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
ja: DTS 対応レシーバー

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
ja: CDDB 情報取得中

[ctx: #257]
en: Error
ja: エラー

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
ja: タグを読み込む

[ctx: #259]
en: Opening
ja: 開始

[ctx: #260]
en: Shoutcast
ja: SHOUTcast

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
ja: お待ち下さい...

[ctx: #262]
en: Scripts output
ja: スクリプト出力

[ctx: #263]
en: Allow control of Kodi via HTTP
ja: HTTP 経由での Kodi の制御を有効に

[ctx: #264]
en: Record
ja: 録音

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
ja: 録音停止

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
ja: 並べ替え：トラック番号

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
ja: 並べ替え：時間

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
ja: 並べ替え：タイトル名

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
ja: 並べ替え：アーティスト名

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
ja: 並べ替え：アルバム名

[ctx: #271]
en: Top 100
ja: トップ 100

[ctx: #272]
en: Top-Left overscan compensation
ja: 左側上部枠の補正

[ctx: #273]
en: Bottom-Right overscan compensation
ja: 右側下部枠の補正

[ctx: #274]
en: Subtitle positioning
ja: 字幕の位置

[ctx: #275]
en: Pixel ratio adjustment
ja: ピクセル比の調整

[ctx: #276]
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
ja: 画面位置の調整

[ctx: #277]
en: Adjust the bar to change the subtitles position
ja: 字幕位置の調整

[ctx: #278]
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
ja: 正方形になるように調整して下さい

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
ja: 設定が読み込めません

[ctx: #280]
en: Using default settings
ja: 設定の初期化

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
ja: XML ファイルをチェックして下さい

[ctx: #282]
en: Found %i items
ja: %i 個見つかりました

[ctx: #283]
en: Search results
ja: 検索結果

[ctx: #284]
en: No results found
ja: 見つかりませんでした

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
ja: 優先する音声言語

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
ja: 優先する字幕言語

[ctx: #287]
en: Subtitles
ja: 字幕

[ctx: #288]
en: Font
ja: フォント

[ctx: #289]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
ja: ダイナミックレンジの圧縮

[ctx: #291]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: #292]
en: Audio
ja: オーディオ

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
ja: 字幕を参照

[ctx: #294]
en: Create bookmark
ja: ブックマークの作成

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
ja: ブックマークをクリア

[ctx: #297]
en: Audio offset
ja: 音声オフセット

[ctx: #298]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
ja: MP1 対応レシーバー

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
ja: MP2 対応レシーバー

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
ja: MP3 対応レシーバー

[ctx: #303]
en: Delay
ja: 遅延

[ctx: #304]
en: Language
ja: 言語

[ctx: #305]
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
ja: 非インターリーブ

[ctx: #308]
en: Original stream's language
ja: 元ストリームの言語

[ctx: #309]
en: User interface language
ja: ユーザーインターフェースの言語

[ctx: #310]
en: Keyboard layouts
ja: キーボードレイアウト

[ctx: #312]
en: (0=auto)
ja: (0=自動)

[ctx: #313]
en: Cleaning database
ja: データベースを更新中

[ctx: #314]
en: Preparing...
ja: 準備中...

[ctx: #315]
en: Database error
ja: データベースエラー

[ctx: #316]
en: Searching songs...
ja: 曲の検索中...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
ja: データベースの更新が完了しました

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
ja: 曲の更新中...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
ja: 曲を更新できません

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
ja: アーティストの更新中...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
ja: アーティストを更新できません

[ctx: #322]
en: Cleaning genres...
ja: ジャンルの更新中...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres
ja: ジャンルを更新できません

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
ja: パスの更新中...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
ja: パスを更新できません

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
ja: アルバムの更新中...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
ja: アルバムを更新できません

[ctx: #328]
en: Writing changes...
ja: 変更を書き込み中...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
ja: 書き込みができません

[ctx: #330]
en: This may take some time...
ja: お待ち下さい...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
ja: データベースの圧縮中...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
ja: データベースを圧縮できません

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
ja: ライブラリを消去しますか？

[ctx: #334]
en: Clean library...
ja: ライブラリの消去...

[ctx: #335]
en: Start
ja: 実行

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
ja: フレームレートの調整

[ctx: #337]
en: Output configuration
ja: 出力設定

[ctx: #338]
en: Fixed
ja: 固定

[ctx: #339]
en: Optimized
ja: 最適化

[ctx: #340]
en: Various artists
ja: VA/オムニバス

[ctx: #341]
en: Play disc
ja: ディスクの再生

[ctx: #342]
en: Movies
ja: ムービー

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
ja: フレームレートの調整

[ctx: #344]
en: Actors
ja: 俳優

[ctx: #345]
en: Year
ja: 公開年

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
ja: ダウンミックス時に、元の音量を維持する

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
ja: DTS-HD 対応レシーバー

[ctx: #348]
en: Enable passthrough
ja: パススルーを有効にする

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
ja: フルHD 対応レシーバー

[ctx: #350]
en: Programs
ja: プログラム

[ctx: #351]
en: Off
ja: OFF

[ctx: #352]
en: Dim
ja: 薄

[ctx: #353]
en: Black
ja: 黒

[ctx: #354]
en: Matrix trails
ja: マトリックス

[ctx: #355]
en: Screensaver time
ja: スクリーンセーバー起動時間

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
ja: スクリーンセーバーモード

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
ja: シャットダウンタイマー

[ctx: #358]
en: All albums
ja: すべてのアルバム

[ctx: #359]
en: Recently added albums
ja: 最近追加されたアルバム

[ctx: #360]
en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

[ctx: #361]
en: R. Slideshow
ja: ランダムスライドショー

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
ja: スクリーンセーバーの暗さ(%)

[ctx: #363]
en: Sort by: File
ja: 並べ替え：ファイル名

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
ja: ドルビーディジタル（AC3）対応レシーバー

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
ja: 並べ替え：名前

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
ja: 並べ替え：公開年

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
ja: 並べ替え：評価

[ctx: #369]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: #370]
en: Thunderstorms
ja: 雷雨

[ctx: #371]
en: Partly
ja: 時々

[ctx: #372]
en: Mostly
ja: ほぼ

[ctx: #373]
en: Sunny
ja: 晴れ

[ctx: #374]
en: Cloudy
ja: 曇り

[ctx: #375]
en: Snow
ja: 雪

[ctx: #376]
en: Rain
ja: 雨

[ctx: #377]
en: Light
ja: 小

[ctx: #378]
en: AM
ja: 午前中

[ctx: #379]
en: PM
ja: 午後から

[ctx: #380]
en: Showers
ja: にわか雨

[ctx: #381]
en: Few
ja: わずかな

[ctx: #382]
en: Scattered
ja: 所々

[ctx: #383]
en: Wind
ja: 風

[ctx: #384]
en: Strong
ja: 強い

[ctx: #385]
en: Fair
ja: 好天

[ctx: #386]
en: Clear
ja: 快晴

[ctx: #387]
en: Clouds
ja: 曇り

[ctx: #388]
en: Early
ja: 早朝

[ctx: #389]
en: Shower
ja: にわか雨

[ctx: #390]
en: Flurries
ja: 曇り一時雨又は雪

[ctx: #391]
en: Low
ja: 最低気温

[ctx: #393]
en: High
ja: 最高気温

[ctx: #394]
en: Fog
ja: 霧

[ctx: #395]
en: Haze
ja: もや

[ctx: #396]
en: Select location
ja: 場所の選択

[ctx: #397]
en: Refresh time
ja: 更新時間

[ctx: #398]
en: Temperature units
ja: 気温単位

[ctx: #399]
en: Speed units
ja: 風速単位

[ctx: #400]
en: Weather
ja: 天気

[ctx: #401]
en: Temp
ja: 現在の気温

[ctx: #402]
en: Feels like
ja: 体感温度

[ctx: #403]
en: UV index
ja: 紫外線指数

[ctx: #404]
en: Wind
ja: 風

[ctx: #405]
en: Dew point
ja: 結露点

[ctx: #406]
en: Humidity
ja: 湿度

[ctx: #409]
en: Defaults
ja: デフォルト

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
ja: 天気予報サービスに接続中

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
ja: 天気を取得中：

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
ja: 天気を取得できません

[ctx: #413]
en: Manual
ja: マニュアル

[ctx: #414]
en: No review for this album
ja: このアルバムのレビューはありません

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
ja: サムネイルの取得中...

[ctx: #416]
en: Not available
ja: 利用できません

[ctx: #417]
en: View: Big icons
ja: 表示：アイコン(大)

[ctx: #418]
en: Low
ja: 最低気温

[ctx: #419]
en: High
ja: 最高気温

[ctx: #420]
en: Best Match
ja: ベストマッチ

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
ja: オーディオ デバイスをスリープさせない

[ctx: #422]
en: Delete album info
ja: アルバム情報の削除

[ctx: #423]
en: Delete CD information
ja: CDDB 情報の削除

[ctx: #424]
en: Select
ja: 選択

[ctx: #425]
en: No album information found
ja: アルバム情報が見つかりません

[ctx: #426]
en: No CD information found
ja: CDDB 情報が見つかりません

[ctx: #427]
en: Disc
ja: ディスク

[ctx: #428]
en: Insert correct CD/DVD
ja: 正しい CD/DVD を入れて下さい

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
ja: 次の CD/DVD を挿入して下さい：

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
ja: 並べ替え：DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
ja: キャッシュしない

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
ja: ライブラリからムービーを削除

[ctx: #433]
en: Really remove '%s'?
ja: 本当に '%s' を削除しますか?

[ctx: #434]
en: From %s at %i %s
ja: %s の風 %i %s

[ctx: #435]
en: No optical disc drive detected
ja: 光学ディスクドライブが見つかりませんでした

[ctx: #436]
en: You need an optical disc drive to play this video
ja: このビデオを再生するには光学ディスクドライブが必要です

[ctx: #437]
en: Removable disk
ja: リムーバブルディスク

[ctx: #438]
en: Opening file
ja: ファイルを開く

[ctx: #439]
en: Cache
ja: キャッシュ

[ctx: #440]
en: Hard disk
ja: ハードディスク

[ctx: #442]
en: Local network
ja: LAN

[ctx: #443]
en: Internet
ja: インターネット

[ctx: #444]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: #445]
en: Audio
ja: オーディオ

[ctx: #447]
en: Autorun media
ja: 自動再生

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
ja: Dolby Digital Plus （E-AC3） 対応レシーバー

[ctx: #449]
en: Enabled
ja: LCD有効

[ctx: #450]
en: Columns
ja: 文字数

[ctx: #451]
en: Row 1 address
ja: 1行目のアドレス

[ctx: #452]
en: Row 2 address
ja: 2行目のアドレス

[ctx: #453]
en: Row 3 address
ja: 3行目のアドレス

[ctx: #454]
en: Row 4 address
ja: 4行目のアドレス

[ctx: #455]
en: Rows
ja: 行数

[ctx: #456]
en: Mode
ja: モード

[ctx: #457]
en: Switch view
ja: 表示切り替え

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
ja: サンプリングレートを制限 (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
ja: サブ

[ctx: #460]
en: Audio stream
ja: 音声

[ctx: #461]
en: [active]
ja: [アクティブ]

[ctx: #462]
en: Subtitle
ja: 字幕

[ctx: #463]
en: Backlight
ja: バックライト

[ctx: #464]
en: Brightness
ja: 明るさ

[ctx: #465]
en: Contrast
ja: コントラスト

[ctx: #466]
en: Gamma
ja: ガンマ

[ctx: #467]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
ja: OSD 位置の調節

[ctx: #469]
en: OSD position
ja: OSD の位置

[ctx: #470]
en: Credits
ja: クレジット

[ctx: #474]
en: Off
ja: オフ

[ctx: #475]
en: Music only
ja: ミュージックのみ

[ctx: #476]
en: Music & video
ja: ミュージック & ビデオ

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
ja: プレイリストをロードできません

[ctx: #479]
en: Skin & language
ja: スキン & 言語

[ctx: #480]
en: Appearance
ja: 外観

[ctx: #481]
en: Audio options
ja: オーディオ設定

[ctx: #482]
en: About Kodi
ja: Kodi について

[ctx: #485]
en: Delete album
ja: アルバムの削除

[ctx: #486]
en: Repeat
ja: リピート

[ctx: #487]
en: Repeat one
ja: 個別リピート

[ctx: #488]
en: Repeat folder
ja: フォルダーごとのリピート

[ctx: #489]
en: Play the next song automatically
ja: 次のアイテムを自動再生

[ctx: #491]
en: - Use big icons
ja: - アイコン(大)の使用

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
ja: 字幕の大きさ

[ctx: #493]
en: Advanced options (Experts Only!)
ja: 高度な設定 (エキスパート専用!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
ja: 全体の音量(dB)

[ctx: #495]
en: Upsample videos to GUI resolution
ja: ビデオを GUI の解像度に合わせる

[ctx: #496]
en: Calibration
ja: 設定

[ctx: #497]
en: Show file extensions
ja: 拡張子を表示する

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
ja: 並べ替え：タイプ

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
ja: オンラインサービスに接続できません

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
ja: アルバム情報の取得に失敗しました

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
ja: アルバム名を探しています...

[ctx: #502]
en: Open
ja: 開

[ctx: #503]
en: Busy
ja: ビジー

[ctx: #504]
en: Empty
ja: 空

[ctx: #505]
en: Loading media info from files...
ja: ファイルからメディア情報を読み込んでいます...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
ja: 並べ替え：回数

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
ja: 視覚化を有効に

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
ja: ビデオモードを切り替えを有効化

[ctx: #512]
en: Startup window
ja: 起動画面

[ctx: #513]
en: Home window
ja: ホーム画面

[ctx: #514]
en: Manual settings
ja: 手動設定

[ctx: #515]
en: Genre
ja: ジャンル

[ctx: #517]
en: Recently played albums
ja: 最近再生されたアルバム

[ctx: #518]
en: Launch
ja: 実行

[ctx: #519]
en: Launch in...
ja: 実行...

[ctx: #521]
en: Compilations
ja: コンピレーション

[ctx: #522]
en: Remove source
ja: このソースを削除

[ctx: #523]
en: Switch media
ja: メディア切り替え

[ctx: #524]
en: Select playlist
ja: プレイリスト選択

[ctx: #525]
en: New playlist...
ja: 新規プレイリスト...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
ja: プレイリストに追加

[ctx: #527]
en: Manually add to library
ja: 手動でライブラリに追加

[ctx: #528]
en: Enter title
ja: タイトルを入力

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
ja: エラー：タイトルが重複しています

[ctx: #530]
en: Select genre
ja: ジャンルを選択

[ctx: #531]
en: New genre
ja: 新規ジャンル

[ctx: #532]
en: Manual addition
ja: 手動で追加

[ctx: #533]
en: Enter genre
ja: ジャンル名を入力

[ctx: #534]
en: View: %s
ja: 表示：%s

[ctx: #535]
en: List
ja: リスト

[ctx: #536]
en: Icons
ja: アイコン

[ctx: #537]
en: Big list
ja: リスト(大)

[ctx: #538]
en: Big icons
ja: アイコン(大)

[ctx: #539]
en: Wide
ja: ワイド

[ctx: #540]
en: Big wide
ja: 超ワイド

[ctx: #541]
en: Album icons
ja: アルバムアイコン

[ctx: #542]
en: DVD icons
ja: DVD アイコン

[ctx: #544]
en: Media info
ja: メディア情報

[ctx: #545]
en: Audio output device
ja: オーディオ出力デバイス

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
ja: パススルー出力デバイス

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
ja: このアーティストのバイオグラフィーがありません

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
ja: マルチチャンネルオーディオをステレオにダウンミックスする

[ctx: #549]
en: Number
ja: 番号

[ctx: #550]
en: Sort by: %s
ja: 並べ替え：%s

[ctx: #551]
en: Name
ja: 名前

[ctx: #552]
en: Date
ja: 日付

[ctx: #553]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: #554]
en: Track
ja: トラック

[ctx: #555]
en: Time
ja: 時間

[ctx: #556]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: #557]
en: Artist
ja: アーティスト

[ctx: #558]
en: Album
ja: アルバム

[ctx: #559]
en: Playlist
ja: プレイリスト

[ctx: #561]
en: File
ja: ファイル

[ctx: #562]
en: Year
ja: 公開年

[ctx: #563]
en: Rating
ja: 評価

[ctx: #564]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: #565]
en: Usage
ja: 回数

[ctx: #566]
en: Album artist
ja: アルバムアーティスト

[ctx: #567]
en: Play count
ja: 再生回数

[ctx: #568]
en: Last played
ja: 最後に再生した日

[ctx: #569]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: #570]
en: Date added
ja: 追加日

[ctx: #571]
en: Default
ja: でフォルト

[ctx: #572]
en: Studio
ja: スタジオ

[ctx: #573]
en: Path
ja: パス

[ctx: #574]
en: Country
ja: 国

[ctx: #575]
en: In progress
ja: 処理中

[ctx: #576]
en: Times played
ja: 再生回数

[ctx: #577]
en: Date Taken
ja: 撮影日

[ctx: #580]
en: Sort direction
ja: 並べ替え方向

[ctx: #581]
en: Sort method
ja: 並べ替え方法

[ctx: #582]
en: View mode
ja: 表示モード

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
ja: 他のフォルダでもこのビューを使用

[ctx: #584]
en: Ascending
ja: 昇順

[ctx: #585]
en: Descending
ja: 降順

[ctx: #586]
en: Edit playlist
ja: プレイリストを編集

[ctx: #587]
en: Filter
ja: フィルター

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
ja: パーティーモードをキャンセル

[ctx: #589]
en: Party mode
ja: パーティーモード

[ctx: #590]
en: Random
ja: ランダム

[ctx: #591]
en: Off
ja: オフ

[ctx: #592]
en: One
ja: 1項目

[ctx: #593]
en: All
ja: すべて

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
ja: リピート：オフ

[ctx: #596]
en: Repeat: One
ja: リピート：1項目

[ctx: #597]
en: Repeat: All
ja: リピート：すべて

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
ja: オーディオ CD の読み込み

[ctx: #601]
en: Medium
ja: ミディアム (低音質)

[ctx: #602]
en: Standard
ja: スタンダード (中音質)

[ctx: #603]
en: Extreme
ja: エクストリーム (高音質)

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
ja: 固定ビットレート

[ctx: #605]
en: Ripping...
ja: リッピング中...

[ctx: #607]
en: To:
ja: 保存先：

[ctx: #608]
en: Could not rip CD or track
ja: CD または楽曲を読み込めませんでした

[ctx: #609]
en: CDDARipPath is not set.
ja: CDDARip パスが設定されていません

[ctx: #610]
en: Rip audio track
ja: オーディオトラックを読み込む

[ctx: #611]
en: Enter number
ja: 番号を入力

[ctx: #612]
en: Bits/sample
ja: ビットレート

[ctx: #613]
en: Sample rate
ja: サンプルレート

[ctx: #614]
en: Virtual folder
ja: 仮想フォルダー

[ctx: #620]
en: Audio CDs
ja: オーディオ CD

[ctx: #621]
en: Encoder
ja: エンコーダー

[ctx: #622]
en: Quality
ja: 品質

[ctx: #623]
en: Bitrate
ja: ビットレート

[ctx: #624]
en: Include track number
ja: トラック番号を含む

[ctx: #625]
en: All songs of
ja: すべての曲

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
ja: テレビ番組中

[ctx: #629]
en: View mode
ja: 表示モード

[ctx: #630]
en: Normal
ja: ノーマル

[ctx: #631]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: #632]
en: Stretch 4:3
ja: 画面比 4:3

[ctx: #633]
en: Wide Zoom
ja: 画面比 14:9

[ctx: #634]
en: Stretch 16:9
ja: 画面比 16:9

[ctx: #635]
en: Original Size
ja: オリジナルサイズ

[ctx: #636]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: #638]
en: ReplayGain volume adjustments
ja: ReplayGain による音量調整

[ctx: #639]
en: Use track levels
ja: トラックレベル使用

[ctx: #640]
en: Use album levels
ja: アルバムレベル使用

[ctx: #641]
en: PreAmp Level - ReplayGained files
ja: プリアンプのレベル - ReplayGain 情報ありのファイル

[ctx: #642]
en: PreAmp Level - Non ReplayGained files
ja: プリアンプのレベル - ReplayGain 情報なしのファイル

[ctx: #643]
en: Avoid clipping on ReplayGained files
ja: ReplayGain 情報ありのファイル再生時のクリップを防止

[ctx: #644]
en: Crop black bars
ja: 黒帯部分をトリミングする

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
ja: 大きなファイルを解凍する必要があります。続けますか?

[ctx: #646]
en: Remove from library
ja: ライブラリから削除

[ctx: #647]
en: Export video library
ja: ビデオライブラリをエクスポート

[ctx: #648]
en: Import video library
ja: ビデオライブラリをインポート

[ctx: #649]
en: Importing
ja: インポート

[ctx: #650]
en: Exporting
ja: エクスポート

[ctx: #651]
en: Browse for library
ja: ライブラリを参照する

[ctx: #652]
en: Years
ja: 製作年

[ctx: #653]
en: Update library
ja: ライブラリを更新

[ctx: #654]
en: Show debug info
ja: デバッグ情報を表示

[ctx: #655]
en: Browse for executable
ja: 実行ファイルを参照

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
ja: プレイリストを参照

[ctx: #657]
en: Browse for folder
ja: フォルダーを参照

[ctx: #658]
en: Song information
ja: 楽曲情報

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
ja: ノンリニアズーム

[ctx: #660]
en: Volume amplification
ja: ボリューム増幅

[ctx: #661]
en: Choose export folder
ja: エクスポートフォルダの選択

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
ja: このファイルは存在しません。

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
ja: ライブラリから削除しますか?

[ctx: #664]
en: Browse for Script
ja: スクリプトを参照する

[ctx: #665]
en: Compression level
ja: 圧縮レベル

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
ja: コンポーネント固有のログ出力を有効にする

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital transcoding
ja: Dolby デジタル変換を有効に

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
ja: コンポーネント固有のログ出力を指定してください...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for SMB library
ja: SMB ライブラリの詳細なログ

[ctx: #670]
en: Verbose logging for CURL library (http, dav)
ja: CURL ライブラリ (http, dav) の詳細なログ

[ctx: #671]
en: Verbose logging for CMYTH library
ja: CMYTH ライブラリの詳細なログ

[ctx: #672]
en: Verbose logging for FFMPEG libraries
ja: FFMPEG ライブラリの詳細なログ

[ctx: #673]
en: Verbose logging for RTMP library
ja: RTMP ライブラリの詳細なログ

[ctx: #674]
en: Verbose logging for DBUS calls
ja: DBUS コールの詳細なログ

[ctx: #675]
en: Verbose logging for JSON-RPC requests
ja: JSON-RPC リクエストの詳細なログ

[ctx: #676]
en: Verbose logging for AUDIO component
ja: オーディオコンポーネントの詳細なログ

[ctx: #677]
en: Verbose logging for AirTunes library
ja: AirTunes ライブラリの詳細なログ

[ctx: #678]
en: Verbose logging for UPnP components
ja: UPnP コンポーネントの詳細なログ

[ctx: #679]
en: Verbose logging for CEC library
ja: CEC ライブラリの詳細なログ

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
ja: ライブラリの整理

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
ja: ライブラリから古い曲を削除します

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
ja: このパスは以前にスキャンしました

[ctx: #705]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: #706]
en: Server
ja: サーバー

[ctx: #708]
en: Use an HTTP proxy server to access the internet
ja: HTTP プロキシを使用

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
ja: インターネット プロトコル (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
ja: 無効なポートです。1から65535の間で設定して下さい。

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
ja: HTTP プロキシ

[ctx: #715]
en: Assignment
ja: アサインメント

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
ja: 自動 (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (Static)
ja: 手動 (固定)

[ctx: #719]
en: IP address
ja: IP アドレス

[ctx: #720]
en: Netmask
ja: ネットマスク

[ctx: #721]
en: Default gateway
ja: デフォルトゲートウェイ

[ctx: #722]
en: DNS server
ja: DNS サーバー

[ctx: #723]
en: Save & restart
ja: 設定の保存 & 再起動

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
ja: 無効なアドレスです。AAA.BBB.CCC.DDD のように記述してください。

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
ja: 0 から 255 の間から選んで下さい

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
ja: 変更は保存されません 本当によろしいですか?

[ctx: #727]
en: Web server
ja: Web サーバー

[ctx: #728]
en: FTP server
ja: FTP サーバー

[ctx: #730]
en: Port
ja: ポート

[ctx: #732]
en: Save & apply
ja: 設定の保存

[ctx: #733]
en: Password
ja: パスワード

[ctx: #734]
en: No pass
ja: パスワードなし

[ctx: #735]
en: Character set
ja: 文字セット

[ctx: #736]
en: Style
ja: スタイル

[ctx: #737]
en: Colour
ja: 色

[ctx: #738]
en: Normal
ja: ノーマル

[ctx: #739]
en: Bold
ja: 太字

[ctx: #740]
en: Italics
ja: 斜体

[ctx: #741]
en: Bold italics
ja: 太字+斜体

[ctx: #742]
en: White
ja: 白色

[ctx: #743]
en: Yellow
ja: 黄色

[ctx: #744]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: #745]
en: No scanned information for this view
ja: スキャン情報はありませんでした

[ctx: #746]
en: Please turn off library mode
ja: ライブラリモードを終了して下さい

[ctx: #747]
en: Error loading image
ja: イメージの読み込みに失敗

[ctx: #748]
en: Edit path
ja: パスの編集

[ctx: #749]
en: Mirror image
ja: Mirror Image

[ctx: #750]
en: Are you sure?
ja: よろしいですか?

[ctx: #751]
en: Removing source
ja: ソースの削除

[ctx: #754]
en: Add program link
ja: プログラムリンクの追加

[ctx: #755]
en: Edit program path
ja: プログラムパスの編集

[ctx: #756]
en: Edit program name
ja: プログラム名の編集

[ctx: #757]
en: Edit path depth
ja: パスの階層の編集

[ctx: #759]
en: View: Big list
ja: 表示：リスト(大)

[ctx: #760]
en: Yellow
ja: 黄色

[ctx: #761]
en: White
ja: 白色

[ctx: #762]
en: Blue
ja: 青色

[ctx: #763]
en: Bright green
ja: 明るい緑色

[ctx: #764]
en: Yellow green
ja: 黄緑色

[ctx: #765]
en: Cyan
ja: 青緑色

[ctx: #766]
en: Light grey
ja: 淡灰色

[ctx: #767]
en: Grey
ja: 灰色

[ctx: #770]
en: Error %i: share not available
ja: エラー %i: 利用不可

[ctx: #772]
en: Audio output
ja: オーディオハードウェア

[ctx: #773]
en: Seeking
ja: シーク中

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
ja: スライドショーフォルダー

[ctx: #775]
en: Network interface
ja: ネットワークインターフェース

[ctx: #776]
en: Wireless network name (ESSID)
ja: ワイヤレスネットワーク名 (ESSID)

[ctx: #777]
en: Wireless password
ja: 無線パスワード

[ctx: #778]
en: Wireless security
ja: 無線セキュリティ

[ctx: #779]
en: Save and apply network interface settings
ja: ネットワークインターフェース設定を保存して適用

[ctx: #780]
en: No encryption
ja: 暗号化なし

[ctx: #784]
en: Applying network interface settings. Please wait.
ja: ネットワークインターフェース設定を適用しています。お待ち下さい。

[ctx: #785]
en: Network interface restarted successfully.
ja: ネットワークインターフェースの再起動に成功しました

[ctx: #786]
en: Network interface did not start successfully.
ja: ネットワークインターフェースの再起動に失敗しました

[ctx: #787]
en: Interface disabled
ja: インターフェースを無効化しました

[ctx: #788]
en: Network interface disabled successfully.
ja: ネットワークインターフェースの無効化に成功しました

[ctx: #789]
en: Wireless network name (ESSID)
ja: ワイヤレスネットワーク名 (ESSID)

[ctx: #790]
en: Remote control
ja: リモートコントロール

[ctx: #791]
en: Allow programs on this system to control Kodi
ja: システム上のプログラムによる Kodi の制御を許可

[ctx: #792]
en: Port
ja: ポート

[ctx: #793]
en: Port range
ja: ポート番号の範囲

[ctx: #794]
en: Allow programs on other systems to control Kodi
ja: 別のシステム上のプログラムによる Kodi の制御を許可

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
ja: Initial Repeat Delay (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
ja: Continuous Repeat Delay (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
ja: 最大クライアント数

[ctx: #798]
en: Internet access
ja: インターネット接続

[ctx: #799]
en: Library Update
ja: ライブラリの更新

[ctx: #800]
en: Music library needs to rescan tags from files.
ja: 音楽ライブラリを再スキャンする必要があります

[ctx: #801]
en: Would you like to scan now?
ja: 今すぐスキャンしますか？

[ctx: #802]
en: %s of %s available
ja: %s / %s 利用可能

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
ja: 誤ったポート番号が入力されました

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
ja: ポート番号は 1-65535 の間から選んで下さい

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
ja: ポート番号は 1024-65535 の間から選んで下さい

[ctx: #997]
en: Add Pictures...
ja: ピクチャーを追加...

[ctx: #998]
en: Add Music...
ja: ミュージックを追加...

[ctx: #999]
en: Add Videos...
ja: ビデオを追加...

[ctx: #1000]
en: Preview
ja: プレビュー

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
ja: 接続できません

[ctx: #1002]
en: Kodi was unable to connect to the network location.
ja: Kodi はこのネットワーク上の場所に接続できませんでした。

[ctx: #1003]
en: This could be due to the network not being connected.
ja: ネットワークに繋がっていない可能性があります。

[ctx: #1004]
en: Would you like to add it anyway?
ja: それでも追加しますか?

[ctx: #1006]
en: IP address
ja: IP アドレス

[ctx: #1007]
en: Add network location
ja: ネットワーク上の場所を追加

[ctx: #1008]
en: Protocol
ja: プロトコル

[ctx: #1009]
en: Server address
ja: サーバのアドレス

[ctx: #1010]
en: Server name
ja: サーバ名

[ctx: #1011]
en: Remote path
ja: リモートパス

[ctx: #1012]
en: Shared folder
ja: 共有フォルダ

[ctx: #1013]
en: Port
ja: ポート

[ctx: #1014]
en: Username
ja: ユーザー名

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
ja: ネットワークサーバを参照

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
ja: サーバのネットワークアドレスを入力

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
ja: サーバ上のパスを入力

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
ja: ポート番号を入力

[ctx: #1019]
en: Enter the username
ja: ユーザ名を入力

[ctx: #1020]
en: Add %s source
ja: %s ソースの追加

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
ja: メディアのパスを参照するか入力してください。

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media Source.
ja: ソースの名前を入力してください。

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
ja: 新しい共有の参照

[ctx: #1024]
en: Browse
ja: 参照

[ctx: #1025]
en: Could not retrieve directory information.
ja: ディレクトリ情報の取得に失敗

[ctx: #1026]
en: Add source
ja: ソースを追加

[ctx: #1027]
en: Edit source
ja: ソースを編集

[ctx: #1028]
en: Edit %s source
ja: %s ソースを編集

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
ja: 新しいラベルを入力

[ctx: #1030]
en: Browse for image
ja: イメージを参照

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
ja: イメージフォルダを参照

[ctx: #1032]
en: Add network location...
ja: ネットワーク上の場所を追加...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
ja: ファイルを参照

[ctx: #1034]
en: Submenu
ja: サブメニュー

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
ja: サブメニューボタンを有効にする

[ctx: #1036]
en: Favourites
ja: お気に入り

[ctx: #1037]
en: Video Add-ons
ja: ビデオ アドオン

[ctx: #1038]
en: Music Add-ons
ja: ミュージック アドオン

[ctx: #1039]
en: Picture Add-ons
ja: ピクチャーアドオン

[ctx: #1040]
en: Loading directory
ja: ディレクトリの読み込み中

[ctx: #1041]
en: Retrieved %i items
ja: %i アイテムを取得

[ctx: #1042]
en: Retrieved %i of %i items
ja: %i アイテム (全 %i アイテム中) を取得

[ctx: #1043]
en: Program Add-ons
ja: プログラム アドオン

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
ja: プラグインサムネイル指定

[ctx: #1045]
en: Add-on settings
ja: アドオン設定

[ctx: #1046]
en: Access points
ja: アクセスポイント

[ctx: #1047]
en: Other...
ja: その他...

[ctx: #1048]
en: Username
ja: ユーザー名

[ctx: #1049]
en: Script settings
ja: スクリプト設定

[ctx: #1050]
en: Singles
ja: シングル

[ctx: #1051]
en: Enter web address
ja: Web のアドレスを入力

[ctx: #1180]
en: Proxy type
ja: プロキシのタイプ

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote dns resolving
ja: 外部DNS名前解決を利用する SOCKS5

[ctx: #1200]
en: SMB client
ja: SMB シェア

[ctx: #1202]
en: Workgroup
ja: SMB ワークグループ

[ctx: #1203]
en: Default username
ja: SMB ユーザー名

[ctx: #1204]
en: Default password
ja: SMB パスワード

[ctx: #1207]
en: WINS server
ja: WINSサーバー

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
ja: SMB 共有のマウント

[ctx: #1210]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: #1211]
en: Music
ja: ミュージック

[ctx: #1212]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: #1213]
en: Pictures
ja: ピクチャー

[ctx: #1214]
en: Files
ja: ファイル

[ctx: #1215]
en: Music & video
ja: ミュージック & ビデオ

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
ja: ミュージック & ピクチャー

[ctx: #1217]
en: Music & files
ja: ミュージック & ファイル

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
ja: ビデオ & ピクチャー

[ctx: #1219]
en: Video & files
ja: ビデオ & ファイル

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
ja: ピクチャー & ファイル

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
ja: ミュージック & ビデオ & ピクチャー

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
ja: ミュージック & ビデオ & ピクチャー & ファイル

[ctx: #1223]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
ja: ファイル & ミュージック & ビデオ

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
ja: ファイル & ピクチャー & ミュージック

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
ja: ファイル & ピクチャー & ビデオ

[ctx: #1229]
en: Music & programs
ja: ミュージック & プログラム

[ctx: #1230]
en: Video & programs
ja: ビデオ & プログラム

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
ja: ピクチャー & プログラム

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
ja: ミュージック & ビデオ & ピクチャー & プログラム

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
ja: プログラム & ビデオ & ミュージック

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
ja: プログラム & ピクチャー & ミュージック

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
ja: プログラム & ピクチャー & ビデオ

[ctx: #1260]
en: Announce these services to other systems via Zeroconf
ja: 本サービスを Zeroconf 経由でアナウンスする

[ctx: #1268]
en: iOS 8 compatibility mode
ja: iOS 8 互換モード

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
ja: 音量調整を許可

[ctx: #1270]
en: Allow Kodi to receive AirPlay content
ja: Kodi の AirPlay コンテンツ受信を許可する

[ctx: #1271]
en: Device name
ja: デバイス名

[ctx: #1272]
en: Use password protection
ja: パスワード保護を使用

[ctx: #1275]
en: Filter %s
ja: フィルター %s

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
ja: カスタムオーディオデバイス

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
ja: カスタムパススルーデバイス

[ctx: #1381]
en: Extreme
ja: 最高

[ctx: #1382]
en: Whirls
ja: 旋風

[ctx: #1390]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: #1396]
en: Drifting
ja: 漂う

[ctx: #1398]
en: Freezing
ja: 凍った

[ctx: #1399]
en: Late
ja: 遅くなって

[ctx: #1400]
en: Isolated
ja: 局地的な

[ctx: #1401]
en: Thundershowers
ja: 雷雨

[ctx: #1402]
en: Thunder
ja: 雷

[ctx: #1403]
en: Sun
ja: 晴れ

[ctx: #1404]
en: Heavy
ja: まとまった

[ctx: #1405]
en: in
ja: 近

[ctx: #1406]
en: the
ja: 辺

[ctx: #1407]
en: Vicinity
ja: で

[ctx: #1408]
en: Ice
ja: 氷

[ctx: #1409]
en: Crystals
ja: 晶

[ctx: #1410]
en: Calm
ja: おだやか

[ctx: #1413]
en: Patches
ja: パッチ

[ctx: #1414]
en: Thunderstorm
ja: 雷雨

[ctx: #1415]
en: Drizzle
ja: 小雨

[ctx: #1416]
en: Foggy
ja: 霧

[ctx: #1418]
en: Thunderstorms
ja: 雷雨

[ctx: #1419]
en: Shallow
ja: 浅い

[ctx: #1424]
en: Overcast
ja: 曇っている

[ctx: #1425]
en: Pellets
ja: ペレット

[ctx: #1426]
en: Hail
ja: あられ

[ctx: #1427]
en: Smoke
ja: 煙

[ctx: #1428]
en: Volcanic
ja: 火山の

[ctx: #1429]
en: Ash
ja: 灰

[ctx: #1430]
en: Widespread
ja: 広げている

[ctx: #1431]
en: Dust
ja: ダスト

[ctx: #1432]
en: Sand
ja: 砂

[ctx: #1433]
en: Spray
ja: スプレー

[ctx: #1434]
en: Whirls
ja: 旋風

[ctx: #1435]
en: Sandstorm
ja: 砂嵐

[ctx: #1436]
en: Blowing
ja: 吹いている

[ctx: #1437]
en: Pellet
ja: ペレット

[ctx: #1438]
en: Small
ja: 小さく

[ctx: #1440]
en: Sleet
ja: みぞれ

[ctx: #1442]
en: Chance
ja: チャンス

[ctx: #1444]
en: Funnel
ja: ファンネル

[ctx: #1445]
en: Cloud
ja: クラウド

[ctx: #1446]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: #1447]
en: Squals
ja: スコール

[ctx: #1448]
en: Precipitation
ja: 降雨量

[ctx: #1449]
en: Partial
ja: 部分

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
ja: システムが右の時間以上アイドル状態が続くと画面をスリープ

[ctx: #2050]
en: Runtime
ja: 上映時間

[ctx: #2080]
en: Empty list
ja: 空のリスト

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
ja: アクティブなリストが空だったため、親のリストに戻りました。

[ctx: #2100]
en: Script failed! : %s
ja: スクリプトが失敗! : %s

[ctx: #2101]
en: Newer version needed - See log
ja: 新しいバージョンが必要です - ログを参照

[ctx: #10000]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: #10001]
en: Programs
ja: プログラム

[ctx: #10002]
en: Pictures
ja: ピクチャー

[ctx: #10003]
en: File manager
ja: ファイルマネージャー

[ctx: #10004]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: #10005]
en: Music
ja: ミュージック

[ctx: #10006]
en: Videos
ja: ビデオ

[ctx: #10007]
en: System information
ja: システム情報

[ctx: #10008]
en: Settings - General
ja: 設定 - 一般

[ctx: #10009]
en: Settings - Screen
ja: 設定 - 画面

[ctx: #10010]
en: Settings - Appearance - GUI Calibration
ja: 設定 - 外観 - GUI 設定

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen Calibration
ja: 設定 - 画面 - スクリーン設定

[ctx: #10012]
en: Settings - Pictures
ja: 設定 - ピクチャー

[ctx: #10013]
en: Settings - Programs
ja: 設定 - プログラム

[ctx: #10014]
en: Settings - Weather
ja: 設定 - 天気

[ctx: #10015]
en: Settings - Music
ja: 設定 - ミュージック

[ctx: #10016]
en: Settings - System
ja: 設定 - システム

[ctx: #10017]
en: Settings - Videos
ja: 設定 - ビデオ

[ctx: #10018]
en: Settings - Network
ja: 設定 - ネットワーク

[ctx: #10019]
en: Settings - Appearance
ja: 設定 - 外観

[ctx: #10020]
en: Scripts
ja: スクリプト

[ctx: #10021]
en: Web Browser
ja: Webブラウザ

[ctx: #10025]
en: Videos
ja: ビデオ

[ctx: #10028]
en: Videos/Playlist
ja: ビデオ/プレイリスト

[ctx: #10029]
en: Login screen
ja: ログイン画面

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
ja: 設定 - プロファイル

[ctx: #10035]
en: Reset
ja: リセット

[ctx: #10036]
en: Basic
ja: ベーシック

[ctx: #10037]
en: Standard
ja: 標準

[ctx: #10038]
en: Advanced
ja: 高度な設定

[ctx: #10039]
en: Expert
ja: エキスパート

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
ja: アドオンブラウザー

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
ja: 上の設定をすべてデフォルトに戻す

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
ja: このカテゴリーの設定を全てリセットしてもいいですか？

[ctx: #10043]
en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: #10044]
en: No help available
ja: ヘルプがありません

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
ja: 上の設定を全てデフォルト値に戻します。

[ctx: #10046]
en: No categories available
ja: カテゴリーがありません

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
ja: 設定レベルを変えてみてください。追加のカテゴリーと設定項目が見えるようになります。

[ctx: #10100]
en: Yes/No dialogue
ja: はい/いいえ ダイアログ

[ctx: #10101]
en: Progress dialogue
ja: 進行ダイアログ

[ctx: #10126]
en: File browser
ja: ファイルブラウザー

[ctx: #10128]
en: Network setup
ja: ネットワーク設定

[ctx: #10129]
en: Media source
ja: メディアソース

[ctx: #10130]
en: Profile settings
ja: プロフィール設定

[ctx: #10131]
en: Lock settings
ja: ロックの設定

[ctx: #10132]
en: Content settings
ja: コンテンツ設定

[ctx: #10134]
en: Favourites
ja: お気に入り

[ctx: #10135]
en: Songs/Info
ja: 歌/情報

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
ja: スマートプレイリストエディター

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
ja: スマートプレイリストルールエディター

[ctx: #10139]
en: Pictures/Info
ja: 写真/情報

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
ja: アドオン設定

[ctx: #10146]
en: Add-ons/Info
ja: アドオン/情報

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
ja: 字幕を検索中...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
ja: 字幕をキャッシュ中...

[ctx: #10212]
en: terminating
ja: 終了中

[ctx: #10213]
en: buffering
ja: バッファ中

[ctx: #10214]
en: Opening stream
ja: ストリームを開いていいます

[ctx: #10500]
en: Music/Playlist
ja: ミュージック/プレイリスト

[ctx: #10501]
en: Music/Files
ja: ミュージック/ファイルリスト

[ctx: #10502]
en: Music/Library
ja: ミュージック/ライブラリ

[ctx: #10503]
en: Playlist editor
ja: プレイリストエディター

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
ja: Top 100 曲

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
ja: Top 100 アルバム

[ctx: #10506]
en: Programs
ja: プログラム

[ctx: #10507]
en: Configuration
ja: 設定

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
ja: 天気予報

[ctx: #10509]
en: Network gaming
ja: ネットワーク・ゲーム

[ctx: #10510]
en: Extensions
ja: エクステンション

[ctx: #10511]
en: System info
ja: システム情報

[ctx: #10516]
en: Music - Library
ja: ミュージック - ライブラリ

[ctx: #10517]
en: Now Playing - Music
ja: ミュージック - 現在再生中

[ctx: #10522]
en: Now Playing - Videos
ja: ビデオ - 現在再生中

[ctx: #10523]
en: Album info
ja: アルバム情報

[ctx: #10524]
en: Movie info
ja: ムービー情報

[ctx: #12000]
en: Select dialogue
ja: 選択ダイアログ

[ctx: #12001]
en: Music/Info
ja: ミュージック/情報

[ctx: #12002]
en: Dialogue OK
ja: ダイアログ OK

[ctx: #12003]
en: Videos/Info
ja: ビデオ/情報

[ctx: #12004]
en: Scripts/Info
ja: スクリプト/情報

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
ja: フルスクリーンビデオ

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
ja: オーディオ視覚化

[ctx: #12008]
en: File stacking dialogue
ja: ファイルスタッキング ダイアログ

[ctx: #12009]
en: Rebuild index...
ja: インデクスの再構築...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
ja: ミュージックのウィンドウに戻る

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
ja: ビデオのウィンドウに戻る

[ctx: #12021]
en: Start from beginning
ja: 最初から再生

[ctx: #12022]
en: Resume from %s
ja: %s から再開

[ctx: #12321]
en: Ok
ja: ok

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
ja: ロック中！コードを入力してください

[ctx: #12326]
en: Enter password
ja: パスワード入力

[ctx: #12327]
en: Enter master code
ja: マスターコード入力

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
ja: アンロックコード入力

[ctx: #12329]
en: or press C to cancel
ja: C を押すとキャンセル

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
ja: ボタンパスワードを入力し

[ctx: #12331]
en: press OK, or Back to cancel
ja: Start を押してください。Back でキャンセル

[ctx: #12332]
en: Set lock
ja: セット ロック

[ctx: #12333]
en: Unlock
ja: アンロック

[ctx: #12334]
en: Reset lock
ja: リセット ロック

[ctx: #12335]
en: Remove lock
ja: ロック削除

[ctx: #12337]
en: Numeric password
ja: 数字パスワード

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
ja: ボタンパスワード

[ctx: #12339]
en: Full-text password
ja: テキストパスワード

[ctx: #12340]
en: Enter new password
ja: 新しいパスワードを入力

[ctx: #12341]
en: Re-Enter new password
ja: 新しいパスワードを再入力

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
ja: パスワードが正しくありません

[ctx: #12343]
en: retries left
ja: リトライ　停止

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
ja: パスワードが合いません

[ctx: #12345]
en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
ja: パスワードリトライ回数の限界を超えました

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
ja: システムの電源を切ります。

[ctx: #12348]
en: Item locked
ja: アイテム ロック

[ctx: #12349]
en: Updating video library art
ja: ビデオライブラリアートをアップデート中

[ctx: #12350]
en: Processing %s
ja: %s を処理中

[ctx: #12351]
en: The art cache in your video library needs updating.
ja: ビデオライブラリのアートキャッシュは更新が必要です。

[ctx: #12352]
en: No downloading is needed.
ja: ダウンロード不要

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
ja: シェアロックが復活します

[ctx: #12354]
en: Would you like to update it now?
ja: 今すぐアップデートしますか？

[ctx: #12356]
en: Change lock
ja: ロック変更

[ctx: #12357]
en: Source lock
ja: Source Lock

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
ja: パスワードが未記入です 再び試みてください

[ctx: #12360]
en: Master lock
ja: マスターロック

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if Master Lock retries exceeded
ja: パスワードリトライ回数の限界を超えたらシステムをシャットダウンする

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid
ja: マスターコードが有効ではありません

[ctx: #12368]
en: Please enter a valid master code
ja: 正しいマスターコードを入力して下さい

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
ja: 設定 & ファイルマネージャー

[ctx: #12376]
en: Set as default for all videos
ja: 全ビデオにデフォルトとして設定

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values
ja: 過去の設定値はリセットされます

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
ja: 一枚の表示時間

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
ja: パン/ズームエフェクトの使用

[ctx: #12383]
en: 12 hour clock
ja: 12時間時計

[ctx: #12384]
en: 24 hour clock
ja: 24時間時計

[ctx: #12385]
en: Day/Month
ja: 日/月

[ctx: #12386]
en: Month/Day
ja: 月/日

[ctx: #12390]
en: System uptime
ja: システム稼動時間

[ctx: #12391]
en: Minutes
ja: 分

[ctx: #12392]
en: Hours
ja: 時間

[ctx: #12393]
en: Days
ja: 日

[ctx: #12394]
en: Total uptime
ja: 合計稼働時間

[ctx: #12395]
en: Battery level
ja: バッテリーレベル

[ctx: #12396]
en: Auto updates: On
ja: 自動更新 : する

[ctx: #12397]
en: Auto updates: Notify
ja: 自動更新 : 通知する

[ctx: #12398]
en: Auto updates: Never
ja: 自動更新 : しない

[ctx: #12600]
en: Weather
ja: 天気予報

[ctx: #12900]
en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
ja: フルスクリーンOSD

[ctx: #13000]
en: System
ja: システム

[ctx: #13001]
en: Immediate HD spindown
ja: HDD の停止

[ctx: #13002]
en: Video only
ja: ビデオのみ

[ctx: #13003]
en: - Delay
ja: - 停止までの遅延時間

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
ja: - この時間より長い再生は遅延時間後に停止

[ctx: #13005]
en: Shutdown
ja: シャットダウン

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
ja: シャットダウン機能

[ctx: #13009]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: #13010]
en: Hibernate
ja: ハイバネート

[ctx: #13011]
en: Suspend
ja: サスペンド

[ctx: #13012]
en: Exit
ja: 終了

[ctx: #13013]
en: Reboot
ja: 再起動

[ctx: #13014]
en: Minimise
ja: 最小化

[ctx: #13015]
en: Power button action
ja: 電源ボタンを押した際の動作

[ctx: #13016]
en: Power off System
ja: システム終了・電源を切る

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
ja: アイドルシャットダウンオフ

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
ja: アイドルシャットダウンオン

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
ja: 別のセッションが動作中です（ssh 経由かも?)

[ctx: #13021]
en: Mounted removable harddrive
ja: リムーバブル HDD をマウントしました

[ctx: #13022]
en: Unsafe device removal
ja: 安全でないデバイスの取り外し

[ctx: #13023]
en: Successfully removed device
ja: デバイスが正しく外されました

[ctx: #13024]
en: Joystick plugged
ja: ジョイスティックが接続されました

[ctx: #13025]
en: Joystick unplugged
ja: ジョイスティックが外されました

[ctx: #13026]
en: Try to wake remote servers on access
ja: アクセス時にリモートサーバの起動を試みる

[ctx: #13027]
en: Wake on Lan (%s)
ja: Wake on LAN (%s)

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
ja: ネットワーク接続中...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake on Lan!
ja: Wake on Lan の実行に失敗しました！

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
ja: サーバー起動中...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
ja: サーバー起動のための待機時間...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
ja: サービス起動中...

[ctx: #13033]
en: MAC Discovery
ja: MACアドレス検索

[ctx: #13034]
en: Updated for %s
ja: %s が更新されました

[ctx: #13035]
en: Found for %s
ja: %s が見つかりました

[ctx: #13036]
en: Failed for %s
ja: %s に失敗しました

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
ja: バッテリ残量が少なくなっています

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
ja: フリッカーフィルタ

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
ja: ドライバに任せる (再起動が必要)

[ctx: #13105]
en: Vertical blank sync
ja: Vertical Blank の同期方法

[ctx: #13106]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
ja: ビデオ再生中のみ有効

[ctx: #13108]
en: Always enabled
ja: 常に有効

[ctx: #13109]
en: Test & apply resolution
ja: テスト＆解像度を適用

[ctx: #13110]
en: Save resolution?
ja: この解像度を保存しますか？

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
ja: この変更を保持しますか？

[ctx: #13112]
en: High quality upscaling
ja: 高品質アップコンバート

[ctx: #13113]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #13114]
en: Enabled for SD content
ja: SD 画質のコンテンツにのみ有効

[ctx: #13115]
en: Always enabled
ja: 常に有効

[ctx: #13116]
en: Upscaling method
ja: アップコンバートの方式

[ctx: #13121]
en: VDPAU HQ Upscaling level
ja: VDPAU HQ アップスケーリングレベル

[ctx: #13122]
en: VDPAU Studio level colour conversion
ja: VDPAU スタジオ水準の色変換

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
ja: スキンを維持しますか？

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
ja: 他のディスプレイをブランクにする

[ctx: #13131]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #13132]
en: Blank displays
ja: ディスプレイをブランクにする

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
ja: アクディブな接続が検出されました!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control Kodi
ja: このまま続けると、Kodiのコントロールが不可能に

[ctx: #13142]
en: any longer. Are you sure you want to stop the Event server?
ja: なる恐れがあります。本当に Event Server を停止しますか?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
ja: Apple Remote モードを変更しますか?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control
ja: 現在 Apple Remote を使って Kodi を

[ctx: #13146]
en: Kodi, changing this setting might affect your ability
ja: 操作中の場合、本設定の変更により操作できなくなる

[ctx: #13147]
en: to continue controlling it. Do you want to proceed?
ja: おそれがあります。それでも続けますか?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
ja: サブネットマスク

[ctx: #13160]
en: Gateway
ja: デフォルトゲートウェイ

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
ja: プライマリ DNS

[ctx: #13162]
en: Initialise failed
ja: 初期化に失敗

[ctx: #13172]
en: After %i secs
ja: %i 秒後

[ctx: #13173]
en: HDD install date:
ja: HDD Install Date:

[ctx: #13174]
en: HDD power cycle count:
ja: HDD Power Cycle Count:

[ctx: #13200]
en: Profiles
ja: プロファイル

[ctx: #13201]
en: Delete profile '%s'?
ja: プロファイル '%s' を削除しますか?

[ctx: #13204]
en: Last loaded profile:
ja: 最後にロードしたプロファイル:

[ctx: #13205]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: #13206]
en: Overwrite
ja: 上書き

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
ja: アラーム クロック

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
ja: アラーム クロック 間隔 (分)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in %im
ja: %i 分後にアラームが作動します

[ctx: #13211]
en: Alarm!
ja: アラーム!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with %im%is left
ja: 残り%i分%i秒でキャンセルされました

[ctx: #13213]
en: %2.0fm
ja: %2.0f分

[ctx: #13214]
en: %2.0fs
ja: %2.0f秒

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
ja: RARファイル内から字幕を探す

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
ja: 字幕を参照する...

[ctx: #13251]
en: Move item
ja: アイテムの移動

[ctx: #13252]
en: Move item here
ja: アイテムをここに移動

[ctx: #13253]
en: Cancel move
ja: 移動のキャンセル

[ctx: #13270]
en: Hardware:
ja: ハードウェア：

[ctx: #13271]
en: CPU Usage:
ja: CPU 使用率：

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
ja: 接続しましたが、DNS がありません。

[ctx: #13275]
en: Hard Disk
ja: ハードディスク

[ctx: #13277]
en: Storage
ja: ストレージ

[ctx: #13278]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: #13279]
en: Network
ja: ネットワーク

[ctx: #13280]
en: Video
ja: ビデオ

[ctx: #13281]
en: Hardware
ja: ハードウェア

[ctx: #13283]
en: Operating system:
ja: オペレーティングシステム：

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
ja: CPU 速度：

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
ja: ビデオエンコーダー：

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
ja: 画面解像度：

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
ja: A/V ケーブル：

[ctx: #13294]
en: DVD region:
ja: DVD リージョン(地域)：

[ctx: #13295]
en: Internet:
ja: インターネット：

[ctx: #13296]
en: Connected
ja: 接続済み

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
ja: 接続されていません。ネットワーク設定を確認してください。

[ctx: #13299]
en: Target temperature
ja: 目標温度

[ctx: #13300]
en: Fan speed
ja: ファンスピード

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
ja: 自動温度コントロール

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
ja: ファンスピード制御

[ctx: #13303]
en: Fonts
ja: フォント

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
ja: Flipping 双方向ストリングスを有効化

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
ja: RSS フィードを有効化

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
ja: 親フォルダーの項目を表示する

[ctx: #13307]
en: Track naming template
ja: トラック命名テンプレート

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system
ja: システム全体を再起動しますか?

[ctx: #13309]
en: instead of just Kodi?
ja: （Kodi の再起動ではありません）

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
ja: ズーム エフェクト

[ctx: #13311]
en: Float effect
ja: フロート エフェクト

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
ja: ブラックバー 縮小

[ctx: #13313]
en: Restart
ja: リスタート

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
ja: クロスフェード

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
ja: サムネイルの再作成

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
ja: サムネイル(複数)の作成

[ctx: #13317]
en: View slideshow
ja: ビュー スライドショー

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
ja: スライドショー繰返し

[ctx: #13319]
en: Randomise
ja: ランダム化

[ctx: #13320]
en: Stereo
ja: ステレオ

[ctx: #13321]
en: Left only
ja: 左のみ

[ctx: #13322]
en: Right only
ja: 右のみ

[ctx: #13323]
en: Enable karaoke support
ja: CD+G 再生有効化

[ctx: #13324]
en: Background transparency
ja: バックグラウンド透明

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
ja: フォアグラウンド透明

[ctx: #13326]
en: A/V delay
ja: A/V 遅延

[ctx: #13327]
en: Karaoke
ja: カラオケ

[ctx: #13328]
en: %s not found
ja: %s が見つかりません

[ctx: #13329]
en: Error opening %s
ja: %s を開く際にエラー

[ctx: #13330]
en: Unable to load %s
ja: ％がロードできません

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
ja: エラー：メモリー不足

[ctx: #13332]
en: Move up
ja: 上へ

[ctx: #13333]
en: Move down
ja: 下へ

[ctx: #13334]
en: Edit label
ja: ラベル編集

[ctx: #13335]
en: Make default
ja: デフォルトに設定

[ctx: #13336]
en: Remove button
ja: 削除ボタン

[ctx: #13340]
en: Leave as is
ja: 現状

[ctx: #13341]
en: Green
ja: 緑

[ctx: #13342]
en: Orange
ja: 橙

[ctx: #13343]
en: Red
ja: 赤

[ctx: #13344]
en: Cycle
ja: サイクル

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
ja: 再生でLED の ON/OFF をする

[ctx: #13346]
en: Movie information
ja: 映画情報

[ctx: #13347]
en: Queue item
ja: キュー項目

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
ja: IMDb を検索...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
ja: 新しいコンテンツをスキャン

[ctx: #13350]
en: Current playlist
ja: 現在のプレイリスト

[ctx: #13351]
en: Album information
ja: アルバム情報

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
ja: ライブラリへ追加

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
ja: スキャン停止

[ctx: #13354]
en: Render method
ja: 描画方法：

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
ja: 低品質ピクセルシェーダ

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
ja: ハードウェア オーバーレイ

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
ja: 高品質ピクセルシェーダ

[ctx: #13358]
en: Play item
ja: 項目再生

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
ja: アーティストサムネイル指定

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
ja: サムネイルを自動で作成

[ctx: #13361]
en: Enable voice
ja: 音声有効化

[ctx: #13375]
en: Enable device
ja: デバイス有効化

[ctx: #13376]
en: Volume
ja: ボリューム

[ctx: #13377]
en: Default view mode
ja: デフォルト 表示モード

[ctx: #13378]
en: Default brightness
ja: デフォルト 輝度

[ctx: #13379]
en: Default contrast
ja: デフォルト コントラスト

[ctx: #13380]
en: Default gamma
ja: デフォルト ガンマ

[ctx: #13381]
en: Resume video
ja: 最後に停止した位置からビデオを再生

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
ja: Voice Mask - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
ja: Voice Mask - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
ja: Voice Mask - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
ja: Voice Mask - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
ja: タイムベースシーク使用

[ctx: #13387]
en: Track naming template - right
ja: トラック名 詳細情報 表示

[ctx: #13388]
en: Preset
ja: プリセット

[ctx: #13389]
en: There are no presets available
    for this visualisation
ja: この視覚化には
    プリセットがありません

[ctx: #13390]
en: There are no settings available
    for this visualisation
ja: この視覚化には
    可能な設定がありません

[ctx: #13391]
en: Eject/Load
ja: イジェクト/ロード

[ctx: #13392]
en: Use visualisation if playing audio
ja: オーディオ再生中に視覚化を使用

[ctx: #13393]
en: Calculate size
ja: 容量算出

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
ja: フォルダー容量算出

[ctx: #13395]
en: Video settings
ja: ビデオ 設定

[ctx: #13396]
en: Audio and subtitle settings
ja: オーディオ･字幕 設定

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
ja: 字幕有効化

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting (e.g. "the")
ja: 冠詞 (the など) を無視して並べ替えを行う

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
ja: アルバム内クロスフェード

[ctx: #13401]
en: Browse for %s
ja: %s を参照

[ctx: #13402]
en: Show track position
ja: トラックポジションを表示

[ctx: #13403]
en: Clear default
ja: デフォルトをクリア

[ctx: #13404]
en: Resume
ja: 再開

[ctx: #13405]
en: Get thumb
ja: サムネイルを取得

[ctx: #13406]
en: Picture information
ja: 画像情報

[ctx: #13407]
en: %s presets
ja: %s プリセット

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
ja: (IMDb ユーザによる評価)

[ctx: #13409]
en: Top 250
ja: トップ 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
ja: Last.fm を視聴する

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
ja: 最低ファン速度

[ctx: #13412]
en: Play from here
ja: ここから再生

[ctx: #13413]
en: Downloading
ja: ダウンロード中

[ctx: #13414]
en: Include artists who appear only on compilations
ja: コンピレーションのみに登場するアーティストを含める

[ctx: #13415]
en: Render method
ja: レンダリング方法

[ctx: #13416]
en: Auto detect
ja: 自動検出

[ctx: #13417]
en: Basic shaders (ARB)
ja: ベーシック (ARB)

[ctx: #13418]
en: Advanced shaders (GLSL)
ja: アドバンスト (GLSL)

[ctx: #13419]
en: Software
ja: ソフトウェア

[ctx: #13420]
en: Remove safely
ja: 安全に削除

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
ja: ここからスライドショーを開始

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
ja: このパス用に記憶

[ctx: #13424]
en: Use pixel buffer objects
ja: ピクセルバッファーオブジェクトを使用

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration (VDPAU)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (VDPAU)

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration (VAAPI)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (VAAPI)

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration (DXVA2)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (DXVA2)

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration (CrystalHD)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (CrystalHD)

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration (VDADecoder)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (VDADecoder)

[ctx: #13430]
en: Allow hardware acceleration (OpenMax)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (OpenMax)

[ctx: #13431]
en: Pixel Shaders
ja: ピクセル シェーダー

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration (VideoToolbox)
ja: ハードウェア アクセラレータを許可 (VideoToolbox)

[ctx: #13433]
en: Play the next video automatically
ja: 次のビデオを自動で再生する

[ctx: #13434]
en: Play only this
ja: これだけを再生

[ctx: #13435]
en: Enable HQ Scalers for scalings above
ja: 上記の拡大縮小を高画質でおこなう

[ctx: #13436]
en: Allow hardware acceleration (libstagefright)
ja: ハードウエア高速化を許可（libstagefright）

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU Video Mixer
ja: VDPAU Video Mixer を優先

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration (amcodec)
ja: ハードウェアアクセラレーションを許可 (amcodec)

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration (MediaCodec)
ja: ハードウェアアクセラレーションを許可 (MediaCodec)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
ja: MPEG-2 VDPAU を利用

[ctx: #13442]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
ja: MPEG-(1/2) コーデックでハードウェア高速化を利用するには、この設定を有効にします。無効の場合は 代わりに CPU を使います。古い Radeon カードで有効にすると、セグメンテーション違反が発生しやすくなります。

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
ja: MPEG-4 VDPAU を利用

[ctx: #13444]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION Hardware has problems with this being enabled by default.
ja: MPEG-4 コーデックでハードウェア高速化を利用するには、この設定を有効にします。無効の場合は代わりに CPU を使います。いくつかの ION ハードウエアでは、この設定を有効にすると問題が発生します。

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
ja: VC-1 VDPAU を使用

[ctx: #13446]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD Hardware with VDPAU cannot decode VC-1 Simple.
ja: VC-1 ベースのコーデックでハードウェア高速化を利用するには、この設定を有効にします。無効の場合は代わりに CPU を使います。VDPAU 搭載の AMD ハードウエアでは、VC-1 シンプルを復号できません。

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
ja: MPEG-2 VAAPI を利用

[ctx: #13448]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 Videos might have green artifacts.
ja: MPEG-(1/2) コーデックでハードウェア高速化を利用するには、この設定を有効にします。無効の場合は 代わりに CPU を使います。MPEG-2 ビデオでは、場合によって緑色の画像の乱れが発生します。

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
ja: MPEG-4 VAAPI を利用

[ctx: #13450]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ja: MPEG-4 コーデックでハードウェア高速化を利用するには、この設定を有効にします。無効の場合は代わりに CPU を使います。

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
ja: VC-1 VAAPI を利用

[ctx: #13452]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 Interlaced fails hard on Intel hardware.
ja: VC-1 ベースのコーデックでハードウェア高速化を利用するには、この設定を有効にします。無効の場合は代わりに CPU を使います。特にインターレースの VC-1 は、Intelハードウエア上で重大な障害が発生します。

[ctx: #13454]
en: Decoding method
ja: デコード方法

[ctx: #13455]
en: Software
ja: ソフトウェア

[ctx: #13456]
en: Hardware accelerated
ja: ハードウェアアクセラレーション使用

[ctx: #13457]
en: Prefer VAAPI render method
ja: VAAPI 描画を推奨します

[ctx: #13458]
en: Allow hardware acceleration (OMXPlayer)
ja: ハードウエア高速化を許可（OMXPlayer）

[ctx: #13459]
en: Use OMXPlayer for decoding of video files.
ja: ビデオ ファイルの復号に OMXPLayer を利用します。

[ctx: #13500]
en: A/V sync method
ja: A/V 同期方法

[ctx: #13501]
en: Audio clock
ja: オーディオクロック

[ctx: #13502]
en: Video clock (Drop/Dupe audio)
ja: ビデオクロック (オーディオ側をあわせる)

[ctx: #13503]
en: Video clock (Resample audio)
ja: ビデオクロック (オーディオを再サンプリングする)

[ctx: #13504]
en: Maximum speedup/slowdown amount (%)
ja: 早回し・スロー再生の最大量（%）

[ctx: #13505]
en: Resample quality
ja: 再サンプリング品質

[ctx: #13506]
en: Low(fast)
ja: 低 (高速)

[ctx: #13507]
en: Medium
ja: 中

[ctx: #13508]
en: High
ja: 高

[ctx: #13509]
en: Really high(slow!)
ja: 最高 (遅い!)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
ja: ディスプレイ同期周波数に合わせて再生

[ctx: #13511]
en: Choose art
ja: アートを選択

[ctx: #13512]
en: Current art
ja: 現在のアート

[ctx: #13513]
en: Remote art
ja: リモートアート

[ctx: #13514]
en: Local art
ja: ローカルアート

[ctx: #13515]
en: No art
ja: アートなし

[ctx: #13516]
en: Add art
ja: アートを追加

[ctx: #13550]
en: Pause during refresh rate change
ja: リフレッシュレート変更時は一時停止

[ctx: #13551]
en: Off
ja: オフ

[ctx: #13552]
en: %.1f Second
ja: %.1f 秒

[ctx: #13553]
en: %.1f Seconds
ja: %.1f 秒

[ctx: #13554]
en: %d Minute
ja: %d 分

[ctx: #13555]
en: %d Minutes
ja: %d 分

[ctx: #13600]
en: Apple remote
ja: Apple Remote

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
ja: リモコンからの Kodi の起動を許可

[ctx: #13610]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #13611]
en: Standard
ja: 標準

[ctx: #13612]
en: Universal Remote
ja: 汎用リモコン

[ctx: #13613]
en: Multi Remote (Harmony)
ja: マルチリモート (Harmony)

[ctx: #13620]
en: Apple Remote Error
ja: Apple Remote エラー

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support could not be enabled.
ja: Apple Remote サポートを有効にできませんでした。

[ctx: #14000]
en: Stack
ja: スタック

[ctx: #14001]
en: Unstack
ja: スタック解除

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
ja: プレイリストファイルの取得中...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
ja: ストリームリストを取得中...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
ja: ストリームリストを解析中...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
ja: ストリームリストの取得に失敗

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
ja: プレイリストファイルの取得に失敗

[ctx: #14009]
en: Games directory
ja: ゲームディレクトリ

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
ja: サムネイル表示の自動切換

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
ja: サムネイル表示の自動切換を有効化

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
ja: - 大きなアイコンの使用

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
ja: - 方法

[ctx: #14014]
en: - Percentage
ja: - 割合(%)

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
ja: ファイルなし、少なくとも1つのサムネイル

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
ja: 少なくとも1ファイルと1つのサムネイル

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
ja: サムネイル表示の割合

[ctx: #14018]
en: View options
ja: 表示オプション

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
ja: エリアコード 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
ja: エリアコード 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
ja: エリアコード 3

[ctx: #14022]
en: Library
ja: ライブラリ

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
ja: 最も近くの大都市名を入力

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
ja: ビデオ / オーディオ / DVD キャッシュ - HDD

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
ja: ビデオ キャッシュ - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local Network
ja: ビデオキャッシュ - ローカルネットワーク

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
ja: ビデオキャッシュ - インターネット

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
ja: オーディオ キャッシュ - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local Network
ja: オーディオキャッシュ - ローカルネットワーク

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
ja: オーディオキャッシュ - インターネット

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
ja: DVD キャッシュ - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

[ctx: #14036]
en: Services
ja: サービス

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local Network
ja: DVD キャッシュ - ローカルネットワーク

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
ja: ネットワーク設定が変更されました

[ctx: #14039]
en: Kodi requires to restart to change your
ja: ネットワーク設定の変更を反映するには

[ctx: #14040]
en: network setup.  Would you like to restart now?
ja: 再起動が必要です。 今すぐ再始動しますか？

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
ja: インターネット接続の帯域制限

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
ja: - プレー中でもシャットダウン

[ctx: #14044]
en: %i min
ja: %i 分

[ctx: #14045]
en: %i sec
ja: %i 秒

[ctx: #14046]
en: %i ms
ja: %i ミリ秒

[ctx: #14051]
en: Time format
ja: 時刻のフォーマット

[ctx: #14052]
en: Date format
ja: 日付のフォーマット

[ctx: #14053]
en: GUI filters
ja: GUI フィルター

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
ja: バックグラウンドスキャンの使用

[ctx: #14056]
en: Stop scan
ja: スキャン停止

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media info
ja: メディア情報スキャン中は不可能

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
ja: フィルム粒子エフェクト

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
ja: リモート共有上でサムネイルを使う

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
ja: 不明なキャッシュ - インターネット

[ctx: #14061]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: #14062]
en: Enter username for
ja: ユーザー名入力

[ctx: #14063]
en: Date & time
ja: 日付 & 時間

[ctx: #14064]
en: Set date
ja: 日付の設定

[ctx: #14065]
en: Set time
ja: 時刻の設定

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24 hour HH:MM format
ja: 24時間表示 時:分 で入力

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
ja: 日付 日/月/年 で入力

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
ja: IP アドレスを入力

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
ja: この設定を適用しますか?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
ja: 設定適用

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
ja: ファイル名変更・削除 許可

[ctx: #14074]
en: Set timezone
ja: タイムゾーン設定

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
ja: サマータイム有効化

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
ja: お気に入りに追加

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
ja: お気に入りから削除

[ctx: #14078]
en: Colours
ja: 色

[ctx: #14079]
en: Timezone country
ja: タイムゾーン(国)

[ctx: #14080]
en: Timezone
ja: タイムゾーン

[ctx: #14081]
en: File lists
ja: ファイルリスト

[ctx: #14082]
en: Show EXIF picture information
ja: EXIF 情報を表示

[ctx: #14083]
en: Use a fullscreen window rather than true fullscreen
ja: フルスクリーンウィンドウの使用 (「フルスクリーン」ではなく)

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
ja: 選択した曲をキューに入れる

[ctx: #14086]
en: Playback
ja: 再生

[ctx: #14087]
en: Discs
ja: ディスク

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
ja: DVD を自動的に再生する

[ctx: #14089]
en: Font to use for text subtitles
ja: 字幕に使用するフォント

[ctx: #14090]
en: International
ja: インターナショナル

[ctx: #14091]
en: Character set
ja: 文字セット

[ctx: #14092]
en: Debugging
ja: デバッグ

[ctx: #14093]
en: Security
ja: セキュリティ

[ctx: #14094]
en: Input devices
ja: 入力デバイス

[ctx: #14095]
en: Power saving
ja: 省電力

[ctx: #14097]
en: Audio CD Insert Action
ja: オーディオ CD 挿入時のアクション

[ctx: #14098]
en: Play
ja: 再生

[ctx: #14099]
en: Eject disc when CD ripping is complete
ja: リッピング完了後に CD をイジェクト

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
ja: CD のリッピングを中止

[ctx: #14101]
en: Acceleration
ja: アクセラレーション

[ctx: #14102]
en: Blu-ray playback mode
ja: Blu-ray 再生モード

[ctx: #14103]
en: Play main movie
ja: メインのムービーを再生する

[ctx: #14104]
en: Show simplified menu
ja: 簡単なメニューを表示する

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
ja: ソースが利用不可

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from %s
ja: %sのメディア項目で何をしたいですか

[ctx: #15014]
en: Keep
ja: 保管

[ctx: #15015]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: #15016]
en: Games
ja: ゲーム

[ctx: #15019]
en: Add
ja: 追加

[ctx: #15052]
en: Password
ja: パスワード

[ctx: #15100]
en: Library
ja: ライブラリ

[ctx: #15101]
en: Database
ja: データベース

[ctx: #15102]
en: * All albums
ja: * すべてのアルバム

[ctx: #15103]
en: * All artists
ja: * すべてのアーティスト

[ctx: #15104]
en: * All songs
ja: * すべての曲

[ctx: #15105]
en: * All genres
ja: * すべてのジャンル

[ctx: #15107]
en: Buffering...
ja: バッファリング...

[ctx: #15108]
en: Navigation sounds
ja: ナビゲーションサウンド

[ctx: #15109]
en: Skin default
ja: スキン デフォルト

[ctx: #15110]
en: Larger font size
ja: 大きなフォント

[ctx: #15111]
en: Theme
ja: テーマ

[ctx: #15112]
en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

[ctx: #15207]
en: Connected
ja: 接続しました

[ctx: #15208]
en: Not connected
ja: 接続できません

[ctx: #15213]
en: Play using...
ja: ...を使用して再生

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
ja: なめらかな映像・音声同期を利用

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
ja: サムネールビューではファイル名を隠す

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
ja: パーティーモードで再生

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
ja: パスが見つからないか、パスが無効です

[ctx: #15301]
en: Could not connect to network server
ja: サーバーに接続できません

[ctx: #15302]
en: No servers found
ja: サーバーが見つかりません

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
ja: ワークグループが見つかりません

[ctx: #15311]
en: Path:
ja: パス：

[ctx: #16000]
en: General
ja: 一般

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
ja: インターネット検索

[ctx: #16003]
en: Player
ja: プレイヤー

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
ja: ディスクからメディア再生

[ctx: #16008]
en: Enter new title
ja: 新しいタイトルを入力

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
ja: 動画名を入力

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
ja: プロファイル名を入力

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
ja: アルバム名を入力

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
ja: プレイリスト名を入力

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
ja: 新しいファイル名を入力

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
ja: フォルダー名を入力

[ctx: #16015]
en: Enter directory
ja: ディレクトリを入力

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
ja: 使用可能オプション：%A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
ja: 検索文字列を入力

[ctx: #16018]
en: None
ja: なし

[ctx: #16019]
en: Auto select
ja: 自動選択

[ctx: #16020]
en: De-interlace
ja: インターレース解除

[ctx: #16021]
en: Bob
ja: ODD フィールド表示

[ctx: #16022]
en: Bob (inverted)
ja: EVEN フィールド表示

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
ja: キャンセル中...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
ja: アーティスト名を入力

[ctx: #16026]
en: Playback failed
ja: プレイバックに失敗しました

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play.
ja: 1つ以上のアイテムの再生に失敗しました。

[ctx: #16028]
en: Enter value
ja: 値を入力

[ctx: #16029]
en: Check the log file for details.
ja: 詳しくはログファイルを参照して下さい。

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
ja: パーティーモードを終了しました。

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
ja: ライブラリには一致する曲はありませんでした。

[ctx: #16032]
en: Could not initialise database.
ja: データベースの初期化に失敗しました。

[ctx: #16033]
en: Could not open database.
ja: データベースを開けませんでした。

[ctx: #16034]
en: Could not get songs from database.
ja: データベースから曲を取得できませんでした。

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
ja: パーティモードプレイリスト

[ctx: #16036]
en: De-interlace (Half)
ja: インターレース解除 (Half)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
ja: ビデオのインターレース解除

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
ja: インターレース解除方法

[ctx: #16039]
en: Off
ja: オフ

[ctx: #16040]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: #16041]
en: On
ja: オン

[ctx: #16100]
en: All Videos
ja: すべてのビデオ

[ctx: #16101]
en: Unwatched
ja: 未視聴

[ctx: #16102]
en: Watched
ja: 視聴済み

[ctx: #16103]
en: Mark as watched
ja: 視聴済みにする

[ctx: #16104]
en: Mark as unwatched
ja: 未視聴にする

[ctx: #16105]
en: Edit title
ja: タイトルを編集

[ctx: #16106]
en: Manage...
ja: 管理...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
ja: 並べ替えの名前を編集

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
ja: 処理が中断されました

[ctx: #16201]
en: Copy failed
ja: コピーに失敗

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file
ja: 1つ以上のファイルのコピーに失敗しました

[ctx: #16203]
en: Move failed
ja: 移動に失敗

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file
ja: 1つ以上のファイルの移動に失敗しました

[ctx: #16205]
en: Delete failed
ja: 削除に失敗

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file
ja: 1つ以上のファイルの削除に失敗しました

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
ja: ビデオのリサイズ方式

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
ja: ニアレストネイバー

[ctx: #16302]
en: Bilinear
ja: バイリニア

[ctx: #16303]
en: Bicubic
ja: バイキュービック

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
ja: バイキュービック (ソフトウェア)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
ja: ランチョス (ソフトウェア)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
ja: Sinc (ソフトウェア)

[ctx: #16312]
en: (VDPAU)Noise Reduction
ja: (VDPAU) ノイズリダクション

[ctx: #16313]
en: (VDPAU)Sharpness
ja: (VDPAU) シャープネス

[ctx: #16314]
en: Inverse Telecine
ja: 逆テレシネ (30fps => 24fps)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 optimised
ja: Lanczos3 最適化

[ctx: #16316]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: #16323]
en: Spline36 optimised
ja: Spline36 最適化

[ctx: #16328]
en: VAAPI Motion Adaptive
ja: VAAPI 動き適応

[ctx: #16329]
en: VAAPI Motion Compensated
ja: VAAPI 動き補正

[ctx: #16400]
en: Post-processing
ja: 後処理

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
ja: ディスプレイスリープタイムアウト

[ctx: #17997]
en: %i MByte
ja: %iMB

[ctx: #17998]
en: %i hours
ja: %i時間

[ctx: #17999]
en: %i days
ja: %i日

[ctx: #19000]
en: Switch to channel
ja: チャンネル切り替え

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and/or NOT.
ja: 複数の検索キーワードの間に AND, OR, NOT を入れてください。

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
ja: あるいは、"The wizard of Oz" のようにすると、フレーズの完全一致で検索ができます。

[ctx: #19003]
en: Find similar
ja: 似ているものを探す

[ctx: #19004]
en: Importing EPG from clients
ja: 端末からEPGをインポート中

[ctx: #19005]
en: PVR stream information
ja: PVR ストリーム情報

[ctx: #19006]
en: Receiving device
ja: デバイス取得中

[ctx: #19007]
en: Device status
ja: 装置状態

[ctx: #19008]
en: Signal quality
ja: 信号品質

[ctx: #19012]
en: PVR Backend
ja: PVR バックエンド

[ctx: #19013]
en: Free to air
ja: Free to air（無料衛星放送）

[ctx: #19015]
en: Encryption
ja: 暗号化

[ctx: #19016]
en: PVR Backend %i - %s
ja: PVR バックエンド %i - %s

[ctx: #19017]
en: Recordings
ja: 録画

[ctx: #19018]
en: Folder with channel icons
ja: チャンネル アイコンの保存パス

[ctx: #19019]
en: Channels
ja: チャンネル

[ctx: #19021]
en: Radio
ja: ラジオ

[ctx: #19022]
en: Hidden
ja: 隠された

[ctx: #19023]
en: TV channels
ja: TVチャンネル

[ctx: #19024]
en: Radio channels
ja: ラジオチャンネル

[ctx: #19025]
en: Upcoming recordings
ja: 今後の録画

[ctx: #19026]
en: Add timer...
ja: タイマーの追加...

[ctx: #19027]
en: No search results
ja: 検索結果はありません

[ctx: #19028]
en: No EPG entries
ja: EPG エントリがありません

[ctx: #19029]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: #19030]
en: Now
ja: 今

[ctx: #19031]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: #19032]
en: Timeline
ja: タイムライン

[ctx: #19033]
en: Information
ja: 情報

[ctx: #19034]
en: Already started recording on this channel
ja: このチャンネルで録画がすでに始まっています

[ctx: #19035]
en: %s could not be played. Check the log for details.
ja: %s は再生できませんでした。詳しくはログをチェックしてください。

[ctx: #19036]
en: This recording cannot be played. Check the log for details.
ja: この録画は再生できません。詳しくはログを見てください。

[ctx: #19037]
en: Show signal quality
ja: 電波状態を表示

[ctx: #19038]
en: Not supported by the PVR backend.
ja: PVR バックエンドにサポートされていません。

[ctx: #19039]
en: Are you sure you want to hide this channel?
ja: このチャンネルを本当に隠していいですか？

[ctx: #19040]
en: Timer
ja: タイマー

[ctx: #19041]
en: Are you sure you want to rename this recording?
ja: この録画の名称を本当に変更しますか？

[ctx: #19042]
en: Are you sure you want to rename this timer?
ja: このタイマーの名前を本当に変更していいですか？

[ctx: #19043]
en: Recording
ja: 録画中

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration or check the log for details.
ja: 設定をチェックするか、詳しくはログを参照ください。

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up or check the log for details.
ja: PVR クライアントが起動していません。PVR クライアントの起動を待つか、ログをチェックしてみてください。

[ctx: #19046]
en: New channel
ja: 新規チャンネル

[ctx: #19047]
en: Programme info
ja: 番組情報

[ctx: #19048]
en: Group management
ja: グループ管理

[ctx: #19049]
en: Show channel
ja: チャンネルを表示

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
ja: 見られるチャンネルを表示

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
ja: 隠しチャンネルを表示

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
ja: チャンネルを回す:

[ctx: #19053]
en: Recording information
ja: 録画情報

[ctx: #19054]
en: Hide channel
ja: チャンネルを隠す

[ctx: #19055]
en: No information available
ja: 情報がありません

[ctx: #19056]
en: New timer
ja: 新規タイマー

[ctx: #19057]
en: Edit timer
ja: タイマーの編集

[ctx: #19058]
en: Timer enabled
ja: タイマーがセットされました

[ctx: #19059]
en: Stop recording
ja: 録画を中止

[ctx: #19060]
en: Delete timer
ja: タイマーを削除

[ctx: #19061]
en: Add timer
ja: タイマーを追加

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
ja: ソート順: チャンネル

[ctx: #19063]
en: Go to begin
ja: 最初に戻る

[ctx: #19064]
en: Go to end
ja: 最後へ

[ctx: #19066]
en: Channel icons
ja: チャンネル アイコン

[ctx: #19067]
en: This event is already being recorded.
ja: このイベントはすでに録画中です。

[ctx: #19068]
en: This recording could not be deleted. Check the log for details.
ja: 録画を削除できませんでした。ログを確認してください。

[ctx: #19069]
en: EPG
ja: 電子番組ガイド

[ctx: #19070]
en: Go to now
ja: 現在へ

[ctx: #19071]
en: EPG update interval
ja: EPG 更新間隔

[ctx: #19072]
en: Do not store the EPG in the database
ja: EPG 情報をデータベースに保存しない

[ctx: #19073]
en: Delay channel switch
ja: チャンネル切り替えの遅延

[ctx: #19074]
en: Active:
ja: アクティブ:

[ctx: #19075]
en: Name:
ja: 名称：

[ctx: #19076]
en: Folder:
ja: フォルダー:

[ctx: #19077]
en: Radio:
ja: ラジオ:

[ctx: #19078]
en: Channel:
ja: チャンネル:

[ctx: #19079]
en: Day:
ja: 日:

[ctx: #19080]
en: Begin:
ja: 開始:

[ctx: #19081]
en: End:
ja: 終了:

[ctx: #19082]
en: Priority:
ja: 優先度:

[ctx: #19083]
en: Lifetime (days):
ja: 期間（日）：

[ctx: #19084]
en: First day:
ja: 最初の日：

[ctx: #19085]
en: Unknown channel %u
ja: 不明なチャンネル %u

[ctx: #19086]
en: Mo-__-__-__-__-__-__
ja: 月-__-__-__-__-__-__

[ctx: #19087]
en: __-Tu-__-__-__-__-__
ja: __-火-__-__-__-__-__

[ctx: #19088]
en: __-__-We-__-__-__-__
ja: __-__-水-__-__-__-__

[ctx: #19089]
en: __-__-__-Th-__-__-__
ja: __-__-__-木-__-__-__

[ctx: #19090]
en: __-__-__-__-Fr-__-__
ja: __-__-__-__-金-__-__

[ctx: #19091]
en: __-__-__-__-__-Sa-__
ja: __-__-__-__-__-土-__

[ctx: #19092]
en: __-__-__-__-__-__-Su
ja: __-__-__-__-__-__-日

[ctx: #19093]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-__-__
ja: 月-火-水-木-金-__-__

[ctx: #19094]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-__
ja: 月-火-水-木-金-土-__

[ctx: #19095]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-Su
ja: 月-火-水-木-金-土-日

[ctx: #19096]
en: __-__-__-__-__-Sa-Su
ja: __-__-__-__-__-土-日

[ctx: #19097]
en: Enter the name for the recording
ja: この録画の名前を入力

[ctx: #19098]
en: Warning
ja: 警告

[ctx: #19099]
en: Service
ja: サービス

[ctx: #19100]
en: Mux
ja: MUX

[ctx: #19101]
en: Provider
ja: 提供元

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
ja: 他のチャンネルに切り替えてください。

[ctx: #19103]
en: Go to channel
ja: チャンネルへ

[ctx: #19104]
en: Enter the name of the folder for the recording
ja: この録画用のフォルダー名を入力

[ctx: #19105]
en: Please select a channel
ja: チャンネルを選んでください

[ctx: #19106]
en: Next timer on
ja: 次の予約：

[ctx: #19107]
en: at
ja: :

[ctx: #19109]
en: Couldn't save timer. Check the log for details.
ja: タイマーの保存が出来ません。詳しくはログを参照ください。

[ctx: #19110]
en: An unexpected error occurred. Try again later or check the log for details.
ja: 予期しないエラーが発生しました。もう一度試してみるか、ログを確認してください。

[ctx: #19111]
en: PVR backend error. Check the log for details.
ja: PVR バックエンドエラー。詳しくはログを参照ください。

[ctx: #19112]
en: Delete this recording?
ja: この録画を削除しますか?

[ctx: #19113]
en: Delete all recordings in this folder?
ja: このフォルダーの録画をすべて削除しますか?

[ctx: #19114]
en: Version
ja: バージョン

[ctx: #19115]
en: Address
ja: アドレス

[ctx: #19116]
en: Disksize
ja: ディスクサイズ

[ctx: #19117]
en: Search for channels
ja: チャンネルの検索

[ctx: #19118]
en: Cannot use PVR functions while searching.
ja: 検索中に PVR 機能を使うことはできません。

[ctx: #19119]
en: On which server do you want to search?
ja: どのサーバーで検索したいですか?

[ctx: #19120]
en: Client number
ja: クライアント番号

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
ja: リピートしない

[ctx: #19122]
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
ja: このタイマーは現在録画中です。本当にこのタイマーを削除していいですか？

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
ja: 無料チャンネルのみ

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
ja: 現在の予約を無視

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
ja: 現在の録画を無視

[ctx: #19126]
en: Start time
ja: 開始時刻

[ctx: #19127]
en: End time
ja: 終了時刻

[ctx: #19128]
en: Start date
ja: 開始日

[ctx: #19129]
en: End date
ja: 終了日

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
ja: 最小継続時間

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
ja: 最長持続時間

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
ja: 不明なジャンルを含める

[ctx: #19133]
en: Search string
ja: 検索文字列

[ctx: #19134]
en: Include description
ja: 説明を含める

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
ja: チャンネル利用不可

[ctx: #19137]
en: No groups defined
ja: グループが定義されていません

[ctx: #19138]
en: Please create a group first
ja: まずグループを作ってください

[ctx: #19139]
en: Name of the new group
ja: 新しいグループの名前

[ctx: #19140]
en: Search...
ja: 検索...

[ctx: #19141]
en: Group
ja: グループ

[ctx: #19142]
en: Search guide
ja: 検索ガイド

[ctx: #19143]
en: Group management
ja: グループ管理

[ctx: #19144]
en: No groups defined
ja: グループがひとつも定義されていません

[ctx: #19145]
en: Grouped
ja: グループ化された

[ctx: #19146]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: #19147]
en: The PVR backend does not support this action. Check the log for details.
ja: PVR バックエンドはこの操作をサポートしていません。詳しくはログを参照してください。

[ctx: #19148]
en: Channel
ja: チャンネル

[ctx: #19149]
en: Mo
ja: 月曜日

[ctx: #19150]
en: Tu
ja: 火曜日

[ctx: #19151]
en: We
ja: 水曜日

[ctx: #19152]
en: Th
ja: 木曜日

[ctx: #19153]
en: Fr
ja: 金曜日

[ctx: #19154]
en: Sa
ja: 土曜日

[ctx: #19155]
en: Su
ja: 日曜日

[ctx: #19156]
en: from
ja: から

[ctx: #19157]
en: Next recording
ja: 次の録画

[ctx: #19158]
en: Currently recording
ja: 現在録画中

[ctx: #19159]
en: from
ja: から

[ctx: #19160]
en: to
ja: まで

[ctx: #19162]
en: Recording active
ja: 録画有効

[ctx: #19163]
en: Recordings
ja: 録画

[ctx: #19164]
en: Cannot start recording. Check the log for details.
ja: 録画が開始できませんでした。詳しくはログをチェックしてください。

[ctx: #19165]
en: Switch
ja: スイッチ

[ctx: #19166]
en: PVR information
ja: PVR 情報

[ctx: #19167]
en: Scan for missing icons
ja: 見つからないアイコンをスキャンする

[ctx: #19169]
en: Hide video information box
ja: ビデオ情報ボックスを非表示

[ctx: #19170]
en: Timeout when starting playback
ja: 再生開始時にタイムアウト

[ctx: #19171]
en: Start playback minimised
ja: 最小化で再生開始

[ctx: #19172]
en: Instant recording duration
ja: かんたん録画する時間

[ctx: #19173]
en: Default recording priority
ja: 規定の録画優先度

[ctx: #19174]
en: Default recording lifetime
ja: 規定の録画寿命

[ctx: #19175]
en: Margin at the start of a recording
ja: 録画の開始時のマージン

[ctx: #19176]
en: Margin at the end of a recording
ja: 録画の終了時のマージン

[ctx: #19177]
en: Playback
ja: 再生

[ctx: #19178]
en: Show channel information when switching channels
ja: チャンネル切り替え時にチャンネル情報を表示する

[ctx: #19181]
en: Menu/OSD
ja: メニュー/OSD

[ctx: #19182]
en: Days to display in the EPG
ja: EPG で表示する日数

[ctx: #19183]
en: Radio
ja: ラジオ

[ctx: #19185]
en: Reset the PVR database
ja: PVR データベースのリセット

[ctx: #19186]
en: All data in the PVR database is being erased
ja: PVR データベース上の全データを削除中

[ctx: #19187]
en: Reset the EPG database
ja: EPG データベースのリセット

[ctx: #19188]
en: EPG is being reset
ja: EPG のリセット中

[ctx: #19189]
en: Continue last channel on startup
ja: 起動時に前回のチャンネルを使う

[ctx: #19190]
en: Background
ja: バックグラウンド

[ctx: #19191]
en: PVR service
ja: PVR サービス

[ctx: #19192]
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
ja: チャンネルのスキャンに対応した PVR バックエンドがありません。

[ctx: #19193]
en: The channel scan cannot be started. Check the log for details.
ja: このチャンネルを起動できませんでした。ログを確認してください。

[ctx: #19194]
en: Continue?
ja: 続行しますか？

[ctx: #19195]
en: Client actions
ja: クライアントのアクション

[ctx: #19196]
en: PVR client specific actions
ja: PVR クライアント固有のアクション

[ctx: #19197]
en: Recording started on: %s
ja: 録画開始時刻: %s

[ctx: #19198]
en: Recording finished on: %s
ja: 録画終了時間: %s

[ctx: #19199]
en: Channel manager
ja: チャンネルマネージャー

[ctx: #19200]
en: EPG source:
ja: EPG のソース:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
ja: チャンネル名:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
ja: チャンネルアイコン:

[ctx: #19203]
en: Edit channel
ja: チャンネルの編集

[ctx: #19204]
en: New channel
ja: 新規チャンネル

[ctx: #19205]
en: Group management
ja: グループ管理

[ctx: #19206]
en: Activate EPG:
ja: EPG を有効に:

[ctx: #19207]
en: Group:
ja: グループ：

[ctx: #19208]
en: Enter the name of the new channel
ja: 新しいチャンネルの名前を入力

[ctx: #19209]
en: Kodi virtual backend
ja: Kodi 仮想バックエンド

[ctx: #19210]
en: Client
ja: クライアント

[ctx: #19211]
en: Delete channel
ja: チャンネルの削除

[ctx: #19212]
en: This list contains changes
ja: このリストには変更が含まれます

[ctx: #19213]
en: Select backend
ja: バックエンドの選択

[ctx: #19214]
en: Enter a valid URL for the new channel
ja: 新しいチャンネルの有効なURLを入力してください

[ctx: #19215]
en: The PVR backend does not support timers.
ja: PVR バックエンドがタイマーをサポートしていません。

[ctx: #19216]
en: All radio channels
ja: 全ラジオチャンネル

[ctx: #19217]
en: All TV channels
ja: すべてのテレビチャンネル

[ctx: #19218]
en: Visible
ja: 見える

[ctx: #19219]
en: Ungrouped channels
ja: グループ化されていないチャンネル

[ctx: #19220]
en: Channels in
ja: チャンネル:

[ctx: #19221]
en: Synchronise channel groups with backend(s)
ja: バックエンドとチャンネル グループを同期

[ctx: #19223]
en: No PVR Add-on could be enabled. Check your settings or the log for more info.
ja: PVR アドオンを有効にできませんでした。設定を見直すか、ログを参照してください。

[ctx: #19224]
en: Recording aborted
ja: 録画が中断されました

[ctx: #19225]
en: Recording scheduled
ja: 録画を予約しました

[ctx: #19226]
en: Recording started
ja: 録画が開始しました

[ctx: #19227]
en: Recording completed
ja: 録画が完了しました

[ctx: #19228]
en: Recording deleted
ja: 録画が削除されました

[ctx: #19229]
en: Close channel OSD after switching channels
ja: チャンネル切り替え後チャンネルのOSDを閉じる

[ctx: #19230]
en: Prevent EPG updates during playback
ja: 再生中はEPGを更新しない

[ctx: #19231]
en: Always use the channel order from the backend(s)
ja: 常にバックエンドからチャンネルの順序を使用する

[ctx: #19232]
en: Clear search results
ja: 検索結果をクリア

[ctx: #19233]
en: Display a notification on timer updates
ja: タイマーの更新で通知を表示する

[ctx: #19234]
en: Use backend channels numbers (only works with 1 enabled PVR Add-on)
ja: バックエンドのチャンネルナンバーを使用する (1つの有効なPVRアドオンとのみ動作する)

[ctx: #19235]
en: PVR manager is starting up
ja: PVR マネージャーを起動中

[ctx: #19236]
en: Loading channels from clients
ja: クライアントからチャンネルを読み込み中

[ctx: #19237]
en: Loading timers from clients
ja: クライアントからタイマーを読み込み中

[ctx: #19238]
en: Loading recordings from clients
ja: クライアントから録画を読み込み中

[ctx: #19239]
en: Starting background threads
ja: バックグラウンドのスレッドを開始

[ctx: #19240]
en: No PVR Add-on enabled
ja: PVR アドオンが有効になっていません

[ctx: #19241]
en: The PVR manager has been enabled without any
ja: PVR マネージャは起動しましたが、PVR アドオンが

[ctx: #19242]
en: enabled PVR Add-on. Enable at least one Add-on
ja: 有効にされた PVR アドオン。最低でも1つはアドオンを有効にしてください

[ctx: #19243]
en: in order to use the PVR functionality.
ja: アドオンを有効にしないと正しく機能しません。

[ctx: #19244]
en: Backend idle time
ja: バックエンドのアイドル時間

[ctx: #19245]
en: Set wakeup command (cmd [timestamp])
ja: ウェイクアップコマンドをセットする (cmd [timestamp])

[ctx: #19246]
en: Wakeup before recording
ja: 録画前にウェイクアップ

[ctx: #19247]
en: Daily wakeup
ja: デイリーモーニングコール

[ctx: #19248]
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
ja: 毎日の起床時間 (時間:分:秒)

[ctx: #19249]
en: Filter channels
ja: チャンネルのフィルタリング

[ctx: #19250]
en: Loading EPG from database
ja: データベースから EPG を読み出し中

[ctx: #19251]
en: Update EPG information
ja: EPG 情報のアップデート

[ctx: #19252]
en: Schedule EPG update for this channel?
ja: このチャンネルへのEPG更新をスケジュールしますか？

[ctx: #19253]
en: EPG update scheduled for channel
ja: チャンネルに設定されたスケジュールでEPGを更新

[ctx: #19254]
en: EPG update failed for channel
ja: チャンネルへのEPG更新が失敗しました

[ctx: #19255]
en: Start recording
ja: 録画の開始

[ctx: #19256]
en: Stop recording
ja: 録画の中止

[ctx: #19257]
en: Lock channel
ja: チャンネルをロック

[ctx: #19258]
en: Unlock channel
ja: チャンネルロックを解除

[ctx: #19259]
en: Parental control
ja: ペアレンタルコントロール

[ctx: #19260]
en: Unlock duration
ja: アンロック持続期間

[ctx: #19261]
en: Change PIN
ja: 暗証番号を変更する

[ctx: #19262]
en: Parental control. Enter PIN:
ja: ペアレンタルコントロール。PIN を入力:

[ctx: #19263]
en: Locked channel. Enter PIN:
ja: ロックされたチャンネルです。PIN を入力:

[ctx: #19264]
en: Incorrect PIN
ja: 暗証番号をエラー

[ctx: #19265]
en: The entered PIN number was incorrect.
ja: 入力された暗証番号が間違っていました。

[ctx: #19266]
en: Parental locked
ja: ペアレンタルロック済み

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
ja: ペアレンタルロック済み:

[ctx: #19268]
en: Do not show 'no information available' labels
ja: '情報なし'ラベルを表示しない

[ctx: #19269]
en: Do not show 'connection lost' warnings
ja: '接続が失われました'警告を表示しない

[ctx: #19270]
en: Group Items
ja: グループの項目

[ctx: #19271]
en: No PVR Add-ons could be found
ja: PVR アドオンが見つかりませんでした

[ctx: #19272]
en: You need a tuner, backend software, and an
ja: チューナー、バックエンドのソフトウェア、そして

[ctx: #19273]
en: Add-on for the backend to be able to use PVR.
ja: PVRを有効にする、バックエンド対応アドオン

[ctx: #19275]
en: Conflict warning
ja: コンフリクト警告

[ctx: #19276]
en: Conflict error
ja: 重複エラー

[ctx: #19277]
en: Recording conflict
ja: 録画が重複しています

[ctx: #19278]
en: Recording error
ja: 録画エラー

[ctx: #19279]
en: Client specific
ja: クライアント固有

[ctx: #19280]
en: Client specific settings
ja: クライアント固有の設定

[ctx: #19281]
en: Confirm channel switches by pressing OK
ja: OKを押して、チャンネル切り替えを確認

[ctx: #19282]
en: Current icon
ja: 現在のアイコン

[ctx: #19283]
en: No icon
ja: アイコンなし

[ctx: #19284]
en: Choose icon
ja: アイコンを選択

[ctx: #19285]
en: Browse for icon
ja: アイコンをブラウズ

[ctx: #19286]
en: Searching for channel icons
ja: チャンネルアイコンを検索中

[ctx: #19287]
en: All channels
ja: 全チャンネル

[ctx: #19288]
en: Foreground
ja: 前面

[ctx: #19499]
en: Other/Unknown
ja: その他/不明

[ctx: #19500]
en: Movie/Drama
ja: 映画/ドラマ

[ctx: #19501]
en: Detective/Thriller
ja: サスペンス/スリラー

[ctx: #19502]
en: Adventure/Western/War
ja: アドベンチャー/西部/戦争

[ctx: #19503]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
ja: SF /ファンタジー/ホラー

[ctx: #19504]
en: Comedy
ja: コメディ

[ctx: #19505]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
ja: 昼ドラ/メロドラマ/民族的

[ctx: #19506]
en: Romance
ja: 恋愛もの

[ctx: #19507]
en: Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
ja: シリアス/クラシック/宗教的/歴史映画/ドラマ

[ctx: #19508]
en: Adult Movie/Drama
ja: アダルト映画/ドラマ

[ctx: #19516]
en: News/Current Affairs
ja: ニュース/時事

[ctx: #19517]
en: News/Weather Report
ja: ニュース/天気予報

[ctx: #19518]
en: News Magazine
ja: ニュース雑誌

[ctx: #19519]
en: Documentary
ja: ドキュメンタリー

[ctx: #19520]
en: Discussion/Interview/Debate
ja: 議論/インタビュー/討論

[ctx: #19532]
en: Show/Game Show
ja: ショー/ゲームショー

[ctx: #19533]
en: Game Show/Quiz/Contest
ja: ゲームショー/クイズ/コンテスト

[ctx: #19534]
en: Variety Show
ja: バラエティショー

[ctx: #19535]
en: Talk Show
ja: トークショー

[ctx: #19548]
en: Sports
ja: スポーツ

[ctx: #19549]
en: Special Event
ja: スペシャルイベント

[ctx: #19550]
en: Sport Magazine
ja: スポーツマガジン

[ctx: #19551]
en: Football
ja: サッカー

[ctx: #19552]
en: Tennis/Squash
ja: テニス/スカッシュ

[ctx: #19553]
en: Team Sports
ja: チームスポーツ

[ctx: #19554]
en: Athletics
ja: 陸上競技

[ctx: #19555]
en: Motor Sport
ja: モータースポーツ

[ctx: #19556]
en: Water Sport
ja: ウォータースポーツ

[ctx: #19557]
en: Winter Sports
ja: ウィンタースポーツ

[ctx: #19558]
en: Equestrian
ja: 乗馬スポーツ

[ctx: #19559]
en: Martial Sports
ja: 武術・格闘技

[ctx: #19564]
en: Children's/Youth Programmes
ja: 子供・若者向け番組

[ctx: #19565]
en: Pre-school Children's Programmes
ja: 幼児向け番組

[ctx: #19566]
en: Entertainment Programmes for 6 to 14
ja: 6歳から14歳向けのエンターテインメント番組

[ctx: #19567]
en: Entertainment Programmes for 10 to 16
ja: 10歳から16歳向けのエンターテインメント番組

[ctx: #19568]
en: Informational/Educational/School Programme
ja: 情報/教育/学習番組

[ctx: #19569]
en: Cartoons/Puppets
ja: アニメ/人形

[ctx: #19580]
en: Music/Ballet/Dance
ja: 音楽/バレエ/ダンス

[ctx: #19581]
en: Rock/Pop
ja: ロック/ポップ

[ctx: #19582]
en: Serious/Classical Music
ja: シリアス/クラシック

[ctx: #19583]
en: Folk/Traditional Music
ja: フォーク/伝統音楽

[ctx: #19584]
en: Musical/Opera
ja: ミュージカル/オペラ

[ctx: #19585]
en: Ballet
ja: バレエ

[ctx: #19596]
en: Arts/Culture
ja: アート/カルチャー

[ctx: #19597]
en: Performing Arts
ja: 舞台芸術

[ctx: #19598]
en: Fine Arts
ja: アート

[ctx: #19599]
en: Religion
ja: 宗教

[ctx: #19600]
en: Popular Culture/Traditional Arts
ja: ポピュラー文化/伝統アート

[ctx: #19601]
en: Literature
ja: 文学

[ctx: #19602]
en: Film/Cinema
ja: 映画

[ctx: #19603]
en: Experimental Film/Video
ja: 実験映画/ビデオ

[ctx: #19604]
en: Broadcasting/Press
ja: 放送/プレス

[ctx: #19605]
en: New Media
ja: ニューメディア

[ctx: #19606]
en: Arts/Culture Magazines
ja: アート/カルチャーマガジン

[ctx: #19607]
en: Fashion
ja: ファッション

[ctx: #19612]
en: Social/Political/Economics
ja: 社会/政治/経済

[ctx: #19613]
en: Magazines/Reports/Documentary
ja: マガジン/レポート/ドキュメンタリー

[ctx: #19614]
en: Economics/Social Advisory
ja: 経済/社会状況

[ctx: #19615]
en: Remarkable People
ja: 注目すべき人々

[ctx: #19628]
en: Education/Science/Factual
ja: 教育/サイエンス

[ctx: #19629]
en: Nature/Animals/Environment
ja: 自然/動物/環境

[ctx: #19630]
en: Technology/Natural Sciences
ja: テクノロジー/自然科学

[ctx: #19631]
en: Medicine/Physiology/Psychology
ja: 医学/生理学/心理学

[ctx: #19632]
en: Foreign Countries/Expeditions
ja: 海外/探検

[ctx: #19633]
en: Social/Spiritual Sciences
ja: ソーシャル/スピリチュアルサイエンス

[ctx: #19634]
en: Further Education
ja: 生涯教育

[ctx: #19635]
en: Languages
ja: 言語

[ctx: #19644]
en: Leisure/Hobbies
ja: レジャー/趣味

[ctx: #19645]
en: Tourism/Travel
ja: 観光/旅行

[ctx: #19646]
en: Handicraft
ja: 手芸

[ctx: #19647]
en: Motoring
ja: クルマ

[ctx: #19648]
en: Fitness & Health
ja: フィットネス & 健康

[ctx: #19649]
en: Cooking
ja: クッキング

[ctx: #19650]
en: Advertisement/Shopping
ja: 宣伝/ショッピング

[ctx: #19651]
en: Gardening
ja: ガーデニング

[ctx: #19660]
en: Special Characteristics
ja: 特別な特徴

[ctx: #19661]
en: Original Language
ja: オリジナル言語

[ctx: #19662]
en: Black & White
ja: 白黒

[ctx: #19663]
en: Unpublished
ja: 非公開

[ctx: #19664]
en: Live Broadcast
ja: 生放送

[ctx: #19676]
en: Drama
ja: ドラマ

[ctx: #19677]
en: Detective/Thriller
ja: 探偵・刑事もの/スリラー

[ctx: #19678]
en: Adventure/Western/War
ja: 冒険/西部劇/戦争

[ctx: #19679]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
ja: SF/ファンタジー/ホラー

[ctx: #19680]
en: Comedy
ja: コメディー・お笑い

[ctx: #19681]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
ja: メロドラマ系

[ctx: #19682]
en: Romance
ja: 恋愛もの

[ctx: #19683]
en: Serious/ClassicalReligion/Historical
ja: シリアス/クラシック/宗教/歴史

[ctx: #19684]
en: Adult
ja: アダルト

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
ja: 保存されたミュージックのフォルダー

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
ja: 外部 DVD プレーヤーを使用

[ctx: #20002]
en: External DVD player
ja: 外部 DVD プレーヤーの指定

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
ja: トレイナーフォルダー

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
ja: スクリーンショットフォルダー設定

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
ja: プレイリストフォルダー

[ctx: #20007]
en: Recordings
ja: 録画

[ctx: #20008]
en: Screenshots
ja: スクリーンショット

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
ja: Kodi を使用

[ctx: #20011]
en: Music playlists
ja: ミュージックプレイリスト

[ctx: #20012]
en: Video playlists
ja: ビデオプレイリスト

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
ja: ゲームを起動しますか?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
ja: 並べ替え：プレイリスト

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
ja: サーバ上のサムネイル

[ctx: #20016]
en: Current thumb
ja: 現在のサムネイル

[ctx: #20017]
en: Local thumb
ja: ローカルサムネイル

[ctx: #20018]
en: No thumb
ja: サムネイルなし

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
ja: サムネイルを選択

[ctx: #20023]
en: Conflict
ja: コンフリクト

[ctx: #20024]
en: Scan new
ja: 新規スキャン

[ctx: #20025]
en: Scan all
ja: 全てスキャン

[ctx: #20026]
en: Region
ja: 地域

[ctx: #20037]
en: Summary
ja: 概要

[ctx: #20038]
en: Lock music window
ja: ミュージックウィンドウをロック

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
ja: ビデオウィンドウをロック

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
ja: ピクチャーウィンドウをロック

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
ja: プログラム & スクリプトウィンドウをロック

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
ja: ファイルマネージャーをロック

[ctx: #20043]
en: Lock settings
ja: ロックの設定

[ctx: #20044]
en: Start fresh
ja: フレッシュ起動

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
ja: マスターモードに入る

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
ja: マスターモードから抜ける

[ctx: #20047]
en: Create profile '%s'?
ja: プロファイル '%s' を作成しますか?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings
ja: 全設定を初期化して起動する

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
ja: 16x9 と 4x3 を自動切り替え

[ctx: #20052]
en: Caution
ja: 注意

[ctx: #20053]
en: Left master mode
ja: マスターモードから抜けました

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
ja: マスターモードに入りました

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
ja: Allmusic.com サムネール

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
ja: サムネイルの削除

[ctx: #20058]
en: Add profile...
ja: プロファイルの追加...

[ctx: #20059]
en: Query info for all albums
ja: 全アルバムの情報を取得

[ctx: #20060]
en: Media info
ja: メディア情報

[ctx: #20065]
en: Profile picture
ja: プロファイル画像

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
ja: プロファイルをロック

[ctx: #20067]
en: Edit profile
ja: プロファイルの編集

[ctx: #20068]
en: Profile lock
ja: プロファイルのロック

[ctx: #20069]
en: Could not create folder
ja: フォルダの作成に失敗

[ctx: #20070]
en: Profile directory
ja: プロファイルディレクトリ

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources
ja: メディアソース設定を初期化して起動する

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable
ja: 選択したフォルダーが書き込み可能であること、

[ctx: #20073]
en: and that the new folder name is valid
ja: 新規フォルダ名が有効であることを確認してください。

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
ja: MAPP評価

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
ja: マスターロックコードの入力

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
ja: 起動時にマスターロックコードを入力させる

[ctx: #20077]
en: Skin settings
ja: スキン設定

[ctx: #20078]
en: - no link set -
ja: - 未設定 -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
ja: アニメーション表示を有効にする

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
ja: 音楽再生中は RSS を停止

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
ja: ショートカットボタンを有効にする

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
ja: メインメニューに「プログラム」を表示

[ctx: #20083]
en: Show music info
ja: ミュージック情報を表示

[ctx: #20084]
en: Show weather info
ja: 天気予報情報を表示

[ctx: #20085]
en: Show system info
ja: システム情報を表示

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
ja: C: E: F: の利用可能な空き領域を表示

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
ja: E: F: G: の利用可能な空き領域を表示

[ctx: #20088]
en: Weather info
ja: 天気予報情報

[ctx: #20092]
en: Load profile
ja: プロファイルの読み込み

[ctx: #20093]
en: Profile name
ja: プロファイル名

[ctx: #20094]
en: Media sources
ja: メディアソース

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
ja: プロファイルのロックコードを入力

[ctx: #20096]
en: Login screen
ja: ログイン画面

[ctx: #20097]
en: Fetching album info
ja: アルバム情報の取得中

[ctx: #20098]
en: Fetching info for album
ja: アルバムの情報を取得中

[ctx: #20099]
en: Can't rip CD or track while playing from CD
ja: CD 再生中に CD やトラックの読み込みはできません

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
ja: マスターロックコードと設定

[ctx: #20102]
en: or copy from default?
ja: それともデフォルト値からコピーしますか?

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
ja: プロファイルに変更内容を保存しますか?

[ctx: #20104]
en: Old settings found.
ja: 古い設定が見つかりました。

[ctx: #20105]
en: Do you want to use them?
ja: その古い設定を使いますか?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found.
ja: 古いメディアソースが見つかりました。

[ctx: #20109]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
ja: UPnP 設定

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
ja: UPnP クライアントの自動起動

[ctx: #20112]
en: Last login: %s
ja: 最終ログイン：%s

[ctx: #20113]
en: Never logged on
ja: ログイン履歴なし

[ctx: #20114]
en: Profile %i / %i
ja: プロファイル %i / %i

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
ja: ユーザーログイン / プロファイルを選択

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
ja: ログインが面でロックを使用

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
ja: ロックコードが不正です。

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set.
ja: マスターロックの設定が必要です。

[ctx: #20119]
en: Would you like to set it now?
ja: いまここで設定しますか?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
ja: プログラム情報の読み込み中

[ctx: #20121]
en: Party on!
ja: パーティー開始！

[ctx: #20125]
en: Logged on as
ja: ログイン済：

[ctx: #20126]
en: Log off
ja: ログオフ

[ctx: #20128]
en: Go to root
ja: 一番上の階層へ

[ctx: #20132]
en: Restart video
ja: ビデオを再起動

[ctx: #20133]
en: Edit network location
ja: ネットワーク上の場所を編集

[ctx: #20134]
en: Remove network location
ja: ネットワーク上の場所を削除

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
ja: フォルダをスキャンしますか?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
ja: メモリユニット

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
ja: メモリユニットがマウントされました

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
ja: メモリユニットをマウントできませんでした

[ctx: #20139]
en: In port %i, slot %i
ja: ポート %i, スロット %i

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
ja: スクリーンセーバーをロック

[ctx: #20142]
en: Username
ja: ユーザー名

[ctx: #20143]
en: Enter password for
ja: パスワードを設定：

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
ja: シャットダウンタイマー

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
ja: シャットダウンまでの時間 (単位:分)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in %im
ja: タイマースタート, %i分後にシャットダウン

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
ja: 30分後にシャットダウン

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
ja: 1時間後にシャットダウン

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
ja: 2時間後にシャットダウン

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
ja: シャットダウンタイマーを設定

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
ja: シャットダウンタイマーをキャンセル

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for %s
ja: %s の設定をロック

[ctx: #20153]
en: Browse...
ja: 参照...

[ctx: #20154]
en: Summary information
ja: 概要情報

[ctx: #20155]
en: Storage information
ja: ストレージ情報

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
ja: ハードディスク情報

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
ja: DVD-ROM 情報

[ctx: #20158]
en: Network information
ja: ネットワーク情報

[ctx: #20159]
en: Video information
ja: ビデオ情報

[ctx: #20160]
en: Hardware information
ja: ハードウェア情報

[ctx: #20161]
en: Total
ja: 合計

[ctx: #20162]
en: Used
ja: 使用済

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
ja: Locking Not Supported

[ctx: #20165]
en: Not locked
ja: Not Locked

[ctx: #20168]
en: Requires reset
ja: Requires Reset

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
ja: Windowsネットワーク (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
ja: XBMSP サーバー

[ctx: #20173]
en: FTP server
ja: FTP サーバー

[ctx: #20174]
en: iTunes music share (DAAP)
ja: iTunes ミュージック共有 (DAAP)

[ctx: #20175]
en: UPnP server
ja: UPnP サーバー

[ctx: #20176]
en: Show video info
ja: ビデオ情報を表示

[ctx: #20177]
en: Done
ja: 完了

[ctx: #20180]
en: Symbols
ja: 記号

[ctx: #20183]
en: Reload skin
ja: スキンを再ロード

[ctx: #20184]
en: Rotate pictures using EXIF information
ja: EXIF 情報による画像の向き補正

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
ja: Use Poster View Styles for TV Shows

[ctx: #20186]
en: Please wait
ja: お待ち下さい...

[ctx: #20188]
en: Announce library updates via UPnP
ja: UPnP でライブラリアップデートをアナウンス

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
ja: あらすじとレビューで自動スクロールを有効化

[ctx: #20190]
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
ja: デバッグログ出力を有効にする

[ctx: #20192]
en: Download additional information during updates
ja: 更新時に追加情報をダウンロードする

[ctx: #20193]
en: Default service for album information
ja: アルバム情報取得用デフォルトサービス

[ctx: #20194]
en: Default service for artist information
ja: アーティスト情報取得用デフォルトサービス

[ctx: #20195]
en: Change scraper
ja: スクレーパーを変更

[ctx: #20196]
en: Export music library
ja: ミュージックライブラリをエクスポート

[ctx: #20197]
en: Import music library
ja: ミュージックライブラリをインポート

[ctx: #20198]
en: No artist found!
ja: アーティストが見つかりませんでした!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist info failed
ja: アーティスト情報の取得に失敗しました

[ctx: #20220]
en: Override song tags with online information
ja: オンライン情報で、楽曲ファイルのタグを上書きする

[ctx: #20221]
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
ja: この設定を有効にすると、あなたが楽曲ファイルに入力した、ジャンル、年、アーチスト等のタグ情報を上書きします。楽曲のタグに MusicBrainz の ID を埋め込んでいる場合は便利な機能です。

[ctx: #20240]
en: Android music
ja: Android ミュージック

[ctx: #20241]
en: Android videos
ja: Android ビデオ

[ctx: #20242]
en: Android pictures
ja: Android ピクチャー

[ctx: #20243]
en: Android photos
ja: Android フォト

[ctx: #20244]
en: Android Apps
ja: Android アプリ

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
ja: パーティー開始！ (ビデオ)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
ja: WebDAV サーバー (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
ja: WebDAV サーバー (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
ja: 初回ログイン、プロファイルを編集して下さい

[ctx: #20256]
en: HTS Tvheadend client
ja: HTS Tvheadend クライアント

[ctx: #20257]
en: VDR Streamdev client
ja: VDR Streamdev クライアント

[ctx: #20258]
en: MythTV client
ja: MythTV クライアント

[ctx: #20259]
en: Network Filesystem (NFS)
ja: ネットワークファイルシステム (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH/SFTP)
ja: セキュアシェル (SSH/SFTP)

[ctx: #20261]
en: Apple Filing Protocol (AFP)
ja: Apple ファイル共有プロトコル (AFP)

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
ja: Web サーバーディレクトリ (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
ja: Web サーバーディレクトリ (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
ja: フォルダに書き込みできません：

[ctx: #20303]
en: Do you want to skip and proceed?
ja: スキップして続けますか?

[ctx: #20304]
en: RSS Feed
ja: RSS フィード

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
ja: セカンダリ DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
ja: DHCP サーバ：

[ctx: #20309]
en: Make new folder
ja: 新規フォルダー作成

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
ja: 不明、またはオンボード (protected)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
ja: ビデオ - ライブラリ

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
ja: 並べ替え：ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using %s
ja: %s で映画をスキャン中

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using %s
ja: %s で音楽ビデオをスキャン中

[ctx: #20319]
en: Scanning tvshows using %s
ja: %s でTV番組をスキャン中

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using %s
ja: %s でアーティストをスキャン中

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using %s
ja: %s でアルバムをスキャン中

[ctx: #20323]
en: Movie plot
ja: 映画のあらすじ

[ctx: #20325]
en: Calibration reset
ja: 設定のリセット

[ctx: #20326]
en: This will reset the calibration values for %s
ja: %s の設定値をリセットしてすべて

[ctx: #20327]
en: to its default values.
ja: デフォルト値に戻します。

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
ja: フォルダ名も検索対象にする

[ctx: #20331]
en: File
ja: ファイル

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
ja: ファイル名・フォルダ名を検索対象にしますか?

[ctx: #20333]
en: Set content
ja: コンテンツを設定

[ctx: #20334]
en: Folder
ja: フォルダー

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
ja: コンテンツを再帰的に探索しますか?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
ja: ソースのロック解除

[ctx: #20337]
en: Actor
ja: 俳優

[ctx: #20338]
en: Movie
ja: 映画

[ctx: #20339]
en: Director
ja: 監督

[ctx: #20341]
en: this path from the Kodi library?
ja: このパスを Kodi ライブラリから削除しますか？

[ctx: #20342]
en: Movies
ja: 映画

[ctx: #20343]
en: TV shows
ja: テレビ番組

[ctx: #20344]
en: This directory contains
ja: このディレクトリが含むのは

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
ja: 自動スキャンを実行

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
ja: 再帰的スキャン

[ctx: #20348]
en: Directors
ja: 監督

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
ja: このパスにはビデオファイルがありませんでした!

[ctx: #20351]
en: TV show information
ja: テレビ番組情報

[ctx: #20352]
en: Episode information
ja: エピソード情報

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
ja: テレビ番組の詳細をロード中

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
ja: エピソードガイド取得中

[ctx: #20355]
en: Loading info for episodes in directory
ja: ディレクトリ内のエピソード情報を読み込み中

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
ja: テレビ番組を選択：

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
ja: テレビ番組名を入力

[ctx: #20358]
en: Season %i
ja: シーズン %i

[ctx: #20359]
en: Episode
ja: エピソード

[ctx: #20360]
en: Episodes
ja: エピソード

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
ja: エピソードの詳細をロード中

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
ja: エピソードをライブラリから削除

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
ja: テレビ番組をライブラリから削除

[ctx: #20364]
en: TV show
ja: テレビ番組

[ctx: #20365]
en: Episode plot
ja: エピソードのあらすじ

[ctx: #20366]
en: * All seasons
ja: * 全シーズン

[ctx: #20367]
en: Hide watched
ja: 視聴済みを除外

[ctx: #20368]
en: Prod code
ja: 製品コード

[ctx: #20369]
en: Show plot for unwatched items
ja: 未視聴アイテムのあらすじを表示する

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
ja: * あらすじ非表示 *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
ja: シーズンサムネイル指定

[ctx: #20372]
en: Season image
ja: シーズンイメージ

[ctx: #20373]
en: Season
ja: シーズン

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
ja: 映画情報を取得中

[ctx: #20375]
en: Unassign content
ja: Unassign Content

[ctx: #20376]
en: Original title
ja: オリジナルのタイトル

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
ja: テレビ番組情報を更新

[ctx: #20378]
en: Refresh info for all episodes?
ja: すべてのエピソード情報を更新しますか？

[ctx: #20379]
en: Selected folder contains a single TV show
ja: 選択したフォルダーにはテレビ番組1種類のみ含まれる

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
ja: 選択したフォルダーをスキャン対象から除外する

[ctx: #20381]
en: Specials
ja: スペシャル

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
ja: 選択したフォルダにはビデオが1つだけあります

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
ja: テレビ番組とリンクを設定

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
ja: テレビ番組とのリンクを解除

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
ja: 最近追加された映画

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
ja: 最近追加されたエピソード

[ctx: #20388]
en: Studios
ja: スタジオ

[ctx: #20389]
en: Music videos
ja: 音楽ビデオ

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
ja: 最近追加された音楽ビデオ

[ctx: #20391]
en: Music video
ja: 音楽ビデオ

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
ja: 音楽ビデオをライブラリから削除

[ctx: #20393]
en: Music video information
ja: 音楽ビデオ情報

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
ja: 音楽ビデオ情報を取得中

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
ja: アーティスト別アルバムへ

[ctx: #20397]
en: Go to album
ja: アルバムへ

[ctx: #20398]
en: Play song
ja: 曲を再生

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
ja: アルバムのミュージックビデオへ

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
ja: アーティストのミュージックビデオへ

[ctx: #20401]
en: Play music video
ja: ミュージックビデオを再生

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails when adding to library
ja: ライブラリ追加時に俳優のサムネイルを取得する

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
ja: 俳優のサムネイルを指定

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
ja: ブックマークの削除

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
ja: エピソードブックマークを削除

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
ja: エピソードブックマークを設定

[ctx: #20407]
en: Scraper settings
ja: スクレーパー設定

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
ja: 音楽ビデオ情報を取得中

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
ja: テレビ番組情報を取得中

[ctx: #20410]
en: Trailer
ja: 予告

[ctx: #20411]
en: Flatten
ja: フラット化

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
ja: テレビ番組シーズンのフラット化

[ctx: #20413]
en: Get fanart
ja: Fanart を取得

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
ja: ビデオと音楽のライブラリで Fanart を表示する

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
ja: 新しいコンテンツをスキャン中

[ctx: #20416]
en: First aired
ja: 初回放映

[ctx: #20417]
en: Writer
ja: 脚本家

[ctx: #20418]
en: Writers
ja: 著者

[ctx: #20420]
en: Never
ja: しない

[ctx: #20421]
en: If only one season
ja: 1シーズンのみの場合

[ctx: #20422]
en: Always
ja: 常に

[ctx: #20423]
en: Has trailer
ja: 予告編あり

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
ja: Fanart スライドショー

[ctx: #20430]
en: Export thumbnails and fanart?
ja: サムネイルとファンアートを書き出しますか？

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
ja: 古いファイルを上書きしますか?

[ctx: #20432]
en: Exclude path from library updates
ja: ライブラリの更新から除外

[ctx: #20433]
en: Extract thumbnails and video information
ja: サムネイルとビデオ情報を抽出

[ctx: #20434]
en: Sets
ja: セット

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
ja: 分割されたビデオ項目を結合する

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
ja: 俳優サムネールをエクスポートしますか?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
ja: Fanart を選択

[ctx: #20438]
en: Local fanart
ja: ローカル Fanart

[ctx: #20439]
en: No fanart
ja: Fanart なし

[ctx: #20440]
en: Current fanart
ja: 現在の Fanart

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
ja: リモート Fanart

[ctx: #20442]
en: Change content
ja: コンテンツを変更

[ctx: #20448]
en: Could not download information
ja: 情報を取得できませんでした

[ctx: #20456]
en: Flatten library hierarchy
ja: ライブラリの階層をフラット化

[ctx: #20457]
en: Movie set
ja: ムービーセット

[ctx: #20458]
en: Group movies in sets
ja: ムービーセットにグループ化

[ctx: #20459]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: #20460]
en: Add %s
ja: %s を追加

[ctx: #20461]
en: Remove %s
ja: %s を削除

[ctx: #20462]
en: New tag...
ja: 新規タグ...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '%s' already exists.
ja: 「%s」という名前のタグは既に存在します

[ctx: #20464]
en: Select %s
ja: %s を選択

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
ja: ムービーセットの管理

[ctx: #20466]
en: Select movie set
ja: ムービーセットを選択

[ctx: #20467]
en: No set (Remove from %s)
ja: セットしない（%sから削除）

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
ja: ムービーを新規セットに追加

[ctx: #20469]
en: Keep current set (%s)
ja: 現在のセット（%s）を維持する

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
ja: 隠しファイル/ディレクトリを表示

[ctx: #21331]
en: TuxBox client
ja: TuxBox クライアント

[ctx: #21332]
en: WARNING: Target TuxBox device is in recording-mode!
ja: 警告：対象の TuxBox デバイスは現在録画中です!

[ctx: #21333]
en: The stream will be stopped!
ja: The Stream will be Stopped!

[ctx: #21334]
en: Zap to channel: %s failed!
ja: Zap to Channel: %s Failed!

[ctx: #21336]
en: Connecting to: %s
ja: 接続中：%s

[ctx: #21337]
en: TuxBox device
ja: TuxBox Device

[ctx: #21359]
en: Add media share...
ja: メディア共有を追加...

[ctx: #21360]
en: Share video and music libraries through UPnP
ja: ビデオ/ミュージックライブラリを UPnP 経由で共有

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
ja: リモート UPnP プレーヤーを検出

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
ja: ブックマークが作られました

[ctx: #21363]
en: Episode Bookmark created
ja: エピソードブックマークが作られました

[ctx: #21364]
en: Edit media share
ja: メディア共有を編集

[ctx: #21365]
en: Remove media share
ja: メディア共有を削除

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
ja: サブタイトルのフォルダーをカスタマイズする

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
ja: 映画＆字幕ディレクトリ

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
ja: マウスとタッチスクリーンサポートを有効に

[ctx: #21370]
en: Play navigation sounds during media playback
ja: 再生時もナビゲーションサウンドを有効化

[ctx: #21371]
en: Thumbnail
ja: サムネイル

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
ja: DVD Player リージョンの強制指定

[ctx: #21373]
en: Video output
ja: ビデオ出力

[ctx: #21374]
en: Video aspect
ja: アスペクト比

[ctx: #21375]
en: Normal
ja: ノーマル

[ctx: #21376]
en: Letterbox
ja: レターボックス

[ctx: #21377]
en: Widescreen
ja: ワイドスクリーン

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
ja: 480p 有効化

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
ja: 720p 有効化

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
ja: 1080i 有効化

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
ja: 新規プレイリスト名を入力

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons in file lists
ja: ファイルリストに "ソースを追加" ボタンを表示

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
ja: スクロールバー表示

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
ja: 視聴済み除外ボタンをビデオライブラリに追加

[ctx: #21385]
en: Open
ja: 開く

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
ja: Acoustic Management Level

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
ja: Enable Custom Background

[ctx: #21390]
en: Power management level
ja: Power Management Level

[ctx: #21391]
en: High power
ja: High Power

[ctx: #21392]
en: Low power
ja: Low Power

[ctx: #21393]
en: High standby
ja: High Standby

[ctx: #21394]
en: Low standby
ja: Low Standby

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
ja: 4GB 以上のファイルはキャッシュできません

[ctx: #21396]
en: Chapter
ja: チャプター

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
ja: High Quality Pixel Shader V2

[ctx: #21398]
en: Enable playlist at startup
ja: 起動時後プレイリストを再生

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
ja: Tween アニメーション有効化

[ctx: #21412]
en: Scrapers
ja: スクレーパー

[ctx: #21413]
en: Default movie scraper
ja: 規定の映画用スクレーパー

[ctx: #21414]
en: Default tvshow scraper
ja: 規定のテレビ番組用スクレーパー

[ctx: #21415]
en: Default music video scraper
ja: 規定の音楽ビデオ用スクレーパー

[ctx: #21417]
en: Settings
ja: 設定

[ctx: #21418]
en: Multilingual
ja: 他言語

[ctx: #21419]
en: No scrapers present
ja: スクレーパーがありません

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
ja: Smart Playlist Rule

[ctx: #21423]
en: New rule...
ja: New Rule...

[ctx: #21427]
en: Limit to
ja: 制限

[ctx: #21428]
en: No limit
ja: 制限なし

[ctx: #21429]
en: Order by
ja: 並べ替え

[ctx: #21430]
en: ascending
ja: 昇順

[ctx: #21431]
en: descending
ja: 降順

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
ja: スマートプレイリストの編集

[ctx: #21433]
en: Name of the playlist
ja: プレイリスト名

[ctx: #21435]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: #21436]
en: %i items
ja: %i アイテム

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
ja: 新規スマートプレイリスト...

[ctx: #21438]
en: %c Drive
ja: %c ドライブ

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
ja: パーティモードルールの編集

[ctx: #21440]
en: Home folder
ja: ホームフォルダー

[ctx: #21441]
en: Watched count
ja: 試聴回数

[ctx: #21442]
en: Episode title
ja: エピソードタイトル

[ctx: #21443]
en: Video resolution
ja: ビデオの解像度

[ctx: #21444]
en: Audio channels
ja: オーディオチャンネル

[ctx: #21445]
en: Video codec
ja: ビデオコーデック

[ctx: #21446]
en: Audio codec
ja: オーディオコーデック

[ctx: #21447]
en: Audio language
ja: 音声言語

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
ja: 字幕言語

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
ja: リモコンによるキーボード入力

[ctx: #21450]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
ja: インターネット接続が必要です。

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
ja: ルートファイルシステム

[ctx: #21456]
en: External storage
ja: 外部記憶

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
ja: 視聴したエピソードの回数

[ctx: #21458]
en: Group by
ja: グループ化

[ctx: #21460]
en: Subtitle position on screen
ja: 字幕の表示位置

[ctx: #21462]
en: Bottom of video
ja: 映像の下側に重ねる

[ctx: #21463]
en: Below video
ja: 映像の下

[ctx: #21464]
en: Top of video
ja: 映像の上側に重ねる

[ctx: #21465]
en: Above video
ja: 映像の上

[ctx: #21467]
en: %.1f to %.1f
ja: %.1f から %.1f まで

[ctx: #21468]
en: %d to %d
ja: %d から %d まで

[ctx: #21469]
en: %s to %s
ja: %s から %s まで

[ctx: #21602]
en: (External)
ja: （外部）

[ctx: #21800]
en: File name
ja: ファイル名

[ctx: #21801]
en: File path
ja: ファイルのパス

[ctx: #21802]
en: File size
ja: ファイルサイズ

[ctx: #21803]
en: File date/time
ja: ファイルの日付

[ctx: #21804]
en: Slide index
ja: Slide Index

[ctx: #21805]
en: Resolution
ja: 解像度

[ctx: #21806]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: #21807]
en: Colour/B&W
ja: カラー/白黒

[ctx: #21808]
en: JPEG process
ja: JPEG 処理

[ctx: #21820]
en: Date/Time
ja: 日時

[ctx: #21821]
en: Description
ja: 説明

[ctx: #21822]
en: Camera make
ja: カメラのメーカー

[ctx: #21823]
en: Camera model
ja: カメラのモデル名

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
ja: EXIF コメント

[ctx: #21825]
en: Firmware
ja: ファームウェア

[ctx: #21826]
en: Aperture
ja: 絞り

[ctx: #21827]
en: Focal length
ja: 焦点距離

[ctx: #21828]
en: Focus distance
ja: ピント位置

[ctx: #21829]
en: Exposure
ja: 露出

[ctx: #21830]
en: Exposure time
ja: 露出時間

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
ja: 露出バイアス

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
ja: 露出モード

[ctx: #21833]
en: Flash used
ja: フラッシュの有無

[ctx: #21834]
en: White-balance
ja: ホワイトバランス

[ctx: #21835]
en: Light source
ja: 光源

[ctx: #21836]
en: Metering mode
ja: 測光方式

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
ja: ディジタルズーム

[ctx: #21839]
en: CCD width
ja: CCD の横幅

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
ja: GPS 緯度

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
ja: GPS 経度

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
ja: GPS 高度

[ctx: #21843]
en: Orientation
ja: 写真の向き

[ctx: #21858]
en: Image type
ja: 画像タイプ

[ctx: #21859]
en: Time created
ja: 作成時間

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
ja: 追加カテゴリ

[ctx: #21861]
en: Keywords
ja: キーワード

[ctx: #21862]
en: Caption
ja: キャプション

[ctx: #21863]
en: Author
ja: 作者

[ctx: #21864]
en: Headline
ja: ヘッドライン

[ctx: #21865]
en: Special instructions
ja: Special Instructions

[ctx: #21866]
en: Category
ja: カテゴリー

[ctx: #21868]
en: Byline title
ja: Byline Title

[ctx: #21869]
en: Credit
ja: クレジット

[ctx: #21870]
en: Source
ja: ソース

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
ja: 著作権情報

[ctx: #21872]
en: Object name
ja: Object Name

[ctx: #21877]
en: Date created
ja: Date Created

[ctx: #21878]
en: Urgency
ja: 緊急

[ctx: #21879]
en: Country code
ja: Country Code

[ctx: #21880]
en: Reference service
ja: Reference Service

[ctx: #21881]
en: Allow control of Kodi via UPnP
ja: UPnP 経由でのKodi の操作を許可

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
ja: DVD メニューより前のイントロ部分をスキップ (可能な場合)

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
ja: 全アーティストの情報を検索

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
ja: アルバム情報を取得中

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
ja: アーティスト情報を取得中

[ctx: #21887]
en: Biography
ja: バイオグラフィー

[ctx: #21888]
en: Discography
ja: ディスコグラフィー

[ctx: #21889]
en: Searching artist
ja: アーティストの検索

[ctx: #21890]
en: Select artist
ja: アーティストを選択

[ctx: #21891]
en: Artist information
ja: アーティスト情報

[ctx: #21892]
en: Instruments
ja: 楽器

[ctx: #21893]
en: Born
ja: 生まれ

[ctx: #21894]
en: Formed
ja: 結成

[ctx: #21895]
en: Themes
ja: テーマ

[ctx: #21896]
en: Disbanded
ja: 解散

[ctx: #21897]
en: Died
ja: 死去

[ctx: #21898]
en: Years active
ja: アクティブな期間

[ctx: #21899]
en: Label
ja: レーベル

[ctx: #21900]
en: Born/Formed
ja: 生誕/結成

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
ja: 開始時にライブラリを更新

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
ja: ライブラリの更新状況を表示しない

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
ja: DNS サフィックス

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
ja: 字幕オフセット

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
ja: OpenGL ベンダー：

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
ja: OpenGL レンダラー：

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
ja: OpenGL バージョン：

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
ja: GPU 温度：

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
ja: CPU 温度：

[ctx: #22012]
en: Total memory
ja: 合計メモリー

[ctx: #22013]
en: Profile data
ja: プロファイルデータ

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
ja: ビデオ再生中に一時停止したら画面を暗くする

[ctx: #22015]
en: All recordings
ja: すべての録画

[ctx: #22016]
en: By title
ja: タイトル順

[ctx: #22017]
en: By group
ja: グループ順

[ctx: #22018]
en: Live channels
ja: ライブチャンネル

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
ja: 録画　（タイトル順）

[ctx: #22020]
en: Guide
ja: ガイド

[ctx: #22021]
en: Allowed error in aspect ratio to minimise black bars
ja: 黒帯を最小限にするためのアスペクト比の許容誤差

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
ja: リストでビデオファイルを表示

[ctx: #22023]
en: DirectX vendor:
ja: DirectX ベンダー：

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
ja: Direct3D バージョン：

[ctx: #22030]
en: Font
ja: フォント

[ctx: #22031]
en: Size
ja: サイズ

[ctx: #22032]
en: Colours
ja: 色

[ctx: #22033]
en: Charset
ja: 文字セット

[ctx: #22034]
en: Export karaoke titles as HTML
ja: カラオケタイトルをエクスポート (HTML)

[ctx: #22035]
en: Export karaoke titles as CSV
ja: カラオケタイトルをエクスポート (CSV)

[ctx: #22036]
en: Import karaoke titles...
ja: カラオケタイトルのインポート...

[ctx: #22038]
en: Export karaoke titles...
ja: カラオケタイトルのエクスポート...

[ctx: #22040]
en: white/green
ja: 白/緑

[ctx: #22041]
en: white/red
ja: 白/赤

[ctx: #22042]
en: white/blue
ja: 白/青

[ctx: #22043]
en: black/white
ja: 黒/白

[ctx: #22079]
en: Default select action
ja: デフォルトの動作

[ctx: #22080]
en: Choose
ja: 選択

[ctx: #22081]
en: Show Information
ja: 情報を表示

[ctx: #22082]
en: More...
ja: さらに...

[ctx: #22083]
en: Play all
ja: 全て再生

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
ja: 文字多重放送がありません

[ctx: #23050]
en: Activate Teletext
ja: 文字多重放送を有効に

[ctx: #23055]
en: Scale Teletext to 4:3
ja: 文字多重放送を 4:3 にスケーリング

[ctx: #24000]
en: Add-on
ja: アドオン

[ctx: #24001]
en: Add-ons
ja: アドオン

[ctx: #24002]
en: Add-on options
ja: アドオン設定

[ctx: #24003]
en: Add-on Information
ja: アドオン情報

[ctx: #24005]
en: Media sources
ja: メディアソース

[ctx: #24007]
en: Movie information
ja: ムービー情報

[ctx: #24008]
en: Screensaver
ja: スクリーンセーバー

[ctx: #24009]
en: Script
ja: スクリプト

[ctx: #24010]
en: Visualisation
ja: 視覚化

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
ja: アドオン レポジトリ

[ctx: #24012]
en: Subtitles
ja: 字幕

[ctx: #24013]
en: Lyrics
ja: 歌詞

[ctx: #24014]
en: TV information
ja: TV 情報

[ctx: #24015]
en: Music video information
ja: ミュージックビデオ情報

[ctx: #24016]
en: Album information
ja: アルバム情報

[ctx: #24017]
en: Artist information
ja: アーティスト情報

[ctx: #24018]
en: Services
ja: サービス

[ctx: #24019]
en: PVR clients
ja: PVR クライアント

[ctx: #24020]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: #24021]
en: Disable
ja: 無効

[ctx: #24022]
en: Enable
ja: 有効

[ctx: #24023]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #24024]
en: Add-on disabled
ja: アドオン無効

[ctx: #24027]
en: Weather
ja: 天気

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
ja: Weather.com (標準)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
ja: 天気情報用のサービス

[ctx: #24030]
en: This Add-on can not be configured
ja: このアドオンは設定できません

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
ja: 設定の読み込みに失敗

[ctx: #24032]
en: All Add-ons
ja: すべてのアドオン

[ctx: #24033]
en: Get Add-ons
ja: アドオン取得

[ctx: #24034]
en: Check for updates
ja: アップデートの確認

[ctx: #24035]
en: Force refresh
ja: 強制的にリフレッシュ

[ctx: #24036]
en: Change log
ja: 変更履歴

[ctx: #24037]
en: Uninstall
ja: アンインストール

[ctx: #24038]
en: Install
ja: インストール

[ctx: #24039]
en: Disabled Add-ons
ja: 無効なアドオン

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
ja: (現在の設定をクリア)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
ja: zip ファイルからインストール

[ctx: #24042]
en: Downloading %i%%
ja: ダウンロード中 %i%%

[ctx: #24043]
en: Available Updates
ja: 利用可能なアップデート

[ctx: #24044]
en: Dependencies not met. Please contact Add-on author.
ja: 依存先が見つかりません。アドオンの開発元に連絡してください。

[ctx: #24045]
en: Add-on does not have the correct structure
ja: アドオンが正しい構造になっていません

[ctx: #24046]
en: %s is used by the following installed Add-on(s)
ja: %s は以下のインストール済のアドオンに使われています

[ctx: #24047]
en: This Add-on cannot be uninstalled
ja: このアドオンはアンインストールできません

[ctx: #24048]
en: Rollback
ja: ロールバック

[ctx: #24049]
en: Incompatible
ja: 互換性なし

[ctx: #24050]
en: Available Add-ons
ja: 利用可能なアドオン

[ctx: #24051]
en: Version:
ja: バージョン：

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
ja: 注意書き

[ctx: #24053]
en: License:
ja: ライセンス：

[ctx: #24054]
en: Changelog
ja: 変更履歴

[ctx: #24055]
en: Check for updates
ja: アップデートの確認

[ctx: #24056]
en: Last updated %s
ja: 最終更新 : %s

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this Add-on?
ja: このアドオンを有効にしますか？

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this Add-on?
ja: このアドオンを無効にしますか？

[ctx: #24061]
en: Add-on update available!
ja: アドオンのアップデートがあります!

[ctx: #24062]
en: Enabled Add-ons
ja: 有効なアドオン

[ctx: #24063]
en: Auto update
ja: 自動更新

[ctx: #24064]
en: Add-on enabled
ja: アドオンが有効になりました

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
ja: アドオンが更新されました

[ctx: #24066]
en: Cancel Add-on download?
ja: アドオンのダウンロードをキャンセルしますか?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading Add-ons
ja: 現在ダウンロード中のアドオン

[ctx: #24068]
en: Update available
ja: アップデート可能

[ctx: #24069]
en: Update
ja: アップデート

[ctx: #24070]
en: Add-on could not be loaded.
ja: アドオンを読み込めませんでした。

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
ja: 原因不明のエラーが発生しました。

[ctx: #24072]
en: Settings required
ja: 設定が必要

[ctx: #24073]
en: Could not connect
ja: 接続不可

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
ja: 再起動が必要

[ctx: #24075]
en: Disable
ja: 無効化

[ctx: #24076]
en: Add-on Required
ja: 必要なアドオン

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
ja: 最接続しますか?

[ctx: #24081]
en: Helper Add-ons
ja: ヘルパー アドオン

[ctx: #24082]
en: Add-on libraries
ja: アドオン ライブラリー

[ctx: #24083]
en: Information libraries
ja: 情報ライブラリー

[ctx: #24084]
en: Visualisation libraries
ja: 視覚化ライブラリー

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
ja: アドオンの再起動

[ctx: #24090]
en: Lock Add-on manager
ja: アドオンマネージャをロック

[ctx: #24091]
en: This Add-on cannot be disabled
ja: このアドオンを無効にできません

[ctx: #24094]
en: (current)
ja: (現在)

[ctx: #24095]
en: (blacklisted)
ja: (ブラックリスト)

[ctx: #24096]
en: Add-on is incompatible or has been marked broken in repository.
ja: このアドオンは、配布レポジトリで互換性がない、もしくは壊れていると指定されています。

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
ja: このシステム上で無効にしますか?

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
ja: このスキンに切り替えますか?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an Add-on:
ja: この機能を使うには以下のアドオンのダウンロードが必要です：

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this Add-on?
ja: このアドオンをダウンロードしますか?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
ja: スキンの読み込みに失敗

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
ja: スキンはいくつかのファイルをなくしています。

[ctx: #24104]
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
ja: このアドオンは、依存先が見つからないため使用できません。

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
ja: 字幕を検索中は一時停止する

[ctx: #24106]
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
ja: ダウンロードした字幕を保存する場所を指定してください。ビデオと同じ場所か、カスタムの場所となります。

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
ja: 字幕を検索中 ...

[ctx: #24108]
en: %d subtitles found
ja: 字幕が %d 見つかりました

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
ja: 字幕が見つかりませんでした

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
ja: 字幕のダウンロード中 ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
ja: 字幕をダウンロードする言語

[ctx: #24112]
en: Set languages to use when searching for subtitles. Not all subtitle services will use all languages.
ja: 字幕を検索する言語を設定します。すべての字幕提供サービスがすべての言語に対応しているわけではありません。

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
ja: 字幕のダウンロードに失敗

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
ja: 字幕サービスがインストールされていません

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
ja: 字幕の保存場所

[ctx: #24116]
en: Default TV Service
ja: デフォルト TV サービス

[ctx: #24117]
en: Select service that will be used as default to search for TV Show subtitles.
ja: テレビ番組の字幕を検索する既定のサービスを選んでください。

[ctx: #24118]
en: Default Movie Service
ja: デフォルト映画サービス

[ctx: #24119]
en: Select service that will be used as default to search for Movie subtitles.
ja: 映画の字幕を検索する既定のサービスを選んでください。

[ctx: #24120]
en: Manual search string
ja: 手動検索文字列

[ctx: #24121]
en: Enter search string
ja: 検索文字列を入力

[ctx: #24122]
en: Update all
ja: 全てアップデート

[ctx: #24123]
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
ja: 字幕検索のためビデオを一時停止します。字幕取得後、再開します。

[ctx: #24125]
en: Custom location
ja: カスタムの保存場所

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
ja: 最初の字幕を自動ダウンロード

[ctx: #24127]
en: Automatically download first subtitle from the search result list
ja: 検索結果のうち、最初の字幕を自動的にダウンロードします

[ctx: #24128]
en: Configuration has been moved
ja: 設定を移行しました。

[ctx: #25000]
en: Notifications
ja: 通知

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
ja: 全タイトルから選択...

[ctx: #25003]
en: Show Blu-ray menu
ja: Blu-ray メニューを表示

[ctx: #25004]
en: Play main title: %d
ja: メインタイトルを再生：%d

[ctx: #25005]
en: Title: %d
ja: タイトル：%d

[ctx: #25006]
en: Select playback item
ja: 再生アイテムの選択

[ctx: #25007]
en: Chapters: %u - duration: %s
ja: チャプター : %u - 時間 : %s

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
ja: Blu-ray の再生に失敗

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
ja: この Blu-ray のメニューはサポートされていません

[ctx: #29800]
en: Library Mode
ja: ライブラリモード

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
ja: QWERTYキーボード

[ctx: #29802]
en: Passthrough Audio in use
ja: パススルーオーディオ使用中

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
ja: 予告編の品質

[ctx: #33002]
en: Stream
ja: ストリーム

[ctx: #33003]
en: Download
ja: ダウンロード

[ctx: #33004]
en: Download & play
ja: ダウンロードして再生

[ctx: #33005]
en: Download & save
ja: ダウンロードして保存

[ctx: #33006]
en: Today
ja: 今日

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
ja: 明日

[ctx: #33010]
en: Set download directory
ja: ダウンロードディレクトリの指定

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
ja: 通常のプレーヤーの代わりに DVD プレーヤーを使用

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
ja: ビデオ再生前にダウンロードするか確認する

[ctx: #33016]
en: Clips
ja: クリップ

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
ja: プラグインを再起動して有効にする

[ctx: #33018]
en: Tonight
ja: 今夜

[ctx: #33019]
en: Tomorrow Night
ja: 明日の夜

[ctx: #33021]
en: Precipitation
ja: 降雨量

[ctx: #33022]
en: Precip
ja: 降雨量

[ctx: #33027]
en: Sunrise
ja: 日の出

[ctx: #33028]
en: Sunset
ja: 日没

[ctx: #33029]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: #33030]
en: Outlook
ja: 見通し

[ctx: #33031]
en: Coverflow
ja: カバーフロー

[ctx: #33032]
en: Translate text
ja: テキストを翻訳

[ctx: #33034]
en: 36 Hour
ja: 36時間

[ctx: #33035]
en: Maps
ja: マップ

[ctx: #33036]
en: Hourly
ja: 時間ごと

[ctx: #33037]
en: Weekend
ja: 週末

[ctx: #33038]
en: %s day
ja: %s日

[ctx: #33039]
en: %s Streams
ja: %s ストリーム

[ctx: #33040]
en: %s Devices
ja: %s デバイス

[ctx: #33049]
en: Alert
ja: アラート

[ctx: #33050]
en: Alerts
ja: アラート

[ctx: #33051]
en: Choose Your
ja: 選択する：

[ctx: #33052]
en: Check
ja: チェック：

[ctx: #33053]
en: Configure the
ja: 設定する：

[ctx: #33054]
en: Seasons
ja: シーズン

[ctx: #33055]
en: Use your
ja: 使用：

[ctx: #33056]
en: Watch your
ja: 観る：

[ctx: #33057]
en: Listen to
ja: 聴く：

[ctx: #33058]
en: View your
ja: 見る：

[ctx: #33059]
en: Configure the
ja: 設定する：

[ctx: #33061]
en: Menu
ja: メニュー

[ctx: #33062]
en: Play the
ja: 再生する：

[ctx: #33063]
en: Options
ja: オプション

[ctx: #33065]
en: Editor
ja: エディター

[ctx: #33067]
en: Star rating
ja: 星の評価

[ctx: #33068]
en: Background
ja: バックグラウンド

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
ja: バックグラウンド

[ctx: #33070]
en: Custom background
ja: カスタムバックグラウンド

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
ja: カスタムバックグラウンド

[ctx: #33072]
en: View Readme
ja: README をみる

[ctx: #33073]
en: View Changelog
ja: Changelog をみる

[ctx: #33074]
en: This version of %s requires an
ja: このバージョンの %s は

[ctx: #33075]
en: Kodi revision of %s or greater to run.
ja: Kodi リビジョン %s またはより新しい版が必要です。

[ctx: #33076]
en: Please update Kodi.
ja: Kodi をアップデートしてください。

[ctx: #33077]
en: No data found!
ja: データが見つかりません!

[ctx: #33078]
en: Next page
ja: 次のページ

[ctx: #33082]
en: Path to script
ja: スクリプトのパス

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
ja: カスタムスクリプト用ボタンを有効にする

[ctx: #33084]
en: Auto login
ja: 自動ログイン

[ctx: #33100]
en: Failed to start
ja: 起動に失敗しました：

[ctx: #33101]
en: Webserver
ja: Web サーバー

[ctx: #33102]
en: Event Server
ja: イベントサーバー

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
ja: リモートコミュニケーションサーバー

[ctx: #33200]
en: Detected New Connection
ja: 新規コネクションを検出

[ctx: #34002]
en: Wav
ja: WAV

[ctx: #34003]
en: DXVA2
ja: DXGA2

[ctx: #34005]
en: Flac
ja: FLAC

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 Audio (FFmpeg M4A AAC)
ja: MPEG-4 オーディオ (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows Media Audio 2 (FFmpeg wmav2)
ja: Windows Media オーディオ 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34100]
en: Number of channels
ja: チャンネル数

[ctx: #34111]
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds. [Always] - continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications. [1- 10 Minutes] - same as Always except that after the selected period of time audio enters a suspended state [Off] - audio output enters a suspended state. Note - sounds can be missed if audio enters suspended state.
ja: メディア再生または Kodi操作でミュートが指定された際、どう動作するかを選択します。 [常に] - 聞こえない音声信号を出力しつづけます。新しく発生する音声データのために音声デバイスの受信を維持します。しかし、この設定は別のアプリケーションの音声もブロックします。[1～10分] - 指定した時間内は「常に」と同じ動作です。指定した時間経過後は、サスペンド状態に移行します。[オフ] - 音声出力をサスペンドにします。メモ : 音声がサスペンド状態になると、音声は無視されます。

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
ja: GUI サウンドを再生

[ctx: #34121]
en: Only when playback stopped
ja: 再生停止中の時のみ

[ctx: #34122]
en: Always
ja: 常に

[ctx: #34123]
en: Never
ja: 使用しない

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
ja: 次のアイテムがありません

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
ja: 一つ前のアイテムがありません

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
ja: Zeroconf の起動に失敗

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour Service installed? See log for more info.
ja: Apple の Bonjour サービスはインストールされていますか? 詳しくはログを参照して下さい。

[ctx: #34302]
en: AirPlay requires Zeroconf to be enabled.
ja: AirPlay の利用には Zeroconf が必要です

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf
ja: Zeroconf を停止できませんでした

[ctx: #34304]
en: AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
ja: AirPlay と AirTunes の利用には Zeroconf が必要です

[ctx: #34400]
en: Video Rendering
ja: ビデオレンダリング

[ctx: #34401]
en: Failed to init video filters/scalers, falling back to bilinear scaling
ja: ビデオフィルタ/リサイズの初期化に失敗しました。代わりにバイリニアスケーリングを行います。

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
ja: オーディオデバイスの初期化に失敗しました。

[ctx: #34403]
en: Check your audiosettings
ja: オーディオ設定を見直してください

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
ja: ナビゲーションにジェスチャーを使用：

[ctx: #34405]
en: 1 finger swipe left,right,up,down for cursors
ja: 1本指で上下左右にスワイプ ＝ カーソル移動

[ctx: #34406]
en: 2 finger swipe left for backspace
ja: 2本指で左スワイプ ＝ バックスペース

[ctx: #34407]
en: 1 finger single tap for enter
ja: 1本指で1回タップ ＝ エンター

[ctx: #34408]
en: 2 finger single tap or 1 finger long press for contextmenu
ja: 2本指で1回タップ、または1本指で長押し ＝ コンテキストメニュー

[ctx: #35000]
en: Peripherals
ja: 周辺機器

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
ja: 汎用 HID デバイス

[ctx: #35002]
en: Generic network adaptor
ja: 一般的なネットワークアダプター

[ctx: #35003]
en: Generic disk
ja: 汎用ディスク

[ctx: #35004]
en: There are no settings available
    for this peripheral.
ja: この周辺機器用の設定はありません。

[ctx: #35005]
en: New device configured
ja: 新しいデバイスが設定されました

[ctx: #35006]
en: Device removed
ja: デバイスが取り外されました

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
ja: このデバイスで使うキーマップ

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
ja: キーマップ有効

[ctx: #35009]
en: Do not use the custom keymap for this device
ja: このデバイスではカスタムキーマップを使わないで下さい

[ctx: #35100]
en: Enable joystick and gamepad support
ja: ジョイスティックとゲームパッドのサポートを有効に

[ctx: #35102]
en: Disable joystick when this device is present
ja: このデバイスがあるときはジョイスティックを無効にする

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adaptor
ja: Pulse-Eight CEC アダプター

[ctx: #36001]
en: Pulse-Eight Nyxboard
ja: Pulse-Eight Nyxboard リモコン

[ctx: #36006]
en: Could not open the adaptor
ja: アダプターを開けませんでした。

[ctx: #36007]
en: Devices to power on when starting Kodi
ja: Kodi 起動時に電源を入れるデバイス

[ctx: #36008]
en: Devices to power off when stopping Kodi
ja: Kodi 終了時に電源を切るデバイス

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating screensaver
ja: スクリーンセーバー動作中にデバイスをスタンバイモードにする

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating screensaver
ja: スクリーンセーバーを解除したら、デバイスを起こす

[ctx: #36011]
en: Could not detect the CEC com port. Set it up manually.
ja: CEC ポートが検出できませんでした。手動で設定してください。

[ctx: #36012]
en: Could not initialise the CEC adaptor. Please check your settings.
ja: CEC アダプターの初期化に失敗しました。設定を見直してください。

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
ja: HDMI ポート番号

[ctx: #36016]
en: Connected
ja: 接続完了

[ctx: #36017]
en: Could not initialise the CEC adaptor: libCEC was not found on your system.
ja: CEC アダプターの初期化に失敗しました。libCEC がインストールされていません。

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
ja: TV の言語設定を使ってください

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
ja: HDMI デバイスに接続しました

[ctx: #36020]
en: Make Kodi the active source when starting
ja: 起動時に Kodi をアクティブソースにする

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
ja: 物理アドレス (HDMI ポートを上書き)

[ctx: #36022]
en: COM port (leave empty unless needed)
ja: COM ポート (不要であれば空欄に)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
ja: 設定が変更されました

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
ja: 設定変更に失敗しました。設定内容を確認してください。

[ctx: #36025]
en: Send 'inactive source' command when stopping Kodi
ja: Kodi 終了時に'非アクティブソース'コマンドを送信

[ctx: #36026]
en: Put devices in standby mode when putting the PC in standby
ja: PCがスタンバイの時、デバイスを待機モードにする

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
ja: このデバイスは修復が必要です。

[ctx: #36028]
en: Ignore
ja: 無視

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
ja: TVがオフになった時

[ctx: #36030]
en: Connection lost
ja: 接続切断

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adaptor
ja: このユーザーでは、CEC アダプターを開く権限がありません。

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adaptor
ja: ポートが使用中です。CEC アダプターにアクセスできるのは1度に1プログラムだけです。

[ctx: #36033]
en: Pause playback when switching to another source
ja: 他のソースに切り替える時再生を一時停止

[ctx: #36035]
en: Always
ja: 常に使用

[ctx: #36036]
en: On start/stop
ja: 開始/停止時

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
ja: アンプ/AVレシーバーデバイス

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
ja: テレビとAVRデバイス （明示的)

[ctx: #36040]
en: Unsupported libCEC interface version. %x is lower than the version Kodi supports (%x)
ja: サポートされていないバージョンの libCEC です。%x は、Kodi がサポートするバージョン (%x) より低くなっています。

[ctx: #36041]
en: * Item folder
ja: * アイテムフォルダー

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
ja: 色域を制限する（16～235）

[ctx: #36101]
en: Change the look and feel of the user interface.
ja: ユーザーインターフェースの見た目と使い勝手を変更します。

[ctx: #36102]
en: Category containing all Skin related settings.
ja: スキン関連を設定するカテゴリーです。

[ctx: #36103]
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of Kodi.
ja: ユーザーインターフェースのスキンを選択しまう。これが Kodi の見た目と使い勝手を決定します。

[ctx: #36104]
en: Change specific skin settings. The available options are dependent on the skin used.
ja: 指定したスキンの設定を変更します。スキンによって設定可能なオプションは異なります。

[ctx: #36105]
en: Change the theme associated with your selected skin.
ja: 選択したスキンのテーマを変更

[ctx: #36106]
en: Change the colours of your selected skin.
ja: 選択したスキンの色を変更

[ctx: #36107]
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
ja: ユーザーインターフェースで表示されるフォントを選択します。フォントセットはスキンによって設定されます。

[ctx: #36108]
en: Resize the view of the user interface.
ja: ユーザーインターフェース画面を拡大・縮小する。

[ctx: #36109]
en: Select the media window that Kodi displays on startup.
ja: Kodi 起動時に表示するメディアウィンドウを選択します。

[ctx: #36110]
en: Select or disable the sound scheme used in the user interface.
ja: ユーザーインターフェースで使うサウンドを選択あるいは無効にします。

[ctx: #36111]
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
ja: スクロール式 RSS ニュース表示を消すには、これをオフにします。

[ctx: #36112]
en: Edit the RSS feeds.
ja: RSS フィードを編集します。

[ctx: #36113]
en: Category containing all locale/regional settings.
ja: ロケール・地域を設定するカテゴリーです。

[ctx: #36114]
en: Chooses the language of the user interface.
ja: ユーザーインターフェースの言語を選択します。

[ctx: #36115]
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
ja: 気温、時刻、日付のフォーマットを選択します。可能なオプションは、選択された言語によって異なります。

[ctx: #36116]
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface.
ja: ユーザーインターフェースのテキスト表示で、どの文字セットを使うか選択します。

[ctx: #36117]
en: Select country location.
ja: 国を選択

[ctx: #36118]
en: Select your current timezone.
ja: タイムゾーンを選択します。

[ctx: #36119]
en: Select the default audio track when different language tracks are available.
ja: 複数の異なる言語の音声トラックがある場合、どれをデフォルトにするか選びます。

[ctx: #36120]
en: Select the default subtitles when different languages are available.
ja: 複数の異なる言語の字幕トラックがある場合、どれをデフォルトにするか選びます。

[ctx: #36121]
en: Category containing settings related to how file lists are displayed.
ja: ファイル一覧の表示方法に関する設定のカテゴリーです

[ctx: #36122]
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
ja: 親ディレクトリに移動するための (..) を表示します。

[ctx: #36123]
en: Show file extensions on media files. For example, 'You Enjoy Myself.mp3' would be simply be shown as 'You Enjoy Myself'.
ja: メディアファイルの拡張子を表示します。例えば "You Enjoy Myself" ではなく "You Enjoy Myself.mp3" と表示されます。

[ctx: #36124]
en: Ignore certain tokens during sort operations. For example, 'The Simpsons' would be sorted as 'Simpsons'.
ja: ソートの際に、特定のトークンを無視します。例えば "The Simpsons" は "Simpsons" としてソートされます。

[ctx: #36125]
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the contextual menu (press C on a keyboard, for example, to bring up this menu).
ja: ユーザーインターフェースからコンテキストメニューを表示することでファイルの削除・名称変更が行えるようにします (メニューを表示するには、例えばキーボードで C を押すなどします)。

[ctx: #36126]
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
ja: ユーザーインターフェースのルートセクションに "ソースを追加" を表示します。

[ctx: #36127]
en: Show hidden files and directories when listing files.
ja: ファイル一覧の表示の際に、隠しファイルやディレクトリーを表示します。

[ctx: #36128]
en: Category containing all screensaver settings.
ja: スクリーンセーバー設定に関するカテゴリーです。

[ctx: #36129]
en: Set the amount of idle time required before displaying the screensaver.
ja: スクリーンセーバー表示開始までのアイドル時間を設定します。

[ctx: #36130]
en: Select the screensaver. Kodi will force the 'Dim' screensaver when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
ja: スクリーンセーバーを選択します。フルスクリーンビデオ再生が一時停止されている場合やダイアログボックスが表示されている場合は、Kodi は 'Dim' スクリーンセーバーを強制的に使用します。

[ctx: #36131]
en: Change specific screensaver settings. The available options are dependent on the screensaver used.
ja: 特定のスクリーンセーバーの設定を変更します。どのスクリーンセーバーを使うかによって、設定可能なオプションは異なります。

[ctx: #36132]
en: Preview the selected screensaver.
ja: 選択したスクリーンセーバーをプレビューします。

[ctx: #36133]
en: If music is being played, Kodi will start the selected visualisation instead of displaying the screensaver.
ja: 音楽の再生中、Kodi はスクリーンセーバーの代わりに、選択した視覚化を開始します。

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36139]
en: Category containing the settings for how the video library is handled.
ja: ビデオライブラリに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36140]
en: Enable the video library.
ja: ビデオライブラリを有効に

[ctx: #36141]
en: Show plot information for unwatched media in the Video Library.
ja: ビデオライブラリの未視聴メディアのあらすじ情報を表示します。

[ctx: #36143]
en: Get thumbnails for actors when scanning media.
ja: メディアスキャン時に俳優のサムネールを取得します。

[ctx: #36145]
en: Group movies into 'Movie sets' when browsing the movie library.
ja: ムービーライブラリを閲覧時、ムービーセットとしてグループ化します。

[ctx: #36146]
en: Check for new media files on Kodi startup.
ja: Kodi 起動時に新しいメディアファイルをチェックします。

[ctx: #36147]
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
ja: スキャン中のプログレスバーを表示しません。

[ctx: #36150]
en: Import a XML file into the Video Library database.
ja: XML ファイルをビデオライブラリデータベースにインポートします。

[ctx: #36151]
en: Category containing settings for how video playback is handled.
ja: ビデオ再生に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36152]
en: Enable automatic playback of the next file in the list.
ja: リスト内の次のファイルを自動的に再生します。

[ctx: #36156]
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
ja: ビデオ再生時に VAAPI ハードウェアデコードを有効にします。主に Intel グラフィックスや一部の AMD グラフィックスで使われています。

[ctx: #36158]
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
ja: ビデオ再生時に DXA2 ハードウェアデコードを有効にします。

[ctx: #36159]
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
ja: ビデオ再生時に CrystalHD デコードを有効にします。

[ctx: #36160]
en: Enable VDA hardware decoding of video files.
ja: ビデオ再生時に VDA ハードウェアデコードを有効にします。

[ctx: #36161]
en: Enable OpenMax hardware decoding of video files.
ja: ビデオ再生時に OpenMax ハードウェアデコードを有効にします。

[ctx: #36162]
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
ja: ビデオ再生時に VideoToolbox ハードウェアデコードを有効にします。

[ctx: #36163]
en: Enable decoding of video files using pixel buffer objects.
ja: ピクセルバッファーオブジェクトを使ったデコードを有効にします。

[ctx: #36171]
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
ja: ワイドスクリーンディスプレイで 4:3 ビデオのズームレベルを選びます。

[ctx: #36173]
en: Enable upscaling using VDPAU.
ja: VDPAU によるアップスケーリングを有効に

[ctx: #36174]
en: Enable Teletext when watching a live TV stream.
ja: ライブTVストリーム視聴時に文字多重放送を有効にします。

[ctx: #36175]
en: Scale Teletext to 4:3 ratio.
ja: 文字多重放送を 4:3 にスケーリングします。

[ctx: #36176]
en: Category containing settings for how video file lists are handled.
ja: ビデオファイル一覧に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36184]
en: Category containing settings for how subtitles are handled.
ja: 字幕に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36185]
en: Set the font type to be used for subtitles.
ja: 字幕で使うフォントを指定します。

[ctx: #36186]
en: Set the font size to be used for subtitles.
ja: 字幕で使うフォントのサイズを指定します。

[ctx: #36187]
en: Set the font style to be used for subtitles.
ja: 字幕で使うフォントのスタイルを指定します。

[ctx: #36188]
en: Set the font colour to be used for subtitles.
ja: 字幕で使うフォントの色を指定します。

[ctx: #36189]
en: Set the font character set to be used for subtitles.
ja: 字幕で使うフォントの文字セットを指定します。

[ctx: #36190]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts.
ja: ASS/SSA 字幕フォントを上書きします。

[ctx: #36191]
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
ja: 字幕用のカスタムディレクトリを設定します。ファイル共有上であってもかまいません。

[ctx: #36192]
en: Location of subtitles on the screen.
ja: 画面上での字幕表示位置。

[ctx: #36193]
en: Category containing settings for how DVDs are handled.
ja: DVD に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36194]
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
ja: ドライブに DVD ビデオがセットされた時に自動再生を行います。

[ctx: #36195]
en: Force a region for DVD playback.
ja: DVD 再生時のリージョンを強制的に指定します。

[ctx: #36196]
en: Attempt to skip 'unskippable' introductions before DVD menu.
ja: DVD メニューより前の、スキップ不可のイントロ部分のスキップを試みます。

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR/Live TV features.
ja: PVR / ライブ TV 機能の設定。

[ctx: #36202]
en: Category for general settings for PVR/Live TV features.
ja: PVR / ライブ TV 機能の一般設定のカテゴリー

[ctx: #36203]
en: Enable the Personal Video Recorder (PVR) features in Kodi. This requires that at least one PVR Add-on is installed.
ja: Kodi のパーソナルビデオレコーダー (PVR) 機能を有効にします。これを有効にするには、少なくとも1つ以上の PVR アドオンがインストールされている必要があります。

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
ja: チャンネルのアイコンが保存されているフォルダ。

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
ja: アイコンがないチャンネルをスキャンします。

[ctx: #36218]
en: Category for electronic programming guide settings.
ja: EPG 設定のカテゴリーです。

[ctx: #36222]
en: Do not import EPG data while playing TV to minimise CPU usage.
ja: TV 視聴時に EPG インポートを無効にして CPU 負荷を軽減する

[ctx: #36226]
en: Category for PVR playback and channel switching settings.
ja: PVR 再生とチャンネル切り替えの設定のカテゴリーです。

[ctx: #36233]
en: Category for default recording duration settings.
ja: 既定の録画時間の設定のカテゴリーです。

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button.
ja: 録画ボタンを押して、かんたん録画する時間

[ctx: #36240]
en: Category for PVR power management settings, such as when to wake the PVR backend server.
ja: PVR バックエンドサーバーなどを目覚めさせる電源管理の設定のカテゴリーです。

[ctx: #36247]
en: Category for parental control settings if the PVR backend server supports parental controls.
ja: PVR バックエンドがペアレンタルコントロールをサポートしている場合の設定のカテゴリーです。

[ctx: #36251]
en: Category for any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
ja: PVR バックエンドが Kodi からの設定変更をサポートしている場合の設定のカテゴリーです。

[ctx: #36254]
en: Enable the music library.
ja: ミュージックライブラリを有効にします。

[ctx: #36257]
en: Select the default album information source.
ja: デフォルトのアルバム情報ソースを選択します。

[ctx: #36259]
en: Check for new and removed media files on Kodi startup.
ja: Kodi 起動時に、追加・削除されたメディアファイルがないかチェックします。

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36263]
en: Import a XML file into the Music Library database.
ja: XML ファイルをミュージックライブラリデータベースにインポートします。

[ctx: #36264]
en: Category containing settings for how music playback is handled.
ja: ミュージック再生に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36267]
en: Kodi will read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
ja: Kodi は、オーディオファイルに記録された ReplayGain 情報を、MP3Gain などのプログラムを使って読み取り、音量を適切に調整します。

[ctx: #36268]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
ja: デフォルトは標準の 89dB です。変更には細心の注意を払ってください。

[ctx: #36269]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
ja: デフォルトは標準の 89dB です。変更には細心の注意を払ってください。

[ctx: #36270]
en: Reduce the volume of the file if clipping will occur.
ja: クリッピングが発生する場合は、ファイルの音量を下げます。

[ctx: #36271]
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
ja: ミュージックトラック再生時に、次の曲とスムーズにクロスフェードさせます。クロスフェードの長さは1秒-15秒の間で指定できます。

[ctx: #36273]
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
ja: 音楽再生中に表示される視覚化を選んでください。

[ctx: #36282]
en: Category containing settings for how CDs are handled.
ja: CD に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36283]
en: Autorun CDs when inserted in drive.
ja: CD がドライブに挿入されたら、自動再生する。

[ctx: #36284]
en: Read the information belonging to an audio CD from an internet database.
ja: オーディオ CD にかんする情報をインターネットデータベースから読み込む。

[ctx: #36287]
en: Select which audio encoder to use when ripping.
ja: リッピング時に使用するオーディオエンコーダーを選んでください。

[ctx: #36288]
en: Select which quality you want to rip your files.
ja: リッピングの品質を選んでください。

[ctx: #36289]
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
ja: 指定したオーディオエンコーダーで使うビットレートを選んでください。

[ctx: #36291]
en: Auto eject disc after rip is complete.
ja: リッピング完了後、自動でディスクイジェクトする。

[ctx: #36292]
en: Category containing the settings for how karaoke is handled.
ja: カラオケに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36295]
en: Select the font type used during karaoke.
ja: カラオケに使用するフォントを選択します。

[ctx: #36296]
en: Select the size of the font used during karaoke.
ja: カラオケに使用するフォントサイズを選択します。

[ctx: #36297]
en: Select the font colour used during karaoke.
ja: カラオケに使用するフォント色を選択します。

[ctx: #36298]
en: Select the character set used during karaoke.
ja: カラオケに使用する文字セットを選択します。

[ctx: #36301]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36305]
en: Category containing settings for how picture file lists are handled.
ja: ピクチャーファイルリストに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36306]
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
ja: EXIF 情報 (日付、時刻、使用したカメラ、など) があれば表示されます。

[ctx: #36308]
en: Pictures will automatically rotate according to information in the EXIF tag, if found.
ja: EXIF タグがあれば、その中の情報を使って画像が自動的に向きが補正されます。

[ctx: #36310]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36311]
en: Category containing settings for how picture slideshows are handled.
ja: ピクチャースライドショーに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36316]
en: Category containing settings for how weather addons are handled.
ja: 天気予報アドオンに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36320]
en: Category containing settings used for all services.
ja: 全サービスで使われる設定のカテゴリーです。

[ctx: #36322]
en: Category containing settings for how the UPnP service is handled.
ja: UPnP サービスに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36327]
en: Category containing settings for how the webserver service is handled.
ja: Web サーバーサービスに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36329]
en: Define the webserver port.
ja: ウェブサーバーのポート番号を定義

[ctx: #36332]
en: Select between web interfaces installed via the Add-on Manager.
ja: アドオンマネージャによりインストールしたウェブインタフェースの中から選択

[ctx: #36333]
en: Category containing settings for how the remote control service is handled.
ja: リモートコントロールサービスに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36335]
en: Define the remote control port.
ja: リモートコントロール用のポート番号を指定します。

[ctx: #36336]
en: Define the remote control port range.
ja: リモートコントロール用のポート番号の範囲を指定します。

[ctx: #36337]
en: Define the maximum number of clients that can connect.
ja: 接続可能な最大クライアント数を指定します。

[ctx: #36338]
en: Allow programs on the network to control Kodi.
ja: ネットワーク上のプログラムから Kodi のコントロールを許可します。

[ctx: #36341]
en: Category containing settings for how the zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
ja: zeroconf ネットワーク検出サービスに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36344]
en: Enable AirPlay password protection.
ja: AirPlay のパスワード保護を有効にします。

[ctx: #36345]
en: Sets the AirPlay password.
ja: AirPlay パスワードを設定します。

[ctx: #36346]
en: Category containing settings for how the SMB Client (samba) service is handled.
ja: SMB クライアント (samba) サービスに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36351]
en: Display Kodi in a window, or fullscreen on the selected screen.
ja: Kodi 表示をウィンドウにするか、指定したスクリーンにフルスクリーン表示するかを選びます。

[ctx: #36355]
en: In a multi-screen configuration, the screens where Kodi is not displayed are blacked out.
ja: マルチスクリーンの環境で、Kodi が表示されていないスクリーンをブラックアウトさせます。

[ctx: #36356]
en: Eliminate vertical tearing.
ja: 垂直方向のちらつきを抑制します。

[ctx: #36358]
en: Test patterns for display hardware calibration.
ja: ハードウェア・キャリブレーション用のテストパターン

[ctx: #36360]
en: Category containing settings for how audio output is handled.
ja: オーディオ出力設定のカテゴリーです。

[ctx: #36365]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding AC3 streams.
ja: レシーバーが AC3 ストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36366]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
ja: レシーバーが DTS ストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36369]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
ja: レシーバーが TrueHD ストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36370]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
ja: レシーバーが DTS+HD ストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36374]
en: Category containing settings for how input devices are handled.
ja: 入力デバイス設定のカテゴリーです。

[ctx: #36378]
en: Use a joystick to control Kodi.
ja: Kodi の操作にジョイスティックを使用

[ctx: #36379]
en: Category containing settings for internet access.
ja: インターネット接続に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36380]
en: If your internet connection uses a proxy, configure it here.
ja: インターネット接続にプロキシを使用している場合、ここで設定してください。

[ctx: #36381]
en: Configure which proxy type is used.
ja: プロキシのタイプを設定します。

[ctx: #36382]
en: Configure the proxy server address.
ja: プロキシサーバーのアドレスを設定します。

[ctx: #36383]
en: Configure the proxy server port.
ja: プロキシサーバーのポート番号を設定

[ctx: #36384]
en: Configure the proxy server username.
ja: プロキシサーバーのユーザ名を設定

[ctx: #36385]
en: Configure the proxy server password.
ja: プロキシサーバーのパスワードを設定

[ctx: #36387]
en: Category containing settings for power saving.
ja: 省電力に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36391]
en: Category containing settings for debugging functions.
ja: デバッグ機能に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36395]
en: Category containing settings for the master lock function.
ja: マスターロック機能に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36399]
en: Category containing settings for the cache function.
ja: キャッシュ機能に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36400]
en: Enable cache for playback of Video, Audio or DVDs from hard disk.
ja: ハードディスク上のビデオ/オーディオ/DVD 再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36401]
en: Enable cache for playback of Video from DVD-ROM.
ja: DVD-ROM のビデオ再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36402]
en: Enable cache for Video playback from Local Network.
ja: ローカルネットワーク上のビデオ再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36403]
en: Enable cache for Video playback from Internet.
ja: インターネット上のビデオ再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36404]
en: Enable cache for playback of Audio from DVD-ROM.
ja: DVD-ROM のオーディオ再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36405]
en: Enable cache for Audio playback from Local Network.
ja: ローカルネットワーク上のオーディオ再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36406]
en: Enable cache for Audio playback from Internet.
ja: インターネット上のビデオの再生キャッシュを有効にします。

[ctx: #36407]
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
ja: DVD-ROM の DVD 再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36408]
en: Enable cache for DVD playback from Local Network.
ja: ローカルネットワーク上の DVD 再生でキャッシュを有効にします。

[ctx: #36409]
en: Enable cache of unknown types from Internet.
ja: インターネット上の不明な種類であってもキャッシュを有効にします。

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
ja: 情報がまだありません。

[ctx: #36416]
en: Specify the type of remote used.
ja: リモートの種類を指定します。

[ctx: #36417]
en: Always run an Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
ja: 常に Kodi ヘルパーを起動しておき、リモートから Kodi を起動できるようにします。

[ctx: #36419]
en: Define locations used for retrieving weather information.
ja: 天気情報の取得先を指定してください。

[ctx: #36421]
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
ja: VDPAU ミキサーをバイパスすることで、非力なシステムではリソースを節約できますが、画質が若干落ちてしまいます。

[ctx: #36422]
en: Enable hardware video decode using AMLogic decoder.
ja: AMLogic デコーダーを使ったハードウェアデコードを有効にします。

[ctx: #36425]
en: Show context menu
ja: コンテキストメニューを表示

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
ja: チャンネル切り替え

[ctx: #36427]
en: Show information
ja: 情報を表示

[ctx: #36428]
en: Record
ja: 録音

[ctx: #36502]
en: Disabled
ja: 無効

[ctx: #36508]
en: Hardware Based
ja: ハードウェア

[ctx: #36524]
en: Preferred mode
ja: 推奨モード

[ctx: #36525]
en: Same as movie (autodetect)
ja: ムービーと同じ(自動検出)

[ctx: #36532]
en: Same as movie
ja: ムービーと同じ

[ctx: #36541]
en: Allows volume control from AirPlay clients.
ja: AirPlay クライアントからの音量調整を許可します。

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
ja: ビデオファイル再生時のハードウェアデコードを有効にします。

[ctx: #36600]
en: Category containing the settings for how the music library is handled.
ja: ミュージックライブラリに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36601]
en: Category containing settings for how music file lists are handled.
ja: ミュージックファイルに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36602]
en: Category containing settings for how the AirPlay service is handled.
ja: AirPlay サービスに関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36603]
en: Category containing settings for how video output is handled.
ja: 映像出力に関する設定のカテゴリーです。

[ctx: #36900]
en: movie
ja: ムービー

[ctx: #36901]
en: movies
ja: ムービー

[ctx: #36902]
en: TV show
ja: テレビ番組

[ctx: #36903]
en: TV shows
ja: テレビ番組

[ctx: #36904]
en: season
ja: シーズン

[ctx: #36905]
en: seasons
ja: シーズン

[ctx: #36908]
en: musicvideo
ja: ミュージックビデオ

[ctx: #36909]
en: musicvideos
ja: ミュージックビデオ

[ctx: #36910]
en: set
ja: セット

[ctx: #36911]
en: sets
ja: セット

[ctx: #36912]
en: video
ja: ビデオ

[ctx: #36913]
en: videos
ja: ビデオ

[ctx: #36914]
en: music
ja: ミュージック

[ctx: #36915]
en: music
ja: ミュージック

[ctx: #36916]
en: artist
ja: アーティスト

[ctx: #36917]
en: artists
ja: アーティスト

[ctx: #36918]
en: album
ja: アルバム

[ctx: #36919]
en: albums
ja: アルバム

[ctx: #36920]
en: song
ja: 曲

[ctx: #36921]
en: songs
ja: 曲

[ctx: #37001]
en: (Directors Comments)
ja: (監督のコメント)

[ctx: #37002]
en: (Directors Comments 2)
ja: (監督のコメント 2)

[ctx: #37013]
en: (Directors Comments)
ja: (監督のコメント)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
ja: 前回使用したプロフィール

[ctx: #37022]
en: UPnP Player
ja: UPnP プレーヤー

[ctx: #37026]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: #37030]
en: Unlimited
ja: 制限なし
