XBMC Main - en to it translation catalogue (2996 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
it: Programmi

[ctx: #1]
en: Pictures
it: Immagini

[ctx: #2]
en: Music
it: Musica

[ctx: #3]
en: Videos
it: Video

[ctx: #4]
en: TV-Guide
it: Guida TV

[ctx: #5]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: #7]
en: File manager
it: Gestione File

[ctx: #8]
en: Weather
it: Meteo

[ctx: #11]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: #12]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: #13]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: #14]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: #15]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: #16]
en: Saturday
it: Sabato

[ctx: #17]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: #21]
en: January
it: Gennaio

[ctx: #22]
en: February
it: Febbraio

[ctx: #23]
en: March
it: Marzo

[ctx: #24]
en: April
it: Aprile

[ctx: #25]
en: May
it: Maggio

[ctx: #26]
en: June
it: Giugno

[ctx: #27]
en: July
it: Luglio

[ctx: #28]
en: August
it: Agosto

[ctx: #29]
en: September
it: Settembre

[ctx: #30]
en: October
it: Ottobre

[ctx: #31]
en: November
it: Novembre

[ctx: #32]
en: December
it: Dicembre

[ctx: #41]
en: Mon
it: Lun

[ctx: #42]
en: Tue
it: Mar

[ctx: #43]
en: Wed
it: Mer

[ctx: #44]
en: Thu
it: Gio

[ctx: #45]
en: Fri
it: Ven

[ctx: #46]
en: Sat
it: Sab

[ctx: #47]
en: Sun
it: Dom

[ctx: #51]
en: Jan
it: Gen

[ctx: #55]
en: May
it: Mag

[ctx: #56]
en: Jun
it: Giu

[ctx: #57]
en: Jul
it: Lug

[ctx: #58]
en: Aug
it: Ago

[ctx: #59]
en: Sep
it: Set

[ctx: #60]
en: Oct
it: Ott

[ctx: #62]
en: Dec
it: Dic

[ctx: #80]
en: SSW
it: SSO

[ctx: #81]
en: SW
it: SO

[ctx: #82]
en: WSW
it: OSO

[ctx: #83]
en: W
it: O

[ctx: #84]
en: WNW
it: ONO

[ctx: #85]
en: NW
it: NO

[ctx: #86]
en: NNW
it: NNO

[ctx: #88]
en: South
it: Sud

[ctx: #89]
en: North
it: Nord

[ctx: #90]
en: West
it: Ovest

[ctx: #91]
en: East
it: Est

[ctx: #92]
en: Variable
it: Variabile

[ctx: #98]
en: View: Auto
it: Visualizza: Auto

[ctx: #99]
en: View: Auto big
it: Visualizza: Auto grande

[ctx: #100]
en: View: Icons
it: Visualizza: Icone

[ctx: #101]
en: View: List
it: Visualizza: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
it: Scansiona

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
it: Ordina per: nome

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
it: Ordina per: data

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
it: Ordina per: dimensione

[ctx: #107]
en: Yes
it: Sì

[ctx: #108]
en: Slideshow
it: Presentazione

[ctx: #109]
en: Create thumbs
it: Crea le miniature

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
it: Crea le miniature

[ctx: #111]
en: Shortcuts
it: Collegamenti

[ctx: #112]
en: Paused
it: Pausa

[ctx: #113]
en: Update failed
it: Aggiornamento fallito

[ctx: #114]
en: Installation failed
it: Installazione fallita

[ctx: #115]
en: Copy
it: Copia

[ctx: #116]
en: Move
it: Sposta

[ctx: #117]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: #118]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: #119]
en: New folder
it: Nuova cartella

[ctx: #120]
en: Confirm file copy
it: Confermare copia del file

[ctx: #121]
en: Confirm file move
it: Confermare spostamento del file

[ctx: #122]
en: Confirm delete
it: Conferma la cancellazione

[ctx: #123]
en: Copy these files?
it: Copio questi file?

[ctx: #124]
en: Move these files?
it: Muovo questi file?

[ctx: #125]
en: Delete these files? - Deleting files cannot be undone!
it: Elimino questi file? - I file non potranno essere recuperati!

[ctx: #126]
en: Status
it: Stato

[ctx: #127]
en: Objects
it: Elementi

[ctx: #128]
en: General
it: Generale

[ctx: #130]
en: System info
it: Info sistema

[ctx: #131]
en: Display
it: Schermo

[ctx: #132]
en: Albums
it: Album

[ctx: #133]
en: Artists
it: Artisti

[ctx: #134]
en: Songs
it: Canzoni

[ctx: #135]
en: Genres
it: Generi

[ctx: #136]
en: Playlists
it: Playlist

[ctx: #137]
en: Search
it: Cerca

[ctx: #138]
en: System Information
it: Informazioni sistema

[ctx: #139]
en: Temperatures:
it: Temperature:

[ctx: #142]
en: Time:
it: Orario:

[ctx: #143]
en: Current:
it: Attuale:

[ctx: #144]
en: Build:
it: Versione:

[ctx: #145]
en: Network:
it: Rete:

[ctx: #146]
en: Type:
it: Tipo:

[ctx: #147]
en: Static
it: Statico

[ctx: #149]
en: MAC address
it: Indirizzo MAC

[ctx: #150]
en: IP address
it: Indirizzo IP

[ctx: #154]
en: Storage
it: Archivio

[ctx: #155]
en: Drive
it: Disco

[ctx: #156]
en: Free
it: Liberi

[ctx: #158]
en: Free memory
it: Memoria disponibile

[ctx: #159]
en: No link
it: Nessuna connessione

[ctx: #160]
en: Free
it: Liberi

[ctx: #161]
en: Unavailable
it: Non disponib.

[ctx: #162]
en: Tray open
it: Lettore aperto

[ctx: #163]
en: Reading
it: Lettura

[ctx: #164]
en: No disc
it: Senza disco

[ctx: #165]
en: Disc present
it: Disco presente

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
it: Annulla operazioni sui file

[ctx: #169]
en: Resolution
it: Risoluzione

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate to match video
it: Regola la frequenza di aggiornamento

[ctx: #171]
en: Sort title
it: Titolo per ordinamento

[ctx: #172]
en: Release date
it: Data di uscita

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
it: Mostra video 4:3 come

[ctx: #175]
en: Moods
it: Atteggiamenti

[ctx: #176]
en: Styles
it: Stili

[ctx: #179]
en: Song
it: Canzone

[ctx: #180]
en: Duration
it: Durata

[ctx: #181]
en: Select album
it: Seleziona l'album

[ctx: #182]
en: Tracks
it: Tracce

[ctx: #183]
en: Review
it: Recensione

[ctx: #184]
en: Refresh
it: Ricarica

[ctx: #185]
en: Searching album
it: Ricerca album

[ctx: #187]
en: No albums found!
it: Nessun album trovato!

[ctx: #188]
en: Select all
it: Seleziona tutto

[ctx: #189]
en: Scanning media info
it: Scansione informazioni media

[ctx: #190]
en: Save
it: Salva

[ctx: #191]
en: Shuffle
it: Casuale

[ctx: #192]
en: Clear
it: Eliminare

[ctx: #193]
en: Scan
it: Scansiona

[ctx: #194]
en: Searching...
it: Ricerca...

[ctx: #195]
en: No info found!
it: Nessuna informazione trovata!

[ctx: #196]
en: Select movie:
it: Seleziona il film:

[ctx: #197]
en: Querying %s info
it: Richiesta %s informazioni

[ctx: #198]
en: Loading movie details
it: Caricamento dettagli del film

[ctx: #199]
en: Web interface
it: Interfaccia web

[ctx: #200]
en: Audio encoders
it: Codificatore audio

[ctx: #202]
en: Tagline
it: Tema

[ctx: #203]
en: Plot outline
it: Sintesi

[ctx: #205]
en: Votes
it: Voti

[ctx: #206]
en: Cast
it: Attori

[ctx: #207]
en: Plot
it: Trama

[ctx: #208]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: #209]
en: Next
it: Successivo

[ctx: #210]
en: Previous
it: Precedente

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
it: Calibrazione interfaccia utente...

[ctx: #214]
en: Video calibration...
it: Calibrazione video...

[ctx: #215]
en: Soften
it: Ammorbidisci

[ctx: #216]
en: Zoom amount
it: Livello di zoom

[ctx: #218]
en: DVD drive
it: Lettore DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
it: Inserire il disco

[ctx: #220]
en: Remote share
it: Condivisione remota

[ctx: #221]
en: Network is not connected
it: Rete non connessa

[ctx: #222]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: #224]
en: Speed
it: Velocità

[ctx: #225]
en: Vertical Shift
it: Spostamento verticale

[ctx: #226]
en: Test patterns...
it: Immagine di prova

[ctx: #227]
en: Lookup audio CD track names from freedb.org
it: Cerca i nomi delle tracce audio su freedb.org

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
it: Mescola playlist all'avvio

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
it: Autospegnimento disco rigido

[ctx: #230]
en: Video filters
it: Filtri video

[ctx: #231]
en: None
it: Nessuno

[ctx: #232]
en: Point
it: Puntuale

[ctx: #233]
en: Linear
it: Lineare

[ctx: #234]
en: Anisotropic
it: Anisotropico

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
it: Cubico gaussiano

[ctx: #237]
en: Minification
it: Rimpicciolimento

[ctx: #238]
en: Magnification
it: Ingrandimento

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
it: Cancella playlist alla fine

[ctx: #240]
en: Display Mode
it: Modalità display

[ctx: #241]
en: Full Screen #%d
it: Schemo Intero #%d

[ctx: #242]
en: Windowed
it: In finestra

[ctx: #243]
en: Refresh Rate
it: Frequenza di refresh

[ctx: #244]
en: Full screen
it: Schermo intero

[ctx: #245]
en: Sizing: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixels: %2.2f:1) (VShift: %2.2f)
it: Dimensione: (%i,%i)->(%i,%i) (Zoom x%2.2f) AR:%2.2f:1 (Pixel: %2.2f:1)  (VShift: %2.2f)

[ctx: #246]
en: Monitor
it: Schermo

[ctx: #247]
en: Scripts
it: Script

[ctx: #248]
en: Language
it: Lingua

[ctx: #249]
en: Music
it: Musica

[ctx: #250]
en: Visualisation
it: Effetto Grafico

[ctx: #251]
en: Select destination directory
it: Seleziona la cartella di destinazione

[ctx: #253]
en: Number of channels
it: Numero di canali

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
it: Ricevitore compatibile DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
it: Richiesta informazioni CD

[ctx: #257]
en: Error
it: Errore

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
it: Abilita la lettura dell'etichetta

[ctx: #259]
en: Opening
it: Carico

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
it: Aspetta un momento...

[ctx: #262]
en: Scripts output
it: Script output

[ctx: #263]
en: Allow control of Kodi via HTTP
it: Permetti il controllo di Kodi via HTTP

[ctx: #264]
en: Record
it: Registra

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
it: Interrompi reg.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
it: Ordina per: Traccia

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
it: Ordina per: Durata

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
it: Ordina per: Nome

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
it: Ordina per: Artista

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
it: Ordina per: Album

[ctx: #272]
en: Top-Left overscan compensation
it: Compensazione overscan angolo alto sinistro

[ctx: #273]
en: Bottom-Right overscan compensation
it: Compensazione overscan angolo basso destro

[ctx: #274]
en: Subtitle positioning
it: Posizione sottotitoli

[ctx: #275]
en: Pixel ratio adjustment
it: Regolazione pixel ratio

[ctx: #276]
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
it: Muovi le frecce sul bordo per impostare l'overscan

[ctx: #277]
en: Adjust the bar to change the subtitles position
it: Muovi la riga per la posizione dei sottotitoli

[ctx: #278]
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
it: Ridimensiona il rettangolo finché non vedi un quadrato perfetto

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
it: Impossibile caricare le impostazioni

[ctx: #280]
en: Using default settings
it: Utilizza le impostazioni originali

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
it: Ricontrolla i file XML

[ctx: #282]
en: Found %i items
it: Trovato/i %i elemento/i

[ctx: #283]
en: Search results
it: Risultati della ricerca

[ctx: #284]
en: No results found
it: Nessun risultato

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
it: Lingua preferita per l'audio

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
it: Lingua preferita per i sottotitoli

[ctx: #287]
en: Subtitles
it: Sottotitoli

[ctx: #288]
en: Font
it: Carattere

[ctx: #289]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
it: Ampiezza compressione dinamica

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
it: Esplora sottotitoli

[ctx: #294]
en: Create bookmark
it: Crea segnalibro

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
it: Cancella segnalibri

[ctx: #297]
en: Audio offset
it: Sfasamento audio

[ctx: #298]
en: Bookmarks
it: Segnalibri

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
it: Ricevitore compatibile MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
it: Ricevitore compatibile MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
it: Ricevitore compatibile MP3

[ctx: #303]
en: Delay
it: Ritardo

[ctx: #304]
en: Language
it: Lingua

[ctx: #305]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
it: Non-interlacciato

[ctx: #308]
en: Original stream's language
it: Lingua dello stream originale

[ctx: #309]
en: User interface language
it: Lingua dell'interfaccia utente

[ctx: #310]
en: Keyboard layouts
it: Layout della tastiera

[ctx: #313]
en: Cleaning database
it: Riorganizza archivio

[ctx: #314]
en: Preparing...
it: Preparazione...

[ctx: #315]
en: Database error
it: Errore nell'archivio

[ctx: #316]
en: Searching songs...
it: Ricerca delle canzoni in corso...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
it: Archivio riorganizzato con successo

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
it: Riorganizzazione delle canzoni in corso...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
it: Errore nella riorganizzazione delle canzoni

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
it: Riorganizzazione degli artisti in corso...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
it: Errore nella riorganizzazione artisti

[ctx: #322]
en: Cleaning genres...
it: Riorganizzazione generi musicali in corso...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres
it: Errore nella riorganizzazione dei generi musicali

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
it: Riorganizzazione dei percorsi in corso...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
it: Errore nella riorganizzazione dei percorsi

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
it: Riorganizzazione degli album in corso...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
it: Errore durante la riorganizzazione degli album

[ctx: #328]
en: Writing changes...
it: Salvo le modifche...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
it: Errore nel salvataggio delle modifiche

[ctx: #330]
en: This may take some time...
it: Potrebbe richiedere diversi minuti...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
it: Compressione archivio...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
it: Errore durante la compressione dell'archivio

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
it: Vuoi riorganizzare l'archivio?

[ctx: #334]
en: Clean library...
it: Riorganizza l'archivio...

[ctx: #335]
en: Start
it: Avvia

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
it: Conversione framerate

[ctx: #337]
en: Output configuration
it: Configurazione output

[ctx: #338]
en: Fixed
it: Fissa

[ctx: #339]
en: Optimized
it: Ottimizzato

[ctx: #340]
en: Various artists
it: Artisti vari

[ctx: #341]
en: Play disc
it: Avvia disco

[ctx: #342]
en: Movies
it: Film

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
it: Correggi framerate

[ctx: #344]
en: Actors
it: Attori

[ctx: #345]
en: Year
it: Anno

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
it: Mantieni il volume originale nel downmix

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
it: Ricevitore compatibile DTS-HD

[ctx: #348]
en: Enable passthrough
it: Abilita passthrough

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
it: Ricevitore compatibile TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
it: Programmi

[ctx: #353]
en: Black
it: Nero

[ctx: #355]
en: Screensaver time
it: Avvia il salvaschermo dopo

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
it: Tipo di salvaschermo

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
it: Timer spegnimento

[ctx: #358]
en: All albums
it: Tutti gli album

[ctx: #359]
en: Recently added albums
it: Album aggiunti di recente

[ctx: #360]
en: Screensaver
it: Salvaschermo

[ctx: #361]
en: R. Slideshow
it: R. SlideShow

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
it: Livello di oscuramento salvaschermo

[ctx: #363]
en: Sort by: File
it: Ordina per: File

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
it: Ricevitore compatibile Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
it: Ordina per: Nome

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
it: Ordina per: Anno

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
it: Ordina per: Voto

[ctx: #369]
en: Title
it: Titolo

[ctx: #370]
en: Thunderstorms
it: Temporali

[ctx: #371]
en: Partly
it: Parzialmente

[ctx: #372]
en: Mostly
it: Molto

[ctx: #373]
en: Sunny
it: Soleggiato

[ctx: #374]
en: Cloudy
it: Nuvoloso

[ctx: #375]
en: Snow
it: Neve

[ctx: #376]
en: Rain
it: Pioggia

[ctx: #377]
en: Light
it: Leggera

[ctx: #380]
en: Showers
it: Rovesci

[ctx: #381]
en: Few
it: Poco

[ctx: #382]
en: Scattered
it: Sparsi

[ctx: #383]
en: Wind
it: Vento

[ctx: #384]
en: Strong
it: Forte

[ctx: #385]
en: Fair
it: Sereno

[ctx: #386]
en: Clear
it: Limpido

[ctx: #387]
en: Clouds
it: Nuvoloso

[ctx: #388]
en: Early
it: Anticipati

[ctx: #389]
en: Shower
it: Rovescio

[ctx: #390]
en: Flurries
it: Turbini

[ctx: #391]
en: Low
it: Minima

[ctx: #392]
en: Medium
it: Media

[ctx: #393]
en: High
it: Massima

[ctx: #394]
en: Fog
it: Nebbia

[ctx: #395]
en: Haze
it: Foschia

[ctx: #396]
en: Select location
it: Seleziona località

[ctx: #397]
en: Refresh time
it: Aggiornamento

[ctx: #398]
en: Temperature units
it: Misura di temperatura

[ctx: #399]
en: Speed units
it: Misura di velocità

[ctx: #400]
en: Weather
it: Meteo

[ctx: #401]
en: Temp
it: Temperatura

[ctx: #402]
en: Feels like
it: Percepiti

[ctx: #403]
en: UV index
it: Indice UV

[ctx: #404]
en: Wind
it: Vento

[ctx: #405]
en: Dew point
it: P. di rugiada

[ctx: #406]
en: Humidity
it: Umidità

[ctx: #409]
en: Defaults
it: Predefinito

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
it: Accesso a servizio meteo

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
it: Aggiorno le previsioni meteo per:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
it: Impossibile aggiornare le informazioni meteo

[ctx: #413]
en: Manual
it: Manuale

[ctx: #414]
en: No review for this album
it: Nessuna recensione per questo album

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
it: Scaricamento icone...

[ctx: #416]
en: Not available
it: Non disponibile

[ctx: #417]
en: View: Big icons
it: Visualizza: Icone grandi

[ctx: #418]
en: Low
it: Basso

[ctx: #419]
en: High
it: Alto

[ctx: #420]
en: Best Match
it: Miglior corrispondenza

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
it: Mantieni attivo il dispositivo audio

[ctx: #422]
en: Delete album info
it: Elimina le info sull'album

[ctx: #423]
en: Delete CD information
it: Elimina info CD

[ctx: #424]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: #425]
en: No album information found
it: Non è stata trovata nessuna info sull'album

[ctx: #426]
en: No CD information found
it: Non è stata trovata nessuna info sul CD

[ctx: #427]
en: Disc
it: Disco

[ctx: #428]
en: Insert correct CD/DVD
it: Inserire il CD/DVD corretto

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
it: Inserire il prossimo CD/DVD

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
it: Ordina per: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
it: Nessuna cache

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
it: Eliminare il film dal archivio

[ctx: #433]
en: Really remove '%s'?
it: Sicuro di voler cancellare '%s'?

[ctx: #434]
en: From %s at %i %s
it: Da %s a %i %s

[ctx: #435]
en: No optical disc drive detected
it: Nessun Disco Rilevato

[ctx: #436]
en: You need an optical disc drive to play this video
it: Hai bisogno di un lettore dischi per poter riprodurre questo video

[ctx: #437]
en: Removable disk
it: Disco rimuovibile

[ctx: #438]
en: Opening file
it: Apertura file

[ctx: #442]
en: Local network
it: Rete locale

[ctx: #447]
en: Autorun media
it: Avvio automatico

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
it: Ricevitore compatibile Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: #450]
en: Columns
it: Colonne

[ctx: #451]
en: Row 1 address
it: Indirizzo riga 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
it: Indirizzo riga 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
it: Indirizzo riga 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
it: Indirizzo riga 4

[ctx: #455]
en: Rows
it: Righe

[ctx: #456]
en: Mode
it: Modalità

[ctx: #457]
en: Switch view
it: Cambia vista

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
it: Limite frequenza di campionamento (kHz)

[ctx: #460]
en: Audio stream
it: Traccia audio

[ctx: #461]
en: [active]
it: [attiva]

[ctx: #462]
en: Subtitle
it: Sottitolo

[ctx: #463]
en: Backlight
it: Retroilluminazione

[ctx: #464]
en: Brightness
it: Luminosità

[ctx: #465]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: #467]
en: Type
it: Tipo

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
it: Muovi la barra per modificare la posizione dell'OSD

[ctx: #469]
en: OSD position
it: Posizione OSD

[ctx: #470]
en: Credits
it: Riconoscimenti

[ctx: #474]
en: Off
it: Spento

[ctx: #475]
en: Music only
it: Solo musica

[ctx: #476]
en: Music & video
it: Musica e video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
it: Impossibile caricare la playlist

[ctx: #479]
en: Skin & language
it: Skin e lingua

[ctx: #480]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: #481]
en: Audio options
it: Opzioni audio

[ctx: #482]
en: About Kodi
it: Informazioni su Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
it: Elimina album

[ctx: #486]
en: Repeat
it: Ripeti

[ctx: #487]
en: Repeat one
it: Ripeti una volta

[ctx: #488]
en: Repeat folder
it: Ripeti cartella

[ctx: #489]
en: Play the next song automatically
it: Riproduci il file successivo automaticamente

[ctx: #491]
en: - Use big icons
it: - Usa icone grandi

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
it: Ridimensiona sottotitoli

[ctx: #493]
en: Advanced options (Experts Only!)
it: Opzioni avanzate (Solo Esperti!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
it: Livello audio generale

[ctx: #495]
en: Upsample videos to GUI resolution
it: Adatta i video alle dimensioni dell'interfaccia

[ctx: #496]
en: Calibration
it: Calibrazione

[ctx: #497]
en: Show file extensions
it: Mostra le estensioni dei file

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
it: Ordina per: Tipo

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
it: Impossibile collegarsi al servizio di ricerca online

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
it: Impossibile scaricare le informazioni sull'album

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
it: Ricerca nome album in corso...

[ctx: #502]
en: Open
it: Aperto

[ctx: #503]
en: Busy
it: Caricando

[ctx: #504]
en: Empty
it: Vuoto

[ctx: #505]
en: Loading media info from files...
it: Caricamento informazioni dai file...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
it: Ordina per: Utilizzo

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
it: Attiva effetto grafico

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
it: Attiva cambio modalità video

[ctx: #512]
en: Startup window
it: Schermata di partenza

[ctx: #513]
en: Home window
it: Schermata Home

[ctx: #514]
en: Manual settings
it: Impostazioni manuali

[ctx: #515]
en: Genre
it: Genere

[ctx: #517]
en: Recently played albums
it: Album riprodotti di recente

[ctx: #518]
en: Launch
it: Avvia

[ctx: #519]
en: Launch in...
it: Avvia in...

[ctx: #521]
en: Compilations
it: Compilation

[ctx: #522]
en: Remove source
it: Rimuovi sorgente

[ctx: #523]
en: Switch media
it: Cambia media

[ctx: #524]
en: Select playlist
it: Seleziona playlist

[ctx: #525]
en: New playlist...
it: Nuova playlist...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
it: Aggiungi alla playlist

[ctx: #527]
en: Manually add to library
it: Aggiungi all'archivio

[ctx: #528]
en: Enter title
it: Inserire titolo

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
it: Errore: Titolo esistente

[ctx: #530]
en: Select genre
it: Seleziona genere

[ctx: #531]
en: New genre
it: Nuovo genere

[ctx: #532]
en: Manual addition
it: Aggiunta manuale

[ctx: #533]
en: Enter genre
it: Inserire genere

[ctx: #534]
en: View: %s
it: Vedi: %s

[ctx: #535]
en: List
it: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
it: Icone

[ctx: #537]
en: Big list
it: Lista grande

[ctx: #538]
en: Big icons
it: Icone grandi

[ctx: #539]
en: Wide
it: Largo

[ctx: #540]
en: Big wide
it: Molto largo

[ctx: #541]
en: Album icons
it: Icone album

[ctx: #542]
en: DVD icons
it: Icone DVD

[ctx: #544]
en: Media info
it: Info media

[ctx: #545]
en: Audio output device
it: Dispositivo d'uscita audio

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
it: Dispositivo d'uscita passtrough

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
it: Nessuna biografia per questo artista

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
it: Converti l'audio multicanale in stereo

[ctx: #549]
en: Number
it: Numero

[ctx: #550]
en: Sort by: %s
it: Ordina per: %s

[ctx: #551]
en: Name
it: Nome

[ctx: #552]
en: Date
it: Data

[ctx: #553]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: #554]
en: Track
it: Traccia

[ctx: #555]
en: Time
it: Durata

[ctx: #556]
en: Title
it: Titolo

[ctx: #557]
en: Artist
it: Artista

[ctx: #562]
en: Year
it: Anno

[ctx: #563]
en: Rating
it: Voto

[ctx: #564]
en: Type
it: Tipo

[ctx: #565]
en: Usage
it: Utilizzo

[ctx: #566]
en: Album artist
it: Artista album

[ctx: #567]
en: Play count
it: Conteggio riproduzioni

[ctx: #568]
en: Last played
it: Ultima riproduzione

[ctx: #569]
en: Comment
it: Commento

[ctx: #570]
en: Date added
it: Aggiunto in data

[ctx: #573]
en: Path
it: Percorso

[ctx: #574]
en: Country
it: Nazione

[ctx: #575]
en: In progress
it: In corso

[ctx: #576]
en: Times played
it: Numero riproduzioni

[ctx: #577]
en: Date Taken
it: Aggiunto in data

[ctx: #580]
en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

[ctx: #581]
en: Sort method
it: Metodo di ordinamento

[ctx: #582]
en: View mode
it: Modalità di visualizzazione

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
it: Ricorda modalità di visualizzazione di ogni cartella

[ctx: #584]
en: Ascending
it: Ascendente

[ctx: #585]
en: Descending
it: Discendente

[ctx: #586]
en: Edit playlist
it: Modifica playlist

[ctx: #587]
en: Filter
it: Filtro

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
it: Annulla modalità party

[ctx: #589]
en: Party mode
it: Modalità party

[ctx: #590]
en: Random
it: Casuale

[ctx: #592]
en: One
it: Una

[ctx: #593]
en: All
it: Tutto

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
it: Ripeti: Inattivo

[ctx: #596]
en: Repeat: One
it: Ripeti: Uno

[ctx: #597]
en: Repeat: All
it: Ripeti: Tutto

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
it: Rip CD audio

[ctx: #601]
en: Medium
it: Medio

[ctx: #603]
en: Extreme
it: Estremo

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
it: Bit rate costante

[ctx: #605]
en: Ripping...
it: Rip in corso...

[ctx: #607]
en: To:
it: A:

[ctx: #608]
en: Could not rip CD or track
it: Impossibile rip del CD o della traccia

[ctx: #609]
en: CDDARipPath is not set.
it: Il percorso CDDARip non è impostato.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
it: Rip traccia audio

[ctx: #611]
en: Enter number
it: Inserire numero

[ctx: #612]
en: Bits/sample
it: Bit/Campionamento

[ctx: #613]
en: Sample rate
it: Frequenza di campionamento

[ctx: #614]
en: Virtual folder
it: Cartella virtuale

[ctx: #620]
en: Audio CDs
it: CD Audio

[ctx: #621]
en: Encoder
it: Codificatore

[ctx: #622]
en: Quality
it: Qualità

[ctx: #624]
en: Include track number
it: Includi numero traccia

[ctx: #625]
en: All songs of
it: Tutte canzoni di

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
it: Show televisivi in corso

[ctx: #629]
en: View mode
it: Modalità di visualizzazione

[ctx: #630]
en: Normal
it: Normale

[ctx: #632]
en: Stretch 4:3
it: Forza 4:3

[ctx: #633]
en: Wide Zoom
it: Forza 14:9

[ctx: #634]
en: Stretch 16:9
it: Forza 16:9

[ctx: #635]
en: Original Size
it: Dimensione originale

[ctx: #636]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: #638]
en: ReplayGain volume adjustments
it: Regolazione volume "Replaygain"

[ctx: #639]
en: Use track levels
it: Usa livelli traccia

[ctx: #640]
en: Use album levels
it: Usa livelli album

[ctx: #641]
en: PreAmp Level - ReplayGained files
it: Livello di preamplificazione - file con ReplayGain

[ctx: #642]
en: PreAmp Level - Non ReplayGained files
it: Livello di preamplificazione - file senza ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping on ReplayGained files
it: Evita clipping nei file con ReplayGain

[ctx: #644]
en: Crop black bars
it: Taglia bande nere

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
it: Devo scompattare un file grande. Continuare?

[ctx: #646]
en: Remove from library
it: Elimina dall'archivio

[ctx: #647]
en: Export video library
it: Esporta l'archivio video

[ctx: #648]
en: Import video library
it: Importa l'archivio video

[ctx: #649]
en: Importing
it: Importazione

[ctx: #650]
en: Exporting
it: Esportazione

[ctx: #651]
en: Browse for library
it: Cerca archivio

[ctx: #652]
en: Years
it: Anni

[ctx: #653]
en: Update library
it: Aggiorna archivio

[ctx: #654]
en: Show debug info
it: Mostra informazioni debug

[ctx: #655]
en: Browse for executable
it: Cerca eseguibile

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
it: Cerca playlist

[ctx: #657]
en: Browse for folder
it: Cerca cartella

[ctx: #658]
en: Song information
it: Informazioni canzone

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
it: Adattamento non lineare

[ctx: #660]
en: Volume amplification
it: Amplificazione volume

[ctx: #661]
en: Choose export folder
it: Selez. cartella esportazione

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
it: Questo file non è più disponibile.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
it: Vuoi rimuoverlo dall'archivio?

[ctx: #664]
en: Browse for Script
it: Cerca Script

[ctx: #665]
en: Compression level
it: Livello Compressione

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
it: Attiva il logging specifico per componente

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital transcoding
it: Abilita transcodifica Dolby Digital

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
it: Specifica il logging per componente...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for SMB library
it: Logging prolisso per la libreria SMB

[ctx: #670]
en: Verbose logging for CURL library (http, dav)
it: Logging prolisso per la libreria CURL (http, dav)

[ctx: #671]
en: Verbose logging for CMYTH library
it: Logging prolisso per la libreria CMYTH

[ctx: #672]
en: Verbose logging for FFMPEG libraries
it: Logging prolisso per le librerie FFMPEG

[ctx: #673]
en: Verbose logging for RTMP library
it: Logging prolisso per la libreria RTMP

[ctx: #674]
en: Verbose logging for DBUS calls
it: Logging prolisso per le chiamate DBUS

[ctx: #675]
en: Verbose logging for JSON-RPC requests
it: Logging prolisso per le richieste JSON-RPC

[ctx: #676]
en: Verbose logging for AUDIO component
it: Logging prolisso per il componente AUDIO

[ctx: #677]
en: Verbose logging for AirTunes library
it: Logging prolisso per la libreria AirTunes

[ctx: #678]
en: Verbose logging for UPnP components
it: Logging prolisso per le componenti UPnP

[ctx: #679]
en: Verbose logging for CEC library
it: Logging prolisso per la libreria CEC

[ctx: #680]
en: Verbose logging for VIDEO component
it: Logging prolisso per il componente VIDEO

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
it: Pulisci l'archivio

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
it: Eliminazione vecchie canzoni dall'archivio

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
it: Questo percorso è già stato esaminato in precedenza.

[ctx: #705]
en: Network
it: Rete

[ctx: #708]
en: Use an HTTP proxy server to access the internet
it: Usa un server proxy HTTP per accedere a internet

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
it: Porta specificata non valida. Inserire un valore compreso tra 1 and 65535.

[ctx: #715]
en: Assignment
it: Assegnamento

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
it: Automatico (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (Static)
it: Manuale (Static)

[ctx: #719]
en: IP address
it: Indirizzo IP

[ctx: #721]
en: Default gateway
it: Gateway predefinito

[ctx: #722]
en: DNS server
it: Server DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
it: Salva e riavvia

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
it: Indirizzo non valido. Inserire un valore tipo AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
it: Con cifre tra 0 and 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
it: Modifiche non salvate. Continuare senza salvare?

[ctx: #730]
en: Port
it: Porta

[ctx: #732]
en: Save & apply
it: Salva e applica

[ctx: #734]
en: No pass
it: Nessuna password

[ctx: #735]
en: Character set
it: Set di caratteri

[ctx: #736]
en: Style
it: Stile

[ctx: #737]
en: Colour
it: Colore

[ctx: #738]
en: Normal
it: Normale

[ctx: #739]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: #740]
en: Italics
it: Corsivo

[ctx: #741]
en: Bold italics
it: Grassetto corsivo

[ctx: #742]
en: White
it: Bianco

[ctx: #743]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: #744]
en: Files
it: File

[ctx: #745]
en: No scanned information for this view
it: Nessuna informazione per questa vista

[ctx: #746]
en: Please turn off library mode
it: Disabilita vista archivio

[ctx: #747]
en: Error loading image
it: Errore caricando l'immagine

[ctx: #748]
en: Edit path
it: Modifica percorso

[ctx: #749]
en: Mirror image
it: Rifletti immagine

[ctx: #750]
en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

[ctx: #751]
en: Removing source
it: Rimuovo sorgente

[ctx: #754]
en: Add program link
it: Aggiungi collegamento

[ctx: #755]
en: Edit program path
it: Modifica percorso

[ctx: #756]
en: Edit program name
it: Modifica nome programma

[ctx: #757]
en: Edit path depth
it: Modifica profondità percorso

[ctx: #759]
en: View: Big list
it: Visualizza: Lista grande

[ctx: #760]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: #761]
en: White
it: Bianco

[ctx: #762]
en: Blue
it: Blu

[ctx: #763]
en: Bright green
it: Verde

[ctx: #764]
en: Yellow green
it: Giallo/verde

[ctx: #765]
en: Cyan
it: Azzurro

[ctx: #766]
en: Light grey
it: Grigio chiaro

[ctx: #767]
en: Grey
it: Grigio

[ctx: #770]
en: Error %i: share not available
it: Errore %i: condivisione non disponibile

[ctx: #772]
en: Audio output
it: Uscita audio

[ctx: #773]
en: Seeking
it: Cercando

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
it: Cartella per salvaschermo fotografico

[ctx: #775]
en: Network interface
it: Interfaccia di rete

[ctx: #776]
en: Wireless network name (ESSID)
it: Nome della rete wireless (ESSID)

[ctx: #777]
en: Wireless password
it: Password wireless

[ctx: #778]
en: Wireless security
it: Sicurezza wireless

[ctx: #779]
en: Save and apply network interface settings
it: Salva ed applica le impostazioni della rete

[ctx: #780]
en: No encryption
it: Nessuna cifratura

[ctx: #784]
en: Applying network interface settings. Please wait.
it: Applicazione impostazioni rete in corso. Attendere prego.

[ctx: #785]
en: Network interface restarted successfully.
it: Interfaccia di rete riavviata con successo.

[ctx: #786]
en: Network interface did not start successfully.
it: Avvio dell'interfaccia di rete fallito

[ctx: #787]
en: Interface disabled
it: Interfaccia disabilitata

[ctx: #788]
en: Network interface disabled successfully.
it: Disabilitazione dell'interfaccia di rete effettuata con successo.

[ctx: #789]
en: Wireless network name (ESSID)
it: Nome della rete wireless (ESSID)

[ctx: #790]
en: Remote control
it: Controllo remoto

[ctx: #791]
en: Allow programs on this system to control Kodi
it: Permetti ai programmi installati di controllare Kodi

[ctx: #792]
en: Port
it: Porta

[ctx: #793]
en: Port range
it: Range porte

[ctx: #794]
en: Allow programs on other systems to control Kodi
it: Permetti a programmi esterni di controllare Kodi

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
it: Ritardo ripetizione iniziale (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
it: Ritardo ripetizione continuo (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
it: Numero massimo di client

[ctx: #798]
en: Internet access
it: Accesso a Internet

[ctx: #799]
en: Library Update
it: Aggiornamento libreria

[ctx: #800]
en: Music library needs to rescan tags from files.
it: La raccolta musicale deve riacquisire le informazioni dai file.

[ctx: #801]
en: Would you like to scan now?
it: Vuoi eseguire una scansione adesso?

[ctx: #802]
en: %s of %s available
it: %s di %s disponibili

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
it: Inserito un numero di porta non valido

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
it: Il numero di porta deve essere compreso tra 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
it: Il numero di porta deve essere compreso tra 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add Pictures...
it: Aggiungi immagini...

[ctx: #998]
en: Add Music...
it: Aggiungi Musica...

[ctx: #999]
en: Add Videos...
it: Aggiungi Video...

[ctx: #1000]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

[ctx: #1002]
en: Kodi was unable to connect to the network location.
it: Kodi non è riuscito a connettersi all'indirizzo di rete.

[ctx: #1003]
en: This could be due to the network not being connected.
it: La possibile causa potrebbe essere la rete scollegata.

[ctx: #1004]
en: Would you like to add it anyway?
it: Vuoi aggiungerlo comunque?

[ctx: #1006]
en: IP address
it: Indirizzo IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
it: Aggiungi indirizzo di rete

[ctx: #1008]
en: Protocol
it: Protocollo

[ctx: #1009]
en: Server address
it: Indirizzo del server

[ctx: #1010]
en: Server name
it: Nome del server

[ctx: #1011]
en: Remote path
it: Percorso remoto

[ctx: #1012]
en: Shared folder
it: Cartella condivisa

[ctx: #1013]
en: Port
it: Porta

[ctx: #1014]
en: Username
it: Nome utente

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
it: Cerca server di rete

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
it: Inserire l'indirizzo di rete del server

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
it: Inserire il percorso sul server

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
it: Inserire il numero della porta

[ctx: #1019]
en: Enter the username
it: Inserire il nome utente

[ctx: #1020]
en: Add %s source
it: Aggiungi sorgente %s

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
it: Inserisci i percorsi o esplora le locazioni dei media.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media Source.
it: Inserire un nome per questa sorgente.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
it: Cerca nuove condivisioni

[ctx: #1024]
en: Browse
it: Esplora

[ctx: #1025]
en: Could not retrieve directory information.
it: Impossibile avere informazioni sulla directory.

[ctx: #1026]
en: Add source
it: Aggiungi sorgente

[ctx: #1027]
en: Edit source
it: Modifica sorgente

[ctx: #1028]
en: Edit %s source
it: Modifica sorgente %s

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
it: Inserire nuova etichetta

[ctx: #1030]
en: Browse for image
it: Cerca immagine

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
it: Cerca cartella immagini

[ctx: #1032]
en: Add network location...
it: Aggiungi locazione di rete...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
it: Cerca file

[ctx: #1034]
en: Submenu
it: Sottomenù

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
it: Attiva pulsanti sottomenù

[ctx: #1036]
en: Favourites
it: Preferiti

[ctx: #1037]
en: Video Add-ons
it: Add-on video

[ctx: #1038]
en: Music Add-ons
it: Add-on musica

[ctx: #1039]
en: Picture Add-ons
it: Add-on immagini

[ctx: #1040]
en: Loading directory
it: Caricamento cartella

[ctx: #1041]
en: Retrieved %i items
it: Trovati %i elementi

[ctx: #1042]
en: Retrieved %i of %i items
it: Trovati %i di %i elementi

[ctx: #1043]
en: Program Add-ons
it: Add-on programmi

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
it: Imposta icona plugin

[ctx: #1045]
en: Add-on settings
it: Impostazioni add-on

[ctx: #1046]
en: Access points
it: Access point

[ctx: #1047]
en: Other...
it: Altro...

[ctx: #1048]
en: Username
it: Nome utente

[ctx: #1049]
en: Script settings
it: Impostazioni script

[ctx: #1050]
en: Singles
it: Singoli

[ctx: #1051]
en: Enter web address
it: Inserisci l'indirizzo web

[ctx: #1180]
en: Proxy type
it: Tipo proxy

[ctx: #1182]
en: SOCKS4
it: SOCK4

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote dns resolving
it: SOCKS5 con risoluzione dns remota

[ctx: #1200]
en: SMB client
it: client SMB

[ctx: #1202]
en: Workgroup
it: Gruppo di lavoro

[ctx: #1203]
en: Default username
it: Nome utente di default

[ctx: #1204]
en: Default password
it: Password di default

[ctx: #1207]
en: WINS server
it: server WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
it: Monta condivisioni SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: #1211]
en: Music
it: Musica

[ctx: #1213]
en: Pictures
it: Immagini

[ctx: #1214]
en: Files
it: File

[ctx: #1215]
en: Music & video
it: Musica e video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
it: Musica e immagini

[ctx: #1217]
en: Music & files
it: Musica e file

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
it: Video e immagini

[ctx: #1219]
en: Video & files
it: Video e file

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
it: Immagini e file

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
it: Musica, video e immagini

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
it: Musica, video, immagini e file

[ctx: #1223]
en: Disabled
it: Disattivo

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
it: File, musica e video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
it: File, immagini e musica

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
it: File, immagini e video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
it: Musica e programmi

[ctx: #1230]
en: Video & programs
it: Video e programmi

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
it: Immagini e programmi

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
it: Musica, video, immagini e programmi

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
it: Programmi, video e musica

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
it: Programmi, immagini e musica

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
it: Programmi, immagini e video

[ctx: #1260]
en: Announce these services to other systems via Zeroconf
it: Annuncia questi servizi ad altri sistemi via Zeroconf

[ctx: #1268]
en: iOS 8 compatibility mode
it: Modalità compatibilità iOS 8

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
it: Consenti controllo del volume

[ctx: #1270]
en: Allow Kodi to receive AirPlay content
it: Permetti a Kodi di ricevere contenuti da AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
it: Nome periferica

[ctx: #1272]
en: Use password protection
it: Usa protezione password

[ctx: #1275]
en: Filter %s
it: Filtro %s

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
it: Dispositivo audio personalizzato

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
it: Dispositivo passthrough personalizzato

[ctx: #1375]
en: Temperature
it: Temperatura

[ctx: #1376]
en: Pressure
it: Pressione

[ctx: #1377]
en: Proximity
it: Prossimità

[ctx: #1378]
en: Intensity
it: Intensità

[ctx: #1379]
en: Ragged
it: Irregolare

[ctx: #1380]
en: Very
it: Molto

[ctx: #1381]
en: Extreme
it: Estremo

[ctx: #1382]
en: Whirls
it: Turbine

[ctx: #1383]
en: Sky Is Clear
it: Il Cielo è Chiaro

[ctx: #1384]
en: Broken
it: Non funzionante

[ctx: #1386]
en: Tropical
it: Tropicale

[ctx: #1387]
en: Hurricane
it: Uragano

[ctx: #1388]
en: Cold
it: Freddo

[ctx: #1389]
en: Windy
it: Ventoso

[ctx: #1390]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: #1391]
en: Breeze
it: Ventoso

[ctx: #1392]
en: Gentle
it: Gentile

[ctx: #1393]
en: High wind, near gale
it: Molto Ventoso, quasi tempesta

[ctx: #1394]
en: Severe
it: Intenso

[ctx: #1395]
en: Violent
it: Violento

[ctx: #1396]
en: Drifting
it: Mutevole

[ctx: #1397]
en: and
it: e

[ctx: #1398]
en: Freezing
it: Gelata

[ctx: #1399]
en: Late
it: Tardi

[ctx: #1400]
en: Isolated
it: Isolati

[ctx: #1401]
en: Thundershowers
it: Acquazzoni

[ctx: #1402]
en: Thunder
it: Fulmini

[ctx: #1403]
en: Sun
it: Sole

[ctx: #1404]
en: Heavy
it: Intensi

[ctx: #1405]
en: in
it: nelle

[ctx: #1406]
en: the
it: -

[ctx: #1407]
en: Vicinity
it: Vicinanze

[ctx: #1408]
en: Ice
it: Ghiaccio

[ctx: #1409]
en: Crystals
it: Cristalli

[ctx: #1410]
en: Calm
it: Calmo

[ctx: #1411]
en: with
it: con

[ctx: #1412]
en: windy
it: ventilato

[ctx: #1413]
en: Patches
it: Patch

[ctx: #1414]
en: Thunderstorm
it: Temporale

[ctx: #1415]
en: Drizzle
it: Acquerugiola

[ctx: #1416]
en: Foggy
it: Nebbie

[ctx: #1417]
en: Grains
it: Grani

[ctx: #1418]
en: Thunderstorms
it: Temporali

[ctx: #1419]
en: Shallow
it: Superficiale

[ctx: #1421]
en: Very High
it: Molto Alto

[ctx: #1422]
en: Windy
it: Ventoso

[ctx: #1423]
en: Mist
it: Nebbia

[ctx: #1424]
en: Overcast
it: Nuvoloso

[ctx: #1425]
en: Pellets
it: Pioggi gelata

[ctx: #1426]
en: Hail
it: Grandine

[ctx: #1427]
en: Smoke
it: Fumo

[ctx: #1428]
en: Volcanic
it: Vulcanico

[ctx: #1429]
en: Ash
it: Cenere

[ctx: #1430]
en: Widespread
it: Diffuso

[ctx: #1431]
en: Dust
it: Polvere

[ctx: #1432]
en: Sand
it: Sabbia

[ctx: #1433]
en: Spray
it: Spruzzi

[ctx: #1434]
en: Whirls
it: Turbine

[ctx: #1435]
en: Sandstorm
it: Tempesta di sabbia

[ctx: #1436]
en: Blowing
it: Soffiante

[ctx: #1437]
en: Pellet
it: Pioggia gelata

[ctx: #1438]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: #1439]
en: and
it: e

[ctx: #1440]
en: Sleet
it: Nevischio

[ctx: #1441]
en: with
it: con

[ctx: #1442]
en: Chance
it: Probabilità

[ctx: #1443]
en: of
it: di

[ctx: #1444]
en: Funnel
it: a imputo

[ctx: #1445]
en: Cloud
it: Nube

[ctx: #1446]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: #1447]
en: Squals
it: Groppo

[ctx: #1448]
en: Precipitation
it: Precipitazioni

[ctx: #1449]
en: Partial
it: Parziale

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
it: Metti lo schermo in risparmio energetico quando inattivo

[ctx: #2050]
en: Runtime
it: Durata

[ctx: #2080]
en: Empty list
it: Lista vuota

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
it: Si è tornati alla lista padre perché la lista attiva è stata svuotata

[ctx: #2100]
en: Script failed! : %s
it: Esecuzione script non riuscita! : %s

[ctx: #2101]
en: Newer version needed - See log
it: Necessaria una versione più recente - Controlla il log

[ctx: #10001]
en: Programs
it: Programmi

[ctx: #10002]
en: Pictures
it: Immagini

[ctx: #10003]
en: File manager
it: File

[ctx: #10004]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: #10005]
en: Music
it: Musica

[ctx: #10006]
en: Videos
it: Video

[ctx: #10007]
en: System information
it: Informazioni sistema

[ctx: #10008]
en: Settings - General
it: Impostazioni - Generale

[ctx: #10009]
en: Settings - Screen
it: Impostazioni - Video

[ctx: #10010]
en: Settings - Appearance - GUI Calibration
it: Impostazioni - Aspetto - Calibrazione interfaccia

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen Calibration
it: Impostazioni - Video - Calibrazione Schermo

[ctx: #10012]
en: Settings - Pictures
it: Impostazioni - Immagini

[ctx: #10013]
en: Settings - Programs
it: Impostazioni - Programmi

[ctx: #10014]
en: Settings - Weather
it: Impostazioni - Meteo

[ctx: #10015]
en: Settings - Music
it: Impostazioni - Musica

[ctx: #10016]
en: Settings - System
it: Impostazioni - Sistema

[ctx: #10017]
en: Settings - Videos
it: Impostazioni - Video

[ctx: #10018]
en: Settings - Network
it: Impostazioni - Rete

[ctx: #10019]
en: Settings - Appearance
it: Impostazioni - Aspetto

[ctx: #10020]
en: Scripts
it: Script

[ctx: #10021]
en: Web Browser
it: Browser Web

[ctx: #10025]
en: Videos
it: Filmati

[ctx: #10028]
en: Videos/Playlist
it: Video/Playlist

[ctx: #10029]
en: Login screen
it: Schermata di accesso

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
it: Impostazioni - Profili

[ctx: #10036]
en: Basic
it: Base

[ctx: #10038]
en: Advanced
it: Avanzato

[ctx: #10039]
en: Expert
it: Esperto

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
it: Browser add-on

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
it: Ripristina le precedenti impostazioni a predefinite

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
it: Sai sicuro di voler resettare le impostazioni in questa categoria

[ctx: #10043]
en: Help
it: Aiut

[ctx: #10044]
en: No help available
it: Nessun aiuto disponibile

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
it: Ripristina tutte le impostazioni visibili ai valori predefiniti

[ctx: #10046]
en: No categories available
it: Nessuna categoria disponibile

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
it: Provare a cambiare il livello di impostazione per vedere ulteriori categorie e impostazioni.

[ctx: #10100]
en: Yes/No dialogue
it: Casella di dialogo si/no

[ctx: #10101]
en: Progress dialogue
it: Casella di Progresso

[ctx: #10128]
en: Network setup
it: Impostazioni Rete

[ctx: #10129]
en: Media source
it: Sorgente media

[ctx: #10130]
en: Profile settings
it: Impostazioni profilo

[ctx: #10131]
en: Lock settings
it: Blocca impostazioni

[ctx: #10132]
en: Content settings
it: Impostazioni contenuto

[ctx: #10134]
en: Favourites
it: Preferiti

[ctx: #10135]
en: Songs/Info
it: Canzoni/Info

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
it: Modifica smart playlist

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
it: Modifica le regole per la playlist intelligente

[ctx: #10139]
en: Pictures/Info
it: Immagini/Info

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
it: Impostazioni add-on

[ctx: #10146]
en: Add-ons/Info
it: Add-on/Info

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
it: Cerco i sottotitoli...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
it: Ricerca o memorizzazione sottotitoli...

[ctx: #10212]
en: terminating
it: terminando

[ctx: #10214]
en: Opening stream
it: Apertura stream

[ctx: #10500]
en: Music/Playlist
it: Musica/Playlist

[ctx: #10501]
en: Music/Files
it: Musica/File

[ctx: #10502]
en: Music/Library
it: Musica/Archivio

[ctx: #10503]
en: Playlist editor
it: Editor playlist

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
it: Top 100 canzoni

[ctx: #10506]
en: Programs
it: Programmi

[ctx: #10507]
en: Configuration
it: Configurazione

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
it: Previsioni meteo

[ctx: #10509]
en: Network gaming
it: Gioco online

[ctx: #10510]
en: Extensions
it: Estensioni

[ctx: #10511]
en: System info
it: Info sistema

[ctx: #10516]
en: Music - Library
it: Musica - Archivio

[ctx: #10517]
en: Now Playing - Music
it: Musica - In Riproduzione

[ctx: #10522]
en: Now Playing - Videos
it: Video - In Riproduzione

[ctx: #10523]
en: Album info
it: Info album

[ctx: #10524]
en: Movie info
it: Info film

[ctx: #12000]
en: Select dialogue
it: Casella di selezione

[ctx: #12001]
en: Music/Info
it: Musica/Info

[ctx: #12002]
en: Dialogue OK
it: Dialogo OK

[ctx: #12003]
en: Videos/Info
it: Video/Info

[ctx: #12004]
en: Scripts/Info
it: Script/Info

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
it: Video a schermo intero

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
it: Effetto Grafico

[ctx: #12008]
en: File stacking dialogue
it: Casella di unione file

[ctx: #12009]
en: Rebuild index...
it: Ricostruzione indice...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
it: Ritorna in musica

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
it: Ritorna in video

[ctx: #12021]
en: Start from beginning
it: Parti dall'inizio

[ctx: #12022]
en: Resume from %s
it: Riprendi da %s

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
it: Bloccata! Inserire codice...

[ctx: #12326]
en: Enter password
it: Inserire password

[ctx: #12327]
en: Enter master code
it: Inserire master code

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
it: Inserire codice sblocco

[ctx: #12329]
en: or press C to cancel
it: o premere C per annullare

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
it: Inserire combinazione tasti gamepad e

[ctx: #12331]
en: press OK, or Back to cancel
it: premere OK, oppure Back per annullare

[ctx: #12332]
en: Set lock
it: Blocca

[ctx: #12333]
en: Unlock
it: Sblocca

[ctx: #12334]
en: Reset lock
it: Reset blocco

[ctx: #12335]
en: Remove lock
it: Rimuovi blocco

[ctx: #12337]
en: Numeric password
it: Password numerica

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
it: Sequenza tasti gamepad

[ctx: #12339]
en: Full-text password
it: Password di solo testo

[ctx: #12340]
en: Enter new password
it: Inserire nuova password

[ctx: #12341]
en: Re-Enter new password
it: Re-Inserire nuova password

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
it: Password errata,

[ctx: #12343]
en: retries left
it: tentativi rimasti.

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
it: La password inserita non è corretta.

[ctx: #12345]
en: Access denied
it: Accesso negato

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
it: Limite di tentativi superato.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
it: Il sistema ora si spegnerà.

[ctx: #12348]
en: Item locked
it: Elemento bloccato

[ctx: #12349]
en: Updating video library art
it: Aggiornamento immagini libreria video

[ctx: #12350]
en: Processing %s
it: Processando %s

[ctx: #12351]
en: The art cache in your video library needs updating.
it: La cache delle immagini della tua libreria video deve essere aggiornata.

[ctx: #12352]
en: No downloading is needed.
it: Non sono necessari scaricamenti.

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
it: Riattiva blocco

[ctx: #12354]
en: Would you like to update it now?
it: Vuoi aggiornarlo ora?

[ctx: #12356]
en: Change lock
it: Cambia blocco

[ctx: #12357]
en: Source lock
it: Blocca sorgente

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
it: La password inserita è vuota. Riprova.

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if Master Lock retries exceeded
it: Spegni sistema ad esaurimento tentativi

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid
it: Il master code non è valido

[ctx: #12368]
en: Please enter a valid master code
it: Inserire un master code valido

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
it: Impostazioni & file

[ctx: #12376]
en: Set as default for all videos
it: Imposta come default per tutti i video

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values
it: Questo resetterà i valori salvati in precedenza

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
it: Tempo di visualizzazione di ogni immagine

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
it: Usa gli effetti pan e zoom

[ctx: #12383]
en: 12 hour clock
it: Orario in 12 ore

[ctx: #12384]
en: 24 hour clock
it: Orario in 24 ore

[ctx: #12385]
en: Day/Month
it: Giorno/Mese

[ctx: #12386]
en: Month/Day
it: Mese/Giorno

[ctx: #12390]
en: System uptime
it: Tempo di vita del sistema

[ctx: #12391]
en: Minutes
it: minuti

[ctx: #12392]
en: Hours
it: ore

[ctx: #12393]
en: Days
it: giorni

[ctx: #12394]
en: Total uptime
it: Tempo totale d'accensione

[ctx: #12395]
en: Battery level
it: Livello Batteria

[ctx: #12396]
en: Auto updates: On
it: Auto aggiornamenti: On

[ctx: #12397]
en: Auto updates: Notify
it: Auto aggiornamenti: Notifica

[ctx: #12398]
en: Auto updates: Never
it: Auto aggiornamenti: Mai

[ctx: #12600]
en: Weather
it: Meteo

[ctx: #12900]
en: Screensaver
it: Salvaschermo

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
it: OSD a schermo intero

[ctx: #13000]
en: System
it: Sistema

[ctx: #13001]
en: Immediate HD spindown
it: Autospegnimento hard disk immediato

[ctx: #13002]
en: Video only
it: Solo video

[ctx: #13003]
en: - Delay
it: - Ritardo

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
it: - Durata minima del file

[ctx: #13005]
en: Shutdown
it: Spegni

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
it: Funzionalità spegnimento

[ctx: #13009]
en: Quit
it: Chiudi

[ctx: #13010]
en: Hibernate
it: Iberna

[ctx: #13011]
en: Suspend
it: Sospendi

[ctx: #13012]
en: Exit
it: Esci

[ctx: #13013]
en: Reboot
it: Riavvia

[ctx: #13014]
en: Minimise
it: Minimizza

[ctx: #13015]
en: Power button action
it: Comportamento tasto power

[ctx: #13016]
en: Power off System
it: Spegni Sistema

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
it: Impedisci spegnimento per inattività

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
it: Permetti spegnimento per inattività

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
it: C'è un'altra sessione attiva, forse via SSH?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable harddrive
it: Hard disk rimuovibile montato

[ctx: #13022]
en: Unsafe device removal
it: Rimozione insicura

[ctx: #13023]
en: Successfully removed device
it: Rimozione periferica effettuata

[ctx: #13024]
en: Joystick plugged
it: Joystick inserito

[ctx: #13025]
en: Joystick unplugged
it: Joystick disinserito

[ctx: #13026]
en: Try to wake remote servers on access
it: Prova ad avviare i server remoti  all'accesso

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
it: Aspettando che la rete sia connessa....

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake on Lan!
it: Errore nell'esecuzione Sveglia con Lan

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
it: Aspettando che il server si accenda...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
it: Tempo extra di attesa per l'accensione del server

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
it: Aspettando che i servizi vengano avviati...

[ctx: #13034]
en: Updated for %s
it: Aggiornato per %s

[ctx: #13035]
en: Found for %s
it: Trovato per %s

[ctx: #13036]
en: Failed for %s
it: Fallito per %s

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
it: Batteria scarica

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
it: Filtro sfarfallio

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
it: Fai scegliere al driver (riavvio necessario)

[ctx: #13106]
en: Disabled
it: Disattivato

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
it: Abilitato durante la riproduzione video

[ctx: #13108]
en: Always enabled
it: Sempre abilitato

[ctx: #13109]
en: Test & apply resolution
it: Prova e applica risoluzione

[ctx: #13110]
en: Save resolution?
it: Salva risoluzione?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
it: Vuoi mantenere questi cambiamenti?

[ctx: #13112]
en: High quality upscaling
it: Ridimensionamento ad alta qualità

[ctx: #13113]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: #13114]
en: Enabled for SD content
it: Abilitato per contenuto SD

[ctx: #13115]
en: Always enabled
it: Sempre abilitato

[ctx: #13116]
en: Upscaling method
it: Modalità di ridimensionamento

[ctx: #13117]
en: Bicubic
it: Bicubico

[ctx: #13121]
en: VDPAU HQ Upscaling level
it: Livello VDPAU HQ Upscaling

[ctx: #13122]
en: VDPAU Studio level colour conversion
it: Livello di conversione colore VDPAU Studio

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
it: Tenere questa Skin?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
it: Svuota gli altri schermi

[ctx: #13131]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: #13132]
en: Blank displays
it: Schermi vuoti

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
it: Rilevata connessione attiva!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control Kodi
it: Se continui, potresti non essere in grado di controllare Kodi.

[ctx: #13142]
en: any longer. Are you sure you want to stop the Event server?
it: Sei sicuro di voler fermare l'Event server?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
it: Modifica modalità Apple Remote?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control
it: Se stai usando un Apple Remote per controllare

[ctx: #13146]
en: Kodi, changing this setting might affect your ability
it: Kodi, cambiare quest'impostazione potrebbe impedirti

[ctx: #13147]
en: to continue controlling it. Do you want to proceed?
it: di continuare a controllarlo. Vuoi continuare?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
it: Maschera subnet

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
it: DNS Primario

[ctx: #13162]
en: Initialise failed
it: Inizializzazione fallita

[ctx: #13170]
en: Never
it: Mai

[ctx: #13171]
en: Immediately
it: Immediatamente

[ctx: #13172]
en: After %i secs
it: Dopo %i secondi

[ctx: #13173]
en: HDD install date:
it: Data installazione hard disk:

[ctx: #13174]
en: HDD power cycle count:
it: Conteggio spegnimento HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
it: Profili

[ctx: #13201]
en: Delete profile '%s'?
it: Cancella profilo '%i'?

[ctx: #13204]
en: Last loaded profile:
it: Ultimo profilo caricato:

[ctx: #13205]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: #13206]
en: Overwrite
it: Sovrascrivi

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
it: Allarme sveglia

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
it: Intervallo allarme sveglia (in minuti)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in %im
it: Partito, allarme tra %im

[ctx: #13211]
en: Alarm!
it: Allarme!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with %im%is left
it: Annullato con ancora %im%is

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
it: Cerca sottotili nei file RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
it: Mostra sottotitoli...

[ctx: #13251]
en: Move item
it: Sposta l'elemento

[ctx: #13252]
en: Move item here
it: Sposta l'elemento qui

[ctx: #13253]
en: Cancel move
it: Annulla spostamento

[ctx: #13271]
en: CPU Usage:
it: Utilizzo CPU:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
it: Connesso, ma non c'è nessun DNS disponibile.

[ctx: #13277]
en: Storage
it: Disp. di memoriz.

[ctx: #13279]
en: Network
it: Rete

[ctx: #13283]
en: Operating system:
it: Sistema operativo:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
it: Velocità CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
it: Codificatore video:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
it: Risoluzione schermo:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
it: Cavo A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
it: Regione DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
it: Connessa

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
it: Non connessa. Controlla configurazione rete!

[ctx: #13299]
en: Target temperature
it: Temperatura da raggiungere

[ctx: #13300]
en: Fan speed
it: Velocità ventola

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
it: Controllo automatico temperatura

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
it: Controllo velocità ventola

[ctx: #13303]
en: Fonts
it: Caratteri

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
it: Abilita inversione in stringhe bidirezionali

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
it: Mostra i feed RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
it: Mostra gli elementi delle cartelle superiori

[ctx: #13307]
en: Track naming template
it: Stile della lista delle tracce

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system
it: Vuoi riavviare il sistema

[ctx: #13309]
en: instead of just Kodi?
it: invece di Kodi?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
it: Effetto zoom

[ctx: #13311]
en: Float effect
it: Effetto spostamento

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
it: Riduzione banda nera

[ctx: #13313]
en: Restart
it: Riavvia

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
it: Dissolvenza tra le tracce

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
it: Ricrea le icone

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
it: Icone ricorsive

[ctx: #13317]
en: View slideshow
it: Vedi la Presentazione

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
it: Presentazione ricorsiva

[ctx: #13319]
en: Randomise
it: Mescola

[ctx: #13321]
en: Left only
it: Solo sinistra

[ctx: #13322]
en: Right only
it: Solo destra

[ctx: #13323]
en: Enable karaoke support
it: Abilita il supporto al karaoke

[ctx: #13324]
en: Background transparency
it: Trasparenza sfondo

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
it: Trasparenza primo piano

[ctx: #13326]
en: A/V delay
it: Ritardo A/V

[ctx: #13328]
en: %s not found
it: %s non trovato.

[ctx: #13329]
en: Error opening %s
it: Errore apertura %s

[ctx: #13330]
en: Unable to load %s
it: Impossibile caricare %s

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
it: Errore: Memoria insufficiente.

[ctx: #13332]
en: Move up
it: Muovi su

[ctx: #13333]
en: Move down
it: Muovi giu

[ctx: #13335]
en: Make default
it: Imposta predefinito

[ctx: #13336]
en: Remove button
it: Rimuovi pulsante

[ctx: #13340]
en: Leave as is
it: Lascia com'è

[ctx: #13341]
en: Green
it: Verde

[ctx: #13342]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: #13343]
en: Red
it: Rosso

[ctx: #13344]
en: Cycle
it: Ciclico

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
it: Spegni il LED durante l'esecuzione

[ctx: #13346]
en: Movie information
it: Informazioni film

[ctx: #13347]
en: Queue item
it: Accoda l'elemento

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
it: Cerca in IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
it: Cerca info per tutti i file

[ctx: #13350]
en: Current playlist
it: Playlist corrente

[ctx: #13351]
en: Album information
it: Informazioni album

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
it: Scans.elemento nell'archivio

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
it: Ferma scansione

[ctx: #13354]
en: Render method
it: Metodo di render

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
it: Pixel shader bassa qualità

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
it: Overlay hardware

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
it: Pixel shader alta qualità

[ctx: #13358]
en: Play item
it: Play file

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
it: Setta icona artista

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
it: Crea le icone automaticamente

[ctx: #13361]
en: Enable voice
it: Attiva voce

[ctx: #13375]
en: Enable device
it: Attiva dispositivo

[ctx: #13377]
en: Default view mode
it: Modalità di visione predefinita

[ctx: #13378]
en: Default brightness
it: Luminosità predefinita

[ctx: #13379]
en: Default contrast
it: Contrasto predefinito

[ctx: #13380]
en: Default gamma
it: Gamma predefinita

[ctx: #13381]
en: Resume video
it: Riprendi video

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
it: Camuffa voce - Porta 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
it: Camuffa voce - Porta 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
it: Camuffa voce - Porta 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
it: Camuffa voce - Porta 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
it: Usa ricerca basata sul tempo

[ctx: #13387]
en: Track naming template - right
it: Descrizione della traccia - destra

[ctx: #13389]
en: There are no presets available
    for this visualisation
it: Nessun preset disponibile
    per questo effetto grafico

[ctx: #13390]
en: There are no settings available
    for this visualisation
it: Nessun preset disponibile
    per questo effetto grafico

[ctx: #13391]
en: Eject/Load
it: Apri / Chiudi

[ctx: #13392]
en: Use visualisation if playing audio
it: Avvia Effetto Grafico in riproduzione audio

[ctx: #13393]
en: Calculate size
it: Calcola dimensione

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
it: Calcolo dim. cartella

[ctx: #13395]
en: Video settings
it: Impostazioni video

[ctx: #13396]
en: Audio and subtitle settings
it: Impostazioni audio e sottotitoli

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
it: Attiva sottotitoli

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
it: Scorciatoie

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting (e.g. "the")
it: Ignora l'articolo ("il","lo", etc.) davanti al nome nell'ordinamento

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
it: Dissolvenza tra le tracce dello stesso album

[ctx: #13401]
en: Browse for %s
it: Mostra per %s

[ctx: #13402]
en: Show track position
it: Mostra posizione traccia

[ctx: #13403]
en: Clear default
it: Cancella default

[ctx: #13404]
en: Resume
it: Riprendi

[ctx: #13405]
en: Get thumb
it: Trova icona

[ctx: #13406]
en: Picture information
it: Informazioni immagine

[ctx: #13407]
en: %s presets
it: %s preset

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
it: (Valutazione utente IMDb)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
it: Sintonizzati su Last.FM

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
it: Minima vel. ventola

[ctx: #13412]
en: Play from here
it: Riproduci da qui

[ctx: #13413]
en: Downloading
it: Download in corso

[ctx: #13414]
en: Include artists who appear only on compilations
it: Includi gli artisti presenti solo nelle compilation

[ctx: #13415]
en: Render method
it: Metodo di render

[ctx: #13416]
en: Auto detect
it: Automatico

[ctx: #13417]
en: Basic shaders (ARB)
it: Sfumatura di base (ARB)

[ctx: #13418]
en: Advanced shaders (GLSL)
it: Sfumatura avanzata (GLSL)

[ctx: #13420]
en: Remove safely
it: Rimozione sicura

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
it: Avvia la presentazione da qui

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
it: Ricorda per questo percorso

[ctx: #13424]
en: Use pixel buffer objects
it: Usa oggetti pixel buffer

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration (VDPAU)
it: Abilita accelerazione hardware (VDPAU)

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration (VAAPI)
it: Abilita accelerazione hardware (VAAPI)

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration (DXVA2)
it: Abilita accelerazione hardware (DXVA2)

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration (CrystalHD)
it: Abilita accelerazione hardware (CrystalHD)

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration (VDADecoder)
it: Abilita accelerazione hardware (VDADecoder)

[ctx: #13430]
en: Allow hardware acceleration (OpenMax)
it: Abilita accelerazione hardware (OpenMax)

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration (VideoToolbox)
it: Abilita accelerazione hardware (VideoToolbox)

[ctx: #13433]
en: Play the next video automatically
it: Riproduci automaticamente il prossimo video

[ctx: #13434]
en: Play only this
it: Riproduci solo questo

[ctx: #13435]
en: Enable HQ Scalers for scalings above
it: Abilita HQ per ridimensionamenti sopra

[ctx: #13436]
en: Allow hardware acceleration (libstagefright)
it: Consenti accelerazione hardware (libstagefright)

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU Video Mixer
it: Preferisci VDPAU Video Mixer

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration (amcodec)
it: Abilita accelerazione hardware (amcodec)

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration (MediaCodec)
it: Abilita accelerazione hardware (MediaCodec)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
it: Usa MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
it: Abilita questa opzione per usare l'accelerazione hardware per i codec MPEG-(1/2). Se disabilitata, verrà utilizzata la CPU. Alcune vecchie schede video Radeon tendono a produrre errori di segmentazione se abilitata.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
it: Usa MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION Hardware has problems with this being enabled by default.
it: Abilita questa opzione per utilizzare l'accelerazione hardware con i codec MPEG-4. Se disabilitata, verrà usata la CPU. Alcuni hardware ION hanno problemi se questa è abilitata di default.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
it: Usa VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD Hardware with VDPAU cannot decode VC-1 Simple.
it: Abilita questa opzione per usare l'accelerazione hardware con i codec basati su VC-1. Se disabilitato la CPU verrà utilizzata lo stesso. L'hardware AMD con VDPAU non può decodificare il VC-1 semplice.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
it: Usa MPEG-2 VAAPi

[ctx: #13448]
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1/2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 Videos might have green artifacts.
it: Abilità questa opzione per abilitare l'accelerazione hardware per i filmati con codec MPEG-(1/2). Se disabilitato la CPU verrà utilizzata lo stesso. In qualche filmato basato su MPEG-2 potrebbe apparire qualche artefatto verde.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
it: Usa MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
it: Abilita questa opzione per usare l'accelerazione hardware nei filmati basati su codec MPEG-4. Se disabilitata verrà usata la CPU per la decodifica.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
it: Usa VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 Interlaced fails hard on Intel hardware.
it: Abilita questa opzione per usare l'accelerazione hardware con i codec basati su VC-1. Se disabilitato verrà utilizzata la CPU. La decodifica di VC-1 interlacciato fallisce spesso con hardware Intel.

[ctx: #13454]
en: Decoding method
it: Metodo di decodifica

[ctx: #13456]
en: Hardware accelerated
it: Accelerazione via hardware

[ctx: #13457]
en: Prefer VAAPI render method
it: Preferisci il render VAAPI

[ctx: #13458]
en: Allow hardware acceleration (OMXPlayer)
it: Abilita accelerazione hardware (OMXPlayer)

[ctx: #13459]
en: Use OMXPlayer for decoding of video files.
it: Utilizza OMXPlayer per la decodifica dei file video.

[ctx: #13500]
en: A/V sync method
it: Metodo di sincronizzazione A/V

[ctx: #13501]
en: Audio clock
it: Clock audio

[ctx: #13502]
en: Video clock (Drop/Dupe audio)
it: Clock video (Lascia/Aggiungi audio)

[ctx: #13503]
en: Video clock (Resample audio)
it: Clock video (Ricampiona audio)

[ctx: #13504]
en: Maximum speedup/slowdown amount (%)
it: Massima accelerazione/rallentamento (%)

[ctx: #13505]
en: Resample quality
it: Qualità ricampionamento

[ctx: #13506]
en: Low(fast)
it: Bassa(veloce)

[ctx: #13507]
en: Medium
it: Media

[ctx: #13508]
en: High
it: Alta

[ctx: #13509]
en: Really high(slow!)
it: Molto alta

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
it: Sincronizza il suono all'immagine

[ctx: #13511]
en: Choose art
it: Scegli immagine

[ctx: #13512]
en: Current art
it: Immagine corrente

[ctx: #13513]
en: Remote art
it: Immagine remota

[ctx: #13514]
en: Local art
it: Immagine locale

[ctx: #13515]
en: No art
it: Nessuna immagine

[ctx: #13516]
en: Add art
it: Aggiungi immagine

[ctx: #13550]
en: Pause during refresh rate change
it: Pausa durante il cambio di frequenza

[ctx: #13551]
en: Off
it: Spento

[ctx: #13552]
en: %.1f Second
it: %.1f Secondo

[ctx: #13553]
en: %.1f Seconds
it: %.1f Secondi

[ctx: #13554]
en: %d Minute
it: Minuto %d

[ctx: #13555]
en: %d Minutes
it: %d minuti

[ctx: #13600]
en: Apple remote
it: Telecomando Apple

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
it: Permetti l'avvio di Kodi da telecomando

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
it: Ritardo nella sequenza

[ctx: #13610]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: #13612]
en: Universal Remote
it: Telecomando Universale

[ctx: #13613]
en: Multi Remote (Harmony)
it: Telecomando Multi (Harmony)

[ctx: #13620]
en: Apple Remote Error
it: Errore Apple Remote

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support could not be enabled.
it: Impossibile abilitare il supporto per Apple Remote

[ctx: #14000]
en: Stack
it: Unisci volumi

[ctx: #14001]
en: Unstack
it: Dividi volumi

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
it: Scaricamento file playlist...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
it: Scaricamento lista streams...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
it: Esamino lista streams...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
it: Scaricamento lista streams fallito

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
it: Scaricamento file playlist fallito

[ctx: #14009]
en: Games directory
it: Cartella giochi

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
it: Attivazione vista ad icone per

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
it: Auto-attivazione vista ad icone

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
it: - Usa icone grandi

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
it: - Vista ad icone per

[ctx: #14014]
en: - Percentage
it: - Percentuale

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
it: Nessun file ed almeno una icona

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
it: Almeno un file ed una icona

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
it: Percentuale di icone

[ctx: #14018]
en: View options
it: Opzioni di visione

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
it: Nome o codice città 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
it: Nome o codice città 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
it: Nome o codice città 3

[ctx: #14022]
en: Library
it: Archivio

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
it: Inserisci la città più grande vicina a te

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
it: Video/Audio/DVD cache - HardDisk

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
it: cache Video - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local Network
it: Cache video - Rete Locale

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
it: Cache video - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
it: cache Audio - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local Network
it: Cache audio - Rete Locale

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
it: Cache audio - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
it: cache DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local Network
it: Rete locale

[ctx: #14036]
en: Services
it: Servizi

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local Network
it: Cache DVD - Rete Locale

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
it: Impostazioni di rete cambiate

[ctx: #14039]
en: Kodi requires to restart to change your
it: Kodi deve essere riavviato per cambiare le

[ctx: #14040]
en: network setup.  Would you like to restart now?
it: tue impostazioni di rete.  Vuoi riavviare adesso?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
it: Limite di banda connessione Internet

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
it: - Spegnimento durante l'esecuzione

[ctx: #14051]
en: Time format
it: Formato orario

[ctx: #14052]
en: Date format
it: Formato data

[ctx: #14053]
en: GUI filters
it: Filtri interfaccia

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
it: Usa scansione in background

[ctx: #14056]
en: Stop scan
it: Ferma scansione

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media info
it: Non si possono ottenere informazioni durante la scansione

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
it: Effetto film sgranato

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
it: Cerca le icone nelle condivisioni remote

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
it: Cache di tipo sconosciuto - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
it: Inserire nome utente per

[ctx: #14063]
en: Date & time
it: Data e ora

[ctx: #14064]
en: Set date
it: Imposta data

[ctx: #14065]
en: Set time
it: Imposta orario

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24 hour HH:MM format
it: Inserire orario in formato 24 ore HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
it: Inserire data in formato GG/MM/AAAA

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
it: Inserire indirizzo IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
it: Vuoi salvare queste impostazioni adesso?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
it: Salva impostazioni

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
it: Consenti la rinominazione e la cancellazione dei file

[ctx: #14074]
en: Set timezone
it: Imposta il fuso orario

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
it: Passa all'ora legale

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
it: Aggiungi ai preferiti

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
it: Rimuovi dai preferiti

[ctx: #14078]
en: Colours
it: Color

[ctx: #14079]
en: Timezone country
it: Paese del fuso orario

[ctx: #14080]
en: Timezone
it: Fuso orario

[ctx: #14081]
en: File lists
it: Liste file

[ctx: #14082]
en: Show EXIF picture information
it: Mostra le informazioni EXIF delle immagini

[ctx: #14083]
en: Use a fullscreen window rather than true fullscreen
it: Usa una finestra fullscreen invece di un vero fullscreen

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
it: Accoda le canzoni dopo la selezione

[ctx: #14086]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: #14087]
en: Discs
it: Dischi

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
it: Riproduci i DVD automaticamente

[ctx: #14089]
en: Font to use for text subtitles
it: Font da usare per i sottotitoli

[ctx: #14090]
en: International
it: Internazionale

[ctx: #14091]
en: Character set
it: Set di caratteri

[ctx: #14093]
en: Security
it: Sicurezza

[ctx: #14094]
en: Input devices
it: Dispositivi di input

[ctx: #14095]
en: Power saving
it: Risparmio energetico

[ctx: #14096]
en: Rip
it: Copia

[ctx: #14097]
en: Audio CD Insert Action
it: Azione inserimento CD Audio

[ctx: #14098]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: #14099]
en: Eject disc when CD ripping is complete
it: Estrarre il disco quando l'estrazione del CD è completa

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
it: Interrompi rip del CD

[ctx: #14101]
en: Acceleration
it: Accelerazione

[ctx: #14102]
en: Blu-ray playback mode
it: Modalità di riproduzione dei Blu-ray

[ctx: #14103]
en: Play main movie
it: Riproduci film principale

[ctx: #14104]
en: Show simplified menu
it: Mostra menù semplificato

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
it: Sorgente non disponibile

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from %s
it: Cosa vuoi fare con gli elementi multimediali provenienti da %s

[ctx: #15014]
en: Keep
it: Mantieni

[ctx: #15015]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: #15016]
en: Games
it: Giochi

[ctx: #15019]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: #15100]
en: Library
it: Archivio

[ctx: #15101]
en: Database
it: Banca dati

[ctx: #15102]
en: * All albums
it: * Tutti gli album

[ctx: #15103]
en: * All artists
it: * Tutti gli artisti

[ctx: #15104]
en: * All songs
it: * Tutte le canzoni

[ctx: #15105]
en: * All genres
it: * Tutti i generi

[ctx: #15107]
en: Buffering...
it: Caricando...

[ctx: #15108]
en: Navigation sounds
it: Suoni di navigazione

[ctx: #15109]
en: Skin default
it: Default della skin

[ctx: #15110]
en: Larger font size
it: Carattere più grande

[ctx: #15111]
en: Theme
it: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
it: Tema di default

[ctx: #15207]
en: Connected
it: Connesso

[ctx: #15208]
en: Not connected
it: Non connesso

[ctx: #15213]
en: Play using...
it: Riproduci con...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
it: Perfeziona sincronizzazione A/V

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
it: Nascondi i nomi dei file in vista ad icone

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
it: Esegui in modalità party

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
it: Percorso non trovato o invalido

[ctx: #15301]
en: Could not connect to network server
it: Non è stato possibile connettersi al server

[ctx: #15302]
en: No servers found
it: Nessun server trovato

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
it: Nessun workgroup trovato

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
it: Apertura sorgente multipercorso

[ctx: #15311]
en: Path:
it: Percorso:

[ctx: #16000]
en: General
it: Generale

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
it: Ricerca Internet

[ctx: #16003]
en: Player
it: Lettore

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
it: Riproduci i media dal disco

[ctx: #16008]
en: Enter new title
it: Inserire nuovo titolo

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
it: Inserire nome del film

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
it: Inserire nome del profilo

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
it: Inserire nome dell'album

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
it: Inserire nome della playlist

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
it: Inserire nuovo nome del file

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
it: Inserire nome della cartella

[ctx: #16015]
en: Enter directory
it: Inserire directory

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
it: Opzioni disponibili: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
it: Inserire stringa da cercare

[ctx: #16018]
en: None
it: Nessuno

[ctx: #16019]
en: Auto select
it: Auto seleziona

[ctx: #16020]
en: De-interlace
it: DeInterlaccia

[ctx: #16022]
en: Bob (inverted)
it: Bob (invertito)

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
it: Annullamento...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
it: Inserire nome artista

[ctx: #16026]
en: Playback failed
it: Riproduzione fallita

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play.
it: Troppi elementi consecutivi falliti

[ctx: #16028]
en: Enter value
it: Inserire valore

[ctx: #16029]
en: Check the log file for details.
it: Controlla il file log per i dettagli.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
it: Modalità party annullata.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
it: Nessuna canzone corrispondente nell'archivio.

[ctx: #16032]
en: Could not initialise database.
it: Impossibile inizializzare il database.

[ctx: #16033]
en: Could not open database.
it: Impossibile aprire il database.

[ctx: #16034]
en: Could not get songs from database.
it: Impossibile ricavare canzoni dal database.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
it: Playlist modalità party

[ctx: #16036]
en: De-interlace (Half)
it: Deinterlaccia (metà)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
it: Deinterlaccia il video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
it: Metodo di deinterlacciamento

[ctx: #16100]
en: All Videos
it: Tutti i video

[ctx: #16101]
en: Unwatched
it: Non visti

[ctx: #16102]
en: Watched
it: Già visti

[ctx: #16103]
en: Mark as watched
it: Segna come già visto

[ctx: #16104]
en: Mark as unwatched
it: Segna come non visto

[ctx: #16105]
en: Edit title
it: Modifica titolo

[ctx: #16106]
en: Manage...
it: Gestione...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
it: Modifica titolo per Ordinamento

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
it: L'operazione è stata annullata

[ctx: #16201]
en: Copy failed
it: Copia non riuscita

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file
it: Almeno un file non è stato copiato

[ctx: #16203]
en: Move failed
it: Spostamento non riuscito

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file
it: Almeno un file non è stato spostato

[ctx: #16205]
en: Delete failed
it: Cancellazione non riuscita

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file
it: Almeno un file non è stato cancellato

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
it: Metodo di ridimensionamento

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
it: Più vicino

[ctx: #16302]
en: Bilinear
it: Bilineare

[ctx: #16303]
en: Bicubic
it: Bicubico

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
it: Bicubico (software)

[ctx: #16310]
en: Temporal
it: Temporale

[ctx: #16311]
en: Temporal/Spatial
it: Temporale/Spaziale

[ctx: #16312]
en: (VDPAU)Noise Reduction
it: (VDPAU)Riduzione Rumore

[ctx: #16313]
en: (VDPAU)Sharpness
it: Nitidezza

[ctx: #16314]
en: Inverse Telecine
it: Telecine Inverso

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 optimised
it: ottimizzato con Lanczos3

[ctx: #16317]
en: Temporal (Half)
it: Temporale (metà)

[ctx: #16318]
en: Temporal/Spatial (Half)
it: Temporale/Spaziale (metà)

[ctx: #16323]
en: Spline36 optimised
it: ottimizzato con Spline36

[ctx: #16328]
en: VAAPI Motion Adaptive
it: Adattiva al movimento VAAPI

[ctx: #16329]
en: VAAPI Motion Compensated
it: Compensazione del movimento VAAPI

[ctx: #16330]
en: MMAL - Advanced
it: MMAL - Avanzato

[ctx: #16331]
en: MMAL - Advanced (Half)
it: MMAL - Avanzato (metà)

[ctx: #16333]
en: MMAL - Bob (Half)
it: MMAL - Bob (metà)

[ctx: #16400]
en: Post-processing
it: Video post-processing

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
it: Tempo di spegnimento display

[ctx: #17998]
en: %i hours
it: %i ore

[ctx: #17999]
en: %i days
it: %i giorni

[ctx: #19000]
en: Switch to channel
it: Cambia al canale

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and/or NOT.
it: Separa le parole di ricerca usando AND, OR e/o NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
it: o usa frasi per trovare un'esatta corrispondenza, come "Il mago di Oz".

[ctx: #19003]
en: Find similar
it: Cerca similari

[ctx: #19004]
en: Importing EPG from clients
it: Importazione EPG dai clienti

[ctx: #19005]
en: PVR stream information
it: Informazione flusso PVR

[ctx: #19006]
en: Receiving device
it: Dispositivo ricevente

[ctx: #19007]
en: Device status
it: Stato della periferica

[ctx: #19008]
en: Signal quality
it: Qualità del segnale

[ctx: #19012]
en: PVR Backend
it: Interfaccia PVR

[ctx: #19013]
en: Free to air
it: Non criptata

[ctx: #19014]
en: Fixed
it: Fissa

[ctx: #19015]
en: Encryption
it: Crittografia

[ctx: #19016]
en: PVR Backend %i - %s
it: Interfaccia PVR %i - %s

[ctx: #19017]
en: Recordings
it: Registrazioni

[ctx: #19018]
en: Folder with channel icons
it: Cartella con icone canale

[ctx: #19019]
en: Channels
it: Canali

[ctx: #19022]
en: Hidden
it: Nascosto

[ctx: #19023]
en: TV channels
it: Canali TV

[ctx: #19024]
en: Radio channels
it: Canali Radio

[ctx: #19025]
en: Upcoming recordings
it: Prossimi Episodi

[ctx: #19026]
en: Add timer...
it: Aggiungi timer...

[ctx: #19027]
en: No search results
it: Nessun risultato

[ctx: #19028]
en: No EPG entries
it: Nessuna risorsa EPG

[ctx: #19029]
en: Channel
it: Canale

[ctx: #19030]
en: Now
it: Adesso

[ctx: #19031]
en: Next
it: Successivo

[ctx: #19032]
en: Timeline
it: Linea Temporale

[ctx: #19033]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: #19034]
en: Already started recording on this channel
it: Hai già cominciato a registrare su questo canale

[ctx: #19035]
en: %s could not be played. Check the log for details.
it: %s non può essere riprodotto. Controlla il log per i dettagli.

[ctx: #19036]
en: This recording cannot be played. Check the log for details.
it: Questa registrazione non può essere riprodotta. Controlla i log per maggiori dettagli.

[ctx: #19037]
en: Show signal quality
it: Mostra qualità del segnale

[ctx: #19038]
en: Not supported by the PVR backend.
it: Non supportato dal backend del PVR

[ctx: #19039]
en: Are you sure you want to hide this channel?
it: Sei sicuro di voler nascondere questo canale?

[ctx: #19041]
en: Are you sure you want to rename this recording?
it: Sei sicuro di voler rinominare questa registrazione?

[ctx: #19042]
en: Are you sure you want to rename this timer?
it: Sei sicuro di voler rinominare questo timer?

[ctx: #19043]
en: Recording
it: Registrazione

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration or check the log for details.
it: Controlla la tua configurazione o controlla i log per maggiori dettagli.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up or check the log for details.
it: Nessun client PVR è stato lanciato. Attendere che il client PVR si avvii o verificare i dettagli nel file di log

[ctx: #19046]
en: New channel
it: Nuovo canale

[ctx: #19047]
en: Programme info
it: Informazioni programma

[ctx: #19048]
en: Group management
it: Gestione gruppo

[ctx: #19049]
en: Show channel
it: Mostra canale

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
it: Mostra canali visibili

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
it: Mostra canali nascosti

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
it: Muovi canale a:

[ctx: #19053]
en: Recording information
it: Informazioni registrazione

[ctx: #19054]
en: Hide channel
it: Nascondi canale

[ctx: #19055]
en: No information available
it: Nessuna informazione disponibile

[ctx: #19056]
en: New timer
it: Nuovo timer

[ctx: #19057]
en: Edit timer
it: Modifica timer

[ctx: #19058]
en: Timer enabled
it: Timer abilitato

[ctx: #19059]
en: Stop recording
it: Stop registrazione

[ctx: #19060]
en: Delete timer
it: Cancella timer

[ctx: #19061]
en: Add timer
it: Aggiungi timer

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
it: Ordina per: Canale

[ctx: #19063]
en: Go to begin
it: Vai all'inizio

[ctx: #19064]
en: Go to end
it: Vai alla fine

[ctx: #19066]
en: Channel icons
it: Icone canale

[ctx: #19067]
en: This event is already being recorded.
it: Questo evento è già in registrazione.

[ctx: #19068]
en: This recording could not be deleted. Check the log for details.
it: Questa registrazione non può essere cancellata. Controlla i log per maggiori dettagli.

[ctx: #19070]
en: Go to now
it: Vai a oggi

[ctx: #19071]
en: EPG update interval
it: Intervallo di aggiornamento dell'EPG

[ctx: #19072]
en: Do not store the EPG in the database
it: Non conservare l'EPG nel database

[ctx: #19073]
en: Delay channel switch
it: Ritarda cambio canale

[ctx: #19074]
en: Active:
it: Attivo:

[ctx: #19075]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: #19076]
en: Folder:
it: Cartella:

[ctx: #19078]
en: Channel:
it: Canale:

[ctx: #19079]
en: Day:
it: Giorno:

[ctx: #19080]
en: Begin:
it: Inizio:

[ctx: #19081]
en: End:
it: Fine:

[ctx: #19082]
en: Priority:
it: Priorità:

[ctx: #19083]
en: Lifetime (days):
it: Vita (giorni):

[ctx: #19084]
en: First day:
it: Primo giorno:

[ctx: #19085]
en: Unknown channel %u
it: Canale sconosciuto %u

[ctx: #19086]
en: Mo-__-__-__-__-__-__
it: Lu-__-__-__-__-__-__

[ctx: #19087]
en: __-Tu-__-__-__-__-__
it: __-Ma-__-__-__-__-__

[ctx: #19088]
en: __-__-We-__-__-__-__
it: __-__-Me-__-__-__-__

[ctx: #19089]
en: __-__-__-Th-__-__-__
it: __-__-__-Gi-__-__-__

[ctx: #19090]
en: __-__-__-__-Fr-__-__
it: __-__-__-__-Ve-__-__

[ctx: #19092]
en: __-__-__-__-__-__-Su
it: __-__-__-__-__-__-Do

[ctx: #19093]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-__-__
it: Lu-Ma-Me-Gi-Ve-__-__

[ctx: #19094]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-__
it: Lu-Ma-Me-Gi-Ve-Sa-__

[ctx: #19095]
en: Mo-Tu-We-Th-Fr-Sa-Su
it: Lu-Ma-Me-Gi-Ve-Sa-Do

[ctx: #19096]
en: __-__-__-__-__-Sa-Su
it: __-__-__-__-__-Sa-Do

[ctx: #19097]
en: Enter the name for the recording
it: Inserisci il nome della registrazione

[ctx: #19098]
en: Warning
it: Attenzione

[ctx: #19099]
en: Service
it: Servizio

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
it: Per favore cambia in un altro canale

[ctx: #19103]
en: Go to channel
it: Vai al canale

[ctx: #19104]
en: Enter the name of the folder for the recording
it: Inserire il nome della cartella per le registrazioni

[ctx: #19105]
en: Please select a channel
it: Seleziona un canale

[ctx: #19106]
en: Next timer on
it: Il prossimo timer a

[ctx: #19107]
en: at
it: al

[ctx: #19109]
en: Couldn't save timer. Check the log for details.
it: Impossibile salvare il timer. Verificare il file di log per i dettagli.

[ctx: #19110]
en: An unexpected error occurred. Try again later or check the log for details.
it: E' avvenuto un errore inaspettato. Riprova più tardi o controlla i log per maggiori dettagli.

[ctx: #19111]
en: PVR backend error. Check the log for details.
it: Errore interfaccia PVR. Verificare il file di log per i dettagli.

[ctx: #19112]
en: Delete this recording?
it: Cancellare questa registrazione?

[ctx: #19113]
en: Delete all recordings in this folder?
it: Cancellare tutte le registrazioni in questa cartella?

[ctx: #19114]
en: Version
it: Versione

[ctx: #19115]
en: Address
it: Indirizzo

[ctx: #19116]
en: Disksize
it: Spazio disco

[ctx: #19117]
en: Search for channels
it: Cerca canali

[ctx: #19118]
en: Cannot use PVR functions while searching.
it: Impossibile usare le funzioni del PVR durante la ricerca.

[ctx: #19119]
en: On which server do you want to search?
it: Su quale server vuoi cercare?

[ctx: #19120]
en: Client number
it: Numero cliente

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
it: Evita ripetizioni

[ctx: #19122]
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
it: Il timer sta ancora registrando. Sei sicuro di voler cancellare il timer?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
it: Solo canali free to air

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
it: Ignora i timer presenti

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
it: Ignora le registrazioni presenti

[ctx: #19126]
en: Start time
it: Ora inizio

[ctx: #19127]
en: End time
it: Ora fine

[ctx: #19128]
en: Start date
it: Data di inizio

[ctx: #19129]
en: End date
it: Data di fine

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
it: Durata minima

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
it: Durata massima

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
it: Includi generi sconosciuti

[ctx: #19133]
en: Search string
it: Ricerca stringa

[ctx: #19134]
en: Include description
it: Includi descrizione

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
it: Sensibile ai caratteri maiuscoli/minuscoli

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
it: Canale non disponibile

[ctx: #19137]
en: No groups defined
it: No ci sono gruppi definiti

[ctx: #19138]
en: Please create a group first
it: Per favore, prima creare un gruppo

[ctx: #19139]
en: Name of the new group
it: Nome del nuovo gruppo

[ctx: #19140]
en: Search...
it: Cerca...

[ctx: #19141]
en: Group
it: Gruppo

[ctx: #19142]
en: Search guide
it: Cerca guida

[ctx: #19143]
en: Group management
it: Gestione gruppo

[ctx: #19144]
en: No groups defined
it: Nessun gruppo definito

[ctx: #19145]
en: Grouped
it: Raggruppato

[ctx: #19146]
en: Groups
it: Gruppi

[ctx: #19147]
en: The PVR backend does not support this action. Check the log for details.
it: Il PVR non supporta questa azione. Verifica il file di log per i dettagli

[ctx: #19148]
en: Channel
it: Canale

[ctx: #19149]
en: Mo
it: Lu

[ctx: #19150]
en: Tu
it: Ma

[ctx: #19151]
en: We
it: Me

[ctx: #19152]
en: Th
it: Gi

[ctx: #19153]
en: Fr
it: Ve

[ctx: #19155]
en: Su
it: Do

[ctx: #19156]
en: from
it: da

[ctx: #19157]
en: Next recording
it: Prossima registrazione

[ctx: #19158]
en: Currently recording
it: In registrazione

[ctx: #19159]
en: from
it: da

[ctx: #19160]
en: to
it: a

[ctx: #19162]
en: Recording active
it: Registrazione attiva

[ctx: #19163]
en: Recordings
it: Registrazioni

[ctx: #19164]
en: Cannot start recording. Check the log for details.
it: Impossibile iniziare la registrazione. Controlla i log per maggiori dettagli.

[ctx: #19165]
en: Switch
it: Cambia

[ctx: #19166]
en: PVR information
it: Informazioni PVR

[ctx: #19167]
en: Scan for missing icons
it: Scansiona per le icone mancanti

[ctx: #19169]
en: Hide video information box
it: Nascondi il box con le informazioni del video

[ctx: #19170]
en: Timeout when starting playback
it: Timeout quando si avvia la riproduzione

[ctx: #19171]
en: Start playback minimised
it: Avvia riproduzione minimizzata

[ctx: #19172]
en: Instant recording duration
it: Durata di registrazione istantanea

[ctx: #19173]
en: Default recording priority
it: Priorità di registrazione predefinita

[ctx: #19174]
en: Default recording lifetime
it: Durata predefinita delle registrazioni

[ctx: #19175]
en: Margin at the start of a recording
it: Margine dall'inizio della registrazione

[ctx: #19176]
en: Margin at the end of a recording
it: Margine dalla fine della registrazione

[ctx: #19177]
en: Playback
it: Riproduzione

[ctx: #19178]
en: Show channel information when switching channels
it: Mostra informazioni canale quando cambi canale

[ctx: #19181]
en: Menu/OSD
it: Menù/OSD

[ctx: #19182]
en: Days to display in the EPG
it: Giorni da visualizzare nell'EPG

[ctx: #19185]
en: Reset the PVR database
it: Reimposta il database PVR

[ctx: #19186]
en: All data in the PVR database is being erased
it: Tutti i dati dell'archivio PVR saranno cancellati

[ctx: #19187]
en: Reset the EPG database
it: Reimposta il database EPG

[ctx: #19188]
en: EPG is being reset
it: L'EPG è stato azzerato

[ctx: #19189]
en: Continue last channel on startup
it: Riproduci l'ultimo canale all'avvio

[ctx: #19190]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: #19191]
en: PVR service
it: Servizio PVR

[ctx: #19192]
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
it: Nessuno dei backend PVR supporta la scansione dei canali.

[ctx: #19193]
en: The channel scan cannot be started. Check the log for details.
it: La scansione dei canali non può essere avviata. Controlla il log per i dettagli

[ctx: #19194]
en: Continue?
it: Continua?

[ctx: #19195]
en: Client actions
it: Azioni cliente

[ctx: #19196]
en: PVR client specific actions
it: Azioni specifiche cliente PVR

[ctx: #19197]
en: Recording started on: %s
it: Resgistrazione iniziata a: %s

[ctx: #19198]
en: Recording finished on: %s
it: Registrazione terminata a: %s

[ctx: #19199]
en: Channel manager
it: Gestione canale

[ctx: #19200]
en: EPG source:
it: Sorgente EPG:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
it: Nome canale:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
it: Icona canale:

[ctx: #19203]
en: Edit channel
it: Modifica canale

[ctx: #19204]
en: New channel
it: Nuovo canale

[ctx: #19205]
en: Group management
it: Gestione gruppo

[ctx: #19206]
en: Activate EPG:
it: Attiva l'EPG

[ctx: #19207]
en: Group:
it: Gruppo:

[ctx: #19208]
en: Enter the name of the new channel
it: Inserisci il nome del nuovo canale

[ctx: #19209]
en: Kodi virtual backend
it: Backend virtuale Kodi

[ctx: #19210]
en: Client
it: Cliente

[ctx: #19211]
en: Delete channel
it: Elimina canale

[ctx: #19212]
en: This list contains changes
it: La lista contiene cambiamenti

[ctx: #19213]
en: Select backend
it: Seleziona backend

[ctx: #19214]
en: Enter a valid URL for the new channel
it: Inserire un valido URL per il nuovo canale

[ctx: #19215]
en: The PVR backend does not support timers.
it: Il backend PVR non supporta i timer.

[ctx: #19216]
en: All radio channels
it: Tutti i canali radio

[ctx: #19217]
en: All TV channels
it: Tutti i canali TV

[ctx: #19218]
en: Visible
it: Visibile

[ctx: #19219]
en: Ungrouped channels
it: Canali non raggruppati

[ctx: #19220]
en: Channels in
it: Canali su

[ctx: #19221]
en: Synchronise channel groups with backend(s)
it: Sincronizza gruppi di canali col/coi backend

[ctx: #19223]
en: No PVR Add-on could be enabled. Check your settings or the log for more info.
it: Nessun add-on PVR può essere abilitato. Controlla le impostazioni o il log per maggiori informazioni.

[ctx: #19224]
en: Recording aborted
it: Registrazione interrotta

[ctx: #19225]
en: Recording scheduled
it: Registrazione programmata

[ctx: #19226]
en: Recording started
it: Registrazione iniziata

[ctx: #19227]
en: Recording completed
it: Registrazione completata

[ctx: #19228]
en: Recording deleted
it: Registrazione cancellata

[ctx: #19229]
en: Close channel OSD after switching channels
it: Chiudi l'OSD del canale dopo aver cambiato canale

[ctx: #19230]
en: Prevent EPG updates during playback
it: Non consentire gli aggiornamenti EPG durante la riproduzione

[ctx: #19231]
en: Always use the channel order from the backend(s)
it: Usa sempre l'ordine dei canali del backend

[ctx: #19232]
en: Clear search results
it: Cancella risultati ricerca

[ctx: #19233]
en: Display a notification on timer updates
it: Mostra un avviso all'aggiornamento del timer

[ctx: #19234]
en: Use backend channels numbers (only works with 1 enabled PVR Add-on)
it: Usa i numeri dei canali del backend (funziona solo con 1 add-on PVR abilitato)

[ctx: #19235]
en: PVR manager is starting up
it: Il gestore PVR si sta avviando

[ctx: #19236]
en: Loading channels from clients
it: Caricamento canale dai client

[ctx: #19237]
en: Loading timers from clients
it: Caricamento timer dai client

[ctx: #19238]
en: Loading recordings from clients
it: Caricamento registrazioni dai client

[ctx: #19239]
en: Starting background threads
it: Inizializzazione thread in background

[ctx: #19240]
en: No PVR Add-on enabled
it: Nessun add-on PVR abilitato

[ctx: #19241]
en: The PVR manager has been enabled without any
it: Il manager PVR è stato abilitato senza alcun

[ctx: #19242]
en: enabled PVR Add-on. Enable at least one Add-on
it: add-on PVR abilitato. Abilita almeno un add-on

[ctx: #19243]
en: in order to use the PVR functionality.
it: per poter utilizzare le funzionalità PVR.

[ctx: #19244]
en: Backend idle time
it: Tempo di inattività del backend

[ctx: #19245]
en: Set wakeup command (cmd [timestamp])
it: Imposta comando sveglia (cmd [timestamp])

[ctx: #19246]
en: Wakeup before recording
it: Sveglia prima della registrazione

[ctx: #19247]
en: Daily wakeup
it: Sveglia giornaliera

[ctx: #19248]
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
it: Sveglia giornaliera (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
en: Filter channels
it: Filtra canali

[ctx: #19250]
en: Loading EPG from database
it: Caricamento EPG dall'archivio

[ctx: #19251]
en: Update EPG information
it: Aggiorna informazioni EPG

[ctx: #19252]
en: Schedule EPG update for this channel?
it: Programmare un aggiornamento EPG per questo canale?

[ctx: #19253]
en: EPG update scheduled for channel
it: Aggiornamento per il canale EPG programmato

[ctx: #19254]
en: EPG update failed for channel
it: Aggiornamento EPG per il canale fallito

[ctx: #19255]
en: Start recording
it: Inizia registrazione

[ctx: #19256]
en: Stop recording
it: Stop registrazione

[ctx: #19257]
en: Lock channel
it: Blocca canale

[ctx: #19258]
en: Unlock channel
it: Sblocca canale

[ctx: #19259]
en: Parental control
it: Controllo genitori

[ctx: #19260]
en: Unlock duration
it: Sblocca durata

[ctx: #19261]
en: Change PIN
it: Cambia PIN

[ctx: #19262]
en: Parental control. Enter PIN:
it: Controllo genitori. Inserire PIN

[ctx: #19263]
en: Locked channel. Enter PIN:
it: Canale bloccato. Inserire PIN:

[ctx: #19264]
en: Incorrect PIN
it: Pin non corretto

[ctx: #19265]
en: The entered PIN number was incorrect.
it: Il numero PIN digitato non è corretto.

[ctx: #19266]
en: Parental locked
it: Bloccato dal filtro genitori

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
it: Bloccato dal filtro genitori:

[ctx: #19268]
en: Do not show 'no information available' labels
it: Non mostrare le etichette "nessuna informazione disponibile"

[ctx: #19269]
en: Do not show 'connection lost' warnings
it: Non mostrare gli avvisi  di 'connessione persa'

[ctx: #19270]
en: Group Items
it: Raggruppa elementi

[ctx: #19271]
en: No PVR Add-ons could be found
it: Nessun add-on PVR è stato trovato

[ctx: #19272]
en: You need a tuner, backend software, and an
it: TI serve un sintonizzatore, un software di backend e un

[ctx: #19273]
en: Add-on for the backend to be able to use PVR.
it: add-on per il backend per poter usare PVR.

[ctx: #19274]
en: Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
it: Visita http://kodi.wiki/view/PVR per saperne di più.

[ctx: #19275]
en: Conflict warning
it: Avviso di conflitto

[ctx: #19276]
en: Conflict error
it: Errore di conflitto

[ctx: #19277]
en: Recording conflict
it: Conflitto di registrazione

[ctx: #19278]
en: Recording error
it: Errore di registrazione

[ctx: #19279]
en: Client specific
it: Specifico cliente

[ctx: #19280]
en: Client specific settings
it: Impostazioni specifiche cliente

[ctx: #19281]
en: Confirm channel switches by pressing OK
it: Conferma cambio canali premendo OK

[ctx: #19282]
en: Current icon
it: Icona corrente

[ctx: #19283]
en: No icon
it: Nessuna icona

[ctx: #19284]
en: Choose icon
it: Scegli icona

[ctx: #19285]
en: Browse for icon
it: Cerca per icona

[ctx: #19286]
en: Searching for channel icons
it: Cerca per icone dei canali

[ctx: #19287]
en: All channels
it: Tutti i canali

[ctx: #19288]
en: Foreground
it: Primo piano

[ctx: #19499]
en: Other/Unknown
it: Altro/Sconosciuto

[ctx: #19500]
en: Movie/Drama
it: Film/Drama

[ctx: #19502]
en: Adventure/Western/War
it: Avventura/Western/Guerra

[ctx: #19503]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
it: Fantascienza/Fantasy/Horror

[ctx: #19504]
en: Comedy
it: Commedia

[ctx: #19505]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
it: Soap/Melodramma/Folkoristico

[ctx: #19506]
en: Romance
it: Romantico

[ctx: #19507]
en: Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
it: Serio/Classico/Religioso/Film storico/Dramma

[ctx: #19508]
en: Adult Movie/Drama
it: Per adulti/Dramma

[ctx: #19516]
en: News/Current Affairs
it: News/Attualità

[ctx: #19517]
en: News/Weather Report
it: News/Previsioni del tempo

[ctx: #19518]
en: News Magazine
it: Riviste

[ctx: #19519]
en: Documentary
it: Documentario

[ctx: #19520]
en: Discussion/Interview/Debate
it: Discussione/Intervista/Dibattito

[ctx: #19532]
en: Show/Game Show
it: Spettacolo/Game show

[ctx: #19533]
en: Game Show/Quiz/Contest
it: Game show/Quiz/Contest

[ctx: #19534]
en: Variety Show
it: Varietà

[ctx: #19548]
en: Sports
it: Sport

[ctx: #19549]
en: Special Event
it: Evento speciale

[ctx: #19550]
en: Sport Magazine
it: Magazine sportivo

[ctx: #19551]
en: Football
it: Calcio

[ctx: #19553]
en: Team Sports
it: Sport di squadra

[ctx: #19554]
en: Athletics
it: Atletica

[ctx: #19555]
en: Motor Sport
it: Motori

[ctx: #19556]
en: Water Sport
it: Sport acquatici

[ctx: #19557]
en: Winter Sports
it: Sport invernali

[ctx: #19558]
en: Equestrian
it: Equitazione

[ctx: #19559]
en: Martial Sports
it: Arti marziali

[ctx: #19564]
en: Children's/Youth Programmes
it: Programmi per bambini/ragazzi

[ctx: #19565]
en: Pre-school Children's Programmes
it: Programmi per infanti

[ctx: #19566]
en: Entertainment Programmes for 6 to 14
it: Programmi di intrattenimento da 6 a 14 anni

[ctx: #19567]
en: Entertainment Programmes for 10 to 16
it: Programmi di intrattenimento da 10 a 16 anni

[ctx: #19568]
en: Informational/Educational/School Programme
it: Informativo/Educativo/Scuola

[ctx: #19569]
en: Cartoons/Puppets
it: Cartoni/Pupazzi

[ctx: #19580]
en: Music/Ballet/Dance
it: Musica/balletto/danza

[ctx: #19582]
en: Serious/Classical Music
it: Serio/Musica classica

[ctx: #19583]
en: Folk/Traditional Music
it: Folk/Musica tradizionale

[ctx: #19585]
en: Ballet
it: Balletto

[ctx: #19596]
en: Arts/Culture
it: Arte/Cultura

[ctx: #19597]
en: Performing Arts
it: Arti dello spettacolo

[ctx: #19598]
en: Fine Arts
it: Belle arti

[ctx: #19599]
en: Religion
it: Religione

[ctx: #19600]
en: Popular Culture/Traditional Arts
it: Cultura popolare/Arti tradizionali

[ctx: #19601]
en: Literature
it: Letteratura

[ctx: #19603]
en: Experimental Film/Video
it: Film/video sperimentale

[ctx: #19604]
en: Broadcasting/Press
it: Broadcasting/Stampa

[ctx: #19605]
en: New Media
it: New media

[ctx: #19606]
en: Arts/Culture Magazines
it: Magazine arte/cultura

[ctx: #19607]
en: Fashion
it: Moda

[ctx: #19612]
en: Social/Political/Economics
it: Sociale/politico/economico

[ctx: #19613]
en: Magazines/Reports/Documentary
it: Magazine/report/documentario

[ctx: #19614]
en: Economics/Social Advisory
it: Economia/Consulenza sociale

[ctx: #19615]
en: Remarkable People
it: Persone famose

[ctx: #19628]
en: Education/Science/Factual
it: Istruzione/Scienza/Fatti reali

[ctx: #19629]
en: Nature/Animals/Environment
it: Natura/Animali/Ambiente

[ctx: #19630]
en: Technology/Natural Sciences
it: Tecnologia/Scienze naturali

[ctx: #19631]
en: Medicine/Physiology/Psychology
it: Medicina/Fisiologia/Psicologia

[ctx: #19632]
en: Foreign Countries/Expeditions
it: Estero/Spedizioni

[ctx: #19633]
en: Social/Spiritual Sciences
it: Sociale/Scienze spirituali

[ctx: #19634]
en: Further Education
it: Istruzione post-scolastica

[ctx: #19635]
en: Languages
it: Lingue

[ctx: #19644]
en: Leisure/Hobbies
it: Tempo libero/Hobby

[ctx: #19645]
en: Tourism/Travel
it: Turismo/Viaggi

[ctx: #19646]
en: Handicraft
it: Bricolage

[ctx: #19647]
en: Motoring
it: Automobilismo

[ctx: #19648]
en: Fitness & Health
it: Fitness &amp; salute

[ctx: #19649]
en: Cooking
it: Cucina

[ctx: #19650]
en: Advertisement/Shopping
it: Pubblicità/shopping

[ctx: #19651]
en: Gardening
it: Giardinaggio

[ctx: #19660]
en: Special Characteristics
it: Caratteristiche speciali

[ctx: #19661]
en: Original Language
it: Lingua Originale

[ctx: #19662]
en: Black & White
it: Bianco e nero

[ctx: #19663]
en: Unpublished
it: Non pubblicato

[ctx: #19664]
en: Live Broadcast
it: Trasmissioni in diretta

[ctx: #19676]
en: Drama
it: Dramma

[ctx: #19678]
en: Adventure/Western/War
it: Avventura/western/guerra

[ctx: #19679]
en: Science Fiction/Fantasy/Horror
it: Fantascienza/Fantasy/Horror

[ctx: #19680]
en: Comedy
it: Commedia

[ctx: #19681]
en: Soap/Melodrama/Folkloric
it: Sapone/Melodramma/Folcloristico

[ctx: #19682]
en: Romance
it: Romantico

[ctx: #19683]
en: Serious/ClassicalReligion/Historical
it: Serio/Classico/Religione/Storico

[ctx: #19684]
en: Adult
it: Per adulti

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
it: Cartella per il salvataggio della musica

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
it: Usa un player DVD esterno

[ctx: #20002]
en: External DVD player
it: Player DVD esterno

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
it: Cartella dei trainer

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
it: Cartella per gli screenshot

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
it: Cartella playlist

[ctx: #20007]
en: Recordings
it: Registrazioni

[ctx: #20008]
en: Screenshots
it: Screenshot

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
it: Usa Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
it: Playlist musica

[ctx: #20012]
en: Video playlists
it: Playlist video

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
it: Vuoi lanciare il gioco?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
it: Ordina per: Playlist

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
it: Icona remota

[ctx: #20016]
en: Current thumb
it: Icona attuale

[ctx: #20017]
en: Local thumb
it: Icona locale

[ctx: #20018]
en: No thumb
it: Nessuna icona

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
it: Seleziona icona

[ctx: #20023]
en: Conflict
it: Conflitto

[ctx: #20024]
en: Scan new
it: Scansiona nuovo

[ctx: #20025]
en: Scan all
it: Scansiona tutto

[ctx: #20026]
en: Region
it: Regione

[ctx: #20037]
en: Summary
it: Sommario

[ctx: #20038]
en: Lock music window
it: Blocca sezione musica

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
it: Blocca sezione video

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
it: Blocca sezione immagini

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
it: Blocca sezione programmi e script

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
it: Blocca filemanager

[ctx: #20043]
en: Lock settings
it: Blocca impostazioni

[ctx: #20044]
en: Start fresh
it: Nuova partenza

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
it: Entra in master mode

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
it: Esci da master mode

[ctx: #20047]
en: Create profile '%s'?
it: Crea profilo '%s' ?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings
it: Parti con impostazioni nuove?

[ctx: #20049]
en: Best available
it: Migliore disponibile

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
it: Cambio automatico tra 16x9 e 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
it: Tratta i volumi come file singoli

[ctx: #20052]
en: Caution
it: Attenzione

[ctx: #20053]
en: Left master mode
it: Uscito da master mode

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
it: Entrato in master mode

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
it: Icona Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
it: Rimuovi icona

[ctx: #20058]
en: Add profile...
it: Aggiungi profilo...

[ctx: #20059]
en: Query info for all albums
it: Cerca info per tutti gli album

[ctx: #20061]
en: Separate
it: Separa

[ctx: #20062]
en: Shares with default
it: Condivisioni con default

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
it: Condivisioni con default (solo lettura)

[ctx: #20064]
en: Copy default
it: Copia default

[ctx: #20065]
en: Profile picture
it: Immagine profilo

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
it: Blocca preferenze

[ctx: #20067]
en: Edit profile
it: Modifica profilo

[ctx: #20068]
en: Profile lock
it: Profilo bloccato

[ctx: #20069]
en: Could not create folder
it: Impossibile creare la cartella

[ctx: #20070]
en: Profile directory
it: Directory profilo

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources
it: Parti con sorgenti media nuove

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable
it: Assicurati che la cartella selezionata sia scrivibile

[ctx: #20073]
en: and that the new folder name is valid
it: ed il nuovo nome della cartella sia valido

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
it: Classificazione MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
it: Inserisci codice master lock

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
it: Richiedi codice master lock all'avvio

[ctx: #20077]
en: Skin settings
it: Impostazioni skin

[ctx: #20078]
en: - no link set -
it: - da impostare -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
it: Attiva le animazioni

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
it: Disattiva i feed RSS durante la musica

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
it: Attiva i pulsanti scorciatoie

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
it: Mostra il pulsante programmi nel menù principale

[ctx: #20083]
en: Show music info
it: Mostra le informazioni per la musica

[ctx: #20084]
en: Show weather info
it: Mostra le informazione sul meteo

[ctx: #20085]
en: Show system info
it: Mostra le informazioni di sistema

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
it: Mostra lo spazio disponibile disco C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
it: Mostra lo spazio disponibile disco E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather info
it: Informazioni meteo

[ctx: #20089]
en: Drive space free
it: Spazio libero disco

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
it: Inserisci il nome di una condivisione esistente

[ctx: #20091]
en: Lock code
it: Codice di blocco

[ctx: #20092]
en: Load profile
it: Carica profilo

[ctx: #20093]
en: Profile name
it: Nome profilo

[ctx: #20094]
en: Media sources
it: Sorgenti media

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
it: Inserisci codice di blocco profilo

[ctx: #20096]
en: Login screen
it: Schermata di login

[ctx: #20097]
en: Fetching album info
it: Esamino informazioni album

[ctx: #20098]
en: Fetching info for album
it: Esamino info per l'album

[ctx: #20099]
en: Can't rip CD or track while playing from CD
it: Impossibile rippare CD o traccia con CD in riproduzione

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
it: Codice master lock e blocchi

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
it: Inserendo il codice master si attiva sempre il master mode

[ctx: #20102]
en: or copy from default?
it: o copiare dal default?

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
it: Salvare le modifche nel profilo?

[ctx: #20104]
en: Old settings found.
it: Trovate vecchie impostazioni.

[ctx: #20105]
en: Do you want to use them?
it: Vuoi usarle?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found.
it: Trovate vecchie sorgenti media.

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
it: Separa (bloccato)

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
it: UPnP client

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
it: Autostart client UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: %s
it: Ultimo login: %s

[ctx: #20113]
en: Never logged on
it: Mai loggato

[ctx: #20114]
en: Profile %i / %i
it: Profilo %i / %i

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
it: Login utente/ Seleziona un profilo

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
it: Usa blocco nella schermata di login

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
it: Codice di blocco invalido.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set.
it: Questo richiede l'impostazione del codice master.

[ctx: #20119]
en: Would you like to set it now?
it: Vuoi impostarlo adesso?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
it: Caricando informazioni programma

[ctx: #20121]
en: Party on!
it: Party attivo!

[ctx: #20122]
en: True
it: Vero

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
it: Mixando bevande

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
it: Riempiendo bicchieri

[ctx: #20125]
en: Logged on as
it: Loggato come

[ctx: #20126]
en: Log off
it: Scollegati

[ctx: #20128]
en: Go to root
it: Vai al root

[ctx: #20130]
en: Weave (inverted)
it: Weave (invertito)

[ctx: #20132]
en: Restart video
it: Riavvia video

[ctx: #20133]
en: Edit network location
it: Modifica locazione di rete

[ctx: #20134]
en: Remove network location
it: Rimuovi locazione di rete

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
it: Vuoi scansionare la cartella?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
it: Unità di memoria

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
it: Unità di memoria montata

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
it: Impossibile montare l'unità di memoria

[ctx: #20139]
en: In port %i, slot %i
it: In porta %i, slot %i

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
it: Blocca salvaschermo

[ctx: #20141]
en: Set
it: Imposta

[ctx: #20142]
en: Username
it: Nome utente

[ctx: #20143]
en: Enter password for
it: Inserire password per

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
it: Timer spegnimento

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
it: Intervallo spegnimento (in minuti)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in %im
it: Partito, spegnimento in %im

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
it: Spegnimento in 30 minuti

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
it: Spegnimento in 60 minuti

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
it: Spegnimento in 120 minuti

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
it: Timer spegnimento personalizzato

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
it: Ferma timer spegnimento

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for %s
it: Blocca preferenze per %s

[ctx: #20153]
en: Browse...
it: Esplora...

[ctx: #20154]
en: Summary information
it: Riepilogo informazioni basilari

[ctx: #20155]
en: Storage information
it: Informazioni sui dispositivi di memorizzazione

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
it: Informazioni sull'hard disk

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
it: Informazioni sul lettore DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
it: Informazioni di rete

[ctx: #20159]
en: Video information
it: Informazioni sull uscita video

[ctx: #20160]
en: Hardware information
it: Informazioni generali dell'hardware

[ctx: #20161]
en: Total
it: Totale

[ctx: #20162]
en: Used
it: Usato

[ctx: #20163]
en: of
it: di

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
it: Blocco non supportato

[ctx: #20165]
en: Not locked
it: Non bloccato

[ctx: #20166]
en: Locked
it: Bloccato

[ctx: #20167]
en: Frozen
it: Ibernato

[ctx: #20168]
en: Requires reset
it: Richiede un reset

[ctx: #20169]
en: Week
it: Settimana

[ctx: #20170]
en: Line
it: Linea

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
it: Condivisione di windows (SMB)

[ctx: #20174]
en: iTunes music share (DAAP)
it: Condivisione musica iTunes (DAAP)

[ctx: #20176]
en: Show video info
it: Mostra le informazioni dei video

[ctx: #20177]
en: Done
it: Fatto

[ctx: #20178]
en: Shift
it: Maiusc.

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
it: Bloc.Maiusc.

[ctx: #20180]
en: Symbols
it: Simboli

[ctx: #20181]
en: Backspace
it: Cancella

[ctx: #20182]
en: Space
it: Spazio

[ctx: #20183]
en: Reload skin
it: Ricarica skin

[ctx: #20184]
en: Rotate pictures using EXIF information
it: Ruota le immagini usando le informazioni EXIF

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
it: Usa la vista a poster per le serie TV

[ctx: #20186]
en: Please wait
it: Attendere Prego

[ctx: #20188]
en: Announce library updates via UPnP
it: Annuncia gli aggiornamenti della libreria via UPnP

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
it: Attiva lo scorrimento automatico per la trama e la recensione

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
it: Attiva il debug logging

[ctx: #20192]
en: Download additional information during updates
it: Scarica ulteriori informazioni durante gli aggiornamenti

[ctx: #20193]
en: Default service for album information
it: Scraper per le informazioni sugli album

[ctx: #20194]
en: Default service for artist information
it: Scraper predefinito per gli artisti

[ctx: #20195]
en: Change scraper
it: Cambia scraper

[ctx: #20196]
en: Export music library
it: Esporta archivio musicale

[ctx: #20197]
en: Import music library
it: Importa archivio musicale

[ctx: #20198]
en: No artist found!
it: Nessun artista trovato!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist info failed
it: Scaricamento info artista fallito

[ctx: #20220]
en: Override song tags with online information
it: Sovrascrivi i tags della canzone con le informazioni online

[ctx: #20221]
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
it: Se abilitato, tutte le informazioni scaricate per gli album e gli artisti sovrascriveranno quelle già presenti nei tag della canzone, come genere, anno, compositore, ecc. Utile se hai gli identificatori MusicBrainz nei tag della tua canzone.

[ctx: #20240]
en: Android music
it: Musica Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
it: Video Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
it: VIdeo Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
it: Foto Android

[ctx: #20244]
en: Android Apps
it: App Android

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
it: Party attivo! (video)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
it: Mixando bevande (video)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
it: Riempiendo bicchieri (video)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
it: Primo login, edita il tuo profilo

[ctx: #20258]
en: MythTV client
it: Client Myth TV

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH/SFTP)
it: Shell sicura(SSH/SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf Browser
it: Browser Zeroconf

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
it: Impossibile scrivere nella cartella:

[ctx: #20303]
en: Do you want to skip and proceed?
it: Vuoi ignorare e procedere?

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
it: DNS secondario

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
it: server DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
it: Crea nuova cartella

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
it: Sconosciuto o installato (protetto)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
it: Video - Archivio

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
it: Ordina per: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using %s
it: Scansione film con %s

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using %s
it: Scansione video musicali con %s

[ctx: #20319]
en: Scanning tvshows using %s
it: Scansione serie televisive con %s

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using %s
it: Scansione artisti con %s

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using %s
it: Scansione album con %s

[ctx: #20323]
en: Movie plot
it: Trama del film

[ctx: #20325]
en: Calibration reset
it: Reset calibrazione

[ctx: #20326]
en: This will reset the calibration values for %s
it: Questo resetterà il valore di calibrazione per %s

[ctx: #20327]
en: to its default values.
it: ai suoi valori originali.

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
it: Cerca la destinazione

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
it: I film sono in cartelle separate rinominate con il titolo del film

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
it: Usa i nomi delle cartelle per le ricerche

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
it: Uso i nomi dei file o delle cartelle per le ricerche?

[ctx: #20333]
en: Set content
it: Imposta il contenuto

[ctx: #20334]
en: Folder
it: Cartella

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
it: Cerco il contenuto in modo ricorsivo?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
it: Sblocca le sorgenti

[ctx: #20337]
en: Actor
it: Attore

[ctx: #20338]
en: Movie
it: Film

[ctx: #20339]
en: Director
it: Regista

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within
it: Vuoi rimuovere tutti gli elementi in

[ctx: #20341]
en: this path from the Kodi library?
it: questo percorso dall'archivio di Kodi?

[ctx: #20342]
en: Movies
it: Film

[ctx: #20343]
en: TV shows
it: Serie TV

[ctx: #20344]
en: This directory contains
it: Questa directory contiene

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
it: Avvia la scansione automatica

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
it: Scansione ricorsiva

[ctx: #20347]
en: as
it: nel ruolo di

[ctx: #20348]
en: Directors
it: Registi

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
it: Nessun file video trovato in questo percorso!

[ctx: #20350]
en: votes
it: voti

[ctx: #20351]
en: TV show information
it: Informazioni serie TV

[ctx: #20352]
en: Episode information
it: Informazioni episodio

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
it: Caricamento dettagli serie TV

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
it: Elaborazione guida episodi

[ctx: #20355]
en: Loading info for episodes in directory
it: Caricamento info per gli episodi nella directory

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
it: Seleziona serie TV:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
it: Inserire il nome della serie TV

[ctx: #20358]
en: Season %i
it: Stagione %i

[ctx: #20359]
en: Episode
it: Episodio

[ctx: #20360]
en: Episodes
it: Episodi

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
it: Caricamento dettagli episodio

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
it: Rimuovi episodio dall'archivio

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
it: Rimuovi serie TV dall'archivio

[ctx: #20364]
en: TV show
it: Serie TV

[ctx: #20365]
en: Episode plot
it: Trama episodio

[ctx: #20366]
en: * All seasons
it: * Tutte le stagioni

[ctx: #20367]
en: Hide watched
it: Nascondi già visti

[ctx: #20368]
en: Prod code
it: Codice prod

[ctx: #20369]
en: Show plot for unwatched items
it: Mostra la trama per gli elementi non visti

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
it: * Nascosto per prevenire gli spoilers *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
it: Imposta icona stagione

[ctx: #20372]
en: Season image
it: Immagine stagione

[ctx: #20373]
en: Season
it: Stagione

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
it: Scaricamento informazioni film

[ctx: #20375]
en: Unassign content
it: Contenuto non assegnato

[ctx: #20376]
en: Original title
it: Titolo originale

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
it: Aggiorna informazioni serie TV

[ctx: #20378]
en: Refresh info for all episodes?
it: Aggiorna info per tutti gli episodi?

[ctx: #20379]
en: Selected folder contains a single TV show
it: La cartella contiene una sola serie TV

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
it: Escludi cartella dalla scansione

[ctx: #20381]
en: Specials
it: Speciali

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
it: La cartella contiene un solo video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
it: Collega a serie TV

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
it: Rimuovi collegamento a serie TV

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
it: Film aggiunti di recente

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
it: Episodi aggiunti di recente

[ctx: #20388]
en: Studios
it: Studio

[ctx: #20389]
en: Music videos
it: Video musicali

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
it: Video musicali recenti

[ctx: #20391]
en: Music video
it: Video musicale

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
it: Rimuovi i video musicali dall'archivio

[ctx: #20393]
en: Music video information
it: Informazioni video musicale

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
it: Caricamento informazioni video musicale

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
it: Vai a album per artista

[ctx: #20397]
en: Go to album
it: Vai a album

[ctx: #20398]
en: Play song
it: Riproduci brano

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
it: Vai a video musicali dall'album

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
it: Vai a video musicali per artista

[ctx: #20401]
en: Play music video
it: Riproduci video musicale

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails when adding to library
it: Scarica le icone degli attori all'aggiunta in archivio

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
it: Imposta icona attore

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
it: Rimuovi segnalibro

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
it: Rimuovi segnalibro episodio

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
it: Imposta segnalibro episodio

[ctx: #20407]
en: Scraper settings
it: Impostazioni scraper

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
it: Scaricamento informazioni video musicale

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
it: Scaricamento informazioni serie TV

[ctx: #20411]
en: Flatten
it: Spiana

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
it: Spiana serie TV

[ctx: #20413]
en: Get fanart
it: Ottieni Fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
it: Mostra fanart negli archivi audio e video

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
it: Scansione nuovo contenuto

[ctx: #20416]
en: First aired
it: Prima visione

[ctx: #20417]
en: Writer
it: Scrittore

[ctx: #20418]
en: Writers
it: Scrittori

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
it: Mostra i metadati nella vista file

[ctx: #20420]
en: Never
it: Mai

[ctx: #20421]
en: If only one season
it: Se solo una stagione

[ctx: #20422]
en: Always
it: Sempre

[ctx: #20423]
en: Has trailer
it: Ha trailer

[ctx: #20424]
en: False
it: Falso

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
it: Slideshow di Fanart

[ctx: #20426]
en: Export to a single file or separate
it: Esporta in un singolo file o in file

[ctx: #20427]
en: files per entry?
it: separati per ogni elemento?

[ctx: #20428]
en: Single file
it: Singolo file

[ctx: #20429]
en: Separate
it: Separatamente

[ctx: #20430]
en: Export thumbnails and fanart?
it: Esporta le immagini e i fanart?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
it: Sovrascrivo i file?

[ctx: #20432]
en: Exclude path from library updates
it: Escludi il percorso dagli aggiornamenti dell'archivio

[ctx: #20433]
en: Extract thumbnails and video information
it: Estrai le immagini e le informazioni video

[ctx: #20434]
en: Sets
it: Set

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
it: Unisci gli elementi video divisi

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
it: Esporta immagini attori?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
it: Seleziona fanart

[ctx: #20438]
en: Local fanart
it: Fanart locale

[ctx: #20439]
en: No fanart
it: Nessuna fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
it: Fanart attuale

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
it: Fanart remota

[ctx: #20442]
en: Change content
it: Cambia contenuto

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh info for all
it: Vuoi aggiornare le informazioni per tutti

[ctx: #20444]
en: items within this path?
it: gli elementi in questo percorso?

[ctx: #20446]
en: Locally stored information found.
it: Trovate informazioni locali già memorizzate.

[ctx: #20447]
en: Ignore and refresh from internet?
it: Ignora e aggiorna da Internet?

[ctx: #20448]
en: Could not download information
it: Impossibile scaricare le informazioni

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
it: Impossibile collegarsi al server remoto

[ctx: #20450]
en: Would you like to continue scanning?
it: Si desidera continuare la scansione?

[ctx: #20451]
en: Countries
it: Paesi

[ctx: #20452]
en: episode
it: episodio

[ctx: #20453]
en: episodes
it: episodi

[ctx: #20454]
en: Listener
it: In Ascolto

[ctx: #20455]
en: Listeners
it: In Ascolto

[ctx: #20456]
en: Flatten library hierarchy
it: Spiana la gerarchia della libreria

[ctx: #20457]
en: Movie set
it: Set di film

[ctx: #20458]
en: Group movies in sets
it: Raggruppa film in antologie

[ctx: #20459]
en: Tags
it: Tag

[ctx: #20460]
en: Add %s
it: Aggiungi %s

[ctx: #20461]
en: Remove %s
it: Rimuovi %s

[ctx: #20462]
en: New tag...
it: Nuovo tag...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '%s' already exists.
it: Un tag con il nome '%s' esiste di già.

[ctx: #20464]
en: Select %s
it: Seleziona %s

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
it: Modifica set filmato

[ctx: #20466]
en: Select movie set
it: Seleziona set filmato

[ctx: #20467]
en: No set (Remove from %s)
it: Nessun' set trovato (Rimuovi da %s)

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
it: Aggiungi filmato al nuovo set

[ctx: #20469]
en: Keep current set (%s)
it: Mantieni il set corrente (%s)

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
it: Mostra i file e le cartelle nascoste

[ctx: #21332]
en: WARNING: Target TuxBox device is in recording-mode!
it: ATTENZIONE: il dispositivo TuxBox è in modalità registrazione!

[ctx: #21333]
en: The stream will be stopped!
it: Lo stream verrà fermato!

[ctx: #21334]
en: Zap to channel: %s failed!
it: Salto al canale: %s fallito!

[ctx: #21335]
en: Are you sure to start the stream?
it: Sicuro di fare partire lo stream ?

[ctx: #21336]
en: Connecting to: %s
it: Connessione a: %s

[ctx: #21337]
en: TuxBox device
it: Dispositivo TuxBox

[ctx: #21359]
en: Add media share...
it: Aggiungi condivisione media...

[ctx: #21360]
en: Share video and music libraries through UPnP
it: Condividi gli archivi musicali e video attraverso UPnP

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
it: Cerca riproduttori UPnP remoti

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
it: Segnalibro creato

[ctx: #21363]
en: Episode Bookmark created
it: Segnalibro dell'Episodio creato

[ctx: #21364]
en: Edit media share
it: Modifica condivisioni media

[ctx: #21365]
en: Remove media share
it: Rimuovi condivisioni media

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
it: Cartella sottotitoli personalizzata

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
it: Film & cartella sottotitoli alternativa

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
it: Abilita il mouse ed il supporto al touch screen

[ctx: #21370]
en: Play navigation sounds during media playback
it: Suoni di navigazione attivi durante la riproduzione

[ctx: #21371]
en: Thumbnail
it: Icone

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
it: Forza la regione del player DVD

[ctx: #21373]
en: Video output
it: Uscita video

[ctx: #21374]
en: Video aspect
it: Aspetto video

[ctx: #21375]
en: Normal
it: Normale

[ctx: #21377]
en: Widescreen
it: Schermo largo

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
it: Attiva 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
it: Attiva 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
it: Attiva 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
it: Inserire il nome di una nuova playlist

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons in file lists
it: Mostra il pulsante "Aggiungi sorgente" nelle liste file

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
it: Attiva le barre di scorrimento

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
it: Rendi il filtro "già visti" alternabile nell'archivio video

[ctx: #21385]
en: Open
it: Apri

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
it: Regolazione livello acustico

[ctx: #21387]
en: Fast
it: Veloce

[ctx: #21388]
en: Quiet
it: Silenzioso

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
it: Attiva gli sfondi personalizzati

[ctx: #21390]
en: Power management level
it: Regolazione livello potenza

[ctx: #21391]
en: High power
it: Potenza alta

[ctx: #21392]
en: Low power
it: Potenza bassa

[ctx: #21393]
en: High standby
it: Standby alto

[ctx: #21394]
en: Low standby
it: Standby basso

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
it: Impossibile memorizzare file più grandi di 4 GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
it: Capitolo

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
it: Pixel shader alta qualità v2

[ctx: #21398]
en: Enable playlist at startup
it: Attiva la playlist all'avvio

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
it: Usa le animazioni tween

[ctx: #21400]
en: contains
it: contiene

[ctx: #21401]
en: does not contain
it: non contiene

[ctx: #21402]
en: is
it: è

[ctx: #21403]
en: is not
it: non è

[ctx: #21404]
en: starts with
it: comincia con

[ctx: #21405]
en: ends with
it: finisce con

[ctx: #21406]
en: greater than
it: più grande di

[ctx: #21407]
en: less than
it: minore di

[ctx: #21408]
en: after
it: dopo

[ctx: #21409]
en: before
it: prima

[ctx: #21410]
en: in the last
it: alla fine

[ctx: #21411]
en: not in the last
it: non alla fine

[ctx: #21412]
en: Scrapers
it: Scraper

[ctx: #21413]
en: Default movie scraper
it: Scraper predefinito per i film

[ctx: #21414]
en: Default tvshow scraper
it: Scraper predefinito per le serie TV

[ctx: #21415]
en: Default music video scraper
it: Scraper predefinito per i video musicali

[ctx: #21417]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: #21418]
en: Multilingual
it: Multilingua

[ctx: #21419]
en: No scrapers present
it: Nessuno scraper disponibile

[ctx: #21420]
en: Value to match
it: Valore da raggiungere

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
it: Regola smart playlist

[ctx: #21422]
en: Match items where
it: Fai combaciare gli elementi dove

[ctx: #21423]
en: New rule...
it: Nuova regola...

[ctx: #21424]
en: Items must match
it: Gli elementi devono combaciare

[ctx: #21425]
en: all of the rules
it: tutte le regole

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
it: una o più delle regole

[ctx: #21427]
en: Limit to
it: Limita a

[ctx: #21428]
en: No limit
it: Nessun limite

[ctx: #21429]
en: Order by
it: Ordina per

[ctx: #21430]
en: ascending
it: crescente

[ctx: #21431]
en: descending
it: descrescente

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
it: Modifica smart playlist

[ctx: #21433]
en: Name of the playlist
it: Nome della playlist

[ctx: #21434]
en: Find items where
it: Trova gli elementi che combaciano

[ctx: #21435]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: #21436]
en: %i items
it: %i elementi

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
it: Nuova smart playlist...

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
it: Modifica le regole del party mode

[ctx: #21440]
en: Home folder
it: Cartella home

[ctx: #21441]
en: Watched count
it: Conteggio visti

[ctx: #21442]
en: Episode title
it: Titolo episodio

[ctx: #21443]
en: Video resolution
it: Risoluzione video

[ctx: #21444]
en: Audio channels
it: Canali audio

[ctx: #21445]
en: Video codec
it: Codec video

[ctx: #21446]
en: Audio codec
it: Codec audio

[ctx: #21447]
en: Audio language
it: Lingua audio

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
it: Lingua dei sottotitoli

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
it: Il telecomando simula i tasti della tastiera

[ctx: #21450]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
it: Richiesta connessione Internet.

[ctx: #21452]
en: Get More...
it: Altro...

[ctx: #21454]
en: Cache full
it: Cache piena

[ctx: #21455]
en: Cache filled before reaching required amount for continous playback
it: Cache saturata prima di raggiungere il livello richiesto per una riproduzione fluida

[ctx: #21456]
en: External storage
it: Dispositivo di memoria esterno

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
it: Conteggio degli episodi visti

[ctx: #21458]
en: Group by
it: Raggruppa per

[ctx: #21460]
en: Subtitle position on screen
it: Posizione sottotitoli sullo schermo

[ctx: #21461]
en: Fixed
it: Fissa

[ctx: #21462]
en: Bottom of video
it: Bordo inferiore del video

[ctx: #21463]
en: Below video
it: Sotto il video

[ctx: #21464]
en: Top of video
it: Bordo superiore del video

[ctx: #21465]
en: Above video
it: Sopra il video

[ctx: #21467]
en: %.1f to %.1f
it: %.1f a %.1f

[ctx: #21468]
en: %d to %d
it: %d a %d

[ctx: #21469]
en: %s to %s
it: %s a %s

[ctx: #21602]
en: (External)
it: (Esterno)

[ctx: #21800]
en: File name
it: Nome file

[ctx: #21801]
en: File path
it: Percorso file

[ctx: #21802]
en: File size
it: Dimensione file

[ctx: #21803]
en: File date/time
it: Data/ora file

[ctx: #21805]
en: Resolution
it: Risoluzione

[ctx: #21806]
en: Comment
it: Commento

[ctx: #21807]
en: Colour/B&W
it: Colori/bn

[ctx: #21808]
en: JPEG process
it: Processo JPEG

[ctx: #21820]
en: Date/Time
it: Data/Ora

[ctx: #21821]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: #21822]
en: Camera make
it: Marca fotocamera

[ctx: #21823]
en: Camera model
it: Modello fotocamera

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
it: Commento EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
it: Apertura

[ctx: #21827]
en: Focal length
it: Lunghezza focale

[ctx: #21828]
en: Focus distance
it: Distanza di fuoco

[ctx: #21829]
en: Exposure
it: Esposizione

[ctx: #21830]
en: Exposure time
it: Tempo esposizione

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
it: Bias esposizione

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
it: Modalità esposizione

[ctx: #21833]
en: Flash used
it: Flash usato

[ctx: #21834]
en: White-balance
it: Bilanciamento del bianco

[ctx: #21835]
en: Light source
it: Sorgente di luce

[ctx: #21836]
en: Metering mode
it: Modalità di misura

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
it: Zoom digitale

[ctx: #21839]
en: CCD width
it: Ampiezza CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
it: Latitudine GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
it: Longitudine GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
it: Altitudine GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
it: Orientamento

[ctx: #21857]
en: Sub-location
it: Sub-locazione

[ctx: #21858]
en: Image type
it: TIpo immagine

[ctx: #21859]
en: Time created
it: Orario di creazione

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
it: Categorie supplementari

[ctx: #21861]
en: Keywords
it: Parole chiave

[ctx: #21862]
en: Caption
it: Titolo

[ctx: #21863]
en: Author
it: Autore

[ctx: #21864]
en: Headline
it: Testata

[ctx: #21865]
en: Special instructions
it: Istruzioni speciali

[ctx: #21866]
en: Category
it: Categoria

[ctx: #21868]
en: Byline title
it: Titolo byline

[ctx: #21869]
en: Credit
it: Crediti

[ctx: #21870]
en: Source
it: Sorgente

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
it: Avviso copyright

[ctx: #21872]
en: Object name
it: Nome elemento

[ctx: #21873]
en: City
it: Città

[ctx: #21874]
en: State
it: Stato

[ctx: #21875]
en: Country
it: Nazione

[ctx: #21876]
en: Original Tx Reference
it: Referenza originale Tx

[ctx: #21877]
en: Date created
it: Data creazione

[ctx: #21878]
en: Urgency
it: Urgenza

[ctx: #21879]
en: Country code
it: Codice paese

[ctx: #21880]
en: Reference service
it: Servizio di riferimento

[ctx: #21881]
en: Allow control of Kodi via UPnP
it: Permetti il controllo di Kodi via UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
it: Prova a saltare l'introduzione prima del menù DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
it: Musica salvata

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
it: Richiedi info per tutti gli artisti

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
it: Scaricamento informazioni album

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
it: Scaricamento informazioni artista

[ctx: #21887]
en: Biography
it: Biografia

[ctx: #21888]
en: Discography
it: Discografia

[ctx: #21889]
en: Searching artist
it: Ricerca artista

[ctx: #21890]
en: Select artist
it: Seleziona artista

[ctx: #21891]
en: Artist information
it: Informazioni artista

[ctx: #21892]
en: Instruments
it: Strumenti

[ctx: #21893]
en: Born
it: Nato

[ctx: #21894]
en: Formed
it: Formato

[ctx: #21895]
en: Themes
it: Temi

[ctx: #21896]
en: Disbanded
it: Sciolto

[ctx: #21897]
en: Died
it: Morto

[ctx: #21898]
en: Years active
it: Anni attività

[ctx: #21899]
en: Label
it: Etichetta

[ctx: #21900]
en: Born/Formed
it: Nato/Formato

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
it: Aggiorna l'archivio all'avvio

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
it: Nascondi avanzamento aggiornamento archivio

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
it: Suffisso DNS

[ctx: #22004]
en: Delayed by: %2.3fs
it: In ritardo di: %2.3fs

[ctx: #22005]
en: Ahead by: %2.3fs
it: In anticipo di: %2.3fs

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
it: Offset sottotitoli

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
it: Marca OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
it: Renderer OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
it: Versione OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
it: Temperatura GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
it: Temperatura CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
it: Memoria totale

[ctx: #22013]
en: Profile data
it: Dati profilo

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
it: Usa "dim" se in pausa durante la riproduzione

[ctx: #22015]
en: All recordings
it: Tutte le registrazioni

[ctx: #22016]
en: By title
it: Per titolo

[ctx: #22017]
en: By group
it: Per gruppo

[ctx: #22018]
en: Live channels
it: Canali TV

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
it: Registrazioni per titolo

[ctx: #22020]
en: Guide
it: Guida

[ctx: #22021]
en: Allowed error in aspect ratio to minimise black bars
it: Errore proporzioni permesso per ridurre le barre nere

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
it: Mostra i file video nelle liste

[ctx: #22023]
en: DirectX vendor:
it: Fornitore DirectX:

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
it: Versione Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
it: Carattere

[ctx: #22031]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: #22032]
en: Colours
it: Color

[ctx: #22033]
en: Charset
it: Set caratteri

[ctx: #22034]
en: Export karaoke titles as HTML
it: Esporta i titoli karaoke in HTML

[ctx: #22035]
en: Export karaoke titles as CSV
it: Esporta i titoli karaoke in CSV

[ctx: #22036]
en: Import karaoke titles...
it: Importa i titoli karaoke

[ctx: #22037]
en: Show song selector automatically
it: Mostra automaticamente il selettore canzone

[ctx: #22038]
en: Export karaoke titles...
it: Esporta i titoli karaoke

[ctx: #22039]
en: Enter song number
it: Inserisci numero brano

[ctx: #22040]
en: white/green
it: bianco/verde

[ctx: #22041]
en: white/red
it: bianco/rosso

[ctx: #22042]
en: white/blue
it: bianco/blu

[ctx: #22043]
en: black/white
it: nero/bianco

[ctx: #22079]
en: Default select action
it: Azione predefinita di selezione

[ctx: #22080]
en: Choose
it: Scegli

[ctx: #22081]
en: Show Information
it: Mostra Informazioni

[ctx: #22082]
en: More...
it: Altro...

[ctx: #22083]
en: Play all
it: Riproduci tutto

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
it: Teletext non disponibile

[ctx: #23050]
en: Activate Teletext
it: Attiva il Teletext

[ctx: #23051]
en: Part %i
it: Parte %i

[ctx: #23053]
en: Stopping
it: In arresto

[ctx: #23054]
en: Running
it: In esecuzione

[ctx: #23055]
en: Scale Teletext to 4:3
it: Scala il teletext a 4:3

[ctx: #23100]
en: External Player Active
it: Player Esterno Attivato

[ctx: #23101]
en: Click OK to terminate the player
it: Premi OK per chiudere il player

[ctx: #23104]
en: Click OK when playback has ended
it: Premi OK al termine della riproduzione

[ctx: #24001]
en: Add-ons
it: Add-on

[ctx: #24002]
en: Add-on options
it: Opzioni add-on

[ctx: #24003]
en: Add-on Information
it: Informazioni add-on

[ctx: #24005]
en: Media sources
it: Sorgenti file multimediali

[ctx: #24007]
en: Movie information
it: Scraper Film

[ctx: #24008]
en: Screensaver
it: Salvaschermo

[ctx: #24010]
en: Visualisation
it: Visualizzazione

[ctx: #24012]
en: Subtitles
it: Servizio Sottotitoli

[ctx: #24013]
en: Lyrics
it: Servizio Testi

[ctx: #24014]
en: TV information
it: Scraper Serie TV

[ctx: #24015]
en: Music video information
it: Scraper Videoclip

[ctx: #24016]
en: Album information
it: Scraper Album

[ctx: #24017]
en: Artist information
it: Scraper Artista

[ctx: #24018]
en: Services
it: Servizi

[ctx: #24019]
en: PVR clients
it: Clienti PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
it: Configura

[ctx: #24021]
en: Disable
it: Disabilita

[ctx: #24022]
en: Enable
it: Abilita

[ctx: #24023]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: #24024]
en: Add-on disabled
it: Add-on disabilitato

[ctx: #24027]
en: Weather
it: Servizio Meteo

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
it: Servizio informazioni meteorologiche

[ctx: #24030]
en: This Add-on can not be configured
it: Questo add-on non può essere configurato

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
it: Errore nel caricamento delle impostazioni

[ctx: #24032]
en: All Add-ons
it: Tutti gli add-on

[ctx: #24033]
en: Get Add-ons
it: Scarica add-on

[ctx: #24034]
en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

[ctx: #24035]
en: Force refresh
it: Forza refresh

[ctx: #24037]
en: Uninstall
it: Disinstalla

[ctx: #24038]
en: Install
it: Installa

[ctx: #24039]
en: Disabled Add-ons
it: Add-on disabilitati

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
it: (Resetta le impostazioni attuali)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
it: Installa da un file zip

[ctx: #24042]
en: Downloading %i%%
it: Scaricando %i%%

[ctx: #24043]
en: Available Updates
it: Aggiornamenti disponibili

[ctx: #24044]
en: Dependencies not met. Please contact Add-on author.
it: Dipendenze non soddisfatte. Si prega di contattare l'autore dell'add-on.

[ctx: #24045]
en: Add-on does not have the correct structure
it: L'add-on non ha una struttura corretta

[ctx: #24046]
en: %s is used by the following installed Add-on(s)
it: %s è in uso dai seguenti add-on installati

[ctx: #24047]
en: This Add-on cannot be uninstalled
it: Questo add-on non può essere disinstallato

[ctx: #24048]
en: Rollback
it: Regredire versione

[ctx: #24049]
en: Incompatible
it: Incompatibile

[ctx: #24050]
en: Available Add-ons
it: Add-on disponibili

[ctx: #24051]
en: Version:
it: Versione:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
it: Informazioni

[ctx: #24053]
en: License:
it: Licenza:

[ctx: #24055]
en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

[ctx: #24056]
en: Last updated %s
it: Ultimo aggiornamento %s

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this Add-on?
it: Vuoi abilitare questo add-on?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this Add-on?
it: Vuoi disabilitare questo add-on?

[ctx: #24061]
en: Add-on update available!
it: Aggiornamento per l'add-on disponibile!

[ctx: #24062]
en: Enabled Add-ons
it: Add-on abilitati

[ctx: #24063]
en: Auto update
it: Auto aggiornamento

[ctx: #24064]
en: Add-on enabled
it: Add-on ablitato

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
it: Add-on aggiornato

[ctx: #24066]
en: Cancel Add-on download?
it: Cancella il download dell'add-on?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading Add-ons
it: Add-on attualmente in dowload

[ctx: #24068]
en: Update available
it: Aggiornamento disponibile

[ctx: #24069]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: #24070]
en: Add-on could not be loaded.
it: L'add-on non può essere caricato.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

[ctx: #24072]
en: Settings required
it: Impostazioni richieste

[ctx: #24073]
en: Could not connect
it: Impossibile connettersi

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
it: Riavvio richiesto

[ctx: #24075]
en: Disable
it: Disabilita

[ctx: #24076]
en: Add-on Required
it: Add-on necessario

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
it: Provo a riconnettere?

[ctx: #24081]
en: Helper Add-ons
it: Addon di aiuto

[ctx: #24082]
en: Add-on libraries
it: Add-on librerie

[ctx: #24083]
en: Information libraries
it: Librerie informative

[ctx: #24084]
en: Visualisation libraries
it: Librerie per la visualizzazione

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
it: Riavvio dell'add-on

[ctx: #24090]
en: Lock Add-on manager
it: Blocca il Gestore add-on

[ctx: #24091]
en: This Add-on cannot be disabled
it: Questo add-on non può essere disabilitato

[ctx: #24094]
en: (current)
it: (currente)

[ctx: #24095]
en: (blacklisted)
it: (in blacklist)

[ctx: #24096]
en: Add-on is incompatible or has been marked broken in repository.
it: L'add-on è incompatibile o è stato segnalato come non funzionante nel repository.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
it: Vuoi disabilitarlo nel tuo sistema?

[ctx: #24098]
en: Broken
it: Non funzionante

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
it: Vuoi passare a questa skin?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an Add-on:
it: Per usare questa funzione devi scaricare un add-on:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this Add-on?
it: Vuoi scaricare questo add-on?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
it: Impossibile caricare la skin

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
it: Mancano alcuni file della skin

[ctx: #24104]
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
it: L'add-on è incompatibile a causa di dipendenze non soddisfatte.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
it: Metti in pausa durante la ricerca dei sottotitoli

[ctx: #24106]
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
it: Specifica dove verranno salvati i sottotitoli, la stessa posizione del video o una posizione definita.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
it: Ricerca sottotitoli in corso...

[ctx: #24108]
en: %d subtitles found
it: Trovati %d sottotitoli

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
it: Sottotitoli non trovati

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
it: Salvataggio sottotitoli in corso...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
it: Lingue per cui scaricare i sottotitoli

[ctx: #24112]
en: Set languages to use when searching for subtitles. Not all subtitle services will use all languages.
it: Imposta le lingue da utilizzare per la ricerca dei sottotitoli. Non tutti i servizi per i sottotitoli dispongono di tutte le lingue.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
it: Download dei sottotitoli fallito

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
it: Non è installato alcun servizio per i sottotitoli

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
it: Posizione cartella dei sottotitoli

[ctx: #24116]
en: Default TV Service
it: Servizio TV predefinito

[ctx: #24117]
en: Select service that will be used as default to search for TV Show subtitles.
it: Seleziona il servizio predefinito per la ricerca dei sottotitoli delle serie TV

[ctx: #24118]
en: Default Movie Service
it: Servizio predefinito per i film

[ctx: #24119]
en: Select service that will be used as default to search for Movie subtitles.
it: Seleziona il servizio predefinito per la ricerca dei sottotitoli dei film

[ctx: #24120]
en: Manual search string
it: Ricerca manuale stringa

[ctx: #24121]
en: Enter search string
it: Inserire stringa da cercare

[ctx: #24122]
en: Update all
it: Aggiorna tutto

[ctx: #24123]
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
it: Mette in pausa il video mentre è in corso la ricerca dei sottotitoli e riprende quando i sottotitoli saranno disponibili.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
it: Affiancato al video

[ctx: #24125]
en: Custom location
it: Cartella personalizzata

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
it: Scarica automaticamente il primo sottotitolo

[ctx: #24127]
en: Automatically download first subtitle from the search result list
it: Scarica automaticamente il primo sottotitolo della lista risultati ricerca

[ctx: #24128]
en: Configuration has been moved
it: La configurazione è stata spostata

[ctx: #24129]
en: The configuration of XBMC has been moved to the new location for Kodi. Please refer to http://kodi.wiki/view/Migration - this message will not be shown again!
it: La configurazione di XBMC è stata spostata alla nuova destinazione per Kodi. Per favore fai riferimento a http://kodi.wiki/view/Migration - questo messaggio non verrà mostrato di nuovo!

[ctx: #24999]
en: Hide incompatible
it: Nascondi incompatibili

[ctx: #25000]
en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: #25001]
en: Hide foreign
it: Nascondi stranieri

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
it: Seleziona da tutti i titoli ...

[ctx: #25003]
en: Show Blu-ray menu
it: Mostra menù Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: %d
it: Riproduci titolo principale: %d

[ctx: #25005]
en: Title: %d
it: Titolo: %d

[ctx: #25006]
en: Select playback item
it: Selezionare la voce di riproduzione

[ctx: #25007]
en: Chapters: %u - duration: %s
it: Capitolo: %u - durata: %s

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
it: Riproduzione del Blu-ray fallita

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
it: Il menù di questo Blu-ray non è supportato

[ctx: #29800]
en: Library Mode
it: Modo Archivio

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
it: Tastiera QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough Audio in use
it: Periferica Audio passthrough utilizzata

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
it: Qualità trailer

[ctx: #33003]
en: Download
it: Scarica

[ctx: #33004]
en: Download & play
it: Scarica e avvia

[ctx: #33005]
en: Download & save
it: Scarica e salva

[ctx: #33006]
en: Today
it: Oggi

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
it: Domani

[ctx: #33008]
en: Saving
it: Salvataggio

[ctx: #33009]
en: Copying
it: Copia

[ctx: #33010]
en: Set download directory
it: Imposta directory download

[ctx: #33011]
en: Search duration
it: Durata ricerca

[ctx: #33012]
en: Short
it: Breve

[ctx: #33013]
en: Long
it: Lungo

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
it: Usa DVD player invece del player normale

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
it: Richiedi il download prima di avviare il video

[ctx: #33016]
en: Clips
it: Clip

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
it: Riavvia il plugin per abilitarlo

[ctx: #33018]
en: Tonight
it: Stasera

[ctx: #33019]
en: Tomorrow Night
it: Domani Sera

[ctx: #33020]
en: Condition
it: Condizione

[ctx: #33021]
en: Precipitation
it: Precipitazioni

[ctx: #33023]
en: Humid
it: Umidità

[ctx: #33024]
en: Feels
it: Percepita

[ctx: #33025]
en: Observed
it: Rilevata

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
it: Differenza dal normale

[ctx: #33027]
en: Sunrise
it: Alba

[ctx: #33028]
en: Sunset
it: Tramonto

[ctx: #33029]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: #33030]
en: Outlook
it: Vista

[ctx: #33032]
en: Translate text
it: Traduci testo

[ctx: #33033]
en: Map list %s category
it: Lista mappa %s categoria

[ctx: #33034]
en: 36 Hour
it: 36 Ore

[ctx: #33035]
en: Maps
it: Mappe

[ctx: #33036]
en: Hourly
it: Orario

[ctx: #33038]
en: %s day
it: %s giorni

[ctx: #33039]
en: %s Streams
it: Stream %s

[ctx: #33040]
en: %s Devices
it: Dispositivi %s

[ctx: #33049]
en: Alert
it: Allarme

[ctx: #33050]
en: Alerts
it: Allarmi

[ctx: #33051]
en: Choose Your
it: Scegli il Tuo

[ctx: #33052]
en: Check
it: Controlla

[ctx: #33053]
en: Configure the
it: Configura le

[ctx: #33054]
en: Seasons
it: Stagioni

[ctx: #33055]
en: Use your
it: Usa il tuo

[ctx: #33056]
en: Watch your
it: Guarda i tuoi

[ctx: #33057]
en: Listen to
it: Ascolta la

[ctx: #33058]
en: View your
it: Vedi le tue

[ctx: #33059]
en: Configure the
it: Configura

[ctx: #33061]
en: Menu
it: Menù

[ctx: #33062]
en: Play the
it: Avvia il

[ctx: #33063]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: #33066]
en: About your
it: Il tuo

[ctx: #33067]
en: Star rating
it: Voto con stelle

[ctx: #33068]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
it: Sfondi

[ctx: #33070]
en: Custom background
it: Sfondo Personalizzato

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
it: Sfondi personalizzati

[ctx: #33072]
en: View Readme
it: Visualizza Readme

[ctx: #33073]
en: View Changelog
it: Visualizza Changelog

[ctx: #33074]
en: This version of %s requires an
it: Questa versione di %s richiede

[ctx: #33075]
en: Kodi revision of %s or greater to run.
it: una versione di Kodi superiore a %s.

[ctx: #33076]
en: Please update Kodi.
it: Aggiorna Kodi.

[ctx: #33077]
en: No data found!
it: Nessun informazione trovata!

[ctx: #33078]
en: Next page
it: Prossima pagina

[ctx: #33079]
en: Love
it: Amore

[ctx: #33080]
en: Hate
it: Odio

[ctx: #33081]
en: This file is stacked, select the part you want to play from.
it: Questo file è multiplo, seleziona la parte da cui iniziare la riproduzione.

[ctx: #33082]
en: Path to script
it: Percorso per lo script

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
it: Abilita il pulsante per lo script personalizzato

[ctx: #33084]
en: Auto login
it: Login automatico

[ctx: #33100]
en: Failed to start
it: Avvio fallito

[ctx: #33102]
en: Event Server
it: Server Eventi

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
it: Server comunicazione remota

[ctx: #33200]
en: Detected New Connection
it: Rilevata una nuova connessione

[ctx: #34100]
en: Number of channels
it: Numero di canali

[ctx: #34111]
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds. [Always] - continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications. [1- 10 Minutes] - same as Always except that after the selected period of time audio enters a suspended state [Off] - audio output enters a suspended state. Note - sounds can be missed if audio enters suspended state.
it: Seleziona il comportamento quando non sono richiesti suoni né dalla riproduzione né dall'interfaccia. [Sempre] - riproduce un suono inudibile continuo, questo mantiene attivo il dispositivo audio per eventuali nuovi suoni, ma questo potrebbe anche bloccare suoni di altre applicazioni. [1-10 Minuti] - come Sempre tranne per il fatto che l'audio si disabilita dopo il periodo di tempo selezionato. [Off] - l'uscita audio entra in uno stato di sospensione. Nota - si possono perdere alcuni suoni se l'audio entra in stato di sospensione.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
it: Riproduci suoni

[ctx: #34121]
en: Only when playback stopped
it: Solo quando l'esecuzione viene fermata

[ctx: #34122]
en: Always
it: Sempre

[ctx: #34123]
en: Never
it: Mai

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
it: Non trovo il successivo elemento da riprodurre

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
it: Non trovo il precedente elemento da riprodurre

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
it: Avvio di Zeroconf fallito

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour Service installed? See log for more info.
it: Il servizio Apple Bonjour è installato? Controllare i log per maggiori informazioni.

[ctx: #34302]
en: AirPlay requires Zeroconf to be enabled.
it: AirPlay richiede Zeroconf per essere abilitato.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf
it: Impossibile fermare Zeroconf

[ctx: #34304]
en: AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
it: AirPlay e AirTunes richiedono che Zeroconf sia in esecuzione.

[ctx: #34400]
en: Video Rendering
it: Rendering Video

[ctx: #34401]
en: Failed to init video filters/scalers, falling back to bilinear scaling
it: Fallita l'inizializzazione dei filtri/scalers video, ritorno al bilinear scaling

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
it: Impossibile inizializzare dispositivo audio

[ctx: #34403]
en: Check your audiosettings
it: Controlla le impostazioni audio

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
it: Usa le gesture per la navigazione:

[ctx: #34405]
en: 1 finger swipe left,right,up,down for cursors
it: Scorri con un dito verso sinistra, destra, l'alto o il basso per i cursori

[ctx: #34406]
en: 2 finger swipe left for backspace
it: Scorri con due dita verso sinistra per cancellare

[ctx: #34407]
en: 1 finger single tap for enter
it: Tocco unico con un dito per selezionare

[ctx: #34408]
en: 2 finger single tap or 1 finger long press for contextmenu
it: Tocco unico con due dita e un tocco prolungato con un dito per il menù contestuale

[ctx: #35000]
en: Peripherals
it: Periferiche

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
it: Periferica HID generica

[ctx: #35002]
en: Generic network adaptor
it: Adattatore di rete generico

[ctx: #35003]
en: Generic disk
it: Disco generico

[ctx: #35004]
en: There are no settings available
    for this peripheral.
it: Non ci sono impostazioni disponibili
    per questa periferica.

[ctx: #35005]
en: New device configured
it: Nuova periferica configurata

[ctx: #35006]
en: Device removed
it: Periferica rimossa

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
it: Mappa dei caratteri da usare per questa periferica

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
it: Mappa dei caratteri abilitata

[ctx: #35009]
en: Do not use the custom keymap for this device
it: Non usare la mappatura tasti 'keymap' per questo dispositivo

[ctx: #35100]
en: Enable joystick and gamepad support
it: Abilita supporto per joystick e gamepad

[ctx: #35102]
en: Disable joystick when this device is present
it: Disabilita joystick quando questo dispositivo è presente

[ctx: #35500]
en: Location
it: Posizione

[ctx: #35501]
en: Class
it: Classe

[ctx: #35502]
en: Name
it: Nome

[ctx: #35503]
en: Vendor
it: Fornitore

[ctx: #35504]
en: Product ID
it: ID prodotto

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adaptor
it: Adattatore CEC Pulse-Eight

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
it: Passa ai comandi da tastiera

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
it: Passa ai controlli al telecomando

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
it: Premi il bottone "user"

[ctx: #36006]
en: Could not open the adaptor
it: Impossibile accedere all'adattatore

[ctx: #36007]
en: Devices to power on when starting Kodi
it: Accendi la TV all'avvio di Kodi

[ctx: #36008]
en: Devices to power off when stopping Kodi
it: Spegni la TV all'uscita da Kodi

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating screensaver
it: Imposta il dispositivo in stanby all'attivazione dello screensaver

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating screensaver
it: Sveglia dispositivi alla disattivazione dello screensaver

[ctx: #36011]
en: Could not detect the CEC com port. Set it up manually.
it: Impossibile trovare la porta CEC. Impostala manualmente.

[ctx: #36012]
en: Could not initialise the CEC adaptor. Please check your settings.
it: Impossibile connettersi all'adattatore CEC. Controlla le impostazioni.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
it: Numero porta HDMI

[ctx: #36016]
en: Connected
it: Connesso

[ctx: #36017]
en: Could not initialise the CEC adaptor: libCEC was not found on your system.
it: Impossibile inizializzare l'adattatore CEC: libCEC non è stata trovata nel tuo sistema.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
it: Usa il linguaggio impostato sulla TV

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
it: Collegato ad un dispositivo HDMI

[ctx: #36020]
en: Make Kodi the active source when starting
it: Rendi Kodi la sorgente attiva all'avvio

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
it: Indirizzo fisico (predomina sulla porta HDMI)

[ctx: #36022]
en: COM port (leave empty unless needed)
it: Porta COM (lascia vuoto finché non è necessaria)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
it: Configurazione aggiornata

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
it: Impossibile settare la nuova configurazione. Ricontrolla le impostazioni.

[ctx: #36025]
en: Send 'inactive source' command when stopping Kodi
it: Invia il comando 'sorgente inattiva' quando Kodi viene chiuso

[ctx: #36026]
en: Put devices in standby mode when putting the PC in standby
it: Metti i dispositivi in standy quando il PC va in standby

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
it: Questo dispositivo necessita di assistenza

[ctx: #36028]
en: Ignore
it: Ignora

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
it: Quando la TV è spenta

[ctx: #36030]
en: Connection lost
it: Connessione persa

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adaptor
it: L'utente non ha i permessi per aprire l'adattatore CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adaptor
it: La porta è occupata. Solo un programma alla volta può accedere all'adattatore CEC

[ctx: #36033]
en: Pause playback when switching to another source
it: Interrompi la riproduzione al cambio di sorgente

[ctx: #36035]
en: Always
it: Sempre

[ctx: #36036]
en: On start/stop
it: All'avvio/arresto

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
it: Amplificatore / dispositivo AVR

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
it: TV e dispositivo AVR (esplicito)

[ctx: #36040]
en: Unsupported libCEC interface version. %x is lower than the version Kodi supports (%x)
it: Versione dell'interfaccia libCEC non supportata. %x o più bassa della versione che Kodi supporta (%x)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
it: * Cartella oggetti

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
it: Usa intervallo di colori limitato (16-235)

[ctx: #36101]
en: Change the look and feel of the user interface.
it: Cambia l'aspetto dell'interfaccia utente.

[ctx: #36102]
en: Category containing all Skin related settings.
it: Categoria contenente tutte le impostazioni della skin

[ctx: #36103]
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of Kodi.
it: Seleziona la skin per l'interfaccia utente. Questo definirà l'aspetto di Kodi.

[ctx: #36104]
en: Change specific skin settings. The available options are dependent on the skin used.
it: Cambia specifiche impostazioni della skin. Le opzioni disponibili dipendono dalla skin usata.

[ctx: #36105]
en: Change the theme associated with your selected skin.
it: Cambia il tema associato con la skin scelta.

[ctx: #36106]
en: Change the colours of your selected skin.
it: Cambia i colori della skin scelta.

[ctx: #36107]
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
it: Seleziona i font per l'interfaccia utente. I set di font sono configurati dalla tua skin.

[ctx: #36108]
en: Resize the view of the user interface.
it: Ridimensiona la visuale dell'interfaccia utente.

[ctx: #36109]
en: Select the media window that Kodi displays on startup.
it: Seleziona la finestra che Kodi deve visualizzare all'avvio.

[ctx: #36110]
en: Select or disable the sound scheme used in the user interface.
it: Seleziona o disabilita la combinazione di suoni usata nell'interfaccia utente.

[ctx: #36111]
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
it: Disattiva per rimuovere lo scorrimento del ticker RSS.

[ctx: #36112]
en: Edit the RSS feeds.
it: Abilita feed RSS.

[ctx: #36113]
en: Category containing all locale/regional settings.
it: Categoria contenente tutte le impostazioni locali/regionali.

[ctx: #36114]
en: Chooses the language of the user interface.
it: Sceglie la lingua dell'interfaccia utente.

[ctx: #36115]
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
it: Seleziona i formati per la temperatura, l'orario e la data. Le opzioni disponibili dipendono dalla lingua selezionata.

[ctx: #36116]
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface.
it: Seleziona il set di caratteri da usare per il testo dell'interfaccia utente.

[ctx: #36117]
en: Select country location.
it: Seleziona paese.

[ctx: #36118]
en: Select your current timezone.
it: Seleziona il fuso orario.

[ctx: #36119]
en: Select the default audio track when different language tracks are available.
it: Seleziona la traccia audio predefinita nel caso siano disponibili diverse tracce.

[ctx: #36120]
en: Select the default subtitles when different languages are available.
it: Seleziona i sottotitoli predefiniti nel caso diverse lingue siano disponibili.

[ctx: #36121]
en: Category containing settings related to how file lists are displayed.
it: Categoria contenente impostazioni relative a come sono visualizzate le liste dei file.

[ctx: #36122]
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
it: Visualizza l'elemento (..) nelle liste per navigare alla cartella superiore.

[ctx: #36123]
en: Show file extensions on media files. For example, 'You Enjoy Myself.mp3' would be simply be shown as 'You Enjoy Myself'.
it: Mostra l'estensione del file per i file multimediali. Per esempio, 'You Enjoy Myself.mp3' verrebbe mostrato semplicemente come 'You Enjoy Myself'.

[ctx: #36124]
en: Ignore certain tokens during sort operations. For example, 'The Simpsons' would be sorted as 'Simpsons'.
it: Ignora alcuni simboli durante le operazioni di ordinamento. Per esempio, 'The Simpsons' verrebbe considerato semplicemente come 'Simpsons'.

[ctx: #36125]
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the contextual menu (press C on a keyboard, for example, to bring up this menu).
it: Permetti di cancellare e rinominare i file tramite l'interfaccia utente, attraverso il menù contestuale (premi C sulla tastiera, per esempio, per far apparire questo menù).

[ctx: #36126]
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
it: Mostra il pulsante "aggiungi fonte" nelle sezioni root dell'interfaccia utente.

[ctx: #36127]
en: Show hidden files and directories when listing files.
it: Mostra file e cartelle nascoste nelle liste file.

[ctx: #36128]
en: Category containing all screensaver settings.
it: Categoria contenente tutte le impostazioni del salvaschermo.

[ctx: #36129]
en: Set the amount of idle time required before displaying the screensaver.
it: Stabilisci il tempo di inattività oltre il quale mostrare il salvaschermo.

[ctx: #36130]
en: Select the screensaver. Kodi will force the 'Dim' screensaver when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
it: Seleziona lo screensaver. Kodi forzerà lo screensaver "Dim" quando la riproduzione video a schermo intero è in pausa o è aperta una finestra di dialogo.

[ctx: #36131]
en: Change specific screensaver settings. The available options are dependent on the screensaver used.
it: Cambia impostazioni del salvaschermo specifiche. Le opzioni disponibili dipendono dal salvaschermo utilizzato.

[ctx: #36132]
en: Preview the selected screensaver.
it: Mostra anteprima del salvaschermo selezionato.

[ctx: #36133]
en: If music is being played, Kodi will start the selected visualisation instead of displaying the screensaver.
it: Mentre la musica è in esecuzione, Kodi avvierà la visualizzazione selezionata invece dello screensaver.

[ctx: #36134]
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the 'Dim' screensaver mode.
it: Offusca il display quando la riproduzione è in pausa. Non valido per la modalità screensaver "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36138]
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
it: Sezione contenente impostazioni relative ai video e a come sono gestiti.

[ctx: #36139]
en: Category containing the settings for how the video library is handled.
it: Categoria contenente le impostazioni sulla gestione dell'archivio video.

[ctx: #36140]
en: Enable the video library.
it: Attiva l'archivio video.

[ctx: #36141]
en: Show plot information for unwatched media in the Video Library.
it: Visualizza informazioni trama per film non visti nella Libreria Video.

[ctx: #36143]
en: Get thumbnails for actors when scanning media.
it: Ottieni le miniature degli attori quando scansioni un file multimediale.

[ctx: #36144]
en: Remove the TV show season node, toggles between 'If only one season' (default), 'Always' and 'Never'.
it: Rimuovi il nodo dalla Serie TV, scambia tra "Se solo una stagione" (default), "Sempre" e "Mai".

[ctx: #36145]
en: Group movies into 'Movie sets' when browsing the movie library.
it: Raggruppa i film in "Set di film" mentre sfogli la libreria.

[ctx: #36146]
en: Check for new media files on Kodi startup.
it: Controlla la disponibilità di nuovi file multimediali all'avvio di Kodi.

[ctx: #36147]
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
it: Nascondi la barra di progresso della scansione libreria durante le scansioni.

[ctx: #36148]
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
it: Rimuovi dalla tua libreria gli elementi che non possono essere trovati (qualora siano stati rinominati, cancellati o siano su un supporto di memorizzazione removibile che non è presente al momento).

[ctx: #36149]
en: Export the Video Library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
it: Esporta il database della Libreria Video su file XML. Questo potrebbe sovrascrivere i tuoi file XML attuali.

[ctx: #36150]
en: Import a XML file into the Video Library database.
it: Importa un file XML nel database della Libreria Video.

[ctx: #36151]
en: Category containing settings for how video playback is handled.
it: Categoria contenente impostazioni sulla gestione della riproduzione dei video.

[ctx: #36152]
en: Enable automatic playback of the next file in the list.
it: Abilita la riproduzione automatica del file successivo nella lista.

[ctx: #36153]
en: Adjust the method used to process and display video.
it: Configura il metodo usato per elaborare e visualizzare i video.

[ctx: #36154]
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage.
it: Usa scaling ad alta qualità quando si upscala un video di almeno questa percentuale.

[ctx: #36155]
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
it: Abilita il decoding hardware VDPAU dei file video, usato principalmente nelle schede grafiche NVIDIA e in qualche circostanza nelle AMD.

[ctx: #36156]
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
it: Abilita il decoding hardware VAAPI dei video file, usato principalmente nelle schede grafiche Intel e in qualche circostanza nelle AMD.

[ctx: #36158]
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
it: Abilita la decodifica hardware DXVA2 dei file video.

[ctx: #36159]
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
it: Abilita la decodifica CrystalHD dei file video.

[ctx: #36160]
en: Enable VDA hardware decoding of video files.
it: Abilita la decodifica hardware VDA dei file video.

[ctx: #36161]
en: Enable OpenMax hardware decoding of video files.
it: Abilita la decodifica hardware OpenMax dei file video.

[ctx: #36162]
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
it: Abilita la decodifica hardware VideoToolbox dei file video.

[ctx: #36163]
en: Enable decoding of video files using pixel buffer objects.
it: Abilita la decodifica dei file video usando oggetti pixel buffer.

[ctx: #36164]
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
it: Permette di cambiare il refresh rate del display consentendo un miglior rapporto con il frame rate del video. Può portare a una riproduzione video più regolare.

[ctx: #36165]
en: Pause for a small amount of time during a refresh rate change.
it: Pausa per un breve lasso di tempo durante il cambio di refresh rate.

[ctx: #36166]
en: Synchronise the video to the refresh rate of the monitor.
it: Sincronizza il video alla frequenza di aggiornamento del monitor.

[ctx: #36167]
en: Audio has to stay in sync, this can either be done by resampling, skipping/duplicating packets, or adjusting the clock if it gets out of sync too far.
it: L'audio deve essere sincronizzato: ciò può essere fatto attraverso il ricampionamento, il salto/duplicazione dei pacchetti o la correzione dell'orologio se risulta troppo fuori sincrono.

[ctx: #36168]
en: Maximum video speed adjust to match actual screen refresh rate.
it: Modifica massima della velocità del video in modo che corrisponda all'effettiva frequenza di aggiornamento dello schermo.

[ctx: #36169]
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source. [Low] is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU, [Medium] & [High] will use progressively more system resources.
it: Selezionare la qualità di ricampionamento per i casi in cui l'uscita audio deve essere a una frequenza di campionamento diversa da quella utilizzata dalla sorgente. [Basso] è veloce e avrà un impatto minimo sulle risorse di sistema, come l'uso della CPU, [Medio] e [Alto] useranno progressivamente più risorse di sistema.

[ctx: #36170]
en: Allow video player to ignoring aspect ratio by a certain amount to fill a larger amount of the screen with video.
it: Permetti al player video di ignorare il rapporto aspetto di un certo ammontare, in modo da riempire una più larga parte dello schermo con il video.

[ctx: #36171]
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
it: Seleziona il livello di zoom per i video in 4:3 su display widescreen.

[ctx: #36172]
en: VDPAU studio level conversion provides a way for advanced applications like Kodi to influence the colour space conversion.
it: La conversione VDPAU fornisce la possibilità di influenzare la conversione dello spazio dei colori per applicazioni avanzate come Kodi.

[ctx: #36173]
en: Enable upscaling using VDPAU.
it: Abilita upscaling usando VDPAU.

[ctx: #36174]
en: Enable Teletext when watching a live TV stream.
it: Abilita il Televideo durante la riproduzione di uno stream TV in diretta.

[ctx: #36175]
en: Scale Teletext to 4:3 ratio.
it: Scala televideo con rapporto 4:3

[ctx: #36176]
en: Category containing settings for how video file lists are handled.
it: Categoria contenente impostazioni su come sono gestite le liste file.

[ctx: #36177]
en: Toggle between Choose, Play (default), Resume and Show Information. Choose will select an item, e.g. open a directory in files mode. Resume will automatically resume videos from the last position that you were viewing them, even after restarting the system.
it: Scambia tra Scegli, Riproduci (predefinito), Riprendi e Mostra Informazioni. Scegli selezionerà un elemento, ad esempio apre una cartella nella modalità file. Riprendi ripristinerà automaticamente i video dall'ultima posizione in cui lo stavi guardando, anche dopo aver riavviato il sistema.

[ctx: #36178]
en: Extract thumbnails and metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
it: Estrai anteprima e informazioni come codec e aspect ratio dai video.

[ctx: #36179]
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
it: Quando un file viene scansionato nella libreria verrà visualizzato il titolo metadati anzichè il nome del file.

[ctx: #36180]
en: Extract thumbnails and information, such as codecs and aspect ratio, to display in Library Mode.
it: Estrae anteprime ed informazioni, come codec e rapporti schermo, da visualizzare nella Modalità Libreria.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36182]
en: Combines multi-part video files, DVD folders, and movie folders down to a single item in non-library views.
it: Combina file video divisi in più parti, cartelle DVD e cartelle film in un singolo elemento nelle viste non appartenenti all'archivio.

[ctx: #36183]
en: Removes the title, genre etc nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
it: Rimuove titolo, genere, etc.. dalla vista libreria. Selezionando una categoria verrai portato alla vista titoli.

[ctx: #36184]
en: Category containing settings for how subtitles are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei sottotitoli.

[ctx: #36185]
en: Set the font type to be used for subtitles.
it: Imposta il tipo di font da usare per i sottotitoli.

[ctx: #36186]
en: Set the font size to be used for subtitles.
it: Imposta la dimensione del font da usare per i sottotitoli.

[ctx: #36187]
en: Set the font style to be used for subtitles.
it: Imposta lo stile dei font da usare per i sottotitoli.

[ctx: #36188]
en: Set the font colour to be used for subtitles.
it: Imposta il colore del font da usare per i sottotitoli.

[ctx: #36189]
en: Set the font character set to be used for subtitles.
it: Imposta il set di caratteri da usare per i sottotitoli.

[ctx: #36190]
en: Override ASS/SSA subtitles fonts.
it: Sovrascrivi i font dei sottotitoli ASS/SSA.

[ctx: #36191]
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
it: Imposta una cartella personalizzata per i tuoi sottotitoli. Può essere una condivisione di file.

[ctx: #36192]
en: Location of subtitles on the screen.
it: Posizione dei sottotitoli sullo schermo.

[ctx: #36193]
en: Category containing settings for how DVDs are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei DVD.

[ctx: #36194]
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
it: Avvio automatico del DVD  quando viene inserito nel lettore.

[ctx: #36195]
en: Force a region for DVD playback.
it: Forza una regione per la riproduzione dei DVD.

[ctx: #36196]
en: Attempt to skip 'unskippable' introductions before DVD menu.
it: Prova a saltare l'introduzione prima del menù DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the Add-ons Manager for options.
it: Seleziona la fonte predefinita per le info film. Consulta il Gestore add-on per le opzioni.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the Add-ons Manager for options.
it: Seleziona la fonte predefinita per le info serie TV. Consulta il Gestore add-on per le opzioni.

[ctx: #36200]
en: Default scraper used for adding music videos to your library.
it: Scraper predefinito per aggiungere video musicali alla tua raccolta.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR/Live TV features.
it: Impostazioni per le funzioni PVR/Live TV.

[ctx: #36202]
en: Category for general settings for PVR/Live TV features.
it: Categoria per le impostazioni generali delle funzioni PVR/Live TV.

[ctx: #36203]
en: Enable the Personal Video Recorder (PVR) features in Kodi. This requires that at least one PVR Add-on is installed.
it: Abilita la funzionalità Personal Video Recorder (PVR) in Kodi. Questo richiede che sia installato almeno un add-on PVR.

[ctx: #36204]
en: Import channel groups from the PVR backend (if supported). Will delete user created groups if they're not found on the backend.
it: Importa gruppi di canali dal backend PVR (se supportato). Questo provoca la cancellazione dei gruppi creati dall'utente se questi non sono presenti nel backend.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number on the backend, but use Kodi's own numbering for channels.
it: Ordina i canali per numero di canale sul server, ma use la numerazione propria di Kodi per i canali.

[ctx: #36206]
en: Use numbering from the backend, instead of configuring them manually over Kodi.
it: Usa numerazione dal backend, invece di configrarla manualmente tramite Kodi

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
it: Apri il gestore dei canali, che consente di modificare l'ordine dei canali, il nome, l'icona, etc.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
it: Instruisce il backend di cercare i canali (se supportato)

[ctx: #36209]
en: Delete channel/EPG database and reimport the data from the backend afterwards.
it: Elimina la base dati canali/EPG, quindi reimporta i dati dal backend .

[ctx: #36210]
en: Prevent the 'connection lost' notification window from displaying when Kodi is unable to talk to the PVR backend server.
it: Evita di mostrare finestra di notifica 'connessione persa' quando Kodi non riesce a comunicare con il server backend PVR.

[ctx: #36211]
en: Category for PVR menus and on-screen display settings, as well as channel info windows.
it: Categoria per i menù PVR e le impostazioni delle info on-screen, oltre alla finestra informazioni canale.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
it: Mostra le informazioni del programma quando si cambia canale, come la serie TV corrente.

[ctx: #36214]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
it: Chiude i controlli on-screen dopo aver cambiato canale.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
it: Cartella dove le icone canali sono salvate.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
it: Effettua scansione per le icone canali mancanti.

[ctx: #36218]
en: Category for electronic programming guide settings.
it: Categoria per le impostazioni dell'EPG.

[ctx: #36220]
en: Number of days of EPG data to import from backends.
it: Numero di giorni di EPG da importare dai backend.

[ctx: #36221]
en: Time between EPG data imports from backends.
it: Intervallo tra le importazioni dal backend dei dati EPG.

[ctx: #36222]
en: Do not import EPG data while playing TV to minimise CPU usage.
it: Non importare i dati EPG durante la riproduzione della TV per ridure l'uso della CPU.

[ctx: #36223]
en: By default, EPG data is stored in a local database to speed up importing when Kodi is restarted.
it: Per impostazione predefinita, i dati EPG vengono memorizzati in un database locale per aumentare la velocità di importazione quando Kodi viene riavviato.

[ctx: #36224]
en: Hide "no information available" labels when no EPG data can be retrieved for a channel.
it: Nascondi le etichette "nessuna informazione disponibile" quando non è possibile recuperare i dati EPG di un canale

[ctx: #36225]
en: Delete the EPG database in Kodi and reimport the data afterwards from the backend.
it: Cancella il database EPG in Kodi, quindi reimporta i dati dal backend.

[ctx: #36226]
en: Category for PVR playback and channel switching settings.
it: Categoria per le impostazioni di riproduzione PVR e di cambio canale.

[ctx: #36227]
en: Display stream of selected channel in a small box instead of fullscreen.
it: Visualizza lo streaming dei canali selezionati in un piccolo riquadro invece che a schermo intero.

[ctx: #36228]
en: Continue with the last viewed channel on startup.
it: Continua con l'ultimo canale all'avvio.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the Add-on and backend).
it: Mostra informazioni sulla qualità del segnale nella finestra di informazioni sul codec (se supportato dall'add-on e dal backend)

[ctx: #36230]
en: How long Kodi will wait to change the channel if the channel isn't being received. Useful for over-the-air channels that occasionally lose signal strength.
it: Quanto tempo Kodi aspetterà prima di cambiare canale se non è stato ricevuto. Utile per canali over-the-air che occasionalmente perdono segnale.

[ctx: #36231]
en: Pressing a number button in full screen mode will automatically switch to the channel number that was entered after 1 second.
it: Premendo un pulsante numerico in modalità a schermo intero verrà cambiato canale secondo il numero selezionato entro 1 secondo.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
it: Quando si preme canale su o giù il cambio canale è posticipato, consentendo all'utente di cambiare a un numero canale senza aspettare ogni cambio canale.

[ctx: #36233]
en: Category for default recording duration settings.
it: Categoria per le impostazioni di registrazione di durata di default.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button.
it: Durata della registrazione istantanea quando premi il tasto registra.

[ctx: #36235]
en: Priority of the recording. Higher number means higher priority. Not supported by all Add-ons and backends.
it: Priorità della registrazione. Un valore più altro significa maggiore priorità. Non supportato da tutti gli add-on e backend.

[ctx: #36236]
en: Delete recording after this time. Not supported by all Add-ons and backends.
it: Cancella registrazione trascorso questo periodo. Non supportato da tutti gli add-on e backend.

[ctx: #36237]
en: Start recordings before the actual time. Not supported by all Add-ons and backends.
it: Inizia registrazione in anticipo di questo periodo. Non supportato da tutti gli add-on e backend.

[ctx: #36238]
en: End recordings after the actual time. Not supported by all Add-ons and backends.
it: Termina la registrazione dopo questo tempo. Non supportato da tutti gli add-on e backend.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
it: Mostra una notifica quando dei timer vengono aggiunti, finiscono o vengono rimossi dal backend.

[ctx: #36240]
en: Category for PVR power management settings, such as when to wake the PVR backend server.
it: Cagegoria per le impostazioni di risparmio energia PVR, come quando riattivare il server backend PVR.

[ctx: #36241]
en: Execute the "wakeup command" below when Kodi exits or is going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
it: Esegui il "comando di risveglio" quando Kodi esce o va in ibernazione. Il timestamp della prossima operazione programmata viene passato come parametro

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
it: Il comando non sarà eseguito quando la registrazione viene avviata entro questo timeout.

[ctx: #36243]
en: The command to execute.
it: Il comando da eseguire.

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
it: Tempo da sottrarre dall'inizio della prossima registrazione pianificata.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
it: Esegui il comando di risveglio ogni giorno ad una data ora.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
it: Quando eseguire il comando wakeup giornaliero

[ctx: #36247]
en: Category for parental control settings if the PVR backend server supports parental controls.
it: Categoria per le impostazioni del controllo parentale se lo supporta il server backend PVR.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can not be played or recorded without entering a pin code, and the EPG information is hidden for those channels.
it: Chiede un codice pin per accedere a canali con blocco genitori. I canali possono essere selezionati come bloccati nell'editor dei canali nella scheda generale. I canali con blocco genitori non possono essere riprodotti o registrati senza immettere un codice pin, e le informazioni EPG sono nascoste per questi canali.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
it: Inserisci un nuovo codice pin per sbloccate i canali protetti dal controllo genitori

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
it: Chiedi il codice pin di nuovo quando si tenta di accedere ad un canale bloccato dal controllo genitori se il codice non è ancora stato richiesto durante questo periodo.

[ctx: #36251]
en: Category for any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
it: Categoria per ogni impostazzione specifica per il tuo backend PVR se supporta il cambio di impostazioni da Kodi.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if the PVR backend supports changing those settings in Kodi.
it: Questa opzione ti porterà a ogni specifica impostazione per il tuo backend PVR se supporta il cambio di impostazioni da Kodi.

[ctx: #36253]
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
it: Sezione contenente impostazioni relative ai file musicali e a come sono gestiti.

[ctx: #36254]
en: Enable the music library.
it: Attiva l'archivio musicale.

[ctx: #36255]
en: Determine if artists that appear only on compilations are shown in the library artist view.
it: Determina se gli artisti che compaiono solo su compilation vengono mostrati nella vista libreria artisti

[ctx: #36256]
en: Automatically fetch album and artist information via scrapers during scan.
it: Recuperare automaticamente tramite scraper le informazioni relative all'album e all'artista durante la scansione.

[ctx: #36257]
en: Select the default album information source.
it: Seleziona la sorgente di default per le informazioni sugli album.

[ctx: #36258]
en: Select the default artist information source. See the Add-ons Manager for options.
it: Seleziona la sorgente predefinita di informazioni sull'artista. Consulta il Gestore add-on per le opzioni.

[ctx: #36259]
en: Check for new and removed media files on Kodi startup.
it: Verificare la presenza di file multimediali nuovi e rimossi all'avvio di Kodi.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36262]
en: Export the Music Library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
it: Esporta il database della raccolta musicale in file XML. Opzionalmente sovrascriverà gli attuali file XML.

[ctx: #36263]
en: Import a XML file into the Music Library database.
it: Importa un file XML nel database della Raccolta Musicale.

[ctx: #36264]
en: Category containing settings for how music playback is handled.
it: Categoria contenente impostazioni sulla gestione della riproduzione della musica.

[ctx: #36265]
en: Kodi automatically plays the next item in the current folder. For example, in Files View: After a track has been played, Kodi would automatically play the next track in the same folder.
it: Kodi esegue automaticamente la voce successiva della cartella corrente. Per esempio, nella Vista File: dopo l'esecuzione di una traccia, Kodi eseguirà automaticamente la traccia successiva nella stessa cartella.

[ctx: #36266]
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
it: Quando le canzoni vengono aggiunte ad una playlist vengono accodate invece che eseguite immediatamente.

[ctx: #36267]
en: Kodi will read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
it: Kodi leggera l'informazione sul Replay Gain codificata nei tuoi file audio da programmi come MP3Gain e normalizza il livello del suono di conseguenza.

[ctx: #36268]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
it: Di default è 89dB. Cambiare con cautela.

[ctx: #36269]
en: Default is 89dB per standard. Change with caution.
it: Di default è 89dB. Cambiare con cautela.

[ctx: #36270]
en: Reduce the volume of the file if clipping will occur.
it: Riduce il volume del file se potrebbe verificarsi il clipping.

[ctx: #36271]
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
it: Sfuma gradualmente da una traccia audio all'altra. Puoi impostare la durata della sovrapposizione per 1-15 secondi.

[ctx: #36272]
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
it: Abilita la sfumatura quando entrambe le traccie sono dello stesso album.

[ctx: #36273]
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
it: Seleziona la visualizzazione che verrà mostrata durante l'ascolto della musica.

[ctx: #36274]
en: Read the tag information from song files. For large directories this can slow down read time, especially over a network.
it: Leggi i tag informativi dai file musicali. Per cartelle voluminose questo può rallenteare il tempo di lettura, specie in rete.

[ctx: #36275]
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
it: Controlla il modo in cui i vengono mostrati i titoli delle canzoni nell'interfaccia utente. Per il corretto funzionamento, è necessario che la lettura dei tag sia abilitata.

[ctx: #36276]
en: Used for formatting the second column in file lists.
it: Usato per impostare il formato della seconda colonna nella lista file.

[ctx: #36277]
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
it: Controlla il modo in cui i vengono mostrati i titoli delle canzoni nella playlist in riproduzione.

[ctx: #36278]
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
it: Usato per impostare il formato della seconda colonna nella playlist in riproduzione.

[ctx: #36279]
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
it: Controlla il modo in cui i vengono mostrati i titoli delle canzoni nelle liste della libreria.

[ctx: #36280]
en: Used for formatting the second column in library lists.
it: Usato per impostare il formato della seconda colonna nelle liste della libreria.

[ctx: #36281]
en: Kodi will search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
it: XBMc cercherà le miniature e sulle condivisioni remote e sui supporti ottici. Questo spesso può provocare rallentamenti nell'elencare le cartelle di rete.

[ctx: #36282]
en: Category containing settings for how CDs are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei CD.

[ctx: #36283]
en: Autorun CDs when inserted in drive.
it: Avvio automatico del CD quando inserito nel lettore.

[ctx: #36284]
en: Read the information belonging to an audio CD from an internet database.
it: Recupera le informazioni su un CD audio da un database su internet.

[ctx: #36285]
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
it: Scegli la cartella sul tuo hard drive dove salvare le traccie rippate.

[ctx: #36286]
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
it: Controlla come la musica salvata viene rinominata dai tag. Tag: [B]%N[/B]: NumeroTraccia, [B]%S[/B]: NumeroDisco [B]%A[/B]: Artista, [B]%T[/B]: Titolo, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genere, [B]%Y[/B]: Anno, [B]%F[/B]: NomeFile, [B]%D[/B]: Durata, [B]%J[/B]: Data, [B]%R[/B]: Voto, [B]%I[/B]: Dimensione.

[ctx: #36287]
en: Select which audio encoder to use when ripping.
it: Scegliere la codifica audio da usare per il ripping.

[ctx: #36288]
en: Select which quality you want to rip your files.
it: Selezionare con quale qualità vuoi salvare i tuoi file.

[ctx: #36289]
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
it: Seleziona quale bitrate usare per l'encoder audio scelto per la compressione audio

[ctx: #36290]
en: For FLAC define compression level, default 5.
it: Definisce il livello di compressione per il formato FLAC. Il valore predefinito è 5.

[ctx: #36291]
en: Auto eject disc after rip is complete.
it: Rimuovi il disco automaticamente  appena il rip è stato completato.

[ctx: #36292]
en: Category containing the settings for how karaoke is handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione del karaoke.

[ctx: #36293]
en: When playing any music file, Kodi will look for a matching .cdg file and display its graphics.
it: Durante l'esecuzione di un file musicale, Kodi cercherà il file .cdg corrispondente e ne mostrerà la grafica.

[ctx: #36294]
en: Show song selection dialog once the last song in the queue has been played.
it: Mostra il dialogo di selezione canzoni dopo che l'ultima canzone in coda è stata riprodotta.

[ctx: #36295]
en: Select the font type used during karaoke.
it: Seleziona il font da usare durante il karaoke.

[ctx: #36296]
en: Select the size of the font used during karaoke.
it: Seleziona la dimensione del font da usare durante il karaoke.

[ctx: #36297]
en: Select the font colour used during karaoke.
it: Seleziona il colore dei font usati per il karaoke.

[ctx: #36298]
en: Select the character set used during karaoke.
it: Seleziona il set di caratteri da usare durante il karaoke.

[ctx: #36299]
en: Export the karaoke numbered songs to HTML or CSV files.
it: Esporta le canzoni numerate del karaoke in file HTML o CSV.

[ctx: #36300]
en: Import the karaoke numbered songs from HTML or CSV files.
it: Importa le canzoni numerate del karaoke da file HTML o CSV.

[ctx: #36301]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36304]
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
it: Sezione contenente impostazioni relative alle immagini e a come sono gestite.

[ctx: #36305]
en: Category containing settings for how picture file lists are handled.
it: Categoria contenente impostazioni su come sono gestite le liste immagini.

[ctx: #36306]
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
it: Se i dati EXIF sono presenti (data, orario, fotocamera usata, etc.) verranno visualizzaati.

[ctx: #36307]
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
it: Genera automaticamente le miniature delle immagini quando si entra in una cartella contenente immagini.

[ctx: #36308]
en: Pictures will automatically rotate according to information in the EXIF tag, if found.
it: Le immagini saranno ruotate automaticamente come impostato nel tag EXIF se presente.

[ctx: #36309]
en: Show videos in picture file lists.
it: Mostra i file video nelle liste immagini.

[ctx: #36310]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36311]
en: Category containing settings for how picture slideshows are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione delle slideshow.

[ctx: #36312]
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
it: Imposta per quanto tempo ciascuna immagine è visualizzata durante una presentazione.

[ctx: #36313]
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
it: Le immagini in una presentazione scorreranno e si ingrandiranno quando visualizzate.

[ctx: #36314]
en: View slideshow images in a random order.
it: Visualizza uno slideshow delle immagini in ordine casuale.

[ctx: #36315]
en: Section that contains weather related settings.
it: Sezione che contiene impostazioni relative al tempo.

[ctx: #36316]
en: Category containing settings for how weather addons are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione degli add-on del meteo.

[ctx: #36317]
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
it: Seleziona fino a tre localitá le quali verrá visualizzato il meteo

[ctx: #36318]
en: Specify the default weather information source. See the Add-ons Manager for options.
it: Specifica la sorgente predefinita per le informazioni meteo. Consulta il Gestore add-on per le opzioni.

[ctx: #36319]
en: Section containing settings for how network services are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei servizi di rete.

[ctx: #36320]
en: Category containing settings used for all services.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione di tutti i servizi.

[ctx: #36321]
en: Display name of the Kodi installation when using various network services.
it: Visualizza il nome d'installazione di Kodi per l'uso dei vari servizi di rete

[ctx: #36322]
en: Category containing settings for how the UPnP service is handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei servizi UPnP.

[ctx: #36323]
en: Enable the UPnP server. This allows you to stream media to a UPnP client.
it: Abilita il server UPnP. Questo permette di effettuare uno stream di un media su qualsiasi client UPnP.

[ctx: #36324]
en: When a manual or automatical library update occurs, notify UPnP clients.
it: Notifica i client UPnP quando avviene un aggiornamento manuale o automatico della libreria

[ctx: #36325]
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
it: Abilita il client UPnP. Questo permette di ricevere uno stream di un media da qualsiasi server UPnP con un controllo del punto e un controllo di riproduzione da quel server.

[ctx: #36326]
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control playback from Kodi.
it: Abilita controllo del punto UPnP. Questo permette di effettuare uno stream media a qualsiasi UPnP client e controllarne la riproduzione da Kodi.

[ctx: #36327]
en: Category containing settings for how the webserver service is handled.
it: Categoria contenente le impostazioni sulla gestione del servizio webserver.

[ctx: #36328]
en: Enable remote users to control Kodi through the built-in webserver.
it: Abilita l'utente remoto a controllare Kodi attraverso il webserver integrato

[ctx: #36329]
en: Define the webserver port.
it: Definire la porta per il webserver.

[ctx: #36330]
en: Define the webserver username. This only takes effect when both the username and the password are set.
it: Specifica l'username per il webserver. Questo ha effetto solo quando sia l'username che la password sono inseriti.

[ctx: #36331]
en: Define the webserver password. This only takes effect when both the username and the password are set.
it: Specifica la password per il webserver. Questo ha effetto solo quando sia l'username che la password sono inseriti.

[ctx: #36332]
en: Select between web interfaces installed via the Add-on Manager.
it: Seleziona tra le interfacce web installate attraverso il Gestore add-on.

[ctx: #36333]
en: Category containing settings for how the remote control service is handled.
it: Categoria contenente le impostazioni sulla gestione del servizio di controllo remoto.

[ctx: #36334]
en: Allow programs on this computer to control Kodi via the Web Interface or the JSON-RPC interface protocol.
it: Consenti ai programmi in questo computer di controllare Kodi attraverso l'interfaccia web oppure con il protocollo JSON-RPC

[ctx: #36335]
en: Define the remote control port.
it: Imposta la porta per il controllo remoto.

[ctx: #36336]
en: Define the remote control port range.
it: Imposta il range di porte per il controllo remoto.

[ctx: #36337]
en: Define the maximum number of clients that can connect.
it: Imposta il numero massimo di client che si possono connettere contemporaneamente.

[ctx: #36338]
en: Allow programs on the network to control Kodi.
it: Consenti ai programmi in rete di controllare Kodi

[ctx: #36339]
en: Initial repeat delay (ms).
it: Ritardo di ripetizione iniziale (ms).

[ctx: #36340]
en: Continuous repeat delay (ms).
it: Ritardo ripetizione continuo (ms)

[ctx: #36341]
en: Category containing settings for how the zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
it: Categoria contenente le impostazioni sulla gestione del servizio di riconoscimento automatico in rete zeroconf, richiesto per Airplay.

[ctx: #36342]
en: Allows applications on the network to discover Kodi's running services.
it: Consente alle applicazioni in rete di trovare i servizi in esecuzione di Kodi.

[ctx: #36343]
en: Allows Kodi to receive content from other AirPlay devices or applications.
it: Permette a Kodi di ricevere contenuti da altre applicazioni o device AirPlay.

[ctx: #36344]
en: Enable AirPlay password protection.
it: Abilita protezione password AirPlay.

[ctx: #36345]
en: Sets the AirPlay password.
it: Imposta la password di AirPlay.

[ctx: #36346]
en: Category containing settings for how the SMB Client (samba) service is handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei servizi client SMB (samba).

[ctx: #36347]
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
it: Se un server WINS è attivo in rete inserisci il suo indirizzo IP. Altrimenti lascialo bianco.

[ctx: #36348]
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
it: Se un server WINS è attivo in rete inserisci il suo nome computer. Altrimenti lascialo bianco.

[ctx: #36349]
en: Section that contains the System related settings for the device Kodi is installed on.
it: Sezione che contiene impostazioni relative al sistema del device su cui è installato Kodi.

[ctx: #36350]
en: Automatically send 'Wake-On-Lan' to server(s) right before trying to access shared files or services.
it: Invia automatica il segnale di "Wake-On-Lan" al(ai) server appena prima di tentare l'accesso a file condivisi o servizi

[ctx: #36351]
en: Display Kodi in a window, or fullscreen on the selected screen.
it: Mostra Kodi in una finestra o a schermo intero nello schermo selezionato.

[ctx: #36352]
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
it: Cambia la risoluzione in cui è mostrata l'interfaccia utente.

[ctx: #36353]
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
it: Cambia il refresh rate in cui è mostrata l'interfaccia utente.

[ctx: #36354]
en: Display Kodi in a fullscreen window. The main benefit is for multi-screen configurations, so that Kodi can be used without minimising other applications. This uses more resources so playback may be less smooth.
it: Mostra Kodi in una finestra a schermo intero. Il vantaggio principale è per configurazioni multi-schermo, così Kodi può essere utilizzato senza minimizzare automaticamente altre applicazioni. Utilizza un po' più risorse e la riproduzione potrebbe essere leggermente meno fluida.

[ctx: #36355]
en: In a multi-screen configuration, the screens where Kodi is not displayed are blacked out.
it: In configurazioni muilti-schermo, gli schermi dove Kodi non viene visualizzato vengono oscurati.

[ctx: #36356]
en: Eliminate vertical tearing.
it: Eliminare il tearing verticale.

[ctx: #36357]
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
it: Calibra l'interfaccia utente aggiustando l'overscan. Usare questo strumento se l'immagine risulta troppo grande o troppo piccola per il display

[ctx: #36358]
en: Test patterns for display hardware calibration.
it: Verifica modelli per la calibrazione dell'hardware dello schermo.

[ctx: #36359]
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
it: Usa un range di colori limitato (16-235) invece del range completo (0-255). Un range limitato dovrebbe esser usato se il tuo display è una normale TV HDMI e non ha una modalità PC o altre modalità per mostrare un range completo di colori, comunque se il tuo display è un monitor PC lascialo disabilitato per ottenere i neri corretti.

[ctx: #36360]
en: Category containing settings for how audio output is handled.
it: Categoria contenente impostazioni sulla gestione dell'output audio.

[ctx: #36361]
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] - output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] - output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] - output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source changes.
it: Seleziona come impostare le proprietà dell'output audio: [Fixed] - le proprietà vengono impostate ogni volta su specifici valori di campionamento e configurazione degli altoparlanti; [Best Match] - le proprietà vengono impostate per combaciare il più possibile con le proprietà della sorgente; [Optimized] - le proprietà vengono impostate all'inizio della riproduzione e non cambieranno al cambiare delle proprietà della sorgente.

[ctx: #36362]
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analog connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note - SPDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
it: Seleziona il numero dei canali supportati dalla connessione audio, o il numero degli speaker se connessi in analogico. Questa impostazione non si applica all'audio passthrough. Nota: SPDIF supporta soltanto canali 2.0, ma può comunque riprodurre audio multicanale usando un formato supportato dal passthrough.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
it: Amplifica le tracce AC3 ridotte a 2 canali.

[ctx: #36364]
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
it: Selezionare per abilitare l'upmixing di 2 canali sorgente stereo al numero di canali audio specificati dalla configurazione degli altoparlanti.

[ctx: #36365]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding AC3 streams.
it: Scegli questa opzione se il tuo ricevitore è in grado di decodificare i flussi AC3.

[ctx: #36366]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
it: Scegli questa opzione se il tuo ricevitore è in grado di decodificare i flussi DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels/speakers available for audio decoded. If optical/coax digital outputs are used this must be set to 2.0
it: Selezionare il numero massimo di canali audio / altoparlanti disponibili per l'audio decodificato. Se si utilizzano le uscite digitali ottiche / coassiali questo deve essere impostato a 2.0

[ctx: #36368]
en: Select to enable the passthrough audio options for playback of encoded audio such as Dolby Digital.
it: Selezionare per abilitare le opzioni audio passthrough per la riproduzione di audio codificato come Dolby Digital.

[ctx: #36369]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
it: Scegli questa opzione se il tuo ricevitore è in grado di decodificare i flussi TrueHD

[ctx: #36370]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
it: Scegli questa opzione se il tuo ricevitore è in grado di decodificare i flussi DTS-HD.

[ctx: #36371]
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
it: Selezionare il dispositivo da utilizzare per la riproduzione dell'audio che è stato decodificato come mp3.

[ctx: #36372]
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the 'capable receiver' options.
it: Seleziona il dispositivo da usare per la riproduzione dei formati codificati indicati sotto, tra le opzioni dei 'ricevitori capaci'.

[ctx: #36373]
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
it: Configura come i suoni di interfaccia sono gestiti, come navigazione del menù e notifiche importanti.

[ctx: #36374]
en: Category containing settings for how input devices are handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei dispositivi di input.

[ctx: #36375]
en: Configure any attached peripheral devices.
it: Configura ogni device collegato.

[ctx: #36376]
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
it: Quando attivato, le frecce della tastiera sposteranno la selezione sulla tastiera virtuale. Quando disattivato, sposteranno il cursore dal testo.

[ctx: #36377]
en: Use a mouse or touch screen device to control Kodi. Note: disabling will cause you to lose control over Kodi when no keyboard or remote is present.
it: Usa un mouse o un dispositivo touch screen per controllare Kodi. Nota: se disabilitato non avrai il controllo di Kodi quando tastiera o telecomando non sono collegati.

[ctx: #36378]
en: Use a joystick to control Kodi.
it: Usa un joystick per controllare Kodi.

[ctx: #36379]
en: Category containing settings for internet access.
it: Categoria contenente impostazioni per l'accesso a internet.

[ctx: #36380]
en: If your internet connection uses a proxy, configure it here.
it: Se la tua connessione internet fa uso di proxy, configuralo qui.

[ctx: #36381]
en: Configure which proxy type is used.
it: Configura che tipo di proxy è utilizzato.

[ctx: #36382]
en: Configure the proxy server address.
it: Configura l'indirizzo del server proxy.

[ctx: #36383]
en: Configure the proxy server port.
it: Configura la porta del server proxy.

[ctx: #36384]
en: Configure the proxy server username.
it: Configura il nome utente per il server proxy.

[ctx: #36385]
en: Configure the proxy server password.
it: configura la password per il server proxy.

[ctx: #36386]
en: If you have limited bandwidth available, Kodi will try to keep within these limits.
it: Se hai una banda passante limitata, Kodi cercherà di rimanere entro questi limiti.

[ctx: #36387]
en: Category containing settings for power saving.
it: Categoria contenente impostazioni per il risparmio di energia.

[ctx: #36388]
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
it: Spegni il display se inattivo. Utile per i televisori che si spengono in assenza di segnale video.

[ctx: #36389]
en: Define how long Kodi should idle before shutting down.
it: Imposta quanto tempo Kodi può rimanere inattivo prima di spegnersi.

[ctx: #36390]
en: Define what action Kodi should do when it has been idle for a long period of time.
it: Imposta l'azione che Kodi deve intraprendere quando inattivo per un lungo periodo di tempo.

[ctx: #36391]
en: Category containing settings for debugging functions.
it: Categoria contenente impostazioni per le funzioni di debug.

[ctx: #36392]
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
it: Attiva o disattiva il registro di debug. Utile per la risoluzione dei problemi.

[ctx: #36393]
en: Folder used to save screenshots taken within Kodi.
it: Cartella usata per salvare gli screenshot effettuati da Kodi.

[ctx: #36394]
en: Enables log messages from additional libraries to be included in the log.
it: Abilita i messaggi di log da librerie addizionali nel log.

[ctx: #36395]
en: Category containing settings for the master lock function.
it: Categoria contenente impostazioni per la funzione master block.

[ctx: #36396]
en: Define the PIN code used for the master lock.
it: Imposta il codice PIN usato come master lock.

[ctx: #36397]
en: If enabled, the master lock code is required to unlock Kodi on startup.
it: Se abilitato, verrà richiesto il codice master lock per sbloccare Kodi all'avvio

[ctx: #36398]
en: Define the maximum number of retries before Kodi is closed down.
it: Imposta il numero massimo di tentativi prima che Kodi venga chiuso.

[ctx: #36399]
en: Category containing settings for the cache function.
it: Categoria contenente impostazioni per le funzioni di cache.

[ctx: #36400]
en: Enable cache for playback of Video, Audio or DVDs from hard disk.
it: Abilita la cache per la riproduzione video, audio o DVD dall'hard disk.

[ctx: #36401]
en: Enable cache for playback of Video from DVD-ROM.
it: Abilita cache per la riproduzione video dal lettore DVD.

[ctx: #36402]
en: Enable cache for Video playback from Local Network.
it: Abilita cache per la riproduzione video dalla rete locale.

[ctx: #36403]
en: Enable cache for Video playback from Internet.
it: Abilita cache per la riproduzione video da internet.

[ctx: #36404]
en: Enable cache for playback of Audio from DVD-ROM.
it: Abilita cache per la riproduzione dell'audio da DVD

[ctx: #36405]
en: Enable cache for Audio playback from Local Network.
it: Abilita cache per la riproduzione audio dalla rete locale.

[ctx: #36406]
en: Enable cache for Audio playback from Internet.
it: Abilita cache per la riproduzione audio da internet.

[ctx: #36407]
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
it: Abilita cache per la riproduzione del DVD dal lettore DVD.

[ctx: #36408]
en: Enable cache for DVD playback from Local Network.
it: Abilita cache per la riproduzione DVD dalla rete locale.

[ctx: #36409]
en: Enable cache of unknown types from Internet.
it: Abilita cache per la riproduzione di tipi sconosciuti da internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
it: Nessuna informazione disponibile.

[ctx: #36416]
en: Specify the type of remote used.
it: Specifica il tipo di telecomando usato.

[ctx: #36417]
en: Always run an Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
it: Esegui sempre Kodi helper in modo che un telecomando può esser usato per avviare Kodi.

[ctx: #36418]
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
it: Specifica il delay tra le sequenze di pulsanti in un telecomando universale.

[ctx: #36419]
en: Define locations used for retrieving weather information.
it: Imposta le località usate per recuperare le informazioni sul meteo.

[ctx: #36421]
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
it: Escludere il mixer VDPAU risparmia risorse di sistema sui sistemi poco potenti, ma riduce leggermente la qualità dell'immagine.

[ctx: #36422]
en: Enable hardware video decode using AMLogic decoder.
it: Abilita la decodifica hardware video utilizzando il decoder AMLogic.

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an EPG item is selected: [Show context menu] will trigger the contextual menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] will instantly tune to the related channel; [Show information] will display a detailed information with plot and further options; [Record] will create a recording timer for the selected item.
it: Seleziona cosa succederà quando un elemento nella guida TV viene selezionato: [ Mostra menù contestuale ] aprirà il menù contestuale da dove potrai scegliere più azioni; [ Passa a canale ] Passerà immediatamente al canale correlato; [ Mostra informazioni ] Visualizzerà dettagliate informazioni con trama e ulteriori opzioni; [ Registra ] Creerà una registrazione per l'elemento selezionato

[ctx: #36425]
en: Show context menu
it: Mostra menù contestuale

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
it: Cambia al canale

[ctx: #36427]
en: Show information
it: Mostra Informazioni

[ctx: #36428]
en: Record
it: Registra

[ctx: #36429]
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1, such as an SPDIF connection.  If your system supports LPCM multichannel sound via HDMI, leave this disabled.
it: Seleziona l'opzione se l'uscita audio supporta solo l'audio multicanale come Dolby Digital 5.1, come le connessioni SPDIF. Se il tuo sistema supporta l'audio multicanale LPCM tramite HDMI lascialo disabilitato.

[ctx: #36430]
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
it: Imposta come l'elaborazione video viene accelerata. Include impostazioni come la decodifica e il ridimensionamento.

[ctx: #36431]
en: Defines whether video decoding should be performed in software (requires more CPU) or with hardware acceleration where possible.
it: Definisce se la decodifica video deve esser fatta via software (richiede più CPU) o tramite accelerazione hardware quando possibile.

[ctx: #36432]
en: Select virtual keyboard layouts.
it: Seleziona i layout virtuali per la tastiera.

[ctx: #36433]
en: If enabled VAAPI render method is prefered. This puts less load on the CPU but driver may hang!
it: Se abilitato il render VAAPI è preferito. Riduce il carico sulla CPU ma il driver potrebbe bloccarsi!

[ctx: #36434]
en: Allow hardware acceleration (MMAL)
it: Abilita accelerazione hardware (MMAL)

[ctx: #36435]
en: Use DVDPlayer for decoding of video files with MMAL acceleration.
it: Utilizza DVDPlayer per la decodifica dei file video con l'accelerazione MMAL.

[ctx: #36500]
en: Stereoscopic 3D mode (current)
it: Modalità stereoscopica 3D (corrente)

[ctx: #36501]
en: Stereoscopic 3D mode
it: Modalità stereoscopica 3D

[ctx: #36502]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: #36503]
en: Over/Under
it: Sovrapposto - OU/TaB

[ctx: #36504]
en: Side by side
it: Affiancato - SBS

[ctx: #36505]
en: Anaglyph Red/Cyan
it: Anaglifo Rosso/Ciano

[ctx: #36506]
en: Anaglyph Green/Magenta
it: Anaglifo Verde/Magenta

[ctx: #36507]
en: Interlaced
it: Interlacciato

[ctx: #36508]
en: Hardware Based
it: Hardware

[ctx: #36509]
en: Monoscopic (2D)
it: Monoscopica (2D)

[ctx: #36520]
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
it: Modalità di riproduzione dei video stereoscopici 3D

[ctx: #36521]
en: Ask me
it: Chiedimi

[ctx: #36523]
en: Maximum sampling rate for spdif or sampling rate for fixed output configuration.
it: Massima frequenza di campionamento per lo SPDIF o frequenza di campionamento fissa per configurazioni con output a frequenza fissa.

[ctx: #36524]
en: Preferred mode
it: Modalità preferita

[ctx: #36525]
en: Same as movie (autodetect)
it: La stessa del video (riconoscimento automatico)

[ctx: #36526]
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
it: Disabilita la modalità stereoscopica 3D quando viene fermata la riproduzione

[ctx: #36527]
en: Select playback mode
it: Seleziona la modalità di riproduzione

[ctx: #36528]
en: Select stereoscopic 3D mode
it: Seleziona la modalità stereoscopica 3D

[ctx: #36531]
en: Select alternate mode...
it: Seleziona modalità alternativa...

[ctx: #36532]
en: Same as movie
it: La stessa del video

[ctx: #36533]
en: Select how audio is downmixed, for example from 5.1 to 2.0: [Enabled] maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed. [Disabled] maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note - Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
it: Seleziona come avviene il downmix dell'audio, per esempio da 5.1 a 2.0: [Abilitato] mantiene i livelli di volume della sorgente dell'audio originale ma il range dinamico è compresso. [Disabilitato] Mantiene il range dinamico della sorgente dell'audio originale quando si effettua il downmix ma il volume sarà minore.
    Nota - Il range dinamico è la differenza tra i suoni più deboli e più forti in una sorgente audio. Abilita questa opzione se i dialoghi sono a malapena udibili.

[ctx: #36534]
en: Specify additional libraries whose log messages are to be included in the log.
it: Specifica librerie addizionali i cui messaggi di log devono essere inclusi nel log.

[ctx: #36535]
en: Stereoscopic 3D mode of video
it: Modalità stereoscopica 3D del video

[ctx: #36536]
en: Invert Stereoscopic 3D mode (flip eyes)
it: Inverti la modalità stereoscopica 3D (inverti gli occhi)

[ctx: #36537]
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played. [Ask me] will show a dialog to select the desired mode for each playback. [Preferred mode] will use of the preferred mode specified in the 'System -> Video Hardware' section of the settings. [Monoscopic (2D)] will play the video in mono/2D. [Ignore] disables any stereoscopic 3D processing and handling
it: Seleziona in quale modalità stereoscopica 3D verranno riprodotti i video. [Chiedimi] mostrerà un dialogo per selezionare la modalità desiderata per ogni riproduzione. [Modalità preferita] userà la modalità preferita specificata nella sezione 'Sistema -> Video -> Hardware' delle impostazioni. [Monoscopica (2D)] riprodurrà il video in mono/2D. [Ignora] disabilita ogni elaborazione e gestione stereoscopica 3D

[ctx: #36538]
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode when playback ended. [Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists the stereoscopic 3D mode won't change between videos, not even for non stereoscopic ones.
it: [Abilitato] Cambia l'interfaccia (e alcune TV) in modalità 2D quando la riproduzione finisce. [Disabilitato] L'interfacca e la TV starà in modalità stereoscopica 3D. Per le playlist video la modalità stereoscopica 3D non cambierà tra video, neanche se stereoscopici.

[ctx: #36539]
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
it: Cambia la modalità stereoscopica 3D dell'interfaccia utente.

[ctx: #36540]
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
it: La modalità preferita in cui i media stereoscopici 3D dovrebbero esser riprodotti.

[ctx: #36541]
en: Allows volume control from AirPlay clients.
it: Consenti di controllare il volume dai client AirPlay.

[ctx: #36542]
en: Output to both analogue (headphones) and HDMI
it: Output sia analogici (cuffie) che HDMI

[ctx: #36543]
en: Enable this to make dialogue louder compared to background sounds when downmixing multichannel audio
it: Attivare questa opzione per rendere il dialogo più forte rispetto a suoni di sottofondo quando si esegue il downmix di audio multicanale

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
it: Abilita la decodifica hardware dei file video.

[ctx: #36545]
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
it: Profondità stereoscopica 3D dei sottotitoli

[ctx: #36546]
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
it: Imposta la profondità di visione dei sottotitoli per i video steresocopici 3D. Maggiore è il valore, più vicini i sottotitoli appariranno allo spettatore.

[ctx: #36547]
en: Use higher quality textures for covers and fanart (uses more memory)
it: Utilizza texture di alta qualità per cover e fanart (usa più memoria)

[ctx: #36548]
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
it: Limita la risoluzione della GUI per salvare memoria. Non ha effetto sulla riproduzione dei video. Richiede riavvio.

[ctx: #36549]
en: Use iOS8 compatible AirPlay support. If you have trouble with older iOS devices detecting Kodi as a valid target try switching this off. This option takes effect on the next restart of Kodi only!
it: Usa il supporto AirPlay compatibile con iOS8. Se hai problemi con vecchi device iOS  a far riconoscere Kodi come un device valido prova a disabilitar questa opzione. Questa opzione ha effetto solo al prossimo riavvio di Kodi!

[ctx: #36600]
en: Category containing the settings for how the music library is handled.
it: Categoria contenente le impostazioni sulla gestione della libreria musicale.

[ctx: #36601]
en: Category containing settings for how music file lists are handled.
it: Categoria contenente impostazioni su come sono gestite le liste musicali.

[ctx: #36602]
en: Category containing settings for how the AirPlay service is handled.
it: Categoria contenente impostazioni per la gestione dei servizi AirPlay.

[ctx: #36603]
en: Category containing settings for how video output is handled.
it: Categoria contenente impostazioni sulla gestione dell'output video.

[ctx: #36900]
en: movie
it: film

[ctx: #36901]
en: movies
it: film

[ctx: #36902]
en: TV show
it: Serie TV

[ctx: #36903]
en: TV shows
it: Serie TV

[ctx: #36904]
en: season
it: stagione

[ctx: #36905]
en: seasons
it: stagioni

[ctx: #36906]
en: episode
it: episodio

[ctx: #36907]
en: episodes
it: episodi

[ctx: #36908]
en: musicvideo
it: video musicale

[ctx: #36909]
en: musicvideos
it: video musicali

[ctx: #36911]
en: sets
it: set

[ctx: #36913]
en: videos
it: video

[ctx: #36914]
en: music
it: musica

[ctx: #36915]
en: music
it: musica

[ctx: #36916]
en: artist
it: artista

[ctx: #36917]
en: artists
it: artisti

[ctx: #36919]
en: albums
it: album

[ctx: #36920]
en: song
it: canzone

[ctx: #36921]
en: songs
it: canzoni

[ctx: #37000]
en: (Visually Impaired)
it: (Ipovedenti)

[ctx: #37001]
en: (Directors Comments)
it: (Commenti Registi)

[ctx: #37002]
en: (Directors Comments 2)
it: (Commenti Registi 2)

[ctx: #37012]
en: (Forced)
it: (Forzato)

[ctx: #37013]
en: (Directors Comments)
it: (Commenti Registi)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
it: Ultimo profilo usato

[ctx: #37015]
en: Browse Into
it: Sfoglia contenuto

[ctx: #37016]
en: Select this option if your receiver is capable of decoding E-AC3 streams.
it: Scegli questa opzione se il tuo ricevitore è in grado di decodificare i flussi E-AC3.

[ctx: #37017]
en: Dual audio output
it: Uscita audio duale

[ctx: #37018]
en: Boost centre channel when downmixing
it: Amplifica il canale centrale nella riduzione stereo

[ctx: #37020]
en: Enable higher colour depth artwork
it: Abilita artwork con maggiore profondità di colore

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
it: Imposta limite risoluzione GUI

[ctx: #37022]
en: UPnP Player
it: Lettore UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
it: Vuoi davvero fermare la riproduzione sul dispositivo remoto?

[ctx: #37024]
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1, this allows multichannel audio such as AAC5.1 or FLAC5.1 to be listened to in 5.1 surround sound. Note - Not recommended on Pi as this requires a lot of CPU.
it: Seleziona l'opzione se l'uscita audio supporta solo l'audio multicanale Dolby Digital 5.1, questo consente di ascoltare in 5.1 surround formati audio multicanale come AAC5.1 o FLAC5.1 . Nota bene - Non raccomandato sul Pi visto che richiede molta CPU.

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
it: Configura impostazioni dell'encoder audio come qualità e livello di compressione

[ctx: #37030]
en: Unlimited
it: Illimitato

[ctx: #37031]
en: Specifies how Blu-rays should be opened/played back. Disc menus are not fully supported yet and may cause problems.
it: Specifica come i Blu-Ray dovrebbero essere aperti/riprodotti. I menù dei dischi non sono supportati in pieno e potrebbero causare problemi.

[ctx: #38010]
en: GPU accelerated
it: Accelerazione via GPU
