xchat - en to sv translation catalogue (1020 entries)

en: 
    
    Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
sv: 
    
    Skriv /HELP <kommando> för ytterligare information, eller /HELP -l

en: 
    /DCC GET <nick>          - receive an offered file
    /DCC SEND <nick> <file>  - send a file to someone
    /DCC LIST                - show DCC list
    /DCC CHAT <nick>         - offer DCC CHAT to someone
    /DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
sv: 
    /DCC GET <smeknamn>         - ta emot en erbjuden fil
    /DCC SEND <smeknamn> <fil>  - skicka en fil till någon
    /DCC LIST                   - visa DCC-lista
    /DCC CHAT <smeknamn>        - erbjud någon DCC-chatt
    /DCC CLOSE <typ> <smeknamn> <fil>       exempel:
             /dcc close send nisse fil.tar.gz

en: 
    Commands Available:
sv: 
    Tillgängliga kommandon:

en: 
    No help available on that command.
sv: 
    Ingen hjälp tillgänglig för det kommandot.

en:       File: %s
       To/From: %s
          Size: %d
          Port: %d
     IP Number: %s
    Start Time: %s
sv:        Fil: %s
     Till/Från: %s
       Storlek: %d
          Port: %d
     IP-nummer: %s
      Starttid: %s

en:   %-20s offline
sv:   %-20s frånkopplad

en:   %-20s online
sv:   %-20s ansluten

en:   Ignore list is empty.
sv:   Ignoreringslistan är tom.

en:  Apply
sv:  Verkställ

en: $ Number
sv: $-nummer

en: %C08,02 %B-- Notify List --------------- %O
sv: %C08,02 %B-- Notifieringslista --------------- %O

en: %C08,02 Hostmask             PRIV NOTI CHAN CTCP INVI UNIG %O
sv: %C08,02 Värdmask             PRIV NOTI KANA CTCP INBJ AVIG %O

en: %C8,2 Type  To/From    Status  Size    Pos     File    %O%010%B%C9--------------------------------------------------%O
sv: %C8,2 Typ   Till/Från   Status  Storlek Pos     Fil     %O%010%B%C9--------------------------------------------------%O

en: %O%C11$1%O added to ignore list.
sv: %O%C11$1%O lades till i ignoreringslistan.

en: %O%C11$1%O removed from ignore list.
sv: %O%C11$1%O togs bort från ignoreringslistan.

en: %UChannel          Users   Topic%O
sv: %UKanal           Användare  Ämne%O

en: %s %s Options:
    
       --cfgdir <dir> -d	 : use a different config dir
       --noauto       -a	 : don't auto connect
       --version      -v	 : show version information
sv: Flaggor för %s %s:
    
       --cfgdir <kat> -d	 : använd en annan konfigurationskatalog
       --noauto       -a	 : anslut inte automatiskt
       --version      -v	 : visa versionsinformation

en: (0=Disabled)
sv: (0=Avslagen)

en: (Disabled)
sv: (Avslagen)

en: (octal)
sv: (oktalt)

en: (separate with commas)
sv: (skilj åt med kommatecken)

en: )
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
sv: )
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 till slutet på raden
    &3  =  ord 3 till slutet på raden
    
    Exempel:
    /cmd nisse hej
    
    %2 blir då "nisse"
    &2 blir då "nisse hej".

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
    
    * The default download directory is your
      home dir, you should change this at some stage.
sv: * Att köra IRC som root är dumt! Du bör skapa ett
      användarkonto och använda det för att logga in.
    
    * Standardhämtningskatalogen är din hemkatalog,
      du bör ändra detta vid något tillfälle.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
sv: **** PÅBÖRJADE LOGGANDE VID %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
sv: **** AVSLUTADE LOGGANDE VID %s

en: *NEW*
sv: *NY*

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
sv: *VARNING*
    Att automatiskt acceptera DCC till din
    hemkatalog kan vara farligt och utnyttjas
    av andra. Någon kan till exempel skicka
    dig en .bash_profile

en: -%C10-%C11-%O$t$1 Banlist: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 Bannlysningslista: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 added to notify list.
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 lades till notifieringslistan.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 already in use. Retrying with $2..
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 används redan. Försöker igen med $2...

en: -%C10-%C11-%O$t$1 deleted from notify list.
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 borttagen från notifieringslistan.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel half-operator status to $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 ger halvkanaloperatörsstatus till $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel operator status to $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 ger kanaloperatörsstatus till $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives voice to $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 ger röststatus till $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 has changed the topic to: $2%O
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 har bytt ämne till: $2%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 is now known as $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 är nu känd som $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes ban on $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort bannlysning av $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel half-operator status from $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort halvkanaloperatörsstatusen från $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel keyword
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort kanalnyckelordet

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel operator status from $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort kanaloperatörsstatus från $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes exempt on $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort undantag på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes invite on $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort inbjudan på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes user limit
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort användargräns

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes voice from $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 tar bort röststatus från $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets ban on $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter bannlysning på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel keyword to $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter kanalnyckelordet till $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel limit to $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter kanalgränsen till $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets exempt on $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter undantag på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets invite on $2
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter inbjudan på $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets mode $2$3 $4
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter läget $2$3 $4

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets modes%B %C14[%O$2%B%C14]%O
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 sätter lägena%B %C14[%O$2%B%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 users in notify list.
sv: -%C10-%C11-%O$t$1 användare i notifieringslistan.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas offered %C11$2 %C(%C11$3 %Cbytes)
sv: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Char erbjudit %C11$2 %C(%C11$3 %Cbyte)

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas requested to resume %C11$2 %Cfrom %C11$3%C.
sv: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Char begärt att återuppta %C11$2 %Cfrån %C11$3%C.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11Users on $1:%C $2
sv: -%C10-%C11-%O$t%C11Användare på $1:%C $2

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CEnd of WHOIS list.
sv: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CSlut på WHOIS-lista.

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cis away %C14(%O$2%O%C14)
sv: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cär frånvarande %C14(%O$2%O%C14)

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O
sv: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O inaktiv %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O, signon: %C11$3%O
sv: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O inaktiv %C11$2%O, påloggning: %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tA process is already running
sv: -%C10-%C11-%O$tEn process kör redan

en: -%C10-%C11-%O$tAlready offering CHAT to $1
sv: -%C10-%C11-%O$tErbjuder redan CHAT till $1

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Channel is invite only).
sv: -%C10-%C11-%O$tKan inte gå in i%C11 %B$1 %O(Kanalen kräver injudan).

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Requires keyword).
sv: -%C10-%C11-%O$tKan inte gå in i%C11 %B$1 %O(Kräver nyckelord).

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(User limit reached).
sv: -%C10-%C11-%O$tKan inte gå in i%C11 %B$1 %O(Användargränsen nådd).

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(You are banned).
sv: -%C10-%C11-%O$tKan inte gå in i%C11 %B$1 %O(Du är bannlyst).

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 created on $2
sv: -%C10-%C11-%O$tKanalen $1 skapad på $2

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 modes: $2
sv: -%C10-%C11-%O$tKanallägen för $1: $2

en: -%C10-%C11-%O$tConnected.
sv: -%C10-%C11-%O$tAnsluten.

en: -%C10-%C11-%O$tConnected. Now logging in..
sv: -%C10-%C11-%O$tAnsluten. Loggar nu in...

en: -%C10-%C11-%O$tConnecting to %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C..
sv: -%C10-%C11-%O$tAnsluter till %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C...

en: -%C10-%C11-%O$tConnection failed. Error: $1
sv: -%C10-%C11-%O$tAnslutningen misslyckades. Fel: $1

en: -%C10-%C11-%O$tContents of packet: "$1%O".
sv: -%C10-%C11-%O$tInnehåll i paket: "$1%O".

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Caborted.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Ctill %C11$3 %Cavbruten.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Cstalled - aborting.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Ctill %C11$3 %Cstannade - avbryter.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Ctimed out - aborting.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Ctill %C11$3 %Cgjorde time-out - avbryter.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 connect attempt to %C11$2%O failed (err=$3).
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC $1-anslutningsförsök till %C11$2%O misslyckades (fel=$3).

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 connection established $4 %C11$2 %C14[%O$3%C14]%O
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC $1-anslutning etablerad $4 %C11$2 %C14[%O$3%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT failed. Connection to $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O lost.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT misslyckades. Anslutningen till $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O avbruten.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) failed. Connection to $3 lost.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) misslyckades. Anslutningen till $3 avbruten.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O from %C11$3%O complete %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O från %C11$3%O klar %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing - aborting.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Kan inte öppna $1 för skrivning - avbryter.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O failed. Connection to %C11$2%O lost.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O misslyckades. Anslutningen till %C11$2%O avbruten.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O to %C11$2%O complete %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.
sv: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O till %C11$2%O klar %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDisconnected ($1).
sv: -%C10-%C11-%O$tKopplade från ($1).

en: -%C10-%C11-%O$tFound your IP: [$1]
sv: -%C10-%C11-%O$tHittade ditt IP: [$1]

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up %C11$1%C..
sv: -%C10-%C11-%O$tSlår upp %C11$1%C...

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up IP number for%C11 $1%O..
sv: -%C10-%C11-%O$tSlår upp IP-numret för%C11 $1%O...

en: -%C10-%C11-%O$tMOTD Skipped.
sv: -%C10-%C11-%O$tMOTD hoppades över.

en: -%C10-%C11-%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
sv: -%C10-%C11-%O$tSmeknamnet används redan. Använd /NICK för att försöka med ett annat.

en: -%C10-%C11-%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
sv: -%C10-%C11-%O$tInget pingsvar under $1 sekunder, kopplar från.

en: -%C10-%C11-%O$tNo process is currently running
sv: -%C10-%C11-%O$tIngen sådan process körs för tillfället

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC offer.
sv: -%C10-%C11-%O$tDet finns inget sådant DCC-erbjudande.

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC.
sv: -%C10-%C11-%O$tDet finns ingen sådan DCC.

en: -%C10-%C11-%O$tNotify list is empty.
sv: -%C10-%C11-%O$tNotifieringslistan är tom.

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is offline ($2).
sv: -%C10-%C11-%O$tNotifiering: $1 är frånkopplad ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is online ($2).
sv: -%C10-%C11-%O$tNotifiering: $1 är ansluten ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tOffering %C11$1 %Cto %C11$2%O
sv: -%C10-%C11-%O$tErbjuder %C11$1 %Ctill %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tOffering DCC CHAT to $1
sv: -%C10-%C11-%O$tErbjuder DCC CHAT till $1

en: -%C10-%C11-%O$tPing reply from $1 : $2 second(s)
sv: -%C10-%C11-%O$tPingsvar från $1: $2 sekund(er)

en: -%C10-%C11-%O$tReceived '$1%O' from $2
sv: -%C10-%C11-%O$tMottog "$1%O" från $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2
sv: -%C10-%C11-%O$tMottog ett CTCP $1 från $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
sv: -%C10-%C11-%O$tMottog ett CTCP $1 från $2 (till $3)

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
sv: -%C10-%C11-%O$tMottog ett CTCP Sound $1 från $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
sv: -%C10-%C11-%O$tMottog ett DCC CHAT-erbjudande från $1

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a malformed DCC request from %C11$1%O.
sv: -%C10-%C11-%O$tMottog en felaktigt utformad DCC-begäran från %C11$1%O.

en: -%C10-%C11-%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
sv: -%C10-%C11-%O$tStoppade föregående anslutningsförsök (pid=$1)

en: -%C10-%C11-%O$tThe file %C11$1%C already exists, saving it as %C11$2%O instead.
sv: -%C10-%C11-%O$tFilen %C11$1%C finns redan, sparar det som %C11$2%O istället.

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C is %C11$2%O
sv: -%C10-%C11-%O$tÄmnet för %C11$1%C är %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C set by %C11$2%C at %C11$3%O
sv: -%C10-%C11-%O$tÄmnet för %C11$1%C satt av %C11$2%C den %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
sv: -%C10-%C11-%O$tOkänd värd. Du kanske har stavat den fel?

en: -%C10-%C11-%O$tYou are now known as $2
sv: -%C10-%C11-%O$tDu är nu känd som $2

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been invited to %C11$1%C by %C11$2%C (%C11$3%C)
sv: -%C10-%C11-%O$tDu har bjudits in till %C11$1%C av %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O)
sv: -%C10-%C11-%O$tDu har sparkats ut från $2 av $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been killed by $1 ($2%O)
sv: -%C10-%C11-%O$tDu har dödats av $1 ($2%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3
sv: -%C10-%C11-%O$tDu har lämnat kanalen $3

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3 %C14(%O$4%C14)%O
sv: -%C10-%C11-%O$tDu har lämnat kanalen $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou're inviting %C11$1%C to %C11$2%C (%C11$3%C)
sv: -%C10-%C11-%O$tDu bjuder in %C11$1%C till %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C has joined $2
sv: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C gick in i $2

en: -%C10-%C11>%O$t%BYou%B are now talking on %C11$2%O
sv: -%C10-%C11>%O$t%BDu%B pratar nu på %C11$2%O

en: -%C3-%C9-%O$tYou have new mail ($1 messages, $2 bytes total).
sv: -%C3-%C9-%O$tDu har ny e-post ($1 meddelanden, totalt $2 byte).

en: /ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
sv: /ADDBUTTON <namn> <åtgärd>, lägger till en knapp under användarlistan

en: /ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
sv: /ALLCHAN <kmdo>, skickar ett kommando till alla kanaler du är inne i

en: /ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
sv: /ALLSERV <kmdo>, skickar ett kommando till alla servrar du är ansluten till

en: /AWAY [<reason>], sets you away
sv: /AWAY [<orsak>], anger att du är frånvarande

en: /BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
sv: /BAN <mask> [<bannlysningstyp>], bannlyser alla som matchar masken från den aktuella kanalen. Om de redan är på kanalen kommer detta inte att kicka dem (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /CLEAR, Clears the current text window
sv: /CLEAR, tömmer det aktuella textfönstret

en: /CLOSE, Closes the current window/tab
sv: /CLOSE, stänger det aktuella fönstret/fliken

en: /COUNTRY <code>, finds a country code, eg: au = australia
sv: /COUNTRY <kod>, söker efter en landskod, exempelvis se = Sverige

en: /CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
sv: /CTCP <smeknamn> <meddelande>, skickar CTCP-meddelandet till smeknamn, vanliga meddelanden är VERSION och USERINFO

en: /CYCLE, parts current channel and immediately rejoins
sv: /CYCLE, lämnar aktuell kanal och går omedelbart in i den igen

en: /DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: /DEHOP <smeknamn>, tar bort halvkanaloperatörsstatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
sv: /DELBUTTON <namn>, tar bort en knapp under användarlistan

en: /DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: /DEOP <smeknamn>, tar bort kanaloperatörsstatus från smeknamnet på den aktuella (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
sv: /DEVOICE <smeknamn>, tar bort röststatus från smeknamnet på den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /DISCON, Disconnects from server
sv: /DISCON, kopplar från servern

en: /DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
sv: /DNS <smeknamn|värd|ip>, söker en användares IP-nummer

en: /ECHO <text>, Prints text locally
sv: /ECHO <text>, skriver ut text lokalt

en: /EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
sv: /EXEC [-o] <kommando>, kör kommandot. Om flaggan -o används skickas utdata till den aktuella kanalen, annars skrivs den ut i det aktuella textfältet

en: /EXECCONT, sends the process SIGCONT
sv: /EXECCONT, skickar SIGCONT til processen

en: /EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
sv: /EXECKILL [-9], dödar en körande exekvering i den aktuella sessionen. Om -9 anges kommer processen att SIGKILL:as

en: /EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
sv: /EXECSTOP, skickar SIGSTOP till processen

en: /EXECWRITE, sends data to the processes stdin
sv: /EXECWRITE, skickar data till processens standard in

en: /FLUSHQ, flushes the current server's send queue
sv: /FLUSHQ, tömmer den aktuella serverns sändkö

en: /GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
sv: /GATE <värd> [<port>], tunnlar genom en värd, standardvärde på port är 23

en: /HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
sv: /HOP <smeknamn>, ger halvkanaloperatörsstatus till smeknamn (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
sv: /IGNORE <mask> <typer..> <alternativ..>
        mask - värdmask att ignorera, exempelvis: *!*@*.aol.com
        typer - datatyper att ignorera, en eller alla av:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, INVI, ALL
        alternativ - NOSAVE, QUIET

en: /INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
sv: /INVITE <smeknamn> [<kanal>], bjuder in någon till en kanal, standardalternativet är den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /JOIN <channel>, joins the channel
sv: /JOIN <kanal>, går in i kanalen

en: /KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sv: /KICK <smeknamn>, sparkar ut smeknamn från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
sv: /KICKBAN <smeknamn>, bannlyser och sparkar sedan ut smeknamn från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /LAGCHECK, forces a new lag check
sv: /LAGCHECK, tvingar fram en ny eftersläpningskontroll

en: /LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer.
sv: /LASTLOG <sträng>, söker efter en sträng i bufferten.

en: /LISTDLL, Lists all currenly loaded plugins
sv: /LISTDLL, listar alla för tillfället inlästa insticksmoduler

en: /LOAD <file>, loads a Perl script
sv: /LOAD <fil>, läser in ett Perlskript

en: /LOADDLL <file>, loads a plugin
sv: /LOADDLL <fil>, läste in en insticksmodul

en: /MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
sv: /MDEHOP, tar bort halvkanaloperatörsstatus från alla halvkanaloperatörer i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
sv: /MDEOP, tar bort kanaloperatörsstatus från alla kanaloperatörer i den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
sv: /ME <händelse>, skickar händelsen till den aktuella kanalen (händelserna skrivs i tredje person, som exempelvis /me hoppar)

en: /MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sv: /MKICK, sparkar ut alla utom dig själv från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /MKICKB, Sets a ban of *@* and mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
sv: /MKICKB, sätter en bannlysning på *@* och sparkar ut alla utom dig själv från den aktuella kanalen (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /MSG <nick> <message>, sends a private message
sv: /MSG <smeknamn> <meddelande>, skickar ett privat meddelande

en: /NAMES, Lists the nicks on the current channel
sv: /NAMES, listar smeknamnen på den aktuella kanalen

en: /NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
sv: /NCTP <smeknamn> <meddelande>, skickar en CTCP-notis

en: /NEWSERVER <hostname> [<port>]
sv: /NEWSERVER <värdnamn> [<port>]

en: /NICK <nickname>, sets your nick
sv: /NICK <smeknamn>, ställer in ditt smeknamn

en: /NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
sv: /NOTICE <smeknamn/kanal> <meddelande>, skickar en notis. Notiser är en typ av meddelanden som bör reageras på automatiskt

en: /NOTIFY [<nick>], lists your notify list or adds someone to it
sv: /NOTIFY [<smeknamn>], visar din notifieringslista eller lägger till någon till den

en: /OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
sv: /OP <smeknamn>, ger kanaloperatörsstatus till smeknamn (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
sv: /PART [<kanal>] [<orsak>], lämnar kanalen, standardalternativet är den aktuella kanalen

en: /PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
sv: /PING <smeknamn | kanal>, CTCP-pingar smeknamn eller kanal

en: /PKILL <name>, kills the script of the given name
sv: /PKILL <namn>, dödar skriptet med angivet namn

en: /PLIST, lists the current python scripts
sv: /PLIST, listar de aktuella pythonskripten

en: /PLOAD loads a python script
sv: /PLOAD läser in ett pythonskript

en: /QUERY <nick>, opens up a new privmsg window to someone
sv: /QUERY <smeknamn>, öppnar ett nytt fönster för privata meddelanden till någon

en: /QUIT [<reason>], disconnects from the current server
sv: /QUIT [<orsak>], kopplar från den aktuella servern

en: /QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
sv: /QUOTE <text>, skickar texten i rå form till servern

en: /RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sv: /RECONNECT [-ssl] [<värd>] [<port>] [<lösenord>], kan anropas bara som /RECONNECT för att återansluta till den aktuella servern eller med /RECONNECT ALL för att återansluta till alla de öppna servrarna

en: /RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
sv: /RECONNECT [<värd>] [<port>] [<lösenord>] [<ssl>] [<acceptera_ogiltigt_cert>], kan anropas bara som /RECONNECT för att återansluta till den aktuella servern eller med /RECONNECT ALL för att återansluta till alla de öppna servrarna

en: /RMDLL <dll name>, unloads a plugin
sv: /RMDLL <dll-namn>, glömmer en insticksmodul

en: /SAY <text>, sends the text to the object in the current window
sv: /SAY <text>, skickar texten till objektet i det aktuella fönstret

en: /SCPINFO, Lists some information about current Perl bindings
sv: /SCPINFO, listar information om aktuella Perlbindningar

en: /SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sv: /SERVCHAN <värd> <port> <kanal>, ansluter och går in i en kanal

en: /SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
sv: /SERVCHAN [-ssl] <värd> <port> <kanal>, ansluter och går in i en kanal

en: /SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667.
sv: /SERVER <värd> [<port>] [<lösenord>], ansluter till en server, standardporten är 6667.

en: /SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 994 for ssl connections.
sv: /SERVER [-ssl] <värd> [<port>] [<lösenord>], ansluter till en server, standardporten är 6667 för normala anslutningar, och 994 för ssl-anslutningar.

en: /SET <variable> [<value>]
sv: /SET <variabel> [<värde>]

en: /TIMER <seconds> <command>
sv: /TIMER <sekunder> <kommando>

en: /TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
sv: /TOPIC [<ämne>], ställer in ämnet om något anges, annars visar det aktuellt ämne

en: /UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
sv: /UNBAN <mask> [<mask>...], tar bort bannlysning för angivna masker.

en: /UNLOADALL, Unloads all perl scripts
sv: /UNLOADALL, glömmer alla perlskript

en: /VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
sv: /VOICE <smeknamn>, ger röststatus till någon (kräver kanaloperatörsstatus)

en: /WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
sv: /WALLCHAN <meddelande>, skriver meddelandet i alla kanaler

en: /WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
sv: /WALLCHOP <meddelande>, skickar meddelandet till alla kanaloperatörer på den aktuella kanalen

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3
sv: %C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C har lämnat $3

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3 %C14(%O$4%C14)%O
sv: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C har lämnat $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has kicked $2 from $3 ($4%O)
sv: <%C10-%C11-%O$t$1 har sparkat ut $2 från $3 ($4%O)

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has quit %C14(%O$2%O%C14)%O
sv: <%C10-%C11-%O$t$1 har avslutat %C14(%O$2%O%C14)%O

en: <none>
sv: <ingen>

en: A-Z, Ops first
sv: A-Z, operatörer först

en: Abort
sv: Avbryt

en: Aborted
sv: Avbruten

en: About X-Chat
sv: Om X-Chat

en: About X-Chat..
sv: Om X-Chat...

en: About...
sv: Om...

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accept invalid cert.
sv: Acceptera ogiltiga certifikat.

en: Ack
sv: Bekräftat

en: Action
sv: Åtgärd

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Address
sv: Adress

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: All Perl Scripts
sv: Alla Perlskript

en: All Plugins
sv: Alla insticksmoduler

en: All Python Scripts
sv: Alla Pythonskript

en: Always apply timestamp to disk logs
sv: Tidsstämpla alltid diskloggar

en: Always timestamp logs
sv: Tidsstämpla alltid loggar

en: American Samoa
sv: Samoa

en: An IRC Client for UNIX.
    
    This binary was compiled on
sv: En IRC-klient för UNIX.
    
    Denna binärfil kompilerades på

en: Announce your away message to the channel(s) you are in
sv: Meddela ditt frånvaromeddelande till kanalerna du är i

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Appearance
sv: Utseende

en: Apply
sv: Verkställ

en: Armenia
sv: Armenien

en: Ascii
sv: ASCII

en: Ascii Chart
sv: ASCII-tabell

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Auto Accept DCC Chat
sv: Acceptera DCC-chattar automatiskt

en: Auto Accept DCC Send
sv: Acceptera DCC-sändningar automatiskt

en: Auto Indent
sv: Automatisk indragning

en: Auto Open DCC Chat Window
sv: Öppna DCC-chattfönster automatiskt

en: Auto Open DCC Recv Window
sv: Öppna DCC-mottagningsfönster automatiskt

en: Auto Open DCC Send Window
sv: Öppna DCC-sändfönster automatiskt

en: Auto Open Dialog Windows
sv: Öppna dialogfönster automatiskt

en: Auto ReConnect Delay:
sv: Fördröjning för automatisk återanslutning:

en: Auto ReConnect to Server
sv: Automatisk återanslutning till server

en: Auto ReJoin on Kick
sv: Gå in automatiskt vid kick

en: Auto Rejoin on Kick
sv: Gå in automatiskt vid kick

en: Auto Save URL list
sv: Spara URL-listan automatiskt

en: Auto adjust the separator bar position as needed.
sv: Justera automatiskt avskiljarlinjens position när det krävs.

en: Auto save your URL list when exiting from X-Chat
sv: Spara din URL-lista automatiskt när du avslutar X-Chat

en: Autoconnect
sv: Anslut automatiskt

en: Automatic unmark away
sv: Avmarkera frånvaro automatiskt

en: Automatically open DCC Chat Window
sv: Öppna DCC-chattfönster automatiskt

en: Automatically open DCC Recv Window
sv: Öppna DCC-mottagningsfönster automatiskt

en: Automatically open DCC Send Window
sv: Öppna DCC-sändfönster automatiskt

en: Away
sv: Borta

en: Away Reason:
sv: Frånvaroskäl:

en: Away Settings
sv: Frånvaroinställningar

en: Away reason
sv: Frånvaroskäl

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Picture:
sv: Bakgrundsbild:

en: Background XPM:
sv: Bakgrunds-XPM:

en: Bad arguments for user command.
sv: Felaktiga argument i användarkommando.

en: Ban List
sv: Bannlysningslista

en: Ban List Window..
sv: Bannlysningslistefönster...

en: Ban time
sv: Bannlysningstid

en: Banmask
sv: Bannlysningsmask

en: Beep
sv: Pip

en: Beep on Channel Messages
sv: Pip vid kanalmeddelanden

en: Beep on Private Messages
sv: Pip vid privata meddelanden

en: Beep on messages
sv: Pip vid meddelanden

en: Beep when a channel message is received
sv: Pip när ett kanalmeddelande mottas

en: Beep when a private message for you is received
sv: Pip när ett privat meddelande har kommit till dig

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Blue:
sv: Blå:

en: Bold
sv: Fet

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Both
sv: Både och

en: Bottom
sv: nederst

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Bring new query/channel tabs to front
sv: Plocka fram nya fråge-/kanalflikar till framkanten

en: British Channel Isles
sv: Brittiska kanalöarna

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territioriet i Indiska Oceanen

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Buffer Settings
sv: Buffertinställningar

en: Built-in Replies
sv: Inbyggda svar

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Buttons
sv: Knappar

en: Bytes in mailbox
sv: Byte i brevlådan

en: CP
sv: FI

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
sv: CTCP-svar - specialkoder:
    
    %d  =  data (hela ctcp-kommandot)
    %m  =  datorinformation
    %s  =  smeknamnet som skickade ctcp-kommandot
    %t  =  tid/datum
    %2  =  ord 2
    %3  =  ord 3
    &2  =  ord 2 till slutet på raden
    &3  =  ord 3 till slutet på raden

en: CTCP Replies..
sv: CTCP-svar...

en: CTCP Settings
sv: CTCP-inställningar

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot access %s
sv: Kan inte komma åt %s

en: Cannot assign that address
sv: Kan inte tilldela den adressen

en: Cannot create ~/.xchat
sv: Kan inte skapa ~/.xchat

en: Cannot open font:
    
    %s
sv: Kan inte öppna typsnitt:
    
    %s

en: Cannot read that file.
sv: Kan inte läsa den filen.

en: Cannot use "root" as a nickname,
    please change that first.
sv: Kan inte använda "root" som ett
    smeknamn, ändra detta först.

en: Cannot write to that file.
sv: Kan inte skriva till den filen.

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Categories
sv: Kategorier

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Chan
sv: Kanal

en: Chan Yes/No
sv: Kana Ja/Nej

en: Change in realtime
sv: Ändra i realtid

en: Channel
sv: Kanal

en: Channel List Window..
sv: Kanallistefönster...

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
sv: Kanalmedlemskap/"är en IRC-operatör"

en: Channel Mode Buttons
sv: Kanallägesknappar

en: Channel Name
sv: Kanalnamn

en: Channel Tabs
sv: Kanalflikar

en: Channel Window Settings
sv: Kanalfönsterinställningar

en: Channel Windows
sv: Kanalfönster

en: Channel name
sv: Kanalnamn

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Character Set
sv: Teckentabell

en: Character Set (Translation Tables)
sv: Teckentabell (Översättningstabeller)

en: Character to append to completed nicknames
sv: Tecken som läggs till kompletterade smeknamn

en: China
sv: Kina

en: Choose File
sv: Välj fil

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Clear
sv: Töm

en: Client Exiting
sv: Klienten avslutas

en: Close
sv: Stäng

en: Close Toolbox
sv: Stäng verktygslåda

en: Cocos Islands
sv: Kokosöarna

en: Color %d
sv: Färg %d

en: Color Paste
sv: Färginklistring

en: Colored Nicks
sv: Färgade smeknamn

en: Command
sv: Kommando

en: Command Handlers:
sv: Kommandohanterare:

en: Command to execute after the connection is complete
sv: Kommando att utföra efter anslutning

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Complete nicknames when a partial one is entered
sv: Komplettera smeknamn när det är delvis inmatat

en: Conf
sv: Konf

en: Conference mode (no join/part msgs)
sv: Konferensläge (inga meddelanden då folk går in respektive lämnar)

en: Config dir
sv: Konfigkat.

en: Congo
sv: Kongo

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect Cmd:
sv: Anslutningskommando:

en: Connect New
sv: Anslut ny

en: Connection refused
sv: Uppkoppling nekas

en: Connection reset by peer
sv: Anslutningen nollställdes av motparten

en: Connection timed out
sv: Anslutningen gjorde time-out

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cote D'ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Country: %s
sv: Land: %s

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Ctcp Yes/No
sv: Ctcp Ja/Nej

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cycle Channel
sv: Rotera kanal

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: DCC Chat Window..
sv: DCC-chattfönster...

en: DCC IP Address:
sv: DCC-IP-adress:

en: DCC Offers Timeout:
sv: Tidsgräns för DCC-erbjudanden:

en: DCC Send Options
sv: DCC-sändalternativ

en: DCC Settings
sv: DCC-inställningar

en: DCC Stall Timeout:
sv: Tidsgräns för DCC-avbrott:

en: DCC String
sv: DCC-sträng

en: DCC Type
sv: DCC-typ

en: DCC type
sv: DCC-typ

en: DNS Lookup Program:
sv: DNS-uppslagningsprogram:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Denmark
sv: Danmark

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination filename
sv: Målfilnamn

en: Dialog Buttons..
sv: Dialogknappar...

en: Dialog Window Settings
sv: Dialogfönsterinställningar

en: Dialog Windows
sv: Dialogfönster

en: Directory to save to:
sv: Katalog att spara i:

en: Display raw mode changes instead of interpretations
sv: Visa rålägesändringar istället för tolkningar

en: Do not reply to CTCP version
sv: Svara inte på "CTCP version"

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Don't Auto connect
sv: Anslut inte automatiskt

en: Don't display the message-of-the-day when logging in
sv: Visa inte dagens meddelande vid inloggning

en: Don't display the server list on X-Chat startup
sv: Visa inte serverlistan då X-Chat startar

en: Don't split words from one line to the next
sv: Dela inte upp ord över flera rader

en: Don't use GNOME Panel
sv: Använd inte GNOME-panelen

en: Don't wait for ACKs to send more data
sv: Vänta inte på ACK för att kunna skicka mer data

en: Done
sv: Klar

en: Double Click Command:
sv: Dubbelklickskommando:

en: Draw Separator Bar
sv: Rita avskiljarlinje

en: EDIT ME
sv: REDIGERA MIG

en: ETA
sv: Beräknad tid

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Event Texts..
sv: Redigera händelsetexter...

en: Edit Events
sv: Redigera händelser

en: Edit Key Bindings..
sv: Redigera tangentbindningar...

en: Edit User Menu
sv: Redigera användarmeny

en: Edit User Menu..
sv: Redigera användarmeny...

en: Edit entry:
sv: Redigera post:

en: Educational Institution
sv: Utbildningsväsende

en: Egypt
sv: Egypten

en: Enable Character Translation
sv: Slå på teckenöversättning

en: Enable Paned Userlist
sv: Slå på paneliserad användarlista

en: Enable logging conversations to disk
sv: Slå på loggning av konversationer på disk

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Error
sv: Fel

en: Error Loading file
sv: Fel vid inläsning av fil

en: Error String
sv: Felsträng

en: Error compiling script
sv: Fel vid kompilering av skript

en: Error opening keys config file
sv: Fel vid öppnande av tangentkonfigurationsfil

en: Error parsing event %s.
    Loading default
sv: Fel vid tolkning av händelsen %s.
    Läser in standardvärde

en: Error string
sv: Felsträng

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Event
sv: Händelse

en: Expecting Data line (beginning Dx{:|!}) but got:
    %s
    
    Load aborted, Please fix ~/.xchat/keybindings
sv: Förväntade datarad (början Dx{:|!}) men fick:
    %s

en: External Programs
sv: Externa program

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to load translation table.
sv: Inläsning av översättningsfil misslyckades.

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: Fast DCC Send
sv: Snabb DCC-sändning

en: File
sv: Fil

en: File Permissions:
sv: Filrättigheter:

en: File Receive Window..
sv: Filmottagningsfönster...

en: File Send Window..
sv: Filsändningsfönster...

en: File Transfer
sv: Filöverföring

en: File Transfer Settings
sv: Filöverföringsinställningar

en: File names with spaces will be filled with underscore
sv: Filnamn med blanksteg kommer att fyllas med understreck

en: Filename
sv: Filnamn

en: Fill Spaces
sv: Fyll i blanksteg

en: Filter out BEEPs
sv: Filtrera bort PIP

en: Find
sv: Sök

en: Find user information when joining a channel.
sv: Sök användarinformation när du går in i en kanal.

en: Find:
sv: Sök:

en: First DCC Send Port:
sv: Första DCC-sändningsport:

en: Flush Buffer
sv: Töm buffert

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: For people using a 10.* or 192.168.* IP number.
sv: För personer som använder ett 10.*- eller 192.168.*-IP-nummer

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Former Czechoslovakia
sv: Före detta Tjeckoslovakien

en: Former USSR
sv: Före detta USSR

en: France
sv: Frankrike

en: France, Metropolitan
sv: Frankrike, Metropolitan

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska Sydterritorierna

en: From
sv: Från

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: General
sv: Allmänt

en: Generic
sv: Allmänt

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Get my IP from Server (for use in DCC Send only)
sv: Hämta mitt IP från servern (används endast vid DCC-sändning)

en: Give the Input Box style
sv: Sätt stil på inmatningsfältet

en: Give the User List style
sv: Sätt stil på användarlistan

en: Government
sv: Regering

en: Great Britain
sv: Storbritannien

en: Greece
sv: Grekland

en: Green:
sv: Grön:

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldöarna

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Hidden
sv: Gömd

en: Hide
sv: Göm

en: Hide Session on Panelize
sv: Göm session vid panelisering

en: Hide Version
sv: Göm version

en: Hide X-Chat when window moved to the panel
sv: Göm X-Chat när fönstret flyttas till panelen

en: Hide/Show Userlist
sv: Visa/Göm användarlista

en: Highlight Notifies
sv: Markera notifieringar

en: Highlight notified users in the user list
sv: Markera notifierade användare i användarlistan

en: Highlighting
sv: Markering

en: Highlighting Settings
sv: Markeringsinställningar

en: Host
sv: Värd

en: Host unknown
sv: Värden okänd

en: Hostmask
sv: Värdmask

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname / IP Number:
sv: Värdnamn / IP-nummer:

en: Hungary
sv: Ungern

en: I can't save an empty list!
sv: Jag kan inte spara en tom lista!

en: I need /bin/sh to run!
sv: Jag behöver /bin/sh för att kunna köra!

en: I'm busy
sv: Jag är upptagen

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP Address Settings
sv: IP-adressinställningar

en: IP address
sv: IP-adress

en: IRC Input/Output
sv: IRC-indata/utdata

en: IRC Input/Output Settings
sv: IRC-indata-/utdatainställningar

en: IRC Settings
sv: IRC-inställningar

en: Iceland
sv: Island

en: Idle time
sv: Inaktivitetstid

en: If Left and Top are set to zero, X-Chat will use
    your window manager defaults.
sv: Om Vänster och Ovansida är noll kommer X-Chat att använda
    standardvärdena från din fönsterhanterare.

en: Ignore Mask:
sv: Ignoreringsmask:

en: Ignore Stats:
sv: Ignoreringsstatistik:

en: Ignore Window..
sv: Ignoreringsfönster...

en: Ignore on %C11$1%O changed.
sv: Ignorering på %C11$1%O ändrades.

en: Inbound Handlers:
sv: Hanterare för inkommande:

en: Indent Nicks
sv: Gör indragning för smeknamn

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Info text
sv: Infotext

en: Input Box
sv: Inmatningsfält

en: Input Box always in focus
sv: Inmatningsfält har alltid fokus

en: Input box gets same style as main text area
sv: Inmatningsfältet får samma stil som huvudtextarean

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface Settings
sv: Gränssnittsinställningar

en: International
sv: Internationellt

en: Internic Commercial
sv: Internic, kommersiellt

en: Internic Network
sv: Internic, nätverk

en: Internic Non-Profit Organization
sv: Internic, ideell organisation

en: Invi Yes/No
sv: Inbj Ja/Nej

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Invite
sv: Inbjudning

en: Invite Only
sv: Kräver inbjudan

en: Invite:
sv: Inbjudan:

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Is Not Tab
sv: Är inte flik

en: Is Tab
sv: Är flik

en: Italy
sv: Italien

en: Join Channel
sv: Gå in i kanalen

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kanji locale <=> JIS translation
sv: Kanjilokal <=> JIS-översättning

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Key
sv: Tangent

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Kill
sv: Döda

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Lag meter:
sv: Eftersläpningsmätare:

en: Last DCC Send Port:
sv: Sista DCC-sändningsport:

en: Last Msg: %s
sv: Senaste medd: %s

en: Last Seen
sv: Sågs senast

en: Latvia
sv: Lettland

en: Layout For a Vertical Panel
sv: Layout för en vertikal panel

en: Layout the X-Chat panel applet for a vertical panel
sv: Ändra X-Chat-panelprogrammets layout för en vertikal panel

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Left
sv: till vänster

en: Left:
sv: Vänster:

en: Libya
sv: Libyen

en: Limited Tab Highlighting
sv: Begränsad flikmarkering

en: List display options:
sv: Alternativ för listvisning:

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Load
sv: Läs in

en: Load From
sv: Läs in från

en: Load Perl Script..
sv: Läs in Perlskript...

en: Load Plugin (*.so)..
sv: Läs in insticksmodul (*.so)...

en: Load Python Script..
sv: Läs in Pythonskript...

en: Log name mask:
sv: Loggnamnsmask:

en: Log timestamp format:
sv: Format för tidsstämpling av loggar:

en: Logging
sv: Loggning

en: Logging Settings
sv: Loggningsinställningar

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: Main Window Settings
sv: Huvudfönsterinställningar

en: Make nicknames right justified.
sv: Högerjustera smeknamn.

en: Make the separator an actual visible line.
sv: Gör avskiljarlinjen till en synlig linje.

en: Make the text box seem see-through
sv: Gör textfältet genomskinligt

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Mark Background
sv: Markering bakgrund

en: Mark Foreground
sv: Markering förgrund

en: Marked Away
sv: Märkt som frånvarande

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Maximum Users:
sv: Största antal användare:

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: Message
sv: Meddelande

en: Meters
sv: Mätare

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Military
sv: Militärt

en: Minimum Users:
sv: Minsta antal användare:

en: Mod
sv: Modifierare

en: Mode char
sv: Lägestecken

en: Moderated
sv: Modererad

en: Modes string
sv: Lägessträng

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Most people should leave this blank, it's only
    usefull for machines with multiple addresses.
sv: De flesta bör lämna det här fältet tomt, det är
    bara användbart på maskiner med flera adresser.

en: Move Dn
sv: Flytta ned

en: Move Here
sv: Flytta hit

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Myanmar (Burma)

en: NO
sv: NEJ

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Nato Fiel
sv: Nato

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: Neutral Zone
sv: Neutral zon

en: Never
sv: Aldrig

en: Never-give-up ReConnect
sv: Sluta aldrig att återansluta

en: New
sv: Ny

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Channel Tab..
sv: Ny kanalflik...

en: New Channel Window..
sv: Nytt kanalfönster...

en: New Filename
sv: Nytt filnamn

en: New Group
sv: Ny grupp

en: New Server
sv: Ny server

en: New Server Tab..
sv: Ny serverflik...

en: New Server Window..
sv: Nytt serverfönster...

en: New Shell Tab..
sv: Ny skalflik...

en: New Tabs to front
sv: Nya flikar längst fram

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: New nickname
sv: Nytt smeknamn

en: Nick
sv: Smeknamn

en: Nick Name Completion
sv: Smeknamnskomplettering

en: Nick being tried
sv: Smeknamnet provas

en: Nick of person who changed the topic
sv: Smeknamnet på personen som ändrade ämnet

en: Nick of person who have been invited
sv: Smeknamnet på personen som bjudits in

en: Nick of person who invited you
sv: Smeknamnet på personen som bjöd in dig

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Nickname Completion Character:
sv: Tecken vid smeknamnskomplettering:

en: Nickname completion is old-style (instead of GNU-style)
sv: Smeknamnskomplettering i gammaldags stil (istället för i GNU-stil)

en: Nickname in use
sv: Smeknamnet används redan

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Nicknames:
sv: Smeknamn:

en: Niger
sv: Nigeria

en: No
sv: Nej

en: No Channel
sv: Ingen kanal

en: No Server
sv: Ingen server

en: No Server List On Startup
sv: Ingen serverlista vid uppstart

en: No ServerList on startup
sv: Ingen serverlista vid uppstart

en: No active DCCs
sv: Inga aktiva DCC:er

en: No channel joined. Try /join #<channel>
sv: Gick inte in i någon kanal. Prova /join #<kanal>

en: No outside messages
sv: Inga meddelanden från utomstående

en: No route to host
sv: Ingen väg till värden

en: No such command.
sv: Det finns inget sådant kommando.

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianeröarna

en: Norway
sv: Norge

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
sv: Inte ansluten. Prova /server <värd> [<port>]

en: Noti Yes/No
sv: Noti Ja/Nej

en: Notice
sv: Notis

en: Notice:
sv: Notis:

en: Notification
sv: Notifiering

en: Notification Settings
sv: Notifieringsinställlningar

en: Notification Timeouts
sv: Tidsgränser för notifieringar

en: Notified User Color:
sv: Färg på notifierade användare:

en: Notify Check Interval:
sv: Intervall för notifieringskontroll:

en: Notify List Window..
sv: Notifieringslistefönster...

en: Number of messages
sv: Antal meddelanden

en: Number of notify items
sv: Antal notifieringsobjekt

en: Off
sv: Av

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Old Filename
sv: Gammalt filnamn

en: Old School ARPAnet
sv: Gammaldags ARPAnet

en: Old nickname
sv: Gammalt smeknamn

en: Old-style Nickname Completion
sv: Gammaldags smeknamnskomplettering

en: Online
sv: Ansluten

en: Online Docs..
sv: Online-dokumentation...

en: Only highlight channel tabs for channel messages and actions
sv: Markera endast flikar vid kanalmeddelanden och åtgärder

en: Only show away messages the first time they're seen
sv: Visa endast frånvaromeddelanden första gången de syns

en: Open
sv: Öppna

en: Open ASCII Chart
sv: Öppna ASCII-tabell

en: Open Toolbox
sv: Öppna verktygslåda

en: Other Settings
sv: Andra inställningar

en: Output Box
sv: Utmatningsfält

en: Output nicknames in different colors
sv: Visa smeknamn i olika färger

en: Palette..
sv: Palett...

en: Panel Applet
sv: Panelprogram

en: Panel Settings
sv: Panelinställningar

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Part Channel
sv: Lämna kanal

en: Part Message:
sv: Lämnameddelande:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Perform a periodic mail check.
sv: Utför en periodisk e-postkontroll.

en: Perl List
sv: Perllista

en: Perl Script..
sv: Perlskript...

en: Perl scripting not available in this compilation.
sv: Perlskriptande är inte tillgängligt i denna kompilering.

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Play Command:
sv: Uppspelningskommando:

en: Plugin List
sv: Lista över insticksmoduler

en: Plugin..
sv: Insticksmodul...

en: Poland
sv: Polen

en: Prefix all text with the current time stamp
sv: Skriv aktuell tid framför all text

en: Print Handlers:
sv: Utskriftshanterare:

en: Print Texts File
sv: Skriv ut textfil

en: Priv Yes/No
sv: Priv Ja/Nej

en: Private
sv: Privat

en: Private Message Tabs
sv: Flikar för privata meddelanden

en: Private:
sv: Privat:

en: Progress bar
sv: Förloppsmätare

en: Proxy Server
sv: Proxyserver

en: Proxy Server Hostname:
sv: Proxyserverns värdnamn:

en: Proxy Server Port:
sv: Proxyserverport:

en: Proxy Type:
sv: Proxytyp:

en: Public IP Address
sv: Publik IP-adress

en: Push input line into history but doesn't send to server
sv: Spara indataraden i historiken men skicka inte den till servern

en: Put the sender's nickname in incoming filenames
sv: Sätt in avsändarens smeknamn i de inkommande filnamnen

en: Python List
sv: Pythonlista

en: Python Script..
sv: Pythonskript...

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Message:
sv: Avslutameddelande:

en: Raw Log Window..
sv: Råloggsfönster...

en: Raw Mode Display
sv: Rålägesvisning

en: Realname:
sv: Verkligt namn:

en: Realname: %s
sv: Verkligt namn: %s

en: Reason
sv: Orsak

en: Receive Server Notices
sv: Ta emot servermeddelanden

en: Receive Wallops
sv: Ta emot wallop

en: Received files
sv: Mottagna filer

en: Receiver
sv: Mottagare

en: Recv
sv: Mottaget

en: Red:
sv: Röd:

en: Refresh the list
sv: Uppdatera listan

en: Regex Match:
sv: Matching med reguljärt uttryck:

en: Registered Scripts:
sv: Registrerade skript:

en: Reload Settings
sv: Läs om inställningar

en: Remote host closed socket
sv: Fjärrvärden stängde uttaget (socket)

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove ^G BEEP codes from text before displaying
sv: Ta bort ^G-PIP-koder från texten innan den visas

en: Replace Popup..
sv: Ersättningsfönster...

en: Replace..
sv: Ersätt...

en: Resume
sv: Återuppta

en: Resume on Auto Accept
sv: Återuppta vid automatisk acceptering

en: Reunion
sv: Réunion

en: Reverse DNS
sv: Omvänd DNS

en: Right
sv: till höger

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryska Federationen

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles.
sv: Sydgeorgien och Södra Sandwichöarna.

en: S_cripts & Plugins
sv: _Skript och insticksmoduler

en: Saint Lucia
sv: Sankt Lucia

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Principe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Buffer..
sv: Spara buffert...

en: Save Settings now
sv: Spara inställningar nu

en: Save Settings on exit
sv: Spara inställningar vid avslut

en: Save file with Nickname
sv: Spara fil med smeknamn

en: Save rawlog
sv: Spara rålogg

en: Save the list
sv: Spara listan

en: Scripts & Plugins
sv: Skript och insticksmoduler

en: Search Buffer..
sv: Sök i buffert...

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Secret
sv: Hemlig

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select a Perl script to load
sv: Välj ett Perlskript att läsa in

en: Select a Plugin to load
sv: Välj en insticksmodul att läsa in

en: Select a Python script to load
sv: Välj ett Pythonskript att läsa in

en: Select a file to save to
sv: Välj en fil att spara till

en: Select an output filename
sv: Välj ett namn på utfilen

en: Select color
sv: Välj färg

en: Send /who #chan on join.
sv: Skicka /who #kanal när du går in i en kanal.

en: Send /whois
sv: Skicka /whois

en: Send Block Size:
sv: Skicka blockstorleken:

en: Send file to %s
sv: Skicka filen till %s

en: Sent
sv: Skickat

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Server List..
sv: Serverlista...

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Servername
sv: Servernamn

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved.
sv: Inställningarna sparade.

en: Setup..
sv: Inställningar...

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Shift
sv: Skift

en: Show
sv: Visa

en: Show Session Tree View
sv: Visa sessionsträdvy

en: Show away once
sv: Visa frånvarande endast en gång

en: Show channels
sv: Visa kanaler

en: Show invites in active window
sv: Visa inbjudningar i aktivt fönster

en: Show nickname
sv: Visa smeknamn

en: Show nickname and op/voice icon before the input box
sv: Visa smeknamn och op-/röstikon innan inmatningsfältet

en: Show notifies in active window
sv: Visa notifieringar i aktivt fönster

en: Show the TNSIPMLK buttons
sv: Visa TNSIPMLN-knapparna

en: Show the buttons below the user list
sv: Visa knapparna nedanför användarlistan

en: Show userhost
sv: Visa användarens värddator

en: Show userhost of users in channel userlist
sv: Visa användarnas värddatorer i kanalens användarlista

en: Signon time
sv: Påloggningstid

en: Size
sv: Storlek

en: Skip MOTD
sv: Hoppa över MOTD

en: Slovak Republic
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

en: Sort
sv: Sortera

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound Dir:
sv: Ljudkatalog:

en: Sound file:
sv: Ljudfil:

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Kitts and Nevis
sv: St. Kitts och Nevis

en: St. Pierre and Miquelon
sv: St. Pierre och Miquelon

en: St. Vincent and the grenadines
sv: St. Vincent och grenadinerna

en: StartTime
sv: Starttid

en: Startup and Shutdown
sv: Uppstart och avslut

en: Strip MIRC Color
sv: Ta bort mIRC-färger

en: Strip MIRC color codes from text before displaying
sv: Ta bort mIRC-färger från texten innan den visas

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayenöarna

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tabs
sv: Flikar

en: Tabs Located at:
sv: Flikar finns vid:

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Test All
sv: Testa allt

en: Text Buffer Size:
sv: Storlek på textbuffert:

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position
sv: Kommandot Byt sida växlar mellan sidor i flikhäftet. Sätt Data 1 till den sida som du vill växla till. Om Data 2 är satt till någonting kommer växlingen att vara relativ till nuvarande position

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
sv: Kommandot Infoga i buffert kommer att infoga innehållet i Data 1 i fältet där tangentkombinationen trycktes vid nuvarande markörposition

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
sv: Kommandot Senaste kommando gör att fältet innehåller det senast angivna kommandot - samma som att trycka uppåtpil i skalet

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
sv: Kommandot Nästa kommando gör att fältet innehåller nästa kommando som angavs - samma som att trycka nedåtpil i skalet

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it has been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate seperate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
sv: Åtgärden Kör kommando kör datat i Data 1 som om det hade skrivits i textfältet där du tryckte tangentkombinationen. Därför kan det innehålla text (som kommer att skickas till kanalen/personen), kommandon eller användarkommandon. När det körs behandlas \n-tecken i Data 1 som avgränsare mellan kommandon så att det är möjligt att köra mer än ett kommando. Om du vill ha ett \ i den verkliga texten anger du \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page. If Data 1 is set to anything the page scrolls up, else it scrolls down
sv: Kommandot Rulla sida rullar textwidgeten upp eller ner en sida. Om Data 1 är satt till något kommer sidan att rulla uppåt, annars rullas den neråt

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
sv: Kommandot Sätt buffert sätter fältet där tangentkombinationen trycktes till innehållet i Data 1

en: The CTCP event
sv: CTCP-händelsen

en: The Channel it's going to
sv: Kanalen som det går till

en: The Packet
sv: Paketet

en: The action
sv: Åtgärden

en: The ban mask
sv: Bannlysningsmasken

en: The channel
sv: Kanalen

en: The channel being joined
sv: Kanalen som gås in i

en: The channel it's being set on
sv: Kanalen som det sätts på

en: The channel topic
sv: Kanalens ämne

en: The creator
sv: Skaparen

en: The default download directory is your
    home dir, you should change this at some stage.
sv: Standardhämtningskatalogen är din hemkatalog,
    du bör ändra detta vid något tillfälle.

en: The exempt mask
sv: Undantagsmasken

en: The following prefs do not take effect
    immediately, you will have to close the
    window and re-open it:
    
     - Channel Tabs
     - Channel Mode Buttons
     - Userlist Buttons
     - Disable Paned Userlist
     - Notify User color
     - Layout for a vertical panel
     - Auto Indent
sv: Följande inställningar kommer inte
    att börja gälla omedelbart, du måste
    stänga fönstret och öppna det på nytt:
    
     - Kanalflikar
     - Kanallägesknappar
     - Knappar i användarlistan
     - Färg för användarnotifiering
     - Utseende för en vertikal panel
     - Automatisk indragning

en: The host of the person
sv: Personens värddator

en: The invite mask
sv: Inbjudningsmasken

en: The key
sv: Nyckeln

en: The limit
sv: Gränsen

en: The message
sv: Meddelandet

en: The mode letter
sv: Lägesbokstaven

en: The mode's sign (+/-)
sv: Lägestecknet (+/-)

en: The nick of the joining person
sv: Smeknamnet på personen som går in

en: The nick of the person
sv: Smeknamnet på personen

en: The nick of the person leaving
sv: Smeknamnet på den person som lämnar

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
sv: Seknamnet på personen som fråntog halvoperatörsstatus

en: The nick of the person of did the deop'ing
sv: Smeknamnet på personen som tog bort operatörsstatus

en: The nick of the person of did the devoice'ing
sv: Smeknamnet på personen som fråntog röststatus

en: The nick of the person of did the unban'ing
sv: Smeknamnet på personen som tog bort bannlysningen

en: The nick of the person removed the exempt
sv: Smeknamnet på personen som tog bort undantaget

en: The nick of the person removed the invite
sv: Smeknamnet på personen som tog bort inbjudan

en: The nick of the person setting the mode
sv: Smeknamnet på personen som satte läget

en: The nick of the person who did the banning
sv: Smeknamnet på personen som gjorde bannlysningen

en: The nick of the person who did the exempt
sv: Smeknamnet på personen som gjorde undantaget

en: The nick of the person who did the invite
sv: Smeknamnet på personen som gjorde inbjudan

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who has been deop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits operatörsstatus

en: The nick of the person who has been devoice'ed
sv: Smeknamnet på personen som har fråntagits röststatus

en: The nick of the person who has been halfop'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits halvoperatörsstatus

en: The nick of the person who has been op'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits operatörsstatus

en: The nick of the person who has been voice'ed
sv: Smeknamnet på personen som har givits röststatus

en: The nick of the person who set the key
sv: Smeknamnet på personen som satte nyckeln

en: The nick of the person who set the limit
sv: Smeknamnet på personen som satte gränsen

en: The nick who removed the key
sv: Smeknamnet som tog bort nyckeln

en: The nick who removed the limit
sv: Smeknamnet som tog bort gränsen

en: The nickname of the kicker
sv: Smeknamnet på den som sparkar ut

en: The person being kicked
sv: Personen som blir utsparkad

en: The reason
sv: Orsaken

en: The sound
sv: Ljudet

en: The text
sv: Texten

en: The time
sv: Tiden

en: The time in x.x format (see below)
sv: Tiden i x.x-format (se nedan)

en: The window you opened this Search for doesn't exist anymore.
sv: Fönstret som du öppnade detta sökfönster för finns inte längre.

en: There was an error loading key bindings configuration
sv: Det inträffade ett fel vid inläsning av tangentbindningskonfigurationen

en: There was an error parsing the string
sv: Det uppstod ett fel vid tolkning av strängen

en: These can be a filename relative to ~/.xchat/ to be
    used as a list of random quit or part reasons.
sv: Det här kan vara ett filnamn som är relativt till ~/.xchat/
    som kan användas som en lista över slumpvisa avsluta- eller
    lämnameddelanden.

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
sv: Detta kommando ändrar texten i fältet för att komplettera ett inkomplett smeknamn eller kommando. Om Data 1 är satt kommer dubbla tabulatortryck i en sträng att välja det senaste smeknamnet, inte nästa

en: This command checks the last work entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
sv: Detta kommando kontrollerar det senast angivna jobbet i fältet mot ersättningsfältet och ersätter det om det hittar en träff

en: This command move the front tab left by one
sv: Detta kommando flyttar den främsta fliken ett steg till vänster

en: This command move the front tab right by one
sv: Detta kommando flyttar den främsta fliken ett steg till höger

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
sv: Detta kommando rullar upp och ner i listan med smeknamn. Om Data 1 är satt till någonting rullar det upp, annars rullar det ner

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
sv: Denna signal skickas endast %d argument, $%d är ogiltigt

en: Throttle meter:
sv: Minskningsmätare:

en: Time Stamp All Text
sv: Tidsstämpla all text

en: Time Stamp Format:
sv: Tidsstämplingsformat:

en: Timeouts
sv: Tidsgränser

en: Timing
sv: Tidsvärden

en: Tint Setting
sv: Toningsinställning

en: Tint Transparency
sv: Tona genomskinlighet

en: Tint the see-through text box to make it darker
sv: Tona det genomskinliga textfältet till en mörkare ton

en: To
sv: Till

en: To/From
sv: Till/Från

en: Too many recursive usercommands, aborting.
sv: För många rekursiva användarkommandon, avbryter.

en: Top
sv: överst

en: Top:
sv: Ovansida:

en: Topic
sv: Ämne

en: Topic Bar
sv: Ämnesrad

en: Topic Protection
sv: Ämnesskydd

en: Topic for %s is: %s
sv: Ämnet för %s är: %s

en: Translation File:
sv: Översättningsfil:

en: Transparent Background
sv: Genomskinlig bakgrund

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: URL Grabber Window..
sv: URL-fångarfönster...

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! infront of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of X-Chat
sv: URL-hanterare - specialkoder:
    
    %s  =  URL-strängen
    
    Genom att ange ett ! framför kommandot
    indikerar du att kommandot ska skickas
    till ett skal istället för X-Chat

en: URL Handlers..
sv: URL-hanterare...

en: US Minor Outlying Islands
sv: USAs mindre avlägsna öar

en: US Virgin Islands
sv: Jungfruöarna (USA)

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: Underline
sv: Understruken

en: Unig Yes/No
sv: Avig Ja/Nej

en: Unignore
sv: Ta bort ignorering

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States Medical
sv: Förenta Staterna, medicinskt

en: United States of America
sv: Förenta Staterna

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Command. Try /help
sv: Okänt kommando. Prova /help

en: Unknown action %s in key bindings config file
    Load aborted, Please fix ~/.xchat/keybindings
sv: Åtgärden %s i konfigurationsfilen för tangentbindningar är okänt
    Inläsningen avbröts, fixa ~/.xchat/keybindings

en: Unknown arg '%s' ignored.
sv: Ignorerade okända kommandot "%s".

en: Unknown keyname %s in key bindings config file
    Load aborted, please fix ~/.xchat/keybindings.conf
sv: Tangentnamnet %s i konfigurationsfilen för tangentbindningar är okänt
    Inläsningen avbröts, fixa ~/.xchat/keybindings.conf

en: Unload
sv: Glöm

en: Unload All Plugins
sv: Glöm alla insticksmoduler

en: Unload All Scripts
sv: Glöm alla skript

en: Unsorted
sv: Osorterad

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use Proxy
sv: Använd proxyserver

en: Use SSL
sv: Använd SSL

en: Use a font set
sv: Använd en typsnittssamling

en: Use a ircII style translation file.
sv: Använd en översättningsfil av ircII-typ.

en: Use a separate tab/window for notices and server notices
sv: Använd en seperat flik/ett seperat fönster för notiser och servermeddelanden

en: Use a separate tab/window for server messages
sv: Använd en seperat flik/fönster för servermeddelanden

en: Use paned user list instead of a fixed width one
sv: Använd en paneliserad användarlista i stället för en med fast bredd

en: Use proxy server if one is set in Setup->Proxy Server
sv: Använd proxyserver om en är inställd i Inställningar->Proxyserver

en: Use tabs for /query instead of separate windows
sv: Använd flikar för /query istället för seperata fönster

en: Use tabs for DCC, Ignore, Notify etc windows.
sv: Använd flikar för DCC-, ignorerings- och notifieringsfönster osv.

en: Use tabs for channels instead of separate windows
sv: Använd flikar för kanaler istället för seperata fönster

en: Use the /NOTIFY command to add people to your notify list.
sv: Använd kommandot /NOTIFY för att lägga till personer till din notifieringslista.

en: Use_r Menu
sv: Använda_rmeny

en: User
sv: Användare

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  x-chat version (
sv: Användarkommandon - specialkoder:
    
    %c  =  aktuell kanal
    %m  =  datorinformation
    %n  =  ditt smeknamn
    %t  =  tid/datum
    %v  =  xchat-version (

en: User Commands..
sv: Användarkommandon...

en: User Limit
sv: Användargräns

en: User List
sv: Användarlista

en: User List Buttons
sv: Användarlistknappar

en: User List Notify Highlighting
sv: Markering av notifieringar i användarlista

en: User Menu
sv: Användarmeny

en: User Modes
sv: Användarlägen

en: User _Modes
sv: _Användarlägen

en: User and Channel Statistics: %d/%d Users on %d/%d Channels
sv: Användar- och kanalstatistik: %d/%d användare på %d/%d kanaler

en: User defined commands:
sv: Användardefinierade kommandon:

en: User info:
sv: Användarinfo:

en: User limit must be a number!
sv: Användargränsen måste vara en siffra!

en: User: %s
sv: Användare: %s

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
sv: Knappar i användarlistan - specialkoder:
    
    %a  =  alla markerade smeknamn
    %c  =  aktuell kanal
    %h  =  markerade smeknamnets värdnamn
    %m  =  datorinformation
    %n  =  ditt smeknamn
    %s  =  markerade smeknamnet
    %t  =  tid/datum

en: Userlist Buttons..
sv: Knappar i användarlista...

en: Userlist Popup - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
sv: Popupmeny i navändarlista - Specialkoder:
    
    %c  =  aktuell kanal
    %h  =  markerade smeknamnets värdnamn
    %m  =  datorinformation
    %n  =  ditt smeknamn
    %s  =  markerade smeknamnet
    %t  =  tid/datum

en: Userlist Popup..
sv: Popupmeny i användarlista...

en: Userlist icons
sv: Ikoner i användarlista

en: Userlist sorted by:
sv: Användarlistan sorteras efter:

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users
sv: Användare

en: Vatican City State
sv: Vatikanstaten

en: View
sv: Visa

en: Waiting
sv: Väntar

en: Wallis and Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: When Auto-Accepting DCC, try to resume.
sv: Försök att återuppta vid auto-acceptering av DCC.

en: When typing is started, the away flag is unset
sv: Frånvaroflaggan tas bort då det trycks på tangenter

en: Who it's from
sv: Vem det är från

en: Who set the ban
sv: Vem som gjorde bannlysningen

en: Width:
sv: Bredd:

en: Window Layout
sv: Fönsterlayout

en: Window Layout Settings
sv: Fönsterlayoutinställningar

en: Window Position
sv: Fönsterplacering

en: Window Size
sv: Fönsterstorlek

en: Windows
sv: Fönster

en: Word Wrap
sv: Ordbrytning

en: Words to Highlight:
sv: Ord att markera:

en: X-Chat Homepage..
sv: X-Chats hemsida...

en: X-Chat Plugins
sv: X-Chat-insticksmoduler

en: X-Chat: CTCP Replies
sv: X-Chat: CTCP-svar

en: X-Chat: Channel List (%s)
sv: X-Chat: Kanallista (%s)

en: X-Chat: DCC Chat List
sv: X-Chat: DCC Chat-lista

en: X-Chat: Dialog buttons
sv: X-Chat: Dialogknappar

en: X-Chat: Edit Key Bindings
sv: X-Chat: Redigera tangentbindningar

en: X-Chat: Edit entry
sv: X-Chat: Redigera post

en: X-Chat: File Receive List
sv: X-Chat: Filmottagningslista

en: X-Chat: File Send List
sv: X-Chat: Filskickningslista

en: X-Chat: Ignore list
sv: X-Chat: Ignoreringslista

en: X-Chat: Notify List
sv: X-Chat: Notifieringslista

en: X-Chat: Palette
sv: X-Chat: Palett

en: X-Chat: Preferences
sv: X-Chat: Inställningar

en: X-Chat: Rawlog (%s) [alt-s to save]
sv: X-Chat: Rålogg (%s) [alt+s för att spara]

en: X-Chat: Replace
sv: X-Chat: Ersätt

en: X-Chat: Search
sv: X-Chat: Sök

en: X-Chat: Server List
sv: X-Chat: Serverlista

en: X-Chat: URL Grabber
sv: X-Chat: URL-fångare

en: X-Chat: URL Handlers
sv: X-Chat: URL-hanterare

en: X-Chat: User Defined Commands
sv: X-Chat: Användardefinierade kommandon

en: X-Chat: User menu
sv: X-Chat: Användarmeny

en: X-Chat: Userlist Popup menu
sv: X-Chat: Popupmeny i användarlista

en: X-Chat: Userlist buttons
sv: X-Chat: Knappar i användarlista

en: YES
sv: JA

en: Yemen
sv: Jemen

en: Yes
sv: Ja

en: You may need to set the DCC IP Address if
    you're behind a NAT router or proxy firewall.
sv: Du kan vara tvungen att sätta DCC-IP-adressen om
    du är bakom en NAT-router eller proxybrandvägg.

en: Your away settings
sv: Dina frånvaroinställningar

en: Your irc settings
sv: Dina irc-inställningar

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Z-A, Ops last
sv: Z-A, operatörer sist

en: Zaire
sv: Kongo (f.d. Zaire)

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Windows
sv: F_önster

en: gdk_font_load failed
sv: gdk_font_load misslyckades

en: lines (0=Unlimited).
sv: rader (0=Obegränsat).

en: new!new@new.com
sv: ny!ny@ny.se

en: seconds (0=Disable).
sv: sekunder (0=slå av).

en: seconds.
sv: sekunder.

en: {to|from}
sv: {till|från}
