xchat 1.4.2 - en to ro translation catalogue (248 entries)

en: (separate with commas)
ro: (separaţi cu virgule)

en: A-Z, Ops first
ro: A-Z, operatorii la început

en: About X-Chat..
ro: Despre X-Chat..

en: Address
ro: Adresă

en: All Perl Scripts
ro: Toate script-urile Perl

en: All Plugins
ro: Toate plugin-urile

en: All Python Scripts
ro: Toate script-urile Python

en: Announce your away message to the channel(s) you are in
ro: Anunţă mesajele de away pe canalul/canelele pe care sunteţi

en: Appearance
ro: Aspect

en: Apply
ro: Aplică

en: Auto Accept DCC Chat
ro: Acceptă automat chat-ul DCC

en: Auto Accept DCC Send
ro: Acceptă automat transferul DCC

en: Auto Indent
ro: Indentare automată

en: Auto Open DCC Chat Window
ro: Deschide automat fereastra DCC Chat

en: Auto Open DCC Recv Window
ro: Deschide automat fereastra DCC Recv

en: Auto Open DCC Send Window
ro: Deschide automat ferestra DCC Send

en: Auto Open Dialog Windows
ro: Deschide automat ferestrele de dialog

en: Auto ReConnect Delay:
ro: Pauză între reconectări automate

en: Auto ReConnect to Server
ro: Reconectare automată la server

en: Auto ReJoin on Kick
ro: ReJoin automat la kick

en: Auto Rejoin on Kick
ro: Re-join automat la kick

en: Auto Save URL list
ro: Salvează automat lista de URL-uri

en: Auto adjust the separator bar position as needed.
ro: Ajustează automat bara de separare după nevoie.

en: Auto save your URL list when exiting from X-Chat
ro: Salvează automat lista de URL-uri cănd se iese din X-Chat

en: Automatically open DCC Chat Window
ro: Dechide automat fereastra DCC Chat

en: Automatically open DCC Recv Window
ro: Deschide automat fereastra de primire DCC Recv

en: Automatically open DCC Send Window
ro: Deschide automat fereastra de trimitere DCC Send

en: Away Reason:
ro: Motiv away:

en: Away Settings
ro: Setări Away

en: Background Picture:
ro: Poză fundal:

en: Background XPM:
ro: XPM fundal:

en: Beep on Private Messages
ro: Beep-uie la mesajele private

en: Beep when a private message for you is received
ro: Beep-uie în momentul în care se primeşte un mesaj privat

en: Blue:
ro: Albastru:

en: Bottom
ro: Jos

en: Bring new query/channel tabs to front
ro: Ridică tab-urile noi de query/canal în faţă

en: Browse...
ro: Navighează..

en: Buffer Settings
ro: Setări buffer

en: Built-in Replies
ro: Răspunsuri înglobate

en: Buttons
ro: Butoane

en: CTCP Replies..
ro: Răspunsuri CTCP..

en: CTCP Settings
ro: Setări CTCP

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Categories
ro: Categorii

en: Change in realtime
ro: Modifică în timp real

en: Channel List Window..
ro: Fereasta de canale

en: Channel Mode Buttons
ro: Butoane moduri canal

en: Channel Tabs
ro: Tab-uri pt. canale

en: Channel Window Settings
ro: Setări fereastră canal

en: Channel Windows
ro: Ferestre canal

en: Character Set
ro: Set de caractere

en: Character Set (Translation Tables)
ro: Set de caractere (tabele de translatare)

en: Choose File
ro: Alege fişier

en: Close
ro: Închide

en: Colored Nicks
ro: Nick-uri colorate

en: Complete nicknames when a partial one is entered
ro: Completează nick-urile când sunt introduse parţial

en: DCC Chat Window..
ro: Fereastra DCC Chat..

en: DCC Offers Timeout:
ro: Timeout-uri oferte DCC

en: DCC Send Options
ro: Opţiuni DCC Send

en: DCC Settings
ro: Setări DCC

en: DCC Stall Timeout:
ro: Timeout-uri opriri de transfer DCC:

en: DNS Lookup Program:
ro: Program de DNS lookup

en: Dialog Window Settings
ro: Setări fereastră dialog

en: Dialog Windows
ro: Ferestre dialog

en: Directory to save to:
ro: Directorul de salvat:

en: Display raw mode changes instead of interpretations
ro: Afişează schimbările în mod brut, în loc de a le interpreta

en: Do not reply to CTCP version
ro: Nu răspunde la CTCP version

en: Don't display the server list on X-Chat startup
ro: Nu afişa lista de servere la pornirea X-Chat

en: Don't split words from one line to the next
ro: Nu despărţi cuvintele de la o linie la alta

en: Don't wait for ACKs to send more data
ro: Nu aştepta după ACK-uri pentru a trimite mai multe date

en: Double Click Command:
ro: Comandă pt. dublu-clic:

en: Draw Separator Bar
ro: Desenează bara de separare

en: Edit Event Texts..
ro: Editare evenimente de text..

en: Edit Key Bindings..
ro: Editează key binding-urile..

en: Edit User Menu
ro: Editează meniu utilizator

en: Edit User Menu..
ro: Editează meniul utilizator..

en: Enable Character Translation
ro: Activează translatarea caracterelor

en: Enable logging conversations to disk
ro: Activează logarea conversaţiilor pe disc

en: External Programs
ro: Programe externe

en: Fast DCC Send
ro: DCC Send rapid

en: File Permissions:
ro: Permisiuni fişier:

en: File Transfer
ro: Transfer fişiere

en: File Transfer Settings
ro: Setări transfer fişiere

en: Filter out BEEPs
ro: Filtrează BEEP-urile

en: Flush Buffer
ro: Goleşte buffer-ul

en: For people using a 10.* or 192.168.* IP number.
ro: Pentru persoane ce utilizează numere IP cu 10.* sau 192.168.*

en: Get my IP from Server (for use in DCC Send only)
ro: Obţine adresa mea IP de la server (pt. utilizare doar cu DCC Send)

en: Give the Input Box style
ro: Atribuie stilul ferestrei de introducere

en: Green:
ro: Verde:

en: Height:
ro: Înălţime:

en: Help
ro: Ajutor

en: Hidden
ro: Ascunse

en: Hide Session on Panelize
ro: Ascunde sesiunile la înglobare

en: Hide Version
ro: Ascunde versiunea

en: Hide X-Chat when window moved to the panel
ro: Ascunde X-Chat când fereastra se mută în panel

en: Highlight Notifies
ro: Colorează notificările

en: Highlight notified users in the user list
ro: Colorează utilizatorii notificaţi în lista de utilizatori

en: Highlighting
ro: Colorare

en: Highlighting Settings
ro: Setări colorare

en: Hostname / IP Number:
ro: Nume host / Număr IP:

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: IP Address Settings
ro: Setări adresă IP

en: IRC Input/Output
ro: Intrare/Ieşire IRC

en: IRC Input/Output Settings
ro: Setări de Intrare/Ieşire IRC

en: IRC Settings
ro: Setări IRC

en: Ignore Window..
ro: Fereastra de ignorări..

en: Indent Nicks
ro: Indentează nick-urile

en: Input Box
ro: Fereastră de introducere

en: Input box gets same style as main text area
ro: Fereastra de introducere are acelaşi stil ca şi zona principală de text

en: Interface
ro: Interfaţă

en: Interface Settings
ro: Setări interfaţă

en: Invisible
ro: Invizibil

en: Kill
ro: Opreşte

en: Layout For a Vertical Panel
ro: Aspect pentru un panou vertical

en: Layout the X-Chat panel applet for a vertical panel
ro: Aranjează applet-ul de panou X-Chat pentru un panou vertical

en: Left
ro: La stânga

en: Left:
ro: Stânga:

en: Load
ro: Încarcă

en: Load Perl Script..
ro: Încarcă script Perl..

en: Load Plugin (*.so)..
ro: Încarcă plugin (*.so)..

en: Load Python Script..
ro: Încarcă script Python..

en: Log name mask:
ro: Mască nume log:

en: Logging
ro: Logare

en: Logging Settings
ro: Setări logare

en: Main Window
ro: Fereastra principală

en: Main Window Settings
ro: Setări fereastră principală

en: Make nicknames right justified.
ro: Aliniază nick-urile la dreapta.

en: Make the separator an actual visible line.
ro: Separatorul este de linie vizibilă.

en: Make the text box seem see-through
ro: Setează fereastra de text ca transparentă

en: Marked Away
ro: Marcat ca away

en: Most people should leave this blank, it's only
    usefull for machines with multiple addresses.
ro: Majoritatea persoanelor ar trebui să lase acest câmp gol, este util
    doar pentru maşinile cu adrese multiple.

en: Never-give-up ReConnect
ro: Nu renunţa niciodată la reconectare

en: New Channel Tab..
ro: Tab nou de canal..

en: New Channel Window..
ro: Fereastră nouă de canal..

en: New Server Tab..
ro: Tab nou de server..

en: New Server Window..
ro: Fereastră nouă de server..

en: New Shell Tab..
ro: Tab nou de shell..

en: New Tabs to front
ro: Tab-urile noi în faţă

en: Nick Name Completion
ro: Completare nick-uri

en: No Server List On Startup
ro: Fără listă de servere la pornire

en: Notification
ro: Notificare

en: Notification Settings
ro: Setări notificare

en: Notification Timeouts
ro: Timeout-uri de notificare

en: Notified User Color:
ro: Culoare utilizator notificat:

en: Notify Check Interval:
ro: Interval de verificare a notificărilor

en: Notify List Window..
ro: Fereastra de notificări

en: Online Docs..
ro: Documente online..

en: Only show away messages the first time they're seen
ro: Afişează mesajele de away doar prima dată când sunt văzute

en: Output Box
ro: Fereastră de afişare

en: Output nicknames in different colors
ro: Afişează nick-urile în diferite culori

en: Palette..
ro: Paletă..

en: Panel
ro: Panou

en: Panel Applet
ro: Applet de panou

en: Panel Settings
ro: Setări panou

en: Perform a periodic mail check.
ro: Execută o verificare periodică a mail-ului

en: Perl List
ro: Listă Perl

en: Perl Script..
ro: Script Perl..

en: Play Command:
ro: Comandă play:

en: Plugin List
ro: Listă plugin-uri

en: Prefix all text with the current time stamp
ro: Prefixează tot textul cu data şi ora curentă

en: Private Message Tabs
ro: Tab-uri pt. mesaje private

en: Put the sender's nickname in incoming filenames
ro: Pune nick-ul expeditorului în fişierul de intrare

en: Python List
ro: Listă Python

en: Python Script..
ro: Script Python..

en: Quit
ro: Ieşire

en: Quit Message:
ro: Mesaj de ieşire:

en: Raw Log Window..
ro: Fereastra de log brut..

en: Raw Mode Display
ro: Afişare în mod brut

en: Receive Server Notices
ro: Recepţionează notificările de server

en: Receive Wallops
ro: Recepţionează wallop-urile

en: Received files
ro: Fişiere primite

en: Red:
ro: Roşu:

en: Reload Settings
ro: Reîncarcă setările

en: Remove ^G BEEP codes from text before displaying
ro: Elimină codurile BEEP ^G din text înainte de afişare

en: Replace Popup..
ro: Popup de înlocuire

en: Replace..
ro: Înlocuire..

en: Resume on Auto Accept
ro: Reia transferul la acceptare automată

en: Right
ro: La dreapta

en: S_cripts & Plugins
ro: S_cript-uri & plugin-uri

en: Save Buffer..
ro: Salvează buffer-ul..

en: Save Settings now
ro: Salvează setările acum

en: Save Settings on exit
ro: Salvează setările la ieşire

en: Save file with Nickname
ro: Salvează fişierul cu nick-ul

en: Scripts & Plugins
ro: Script-uri şo plugin-uri

en: Search Buffer..
ro: Caută în buffer..

en: Select Font
ro: Selectează font

en: Send Block Size:
ro: Dimensiune bloc de trimitere:

en: Server List..
ro: Listă de servere...

en: Settings
ro: Setări

en: Setup..
ro: Setări..

en: Show Session Tree View
ro: Afişează arborele de vizualizare a sesiunilor

en: Show away once
ro: Afişează mesaj de away o singură dată

en: Show the TNSIPMLK buttons
ro: Afişează butoanele TNSIPMLK

en: Show the buttons below the user list
ro: Afişează butoanele sub lista de utilizatori

en: Sound
ro: Sunet

en: Sound Dir:
ro: Director sunet:

en: Startup and Shutdown
ro: Pornire şi oprire

en: Strip MIRC Color
ro: Elimină culorile MIRC

en: Strip MIRC color codes from text before displaying
ro: Elimină codurile de culoare MIRC înainte de a afişa textul

en: Tabs
ro: Tab-uri

en: Text Buffer Size:
ro: Mărime buffer text:

en: Time Stamp All Text
ro: Datează tot textul

en: Timeouts
ro: Timeout-uri

en: Tint Setting
ro: Setare nuanţare

en: Tint Transparency
ro: Transparenţă nuanţată

en: Tint the see-through text box to make it darker
ro: Nuanţează fereastra de text transparentă pentru a o întuneca

en: Top
ro: Sus

en: Top:
ro: Sus:

en: Translation File:
ro: Fişier translatare:

en: Transparent Background
ro: Fundal transparent

en: URL Grabber Window..
ro: Fereastra de colectat URL-uri..

en: URL Handlers..
ro: Handle-uri de URL-uri

en: Unload All Plugins
ro: Descarcă toate plugin-urile

en: Unload All Scripts
ro: Descarcă toate script-urile

en: Unsorted
ro: Nesortată

en: Use a ircII style translation file.
ro: Utilizează un fişier de translatare în stil ircII.

en: Use a separate tab/window for server messages
ro: Utilizează un tab sau o fereastră separată pentru mesajele de server

en: Use tabs for /query instead of separate windows
ro: Utilizează tab-uri pentru /query în locul ferestrelor separate

en: Use tabs for DCC, Ignore, Notify etc windows.
ro: Utilizează tab-uri pentru ferestrele DCC, Ignore, Notify, etc.

en: Use tabs for channels instead of separate windows
ro: Utilizează tab-uri pentru canale în locul ferestrelor separate

en: Use_r Menu
ro: Meniu utilizato_r

en: User Commands..
ro: Comenzi utilizator..

en: User List
ro: Listă utilizatori

en: User List Buttons
ro: Butoane listă utilizatori

en: User List Notify Highlighting
ro: Colorarea notificărilor din lista de utilizatori

en: User Menu
ro: Meniu utilizator

en: User Modes
ro: Moduri utilizator

en: User _Modes
ro: _Moduri Utilizator

en: Userlist Buttons..
ro: Butoane listă de utilizatori..

en: Userlist Popup..
ro: Popup listă de utilizatori..

en: When Auto-Accepting DCC, try to resume.
ro: Când se acceptă automat transferuri DCC, încearcă să se reia transferul.

en: Width:
ro: Lungime:

en: Window Layout
ro: Aspect fereastră

en: Window Layout Settings
ro: Setări aspect fereastră

en: Window Position
ro: Poziţie fereastră

en: Window Size
ro: Dimensiune fereastră

en: Windows
ro: Ferestre

en: Word Wrap
ro: Despărţire linii (wrap)

en: X-Chat Homepage..
ro: Homepage-ul X-Chat..

en: X-Chat: Preferences
ro: X-Chat: Preferinţe

en: Your away settings
ro: Setările dvs. de away

en: Your irc settings
ro: Setările dvs. de IRC

en: Z-A, Ops last
ro: Z-A, operatorii la sfârşit

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Settings
ro: _Setări

en: _Windows
ro: _Ferestre

en: lines (0=Unlimited).
ro: linii (0=Nelimitat).

en: seconds.
ro: secunde
